Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firafls-OngefaUenverzekering 43st« Jaargang. Maandag 27 September 1920. No. 12847 m n Bedrogen. FEUILLE T OIV. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Ad ver tent iën: 1—-5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, bpaciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange geheele invaliditeit j veilles van een hand, voet ol oog j dood t veilles duim i De veizekeilng wordt gewaarborgd dooi de Hollandaehe Alaemeene Veizekoila|iw—b te kQ veiUesQ van een gwQsvingei veilles van eiken ande ren vinger j Buitenlandsch Nieuws. POLEN EN RUSSEN. Vredesonderhandelingen. Na uitvoerige voorbereidende besprekingen tusschen Joffe en den Poolschen vertegenwoor diger, begon de eerste zitting der vredesconfe rentie te Riga Zaterdagmiddag om 1 uur, onder voorzitterschap van Joffe. Bij den aanvang legde deze de volgende verklaring af Daar sedert het begin der onderhandelingen te Minsk reeds een maand verloopen is, heeft het Russische uitvoerend comité tot bespoe diging van den vrede de volgende verklaring goedgekeurd. Rusland heeft dezen oorlog niet gewild en is door het stoken van het Entente-imperialisme aangevallen. De voortzetting van den oorlog gedurende den winter zal voor beide volken vreeselijk zijn. Rusland is bereid de in Minsk door de Polen onaannemelijk verklaarde voor waarden te laten vervallen en ten behoeve van een onmiddellijken wapenstilstand en vrede, het volgende voor te stellen Beide oorlogvoerende partijen zullen de on afhankelijkheid en het zelfbeschikkingsrecht van de Oekraine, Wit-Rusland en Oost-Galicië erkennen, evenals alle staatsorganisaties, land dagen, parlementen of sovjets, die in die ge bieden bestaan, gelijk zulks reeds in 1918 en 1920 is geschied. Voor de beslissing door het volk over de nationale onderhoorigen zal Rus land het democratisch stemrecht toestaan. Rus land eischt numerieke beperking van het Pool- sche leger en de erkenning van Ruslands recht op de verkeerslinie Bialystok-Grajewo. Om het arbeidersvolk voor verder bloedvergieten te bewaren zal een onmiddellijke wapenstilstand worden gesloten en gemeenschappelijk worden gesloten en gemeenschappelijk een demarcatie linie worden vastgesteld. Daar Rusland tot groote offers voor den vrede bereid is, wenscht het in tien dagen den wapenstilstand tot stand te brengen. Na de verklaring van Joffe werd de zitting voor een half uur onderbroken. Na de herope ning gaf de voorzitter van de Poolsche delega tie Dobsky de verklaring dat de Poolsche vre desvoorwaarden niet van de krijgskansen af hankelijk zijn. Polen wil de grootheid en macht van zijn staat niet op de annexatie en onder drukking van vreemde volkeren doen steunen, maar slechts het goed recht van zijn eigen onafhankelijkheid aantoonen. Mocht Sovjet- Rusland den vrede ernstig wenschen, dan valt aan de mogelijkheid van een vergelijk niet te twijfelen. Voor het sluiten van den wapenstil stand en de vredespreliminairen stelt de Pool sche delegatie de volgende voorwaarden Beide partijen waarborgen elkaar wederkee- rig de niet inmenging in de binnenlandsche aan gelegenheden van den naburigen staat. Voor de territoriale bepalingen zullen niet historische maar vitale belangen van beide staten den door slag geven. Het optierecht en het burgerrecht, alsmede de vrijheid van cultureele en econo mische ontwikkeling zullen aan alle onderda nen van beide staten worden gewwaarborgd. Uit het Engelse h. 14 Blijkbaar was dit het middel, waardoor het personeel gemeenschap zocht met zijn meester. Herbert drukte op den knop en wachtte dan. Er ging eenige tijd voorbij, zonder dat er eenig antwoord kwam. Dan naderde het ge luid van stemmen en vervolgens hoorde Her- bert,dat twee personen het eerste van de reeks vertrekken binnen traden. De dokter hoorde dadelijk, wie het waren Helene Raybould en de man, die thans onder den naam Edward Blake schuil ging. Zij waren in een vrij heftig gesprek en Dr Faulkner gevoelde zich niet zeer op zijn gemak. Indien hij weer eens schelde zou de heer Forest misschien komen en daardoor Helene's geheime aanwezigheid aan hem ver raden worden. Bleef hij werkeloos in de twee de kamer vertoeven, dan moest hij het ge heele gesprek afluisteren. Er was echter niets aan te doen. ,Laten wij elkaar goed verstaan," hoorde bij Helene zeggen. ,,De zaak moet uit zijn." Zij sprak koud en hard, maar zonder vrees Na het sluiten van den wapenstilstand zal een commissie tot regeling van de kwestie der krijgs gevangenen, geinterneerden en gijzelaars wor den ingesteld. De regeling van de economische vraagstukken moeten onder voorwaarden ge schieden, welke aan Polen geen verplichtingen opleggen ten aanzien van de staatsschuld van het oude Rusland. De onderhandelde partijen zullen elkaar we- derkeerig de schadeloosstelling vergoeden voor de staatsburgers die door den oorlog schade hebben geleden. Overeenkomstig de wenschen van Rusland is Polen het er mee eens, dat de wapenstilstand onmiddellijk na de teekening van de preliminairen in werking treedt. Na deze verklaring van Dobsky spreekt Joffe den wensch uit, dat beide verklaringen op schrift worden overgelegd, waarna hij de volgende zit ting op morgenmiddag vaststelt. Het Poolsche legerbericht van 24 September meldt Ten zuiden van de Pripet wordt de achtervol ging voortgezet. In de gevechten bij Saslaw hebben wij 3000 gevangenen gemaakt en 35 machine-geweren, een batterij en veel ander materiaal buitgemaakt. Ten Noorden van de Pripet ontwikkelde zich een groote slag aan het geheele front. DUITSCHLAND. In de groote kabinetszitting, waarin de rijks minister van financiën, Dr. Wirth, zijn program tot herstel van de Duitsch-Fransche betrekkin gen ontwikkeld heeft, is ook de socialisatiekwes- tie besproken. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt zal er onverwijld een wetsontwerp tot socialisatie van den mijnbouw worden ingediend Het is niet onwaarschijnlijk, dat daarmede ook de kwestie van de arbeidersdienstplicht gecom bineerd zal worden. FRANKRIJK. In zijn boodschap aan de Fransche Kamer zeide de nieuwe president van de Republiek het volgende De Nationale Vergadering heeft, door den voorzitter van den ministerraad tot het hoogste ambt te roepen, duidelijk haar wil te kennen gegeven de politiek, welke de twee Kamers sedert acht maanden steeds hebben goedge keurd, te handhaven, en zoowel naar buiten als naar binnen toe voort te zetten. Ik heb dezen eerepost slechts aanvaard, met bet doel Frankrijk met meer kracht te blijven dienen. Het nieuwe Frankrijk wil geen binnenlandschen strijd en.wenscht slechts zich door orde, arbeid en eensgezindheid te wijden aan de ontwikke ling van zijn grootheid en zijn welvaart. Het vaderland, dat den republikeinschen regee- ringsvorm nooit zal laten varen, heeft zijn werk voltooid door de eenheid te herstellen. Na een toespeling te hebben gemaakt op een mogelijke grondwetsherziening zegt de presi dent Een uiterst dringende taak moet ten uitvoer worden gebracht want door de ver woeste gebieden wordt de noodzakelijkheid ons voortdurend voor oogen gehouden, om gema- en als iemand, die meester is van de situatie. Blake's stem was zacht en' overredend; blijk baar wenschte hij iets en deed hij zijn best, om dat door politiek te verkrijgen. „Waarom spreekt gij op dien toon tot mij?" zeide hij. „Goed beschouwd, hebben wij bei den dezelfde belangen. Alles, wat ik noodig heb, is geld, en dat kunt gij mjj verschaffen. Ik wil u niet eens verhelen, dat ik behoefte heb aan geld. Laten we zeggen: duizend pond. Geef mij die som en de zaak is uit." „En de zaak begint pas, bedoelt gij/' ant- woorrdde Helene op denzelfden harden onge naakbaren toon. „Gij moogt u anders voor doen, maar gij zijt een afperser. Anders niets een gewoon afperser. Gij wilt, dat ik uw stil zwijgen koop, opdat de heer Forest niet verneemt dat ik hier ben. Gij zegt het niet zoo ronduit maar dat is, wat gij bedoelt. En eenmaal be gonnen, zult gij nooit ophouden, mij geld af te persen." „Ik geef u mijn woord van eer „Zoo inderdaad? Uw woord van eer? Dat is bepaald een ding van waarde! Gij zijt ëen onbeschaamde schurk. Er zijn redenen, waarom hier de heer Forest niet mag weten dat ik hier vertoef. Indien gij hem daarvan in kennis stelt, doet gij een wreed onrecht. Maar als gij het beslist wilt, doe het dan! Gij zult van mij geen enkelen penny los krijgen. Lgd maar niettemin standvastig en in volle overeenstemming met onze geallieerden de alge- heele uitvoering te verkrijgen van de aanvaarde en onderteekende verbintenissen. De diplomatie zal er de hand toe leenen, dat het verdrag van Versailles en de daarmee ver honden diplomatische overeenkomsten, strikt zuUen worden uitgevoerd. Frankrijk, dat on veranderlijk trouw is aan zijn bondgenootschap pen, zal er krachtig voor waken, dat geen enkele «anslag wordt gepleegd op de belangen en de 1 echten van de naties, welke aan de overwinning hun ontstaan of hun herleving hebben te danken. De democratie heeft een gewettigde hoop gevestigd op de ontwikkeling van den Volken bond. Na lof gebracht te hebben aan het leger, de vloot, en aan Algiers, de protectoraten en de koloniën van den steun aan het moederland gebracht, zegt de president, dat Frankrijk van Z1JU kant zal erkennen, wat het hun verschul digd is. Het resultaat van den strijd waardoor 200 lange maanden onze bodem met bloed is gedrenkt ,moet zijn de beperking van den mili tairen dienstplicht, welke zoodanig moet wor den ten uitvoer gelegd, dat de eischen, die onze economische behoeften ons stellen in overeen stemming worden gebracht met die onzer natio- nale verdediging. Frankrijk heeft zich krachtig aau het vredeswerk gezet. Alle meeningen heb ben het recht van bestaan, doch geen enkele m°et pogen zich door geweld op te dringen. De arbeidswetgeving van de Fransche Republiek kan de vergelijking met die van het buitenland weerstaan. De Republiek wenscht het werk van den vre de «m van den socialen vooruitgang zonder ophouden voort te zetten, en de verschillende groepen, die aan de productie medewerken, nauwer tot elkaar te brengen. De boodschap eindigt aldus Laten wij iede- ren dag zooveel in de geschreven wet als in de dagelijksche toepassing van de wetten meer rechtvaardigheid, meer menschelijkheid en meer goedheid brengen. Na de voorlezing van de presidentieele bood schap en ministerieele verklaring, welke toege juicht werden, heeft de Kamer de interpellaties van de socialisten op de binnenlandsche en bui- tenlandsche regeeringspolitiek behandeld. Daar na werd met 507 tegen 83 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. BELGIE. Te Gent ontplofte Zaterdag een bom voor de woning van senator Ligy, rapporteur van het wetsvoorstel betreffende het gebruik van het Nederlandsch in bestuurszaken, dat, naat het heet, door hem in voor de Vlamingen ongunsti- gen zin zou worden geamendeerd. Een vrouw die voorbijkwam op het oogenblik van de ont ploffing, werd zwaar gewond. Verder beperkt zicht alles tot stoffelijke schade. De daders van den aanslag bleven tot nu toe onbekend. initiatief van den Volkenbond, heeft volgens den Belgischen minister-president Delacroix tot taak een juiste diagnose te stellen van de ziekte waaraén de wereld op het oogenblik (op finan cieel en economisch gebied althans) lijdt en de juiste wijze van behandeling voor te schrijven. Alle staten zitten tot over de ooren in de schuld aan verscheidene dingen is op de wereldmarkt nog een tekort, er wordt over het algemeen te weinig geproduceerd en verschillende nationale betaalmiddelen hebben stukken van hun koop kracht verloren Dat is de voorloopige diag nose van den president der conferentie, den heer Ador. En hij heeft al met een enkelen trek aan gegeven, in welke richting genezing zal zijn te vinden in de solidariteit der volken, hetzij die zich uiten zal in een internationale leening of in andere middelen. Elk land zal zijn financieelen toestand uiteen hebben te zetten. Daarbij zal vermoedelijk blijken, dat de landen, die als in financieele op zicht gebenedijd worden beschouwd, zelf heel wat moeite hebben om rond te komen. Maar relatief zal de scheiding tusschen rijke en arme landen ten slotte mogelijk zijn. Men spreekt weer van een internationale leening. Daaraan zullen dan de eerste hebben bij te dragen. Men weet, dat Nederland voor het bedrag van 800 tot 1000 millioen gulden wordt genoemd. Van Fransche zijde verwacht men, dat de grondslag en de waarborg van die internationale leening de Duitsche schuld aan de Geallieerden zal zijn. Het is intusschen een ernstig struikelblok voor een definitieve regeling, dat Amerika, dat men moeilijk bij de arme landen zal kunnen indeelen, officieel aan de conferentie niet deel neemt. En als Amerika niet met een bedrag, tien- of twintigmaal het voor Nederland ge noemde, aan zulk een leening participeert, zal zij zeker niet kunnen behooren tot de genees middelen voor de zieke wereld, die kans op ge nezing bieden. Maar zal Amerika zich ten slotte aan een daad van internationale solidariteit, die ook dat land in laatste instantie ten goede moet komen, blijven onttrekken Er zijn natuurlijk nog vele dingen behalve zoo'n leening te bespreken. Zoo bijvoorbeeld het plan om een internationale bank te stich ten. De tweede zitting der financieele conferentie, Zaterdag gehouden, had veel minder publiek getrokkken dan de openingsEijeenkomst. Ook de persgalerij was slechts uiterst dun bezet. DE FINANCIEELE CONFERENTIE TE BRUSSEL. De Internationale Financieele Conferentie, die Vrijdag te Brussel is bijeengekomen, op Hoe gij in dit huis zijt kunnen doordringen hoe gij er in geslaagd zijt, invloed te ver krijgen over mijn stiefvader, weet ik niet. Maar versta mij welindien gij den heer Forest mijn aanwezigheid verraadt, zal ik niet verzui men, hem te zeggen, wie gij zijt en hoe nauw gij verband houdt met den dood van zijn doch ter. En indien ik dat gezegd heb, zal uw aanwe zigheid hier niet langer duren dan de tijd, dien gij noodig hebt om van hier naar de buitendeur te geraken." Blake mompelde iets tusschen de tanden, Blijkbaar had hij moeite zijn woede in te houden. „Dat is vrouwenlogica," zeide hij. „Waar om kunnen wij niet een overeenkomst aan gaan? Gezien de fijne omgeving, waarin gij hier leeft, zijn de simpele duizend pond goed besteed. Gij zult er bovendien niet arm van wor den. Indien ik kans zag, het bedrag van Forest los te krijgen „Ik zou het maar eens probeeren!" „Ik dank er voor. Ik zal mij wel wachten. Maar wanneer gij eerst eens ernstig over mijn voorstel hebt gedacht „Zal ik nog precies van dezelfde meening zijn. Ik verblijf hier met een doel, maar ik word moede van het lange wachten. Boven dien bederft uw aanwezigheid de atmosfeer j van het huis. Hij hebt geen recht, hier te gijn. Waarom zou ik er niet een einde aan maken DE TOESTAND IN ITALIË. De „Messagero" zegt, dat het referendum, het-, welk in de fabrieken teMilaan,Florence enAncona plaats gehad heeft over de overeenstemming van Rome, ten gunste van het goedkeuren dier over eenkomst uitgevallen is. De „Corriera della Sera" verneemt uit Spezzia dat de arbeiders de marine-werven van Migliotta weer bezet en de roode vlag geheschen hebben. De bezetting van andere werkplaatsen wordt voortgezet. Te Graire hebben de boeren in verband met een conflict over het aanstellen van werkkrach ten de magazijnen en zelfs het post-en telegraaf door mij aan mijn stiefvader bekend te geven en hem het verhaal te doen van uw verleden? Ik moest het eigenlijk doen; het is eenvoudig plicht, dat te doen." Blake mompelde een paar onverstaanbare woorden. Hij had niet gedacht, zulk een ster ken en beslisten tegenstand te ontmoeten. Helene ging voort .,Gij hadt mijn aanwezigheid hier ontdekt, voordat ik wist, dat ook gij in dit huis ver- toefdet. Toen kfeeg gij een lumineus idee. Gij zondt mij een reeks van anonieme dreig brieven gij sommeerdet mij, aanzienlijke sommen gelds aan een zeker adres te zenden op straffe, van anders aan mijn stiefvader verraden te worden. Gij wist toen niet gij weet nu nog niet hoe alles op uw hoofd zou neerkomen, hoe gij zelf de dupe zoudt worden. Ik schonk geen aandacht aan de brieven; het was mij onbekend en onverschillig, van wien zij kwamen. Maar toen ik u onlangs toevallig in dit huis ont moette en u uit de vertrekken van den heer Forest zag komen, begreep ik alles.Die brieven kwamenvan u.Zooiets konmenvan uverwachten. En dit is het individu, wien ik duizend pond zou moeten betalen, waartegen hij zijn stilzwijgen verkoopt op zijn woord van eer... Er sprak een grenzelooze minachting uit haar stem. Blake kuchtte een paar maal. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1