Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 43ste- Jaargang. Zaterdag 31 Juli 1920. Mo. 12803 De schuldige ontmaskerd. Handel in Bouwstoffen, Leverinn uit voorraad en falrieï FBUILLET Lange Haven 85 - Kantoor Westvest 70. Telefoon 522 BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij veillei van bij tftflftfï levenslange iV| verlies van geheels 1 11 een hand, invaliditeitH L-s* voet of oogaooa [3 U iy| een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoilandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger bij verlies van eiken ande ren vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. RUSSEN EN POLEN. De ontbinding van het Poolsche leger. De catastrophe van het Poolsche leger schijnt van geweldigen omvang te zijn. Volgens mededeeling van ooggetuigen, be staat er geen twijfel, dat het Noordelijke leger der Polen volkomen vernietigd is. De correspondent der „Berliner Mittagzei- tung", die dwars door de vluchtende Polen tot aan de Russische voorposten wist door te dringen, geeft zijn indrukken als volgt weer De omsingeling en vernietiging van het Pool sche leger is thans een voldongen feit. De Rus sen hebben de vestingen Ossowitz, Sokolka en Lomsja veroverd. Zij hebben verder de onmid dellijk aan de Oost-Pruisische grens gelegen plaatsen Krajewo en Szutsjin genomen, terwijl Augustowo door hen is bezet. Het geheele grensgebied van Sokolka, Krajewo en Szutsjin tot aan Kolno wordt reeds door de bolsjewiki heheerscht, en door hun patrouilles afgezocht. De Russische troepen bevinden zich onmiddel lijk aan de Duitsche grens. Het holle gebrom van hun geschut doet zich reeds met regelma tige tusschenpoozen van uit de verte hooren, hetgeen, naar ik verneem, een achterhoedege vecht met de door de Russen vervolgde Polen be teekent. De correspondent vertelt dan verder, dat hij bij Krotsken in de richting van Krajewo met eigen oogen kon zien, welk een omvang de vlucht der Polen had aangenomen. Gisteren tegen halfzes werd gemeld, dat de verspreide troependeelen in hopelooze wanorde, zonder eenig onderling verband ,op de vlucht waren geslagen. Van de overal heerschende verwar ring kan men zich geen denkbeeld vormen. De Poolsche soldaten, die mij voorbijtrokken, wa ren tot het uiterste uitgeput. Zij hadden hun ransels, geweren en alle uitrustingstukken weg geworpen en ijlden voort, aangegrepen door een panischen schrik, zonder leiding, manschap pen en officieren door elkander. De laatsten, die alle gezag verloren schenen te hebben en geen poging deden voor het herstel der disci pline, wisten niet eens, waar zij zich bevonden. Uit Berlijn meldde men gister.: SiDe geheel uit elkaar geslagen Poolsche een heden zijn op de vlucht. De Russische cavalerie die in sterke afdeelingen aan den strijd deelneemt volgt de vluchtelingen op den voet. De weg naar Warschau staat voor de Russen open. Het is uitgesloten dat de volkomen uit hun verband gerukte en verslagen Polen nog een ernstige poging tot een tegenaanval of zelfs maar tot een verdediging zouden kunnen doen. 18 Uil het Engelsch vertaald. Die arme kerelKon iemand openhartiger en eervoller excuus vragen. Ik vergaf hem dan ook van harte, want als mijn veronderstellingen juist waren, was zijn positie onderdaad meer dan ellendig. Vrijdagmorgen vroeg, vóór het uur dat ge woonlijk de klanten komen, begaf ik mij naar de werkplaats van de firn* Browne en Elder, kofferfabrikanten, Cheapside 117. Ik vroeg een der firmanten te spreken en gaf mijn kaartje af. Voordat ik verdere stappen deed, moest ik dacht mij, eerst zeker zijn van 't bestaan van den Philip Harvey, dien ik, voor den Philip van Austin Harvey's brief aanzag. Ik werd in een klein kantoor ontvangen door een der heeren Elder, een stevig en tevreden uitziend zakenman, van ongeveer middelbaren leeftijd. Blijkbaar een winstgevend zaakje, die koffermakerij Des te beter. Hoe grooter de zaak, hoe nauwkeuriger de boekhouding. Waar schijnlijk zou ik dan wel te weten komen, wat ik zocht. Onderweg had ik even geaarzeld, of ik mij zou voordoen als een klant, die aanbevolen was door mr. Harvey, of openlijk medewerking vra gen in mijn kwaliteit van detectieve Ik koos het laatste, omdat dat eenvoudiger was, zooals Hedenmorgen is de eerste Poolsche troepen- afdeeling bij het dorp Woitilen over de Duit sche grens gekomen. Ten Westen van Scuczyn kwam een Poolsche afdeeling, die op Soewalki wilde terugtrekken doch ten gevolge van de Russische cavalerie, die haar achtervolgde, dit plan niet kon uitvoeren, eveneens over de grens. Zij werd onmiddellijk door de manschappen der veiligheidspolitie ontwapend. De „Warschauer Courier" meldtDe ves ting Warschau is met het" omliggend gebied tot operatiegebied verklaard. Het leger der bolsje wiki nadert de Boeg ten Zuiden van Grodno en bedreigt Warschau. De regeering neemt maatregelen tot verplaatsing van haar zetel naar Kalisch. DE GEALLIEERDEN EN RUSLAND. De „Daily Mail" had te Stockholm een inter- View met Ivrassin. Krassin verklaardeSowjet-Rusland zal geen inmenging dulden betreffende het bestuur of de oppositie van eenig gedeelte van het vroege re Russische rijk, Midden-Azië en de Kaukasus inbegrepen. Verder zeide hij De Russische gedelegeerden voor de conferentie te Londen moeten als gelij ken behandeld worden. Rusland heeft behoefte aan betrouwbare handelsbetrekkingen met En geland. Het zal eerst met goud betalen en daar na zal de uitvoer van vlas, hennep, hout en koren mogelijk zijn uit Rusland. Het zal daardoor ook buitenlandseh geld ter beschikking krijgen voor aankoopen in Engeland. Alleen zaken met de Sowjet-regeering zullen echter worden er kend. Firma's, die met particuliere Russen zaken doen, handelen op eigen verantwoording. De Russische vredesgedelegeerden Kameneff en Miljoetin vertrekken a.s. Woensdag aan boord van een Engelschen torpedojager vanReval over Kopenhagen naar Londen. DE TOESTAND IN IERLAND. De hoop herleeft, dat in Ierland een wapen stilstand zal intreden. Het leidende Iersche orgaan de „Freeman's Journal", welk blad uitgesproken sympathieën koestert voor de Sinn-Fein-beweging, dringt er op aan, dat een wapenstilstand zal tot stand komen, vóór de toestand erger wordt. Men hoopt algemeen, dat de Sinn-Feiners op dezen raad zullen ingaan. De regeerings-autoriteiten op Dublincastle constateerden dat er, voor het eerst sedert, vijf jaren, een dag is voorbij gegaan, zonder dat wanordelijkheden werden gepleegd. De regeering doet klaarblijkelijk al het moge lijke, om de handhaving der orde te bevorderen Voor het oogenblik is het haar verlangen, om provocatie, onder iederen vorm, te vermijden. De militaire autoriteiten hebben aan de spoor weg-directies mededeeling gedaan, dat niet lan ger militaire bewaking zal worden verleend voor per trein verzonden goederen en dat men, in ik steeds heb ervaren. v Ik beschreef een zwarten koffer dien ik in Parijs gezien had, zoo nauwkeurig als ik maar kon. Mr. Elder herkende hem direct als van hem afkomstig. „Die koffers zijn een specialiteit van ons", zei hij. „Ze zijn gemaakt voor een bijzonder doel. Ze zijn sterk, eenvoudig en goedkoop. Ze zijn eigenlijk niet bestemd voor kleeren, hoewel ze daar natuurlijk ook wel voor gebruikt kun nen worden. Maar ze zijn bijzonder geschikt voor boeken, voor jacht- en visscherijbenoodigd- heden of voor een massa andere dingen, die de menschen niet bij hun kleeren kunnen pakken. Vele reizigers hebben behoefte aan een derge lijke kist en onze koffers blijken erg in trek te zijn voor den geringen prijs, dien wij er voor vragen. Wij verkoopen er heel wat". „Het doet mij genoegen dat te hooren", zei ik, „hoewel het mijn verzoek des te moeilijker maakt. Mag ik ook weten of u ze in verschil lende grootten maakt?"... „Ja, zeker. We hebben ze in drie grootten ik zal ze u laten zien". Wij gingen het magazijn binnen. Daar ston den vlak in het gezicht drie koffers, precies eender van maaksel als ik bij Frangois Hubert had gezien, alleen verschillend van afmeting. Ik wees dadelijk den middelsten aan. „Dat is de koffer dien ik zoek", zei ik, „en ik wilde alleen van u weten^f' u kort geleden een dergel ijken koffer hebt wrkocht aan Miss OrrSimpkinson, en ook een waarschijnlijk van Kalk, Cement, Zand, Grint, Steen Pannen, Buizen, Tegels en verdere Bouwmaterialen. 15384 16 verband met den toestand niet voornemens is de spoorwegen te gebruiken voor het vervoer van munitie. BELG IE. Gistermorgen zouden de oud-strijders ander maal op de IJzerplaats te Brussel bijeenkomen, om opnieuw te demonstreeren. De politie had echter strenge maatregelen genomen. Door den burgemeester waren alle optochten en samen scholingen verboden. Gendarmes te paard beletten den betoogers de stad in te trekken en verstrooiden de samenscholingen, door verschil lende charges uit te voeren. Den geheelen mor gen patrouilleerden de gendarmes door de stad. De omgeving van het parlementsgebouw was geheel afgezet. In de Kamer werden gister de incidenten van eergisteren besproken. Eergisteravond werd een zitting van het Belgische kabinet gehouden, waarin werd he loten den procureur-generaal te verzoeken een 'Onderzoek in te stellen, ten laste van het dag blad „Ons Vaderland", het orgaan van de front partij. Ten gevolge van dit besluit is een huis zoeking gedaan in de lokalen van „Ons Vader land". Het comité, waar alle groepen van oud-st rij ders in vertegenwoordigd zijn, heeft een tele gram gezonden aan den koning, waarin hem, in zijn hoedanigheid van oud-strijder, verzocht wordt tusschenbeide te komen, opdat de wen- schen der oud-strijders vervuld worden. DE VOLKENBOND. De raad van den Volkenbond kondigt de eerste zitting van den bond aan tegen 15 No vember te Genéve. Negenendertig staten zullen daar vertegenwoordigd zijn. Onder de zaken, die reeds op de agenda staan, behoort het toe treden tot den bond van nieuwe staten, en de verkiezing van nieuwe leden voor den raad van vier, ter vervanging van niet-permanente leden. Verscheidene staten hebben om toelating ge vraagd, n.l. IJsland, Finland, Estland, Letland, Lithauen, Luxemburg, Monaco, San Marino, Liechtenstein, Georgië, Oekraine en Armenië. Verder bestaat, nog de kwestie van de toela ting der centrale mogendheden en in het bij zonder van Duitschland. een poos voordien aan een Mr. Harvey „Op uw eerste vraag kan ik u dadelijk antwoor den dat weet ik nog wel zonder het na te slaan", zei Mr. Elder, zonder een oogenblik te aarzelen. „We hebben zoowat een week ge leden zoo'n koffer verkocht aan een dame van dien naam te Southend. Ik herinner me best, dat ze er over schreef, een heer had haar ons aanbevolen. Ik kan u den brief nog wel laten zien". Hij ging naar een dik pak brieven, die aan een lias in zijn kantoor hingen en bracht, 11a een poosje zoeken en een paar uitroepen, zoo als „Daar is-ie Nee, die is 't niet", een vel postpapier te voorschijn, dat hij triomfantelijk op tafel legde. Het was inderdaad een kort briefje van Miss Simpkinson, gedateerd van Southend, vermel dende dat zij graag een eenvoudigen zwarten koffer wilde hebben, grootte no. 2, van dertig shillings die haar was aanbevolen door een heer, die er kort geleden zoo een gekocht had. De brief was nog geen tien dagen oud. Een cheque voor het verschuldigd bedrag was er bijgevoegd geweest, zooals uit het postscriptum bleek. Een tweede postscriptum dat mij vrij wel overbodig leek vermeldde, dat Miss Simpkinson den koffer noodig had om er foto- grafie-benoodigdheden in te pakken. „Dat is een afdoend bewijs voor de helft van de zaak", zei ik, „maar helaas voor verreweg de minst gewichtige. Kunt u mij nu ook terecht helpen al is het dan maar ten deele be- De vergadering zal allerlei door den raad reeds afgedane dingen nog moeten goedkeuren, o.a. het ontwerp voor het internationaal ge rechtshof te 's-Gravenhage, en hare meening moeten te kennen geven over het oeconomische wapen van den bond, n.l. de blokkade. De beteekenis van de vergadering gaat in werkelijkheid echter nog veel verder. Zij kan haar meening uitspreken over iedere kwestie, die door een lid aan de orde wordt gesteld. Voor al de kleine staten kunnen dingen aanhangig maken, die hun speciale belangen betreffen, b.v. over de politieke of oeconomische over macht, waardoor zij hun eigen belangen ge schaad achten. HET VREDESVERDRAG MET TURKIJE. De Turksche vredesgedelegeerden, die per trein naar Parijs moesten komen, werden door een spoorstaking tegengehouden. Ze keerden naar Constantinopel terug en scheepten zich daar voor Toulon in. Daardoor wordt de onder- teekening van het vredesverdrag op zijn minst een week uitgesteld. GRIEKEN EN TURKEN. Een Grieksch detachement heeft Chile bezet en heeft, in samenwerking met Engelsche troepen een begin gemaakt met de vervolging van de rooverbenden, die de oevers van den Bosporus onveilig maken. JAPAN. Het officieele communiqué van het Japansche Departement van het Keizerlijk Hof luidt De Keizer heeft ten gevolge van de voort durende arbeidsinspanning in de laatste jaren nu en dan te lijden van physieke en geestelijke vermoeidheid en toont lichte symptonen van suikerziekte bovendien lijdt Z. M. sedert eeni- gen tijd aan ischias. Ofschoon de gezondheid van Z. M. zich allengs herstelt, maakt zijn toe stand nog een geheel rustige en ongestoorde levenswijze noodig, zoodat Z. M. in de toekomst zal afzien van de bijwoning van alle plechtighe den en de ontvangst van onderdanen en vreem delingen. ALLERLEI. Woensdagnamiddag hebben te Dantzig ern stige onlusten plaats gehad. De partijen der linkerzijde hadden een groote betooging gehou- ganiseerd. Van half twaalf staakten ongeveer al de arbeiders der stad. Duizenden arbeiders hielden op een plein een groote vergadering waar verscheidene redenaars het woord voerden. In optocht trokken ze toen naar het stadhuis, waar het parlement van Dantzig juist verga derde. De betoogers drongen in de vergadering en sleepten den burgemeester Sahm naar bui ten, Hij werd bespuwd, zwaar mishandeld en daarna gedwongen aan de betoogers te beloven voor betere levensmiddelen en minder belastin gen te zullen zorgen. De menigte trachtte ver- treffende den koffer, dien een zekere Mr. Har vey gekocht heeft „Harvey, Harvey", zei de kofferfabrikant, terwijl hij met zijn groote hand over zijn bol voorhoofd streek. „Dat moet al een tijdje ge leden zijn. Ik herinner mij dien naam althans niet". Hij greep een lijvig grootboek, dat op tafel lag en begon dat door te kijken. Eindelooze naamlijsten ging hij na, met zijn vinger bijwij zend, terwijl ik er ingespannen naar stond te kijken. De koffer van Miss Simpkinson kon me niet veel schelen, daar wist ik al genoeg van. Maar te weten tekomen,w i e en w a a r de eige naar van den tweeden koffer was dat was nog heel wat anders Mr. Elder trok de wenkbrauwen samen. „Hier staat die naam niet", zei hij, „het moet dus verleden jaar zijn geweest", Hij haalde een ander dik boek en begon op nieuw. Opeens klaarde zijn gezicht op. „Hier is een mijnheer Harvey", zei hij. Mijn hart sprong op. Hij schoof het boek naar mij toe en wees mij de plaat#, 15 maanden geleden was een zwarten koffer no.l verkocht aan een zekeren John Harveyy, een scheeps dokter, en aan boord van een schip te Sout hampton gezonden. „Die is het niet", zei ik, „maar ik noteerde het toch even, hoewel ik bij mijzelf den scheeps dokter al dadelijk schrapte 1 Bovendien was de Parijsche koffer een no. 2." Wordt vervolgd). ohiwpwotwi ■lunw»» wjwiwiCT WWWM1.WWBMWMW»»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1