Dagblad voor Schiedam en firafls-Ongevaflenverzekeriiig 43iti Jaarga Dinsilag 14 September 1920. Mo. 12840. *9 fnnn jrfinfi n,H «nu n Bedrogen. FEUILLETON r Bureau: Koemarkt i. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden fl.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per^ïegel. bpeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange J'iMi verlies van '°if 11111 S j||l R geheele 1111 een hand, fill I 1111 TU invaliditeiti f»Uvoet of oog; a fa UI# |UU een duim _Pe_verzekerlng wordt gewaarborgd dgor_de_HoBandsehe Algemeens Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlletg van een wijsvinger hQ verlies van eiken ande ren vinger Buitenlandsch Nieuws. ENGELAND EN RUSLAND. De Engelsche bladen geven bijzonderheden over het onderhoud, dat Kameneff gedurende drie uur met Lloyd George gehad heeft vóór het vertrek der Russische handelsdelegatie uit En geland. De „Daily News" zegt, dat liet onder houd niet gekenmerkt werd door de vriendschap pelijkheid die vroegere ontmoetingen Lusschen den premier en den Sovjet-gedelegeerde karak teriseerde. Lloyd George heeft inderdaad Kame- neff beschuldigd, verschillende malen zijn woord gebroken te hebben en gezegd, dat indien hij niet om zijn paspoort gevraagd had, dit hem gegeven zou zijn. De politieke onderhandelingen zouden niet hervat worden tot de Britsche regeering er zeker van zou zijn, dat Moskou er voor goed van ha<j afgezien om zich met de binnenlandsche aangelegenheden van Groot- Brittannië te bemoeien. Lloyd George bracht vier beschuldigingen in tegen Kameneff. Ie. dat hij betrokken was geweest bij den verkoop van de keizerlijke juweelen in Engeland; 2e dat hij aandeel had in het verschaffen van £75000 aan de „Daily Herald", 3e, dat hij in betrekking stond met de Britsche arbeiders organisatie, in het bijzonder met den Raad. van Actie en 4e. dat hij de Britsche regeering opzettelijk misleid had, wat betreft den eisch tot instelling van een gewapende arbeiders macht in Polen. Kameneff bestreed elk dezer beschuldigingen. Tegen Krassin werden derge lijke verwijten niet gericht en er werd op ge zinspeeld, dat de economische onderhandelingen niet afgebroken zouden worden. Lloyd Geor ge's toespelingen zou de subsidie aan de „Dai ly Herald" brengen de belangwekkende pu blicaties, welke drie weken geleden in de bladen zijn verschenen, betreffende een draadloos telegram van Tjitsjerin aan Litvinoff, meer op den voorgrond. Dat telegram deed zelfs uitkomen, dat in Russische aangelegenheden, als een orgaan der Bolsjewiki. De „Daily Herald' heeft de betichting, als zou zij de „Daily Herald" optrad 75000 of krantenpapeir van de Russische Sovjet-autoriteiten hebben ontvan- met verontwaardiging van zich gewezen. Thans echter erkent een der directeuren van het blad, op eigen verantwoordelijkheid, „dat '«J bedoelde som gelds heeft bijeengebracht om het voor de derde Internationale in b^war ng te h ud n en zoo noodig aan de „Daily Herald" aan te bieden. Deze som is thans in het bezit van dien directeur." De „Daily Herald" noodigt thans haar lezers uit, om hun oordeel te zeggen over het al dan niet aannemen van dit geld. RUSLAND EN ROEMENIE. Aan de „Deutsche Allgemeine Zeitung" wordt uit Boekarest gemeld Tsjitsjerin verklaarde in Uit het Engelse h. Geen sterveling bracht ooit een bezoek aan Maldon Chase; alle orders werden telefonisch gegeven; alle bestellingen moesten worden afge leverd aan het portiershuis, bij den ingang van het groote park, dat de villa omringde. Stroo- pers die nog al eens door het park slopen, beweerden, dat alle ramen dag en nacht met zware luiken gesloten waren, dat geen enkele lichtstraal ooit naar binnen mocht dringen En zeker was het, dat niemand ooit den excen trieken kluizenaar had gezien, hoewel heel de omgeving dagelijks nieuw voedsel tot praten vond in de geheimzinnige atmosfeer, die Mal don Chase en zijn bewoners omringde. „Ik ben mij niet bewust, een schurk te zijn," antwoordde Herbert koel. „Dr.Mariott..." „Zou dat niet ontkennen; hij zou vermoe delijk groot gaan op den titel, ik ken hem kende hem jaren geleden. Zijn partner zal niet veel teekenen van welkom ontvangen van de brave gemeente te Carisford, niet waar? Kort gezegd ik heb een dokter noodig die niet praat en niet in gezelschappen komt.Begrijpt gij mij?" Ik geloof, dat ik U volkomen begrijp," zeide dr.Faulknert.,,Ik ken geen enkel gezelschap hier en ben geen prater. Ik zal u gaarne van dienst zijn, mits gij mij uw verontschuldiging aanbiedt voor uw beleedigende woorden." een tot de Roemeensche regeering gericht radio telegram, dat in geval van onderteekening van een formeel vredesverdrag met Rusland en de Oekraine de sovjet-regeering bereid zou zijn, aan Roemenië de Roemeensche staatsschat, die bij het offensief van Mackensen naar Moskou was overgebracht, terug te geven. Deze staats schat bestaat uit meer dan zeshonderd millioen lei in goud, alsmede een groot aantal aandeelen en obligaties. POLEN EN LIYAUEN. Reuter verneemt, dat de Litausche regeering aan de Poolsche heeft medegedeeld, dat zij be reid is de Poolsche gedelegeerden morgen te Kalwaria te ontmoeten en de vijandelijkheden te staken. Professor Wlademar vertegenwoordigt Li- tauen op de bijeenkomst van den raad van den volkenbond te Parijs. DE TOESTAND IN IERLAND. De posttrein van Mallow naar Tralee is van morgen bij Gortallia opgehouden. De post voor Dublin en Cork is door de aanvallers meegeno men. Vijftig gewapende en gemaskerde Sinn Fei- ners hebben de kustwachtpost van Torrhead in het graafschap Antrim aangevallen, den offi cier en vijf man bezetting overweldigd en zijn er met de revolvers, munitie, werktuigen en seinbenoodigdheden van door gegaan. HET FRANSCH-BELGISCH VERDRAG. Uit Brussel meldt men In de Kamer-commissie voor buitenlandsche zaken heeft minister Delacroix gister een uiteen zetting gegeven van de strekking van het Fransch-Belgisch militair verdrag, waarvan het door het Belgische kabinet geratificeerd exem plaar reeds aan de Fransche regeering is over handigd. Het vólgende communique werd aan de pers verstrekt Voor den aanvang der discussie besloot de commissie eenstemmig, dat aan het einde der besprekingen geen stemming zou plaats hebben. Minister Delacroix gaf daarop een uiteenzetting van de redenen, die de regeering aanleiding hebben gegeven, in de Poolsche kwestie de maatregelen te nemen, welk de openbare meening in beroering hebben gebracht. Vervolgens legde de premier een verklaring af over het Fransch-Belgisch verdrag. Bij de discussie over de Poolsche kwestie wer den de door de regeering genomen maatregelen, ten aanzien van het munitie-vervoer door ver scheidene leden hevig becritiseerd. Sommige leden vroegen nadere inlichtingen over de strek king en de politieke, militaire en economische gevolgen van het verdrag met Frankrijk. Minister Delacroix heeft al die vragen in bij zonderheden beantwoord. Tot zoover de offi- cieele mededeelingen. Nader verneemt men, dat de commissie niet in kennis is gesteld van den inhoud van het document, waa bij het verdrag door de Belgi sche regeering wordt geratificeerd. De aanwezige commissieleden verklaarden zich algemeen bevredigd door de door minister Delacroix over het militair verdrag gegeven toelichtingen, welke onder andere inhouden, dat het verdrag geen ingrijpende veranderingen van het Belgisch militaire systeem zal verei- schen en dat de souvereiniteit van België volko men onaangetast blijft. Het socialistische kamerlid Fischer verklaarde, dat hij volkomen genoegen had kunnen nemen met hetgeen minister Delacroix had geant woord op de vragen, betreffende de door den Volkenbond vereischte publicaties en de ver houding tusschen Nederland en België, door verscheidene leden bij de discussies opgeworpen HET LEGER VAN WRANGEL. Uit Bazel wordt aan het „Berliner Tageblatt" geseind, dat, volgens een bericht uit Moskou, het leger van generaal Wrangel door de bolsje wiki geheel verslagen is. Het klinkt nogal sensationeel. Een telegram werd naar Loyd George gezon den. Hierin wordt gezegd, dat Giolitti en Mille- rand niet van elkaar willen gaan zonder 'n zeer hartelijken en vriendschappelijken groet tot Lloyd George te richten. De twee eerste-mi- nistershebben opnieuw de gelegenheid gehad de volle overeenstemming te kunnen vaststellen tusschen hun algemeene zienswijzen en de drin gende noodzakelijkheid van een aaneengesloten Entente tusschen Engeland, Italië en Frankrijk, ten einde de regeling van de Europeesche vraag stukken en het herstel van den vrede en de nor male betrekkingen tusschen de volken te ver zekeren. Binnenland. OOSTENRIJK EN HONGARIJE. De staatssecretaris van buitenlandsche zaken Renner heeft, aan een vertegenwoordiger der pers verklaard, dat Oostenrijk wéét dat herstel onmogelijk is, terwijl Hongarije nog steeds hoop heeft. Oostenrijk wil zich een eigen leven scheppen binnen de door het vredesverdrag aangegeven grenzen. „Wij begrijpen, dat de afscheiding van Oostenrijk met de desbetref fende bepaling uitvoeren en zal slechts vrede lievende middelen te baat nemen. Oostenrijk heeft geen enkele reden, om met zijn verschillende naburen verschillende be trekkingen te onderhouden. Wanneer het vre desverdrag van Trianon zal zijn uitgevoerd, zal er geen enkel bezwpar meer zijn, om tusschen de beide staten goede betrekkingen te onder houden. TS JECHO-SLO W AKI JE De „Narodni Listy" meldt, dat het ministerie Huszar in den tegen Dinsdag belegden minis terraad, met het oog op de onhoudbare ver houdingen in de coalitie, zal besluiten om af te treden. De man aan de telefoon grimlachte spottend. Zonder twijfel was hij niet wel bij het hoofd; de sarcastische lach prikkelde Herbert. „En toch hebt gij hoegenaamd geen prak tijk," hernam de ironische stem. „Man weet gij wel, dat gij al de oude dames van Carisford tot patiënten krijgt, wanneer het bekend is, dat gij mij behandelt?" „Ik heb aan mijn laatste woorden niets toe te voegen," antwoordde Herbert. „Nu, we zullen daar later over spreken. Mij is een ongeluk overkomen,en ik loop groote kans dood te bloeden. Ik verzoek u te komen en gij weigert, Mocht het verkeerd met mij afloopen dan weet gij aan wien dat is te danken." Die opmerking was juist; Herbert kon niets daartegen zeggen.Bovendien, hij had geen 1 reden,een cliënt te weigeren, die blijkbaar aan een of andere geestesziekte leed. En dan op dezen morgen kon hij niemand een kwaad hart toedragen. „Het zal mij aangenaam zijn, u dadelijk te komen bezoeken," zeide hij verzoenend. „Komt u dat gelegen?" Er kwam geen ander antwoord dan een geluid van voldoening; daarna werd afgescheld. Her- bert wendde zich tot Vera, die naast hem stond. „Ik was zoo nieuwsgierig," zeide zij „dat ik uw gesprek moest afluisteren. Wié is het die u telefonisch zoo beleedigt?" „De heer Forest van Maldon Chase," ant woordde Herbert. „Hij heeft een ongeluk ge had en vraagt mij dadelijk over te komen. Maar de man is klaabrlijkelijk gek." „Dat zegt iedereen," vulde Vera aan. „Noch- thans, hij is een patiënt en zulke patiënten zijn ALLERLEI. Millerand heeft gister te Aix-les Bains een ontmoeting gehad met den Italiaanschen minis ter van buitenlandsche zaken Giolitt1. Een gemeenschappelijke verklaring werd goed gekeurd, die in den loop van den avond is ge publiceerd. II. M. de Koningin. De Koningin bracht gisteren te Soestdijk een bezoek aan de Koningin-Moederen haar tante de Hertogin van Albany. Prins Hendrik. De Prins is Zaterdag op het Loo terugge keerd uit Contrexjville, waar hij in verband met het overlijden van zijn half-zuster geweest is. De Prins was tegenwoordig bij den plechtigen dienst, gewijd aan de nagedachtenis van zijn zuster, waarna het stoffelijk overschot der groot vorstin voorloopig werd bijgezet in de door haar te Contrexéville, waar zij bijna ieder jaar kwam, gestichte Grieksch-orthodoxe kapel. De bedoeling is het stoffelijk hulsel later, in dien de omstandigheden het veroorloven in Rusland te begraven. Uit Doorn. Naar men verneemt vertoeft Prins August Wilhelm sedert Donderdag op huize Doorn. Dit bezoek staat echter niet in verband met den toestand van de ex-keizerin. Deze rijdt nog dage lijks door het park Verdubbeling van liet aantal Kamerleden? Volgens „De nieuwe Eeuw", zal de Staatscom missie voor degrondwetsherzieningvermeerdering van 't aantal Tweede Kamerleden tot 200 voor stellen. gewoonlijk de beste.Merkwaardig dat gij deeerste vreemdeling zijt, die sinds de heer Forest op Maldon Chase kwam wonen, tot het buiten wordt toegelaten.' Herbert nam zijn fiets en reed snel naar Maldon Chase. Het leek wel haast op het bin nendringen in een stad, die in staat van beleg verkeert. Hij mocht aan het portiershuis niet voorbij, voordat de portier, die van niets wist, naar de villa had getelefoneerd; toen pas liet hij den dokter door het inrijhek passeeren. Herbert reed door de oprijlaan, waarvan de grond dicht bedekt was door mos en grasjde grasvelden links en rechts zagen er uit, alsof zij sinds jaren niet meer gemaaid waren. Prachtige rozen stonden er, in groepen van dozijnen bij elkaar; maar allertreurigst verwaarloosd. De voormuur van het groote huis ging bijna geheelschuilachter dikke sluiers van klimopwat overigens, niet kon deeren want voor al de ramen waren de luiken gesloten. En dat moest wel jaren zoo geweest zijn, want de groene woekerplanten wa ren over de luiken heen gegroeid. De treden der trap, welke naar de hoofd deur leidde, waren vuil en gebroken; een dood- sche stilte heerschte overal. Ware niet uit een ■der schoorsteenen een dunne rookkolom naar boven gestegen, dan had niemand zich kunnen voorstellen, dat in dit graf eenig leven huisde. Er was echter de knop van een electrische schel naast de deur en terwijl Herbert er den vinger op drukte, hoorde hij, ergens ver weg, het zach te trillende geluid der bel. HOOFDSTUK III. Het geheimzinnige huis. Een lakei opende de deur. Een lakeit Onredelijke prijsopdrijving. Door den minister van Landbouw is een cir culaire, betreffende maximumprijzem, tot de gemeente-besturen gericht, waarin hij betoogt dat waar thans langzamerhand de lijst der goe deren, bedoeld in artikel 1 Distributiewet zeer ingekrompen is en zij nog slechtsregeeringsmeel bevat, de bevoegdheid bij artikel 2 der Distri butiewet, uitsluitend aan den Minister van Land bouw gegeven om voor de ingevolge artikel 1 door hem aangewezen goederen maximumprijzen vast te stellen, nu dus ook tot bedoeld brood beperkt is. neen, beter gezegd een cipier. Want de man droeg bijna geheel de sombere kleeding van een gevangenisbewaarder. Zonder eenig blijk van beleefdheid vroeg hij den verwonderden dokter, wat hij hier te doen had. „Ik ben Dr. Faulkner, van Carisford,' zeide Herbert. „De heer Forest heeft mij telefonisch ontboden. Hij heeft een ongeluk gehad." „Ik heb er niets van gehoord," antwoordde de lakei. „Maar ik zal informeeren. Wacht hier tot ik terugomt" Dr. Faulkner stond in de vestibule en gevoel de een sterke aandrift, om aan dit zonderlinge huis zonder meer de rug toe keeren. Na eenigen tijd kwam de lakei terug en gaf den dokter met een nonchalante handbeweging te kennen, dat hij hem maar moest volgen. Toen vergat Herbert voor een kort oogen- blik alles in zijn verbazing. Plotseling kwam hij uit het daglicht van de vestibule in een hooge ruime hall, verlicht door reeksen electrische lich ten. Al die kronen en lampen waren door roode en scharlaken zijde omhuld; rood was het dikke tapijt op den grond, dat iederen voetstap on hoorbaar maakte, de lijsten der schilderijen i roodkleurig; zwart en scharlaken waren de twee kleuren die in alles domineerden, j Van uit deze hall kwam men in een menigte ver 1 trekken een eetzaal, een prachtvolle salon een luxueuse billardkamer maar overal was het zachte licht der rood-omkleede electrische lichten; overal werd het oog getroffen door het diepe zwart en het volle scharlaken. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1