De mijneoneessies in Marokko. Naar de Tel. verneemt vertrekt mr. J. Lim burg, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en oud-lid van de Tweede Kamer, in den loop van December met een regeeringsopdracht naar Parijs. De internationale arbitrage.-commissie voor de mijneoneessies in Maroko, die reeds voor den oorlog haar taak zou zijn begonnen maar haar arbeid toen zag opgeschort, begint in December haar vergaderingen. Zij moet uitspraak doen tusschen consessionarissen van verschillende landen. Ook Nederland was uitgenoodigd in de commissie een lid aan te wijzen. Als zoodanig heeft de Nederlandsche regeering mr. J. Lim burg benoemd. De georganiseerde Katholieke Staatspartij. Verleden Zaterdag vergaderde voor de eerste maal het bestuur van den Algemeenen Bond van R.K. Kieskringorganisaties. Al de in de achttien Rijkskieskringen be staande politieke organisaties hadden zich aan gemeld en werden door het Bondsbestuur aan genomen, zoodat thans de geheele georganiseerde katholieke Staatspartij in den Algemeenen Bond is saamgebracht. Overeenkomstig het nieuwe reglement be staat thans het Bondsbestuür uit 24 leden. Bij de verdeeling der functies werd het vol gend resultaat bereikt Voorzittermr. A. baron van Wijnbergen, Utreht (dezen zomer gekozen). Ondervoorzitter J. G. Aarts, Sittard. Ie. secretaris jhr. mr. E. Wittert van Hoog land, Den Haag. 2e secretaris J. Verheijen, Roozendaal. Penningmeester mr. J. Heerkens Thijssen, Haarlem. Aan het bestuur zal een adjunct-secretaris worden toegevoegd. Tot directeur van het R. K. Politiek Propa- gandabureau werd definitief benoemd de heer B. Th. de Wolf, te Amsterdam. Hooge Raad van Arbeid. Bij Kon. besluit van 26 dezer zijn de ambts halve geroepdn leden en de plaatsvervangende voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid aangewezen en de secretaris van dit college benoemd. De samenstelling van den Hoogen Raad van Arbeid is thans als volgt voorzitter mr. P. J. M. Aalberse, minister van arbeid leden, be noemd uit hen, die studie hebben gemaakt van sociaal-economische vraagstukken of van sociale wetgeving J. D. J. Aengenent, hoogleeraar aan het Groot Seminarie te Warmond mr. D. van Blom, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden mr. P. A. Diepenhorst, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam dr. D. van Embden, hoogleeraar aan de gemeente lijke universiteit van Amsterdam mej. Hen- riette van der Mey te Laren dr. W. H. No- lens, buitengewoon hoogleeraar aan de gemeen- lijke universiteit van Amsterdam, tevens aan gewezen als plaatsvervangend voorzitter van den Raad dr. J. R. Slotemaker de Bruine, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht; mr. M. W. F. Treub, oud-hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam mr. J. A. Veraart, Hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te DelftJ. P. de Vooys, buiten- woon hoogleeraar aan de Technische hooge school te Delft F. M. Wibaut, wethouder der gemeente Amsterdam H. de Wilde, oud-wet houder der gemeente 's-Gravenhage. Ambtshalve leden zijn de secretaris-generaal van het departement van arbeid, mr. dr. A. L. Scholtens, de waarnemend directeur-generaal van den arbeid G. J. Th. Zaalberg, de chef der afdeeling arbeid van het departement van ar beid mr. J. Westhoff, de chef der afdeeling arbeidsverzekering van het departement van arbeid mi. H. W. Groeneveld, de directeur van den dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling Anth. Folmer, de directeur van het centraal bureau voor de statistiek mr. H. W. Methorst. Leden, benoemd ingevolge het door den mi nister van arbeid gepleegde overleg met de navolgende vereenigingen van werkgevers, A. Attema te Hilversum (Vereeniging van den Christelijken Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand in Nederlard), J. Das Dzn., te Utrecht (Middenstandsbond), dr. L. N. Deckers in den Haag (Nederl. Boerenbond), W. Fransen Jzn. te Leeuwarden (Ned. R. K. Middenstands bond op federatieven giondsiag), mr. A. Haex te Heerlen Vereeniging tot behartiging ven de belangen der Limburgsche Mijnindustrie), Chr. van den Heuvel te Nieuwvennep, gemeente Haarlemmermeer (Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond in Nederland) K. C. Honig Mzn. te Overveen (Maatschappij van Nijverheid), Paul Nijgh te Rotterdam (Scheepvaart-Vereeniging Noord en Scheepvaart-Vereeniging Zuid), J. F. H. Spier te Amsterdam (Christelijke Werk- geversvereeniging), D. W. Slork te Hengelo (Vereeniging van Nederlandsche werkgevers), B. T. C. Strater te Tilburg (Algemeene R. K. Werkgeversvereeniging), F. V Valstar te Naald wijk (Nederl Tuinbouwraad) en J Th Verheg gen te Bruggenum (L.) (Kon. Nederl. Land- bouwcomite). Leden benoemd ingevolge het door den mi nister van arbeid gepleegd overleg met de vol gende vakcentralen van arbeiders H. Amelinck te Rotterdam (Christelijk Nationaal Vakver bond in Nederland), Joh. Brautigam te Rotter dam (Nederlandsch Verbond van Vakvereni gingen), H. J. Bouens te Amsterdam (Nederl. Verbond van Vakverenigingen), A. C. de Bruyn te Utrecht, (Bureau voor de R.-K. Vak organisatie), K. Kruithof te Rotterdam (Chris telijk Nationaal Vakverbond in Nederland), B. Lansink Jr. te Amsterdam (Nationaal Ar beidssecretariaat), H. Matens tö Amsterdam (Nationaal Arbeidssecretariaat), J. A. Schutte in Den Haag (Bureau voor de R. K. Vakorga nisatie), P. J. S. Serrarens te Utrecht (Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie, H. C. Sorel Jr. te Amsterdam (Algemeen Nederl Vakverbond), R. Stenhuis te Amsterdam (Nederl. Verbond van Vakvereenigingen), F. van der Wal, te Amsterdam (Nederlandsch Verbond van Vak vereenigingen), F. van der Walle te Amsterdam (Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen). Secretaris is mr. A. C. Josephus Jitta, te 's-Gravenhage. Rijksmiddelen. De bizondere maatregelen, welke getroffen zijn om de onvangsten der schatkist zooveel mogelijk te doen toenemen, leveren elke maard steeds gunstiger resultaten op. Wel is waar zijn de toenamen der rijksmid delen nog ontoereikend, om aan de eischen. welke aan de schatkist gesteld worden, te voldoen, maar bij de thans bestaande ont vangsten en het vooruitzicht,' dat tot grooter heffingen op middelen, die tot dusverre nog niet aan de beurt zijn, zal worden overgegaan, is het bemoedigend, dat de tekorten, zoo niet geheel, dan toch voor een groot gedeelte zullen gedekt worden. Zoo o.a. zullen de te verwach ten verhoogingen der inkomstenbelasting en die der vermogens en de belasting op weelde artikelen mettertijd een belangrijke aanwinst vormen tot dekking der crisisuitgaven, welke in dezen tijd noodzakelijkerwijze gevergd worden. In de maand October zijn de ontvang sten der rijksschatkist schitterender geweest dan ooit. Uit de gewone middelen ontving zij f 33,432.035 tegen f 21.467.000 in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. Met dit bedrag zijnde een vermeerdering van f 12 millioen worden alle records der laatste maanden geslagen. Drie heffingen hebben tot deze belangrijke toename het meest bijgediagen. Meer dan 6 millioe werd de afgeloopen maand door het accijns op gedistilleerd, de registratierechten en die op den invoer gezamenlijk meer opgebracht. Het gedistilleerd bracht f 4.073 millioen in het laatje tegen f 1.403 verleden jaar of 2.67 millioen meer, hetgeen niet alleen verband houdt met het verhoogde recht maar ook van de sterke toename van het gebruik van jenever, waartoe de verhooging der loonen wel aanlei ding schijnt te geven. Met de opbrengst in September staat de afgeloopen maand ongeveer gelijk, want toen werd f 4.092 millioen ontvangen. In verband met de koortsachtige bedrijvig heid ten aanzien der uitgfiten van nieuwe fondsen en kapitaaluitbreidingen zijn de regi stratierechten ditmaal met f2.1 millioen toe genomen, n.l. van f 3.283 millioen verleden jaar tot f 5.363 millioen in de afgeloopen maand. Vergeleken bij September van dit jaar is de ontvangst uit dit middel ook schitterend want toen kwam 1 2.972 millioen binnen. Verheugend is het feit, dat de rechten op den invoer wederom een aanzienlijke toename aanwijzen als gevolg van de gestadige ont wikkeling van onzen buitenlandschen handel. Aan deze rechten ontving de schatkist f 2.954 millioen, tegen f 837.094 in October 1918, of f 2.10 millioen meer. Hierbij dient echter reke ning te worden gehouden met de prijsstijging van vele artikelen waarover invoerrecht ad valorem wordt betaald. Het verhoogde zegelrecht deed de baten met een bedrag van bijna f 1 millioen toenemen, f2.279 millioen tegen f 1.290 millioen verleden jaar de beurs-belasting heeft daartoe f 720.133 bijgedragen. Andermaal volmaakten de grillige successie rechten het schitterend beeldwaDt hiervan valt een toename te constateeren van f 2.258 millioen tot f 3.385 millioen, of f 1 2 millioen. Het statistiekrecht bracht ruim 3 ton me»r op. De herleving van het zakenleven kwam ook tot uiting in de opbrengst der loodsgelden, waaruit f 132.000 meer werd ontvangen. Tot de belangrijke vermeerderingen zij ook nog gemeld de opbrengst uit de dividend- en tantième-belasting, welke ditmaal een bedrag panwijst van f 1.78 millioen tegen nihil het vorige jaar. Deze heffing treedt gedeeltelijk in de plaats voor de inkomstenbelasting, die hierdoor een achteruitgang aanwijst van f 3.830 millioen tot f 3.601 millioen. Uit de vermogensbelasting ontving de schat kist f 553.000 meer dan verleden jaarhet accijns op bier bracht bijna 1 ton meer op, de belasting op gouden en zilveren voorwerpen bijna f 20.0U0. De verminderingen van ontvangsten waren ditmaal niet noemenswaardig. De suikerbelasting ging van f 3.618 millioen tot f 3.258 millioen achteruit. De belastingen in verband met de buiten gewone omstandigheden brachten bijna f 3 millioen minder op dan in September, hetgeen hoofdzakelijk komt op rekening der oorlogs winstbelasting. Postverkeer tusschen Zuid-Duitschland en Nederland. De „Frankfurter Zeitung" schrijftMet be trekking tot het postverkeer met Nederland heerschen op het oogenblik onhoudbare toe standen. Poststukken uit Zuid-Duitschland zijn, ten gevolge der slechte treinverbindingen geruimen tijd onderweg, terwijl het gebleken is dat post- zendingen uit Frankfort een week noodig heb ben om Nederland te bereiken. Ook na de opheffing der stopzetting van het spoorwegverkeer loopt van Rijnland naar Ne derland geen enkele sneltrein. De kort geleden te Frankfort opgerichte Ne derlandsche Kamer van Koophandel, stelt po gingen in het werk hierin verbetering te bren gen. Zij heeft zich ter verkrijging van het noodige feitenmateriaal met verschillende groote handelshuizen in verbinding gesteld. Het is niet voldoende, aldus de Fr. Zt., dat alleen van Berlijn dagelijks sneltreinen naar Nederland vertrehkenook Frankfort en de overige Zuid-Duitsche steden het recht te ver langen, dat met hunne belangen rekening wordt gehouden. Nederland en Belgie. De „Peuple" meldt, dat Zaterdag de tech nische gedelegeerden van België en Nederland te Parijs vergaderen zullen. Er zou een basis van overeenkomst gevonden zijn op economisch terrein. Een commissie van zes leden, drie Belgen en drie Nederlanders, zal worden be noemd, welke het Kanaal van Terneuzen en de Schelde zal beheeren. In gevallen, dat de commissie niet tot overeenstemming kan ko men, zal een scheidsgerecht optreden. Het duurtevraagsluk. Dezer dagen heeft te 's-Gravenhage eau bij eenkomst plaats gehad van de dagelijksche be sturen der drie hier te lande gevestigde Midden standsbonden, n.l. de Nederl. Middenstands bond, de R. K. Middenstandsbond De Hanze en de Vereeniging voor den Christelijken Middenstand in Nederland, waarbij ook tegen woordig waren de drie Rijksmiddenstands-ad- viseurs, de heer-en M. Kropveld, D. C. Nouwens en Meyer van Berg, benevens prof. Veraart, directeur van het Nat. Ilanzebureau en de heer A. Ingenool Jr., directeur van het bureau van den Nederl. Middenstandasbond. Deze bijeen komst was belegd om een door de rijks-midden- standsadviseurs gedaan voorstel te overwegen, strekkende om de meer genoemde midden standsbonden met den kort geleden opgerichten Landelijken Bond van Corsmnentenvereeni- gingen'in overleg te doen treden ter bespreking van het duurtevraagstuk De vergadering plaatste zich op het stand punt, dat de middenstand als zoodanig niet aangezien kan en mag worden als de verwekker van de huidige duurte dat integendeel daarvan in verschillende bedrijven van kleinhandel en kleinindustde slechts een zee: matige winst woidt verkregen en dat daarom een onderzoek naar de genomen winstmarges bij de betrokken winkeliers en kleinhandelaren geenszins ge vreesd behoeft te worden. De vergadering verklaarde zich bereid een conferentie met het \bestuui van den Consu mentenbond te houden. De conferentie is bepaald op 11 December a.s., waartoe de rijks-middenstandsadviseurs hün bemiddeling zullen verleenen. Ook het bestuur dei Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat zal tot bijwoning daarvan worden uitgenoodigd, om zoonoodig beteie gelegenheid të hebben, te kunnen optreden in gevallen, waarbij blijken mocht dat de duurte van be paalde artikelen moedwillig door de fabrikanten ervan veroorzaakt wordt. Nieuw-modcl guldens. De Minister van Financiën heeft gisteren in de Eerste Kamer medegedeeld, dat hij last heeft gegeven, voor de binnenkort aan te mun ten zilveren guldens, een nieuw model te ma ken. Nieuwe papieren guldens. In de vergadering der Tweede Kamer deelde de Minister van Financiën mede, dat binnen kort papieren guldens in omloop zullen komen vervaardigd naar een nieuw ontworpen model. Invoerrechten en valuta-dal,ng. De administratie der invoerrechten vestigt er de aandacht op, dat in geval daling der wisselkoersen gepaard gaat met stijging van de buitenslands voor levering naar Nederland te bedingen prijzen, de importeurs bij de reke ning der voor de heffing van invoerrecht en statistiekrecht aan te geven waarde niet kunnen volstaan met vroeger bedongen prijzen tegen den op den dag der aangifte geldende middels voor gelijksoortige goederen ingetreden prijs- verhooging in aanmerking moeten nemen. Staten-Generaai. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 26 November. Na ampele besprekingen worden z.h.st. aan genomen de wetsontwerpen tot verbouwing der Tweede Kamer, tot wijziging van de grenzen der gemeente Leiden en omliggende dorpen, tot aankoop van gronden aan het Noordzeekanaal, tot regeling van het staats toezicht op de volksgezondheid en tot wijzi ging der muntwet voor Nederland en Indië. De Kamer gaat daarna uiteen tot 11 December. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 26 November. Verworpen wordt een motieVan Ravesteijn, omtrent het niet in aanmerking nemen van politieke gevoelens bij het onderwijs. Daarna wordt de behandeling van de Onderwijs-begrooting voortgezet. Door enkele leden worden algemeene be schouwingen gehouden over de afd. Middel baar Onderwijs. De Minister van Onderwijs ant woordt, dat hij nog geen mededeeling kan doen omtrent de aanstaande lotsverbetering der leeraren M.O. Spr. moet het rapport der salariscommissie ten dezen afwachten. Een regeling der middelbare meisjesscholen is inder daad urgent, doch spr. meent dat een deugdelijke regeling geen incidenteele zal mogen zijn. In de bestaande wet op het middelbaar onderwijs vindt spr. geen enkel houvast om deze zaak afdoende te behandelen. Zij moet van meet af aan geregeld het kan dadelijk geschieden na de reorganisatie van het middelbaar onderwijs. Bij de behandeling van het vakonderwijs, rntwoordt de Minister, dat door zijn de partement een uitgebreide leiddraad voor het vakonderwijs is uitgewerkt. Traagheid bij de behandeling daarvan is zeker niet aan het departement te wijten. De leiddraad voor het meisjesvakonderwijs is in druk, die voor het kunstnijverheidsonderwijs in onderzoek. Aan de provinciale besturen zal bijtijds worden mede gedeeld wanneer de financieele regeling aan deze leiddraden verbonden, in werking treedt. Spr. wil nog wel eens doen onderzoeken tot welke moeilijkheden de toepassing van art. 25 (geen particuliere bijdragen meer aan vakscholen) kan leiden en naar bevind van zaken maat regelen te nemen. Bij de afd. Lager Onderwijs vraagt de heer Osiendorp (S.-D.) positie-verbetering der tijdelijke onderwijzers. Ook dringt spr. aan op volledige uitbetaling aan alle onderwijzers van de hun toegekende toeslagen en uitkeeringen duizenden hunner hebben volgens spr., nog steeds niets ontvangen. De heer Bulten (R.-K.) klaagt ook over de salarieering der onderwijzers. Spr. vraagt den minister aan de Gemeenten voorschotten te geven, opdat zij de uitbetaling van de uitkeeringen kunnen doen. De Minister antwoordt, dat hij geen voorschotten kan verstrekken. Spr. heeft echter een begin gemaakt met registratie van alle onderwijzers, wat z.i. het eenig afdoend middel is. De vergadering wordt verdaagd tot heden middag. Stads- en Gewestelijk Nieuws. 1 Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 2026 Nov. Rijkssuikerkaart bon 7, van 1723 Nov. bon 8, van 2430 Nov. Broodkaart. De broodkaart van het 117e tijdvak vak 2129 Nov. (paars). Vetkaar t. Bon I2e week 1926 Nov. R. K. Haven- en Transportarbeiders. Dinsdagavond werd in de zaal van het R.K. Jongenspatronaat, Lange Haven 70, een propa- gandavergadering gehouden tot uitbreiding van bovengenoemden bond. Voor een talrijk ge hoor sprak de heer LI. B. v. Zwet, vrijgestelde van den bond in een helder en duidelijk betoog de vergadering over de noodzakelijkheid der .R K. Organisatie. Reeds van uit het Vaticaan had 25 jaren geleden de stem van Paus Leo XIII de katholieken tot organisatie aangespoord. Hij had gesproken over lotsverbetering, aange maand tot betere arbeidsvoorwaarden. Maar voorop had hij aangetoond, dat het Katholieke geloof en de katholieke principen dit eischen. Heeft ook hier in ons land doctor Schaepman, die oproep niet doen weerklinken en hebben onze voorvaderen aan die roepstem gehoor ge vend, niet gewerkt om voor ons op te bouwen wat wij heden onze organisatie mogen noemen 1 Neen niet allen financieel voordeel moet het doel van ons streven zijn. Onze organisatie is geen automaat, waarin wij boven onze contri butie storten om tegelijk onderuit een loonsver- hooging te doen vallen. Wij moeten arbeiden voor een Christelijke verbetering der toestanden met christelijke middelen volgens de principen ons door onze Katholieke kerk geleerd. Wij mogen roemen op onze R. K. Vakorgani satie. Moest zij ruim 12 jaren geleden beginnen met haren moeilijken arbeid thans kunnen wij roemen op 24 aangesloten organisatiën met 129.000 leden. Thans hebben wij ons Vakbu reau in Utrecht, ons bureau voor zielkundige voorlichting, ons herstellingsoord van „Herwon nen Levenskracht". En aan de hand der sociale wetten welke door onze Christelijke Ministers ons gegeven zijn, zullen wij doorwerken en ar beiden aan den bloei van onze Roomsche organi satie zullen wij, gedrongen door het woord onzer Bisschoppen en geholpen door onze priesters de banen betreden, welke ons langs Christelijke wegen moeten voeren tot een menschwaardig en daardoor geholpen tot een degelijk katholiek bestaan. Na een woord van dank aan den voorzitter verklaarde de heer van Zwet met een enkel woord en door teekenende voorbeelden nog de werking der werkloozenkas op ons voor allen duidelijke wijze. Bij de rondvraag vroeg de Adviseur Pater Strijbosch nog of degenen, die vanuit een andere organisatie naar de onze overgingen in alle rechten deelden, welke de leden van den bond zelve hadden. Waarop de heer Van Zwet ant woordde, dat zoo zij aan hunne verplichtingen daar hadden voldaan en dat door hun contri butieboekje konden bewijzen, zij ook wat de werkloozenkas betrof geheel in rechten over gingen. Daarna zeide dë adviseur nog een hartelijk woord van dank aan den spreker, die zoo schoort als leek de katholieke plichten aan den werk man had voorgehouden. En waar deze over de plicht had gesproken om lid te worden, wilde adviseur nog een enkel woord spreken over den plicht om ook als lid katholiek te zijn. Hij prees het Schiedamsche katholicisme in de kerk maar in het organisatieleven zou hij nogz°° gaarne wat meer kracht, wat meer ijver willen zien. Veel hebben we al bereikt maar nog veel meer kunnen en moeten wij bereiken. Wij moe ten daarvoor allen medewerken, allen als lede-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2