Vuur- en Bankwerkers Moeders! L is véél mooier HOOGSTRAAT 43 Be Waterval. Vrijwillige Openbare Verkooplng. Smidsjongens met 15 korting. Unie Advertentiën. ter overname gevraagd. Schiedam en Omstreken. UNIE-BOTER65,75,80,85,100 ct. p. pond BADAVONTUREN. na 15 Mei 15 writ per week; tot een maximum van in totaal f2.55 per 100 Kg J Verdere voorwaarden voor aflevering1, keuring, bevat die „St.-Ct." van 19 dezer. Papieren garens. Bij 'Kon. Besluit van 17 dezer is het Kpo. be sluit van 25 Juni 1918, no. 38 (Stct, d,dl 26 Juni 1918, no. 147) haudendie verbod van uit voer van papieren garens en weefsels van pa- cpieren gjaren ingetrokken. (Stct.) Boter. De minister van landbouw heeft bepaald', dat van de boter, bereid door producenten, bedoeld' in ait. 1 en art. 2 van die beschikking van 15 Augs. jl„ welke zich schriftelijk hebben ver boon den tot nakoming der verplichtingen, hun inge volge artt. 1 en 2 van genoemde beschikking opgelegd, zal mogen worden uitgevoerd 20 pet. der productie over de week van 7 Septetmiber13. September jl. Aan dezen uitvoer is tevens die vponwaartle verbonden, dat varen-bedoelde producenten voorn eigen rekening' en risico eventueel voor reke ning en risico van die verkoopcombinatie waan bij zij zjjn aamgesloten ©ene hoeveelheid boter, gelijk .aan 2/3 der hoeveelheid waarvoor zij con senten zullen ontvangen, in koelhuizen opslaagii en, tusschen 1 November 1919 en 15 Februari 1920 op! eerste aanvrage door of namens den minister van landbouw, nijverheid en handel af leveren tegen den prijls van f2.80 per K.G., ver hoogd met een in overleg' met belanghebbendejnt nader te bepalen bedrag aan opslagkosten. (St Ct) Belgische annexatieplannen. Een medewerker schrijft ons Wij laten ons door de plannen van de Bel gische militairisten en imperialisten niet te zeer opwinden en constateeren met vreugde dat in België zelve met verontwaardiging tegen deze plannen wordt geprotêsteerd, vooral door ver schillende Vlaamsche bladen. Intusschen is het de vraag of wij den toe stand toch niet als te onschuldig beschouwen, of wij niet te veel rekenen op de 4.5 millioen Vlamingen, vormende de meerderheid van het Belgische volk. Schrijver van deze regelen ontmoette dezer dagen een zeer vertrouwbaar persoon, die in Gelderland aan de grenzen gesprekken had ge voerd met Vlaamsch-Belgisehe soldaten. Dezen zeiden allen, dat een oorlog tusschen België en Nederland spoedig te verwachten viel en dat België alle recht had om de wapens op te vatten tegen Nederland, omdat wij in Augustus 1914 het Duitsche leger hadden vergund door Limburg België binnen te trekken. Het is bekend dat aanvankelijk ook in Frank rijk van dien doortocht door Limburg is ge sproken. Wij meenen zelfs door niemand min der dan Glemenceau in een vroegere periode, toen hij nog geen minister was. Na de voor lichting door onze diplomatie wordt dit sprookje officieel niet meer verkondigd. Het is wenschelijk Da te gaan of niet door duistere intriges toch het volk in België en misschien in Frankrijk van deze of gene zijde op een dwaalspoor wordt gebracht. Onze zegsman kan misschien een clubje be drogen Belgen hebben ontmoet, terwijl de leu gen niet in bedenkelijke mate algemeene ver spreiding heeft gevonden. Echter kan ook het tegendeel het geval zijn en wij hebben eenige reden om te vreezen door hetgeen wevernamen van verschillende andere personen. Dezen had den vriendschappelijke betrekking onderhouden met Vlaamsche Belgen en wel gedurende een tijd van plm. 3 jaren, toen de Belgen hier hun toevlucht hadden gevonden. Na de terugkeer in België hadden deze schijnbaar bevriende personen van een zeer vijandige gezindheid blijk gegeven. Men vond geen reden om aan de BelgeD persoonlijk iets te verwijten. Men nam aan, dat zij het slachtoffer waren van verkeerde voor lichting. Intusschen het is hier niet de vraag van al dan niet verwijten, maar van een smetstof, welke de vriends- happelijke betrekkingen tus schen naburen verstoort, de vraag of deze smet stof voortwoekert en of tot bestrijding iets kan worden gedaan. Voorloopig zal het zaak zijn den omvang van het kwaad te peilen. Door de uitnemende artikelen van generaal van Terwisga is op het gebeurde in Augustus 1914 weer een helder licht gevallen. Daarvan is in enkele woorden dit te memoreeren. De vestiDg Luik met de forten sloot voor de Duitsche legers de grens. Echter was een strook van 200 Meter breedte bezuiden ons Limburg opengelaten en over dien strook stroomden de Duitsche legers België binnen. Het feit is o.a. door tal van photografische afbeeldingen vast gelegd. De fout van het Belgische veldleger was, dat dit gemakkelijk te verdedigen smal strookje geheel was verwaarloosd, dat daar geenerlei tegenstand werd geboden. Er is dus van Belgische zijde een zeer ern stige fout begaan. Het is begrijpelijk dat men daarop van de zijde vaD de Belgische leger leiding misschien niet het licht heeft doen vallen en dat men zoo het sprookje van den doortocht door Limburg in de hand heeft gewerkt. Laat ieder die in België relat e onderhoudt, eens nagaan of het volk al dan niet teD aan zien van dit punt door leugens tegens ons wordt opgehitst. Blijkt dit in hooge mate bet geval te zijn, dan rijst de vraag Wat hier tegen te doen (N.R.Crt.) Bevroren vleesch. De regeering gaat bevroren vleesch invoeren. Reeds is een belangrijke partij aangekocht en de regeering verwacht stellig dat ze dit vleesch tot dusdanige prijzen beschikbaar kan stellen, dat een algemeene verlaging der vleeschprijzen het gevolg zal zijn. „Hopen we, schrijft de Vee- en Vleeschhan- del, dat de verwachting gegrond is. Onze re- geering was tot nu toe niet erg gelukkig bij den aankoop in het buitenland (duur Ameri- kaansch spek), ze wist beter het bevroren vleesch dit voorjaar aan den man te brengen naar het buitenland. We hadden het zelf best kunnen gebruiken en behoefden dan nu wellicht geen Regeeringrimport van vleesch. Hoe de Regeering het bevroren vleesch be schikbaar zal stellen is ons nog niet bekend. In den vrijen handel brengen is het meest ge- wenscht, voorkomt allerlei fraude. Anders zal de Regeering het toch aan slagers ten verkoop moeten geven, die zich verbinden, geen versch vleesch naast het bevroren vleesch te verkoopen. De slager zouden zeker liever hebben gezien, dat de regeering levend slachtvee invoerde, of de gelegenheid er voor opende. België bv. krijgt beste ossen uit Amerika, te vet zelfs voor België. We hoorden, dat er van particuliere zijde po gingen worden gedaan slachtvee te importeeren. Gelukken deze, dan zullen de veepryzen hier terug gaan, krijgen we wellicht onzekere mark ten in verband met ongeregelde aanvoeren uit het buitenland. Intusschen de veehandel rekene er op, dat de import van bevroren vleesch lagere prijzen zal brengen voor alle soorten slachtvee. We komen nu dezen herfst beslist tot daling der veeprijzen. Hoe sterk Dat hangt af van de prijzen van het in te voeren vleesch. De Veehandel deelt nader mede, dat uit Ame rika aan den Hoek van Holland 6 millioen K. G. bevroren vleesch voor de regeering is aan gekomen. De Nederlandsch-Belgische onderhandelingen. Naai mlem verneemt hebben in de commissi^ voor de N edenandsch-B e lgische onderhan Re inigen te Parijis de Belgische afgevaardigden, en deskundigen in de zittingen van dleze ïaat- ste |dlagen betoogd, dat de Belgische wenschenl één samenhangend geheel vormen. Ziji kunnen d|e staatkundige kwesties' niet van de toiiii- taier scheiden, dlw.z'. die van d'e Schelde |ent die van de verdediging van Limburg. De Nederlandische afgevaardigden hebbie'n dei uiteenzetting vaïi dei Belgische gedelegeerdjem aangehoord, maar, naar men verzekert, dajajv omtrent geen pf merkingen gemaakt. Zij zuilen naar 's Gravtehhage terug'keeren oml het Belgisch exposé aan t^t oordeel "der Neder landse he regeering) te onderwerpen. Onze gezant bij den H. Stoel. De -tijdelijke gezant.van Nederland bij dien Pauseiijken Stoel, jhr. tor. O, van Nispen tot Sevenaer, keert lieden van zijki hiietr te ian|do doorgebracht ver. of naar Romie terug. Salariscommissie ambtenaren. De Ambtenaar meidt, :dat op 30 dezer de vol tallige salarisoommissie vtoor burgerlijke rijks ambtenaren zich zal tezig houden met een be spreking van de verschillende salarisvoprstelDjein», Aankoop van vaste goederen in België door Nederlanders. Onze redacteur te Ritiuasei seint ons d.d. 19 dezer: j Een. Alntwerpsch blad bevat een artikel onder het opschrift: „Een ernstig gevaar." Daarin wordt gezegd, dat tal van Nederlan ders op het aogenblik bezig zijn in Antwerpen, Brasser etn Luik vaste goederen te knopen. De lagie wisselkoers ©n het feit, dat de Nederlan ders daarmee de hooge belastingen van bun land ontduiken is de reden van deze aankoopen. Heit rijn geen- kinine zaken die de Hollanders koopen, Een N,ederlandsche brouwerij loert bijvoor beeld op het hotel \?eber. Het blad' acht dezen toestand gevaarlijk. Wie zegt ohs, dat de Nje^erlandem geen vijandelijke agenten zijn. schrift het biad, hetwelk van dia negeering eischt dergelijke operaties te verblin deren. (Msb.) 'de rector Mjolljei4 te 's Graivienhag© tolt geestelijk1 adviseur. We lieten bovletn! doorschemeren, djati dlei nuttigei stichting, ook reedis mlet legaten' bedacht is. Het is echter zaak. dat zijl, die op dez© prachtige wijten willen siteoifnen, die stichtingen goed uit elkaar ;hjoudon. Somimigjen verwarren die Le Sa ge "tón Broek Bibliotheek mlet bet Blindleninstf-t tuut te Grave. Dat zij'n twie© afzonderlijke sticht tingen, al werken ze beidien voior die Katholieke; blinden We sporen bijl dkjze gelegenheid mhze lezers, die ovier tijd beschikken, njog eens dringend aan, vtoor dé bibliiothe(dkl te 'werken .door het prik ken vJan boeken, een zeer, nuttige tijdpasseering:, vocaal in dé lange winteravonden. En wie geen; tijd heeft, zal zop nu, en dan wel eens een! offertje v|ojor tldle artite bllndien over hebben. Bei dé soorten van wélldloeners kunnen zich richteni tot mej. C. Thijsen, J, P. Qjlemstraat 44, 's Gra- venhage, piemningmle'estenes dier Le Sage ten Brjoek' 'bibliotheek. \V(i,e bet Blindéniinstituut zelf wil steunen, xichte zich tot het R. K. Biindénin-i stituut „Sit. Henricus" te Gravié. Le Sage ten Broek-bibliotheek. In langen tijd werd niets meer vernomen van deze blindenbibliotheek. lipt doet ons echterl genoegen, dat desalniettemin de Vereeniging vani bov ens taanden naam! er schitterend begint voop te staan. De damles werken ijverig voiort, er komen nog steeds giften en ook legaten in; gel- stadig aan groeien die banden der braillebibliot heek en inmiddels zoigt frater Adrianus te Gra ve maand' aan maand voor het blindentijdschrift, dat hij keurig Sfn brailleschrift weet te druk ken. Het gaat goed' ziao. Den ar misten der armfen, den blinden wordt op deze manier een gjjoo-Wl troost gebracht. Dezer dagien word op de Statuten der Vereenii ging de goedkeuring verkregen van Z. D. H, Mgr. Callier, Bisschop van. Haarlem en van H. M. dé Koningin, zioodat de Vereeniging nu vol schapen is. De Bisschop van Haarlem benoem- De Notaris W. A. VAN DOL- DER Dz. te Schiedam, zal bij veiling op Vrijdag 26 September 1919, des voormiddags te 11 uren en bij afslag op Zater dag 27 September 1919, des avonds te 8 uren, beide keeren in een der lokalen van den R. K. Volksbond, aan de Lange Haven no. .71, te Schiedam, verkoopen I. Een WOONHUIS met schuur, erven, tuintje, open grond en weg te Schiedam, aan den Vellevestsingel nr. 15, groot 3 aren, 19 centiaren. In eigen gebruik. Grondbelasting f 10.26. Straatbel, f 3.42. II. Eeu PAND. verdeeld in drie woningen met erven en open grond en weg te Schiedam, aan den Vellevestsingel, nevens perceel gend. 13, ll2 en ll4, te zamen groot ongeveer 300 centiaren. Verhuurd voor f 5.60 per week. Grondbelasting f 11.72. Straatbel. f3.81. III. Een WERF met daarop staande schuren en een ge-, deelte weg te Schiedam, achter perceel II en uitkomende aan den Vellevestsingel, groot onge veer 306 centiaren. Verhuurd voor f 6.per week Grond belasting f4.Straatbel. f 1,35. IV. Een WOONHUIS met schuurtjes, erven en open grond, te Schiedam aan een laan van de voormalige Officieren-Ver- .eeniging en uitgang hebbende over dien weg naar den Velle vestsingel, gend. 72, te zamen groot 93 centiaren. Verhuurd Voor f2.75 per week. Grond belasting f 5.16. Straatbel, f 1.74 V. Een WINKEL-en WOON HUIS met loods, erve en open grond te Schiedam aan de Laan nr. 36, groot 109 centiaren. Verhuurd voor f 6.50 per week. Grondbelasting f 10.60. Straat bel. f4.68. VI. Een WOONHUIS en erve te Schiedam, aan de Laan nr. 2, kadastraal bekend in Sectie B. nr. 698, groot 27 centiaren. Verhuurd voor f 2.15 per week. Grondbelasting f 5.96. Straatbel, f2.07. VII. Een WOONHUIS en j erve met open grond te Schie dam aan de Jacobastraat gend. 12, groot 34 centiaren. Ver huurd voor fl.50 per week. Grondbelasting f 4.26. Straat bel. f 1.47. VIII. Een WOONHUIS en erve met open grond te Schie dam aan de Gasstraat, gend. 36, groot 52 centiaren. Verhuurd voor f 2.10 per week. Grondbe lasting f6.78, Straatbel, f2 34. IX en X. Twee afzonderlijk te veilen WOONHUIZEN en erven met open grond te Schie dam aan de Leliestraat, gend. 20 en 22, te zamen groot 110 centiaren, nr. 20 verhuurd voor f2—, nr. 22 voor f 1.90 per week. Grondbelasting f6.79 en Straatbel, f2.34 voor elke woning. XI. Een WOONHUIS en erve met open grond te Schiedam, aan de Dwarsstraat, gend. 41, hoek Gasstraat, groot 33 cen tiaren. Verhuurd voor f2.25 per week. Grondbelasting f 5.97 Straatbel, f2.07. Aanvaarding Perceelen I tot en met IV op 1 November 1919, overigens dadelijk na de toewijzing. Betaling: 1 November 1919 Bezichtiging op WoeDsdag en Donderdag in de week van de veiling des voormiddags van 1012 en des namiddags van 2 4 uren op vertoon van een bewijs van toegang. Inlichtingen en toegangsbe wijzen zijn te verkrijgen ten kantore van bovengenoemden Notaris, Tuinlaan 26. 14094 110 Brieven, met prijs en waar gelegen, onder letters G. K., aan het bureau van dit blad. 14144 8 en flinke gevraagd bij GEBR, VINCENT, 1418811 Buitenhavenweg. PUROLZEEP voor voor alle Cnrsnssen. koken, strijken, waschbehande- ling, huishoudkunde, verstellen, knippen, costuumnaaien, fraaie handwerken, op Woensdag 24 September, 7-9 uur Donderdag 25 September, 7-9 uur Woensdag 1 October, 7-9 uur. en verder op de gewone spreek uren Woensdag Van 10ll1/, u. v.rn. V rijdag van 68 uur n.m. Aanvang der cursussen Oct. 1919. Afzonderlijke cursussen voor Dames, in de morgenuren. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directrice, 14175 31 M. VAN DE VEN. maar Vanaf heden wordt op onze arti kelen weder 15 °/0 korting gegeven evenals vóór den oorlog. Voor iedere 10 gulden aan cassa- bons wordt een Daalder terug be taald inplaats van een Gulden. Een verstandige huisvrouw zal dus inzien dat thans haar voordeel mee brengt in de Unie-winkels te koo- pen. Geen enkele Coöperatieve Ver eeniging keert zulk een hoog divi dend uit, bovendien behoeft ge geen jaar op de uitbetaling van het divi dend te wachten. Onze prijzen zijn niet hooger, wel vaak lager dan elders. Voor onze kwaliteiten staan wij ten volle in. Unie Winkel te Schiedam Sdaledamsolie wo® 19, Te bereiken met tramlijn 8. Tot Maandag 22 September vertooning van het succes hoofdnummer Romantisch, fantastisch drama in 5 acten. Prachtvolle mise en scene, uitmuntende fotografische opnamen. DOLLE IKO klucht In 2 acten, Het Journaal bevat als steeds het actueclste waaronder, de luchtschépen R 33 en 34, die hier ter stede de vorige week een bezoek brachten. Als Variété SCHaFER BELLING. Universal artist. „Groot succes". Zondag van 24 uur Familie- en Kindermatinée. De avondvoorstellingen zijn voor Kinderen niet toegankelijk. ATTENTIE! A.s. Dinsdag weder een groot filmwerk met met de grootste filmster POLO NEGRI (de vertolkster der Carmen figuur) in de hoofdrol. Aanbevelend, 14172 64 A. CHERMOEK, Directeur. Wascht het hoofd uwer kinde- I ren eenmaal per week met en u zult verwonderd zijn over den overvloedigen en prachti- gen haargroei. Verkrijgb. bij alle Drogisten. 10% korting is mooi Prinses-Theater,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 6