nHeteö, b.v. teï'ktetns voor e<en jaair, zal uïtmakeji wie als Viooi-gaingieir iGptr-eledt. Wordt dfez.e taai ste wieg gewilfed, idan zoiudjeb colleges niet miner welkie wethouder plaatsvervangend -bui gém ees ter zal zijn voor; bat geval de eerstaaugewezene ver- vinderd is. Opdat bij ongesteldheid1, afwezigheid of icfat- stenfeinig van alle wethouders toch ooiniTiddelj jjk in d® funotiie) van burgemeester kunne worden voorzien, schijnt het aangewezen het pudste lid in jardn vain dien Raad', dat aanwezig is, voor 'die ïunctilel in aanmerking te doen komen, mits de Raad Idie) bevoegdheid hebbe een ander lid tot die waarneming van hot bprgemieestiejrs- ambt te ti'joiepen. Het tweede, lid vain het vopr- gete telde artikel geefft uitdrukking and d|ez,e ge dachte De mogelijkheid intusschen blijft, dat even- (iu|rje!l' de toepassing vafi hot eiecste, c. q. het twicjedie l'id, geen waarborg geeft voor eed lijdt» l'ijkie, bielzetting van de burgemeestersplaats die in afljei opzichten toantwo;rdt aan de eiscben,, wieïlkia aa;n het ambt zijn te stellen. Hot ligt in dp lijn va^ni bot stelsel der Gemeentewet, d!at in, dit geval' do Commissaris der Koningin in do provincie bevoegdheid hebbe in diei Vervanging te voorzien Die. 'bevoegdheid wordt bepn v'er- lejeStid in het ontworpen deird'e lid. Rif halnteie- ring van 'die bepaling is de Commissaris dier Koningin ni.et gebonden' aan een wijziging van den plaatsvervanger uit den Raad. Hij zal1 een anderen wethouder of ander Raadsdd kunnenl aanwijzen, maar hij zat1 ook zijh keuze kunnen; dosgi huilen het college van R. en W, en hui ten den Raad. Opdrijven landprijzen. D»ei Minister va!n Landbouw heeft bet gei wtooscht geacht, gelet op bet, advies dar La|ndL en Tuinhouwcommissie1, tot de landbouwers een stejeds voortgaande 'Opdrijving der kopp- en ernstige waarschuwing Ifer. JSchten, tegen de nog huurprijzen vajn landerijen. In het advies, idhor genojomde Commissie uitgebracht, wordt er in dtei eiersle plaats op gewezen, dat in vele dlfiöln diep lands, mtet taalme in die zandstreken, del vermeerdering in, geldbezit hij die landbouwers gejenszins steeds bc-teakent ete-n Ovèredigë toe neming van vlermogen. Ten gevolge van den gedwongen, verkoop van bun ven dopi ge brek aan visevoeder en door gedwongen roof bouw door gebrek aan mest is wei de ge|ldvoorraad vermeerderd, doeh nu ei wieder vietevoeder en kunstmest moeten worden aange schaft, moeit in dei op zijde- gefegdte gelden, e,*n geduchte' greep worden gedjaap. Vieirdier wijst de Commissie op die zeer 'aajn- zienl'ijk gestegen, productiekosten, ais loo-nen, hulpmiddelen, waterschapslasten enz., welke kosten, naar zich Haat aanzien, niet. spoedig zullen verminderen. Daartegenover staat, dat moet wiordea gere- Ddetad unlet een mogelijk spoedige dialing in de prijzen der producten. Reeds nu doen zich ver schijnsielkn voor, die daarop wijzen. Ten ge volge van d'etii hoioggn stand der Nederiandscbe valuta', kunnpn de belangrijkste afnemers pin- zfar landbouwproducten van voorheen de prij zien, die tot dusverre goJtlletni, niet meer bot aaien, Hierbij dient te fworden ppgeinerkt, dat lonziei tand- en tuinbouw, zich in den loop der laatste 20 jareln steeds (meer halddlejh gericht op de voortbrenging van artikéalen, die tot de luxe- |ein, gjenotmiddejietn zijn te rekenen. Dit geldt riet aifelen valn, artikelen al's toomk weekerij-pr,oduc- ten, htetaten hloemtolllcnfijne gaderden, en fmit, karwij'zaad, doch oiok v;yi d|ei productlijn, die nnrie' veestapel ltevteirt, ziopjails bojter, vette kaas, vtóetsch en ciwfn. Vóór dien oorlog was eten geregeld gebruik vajn deze artikelen slechtst aap dein Ibleitreiklketlijk 'klein deel der bevcikitigj mogelijk. Hielt is duidelijk, d'a.t nu a|l de, a.'nie- nters van voorbetein verarmd zijn, het gebruik van ,dez|ei zafefe hij hen nog meer beperkt mfcet Wlordieb, Men zaïl' zich moeten voeden miet gc.iecï- koope vdedingsmiddleilein', als brood, aardappe- ten, groic-mten, peulvruchten en plantaardig vet, met name margarine. Deteie redeneeriing moge aanvankelijk eeni'gdr- mate. theoretisch l'ijken, het schijnt niettemin, dat. de leiten haar zullen bevestigen. Onze gi'Oieinitenteeit had -reeds dezen zomer mje-t) groote moeilijkheden te kampen, doerdlat voor die producten geen Ibonendó afziet was te vim- den. De prijzen, van het fruit zlrjh steer lalag, zoodat de fruitpachters grfiiofe verdezen lij'dlem. Dn boomkwr-ekerrj verkeert reeds s«d'Rrt hét 'bét gin. van, dén oorilcg in ieen nlqod toes tand'. Djg prijzen van de paarden zijn stea'k gedaald. Ook ïn de prrjziejn, van het vee schijnt een kente ring te; "konten, 'Vlam de verleende consenten voor de'n uitveter van jongvee naiar Frankrijk wordt bijna, gtefdn, gebruik' gemaakt. Ia heit adviels, dat die Land- eii Tuinbbww- commissi'e beieft uitgebracht, wordt bij dit punt gelwezan op de gevaren^ die den afzet van vee bedreigen ten gewnige van het heerscbe.n viaja hef mond- en klauwzieer. Ztddr ernstig zijin ten slotte de gevolgen, wel ke onzen landbouw bedreigen, indien de rapei- lijk bedien, welke in d.ein laaf sten tijd' rijn ondier- vonden bij dien uitvoer vbn nzc zuivelproducien zich verder toespitsen. Uit het bovenstaande volgt, dat ernstig re- kdni'ng moet woidejn gehcuden mbt de waar schijnlijkheid, dat in: 'dje eerstvolgende jtfreta hoogs productiekosten en sterk verlaagde prjj- ziem dier producten zijn te verwachten, zoodat van idenige rentabiateit- van het .bedrijf, beresj kplnd, naair die tegenwooidige girendprijzen, geien sprake zal zijn. Elke landbouwer behoeft voor zich z-eii'f slechts een berekening te ïriakmi hoe bet met de uitkomsten van zijn bedrijf zoude staan, indien dd prijzen zijner producten daalden tot bijv 50 pet,. toVcn het peil van vier dein oorlr.-g, hetgfaen toch allerminst tót de on mogelijkheden behoort.. Hij, idie dius etini bedujï Wienscht te begibnlen of die fend moet path ten, zal' wel dpieln zich daiarvain few rekenscliap te geven, (St.. Ct.) Gemeenteraad. Ge meentebeg rooting. Vervolg.) Weth. Mr. van Baren zegt dat als we kennis nemen van de discussies bij de begroo tingen in andere gemeenten in het bijzonder 2 punten naar voren zijn gebracht. Hier ter stede namen deze slechts een kleine plaats in, de nl. samenstelling van het college van B. en W. en de financiën van de gemeente. Hier is op de meest normale wijze het college van B. en W. samengesteld door alle richtingen te erkennen en daarmede is goed gehandeld. Men had zich op meer doctrinair standpunt kunnen plaatsen, maar dat zou voor een stad van de beteekenis als Schiedam niet wenschelijk zijn geweest. Het doet spr. dan ook genoegen dat hier een sfeer van samenwerking is gevonden. Dit heeft intusschen niets te maken met ineen vloeiing van beginselen, daar iedere politieke richting haar eigen beginselen kan handhaven en naar eigen inzichten kan werken in liet be lang van Schiedam. De toekomst van Schiedam heeft men vooral in het oog te houden. Wie de besluiten bekijkt in den laatsten tijd door den Raad genomen, ziet daarin reeds de toekomst van deze stad zich afteekenen. Liet vaststellen der commissies heelt niets te maken met werken achter de schermen. De commissies zijn samengesteld in onderling over leg met de soc.-democraten. De geest van samen werking was bij de rechterzijde aanwezig. Aan vankelijk zijn enkele fouten gemaakt, maar we zijn niet koppig geweest en hebben enkele plooien weggestreken. Men heeft ook de minderheden recht laten wedervaren. Spr. hoopt dat de geest van samenwerking in den Raad en in het college van B. en W. zoo zal blijven. Wat de gemeentefinanciën aangaat, sluit spr. zich aan bij hen die zeggen, dat, al zijn de lasten zwaar, er geen reden is om al de pessimistisch te zijn. Als we de cijfers van vóór den oorlog, b.v, van 1914, met nu vergelijken is de toestand zoo totaal gewijzigd, dat Schiedam als het ware een geheel andere gemeente is geworden. De schuldenlast der gemeente bedroeg 1 Jan. 1914 3V2 millioen en op 1 Jan. 1920 zal deze lH/s millioen bedragen, dus 8 millioen meer. Cijfers zijn zeer misleidend en daarom acht spr. het gewenscht in 't licht te stellen waar die 8 millioen zijn gebleven. 5 millioen zijn naar de bedrijven gegaan. 4 millioen en 1 ton is voor het Grondbedrijf geleend, teneinde groote grondaankoopen te kunnen betalen. Dit geld is rendabel belegd. De weth. ziet altijd met genoegen naar de werkking van het Grondbedrijf uit, want als dit goed gaat, is Schiedam er ook mee gebaat. Gedurende den oorlog is onze gemeente, wat haar crediet betreft, onaangetast gebleven. De geldwereld scheert tegenwoordig alles wel over een kam, maar ten opzichte van Schiedam kan men gerust zijn. Haar soliditeit is ongerept. De zware lasten der gemeente mogen we ook niet uit het oog verliezen. De bedrijven dekken hun rente. Voor den gewonen dienst was rond 3.200.000 noodig. 1.250.00 kwamen ten laste van den crisdienst en 2.000.000 zijn aan andere uitgaven en weggegaan. Als men aan spr. vraagt is alles dit goed besteed, antwoordt spr.: Ja. Ik weet maar een zaak waarover men wat kan zeggen, n.l. de varkensmesterijAls men de cijfers nagaat, vallen deze nogal mee. Ge tracht wordt het geleden verlies in te halen. Bij hen, die in 't algemeen tegen gemeentelijke exploitatie zijn, sluit spr. zich aan. In crisis tijden is het anders, maar in normale is spr. vóór particulier initiatief. De crisisuitgaven vormen voor de gemeente nog een naren nasleep, waardoor de begrooting gedrukt wordt. Totnogtoe is de oplossing der crisislasten op 14 jaren gesteld, maar als Ged. Staten daarin wijziging zouden brengen, zou den wij die lasten niet kunnen dragen. Van de 2 millioen welke als improductieve uitgaven zouden kunnen worden aangemerkt, is een bedrag van 7 ton voor liet Ziekenhuis en dit is toch geen uitgave waarover kan worden geklaagd. Nu de commercieele boekhouding in de ge- heele administratie is ingevoerd, zal een balans van den algemeenen toestand worden gemaakt ej, deze hoopt spr. aan den Raad over te leggen. De Raad behoeft niet bevreesd te zijn dat de leden door het college beschouwd zullen worden lilliputters te zijn. Ten opzichte van de inkomsten der gemeente zegt weth., dat de bedrijven voor de rente en aflossing zullen zorgen en er hoop bestaat op winst. De verhouding van het Rijk tot de gemeente is een factor van veel belang. De dividen- en tantiemebelasting wordt voor 1920 geschat op 50.000 h f 60.000, We hopen, dat het Rijk de bronnen voor ge meentelijke belastingen zal uitbreiden. Spe ciaal twee nieuwe belastingen zijn voor onze stad van belang, n.l. verdubbeling der forensen belasting en de belasting der bedrijven, waarin meer dan 15 man personeel werkt. Spr, hoopt, dat deze belastingen spoedig zullen worden aan genomen en de gelden ten goede der gemeente zullen strekken. Alle bronnen zijn nu reeds door de gemeente aangeboord. Alleen zou nog een belasting, be kend onder den naam van bouwgeld, geheven kunnen worden. De resultaten echter daarmee in andere gemeenten bereikt, zijn van dien aard, dat men deze niet kan invoeren. De inkomstenbelasting is ditmaal op 850.000 geraamd. Dat dit bedrag niet hooger is behoe ven te worden gesteld, houdt verband met het feit, dat het batig saldo van het vorig dienstjaar f 118.000 op de begrooting kon worden gebracht. Voorts kunnen we rekenen op een uitkeeriug van 66.000 door het Grondbedrijf. Dit is slechts voor eenmaal, we behoeven hierop 'n volgend jaar niet te rekenen. Op de begrooting zijn nog gelden uitgetrok ken moeten worden voor de kosten verbonden aan de invoering van den 8-urigen arbeidsdag bij de politie. De kosten worden geraamd op 20.000 a 30.000. De voorstellen zullen weldra den Raad bereiken. Dan is er nog een groot plan (Koemarktvraag- stuk), waarvoor enkele tonnen op den gewonen dienst gebracht zullen moeten worden. Ook aan een nieuwe loonsverhooging van bet gemeentepersoneel zal men wel niet kunnen ontkomen. Spr. moet er echter tegen op komen, dat telkens in den Raad gewezen wordt op de lage loonen, meer bepaaldelijk bij de Reiniging, Ook gisteren is daar weer over gesproken. Spr. heeft eens geïnformeerd welke loonen daar uitbetaald worden. In het tijdvak 431 Oct. 1919 waren de loonen bij de Reiniging gemiddeld per week als volgt: stalknechts 28.61, koet siers 26, 25Vj, 28, 27V» 24.84, 26, riool werkeis 28.66, 26, 27, f 24, staalwerkers f 25 en 24. Er zijn nog een paar loonen van 22, terwijl een man 21 verdient, doch dit is wegens zeer bijzondere omstandigheden. Weth. heeft inlichtingen ingewonnen aan gaande de loonen, welke aan ongeschoolde arbeiders in particuliere bedrijven worden uit betaald. Deze loonen zijn dan van dien aard dat menig werkman in particulier bedrijf naar de loonen bij de gemeente uitbetaald, zou likke baarden. Een ongeschoolde arbeider verdient in Schiedam nl. ongeveer ƒ23. De gemeente geeft derhalve niet zulke lage loonen als wel beweerd wordt. Spr. is niettemin bereid mede te werken 0111 de loonen in gemeentedienst te herzien. Rij ge looft ook, dat de arbeiders het niet royaal heb ben en soberheid moeten betrachten. In Rot terdam is 't anders, en ook in Amsterdam, waar sommige vakarbeider» 65 per week verdienen en 100 vragen. Die loonen kunnen ze mis schien daar geven, maar niet bier. De soberheid moet niet alleen aan de zijde der werklieden betracht worden, maar in alle rangen en standen moet er bezuinigd worden. De soberheid moet in het teeken van het leven staan. Wat de arbeidsprestatie betreft, kan spr. mededeelen, dat onder het personeel van de Reiniging uitnemend gearbeid wordt. De inen- schen verdienen hulde, omdat zij in overleg met hun baas en opzichter het toch hebben klaargespeeld den 8-urigen arbeidsdag in te voeren, zij het dan ook door een stapje harder te loopen. Tusschen weth. m r. van Baren en den heer D ink el a ar ontspint zich thans eèn debat over de cijfers van het kohier der inkom stenbelasting 1920, waarna m r. van Baren een uiteenzetting geeft hoe vermoedelijk het kohier zal uitvallen Ret kohier, zal op grond van de thans be kend zijnde gegevens,- niet zoo meevallen als verwacht werd. Wij hopen, zoo zegt weth., ver volgens, met 1V2 als vermenigvutdigingscijfer te kunnen volstaan. De progressie in onze belasting zal aan een totale herziening onderworpen moeten worden. Met deze herziening zal dus hot volgend jaar rekening moeten worden gehouden. Weth. blijft ten slotte op zuinigheid aandrin gen. Maar deze waarschuwing beteekent niet, dat een zuinigheid inoet worden toegepast, welke de wijsheid bedriegt. Dat het college van B. en W. dit wel beseft, blijkt uit het besluit van den Raad in zake den aankoop van grond in Kortland. Weth. de Bruin, alsnu het woord verkrij gend, bespreekt de uitlating van dén heer Sla venburg met betrekking tot de financiën. Men zal er z.i. aan moeten wennen, dat de uitgaven de hoogten in gaan de lasten zwaarder worden en de belastingen stijgen. Tegenover het spook, dat de bezitters de gemeente zullen uittrekken, stelt spr. dat ook de bezitters hebben in acht te nemen, dat Nederland buiten den oorlog is gebleven. Rij gelooft dan ook dat'zij met een zekere blijmoedigheid aan hun verplichtingen zullen voldoen. Het volk heeft veel zwaarder geleden dan de bezitters, zoodat er niets tegen is, zij er thans tol voor betalen dat hun bezit is bewaard gebleven. Van al die dingen, die de heer Slavenburg naar voren heeft gebracht, gelooft weth. niets. Er zijn altijd nog menschen, die in de slechtste tijden geld verkwisten, maar dat men het ver diende geld ook laai rolllen zal ook wel geen bezwaar ontmoeten bij den heer Slavenburg. Allereerst beantwoordt spr. thans den heer Korpel, die distributie-aangelegenheden en de werkwijze van de crisiscommissie had besproken. De crisiscommissie zal zich moeten richten .ttaar de omstandigheden. Zij is nog steeds diligent. De vragen van den lieer Korpel zijn destijds volledig beantwoordt. Aardappelen zijn door het Levcnsmiddelen- beurau opgeslagen, teneinde eventueele opdrij ving van prijzen tegen te gaan en om in den tijd van stagnatie in de behoefte te kunnen voorzien. De melkprijs kan thans niet worden verlaagd, wat weth. nader aantoon!. Voor de Amerikaansche schoenen is als lever tijd genoemd half December. Er is thans nog geen reden om aanmerkingen te maken. Al zouden de schoenen niet tijdig geleverd worden, is zulks buiten schuld van het Gemeentebestuur, aangezien het de regeling van het vervoer niet iu handen heeft. In antwoord op de vragen van den heer Din- laar verklaart weth, dat de plannen voor den bouw van een nieuwe bewaarschool geen on- noodige vertraging zullen ondervinden. Betreffende verkleining der klassen zal het advies op het ingekomen adres moeten worden afgewacht. Alsnu beantwoordt spr. de opmerkingen van der. heer Collé. Ret was z.i. wel een zeer noodig, dat de heer Collé de clementie van den Raad in riep. Het eenige gezonde in zijn betoog was z'n humor en het feit, dat hij zich zal beijveren in de plaatsing van gemeentelijke obligaties. Spr. is er van overtuigd, dat de arbeiders tevreden kunnen zijn met den humor van den heer Collé. Wat het zakelijke van z'n betoog betreft, moet weth. verklaren, dat de heer Collé er finaal naast was. Inzake de wethouderskwestie zegt spr., dat wanneer werkelijk een en ander gebeurd is in de partijvergadering dér S.D.A.P. de heer Colle daarmee niet te maken heeft. Evenmin als wij er wat mee te maken hebben wat de Communisten doen. De heer Colle: Je bemoeit je er toch mee Weth. de Bruin: Er is geenerlei opdracht gegeven aan de Bruin. Er is alleen overleg ge pleegd met andere raadsfracties. Bestuur en raadsfractie der S. D.A.P. hebben een besluit genomeu waarvoor zij de sanctie, van den heer Colle niet noodig hebben. Ieder Raadslid mag bedanken wanneer hij in meer, dan 3 commissies benoemd is. De heer Schreuder beeft van dat recht gebruik gemaakt. Weth. laat het in het midden in hoeverre men onbillijk is geweest tegenover den heer Colle door deze slechts in een commissie te be noemen. De heer Colle doet nog maar kort aan het Raadswerk mee. Men houdt rekening met iemands aanleg en capaciteiten. De heer Colle behoort zijn opmerking over de samenstelling der commissies over te bren gen aan den Raad, die er rekening mee kan houden, Weth. sluit zich overigens geheel aan bij het geen mr. van Baren over deze kwestie heeft gezegd. De beer C 0 le wil blijkbaar graag een vuurtje aanstoken, maar dan zal hij eerst beter materiaal moeten aandragen anders brandt bet niet. We bandhaven hier in den Raad ieder ons eigen standpunt. Wie z'n beginsel in den tegen- woordigen tijd niet handhaaft, wordt al heel spoedig buiten de deur gezet. Van een groot blok is hier geen sprake. Botsingen zien we zonder vrees tegemoet. Wat de principieele punten betreft moeten we weten wat we aan elkaar hebben. Als de heer Collé in verband met het woning vraagstuk niets beters wist te bepleiten dan ge dwongen inkwartiering, had hij beter kunnen zwijgen. Een oplossing door verplichte inkwartiering moet spr. voor Schiedam afwijzen. Wijnkoop heeft gezegd, dat de verplichte in kwartiering moet plaats hebben in woningen met meer dan 5 kamers. Als men in Schiedam het aantal woonhuizen met meer dan 5 kamers telt, zal men zien, dat er hier niet veel te soeia- liseeren valt. En welke macht heeft trouwens de gemeente Niets, De beer Collé wil kosteloos onderwijs. Dit is rijkszaak. Zoolang het kosteloos onderwijs waarvoor ook de S.D.A.P. ijvert, niet is ingevoerd, moet men het doen met een progressieve school geldheffing en deze bestaat te dezer stede. Weth. verdedigt thans de reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur tegenover de aan vallen van den heer Collé. Het B. A. heeft zich uitgesproken voor be hoorlijken steun aan degenen, die steun noodig hebben. Er zijn behoorlijke tarieven vastge steld. Deze schaal is gemaakt op zoodanige wijze, dat rekening wordt gehouden met de gezinsinkomsten. Tal van armen zijn kierpiede sterk gebaat. Weth. zegt, dat het B. A. er voor heeft te- zorgen, dat het niet wordt „beduveld". Ret blijkt herhaaldelijk dat aanvallen op zijn kas worden gedaan onder het geven van valsche inlichtingen. Meermalen komt uit, dat degenen, die zich om steun aanmelden, zelfstandige ver diensten hebben. Zoolang de heer Colle geen bepaalde feiten noemt, wijst weth. alle critiek van hem af als praatjes. Hij geeft voorts den heer Colle in overweging bij de besprekingen in dezen Raad zijn mond niet al te vol te nemen. Wat de heer Colle over socialisatie heeft ge zegd was zulk een onzin, dat men zich moest schamen om daarmee voor den dag te komen- Geen wetenschappelijk man zal aan sociali satie die beteekenis geven, welke de heer C-olle er aan gegeven geeft. Het revolutionaire Parijsche Congres heeft al 25 jaren geleden zich uitgesproken voor socia lisatie van den grond en de productiemiddelen. ...i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 6