Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevallenverzekering Donderdag 18 November 1920. Ho 12891 Bedrogen. F E U I L L E T O N~ 43&i# Jaiirg&Mg. m f ff n Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën plaatsen wordt 2 bpeciale conditiën toegezonden. 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage Incassokosten worden berekend. levenslange y •J g 8 verlies van geheele 1 I een hand, Invaliditeit j I» U voet af oog IIU aooa I |UU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hetlandsehe Algemeene Verzekerlagikaak te Behleiam. b« verlies van eiken ande* ren vinger i Buitenlandseh Nieuws. ENGELAND EN RUSLAND. Nader meldt men Het Engelsche kabinet beraadslaagde gisteren over de handels-overeenkomst met Rusland. De „Press Association" meent te weten, dat in de kabinetszitting Lloyd George aandrong op een spoedige hervatting van den handel, waarmede Bonar Law instemde, doch dat er bezwaren werden gemaakt door de ministers Curzon, Winston Churchill en Austin Chamber lain op grond van de houding van de sovjet- regeeririg ten opzichte van de kleine republie ken van het midden-Oosten. Het kabinet be sloot tot verdere besprekingen met Krassin, wien zal worden gevraagd, welke waarborgen de Sovjet-regeering geven kan, dat zij zich zal onthouden van bolsjewistische propaganda. Men denkt, dat de Sovjet-regeering dienaangaande bevredigende verzekeringen zal geven. De diplomatieke correspondent van de „Eve ning Standard" vernam, dat de Engelsche re geering een verleidelijk aanbod ontving, hierop neerkomende, dat, hoewel onmachtig de schul den, op welker afdoening de Engelsche regee ring aandrong, te betalen, de Russische regee ring bereid is deze schulden te erkennen en over een nader te bepalen aantal jaren af te doen. Het definitieve concept-handelsverdrag met Sovjet-Rusland is thans gebaseerd op de grond beginselen, welke door de Engelsche en Russi sche regeeringen in de nota's van 20 Juni en 7 Juli zijn aanvaard. Het bevat bepalingen om trent de vrijlating der gevangenen, het beëin digen der bolsjewistische propaganda en van vijandelijkheden, en de erkenning, in beginsel, der particuliere schulden, benevens de prac- tische maatregelen, om den handel wederom op te vatten. Pueyrredon verlangde, dat de leden van den Raad door de vergadering zouden worden gekozen, zoodanig, dat binnen een bepaald tijdsbestek alle staten deel van den Raad zou den hebben uitgemaakt. Hij sprak zich uit voor verplichte arbitrage van alle geschillen, het stichten van een vast internationaal gerechts hof en het scheppen van een vast, economisch lichaam ten einde de lotsverbetering der volken te verzekeren en de gemeenschappelijke belan gen tegen den druk der particuliere belangen te verdedigen. Nadat Pueyrredon het woord had gevoerd, legde Hagerup (Noorwegen) den nadruk op de beteekenis van het ontwapeningsvraagstuk. Lord Robert Cecil drong als vertegenwoor diger van Zuid-Afrika aan op openbaarheid der besprekingen en besprak de vraagstukken van Dantzig en Armenië en het Poolsch-Li- tausch geschil, dat van zoo groote beteekenis is, dat de wereld het recht heeft daaromtrent volledig ingelicht te worden. Het te Brussel aangesneden financieele vraagstuk moet even eens voor de vergadering van den Volkenbond worden gebracht. Douaneslagboomen moeten uit den weg worden geruimd en de militaire uitgaven aanzienlijk beperkt worden. De Vol kenbond moet in beginsel een politiek van ver zoening voeren. De spreker deed tenslotte een beroep op de vergadering om krachtige maat regelen te nemen, opdat den geest van den Volkenbond waarachtig leven worde ingeblazen. Balfour zou Zaterdag te Genève komen, doch als vaststaand wordt meegedeeld, dat Lloyd George onmiddellijk hierheen zal gaan. DE VOLKENBOND. De Volkenbond besprak gistermorgen het Verslag der werkzaamheden van den Raad van den Bond. Pueyrredon, de leider der Argentijnsche af gevaardigden, verklaarde het noodzakelijk te achten, dat elke souvereine staat tot den Bond zou worden toegelaten, met dien verstande, dat het al -of niet toetreden alleen zou afhangen van den eigen, vrijen wil van elk land zelf. Het niet toelaten van enkele staten zou het stichten van een statenbond tegenover den Volkenbond tengevolge kunnen kebben en de oorzaak kunnen zijn van een voortdurende be dreiging van den wereldvrede. De spreker ver klaarde, dat hij de afwezigheid der Vereenigde Staten betreurde en drukte den wensch uit, dat men een vorm zou vinden, welke dat land in staat zou stellen om mee te oden aan het werk, waarvan het een der voornaamste aan stichters is. Uit het Engelach. 53 „Er is iets treffends, iets grootsch in al deze gebeurtenissen," zeide Vera, met betraan de oogen glimlachend. „Het is als een pagina uit een roman. Ik was gewoon te denken, dat niemand goed genoeg was voor Herbert. Maar ik moet er nu anders over denken. Wat zegt gij er van, Mary Mary keek op. „Ik zeg er niets van." antwoordde zij. „Ik bewonder uw huiselijk leven en uw huiselijke omgeving. Ik heb er jaren lang naar gezucht. Ik heb het misschien niet verdiend, maar ik hoop met mijn vader gelukkig te leven." Herbert dacht even aan de koude, barbaar- sehejpracht van Maldon Chase maar dat zou immers allemaal veranderen „Wij zullen het daar anders maken", riep Helene opgewekt. „Ik wil Mary weer zien zooals vroeger vroolijk, blijde en opge ruimd. Vera vertelde mij, dat deze prachtige tuin nog niet lang geleden een wildernis was. En zie nu eens Zóo zullen wij het ook op Maldon Chase maken." Mary antwoordde niet. Zij gaf zich over aan haar gedachten. Haar leven was niet vernietigd. Zij mocht met hoop de toekomst tegemoet IERLAND. De Iersche arbeidersconferentie (te Dublin) heeft haar goedkeuring gehecht aan de voor stellen voor een oplossing der Iersche kwestie, door de Britsche arbeiderspartij aangegeven. Die voorstellen zijn 1. Ontruiming van Ierland door de Britsche troepen. 2. Bijeenroeping van een constituante, gekozen op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging. 3. De ont werping van een grondwet door die constitu ante, waarbij twee voorwaarden moeten worden in acht genomen, n.l. a. bescherming der min derheden en b. verhindering, dat Ierland een militaire of maritieme bedreiging wordt voor Engeland. GRIEKENLAND. Havas seint uit Athene Alvorens af te treden, heeft Venizelos de bevelen gegeven om de orde te handhaven. Dank zij de genomen maatregelen heeft men de betoogingen kunnen verhinderen, die ern stige troebelen hadden kunnen verwekken. Volgens anti-Venizeiistische bladen zullen de meeste Venizelistische ambtenaren worden ge handhaafd. Men meent, dat de geallieerden aan Grieken zien. Jaren van stil geluk in het samenzijn met haar vader, van nuttigen arbeid voor hem en voor de armen wachtten haar, doch haar jeugd was voorbij. Als een onbedachtzaam kind had zij het vaderhuis verlaten zij keerde er terug als ernstige vrouw, met verloren illusies en veel harde ondervinding. Herbert las op haar gelaat iets van de gedachten die haar bezighielden. „Gij zijt zeer vermoeid," zeide hij. „Gij ziet er afgemat uit". „Ik ben moe," antwoordde zij. „Maar ik gevoel mij beter dan ooit gedurende de laatste jaren. Ik heb rust gevonden en kan nu zonder vrees of angst den nacht ingaan. Mijn vorig leven is afgesloten ik ben reeds een nieuw leven beginnen." Toen de beide zusters zich ter ruste hadden begeven, bleef Vera nog een oogenblik bij haar broeder achter. „Ik moet u nog geluk wenschen," zeide zij hartelijk. „Gij weet, waarmede. Nell zal u gelukkig maken en gij haar. Zelfs de heer Forest heeft niets meer te vergeven." „Hij zal de verloren jaren betreuren." „Daartoe heeft hij niet het recht. Hij zelf heeft ze verkwist, door zich in menschen- schuwe afzondering op te sluiten. Gij zult hem dat openhartig en duidelijk moeten zeggen." Herbert had inderdaad die bedoeling. Hij was vroeg op, den volgenden morgen, om nog wat te kunnen werken vöör dat hij naar Maldon Chase ging. Mary vergezelde hem, bleek en eenigszins nerveus, maar absoluut en moedig. „Wij zullen er heen wandelen," stelde Her- bert voor. land zullen te kennen geven, dat zij van plan zijn om Constantijn niet te erkennen, in geval de ex-koning den troon weer zou bestijgen. Venizelos heeft, naar de „Temps" uit Athene verneemt, verklaard, dat hij zich voor goed uit het politieke leven gaat terugtrekken. Dezer dagen vertrekt hij naar het buitenland. Hij verzocht zijn vrienden geen leiding noch raad weer van hem te verwachten. De terugkeer van Constantijn schijnt ondanks alles onmogelijk te zijn, wegens de diplomatieke beletselen en de vijandige houding van het leger. Een buiten lander, wiens gehechtheid aan Frankrijk bekend is, zei tegen den Geneefschen correspondent van het blad Frankrijk in de eerste plaats moet blij zijn met den uitslag der verkiezingen. De te groote voordeelen, die door Griekenland met Venizelos verkregen zijn, schaden grooten- deels Frankrijk's toekomstige politiek. De kwes ties van Smyrna, Thracië en Constantinopel zijn tegen Bulgarije en Turkije in behandeld, evenals tegen Rusland. Venizelos' aftreden opent de mogelijkheid om vele vraagstukken afdoende te regelen. Waarschijnlijk zal koningin Olga het regent schap op zich nemen. De leiders der meerderheid verzekeren, dat het herstel van Constantijn een uitgemaakte zaak is. De „Associated Press" verneemt uit Athene, dat Goenaris verklaard heeft, dat Constantijn de wettige koning is van Griekenland en on middellijk zal terugkeeren als een volksstem ming heeft uitgemaakt, dat het volk zulks wenscht. De regeering zal de buitenlandsche politiek van Venizelos voortzetten en hoopt Smyrna te kunnen behouden door middel van een vriend schappelijke overeenkomst met de Turken. De correspondent van de „Times" te Luzern heeft een onderhoud gehad met ex- koning Constantijn, die hem zeide, dat hij niet naar Griekenland zal terugkeeren, dan, geroe pen door een plebisciet, omdat hij in de ge dachten der geallieerden geen twijfel wil laten bestaan, omtrent de verkeerde wijze, waarop Venizelos de gevoelens van Griekenland heeft beoordeeld. Ook wenscht hij slechts terug te lceeren als koning van geheel Griekenland en niet van één partij. Hij zeide, niet te kunnen begrijpen, hoe men zoo verbaasd kan wezen over den uit- *sfeg der verkiezingen, want hij verliet Grieken land niet op het verlangen der Grieksche be volking, maar alleen omdat de geallieerden het wilden. Dit is thans, zeide hij, de eerste gelegen heid, waarbij het Grieksche volk zich over zijn afzetting kan uitspreken. Verder verklaarde Constantijn, dat hij steeds pro-Engelsch was geweest, hoezeer men hem ook in een ander daglicht had gesteld. „Maar als mijn vader mij ziet aankomen, zal de plotselinge schok Herbert stelde haar gerust en deelde haar mede, hoe haar vader leefde. Hij had tot op dit oogenblik nog geen gelegenheid gehad, nadere mededeelingen over het zonderlinge huishouden op Maldon Chase te doen en Mary luisterde met groote verbazing en pijnlijke ge voelens. Het leek wel een verhaal uit Dui- zend-en-Eén-Naeht. Dat idee werd nog in haar versterkt, toen zij de inwendige inrichting van het huis zag de schitterende electrische lichten, de overvloed van bloemen, planten va rens en de sombere wandbekleeding van zwart en scharlaken. „Er is hier een geheim", fluisterde zij Her- bert toe. „Dit alles is zoo kostbaar en weelde rig. En mijn vader bezat slechts een beschei den vermogen. Deze inrichting zou de gril van een millionair kunnen zijn." Herbert geleidde Mary naar een kouden en ongezelligen salon, waar duidelijk de hand eener vrouw ontbrak. Alles was stijf en onge zellig. „Wacht hier", zeide hij. „Ik zal niet lang wegblijven. En wees niet bang. Tot Herbert's verwondering was de deur van de vertrekken des heeren Forest open. Toch scheen niemand in de kamers te zijn. j Daarom drukte de dokter op de schel tweemaal moest hij dit herhalen, voordat de heer Forest te voorschijn kwam.Hij zag er niet zoo onberis pelijk uit als gewoonlijk. Hij was niet geschoren en had geen das om. Hij zag er trouwens uit j als iemand,die een moreelen schok heeft onder- Binnenland. Pauselijke onderscheiding. Het heeft, volgens het „Ctr.", Z. H. den Paus behaagd te benoemen tot Commandeur in de Orde van den H. Gregorius den Grooten jhr. W. E. Bosch van Oud Amelisweerd, se cretaris van het hoofdbestuur der St. Radbout stichting en regent van het St. Antonius- Gasthuis te Utrecht. De Zuiderzee. De Regeering heeft naar aanleiding van de adressen van verschillende Zuiderzee-gemeente- besturen en vakbonden een voor 1 b 3000 kleine werkgevers in de Zuiderzeevisscherij gunstige steunregeling ontworpen. De thans voorgestelde regeling gaat van deze grondgedachte uitDe vloot vaart zoolang mogelijk. Wie ter vischvangst gaat ontvangt toeslag als aanvulling tot een bestaansmini mum, dat in elk geval 75 der normale ver diensten is. De tegemoetkoming geldt per vaartuig. Na aftrek van onkosten en loonen wordt de zuivere winst door baas en knecht gedeeld en de rest uit de steunkas in bovenge- melden zin aangevuld. In elke gemeente komt een plaatselijke com missie, gevormd dóór samenwerking van de dagelijksche besturen der betrokken vakbon den. Deze commissie beoordeelt of uitvaren mo gelijk is, bepaalt den plaatselijken vorm, waar naar toeslag zal gegeven worden, regelt de uit- keering, de administratie enz. Het loontrekkend personeel, dat thans uit de werkloosheidskas betaald wordt, wordt in de nieuwe steunrege ling opgenomen en tijdelijk buiten de uitkee- ring der vakorganisaties gehouden. Om de Re geering verder van advies te dienen en de lei ding in één hand te houden, is ingesteld een centrale commissie waarvan de heer Snoeck Henkemans, lid der Tweede Kamer, als voor zitter zal optreden. Een tweede regeling is ontworpen voor „onvischbare" weersgesteldheid. In dat geval laat de plaatselijke commissie de werkver schaffingsregeling nagaan, de gemeenten ge nieten daartoe 50 steun uit 's Rijkskas en kunnen zoo noodig bij het Departement van Landbouw een hoogere tegemoetkoming aan vragen. De Zuiderzeegemeenten van Noord-llol- land, Utrecht, Gelderland, Overijsel en Fries land zijn met deze steunregeling, die in econo misch opzicht op de geheele Zuiderzeebevolking een gunstigen invloed zal uitoefenen, in ken nis gesteld. Vernietiging van de rentekaart. Het Correspondeptiebureau bericht Van bevoegde zijde wordt er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat degene die meent door den Raad van Arbeid ten onrechte verzekeringsplichtig ingevolge de In gaan. Zijn sarcasme was verdwenen hij leek terneergeslagen en ontmoedigd. „Ik ben blij, dat gij .gekomen zijt," zeide hij, den dokter de hand toestekend iets, wat hij nog nooit had gedaan. „Ik heb mij' uren lang gepijnigd. Faulkner, er komt een einde aan." „Waaraan vroeg Herbert. „Hieraan." Forest wees met de hand naar al de barbaarsche pracht, die hem omringde. „Het is uit. Ik heb in een gevangenis geleefd een gevangenis, die ik mij zelf heb gebouwd. Ik verkeerde altijd in den waan, dat dit alles mijn eigendom was. Maar het is niet zoo. Al les, alles behoort aan een ander. Ik b^n straat arm. En zij, aan wie alles toebehoort, werd door mij uit haar eigen huis verjaagd En zij ging, zonder een enkel woord van protest." „Ik begrijp niet, wat u bedoelt." „Natuurlijk niet. Ik begrijp het zelf nau welijks. Ik ben een bedelaar. Spoedig na den dood van mijn dochter verloor mijn notaris al het hem toevertrouwde geld door misda dige speculaties. Toen kwam Helene zij had vernomen, wat er met mijn fortuin was ge beurd. Zij gebruikte geheel haar eigen vermogen om mij te redden, zonder dat ik er iets van wist, Ik vernam gisteren pas, dat de notaris mijn geld had verloren. Ik nam bedienden in mijn huis en meubelde het naar mijn onzinnige grillen en zij botaalde alles. Zij ontzegde zich alles, om mij te kunnen helpen slechts haar notaris wist er van, niemand anders. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1