Cecilia-Concert 1 Aangifte Kleine AlyerteiitfóB. Rjjïs Hoopre Barprscbool T. I BEEG-V. ZEUREN, LEO ÏREEERKS, Jen stem aan't strand" van Leerlingen Vrijwillige Openbare Verkoojmg. L. M E IJ E R, Mm BiM.nweg 141, b/d PMesserlaaii, W ra iteiiisira-If Leeroar M. 0. Bact- ttniB CmtrUe. tonton, en. paTtemientten Iaodtioowtiehtooiistellingten te ot- g'anisö&ren. Ten slotte zial zij roede1 werk'ein tot het vlormlem. van bpewnbiomden, welke de l'aihd- Douwers kmu»:,n helpen hij hun wxpoitatie en de werkwijze in hun bedrijven zullen verbete ren. Uit het door dleln se er© tari s -gene r aal aan de cjoimmissie uitgebrachte rapport ovter den toe stand, Mejek', dlalt het miet graan bebouwde op- pen'lak dit jaar ongeveer 4.800.000 hectare zal bedragien. Echter motet dit cijfer nog stijgen lot een minimum1 vdn vijf en een half inillioan. (Vóór den oorlog' nl. was hielt graandragend op pervlak zies en een half millioen hectare!) Minister Ricaid wietes er OP'. dat men opvoe ring der graanproduetiel vooral moet trachten te bereiken, diopr een meer intjensi^Va hé bon- wing. Gedurende de lalaltste tien jaren wjotrdt in doorsnee slechts twaalf centenaar graan per hectape geoogst. Deze hoevieeihiclid móet woor den vterhioogd tot 15 a 16. Dat dit mogelijk is, tlijkt volgens d|en minister .uit de opbrengst ia het buitenland, en zielfs in sommige streken -vftii Frankrijk zelf. Deze lOpbrengstvermeerdering denkt men te bewerkstelligen door een' beteré bewerking v'an dein gnopd, het gebruik van kunstmatige meststoffen, het' uitzaaien van uit- gteüeizen zaaikoren en door het oordeelkundig toepassen vkn Iandbouwmethodes Het gezicht van chauffeurs. Dr G, J. Schout© viestigSt in het Ned. Tijdschr. v. Geneesk. de aandacht op een inededjetóling in een Engelsch Oogheelkundig blad, waarin ©e.nig'e beschouwingen1 gegev'en warden ov2r het gezicht van chauffeurs. Ook voor ons land, waar de chauffeurs evtenmin als in Engeland aan een controle of keuring, wat hun gezicht betreft, onderworpen zijn, heeft deze zaïak: be lang1. Waar in Londen jaarlijks 600 mensohen door chauffeurs woTdiem doodgereden en 15000 er een arm of een been hij1 laten, is het haast onbegrijpelijk, dat er aan de oogen look nog niet lecms meer aalndacht is geschonken. Ja, er is zelfs aan een blinde een rijbewijs uit- gereikt! Maar de Engelsche oogartsen hebben nu dit vraagstuk ter hand genomen. De com missie, die het bestudeerd heeft, is gekomen tot het. .cfpstellen van eeinige eischen, waaraan voor het verkrijgen van ©sn "rijbewijs moet voldalan zijn. Eénopgigiein ztijln als chauffeur minder waard, doordat hun gezicht veld beperkt is, maar vooral, doordat zij hulpeloos zijn, zioodra er een vuiltje in hun ééne nog waait. Het dra gon van brillen heeft het bezwaar, dat in den schemer het glas een deel van het licht tegen houdt Heet haslaaln der glazen door wasem, mist en modderspatten, kan door behoorlijke venti latie en spaitschermen vjotorkiomen worden. Dub belzien is een absolute verhindering voor be hoor lijk chauffeleirem. Scheelzien is èén nadeel omdat bet glezic'htsvbid daarbij' kleiner is dan normaal, zoodat het leien blelesel is, om toege laten te warden tot het moeilijke werk iop' de Lpn d en s cha bussen. Nachtb'lindhedd mag' niet, ook niet in gerinigie mate, bestaan, omdat dit het rijden in den schemer gevaarlijk maakt. Over de eischen, wat de centrale gezichts scherpte betreft, heeft de commissie geien eigén oordeel kunnen vormen, maar ze zegt, dat deze van minder btetlalng is, dan de andere factoren. Woningbouw. De stad Keulen heeft een crediet van honderd millioen Mark ver leend voor het bouwen van woningen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 612 Mei. Suikerkaart bon 31, van 3—9 Mei, bon 32, van 1016 Mei. Broodkaart. De broodkaart van het 136e tijdvak van 1018 Mei (blauw). Vetkaar t. Bon 8e week 1320 Mei, bon 9e week 21—28 Mei. Gezondheidscommissie. Aan het jaarverslag over 1919 van de Ge zondheidscommissie is het volgende ontleend Ook dit jaar werden de ingekomen klachten over slechte toestanden vari woningen enz. voor zoover vatbaar, verwezen naar den Directeur van het Woningtoezicht. Blijkens de rapporten van den heer Directeur van het Woningtoezicht heeft er geregeld wo ningtoezicht plaats gehad en werden de eige naren aangespoord verbetering aan te brengen, waaraan ook vrijwel werd voldaan. Onze Com missie, die vooral in den beginne, veel werk aan het woningonderzoek heeft gewijd, ziet met groote vreugde dat dit belangrijke werk met goeden uitslag thans door daarvoor aange stelde ambtenaren geschiedt. In 1919 hadden plaats 515 sterfgevallen, waar van 244 mannen en 271 vrouwen. De bevolking bedroeg op 31 December 1918 38191 zielen en op 31 December 1919 39066 zoodat de gemiddelde bevolking bedroeg 38628. en de sterfte dus 13.33 per duizend (v. j. 17.09). Aan factoren die op de volksgezondheid een ongunstigen invloed konden uitoefenen, als slechten toestand van woningen, ondeugdelijken faecaliënafvoer, luchtverontreiniging door fa brieken wordt nog steeds onze aandacht ge wijd. Levend werden geboren 180 kinderen, waar van binnen het eerste jaar overleden 95. De toestand van Grofbaan bij de Blauwe Steeg en van de Bakkerstraat blijft allertreu rigst. Een verplaatsing van het opslagterrein voor de Gemeentereiniging is nog niet geschied. Wij moeten onze klacht herhalen dat de plaats waar dit terrein ligt geheel ongeschikt is. Verontreiniging van de lucht (stank door fabrieken). Over dit onderwerp valt niets te rapporteeren. Begraafplaatsen. Dit onderwerp kwam niet in behandeling. Volkshuisvesting. De noodwoningen zijn nog niet geheel ver dwenen. De Vereeniging Volkshuisvesting heeft goed werk verricht. Een groot aantal woningen werd in gebruik gesteld en plannen voor een groot aantal andere woningen zijn reeds door ons goedgekeurd. De woningen zullen komen in het z.g. Gorzenkwartier en in den polder Oud- Mathenesse. Het ophoogen van terrein in, het z.g. Gor zenkwartier deed bij ons de vrees opkomen dat de bestaande woningen die betrekkelijk nu zoo veel lager komen te liggen, nog vochtiger zullen worden dan nu reeds het geval is. Dit gaf ons aanleidirig om er het Gemeentebestuur, bij schrij ven van 23 October, op te wijzen dat voorziening noodig is. In ons vorig verslag rapporteerden wij dat wij gunstig hadden geadviseerd op een wijzi ging van het voorstel in de Bouwverordening waardoor de mogelijkheid zou worden geopend om het mesten van varkens meer algemeen mo gelijk te maken in verband met den buiten gewonen oorlogstoestand In verband hiermede werd ons door het Ge meentebestuur gevraagd of voor eenige aan vragen het noodig en gewenscht was vergunin gen te verleenen. In ons antwoord hebben wij gemeend te moeten adviseeren, de gevraagde vergunningen niet te verleenen. Wij meenden dat het houden van varkens binnen de bebouw de kom in strijd was met goede hygiene en dat de omstandigheden niet meer van dien aard wa ren dat het noodig is van een goed voorschrift af te wijken. Het resultaat valt in het volgende verslagjaar mede te deelen. Openbare gebouwen en Getim merten, nietvallendeonder de Woningwet (Voer- en vaartuigen). Bij onze Commissie werd een klacht ingediend over eenige woonarken. Wij stelden deze klacht in handen van den Directeur van den Woning- dienst die ons het resultaat van zijn onderzoek mededeelde, Met zijn conclusie dat de toestand, in verband met den korten tijd, die de arken hier nog zouden worden gebruikt, nog getole reerd kon worden, hebben wij ons vereenigd. Scholen. School J is thans in een nieuw gebouw aan de Oosterstraat gehuisvest. De bewaarschool aan de Nieuwstraat zal, naar wij hopen, spdedig niet meer worden ge bruikt als gemeentebewaarschool. Bij den Ge meenteraad is aanhangig een voorstel om het voormalige ziekenhuis tijdelijk als bewaarschool in te richten. Fabrieken en werkplaatsen. Dit onderwerp is niet behandeld. Ziekten genoemd in de Wet van 17 Dec. 1872. Het aantal ter onzer kennis gebrachte ge vallen van Febris typhoidea bedroeg 6. Geen sterfgeval. Het aantal ter onzer kennis gebrachte be vallen van roodvonk bedroeg 86. Deze waren over het geheele jaar verdeeld. Sterfgevallen 2. Het aantal ter onzer kennis gebrachte ge vallen van diphtheritis bedroeg 6. Sterfgevallen 1. Hier ter stede zijn waargenomen drie geval len van vlektyphus. Toen het ons ter oore kwam dat in Rotterdam gevallen van vlektyphus waren waargenomen, hebben wij ons den 8 Februari onmiddellijk gewend tot het Gemeentebestuur en bericht dat een buitengewoon toezicht diende te wor den gehouden op de volkslogementen, dat nauw keurig diende te worden nagegaan waar de lo geergasten vandaan kwamen en dat ook zeker heid moest worden gegeven dat geneeskundige hulp bij twijfel zoo spoedig mogelijk werd inge roepen. Verder wezen wij er op dat de Gemeente de behulpzame hand moest bieden voor het reinigen der lijfgoederen in die lagementen. Onder datum 12 Februari werd hierop van B. en W; het bericht ontvangen dat order was gegeven de ziekenbarak over te brengen naar he terrein van het Ziekenhuis, dat aan de desin fectie een gelegenheid zou worden verbonden voor het opkooken en wasschen van lijfgoe deren enz. terwijl verder de Commissaris van Politie was uitgenoodigd toezicht te doen hou den op de bezoekers der volkslogementen cn de houders te gelasten kennis te geven van het evpntueel waarnemen van ongedierte, speciaal kleederluizen. Ook hadden zij de armbesturen uitgenoodigd hun armbezoekers en bezoeksters te vragen in gevallen waar bij hun ondersteun- reiniging gewenscht was, daarvan kennis te geven aan den Directeur van Gemeentewerken door wiens bemiddeling dan reiniging zou ge schieden. Een gebouw aan de Lange Haven werd inge richt voor personen die in observatie moesten worden genomen. Hiervan behoefde geen ge bruik te worden gemaakt. Op 20 Februari werd bij een vrouw in de Kreu- pelstraat vlektyphus geconstateerd. Deze vrouw was op bezoek geweest bij familie te Rotterdam waar later ook vlektyphus werd geconstateerd. De woning werd terstond onder bewaking ge steld en den volgenden dag werd het voormalig badhuis aan de Broersvest als ziekenbarak in gericht. Op 21 Februari werden de vrouw en vijf kin deren daarheen vervoerd. Denzelfden dag en ook den volgenden dag werd nog een man opge nomen als lijdende aan vlektyphus. Zooals dooi den geneeskundigen Inspecteur ook werd ge constateerd bleken deze personen niet lijdende aan vlektyphus. De aangetasten herstelden allen en meerdere gevallen werden niet waargenomen. Op verzoek van den Burgemeester hoeft onze Secretaris nog een kind in observatie gehouden dat uit een besmet gezin in Delft hier bij familie was ingekwartierd. Ook dit kind is gezond ge bleven. Geneeskundige Armenverzor ging. Dit onderwerp werd niet behandeld. Drinkwatervoorziening. Wij ontvingen regelmatig de rapporten van het bacteriologisch onderzoek van het drink water. Tot opmerkingen gaven deze geen aan leiding. Levens- en Genotmiddelen. Over dit onderwerp valt niet te rapporteeren. Uitvoering en handhaving van wetten en verordeningen. Ingevolge artikel 11 sub b der Woningwet hebben wij aangewezen de woningen Verbrande Erven 11 en Broersvest 31. Uit de Pers. De Zondagswet. Het „Huisgezin" schrijft over het pas inge diende ontwerp „Het ontwerp-R. K. gemeente-program durft, afgezien van de winkelsluiting, voor de Zon dagsrust niet verder gaan dan één uur in den namiddag. Niet, klaarblijkelijk, omdat het niet meer wilde, maar omdat het tegen den stroom op roeien niet mogelijk achtte. De Regeering gaat principieel verder. Zij verbiedt, als regel, de openbare vermake lijkheden voor den geheelen Zondag. Maar zij houdt dit sluippoortje open, dat de Gemeenteraad bij verordening voor de uren na den middag op het verbod uitzonderingen kan toestaan. En nu duchten wij, dat de uitzonderingen zóó talrijk zullen worden, dat er van den regel weinig zal overschieten. In plaats van een regeling staan ons thans honderden en honderden regelingen te wachten. De Regeering schuift in haar memorie van toelichting een zeer sterk argument naar voren het sociale belang, dat aan duizenden arbeiders Zondagsrust wordt verzekerd, in plaats van hun zwaarder werk nog dan in de week op te leggen. Met dit argument zullen de Gemeenteraden rekening hebben te houden, maar ze zullen het alleen dan doen, wanneer bij de leden een sterk ontwikkeld sociaal inzicht aanwezig is. Het heet tegenwoordig wel eens, dat alle menschen sociaal gevoel hebben, maar de practijk leert te vaak, dat dit fraaie gevoel, waarvan met woorden soms te gemakkelijk en te luid ruchtig wordt getuigd, in de klem raakt, zoodra de toepassing ons op wat ongerief of het ont beren eener ontspanning te staan komt. Wij zijn er dus niet zeker van, dat de bedoe ling van de Regeering en de bedoeling van het ontwerp in de practijk tot haar volle recht zal komen en dat niet te vaak de huidige toestand zal worden bestendigd. Mocht het zoo blijken, dan ware het misschien maar beter, dat wij het mooie artikel misten. Aan een fraai uithangbord hebben we weinig. Advertentiën. De Notaris H. B. E. BLAISSE te Schiedam, zal op Vrijdag 14 Mei 1920, des voormiddags 11 uur, bij veiling en op Vrijdag 21 Mei 1920, des voormiddags 11 uur bij afslag, telkens in het Gebouw van den Nederl. R.K. Volksbond aan de Lange Flaven no. 71, te Schiedam, in het openbaar verkoopen 1V. Vijf afzonderlijk te vei len HUIZEN en erven, te Schie dam, Laan Ons Genoegen Nos. 72, 74, 7®, 78 en 710, kadaster Sectie H. Nos. 419, 420, 421, 422 en 423, te zamen groot 2 Aren 73 centiaren, en eigendoms rechten op het perceel uitpad alchrar, kadaster Sectie H. No. 418. Iedere woning verhuurd voor f 2.per week. Grondbelasting f 35.39. Straatbelasting f 19.50. VI. Een HUIS, verdeeld in be neden- en bovenwoning en erf, te Schiedam Broersveld, No. 46, kadaster Sectie B. No. 1639, groot 28 centiaren. Verhuurd beneden en boven ieder voor f 2.per week. Grondbelasting f 14.20. Straatbelasting f 7.95. Aanvaarding en Betaling der kooppenningen 28 Juni 1920. De perceelen zijn te bezichti gen Woensdag 12 Mei 1920, van 1012 en 24 uur, op vertoon van een toegangsbewijs, afge geven door genoemden Notaris, ten wiens kantore, Dam No. 8, alhier, nadere inlichtingen te bekomen zijn. 1492 51 De aandacht wordt er op ge vestigd dat de afslag plaats heeft op Vrijdag voormiddags 11 uur. te SCHIEDAM. Beschermheer de FdelAchtb. Heer Burgemees ter A. GIJSEN. Dir.JAC. FRANKEN op Zondag 9 Mei in de Gehoorzaal van den R. K. Volksbond aanvang 8 uur. Met welwillende medewerking van Mevr. SOPRAAN, Schiedam en den Heer BARITON, Rotterdam. O. a. zal worden uitgevoerd van LUDWIG BRANDS-BUIJS. Koor, Soli en Piano. Plaatsbespreking op Zondag 9 Mei van 12 uur in boven genoemde zaal. Prijzen der plaatsen 75 en 50 Cts met inbegrip vanSted. Belasting. 1419 38 Kaarten verkrijgbaar bij de leden waar biljetten hangen en 's avonds aan de zaal. UIVERT DE non IttOLTE cm HOUDT D IfeTANDEH HAGEL^ 1 W,T p 3.c .sqijpocrr 1506 FOTOGRAAF, ROTTERDAM. Telef. 9376. Ateliers gelijkvloers. Halte lijn 8. 10 voor den nieuwen cursus op Donderdag 27, Vrijdag 28 en Zaterdag 29 Mei van half twee tot vier uur in het gebouw der R. H. B. S.schriftelijk vóór 30 Mei met opgave van naam, voornamen, datum, jaar en plaats van geboorte en de school, waar het onderwijs tot nu toe is ge noten. De Directeur, 1507 22 M. HORN. Adverteert ia f# Gevast sedert f894. Kantoor'*. JErrste Tuinsingel no. 19. Interc. Telefoon no, 184. Inriclitem, bijwerken, In orde brengen, controleeren en geregeld bjjheuden von administration van welken aard ook. Leeraar in Staathuishoudkunde ea Statistiek, Boekhouden, Handelstekenen en Handelsrecht. Opleiding voor Examen en Fraktijk. Kleins advartsntiën hoogstens 30 woordanBO ssul psr plaatsing, Isder woord mser B cent. Driemaal plaatten van dertifdt advsrtsntis f 1. IIWO CMiGl'fllUab'ili Uuill Mevrouw NOLET- Wouterlood, Wa rande 210, vraagt tegen 1 Augustus a.s. eene bekwame Kenkenmeid R. K„ van goede getuigen voorzien en genegen mede te gaan naar Heemstede. Gapsulefabriek „HOLLAND" vraagt MEISJES van 13 jaar en ouder. Aanvangaloon van 4 tot 10 guldenp. week. Aanmelding dage lijks, kantoor Schie 88b. Tegen 15 Juni of 1 Juli Winkeljuffrouw gevraagd voor de manufacturenzaak bij J. J. EXLER, Hoog straat 20. Aanvragen voor KRAAMVERPLEGING kunnen rechtstreeks gericht worden aan de verpleegster der Vereeniging tot be scherming van Zuige lingen in het gebouw der Vereeniging Lange Haven 85. Het Bestuur R. H. M. GEER- DES, Voorz. P. DE BRUIN, Secretaris. Woningen te koop in verschil lende deelen der stad en verschillende prij zen. Ook een win kelhuis aan de Hoog straat en een huis waarin café is geves tigd. Te bevragen B. SCHOEL, Tuinlaan 64, alhier. GEVRAAGD ter overname een goed onderhouden Kinderwagen. Aan hetzelfde adres een flinke WERK STER gevraagd. Adres Huijsmans- straat 57. Een net persoon op leeftijd, met vaste positie, zoekt Kost en Inwoning met gebruikmaking van een ongemeubi leerd kamertje (eigen meubelen met bed). Brieven te bezorgen bijA. ME1JNCKENS, Nieuwstraat 13, alhier Terstond gevraagd een flinke Waschvronw voor den Maandag bij J. L. HOLIER- HOEK, 's-Graven- landsche polder 51. V//M//.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 10