Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 42&fó Ja&rg&Mg» Woensdag 3 December 1919. No. 12606. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco p. post ƒ2.50 p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertent; plaatsen wordt 2 Speciale conditiën toegezonden. ën: 15 rfgels 1.50; elke regel daarboven 30 cent, 3 maal maal berekend. Ingezonden mededeeliDgen 60 ct. p. regel, voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage tncasseerkoiten worden berekend. bij verlies van bÜ él H f| bij- levenslange 111 S verlies van geheele I 11 een hand, invaliditeitvoet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollnndsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. een duim; bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger EERSTE BLAD. Buitenlandsch Menus. POLEN. De „Times" verneemt uit Warschau, dat, naar Gistermiddag in het parlement is mede gedeeld, alle ministers hun ontslag hebben in- diend. Paderewsky zal aanblijven en een nieuw kabinet vormen. RUSLAND. Uit Helsingfors vernemen de Zweedsche dag bladen dan Hanko, de nieuwe minister van oorlog van Estland, in een interview verklaard heeft, dat het Narva-front stand houdt, on danks de heftige aanvallen der bolsjewiki. Het aantal Russische vluchtelingen, met inbegrip van de soldaten van Loedenistsj bedraagt tus- schen de 80 en 90 duizend. Estland doet wat het kan om de ellende van deze vluchtelingen te stillen, wat de Regeering van Noord-Weste- lijk Rusland steeds heeft nagelaten. Indien Joedenitsj St. Petersburg zou hebben ingeno men, zou hij het toch niet hebben kunnen hou den. De Esten zouden hem niet geholpen heb ben, daar Estland slechts voor de zelfstandigheid en de verdediging van het eigen land strijdt. De nieuwe regeering van Estland staat op het zelfde standpunt. De Estsche soldaat is vol gens minister Hanko een goed soldaat, maar Estland heeft vrede noodig, een vrede die een rustige ontwikkeling kan waarborgen. Het is onjuist, dat de bolsjewiki vasten voet in Estland hebben. Er kan geen sprake van zijn om de haven van Reval voor de bolsjewiki open te verklaren. HONGARIJE. De kindervoeding te Boedapest, welke onder leiding staat van den Amerikaanschen kapitein Richardson en met Amerikaansche hulp dage lijks voedsel verstrekt, is verleden week haar werk begonnen. Bij den eersten kindermaal tijd, welke door twee Amerikaansche generaals alsmede door leden der Hongaarsche regeering en vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur van Boedapest werd bijgewoond, kwam het tot geestdriftige uitingen van sympathie voor dank aan Amerika, dat, zooals in de rede voeringen naar voren werd gebracht, zonder er op te letten, dat de vrede formeel nog niet is gesloten, de helpende vriendenhand op wel doende wijze naar de noodlijdende Hongaar sche kinderen uitstrekt. Naast verschillende andere levensmiddelen komen voor deze kinder voeding uit de Vereenigde Staten aanzienlijke hoeveelheden cacao, gecondenseerde melk, rijst, erwten en boonen. Het cijfer van de noodlijden de jeugd neemt in zorgwekkende mate toe en met name het groote gebrek aan linnengoed, wollen onderkleeding en winterkleeding zal zich zeer laten gevoelen. ITALIË. De koning heeft er in de troonrede o.a. op gewezen, dat het parlement meer dan ooit ge steund moet worden door het vertrouwen van het land en moet kunnen rekenen op de sym pathie van het geheele volk en zijn volledige medewerking. Italië, dat uit den grootsten oorlog in zijn schiedenis komt, gevoelt behoefte al zijn krach ten te richten op vredesarbeid. Via Zwitserland verneemt het „Berliner Ta- geblatt" uit Rome, dat de socialisten aldaar de algemeene werkstaking hebben uitgeroepen- Na de opening van de Kamer kwam het tot de tiaditioneeje vechtpartij tusschen socialisten en nationalisten. Gisternacht waren de gevech ten bijzonder bloedig. Het socialistische Ka merlid Murati was Maandagochtend door een groep nationalisten mishandeld. De politie moest hem uit de handen van zijn tegenstanders Verlossen. De socialisten hebben tegen den aan slag op hun partijgenoot geprotesteerd, 's A- Vonds wilden zij een betooging organiseeren wat de tegenpartij echter niet scheen te dulden Het kwam tot een verwoede vechtpartij. Troe pen moesten tusschen beide komen om de rust J*_e herstellen. Later werd,, toch nog een socia- hstische vergadering gehouden,die weer aan leiding tot tumult gaf. Ook ditmaal moest de Politie handelend optreden. Twee socialistische hamerleden werden bij deze incidenten vrij ernstig verwond. Serrati, de hoofdredacteur Van de „Avanti", werd aangehouden omdat hij politie beleedigde. Gedurende verscheidene uren werd hij gevangen gehouden. Tengevolge van deze incidenten is de algemeene werkstaking geproclameerd voor onbepaalden tijd. ZUID-AFRIKA. Reuter seint uit Kaapstad Er heerscht groote ontstemming vanwege den uitvoer uit Zuid-Afrika van voedingsmiddelen waardoor gebiek ontstaat. Het bestuur van den bond van handelsvereenigingen heeft in een buitengewone vergadering met algemeene stemmen besloten van al de aangesloten ver- eenigingen te eischen, dat zij zullen weigeren hun medewerking te verleenen bij zaken die betrekking hebben op uit te voeren voedings middelen. AMERIKA. Gisteren heeft, volgens bericht uit New-York, de Amerikaansche arbeidersfederatie bij monde van den vice-president, Matthew Well een reeks antwoorden bekend gemaakt op de vragen, welke gesteld zijn door den voorzitter van het republikeinsche nationale comité. In deze ant woorden wordt de houding der arbeiders tegen over den tegenwoordigen toestand van indu- strieele onrust en hervormingen in de wetge ving uiteengezet. Well noemt het onrechtvaar dig tegenover de arbeiders, dat de regeering in de kolenstaking tusschenbeide is gekomen door middel van de gerechtshoven en zegt, dat dit niet heeft bijgedragen tot een betere verstand houding tusschen kapitaal en arbeid. Op een gisteren te Chicago gehouden bijeen komst van de gouverneurs van Illinois, Indiana, Iowa,1 Missouri, Oklahoma en Kansas is over eengekomen, alle mogelijke stappen te doen, ter verkrijging van een normale steenkoolpro ductie. Tot dat doel werd aanbevolen, dat on verwijld van bondswege een volledige brand- stofbeheer zal worden ingesteld. De gouver neurs vragen een eerlijke steenkooldistributie onder strenge en gelijkluidende bepalingen voor alle staten. Zaterdag heeft Daniel W. Sinnes, bonds- districtsatternay te Indianapolis een verklaring uitgevaardigd waarin wordt gezegd de steen kool moet gedolven worden. Hij waarschuwde de mijnwerkers, dat zij, indien zij niet weer aan het werk gaan, voor den bondsrechter zullen worden gebracht op beschuldiging van „con tempt" (minachting voor de justitie). De werkgevers in het vetkoolgebied van Pennsylvanië buiten het „central competitive district" waar thans 75.000 vakbonders staken, hebben het regeeringsvoorstel van 14 pet. loons- verhooging aangenomen. Een mededeeling in dien zin zal bij de mijnen worden aangeplakt. De regeeringsambtenaren te Washington heb ben de hoop nog niet laten varen, dat er van daag een aanzienlijk aantal arbeiders tot het werk zal terugkeeren eh dat het niet noodig zal wezen de wet toe te passen op de stakers. In Kansas is aan de troepen bevel gegeven de werk willigen te beschermen. DE TOESTAND VAN WILSON. De laatste dagen hebben vrij alarmeerendé geruchten geloopen over de gezondheid van president Wilson. Volgens de Washingtonsche correspondent van de „Chicago Tribune" moet Wilson gedwongen zijn, verscheidene docu menten met de linkerhand te teekenen tenge volge van een verlamming van de rechterzijde. Senator Hitchcock, de leider der democraten, die een onderhoud wilde hebben met den pre sident over de kwestie van het vredesverdrag, ter gelegenheid van de opening van de nieuwe congreszitting, moet niet in de kamer van den zieke zijn toegelaten. De geneesheeren, die den president behande len, hebben journalisten medegedeeld, dat het herstel normaal verloopt, maar een telegram uit Washington van 30 November zegt, dat de gezondheidstoestand van Wilson lichtelijk verminderd-is en dat de geneesheeren hém ver boden hebben bezoek te ontvangen. AMERIKA EN IIET VREDESVERDRAG. Senator Lodge heeft een verklaring afgelegd, waarin wordt medegedeeld, dat de punten van voorbehoud, aangenomen door de Senaatsmeer derheid, een „onverminderbaar minimum" vor men. De New-York Times" schrijft, dat men het betwijfelt of Senator Lodge in staat zal wezen alle leden van zijn partij met zich mee te krij- g n op zijn program, vooral indien de President zich bereid mocht Verklaren, zich naar enkele punten van voorbeheud te schikken, indien zij voldoende zouden wezen voor de gematigden onder de republikeinen. Senator Hitchcock erkende gisteren er voor te vreezen of wel op punt 10 een vergelijk zou zijn te treffen zoo dat het bevredigend zou we zen voor 64 Senatoren. Het Republikeinsche nationale comité, be staande uit vertegenwoordigers van 48 staten, zal op 8 December bijeenkomen. Het blad beweert, dat op die bijeenkomst zal worden beslist of de republikeinen achter Lodge staan en of de kwestie van het vredes verdrag in 1920 voor de openbare meening zal worden gebracht. De leiders van beide partijen in de Senaat zoo schrijft de New-York Times" ver wachten, dat president Wilson het verdrag nog in deze week zal terugnemen en dat de Senaat het niet opnieuw in behandeling zal krijgen voor er onderhandelingen zijn gevoerd over een ver gelijk. ALLERLEI. Uit Warschau wordt gemeld, dat de bolsje wistische moordenaar van Tsaar Nicolaas ge vangen genomen is en Posrednik heet. Tus schen den gearresteerden en de oudste dochter van den Tsaar Tatjana heeft waarschijnlijk een liefdesverhouding bestaan. Posrednik heeft in het verhoor verklaard, dat bij het aanrukken van de Witte troepen in Jekaterinenburg een oproer ontstond, dat slechts door massaterecht stellingen kon worden onderdrukt. Hij heeft gepoogd van de bolsjewiki een terdoodverooro- deeling van den Tsaar te verkrijgen. Toen hij deze niet verkreeg heeft hij uit eigen beweging de vrijheid genomen den Tsaar te dooden. Hij stelde een kleine marine-afdeeling onder zijn beheer. De Tsaar en zijn gezin werden tegen den muur geplaatst en doodgeschoten. Na den moord verdeelde de moordenaar de geheele woning en inrichting en het bezit van den Tsaar Zoo kwam het, dat men bij den moordenaar 70.000 roebel en het linnengoed van den Tsaar vond. Posrednik was met de dochter van een Russisch burger te Petersburg getrouwd. Op zijn reis van Warschau naar Rusland werd hij in Mir'door de Poolsche regeering gevangen ge nomen, die hem niet wegens den moord op den Tsaar, doch wegens zijn daden in Ochran zal veroordeelen. Het resultaat van de stemming onder de mijnwerkers in Wales, over de vraag, of zij zouden staken, ten einde bij de regeling der in komstenbelasting een vrijstelling af te dwingen voor inkomens onder de 250 p.st., had tot resul taat, dat vóór de staking stemden 73.307 en tegen 72.837. Aangezien de meerderheid slechts 470 stem men bedraagt en twee groote afdeelingen, in dien de door haar uitgebrachte stemmen hoof delijk werden geteld, het resultaat geheel zou den hebben gewijzigd, overweegt het bestuur van den mijnwerkersbond van Wales, deze kwestie te onderwerpen aan een referendum van den algemeenen mijnwerkersbond. De „Times" zegt, dat de vermindering van het boterrantsoen in Engeland tot een ons per week te wijten is aan de weigering der schatkist om haar goedkeuring te hechten aan den aan koop door den voedselregelaar van 2000 ton Nederlandsche boter tegen 13 pd. sterling per ton. President Poincaré heeft Maandag de streek van Mezieres, Rocroi en Givet, welke het eerste heeft te lijden gehad bij den aanval in 1914 bezocht, Koning Albert is hem komen begroeten en de beide staatshoofden hebben elkaar te Givet ontmoet. De koning was enkel door twee ordonnans-officieren vergezeld en kwam per auto aan het station. De bevolking heeft beiden hartelijk toegejuicht. Poincare ontving koning Albert in zijn salonwagen en heeft met hem een onderhoud van 35 minuten gehad. Nadat zij afscheid hadden genomen, is Poincare naar Parijs vertrokken. Volgens den correspondent van de „As- sociated Press" te Wladiwostock, die zijn in lichtingen weer heeft van den heer Emerson, een lid van de Amerikaansche spoorwegcommissie sie, hebben de bolsjewisten te Omsk 11 gene raals, 1000 andere officieren en 39000 soldaten gevangen genomen en 2000 machinegeweren, 30.000 uniformen en overjassen, 4 millioen pa tronen, 875 locomotieven en 300 geladen spoor wagens buit gemaakt. Maarschalk von Mackensen wordt van ochtend om 9 uur 20 te Berlijn verwacht, waar hij eenige uren denkt te blijven om daarna door te reizen naar Pommeren. Hij zal op het Anhalter-station met militaire eer ontvangen worden. Volgens dfe „Daily Express" hetaft Lord French v'an Ierland eietit bietaoining van £5000 mtaelbofd voor het verstneikkjen van inlichtingen, die beiden tolt die ontdlekking vhln een1 of meie|r personen, die in cLetm laatstjeln tijd die mborden op de politie-agf-nticn ttei Dublin hebbletn glipieegd^ BINNENLAND, Onze gezant te Stockholm. De Nederlandsche gezant voor Zweden en Stockholm, bazon Sweerts de Landas Wyborgh, is te Stockholm aangekomen en heeft de leiding van het gezantschap aanvaard. Onze gezant te Brussel. De benoemde Nederlandsche gezant te Brus sel, jhr. dr. Van Vredenburch. is voornemens, zich a.s. Zaterdag naar zijn post te begeven. Naar Weencn. Uit Zeeland vertrekt Zaterdag een trein van 10 wagons met levensmiddelen en kleeren naar Weenen. De Pluimveevereeniging ontbonden. De minister van Landbouw heeft besloten met ingang van 1 December 1919 de pluinveever- eeniging te ontbinden en voorschriften vast te stellen voor de vereffening van de rekeningen van de Eiervereeniging en de Pluimveeveree niging. Uitvoer van kaas. De Nederl. R. K. Bond van Kaashandela ren heeft aan den minister van landbouw geschreven Wij richten aan het Zuivalkantoor een tele grafisch verzoek, of voor het nog niet uitge voerde gedeelte kaas uit de eerste exportpe riode met hetzelfde uitvoerrecht als voor de tweede periode is vastgesteld, kon worden volstaan. Hierop heeft het Züivelkantoor af wijzend beschikt. Het gevolg hiervan is, dat, daar er voor het tweede gedeelte 5 cents per K.G. en voor het eerste gedeelte 70 cents per K.G. geheven wordt, het resteerende gedeelte der eerste periode slechts met enorme verlie zen te plaatsen is; terwijl veelal het niet plaatsen van het eerste gedeelte tot oorzaak heeft het niet tijdig verstrekken van consenten voor België, hetgeen toch geheel buiten de schuld van den kaashandel ligt. Wij vei zoe ken derhalve beleefd voor het nog niet uitge voerde gedeelte der eerste periode eenzelfde heffing als voor de tweede periode is bepaald, toe te staan. Oorlogswinstbelasting. Blijkens oen aanschrijving van dien Minister v'an Financiën zullen yoprtaan belastingplichtigen, die in afwachting van de regeling va» hun aan slag in de oorlogswinstbelasting het volgens hun aangifte Verschuldigde! bedrag op' rekening van den aanslag wenschen te betalen. 'hier F Je- in dia gelegenheid1 wordlen gesteld. D|e inspecteurs en ïUvangers der directe belastingen kunnen dien aangaande nadere inlichtingen vieirstrekken. Belgische vluchtelingen. Net Nederl'. Ciorrieispiondentiebuneau in Ren Haag inleidt1 Naar aanleiding van de hier e!n daar in d|e, Belgische pers opduikende geruchten, als zou on ze regulering van djiiei van Biefgië de kusten terug- v'orderen, welke hijeir te lande gemaakt wierd^n vopr hel, onderhoud en diet huisvesting van de Belgische vluchtelingen, dfe tijdens dan oorlog in Nederfand cieln g|o|e|d lx «ïkoni-en gezocht biefchen, Nhe'bben wij1 te; hehjojeg^er plhatse inlichtingteju ingewonnen. Hierbij is ons gpbiielkisin, d|at die1 Nederlandteehei regWing |eir nijeit aan d|enkt en |ör niet pvfer gedacht heelt lOvte te gaan tot de terugvorde ring van de ruim; 45 millioen gulden, wieillqe door Nederland ten blclhqsve van de burgerlijke Eel- glsche uitgewieikjenicn zijln uitgegevtetn. Onze né geert ng bepaalt er zich toe, our, overeietokcnrstig de regefen „vhn hef Volkenrecht, van de: Belgi sche re geding terugbetaling te vragen van de O O O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 1