Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-OngevaUenverzekermg 42ste Jaargang. Zaterdag 22 November 1919 No. 12597. bij fnnn .b^ BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco p. post ƒ2.50 p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 ragela ƒ1.50; elke regel daarboven 30 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeliDgen 60 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incasseerkosten worden berekend. bij verlies van levenslange 11| i I verlies van geheele IJ li een hand, invaliditeitvoet o! oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsehe Algemeene Verzekeringsbank te Sehicdum. een duim; bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger Buitenlandscli Nienws. DE VREDESONDERHANDELINGEN. Het uiteengaan van de vredesconferentie, dat binnen veertien dagen zal plaats hebben al dus een bericht uit Parijs is geheel veroor zaakt door het initiatief der Amerikaansche niissie, hoewel de Engelsche er ook toe geneigd Was. De Amerikanen hebben eenige maanden de leiding genomen om den vrede snel tot stand te brengen, Andere mogendheden be treuren het uiteengaan van de conferentie, om dat zij voelen dat zonder Groot-Brittannië en Amerika zij alleen zullen staan in de kwesties niet Duitschland en speeciaal zal de Volkenbond Amerika's deelneming missën. Het algemeene gevoelen is, dat de zaken met meer kracht be handeld kunnen worden door de departemen ten van buitenlandsche zaken der mogendhe den dan door den oppersten vredesraad. Een onmiskenbare ramp zal uit het vertrek der Amerikanen voorkomen, zegt de con es- pondent der Brooklyn Eagle. Het groote Ame rikaansche teiegraafsteisel, dat door heel Europa door Hover is aangelegd en dat na zijn ver trek door de vloot is onderhouden, zal worden afgebroken en Europa achtergelaten als een Werkeiijken wildernis, van het standpunt der verbindingen uit beschouwd. De Amerikaansche gezantschappen, ministeries, consulaten, nieuws agentschappen en journalisten hebben dit teie graafsteisel een jaar gebruikt en zonder dit zullen zij als in het donkerste Afrika worden geisoleerd. Berichten, welke vroeger uren onder- Weg waren, zullen nu vele dagen, zelfs weken aoodig hebben om over de gehavende lijnen te komen, als het Amerikaansche stelsel weg is. Er zal feitelijk een sluier over Midden-Eu ropa worden gelegd, waardoor het nieuws slechts bij kleine beetjes en zeer vertraagd zal ontsnappen. De Amerikaansche missie voelt echter dat het congres er de voorkeur aan zal geven thuis de telegraaflijnen te hebben, om in contact te blijven met Warschau en Weenen. He methode der Amerikaansche missie, om de dingen tot' eind te brengen, was eenigen tijd geleden te beginnen met de verwijzing van alle oiogelijke kwesties naar de respectieve departe menten van buitenlandsche zaken der geallieerde mogendheden, liever dan het een na het an dere de vele nieuwe problemen, die bij de con ferentie in kwamen, aan te vatten. In het Lagerhuis heeft naar Reuter seint Lloyd George verklaard, dat de datum van de intergeallieerde conferentie, waarvan op 13 November gewag werd gemaakt, nog niet be paald is. Men hoopt, dat de conferentie te Honden bijeen zal komen. Op een vraag in het Engelsche Lagerhuis no pens de gevolgen van het verwerpen van het Vredesverdrag door den Amerikaanschen Se- haat heeft Bonar Law geantwoord, dat het feit, dat de Amerikaansche vertegenwoordiger te Harijs niet in staat zou zijn om gelijktijdig met de andere mogendheden de bekrachtiging van Het vredesverdrag door den president te de- Poneeren, de overige geallieerde en geassocieerde l'egeeringen er nie' van zou terughouden om het verdrag van kracht te laten worden. Ro bert Cecil vroeg of de datum van de ratifi catie gewijzigd zou worden. Banor Raw antwoordde, dat dit er van zou afhangen of men van meening zou zijn, dat de kans bestaat hat de Senaat in de zitting van December van mzicht zou zijn veranderd. 1 .1- i _J DE VOLKENBOND. Nadat de Zwitsersche nationale raad, zooals gemeld, de toetreding van Zwitserland tot den yolkenbond onder zekere reserve had goedge keurd, is het debat over den volkenbond in den ^witserschen standenraad begonnen. He rapporteur Iselr, bepleitte de toetreding, haar Zwitserland niet meer kan steunen op de machtige volkenbondorganisatie. Brugger bestreed hevig het vredesverdrag Van Versailles, waarin Wilsons 14 punten zijn Prijsgegeven. De Zwitsersche bondsraad ech- ^(:r heeft de neutraliteit van Zwitserland prijs gegeven voor het twijfelachtige geschenk van hen zetel van den volkenbond in Geneve. huis dat hij bouwt van een door de regeering goedgekeurd type en binnen een bepaalden tijd. De minister achtte het voorts noodig, dat maat regelen worden genomen, om een einde te ma ken aan het bouwen van luxe huizen. BELGIE. Naar het Brusselsche blad de „Soir" meldt, zou Vandervelde, de minister van Jusitie, een voorstander zijn van een samen gaan met de vooruitstrevende elementen van de liberale partij. Er zou dan een linksche regeering wor den gevormd, met een socialist, waarschijnlijk Vandervelde, als minister-president. Volgens de „Eteile Beige" is het zoo goed als zeker, dat de kabinetsformatie aan minister Delacroix zal worden opgedragen. Het program ma, dat de socialisten zouden stellen voor een deelneming aan de regeering, bevat de voorna melijk vraagstukken van economischen en socialen aard, zooals het ouderdomspensioen, arbeiderswoningen, afschaffing van art. 310 ven het wetboek van strafrecht (betrekking hebben de op de vrijheid der vakvereenigingen). Het regeeringsprogramma inzake de grondwetsher ziening zou zeer beperkt zijn. OOSTENRIJK. In de commissie, die toezicht houdt op de economische demobilisatie, rechtvaardigde de staatssecretaris voor volksvoeding Lowenfeld Russ het optreden in zijn departement. Reeds sedert Juni zijn alle mogelijke stappen gedaan om het driegende voedseltekort te dekken. Er zijn geen betalingsmiddelen en geen transport middelen aanwezig en ue binnenlandsche voort brenging laat het land in den steek. De sedert weken voorgenomen aankoop van 30.000 ton in Italië heeft nog de toestemming uit Parijs niet gekregen. In Weenen zal de volgende week slechts een half brood en 1/8 K.G. meel gedistri bueerd worden. De staatssecretaris verzekerde dat hij en zijn ambtenaren alles wat mensche- lijkerwijze mogelijk was hadden gedaan om een ramp af te wenden. Voorts zag men er generaal van Lüttwitz c.a- officieren van het rijksweerininisterie. De veiligheidspolitie zorgde voor de orde. Tegen 8.15 arriveerde Hindenburg, vergezeld van Helfferich, zijn zoon, kapitein v. Hinden burg e.a. per auto aan het station. De menigte riep herhaaldelijk „hoera Voortdurend klonk het geroep „Lang leven Hindenburg en Lu- dendorffDaar tusschen door klonken luide afkeuringen aan het adres der regeering, der commissie van onderzoek enz. Toen Hindenburg uit zijn auto stapte, begon de muziek „Deutschland. Deutschlandüberalles" te spelen, waarbij vele der aanwezigen met ontbloot hoofd luisterden. Daarop trad Hindenburg op de compagnie toe, die den veldheer begroette metGoeden morgen, excellentie". Hindenburg antwoordde „Goeden ftiorgen, kameraden". Vervolgens in specteerde hij de compagnie. Toen de eerecompagnie, onder luid hoerage roep der menigte, voor Hindenburg had gede fileerd, nam deze met een handdruk van de officieren afscheid. Daarbij weenden velen der aanwezige vrouwen. Ook Hindenburg was zicht baar aangedaan. Op het oogenblik, dat de veldmaarschalk het station wilde binnengaan, riep iemand „Lang leve Hindenburg! Tot ziens als rijkspresident 1" Deze uitroep werd door de menigte voortdu rend herhaald. Hierna begaf de veldheer zich naar het perron, waar de D-trein naar Hannover met een salon rijtuig voor Hindenburg zou binnenloopen. De regimentsmuziek had zich intusschen op het per ron, opgesteld en speelde weer „Deutschland, Deutschland über alles." Eenige honderden personen, die door de po- litie-afzetting heengedrongen waren, zongen mee en wuifden Hindenburg toe, tot hij met zijn begeleiders in den trein had plaats genomen. De generaal-veldmaarschalk reist niet direct naar hanover, maar eerst naar Maagdenburg. ENGELAND. He minister van Volksgezondheid Addison deelde heden in het Lagerhuis mede, dat de re dering voornemens is aan het parlement een Wetsontwerp voor te leggen, strekkende on iedereen 150 pd. st. uit te keeren voor elk POLEN. Het „P. C. B." deelt nog het volgende mede over de bepalingen der Poolsch-Duitsche han delsovereenkomst Polen.heeft zich verbonden aan Duitschland af te staan wat het aan aard appelen te veel heeft, een groote hoeveelheid veevoeder, vermengd met melasse, 1 millioen liter wijngeest, 100.000 ganzen, 720 wagons petroleum. Er zullen 51/2 millioen centenaren aardappelen worden geleverd tegen 16 Mark per 50 K.G., bovendien zaad 1 millioen centena- ren tegen een te bepalen prijs, 11/2 millioen centenaren aardappleen zijn uitsluitend voor Silezië bestemd. Duitschland verplicht zich, met eigen spoor- wegmaterieel, aan Polen te leveren 76.000 ton steenkolen per maand. Indien de steenkolen- uitvoer van Boven-Silezie 4500 wagons per dag overtreft, zal nog 20 pCt. van het overschot aan Polen ten goede komen. Dan zal Polen nog 50.000 ton steenkolen per maand krijgen, met eigen middelen te vervoeren. Verder zal Duitschland 4000 ton kunstmest of nitraten leveren en uitgezocht graan voor zaad. De af rekening zal in Duitsch geld plaats vinden. De Polen hebben het steenkolentran sport van Boven-Silezië naar Oost-Pru sen met Pool- sche spoorwegen toegestaan. H ertegen leent Du tsclxland aan Polen 100 locomot even, 3000 goederen- en 130 reizigers-wagons. Zoodra het vredesverdrag geratificeerd is, zal dit rollend materieel eigendom van den Poolschen Staat worden, tegelijk met het geheele park dat bij het vredesverdrag aan Polen is toegewezen. De handelsovereenkomst regelt ook het post en telegraafverkeer, benevens het verkeer der booten op de rivieren, in het bijzonder dat op de Weichsel en haar zijtakken. HINDENBURG'S VERTREK UIT BERLIJN. Donderochtènd 8.30 is generaal veldmaar schalk Von Hindenburg uit Berlijn vertrokken. Bij zijn vertrek was een groote menschen- menigte aanwezig, die Hindenburg huldigde. Om 7.45 kwam een eerecompagnie der rijks- weer met muziek voorop aangemarcheerd en stelde zich aan den ingang van het station op. Talrijk officieren waren daar om van Hinden burg afscheid te nemen, voor het meerendeel officieren der vroegere Opperste Legerleiding, die den veldmaarschalk ook bij zijn aankomst begroet hebben. ITALIË. De uitslagen der verkiezingen in 28 districten (van de 54) zijn thans bekend. Gekozen zijn 217 afgevaardigden t.w. 127 constitutionisten o.w. 33 liberalen, 65 democraten en 3 leden van de volkspartij, 33 leden van de linksche concen tratie en 57 socialisten. ITALIë. De correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft uit Milaan Naar aanleiding van de successen bij de jong ste verkiezingen, hebben de socialisten in Italië op verschillende plaatsen meetings belegd en feestvergaderingen georganiseerd. Vooral in Milaan, waar zij een groote meerderheid heb ben behaald, werden luidruchtige demonstraties gehouden. Voor de bureaux van de „Avanti", het hoofdorgaan van de socialistische partij werd de menigte toegesproken door de leiders, en juist toen om tien uur ongeveer des avonds er zich een stoet gevormd had, om naar de Piazza del Duomo te trekken, gooide men een bom naar het voorste gedeelte van den optocht. Er ontstond een geweldige paniek, toen de bom met een luiden knal ontplofte, maar gelukkig werd niemand gedood. 8 personen werden ech ter gewond door de scherven van de bom, maar hun wonden waren niet ernstig. Een en ander had echter had echter tot gevolg, dat de socia listische volksmenigte in woede geraakte en trachtte door te dringen tot het hoofdwartier van de „Arditi". Een schermutseling met carabineire en sol daten volgde, waarbij verscheidene personen werden gewond. Tegen middernacht hielden de socialisten een meeting, waarop besloten werd tot een algemeene staking, op den volgenden dag. De fabrieken waren den dag er op gesloten terwijl de tram niet reed en de meeste winkels hun luiken had den toegelaten. aan het historsdh verlbdfen van Metz en die ge trouwheid va;n de Eïzaisstars ©n Lotharingers aan Frankpijlk. Hij legde djein nadruk pp- die; geestes gemeenschap tusschen de bewoners van El'zaso Lotharingen en "Frankrijk, wlelLkg tot uiting moest komien djotor da woordenFrankrijk vóór alles I - Naar van Duitsche zijde gemeld wordt, is er in Deensche nationalistische kringen een toenemende beroering merkbaar nopens de hou ding van minister Zahle en de Deensche regee ring inzake het vraagstuk van de inlijving van Duitsch sprekende gedeelten van Sleeswijk. Ondanks de uitlatingen van Zahle, dat Dene marken geen irredenta wenscht te scheppen en geen prijs stelt op een aanwas van Duitschers, die alleen om economische redenen voor Dene marken stemmen, wordt er in Sleeswijk een krachtige Deensche propaganda gevoerd. Uit een in Duitsch bezit geraakten Deenschen brief maakt men zelfs op, dat deze propaganda van officieele Deensche zijde gesteund wordt. Het heet daarin n.l. dat het ministerie de kosten voor vlugschriften, aanplakbiljetten enz. voor zijn rekening zou nemen. Uit Aken wordt gemeld, dat aldaar onder voorzitterschap van den commandant van het Belgische bezettingsleger, luit.-generaal Mi chel, een bijeenkomst heeft plaats gehad van de Belgische militaire autoriteiten en de voor aanstaande Duitsche industrieelen uit het be zette gebied, ter bespreking van de kolencrisis in Rijnland. Generaal Michel besprak de oorzaken van den kolennood in dit gebied en deelde daarbij mede, dat het Rijnsch-Westfaalsche kolensyn- dicaat aan Nederland 150.000 ton kolen per maand zal leveren in plaats van 50.000, zoOals tot nu toe werd geléverd. De generaal zeide, dat deze 100.000 ton per maand in het gebied van den linker-Rijnoever zeer wel te gebruiken zouden zijn. Het „Berliner Tageblatt." bevat een arti kel getiteld „Een schandaal", waarin gezegd wordt De onverschilligheid, waarmede de vol-ke ren toezien, hoe krijgsgevangenen steeds nog in Frankrijk worden vastgehouden, is de groot ste smaad en schande dezer eeuw. Men slaat een kruis over de gewelddaden der bolsjewiki en vergeet, dat datgene wat ongelukkigen ge- vange e aa gedaan wordt, minstens even erg is, .En wat hebben de arme krijgsgevangenen misdaan )Hun eenige schuld is, dat zij het onderspit hebben gedolven, nadat zij jaren lang voor het vaderland geleden en gestreden hebben. Het kost waarlijk geen groote moeite zich een voorstelling te maken van de vertwij feling dezer arme menschen. Onder hen bevin den zich velen, die thuis vrouw en kinderen hebben. Het schijnt dat het bolsjewisme, het welk de Fransche regeering bedrijft, afkeer in de geheele wereld deed ontstaan. Wij kennen de treurige en aangrijpende berichten over de arme krijgsgevangenen, maar men is te laf en te gemakzuchtig om werkelijk aan het opko mende medelijden toe te geven, stelt zijn gewe ten gerust met de gedachte „een enkele kan toch niet helpen". Maar dit is niet zoo hij moet helpen, moet voor dezen mensch werken, een ontzaglijke petitie moet daaruit ontstaan De volken zouden eindelijk wakker geschud worden en een druk uitoefenen. Daardoor zou ook de druk op ons geweken zijn. Naar verluidt zal de „Imperator onmid dellijk aan Groot-Brittannië worden aangebo den. War et met de andere Duitsche schepen zal gebeuren, die in de Vereenigde Staten zijr vastgehoude-zal afha ge va de beschik king over zekere tankschepen, die vroeger on- onder Duitsche vlag voeren en thans in de Firth of Forth liggen. Een staking is uitgebroken onder het per soneel der Comp. General Transatlantique te Le Havre. Zij omvat zeshonderd man. ALLERLEI. Naar uit Mratz wtopdlt gemWd, heeft de over handiging a a de souvenirs, aangeboden aan de maarschalken FiOdh en Péfain pin aan generaal Marngin, ais blijik Van dankbaarheid jegens liet Fransobe legler, Woensdag plaats gehad in de groote zaal vian het stadhuis, in tegenwoordig heid van de niilitaWei, burglar!ijko en' gteastelijkd autoriteiten. Aan het bardoelt, dat den generaals Werd aangeboden, herinnerde maarschalk Foch BINNENLAND, Ex-Keizer Wilhelm. Reuter seint uit .Londen Volgens de „Daily Telegraph", zijn de rechts geleerde ambtenaren van de Kroon op het oogenblik bezig, om toebereidselen voor het proces tegen den gewezen Duitschen keizer te treffen. De medewerker van de „Daily News" in de wandelgangen van het parlement zegtDe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 1