Dagblad, voor Schiedam, en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 43ste Jaargang. Vrijdag 23 Juli 1920. De schuldige ontmaskerd. Ho. 12796 ÜSUXlLrlLiliï^Jr© Bureau :|{Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus89. Abonnementen per 3 maanden fl.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. voet «.("oog De verzekering wordt gewaarborgd dooi de Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank te Schiedam^ bij 1'levenslange t') geheele invaliditeit bij veilles van oen wijsvinger bij verlies vu eiken ande ren vinger Bultenlandsoh Nieuws. RUSSEN EN POLEN. Terugtocht der Polen. Over den opmarsch der bolsjewiki tegen Polen zijn vandaag belangrijke berichten ontvangen. Het staat thans vrijwel vast, dat de Russen de stad Grodno (aan de spoorlijn Wilna— BjelostokWarschau) hebben bezet. Ook Li- thausche troepen zijn Grodno binnengevallen. Uit Koningsbergen wordt aan de „National Zeitung" geseind, dat door de verovering van Grodno de Noordelijke vleugel van de Poolsche troepen bijna geheel omsingeld is. De Polen trekken in wanorde op Soewalki terug, dat slechts 30 kilometers van de Zuid-Oostelijke grens van Oost-Pruisen verwijderd is. De Sowjet- troepen zetten de vervolging zonder genade voort en stonden gisteren reeds op 40 kilometers van de Oost-Pruisische grens. Meer zuidelijk hebben, de Polen T a r n o p o 1 moeten ontruimen, terwijl zij op den weg naar Lemberg in een zwaren strijd zijn gewikkeld met het 12de Russische leger. Volgens een telegram uit Warschau meldt het Poolsche legerbericht Het Poolsche leger zette den terugtocht op het Noordelijk front voort en strijdt thans aan de Tsjernitsa. Op de overige fronten zijn tal van hevige bolsjewistische aanvallen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De vijand heeft tevergeefs aanvallen ontketend in de buurt van Doebno en aan de Zbroetsjlinie. Er melden zich tal van vrijwilligers voor het leger aan. De bevolking toont groote opoffe ringsgezindheid. Men wijst erop, dat de sociaal democratische partij, evenals alle andere par tijen, zich bij de opwekking om vrijwillig dienst te nemen heeft aangesloten en van de arbeiders eischt, dat zij zich rond het vaandel zullen scha ren. Ook onder de boeren is de beweging ruim verspreid. De openbare meening en de dagbla den zien daarom de toekomst met hoop tege moet. Over het feit, dat ook Lithausche troepen te Grodno binnengedrongen zijn, zegt de corres pondent van ..Berlinske Tidende" te Kowno, dat dit in geen geval een wijze van samenwerken tusschen de bolsjewiki en Lithauen beteekent. In het roode leger heerscht een uitgesproken nationalistische stemming. Een bolsjewistisch generaal zou verklaard hebben Wij zijn geen bolsjewiki, maar Russen, en strijden tegen de vijanden van de Russische natie. Dit wordt echter door de „National-Zeitung" tegengespro ken, die zegt, dat het bolsjewistische leger nog steeds een zeker en trouw werktuig in handen van Lenin en Trotsky is. Uit Kowno wordt aan de „Berlingske Ti dende" geseind, dat de bezetting van Wilna door de bolsjewiki in Lithauen met gemengde gevoelens wordt beoordeeld, daar Lithauen aan spraak op deze stad maakt. Drie bolsjewistische legers staan op dit oogenblik op Lithauschen bodem en marcheeren in drie verschiilende Uil hel Engelsch vertaald. 11 Miss OrrSimpkinson zat op een oude paar denharen sofa in den versten hoek tusschen de ramen en den haard, en een heer stond naast haar. Het licht scheen hun vol in het gezicht. Zij keken mij eenigszins verbaasd aan. Van mijn kant nam ik hen met een blik op. Miss Simpkinson leek mij nog knapper dan te voren, nu ik haar wat beter zag. Zij was nog altijd gekleed in haar donker nauwsluitend reiskostuum. Hun bagage was in beslag geno men en de politie had haar alleen de allernoodig- ste dingen laten houden. Maar ze zag er netjes correct en energiek uit in haar eenvoudige kleedij, met het mooie zwarte haar glad om het hoofd gewonden. Haar groote donkere oogen vol uitdrukking keken u open en vol aan en deden het onregelmatige van haar ge zicht vergeten. Strikt genomen was zij in 't geheel niet mooi, maar ze was zoo knap als een rijzig figuur en mooie oogen een vrouw maar maken kunnen. Ik dacht nog eens bij mij zelf ik geloof nooit, dat zij in staat zou zijn om een moord te begaan, maar wel, maar wel, dat zij richtingen naar Warschau. Onafgebroken trek ken Russische troepen door Wilna. Deze troe pen staan op een zeer laag peil. De Lithauers zijn erin geslaagd enkele gemeentelijke instel lingen door hun militaire leiders te doen be- heeren. Over de overneming van het geheele gemeentebestuur van Wilna door de Lithauers wordt nog onderhandeld. De „Times" verneemt uit Warschau De ver traging in de ontvangst van het antwoord der bolsjeWiki, waaruit zal moeten blijken, of zij de voorwaarden vöör den wapenstilstand aan nemen, veroorzaakt den Polen ongelegenheid. Dezen zijn aan den eenen kant bezig om de vaderlandlievende inspanning aan te wakkeren en bereiden aan dén anderen kant de openbare meening voor op groote offers. De Polen den ken, dat de bolsjewiki het grootste voordeel dat mogelijk is, willen trekken van den mili tairen toestand, die op het oogenblik zeer gun stig voor hen is. Zij spannen zich zeer in om tus schen de rivieren Zbrucz en Styr in Galicie binnen te vallen en daar kwaad te brouwen, voor de wapenstilstand geteekend is. Bovendien hebben zij in het NNoorden het ethnografische Polen bij Seiny ten N. (lees ten N.W.) van Grodno bereikt. Zoowel in het Noorden als in het Zuiden wordt aldoor hevig gevochten, daar de vijand voet wil krijgen in het gebied dat Poolsch zou blijven. Als hij dat bezet heeft, zal hij ongetwijfeld weigeren zich terug te trek ken, zonder concessies te krijgen. Officieele Poolsche kringen begrijpen duidelijk, dat de Britsche hulp, indien zij aan Polen wordt ver leend, zal bestaan uit oorlogsmaterieel. Mis schien zullen zich ook wat vrijwilligers aanmel den, maar men verneemt dat nergens sprake is van een expeditie-macht. W apen stilstand. De „Times" meldt uit Warschau, dat de Poolsche nationale verdedigingsraad een nota aan Moskou heeft gezonden, waarin een on- middelijke wapenstilstand wordt voorgesteld op de door Lloyd George aangegeven voor waarden. Aan de Duitsche grenzen. Het „Berliner Tageblatt" wijst er op, dat Grodno in vogelvlucht slechts 75 K.M. van de Duitsche Oost-Pruisische,grens verwijderd is en dat de Russische troepen dus binnen 48 uur aan de Duitsche grenzen kunnen staan. Naar de„ Vorwarts" verneemt deelt de Duit sche regeering in haar nota aan de Entente om trent de opmarsch der bolsjewiki mede, dat zij de militaire grensbewaking in Oost-Pruisen met plaatselijke weerbaarheid heeft versterkt. Te vens betoogt zij de noodzakelijkheid om de grenzen van de volksstemmingsgebieden door Duitsche troepen te laten beschermen, daar deze onzijdig zijn, terwijl de Franschen, die in oorlog met Rusland zijn, de Russische troepen zouden aanvallen en zoodoende den strijd op Duitsch gebied zouden overbrengen. Aan een medewerker van de „National Ztg." verklaarde Wigdor Kopp, de Berlijnsche ver haar leven zou geven om een moordenaar te verdedigen, als zij hem liefhad. Maakte al Miss Simpkinson op mij een gun- stigen indruk, meer nog, ik moet het bekennen, voelde ik mij aangetrokken door den man aan haar zijde. Hij was rijzig en slank gebouwd zijn frisch jong gezicht was gladgeschoren en zijn blond haar kort gekniptzijn heldere blau we oogen hadden den open onbevangen blik van een kind. Hij leunde met de hand op den rug van de sofa en ik verheugde mij er over, dat zij zulk aangenaam gezelschap had en blijkbaar steun daarin had gevonden. „Ze zijn zeker verloofd", dacht ik, „en mis schien is het haar broeder, dien zij beschermen wil". Wij waren alleen ik had Madame Bassequin een wenk gegeven om weg te gaan. Miss Simpk- kinson begon het gesprek met een zelfbeheer- sching, die wel bizonder was bij zoo'n jong persoontje. Zij kon dunkt mij, niet ouder dan twintig zijn geweest en haar metgezel hoog stens drie en twintig. „Mag ik ook weten, Mr. Spence, zei Miss Simpkinson na een vluchtigen blik op mijn naamkaartje, dat zij in de hand hield, „wat de aanleiding tot uw bezoek is?" En haar mooie oogen keken mij onderzoe- dend aan. „Zeker, mademoiselle", zei ik, niet zoo heel erg op mijn gemak. „Mijn naam is Spence, vanInformatiebureau, zooals u op mijn kaartje lezen kunt. Ik was toevallig gisteren tegenwoordiger van de Sowj et-regeering, dat j Rusland er niet aan denkt de Duitsche grenzen te overschrijden. ten le zou dit eene oorlogsverklaring betee- kenen aan Duitschland en Rusland wil vrede met dit -land leven en verlangt dringend de economische betrekkingen zoo spoedig moge lijk met Duitschland te hervatten. ten 2e zou eene bezetting van Duitsch grond gebied door de Sowj et-troepen onmiddellijk in Duitschland zelf eene nieuwe reactionnaire be weging te voorschijn toepen en dat kunnen de bolsjewiki ook niet wenschen. De Russische operaties bewijzen trouwens, dat Rusland Oost-Pruisen niet bedreigt. De Russen hebben immers Litauen ontruimd en aldus den gemakkelijksten en kortsten weg naar Duitschland prijs gegeven. De „Temps" schrijft Als de bolsjewiki hun leger niet dioen stil houden, de Polen het niet kunnen tegenhouden, moeten twee onderstellingen onder het oog worden gezien. Men kan zich voorstellen, dat het roode leger, waarvan de successen groot en deels te danken, zijn aan officieren, gevormd onder het oude stelsel, en waarvan het kader bovendien Duitsche officieren bevat, vecht om een monarchaal stelsel in Rusland te herstellen, veeleer dan om in Europa de dictatuur van het proletariaat te doen zegevieren. In dit geval zullen de staven van het roode leger zich gemak kelijk met de jonkers van Oost-Pruisen verstaan. Wat ook de waarde dezer onderstelling zij, de geallieerden kunnen haar aan waarschijnlijk heid doen winnen, als ze de Russische patriot ten in den steek laten, die zich in de Krim om generaal Wrangel hebben geschaard. De tweede onderstelling is, dat het het roode leger werkelijk om de wereldrevolutie te doen is. In dat geval zullen de bolsjewiki trachten een sovjetregee- geering te Warschau te vestigen, gelijk ze dat in de Oekraine en te Bakoe deden. Daarna zul len ze samenwerken met de Duitsche commu nisten, waarvan een groep de samenstelling van een Duitsch rood leger bepleit, evenals een ver bond met sovjet-Rusland, en een revanche-oor- log tegen de geallieerden, In dat geval zouden we op het oude militarisme moeten rekenen, om ons tegen het nieuwe te beschermen. De af kondiging der neutraliteit, in den oorlog tus schen Rusland en Polen, door de Duitsche re geering, sluit in zich, dat ze de sovjet-regeering als een oorlogvoerende beschouwt, dat ze zich in vrede met haar acht, en zich protest voorge- houdt, als de geallieerden langs de Duitsche spoorlijnen hulp aan Polen willen brengen. Entente missies. De missie, door de Fransche regeering naar Polen te zenden om den toestand en de noodige maatregelen te overwegen, alsmede om de Pool sche regeering bij te staan, bestaat uitJusse- rand, de gezant te Washington, die thans met verlof te Parijs is, generaal Weygand, de voor aan het station. Ik meende, dat ik u in mijn kwaliteit wellicht van dienst zou kunnen zijn. Ik spreek Fransch en ken de meeste autori teiten, die bij uwe zaak betrokken zijn". Miss Simkinson antwoordde niet en de gees telijke nam het woord voor haar op. Hij had innemende manieren en een melodieuge stem en ik voelde mij steeds meer tot hem aangetrok- ken. Het is niet onmogelijk, dat wij uw diensten zeer zullen waardeeren", zei hij. „Op het oogenblik weten wij, in deze vreeselijke verwar ring en ellende, eigenlijk nog niet goed wat wij te doen of te denken hebben. We kunnen u geen verklaring geven van wat er gebeurd is. Als u dat wel kunt, zult u ons ten zeerste aan u verplichten". „Mag ik ook weten", vroeg ik, „in hoeverre u bij de zaak geinteresseerd of betrokken zijt „Zeker", antwoordde hij. „Mijn naam is Harvey. Ik ben Engelsch hoofdonderwijzer en ik ben verloofd met deze jonge dame, Miss OrrSimpkinson' Mr. HarveyIk sloeg een blik op den En- gelschen gentleman, die daar voor mij stond en voelde mijn gansche kaartenhuis van ver onderstellingen ineenstorten. „Edith", zei Mr. Iiarvey, zich tot zijn ver loofde wendend, „het is dunkt mij wel het ver standigst dezen heer in ons vertrouwen te nemen, terwijl we op nader advies wachten. „Ja Austin", zei het meisje. Austin Harvey l Waar bleek ik nu met de naamste medewerker van Foch, en Vignon, ge- zantschapsraad. De Fransche en de Britsche missies vertrok ken gisteravond naar Warschau. DE TOESTAND IN IERLAND. Gister vertrok 'er maar een trein, de express naar Killamey, uit Dublin, daar alle overige treinen opgehouden zijn, doordat de machinis ten weigerden te vertrekken, wijl er politie mannen onder de reizigers waren. DENEMARKEN. De koning van Denemarken is ten gevolge van den val van zijn paard ernstig ongesteld. Hij moet te bed blijven. De reis van het konings paar naar IJsland is daarom ook voorloopig tot September uitgesteld. BELGIE. In een Donderdagavond gehouden vergadering hebben de liberale leden van den Senaat be sloten tegen de wet op den achturigen werkdag te stemmen. Ook heeft de Centrale Indus- triëele Commissie onlangs aan den Senaat een protest gericht tegen dit wetsontwerp, dat, vol gens die commissie, verder gaat dan de beslui ten van Washington. Zelfs maakt het inbreuk op den tekst, die daar is vastgesteld, en waarbij de ratificatie van de conventie voor moet gaan bij het aannemen van de betreffende wetten, hetgeen andere landen hebben begrepen en zijn nagekomen. Bovendien heeft het Inter nationale Arbeidsbureau zoo pas een enquête op touw gezet, op de gevolgtrekkingen waarvan behoort te worden gewacht. De „Petit Parisien" gelooft te kunnen mededeelen, dat in den loop der besprekingen te Spa Millerand en Delacroix gesproken heb- ven over den vorm van een Belgisch-Fransche Entente en daarbij een zoodanig resultaat ver kregen, dat men dit verdrag spoedig mag ver wachten. Men hoopt, dat de leden van den gene- ralen staf der beide landen hun werkzaamheden j spoedig voltooid zullen hebben en dat zij tot j overeenstemming zijn gekomen betreffende de 1 groote lijnen van een defensief verdrag, zoodat 1 dit spoedig definitief kan worden opgesteld. De I twee regeeringen zullen akte nemen van de genomen besluiten en deze door een uitwisseling van nota's ratificeeren. FRANKRIJK. De commissie voor financiën heeft Millerand gehoord, die erop aandrong om de credieten toe te staan, die benoodigd zijn voor het herstel van het gezantschap bij den Heiligen Stoel, j Na een heftige gedachtenwisseling heeft de com missie die credieten met 19 tegen 15 stemmen toegestaan. MESOPOTAMIE. Churchill heeft in het Engelsche Lagerhuis meegedeeld, dat de Britsche hulpexpeditie P. H. van al mijn kunstige combinaties Austin is een mooie naam. Ik schold mezelf in stilte uit voor stommerik en gek, en als ik het met goed fatsoen had kunnen doen, zou ik, geloof ik, onmiddellijk het huis hebben verlaten. Ik zou in elk geval een nieuw spoor moeten zoeken. „De beschuldiging tegen Miss Simpkinson en haar moeder is voorbarig", ging Mr. Harvey voort, „en toch moeten wij erkennen, dat wij slachtoffers zijn van zeer bijzondere omstandig heden. Toen ik gisterenavond per telegram werd ontboden, wist ik niet wat mij te wachten stond. Dit had ik zeker nooit verwacht. En nu weet ik nog evenmin wat te denken en wat te gelooven". „De dames zijn gearresteerd", zeide ik, met niets minder dan een lijk in haar bezit. Dat lijk was verborgen in een koffer. Nu is de eerste vraag: Was die koffer van Miss Simkinson? „Ja", antwoordde het meisje haastig te haastig, naar het mij toescheen. „Lieve Edith" begon hij. Met een gebiedend gebaar legde zij hem het zwijgen op. „Ik zeg je, dat de koffer van mij is, Austin. Vraag het maar aan Susanna. Het heeft niet het minste nut de discussies weer te beginnen. Van wien zou hij ook anders kunnen zijn „Ja, van wien zei Mr. Harvey met een peinzenden blik. Wordt vervolgd). ïii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1