Nederland's internationale positie. Gisteravond heeft de Vereeniging ter beoefe ning van de krijgswetenschap een vergadering in Den Haag gehouden, waarin prof, mr. J. de Louter, uit Utrecht een voordracht hield over Nederland's internationale positie. Onder de talrijke aanwezigen waren de Prins der Nederlanden, de ministers Heemskerk, Van Karnebeek en Bijleveld, de voorzitter der Tweede Kamer, mr. D. Fock, de oud-opperbevelhebber van land -en zeemacht, generaal Snijders, de gouverneur der residentie, generaal-majoor Du- four, het Tweede Kamerlid mr. Van Doorn en verder talrijke officieren. De voorzitter, de gepensioneerde luitenant- generaal De Waal, heette Z. K. H. welkom en dankte hem voor Zijn tegenwoordigheid, als mede de aanwezige ministers en andere auto riteiten. Prof. De Louter begon met zijn dank te be tuigen aan de Vereeniging, voor de hem aange boden gelegenheid, voor een zoo uitgelezen ge zelschap een zoo belangrijk onderwerp te be spreken als Nederland's internationale ver houdingen. Om de realiteit van het onderwerp nadrukke lijk op den voorgrond te plaatsen, werd de ge ringe grootte van Nederland vooropgezet, waar bij spr. aantoonde, dat overal en altijd groote en kleine staten in bonte afwisseling voorkwa men. Ook de kleine staat heeft een belangrijke bijdrage geleverd tot den opbouw van de maat schappij en mag een onmisbaren schakel hee- ten in de beschavingsgeschiedenis der mensch- heid. In geen enkel opzicht doet Nederland daarbij onder voor eenigen anderen kleinen staat. Dit is te danken aan negatieve en posi tieve functiën. Negatief heelt Nederland zich zorgvuldig onthouden van onnoodige inmenging in aangelegenheden van andere staten, doch tegelijkertijd door waakzaamheid, weerbaarheid en werkzaamheid zijn plichten vervuld en zijn rechten gehandhaafd. Na de toelichting van elk dezer punten be handelde spr. na de pauze de positieve taak, welke de gemeenschap aan Nederland oplegt. Deze bestaat, zoo zeide hij, in ijverige mede werking aan die talrijke verdragen, welke in den loop der 19e eeuw de internationale samen leving hebben ontwikkeld. Desniettemin heeft de weieldoorlog Nederland's aanzien in de oogen zijner naburen meer verlaagd dan verhoogd. Om het vroegere peil te herstellen, is aansluiting bij den Volkerenbond noodzakelijk. De Volken bond is een vrucht van Amerikaanschen bo dem, doch besnoeid en bezoedeld door het Vre desverdrag van 28 Juni 1919. Om zijn waren aard te kennen, moet men niet de artikelen van het bondsverdrag angstvallig uitleggen, maar veeleer den geest zijner ontwerpen onderzoeken, o.a. dien van president Wilson. Dan zal men bespeuren, dat hier de kiem wordt geplant van een nieuwe wereldorde, die niet alle oorlogen onmogelijk maakt, maar alle plotselinge en lichtvaardige oorlogsverklaringen voorkomt. Tot dusver hebben alle pogingen om dit doel te bereiken gefaald. Ondanks de groote gebreken en talrijke leemten van den pas gesloten bond, behelst het grondverdrag waarborgen, welke Nederlands toetreden volkomen motiveeren en rijkelijk opwegen tegen de opoffering van zijn te zwak gebleken neutraliteit. Spreker eindigde met een krachtige bestrijding van wat hij noemde den waan, alsof de gedeel telijke ontwapening, welke de Volkenbond in het vooruitzicht stelt, het vaderland zou ont heffen van den duren plicht van een krachtige weerbaarheid. Spoedige en eerlijke aansluiting bij den Vol kenbond is voor Nederland doelmatig, onver mijdelijk, en kan volgens prof De Louter niet sterk genoeg worden aanbevolen. In verband met het besproken onderwerp werden de volgende stellingen aan de vergade ring voorgelegd le. Het bestaan van kleine staten is zoowel een standvastig verschijnsel als een onmisbare schakel in de internationale samenleving. 2.e Dit laatste geldt inzonderheid van ons vaderland. 3e. Nederland kan slechts aan zijn roeping voldoen, indien het zijn zelfstandigheid van bin nen en naar buiten streng handhaalt, maar elke bemoeiing met buitenlandsche geschillen zorg vuldig vermijdt. 4e. Naast dezen negatieven plicht van ont houding staat de niet minder dure positieve plicht van actieve medewerking tot wat de internationale rechtsontwikkeling kan bevor deren. 5e. Nederland is daarom verplicht tot aan sluiting bij den Volkenbond. 6e. Deze aansluiting moet berusten op de overtuiging, dat de aanvankelijke grondslagen voor aanmerkelijke verbetering vatbaar zijn en gepaard gaan met het voornemen, daartoe krach tig bij te dragen. Deze stellingen werden namens het bestuur aan de.vergadering aangeboden. De voorzitter dankte prof. De Louter voor zijn voordracht en meende uit de rede de con clusie te mogen trekken dat dan alleen de Vol kenbond tot stand kan komen, indien alle vol keren de wereld niet tegenover elkaar, maar naast elkander zouden staan, indien alle men- schen afzagen van het individualisme en vol komen beseffen hun plichten tegenover de ge meenschap, waarvoor hij als voorbeeld stelde onze geëerbiedigde Koningin. Hij meende ech ter, dat een debat thans geen resultaat zou heb ben, wijl eerst de rede geheel en volledig ter kennisse van de aanwezigen behoort te komen. Daarom zal het bestuur de geheele rede publi- ceeren en daarna een speciale debatavond orga- nisseren, waarbij het hoopt, dat verschillende personen daaraan deel zullen nemen, liefst onder opgave, over welk gedeelte van de rede zij in het bijzonder zullen spreken. Prof. De Louter had zich voor dezen debatavond reeds beschik baar gesteld. Met een woord van dank aan Z. K. H. en de drie ministers voor hun tegenwoordigheid, sloot spr. de vergadering. De „Nieuw-Amsterdam." Het stoomschip „Nieuw! Amsterdam" van de I toj 1 and Amer ikalijin. is gisteren van hier naar New YiOrk vertrokken met 134 passagiers eerste 132 tweede en 272 djend(ei klasse. Goederenverkeer met Duitschland. Het goederenvlerkjeer tusscheni Diuitsicihl'and iffii Nederland nee^nt nu pao too dat geregjUd uxtra- goedenenitreim|e|n wwrdjen ingelast. De vergissing van Troelstra. Men kent sinds maanden de snorkerij van „Het Volk", dat al wat onze Regeering doet en dat is zoo nog al watte danken is aan de vergissing,," van November j.l., zegt de „Rsb.". De achturendag, toeslagen, kiesrecht en wat al niet, 't zou allemaal het gevolg zijn van de socialistische dwaze houding in November Eilieve, men luistere nog eens naar den soci aal-democraat mr. Bonger die al meer V o 1 k- s c h e grootspraak plat sloeg en ook nu den grooten mond toedoet. Deze schreef weer in „De socialistische Gids" een belangrijk opstel, Geen illusionisme maar realisme, waarin hij zich tegen mr. Troelstra kant. Hier rekent mr. Bonger met bovengenomede praatjes op deze wijze af „Toen dan ook in November j.l. in het parle ment gedreigd werd met iets, wat minstens even gevaarlijk was voor de arbeidersklasse als voor de overige bevolking, sloeg na een moment van aarzeling de schaal der maatschappelijke logica naar de andere zijde over en stond de regeering weer veel sterker dan te voren. NIETS is onjuister dan de meening dat de her vormingen, die in de afgeloopen periode bereikt zijn, te danken zijn aan ,,de vergissing"Zij zijn te danken aan de algemeene situatie in de ge heele wereld na den val der autokratieën In landen, als bijv. de Scandinavische, waar niet met een revolutie gedreigd is, heeft ook de acht urendag e.d. hun beslag gekregen". Niets is onjuister dan de meening alsof wij aan de „vergissing" den achturendag danken zegt het voort 't Is precies wat Aalberse en heel de rech terzijde steeds verkondigd hebben. Zullen de oogen der „bewusten" eindelijk opengaan, nu een socialist het ook moet beamen Staten-Generaal. TWEEDE KA HEB. Vergadering van Vrijdag 24 October. Aan de orde is de toekenning van duurtebij- slag aan geestelijken, predikanten en rabbijnen- De heer Rutgers (A.-R.) heeft ernstige bezwaren tegen financieele hulp van den Staat aan de Kerk, omdat die hulp het wezen en de vrijheid der kerk z.i. aantast. Uit practische overwegingen wil hij evenwel den predikanten en geestelijken de 100 duurtebijslag niet ont houden. De heer K o 11 h e k (S.-P.) verklaart zich tegen het wetsontwerp als communistisch voor stander der scheiding van Kerk en Staat. De heer Schokking (G.-H.) wees op het feit, dat de kerk onverplicht voorziet in tal van nooden, ook van hen, die het slachtoffer zijn ge worden van den heer Kolthek en de zijnen. De heer Schaper (S.-D.) deelde mede, dat de sociaal-democraten tegen zouden stem men, omdat het ontwerp den band tusschen Kerk en Staat zou versterken. Verder had spr. bezwaar tegen de willekeurige uitvoering, om f 100 aan ieder te geven, ongeacht het genoten traktement. De heer Oud (V.-D.) was het eens met het laatste bezwaar van den heer Schaper. Spr. diende een motie in, om de 100 bijslag te wij zigen in een toeslag van 20 op het Rijks traktement. De heer Kooien (R.-K.) bestreed deze motie. Spr. wees er op, dat de motie aan opge wekte verwachtingen den bodem zou inslaan, vooral bij kapelaans, die 100 tot ƒ200 en bij pastoors, die /400 tot ƒ600 Rijkstraktement ontvangen. De heer Marchant (V. D.) meende, dat predikanten met groote gezinnen het eerst voor deze uitkeering in aanmerking komen en niet de pastoors en kapelaans. Worden deze laatste in hun verwachtingen teleurgesteld, dan is dit zoo erg niet. De heer Kolkman (R.-K.) protesteerde tegen dit betoog. Spr. vroeg den heer Marchant, of deze soms met 100 per jaar kon rondkomen. Spr. verzocht de Kamer zich eens een denkbeeld te maken van een budget van een kapelaan, die zulk een inkomen heeft. De motie-Oud, welke daarop door den Mi nister ontraden was ,werd verworpen met 30 tegen 25 stemmen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 37 tegen 17 stemmen, die der communisten, coci- aal-democraten, en de heeren De Wilde (A.-R.) Zijlstra (A.-R.) en A. P. Staalman (Chr. Dem.). Daarop hield de heer van Ravesteijn (C.-P.) een interpellatie over het handhaven van den staat van beleg. Minister Ruys de Beerenbrouck deelde mede, dat in de grensgemeenten met het oog op het toezicht op de vreemdelingen en de smokkelaars, de handhaving van den staat van beleg noodig is. De heer van Ravesteijn achtte dit ant woord onbevredigend Spr. diende een motie in om den staat van beleg onmiddellijk op te heffen. Minister Ruys de Beerenbrouck antwoordde dat hij zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp zal indienen tot opheffing van den staat van beleg. De militaire censuur zal, in dien mogelijk, opgeheven worden. De interpellatie wordt gesloten. De vergadering wordt verdaagd tot 11 No vember. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 2329 Oct. Rijkssuikerkaart bon 3, van 2026 Oct., bon 4, 27 Oct.2 Nov. Kindermeelkaart. Op bon 45A 2 ons kindermeel. Op bon 45B 21/2 ons kindermeel. Broodkaart. De broodkaart van het 113e tijdvak 1624 Oct. (oranje). 114e tijdvak 25 Oct.2 Nov. (zwart). Vetkaart. Bon 8e week 1825 Oct. bon 9e week 26 Oct.2 Nov. ONS KLEEDEREN MAGAZIJN. Door de welwillende medewerkirg in de afge loopen week ondervonden, heeft „de hulp in de huishouding" beschikking gekregen over een aardigen voorraad kleedings'ukken. Niet dat alles „voor het gebruik gereed is maar er is nu materiaal waaruit gemaakt kan worden wat noodig zal blijker te zijn. En nu maar gezorgd, dat in den kortsten tijd alles weer op is Nu maar links en rechts de menschen „volstoppen" en maar weer gaan bedelen O neen 't Zal goed zijn om verkeerd begrip en teleurstelling te voorkomen, uit een te zetten wat ons kleeren- magazijn bedoelt en hoe het werken zal. Zoo dra onze hulp in de huishouding zich met klee- ren-uitgeven bemoeien moest heeft zij dezelfde ondervinding opgedaan, die anderen, op dat gebied werkzaam, reeds ondervonden hadden Wat is het uiterst moeilijk zóó te geven dat ge werkelijk helpt degenen die hulp behoeven. Hoe dikwijls wordt niet de liefdadigheid mis bruikt en beeft men later spijt als men perso nen ontmoet, die waarlijk nut hadden gehad van datgene wat anderen misbruikten Daartegen op te treden is noodzakelijk maar hoe Wij hebben gemeend een heel eind in de goede rich ting te kunnen komen als allen willen mede werken. Wij streven er naar alle uitdeeling van kleederen te doen loopen over één magazijn. Een ambtenaresse zal daar zitting houden om alleen te geven, waarop ze meenen lecht te hebben. We zochten aansluiting met allen die uitdeeling van kleedeien op hun prog-am voe ren van sommigen gewerd ons reeds het ant woord dat ze heel graag wilden samenwerken van anderen wordt antwoord binnenkort inge wacht. Maar denkt misschien iemand zal dan een Vincentiusvereeniging of zoo voortaan niet meer deelen Zeker zal die vereeniging blij ven deelen en geheel onafhankelijk blijven dee- len. Het eenige verschil is dat men niet meer het goed zelf krijgt maar een bon, die kan inge wisseld worden in het eene kleederenmagazijn. Het vooideel is, dat misbruiken worden gekeerd. Om bij ons voorbeeld te blijven de St. Vincen tiusvereeniging weet zeer goed wat ze aan haar bezochte gezinnen heeft uitgedeeld maar ze weet niet wat in die gezinnen op andere wijze aan klee- ren is binnengekomen. Dat weet onze ambte nares welwant zij noteert alles wat zulk een gezin van wien ook gekregen zou hebben en kan in ons geval van misbruik de betrokkenen waar schuwen. Daaruit zal men bemerken hoe goed het wezen zal als ook particulieren onze instel ling bevorderen. „Ja maar ik wil niet weten voor anderen wie ik help". Och als het zulk soort menschen betreft dan zal men ze altijd parti culier helpen, maar als het algemeene gevallen betreft, kan men even goed een bon geven op het kleerenmagazijn als een bon op een of ande ren winkel. Uw naam als schenker wordt bij ons niet genoteerd en uw bon krijgt ge terug als over het bedrag in dezelfde week wordt be schikt. Alleen wordt geboekt dat die of die is geholpen door die of die vereeniging of wel door „particulieren". Nu de vraag hoe en aan wien wordt gedeeld Alles blijft bij het oude, met het verschil wat boven werd omschreven. Wie dus een bon heeft van de St. Anna-vereeniging, van de hulp in de huishouding enz. geeft, die eenvoudig af en ver krijgt het aangegeven kleedingstuk. Particulieren kunnen op hun bon aangeven of zij oud dan wel nieuw goed wenschen te ge ven voor het eerste wordt een billijken prijs berekend, voor het laatste de kostprijs. De onderafdeeling „Zorg voor verwaarloosde kin deren," zal haar praktijk op den oudervoet voort zetten. Met vereenigingen die, met behoud van hun volle zelfstandigheid, op boven beschreven wijze deelen willen, worden te voren de prijzen bepaald van de te leveren goederen. Leden van den R. K. Vrouwenbond, die ge durende een jaar lid zijn van die organisatie, kunnen, wanneer om de tijdsomstandigheden het aanschaffen van nieuw goed hen zwaar valt, in het kleederenmagazijn het voorradige koo- pen alweer tegen billijken prijs, 't Zal natuur lijk moeten blijken, dat dergelijke gezinnen wer kelijk die hulp behoeven, want wij zijn er in eerste instantie om te helpen wie hulp noodig heeft. We stellen ons voor dat langs dezen weg mis bruiken, die tot nu bestaan hebben, kunnen verminderd, misschien geheel ondervangen wor den. In ieder geval is door onderlinge samen werking hier een werk te stichten, wat nu nog klein zeer omvangrijk worden kan en daarom zeer velen ten goede zal komen. We stellen onze zaak, na 't vertrouwen deze week onder vonden, met groote gerustheid aan aller belang stelling voor, met den wensch dat velen, zeer velen kunnen profiteeren van wat voor zeer veler welzijn is opgezet. Het Bestuur van den R. K. Vrouwen bond, afd. Kleedingmagazijn. St. Barbara. Morgenmiddag 12x/2 uur algemeene verga dering in den R. K. Volksbond. De agenda vermeldt o.a. Bespreking der a.s. Kerkhofoefe ningen. Aller opkomst gewenscht. Flora-bioscoop. Deze week de slotserie van de film „De Man met de Roode Oogen", getiteld „Ontmas kerd". Wat door menigeen van den aanvang der serie af reeds gefluisterd werd 't Is de dokter doch welke meening van week tot week meer on waarschijnlijk begon te lijken, bleek ten slotte toch waarheid te bevatten. Op het laatstjweet de journalist Harold Stanley,den grooten geleerde Dr. Burton Montrose, te ontmaskeren. Dit ge beurt niet dan na een spannende intrigue. De uitslag van de prijsvraag wordt Donder dag bekend gemaakt. Het bijprogramma is zeer interessant. Bij zonder amusant is weer de caricatuur-film. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan hef Hoofdbureau van politic top werkdagen vainfl tpft 2 )u|ux 's middagssteutel, beteenbricfjie kinjdlerhandschoen bordjej 11 11997 bontje broche met portret jon- geu.sk raag. Bii vinders: R. K. kerkboekje, v. Get ven, v, Srruriëveltstraat 3 ijözieinkrajis, Beekman, Langle Nicuwstraat 151/2 muts, v. Waardenburg, Bui tenhavenweg 30/1 pet, Hoek, Niieuwstraat 5 hondje, Dimgenoute Hagastraat 66 sjaal, Haigestein, Dwarsstraat ;'60/2 dekkleed, v. d. Werke, Weezenbuurt fi6 broche met portret, Bonman, Broers veld 74/1 damiestasch met inh., v. d. Hul, Verbrande Erven1 8b brilleglas, bureau bevolking, Nieuwstraat vat olie, v. Hoek, Brandpad 9a zakje inh. bril in étui, Lourens, L. Achterweg 29bov. étui met inh. foots, K. Achterweg 7 ring met sleutels, Ba ron, Huijlsmanstraat 41 das, vl d. Broek, Ilen- driuastraat 8 horlbgleketting, de Vries, Hete- rtustraat 25/8 mesje, Schep, Villastraat 31. Hoogwater te Schiedam: Zondag 26 Oct. v.m. 5.10, n.m. 5.29. Gisteravond is in het Zieken huis aan den Bergweg te Rotterdam binnenge bracht de 50-jarige K., wonende Heerenpad alhier. Hij was in de Schie aldaar te water ge raakt. UIT DELFT. In den Delftscben Raad is elan Conflict ont slaan met dient hurgdmeiester, omdat dézte de vo rige Raadszitting omstreeks half vijf had geslo ten, terwijl1 db Ra,ad| njog eieinigjei interpellatie^ wilde behandelen.; In dte raadszitting van gisternamiddag heeft die voorzittejr meegjq£ljeiöil|d, dat mtej. M. Pies do hoeren J. P. Chardon, A. Djersjant, J, C, r. Dijk, W. Mandors) oot, S. Nelëmams en H, L, M» v. d. Seyp de voJgetidc mótte schriftelijk hebtfcrj ingediend „De fraadi der giefnefehfje Delft, ovtetr wegende, dafi dto burgermeester als voorzitter van den. gteimjeHin teraad, zich bijl zijim beslissing! tojvter bet schorste» van de raadszitting opi Woensdag 22 October uitsluitend' heieft latent licidjem door zijn eigen op4 vatting dienaangaande, zonder rekening te' hou] der. met het redelijk vteplangen van zeter leden dier vergadering, om m|eit de behandeling* v'aln. Qc agenda door te gaan, zulks in verband met bet vroege uur; ovicrwiegiendle, dat deze boo^ ding van yïen burgemeester nitet bevorderlijk ïs aan een goede verstandhouding en van een bej- boorlijke samenWeriaing1 tusschen he^b ep. die» gemeenteraad, spne|e|kt zijh afkeuring ovier depfei houding uit, eira gjaat ovter tot de orde van don dag." De voorzitter zegt, dat hij) van. die motie niets begrijpt. Rij' vermoedt, dat er ,ejem vergissing is. In de raadsvergaderingen was geklaagd over den langen dluur van de vergaderingen. Dit had hjj in de vergadering van Bj. en W. besproken en. toed all's tijd van eindigen halfvijf genoetmd. Die heer V. d Seyp maakte alleen did opmlerking, dat de vergadering dan niet glcte lóten moest woitlein ais er nog zaken) van belang te behandelen w- nem. Wethouder Van Langen zegt, dat bijl ailejen be zwaar had' gemaakt tegen viergalderingen tot half zeven; over haifvijtf had hij! piet gespróken. Wethouder Chardon zegt, dat hij zich spieciaaf tegen stuiting om halfvijf verzet beeft, en dat alleen die burgemeester wier sluiting op dat uur gesproken heeft. i De heer Van Dijk betoogt, diat eten verkt'aring van die oorzaak van] het incident niets afdaalt aan hetgeen er geschied is. Wanneer lelr cepj besluit over het sluiten van djet Mergaderingjen was gletniOjmlen, had de voorzitter dat bestuit m|oie!ten mededeetem. Nu beriep1 die Y|ooir!zittetr zich (op

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2