Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Woensdag 5 Januari 1921 No. 12929 BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus89. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op[j aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange f 0 j"j veillee van geheele 1 li(I wa f EltJ dood a ga dulm Invallditelt j oog i s 1 8 au,Da De verzekering weidt gewaarborgd kQ verlies kq verllee van een wijsvinger kq verlier van eiken ande ren vinger i Wegens den feestdag van DRIE KO NINGEN zal de NIEUWE SCHIEDAM- SCHE COURANTdagblad voor Schiedam en omstreken, DONDERDAG-AVOND NIET VERSCHIJNEN. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. VOLKSTELLING. Bij het Gemeente-bestuur zijn van verschil lende he.eren tellers mededeelingen ingekomen die er op wijzen dat de invulling der kaarten voor de volkstelling dikwijls of geheel of gedeel telijk is veronachtzaamd. Met aandrang wordt bij deze daarom nog maals den ingezetenen er op gewezen dat zij verplicht zijn alle vragen alsnog juist en volle dig te beantwoorden, bij gebreke waarvan niet zal worden nagelaten een strafvervolging tegen de nalatigen in te stellen. Het Gemeentebestuur van Schiedam. De aandacht van belanghebbenden wordt ge vestigd op de bekendmaking van den heer Mi nister van Arbeid, betreffende den steun voor den bouw van middenstandswoningen door bou wers, voorkomende in de Staatscouranten van 9 November 1920. no. 218 en van 12 en 13 No vember d.a.v. no. 221. Nadere inlichtingen zijn te bekomen aan het Bureau van den gemeentelijken Woningdienst Korte Haven. genomen heeft nopens, de onmiddellijke ontwa pening van de burgerwachten en de veiligheids politie, wijst de Fransche nota er op, dat de uit levering van de wapens onvoldoende is geweest dat Duitschland aan de commissie van toezicht j nog niet den datum bekend heeft gemaakt waarop op de uitlevering moet plaats hebben van de wa pens der burgerwachten dat de ontwapening van de veiligheidspolitie niet voltooid is dat haar opheffing, waarvoor de bondgenoo' en uitstel verleend hadden tot 22 September 1920, niet heeft plaats gehad dat de burgerwachten nog bestaan in Oost-Pruisen en Beieren 1 dat de maatregelen, genomen om de Duhsche wetgeving in harmonie te brengen met de militaire clausulen van het verdrag van Ver sailles', onvoldoende zijn dat de uitlevering van het oorlogstuig nog niet voltooid is. Ten slotte dat, zoo de vermindering van het Duitsche leger tot op 100.000 man verwezenlijkt is, hut zeker is, dat deDuitscheregeeringvoortgaatde likwadatie- organisatie te handhaven wier bestaan in "strijd is met de bepalingen van het vredesverdrag. De Duitsche regeering neemt acte van dit tekort schieten in het nakomen van verplichtingen, die Duitschland plechtig op zich genomen heeft, De regeeringen der bondgenooten zullen over deze tekortkomingen van Duitschland moeten beraadslagen. Volgens een bericht van de „Petit Parisien" wordt te Londen meer en meer bevestigd, dat de overeenstemming tusschen de Fransche en cle Engelsehe regeering ten opzichte van de noodzakelijkhe d Duitschland te dwingen tot de ontwapening over te gaan overeenkomstig de verplichtingen die het te Spa op zich heeft, ge nomen. komen. De verschillendeuitslagen oma-ent de stemmingen onder de spoorwegarbeiders wijzen er op, dat het overgroote deel der arbeiders voor de staking is. Naar men meldt, is Senor Fernandez Vlon- so tot president van de republiek Bolavia ge kozen. Volgens de Poolsche bladen heeft Polen op de vredesconferentie te Riga afgezien van haar eischon inzake het Russische, goud in ruil voor Kamenetz-Podolsk en nog vier districten in Podolië. Generaal Ellenby had reeds als militair bestuurder van Palestina het tappen van alcojol in Jerusalem en de provincie Juda ver boden. Sir Herbert Samuel heeft dit verbod thans voor geheel Palestina van kracht verklaard. Wolff meldt uit Berlijn, dat generaal Wrangel, de aanvoerder van het Zuid-Rus sische leger, aldaar is aangekomen Buitenlandsch Nieuws. ROEMENIE MOBILISEERT. Een telegram uit Boekarest, Zondag te Wee- nen ontvangen, meldt Zes nieuwe roode devisies zijn aan het front van den Djnester gesignaleerd.Deze divisies zijn vergezeld van krachtige artillerie-afdeelingen. De cavalerie van generaal Boedienny con centreert zich eveneens in den omtrek va n Mohi- lev. In verband met deze gebeurtenissen heeft de koning van Roemenië een besluit geteekend, waarbij de lichtingen 1913, '14 en '15 onder de wapenen worden geroepen. Ook het spoorwegpersoneel is onder het mi litair commando gesteld. Generaal Jenesco,- chef van het 4e bureau, is benoemd tot directeur der spoorwegen. DE HANDEL MET RUSLAND. Krassin zal volgens de „Daily Telegraph" Zaterdag naar Moscou vertrekken en wordt te Londen vervangen door ingenieur Lomoussof, een intiem vriend van Litwinof. Vóór Krassin vertrekt, zal hij twee belangrijke besprekingen houden met Sir Robert Home, den minister van Handel. Krassin zal het ontwerp der overeenkomst, waarin de lijnen zijn uitgewerkt waarlangs de handel met Rusland zich zal bewegen, naar de Sovjet-regeering overbrengen. Aan de Sovjet-regeering is het thans om de overeenkomst al dan niet te bevestigen. DE OPPERSTE RAAD. De Engelsehe regeering heeft op den brief der Fransche regeering nopens de bijeenkomst van de eerste ministers der geallieerden geant woord, dat. Engeland met Frankrijk overtuigd is van de noodzakelijkheid om zeer binnenkort te Parijs een bijeenkomst te houden van den op persten raad, maar tegenvolge van vroeger aange gane verplichtingen het onderhoud, dat Frank- krijk voorgesteld had om aan het eind van deze week te houden, nog eenige dagen wil uitspellen De besprekingen over bet vaststellen van den datum duren nog voort. I»E ONTWAPENING VAN DUITSCHLAND.. De F'ransche bladen deelen den tekst mede, die op 31 December aan de Duitsche regeering T'zonden is betreffendedeontwapeningvanhetrijk herinnerd te hebben aan de verplichtingen, 'Jle Duitschland den 9 Juli 1920 te Spa op zich HONGARIJE. Naar uit de onmiddellijke omgeving van mi nister-president Teleki verluidt, zal het vonnis tegen de leden van de bolsjewistische regeering van Hongarije niet voltrokken worden. DUITSCHLAND. Naar een Berlijnsch correspondentiebureau verneemt, zal de predident van den Rijksdag, Loebc, geen gevolg geven aan het verzoek van de reelitschc onafhankelijken tot onmiddellijke bijeenroeping van den Rijksdag, daar er geen redenen voor zijn. De eerste bijeenkomst blijft op 19 Januari vastgesteld. Het episcopaat van Duitschland heeft aan de rijksregeering en den Rijksdag een belangrijk adres gericht omtrent de confessioneele scholen. Het memorandum geeft richtsnoeren aan, welke voor 't geheele katholieke volk,voor zijnvertegen- woordigers bij den schoolstrijd, welke in dit jaar te verwachten is, van beslissende betenke- nis zijn. Het document, dat door kardinaal Bertram is ingediend, zegt o.a. „Wij eischen voor de katholieke kinderen katholieke volksscholen, waarin een keur van geloovige katholieke onderwijzers in overeen stemming met den wil van de tot de opvoeding gerechtigden in den geest van de katholieke religie zal worden onderricht en opgevoed." Rinuenlaud. Hel niel-vlaggen Ie Wormerveer. Afgekondigd is Stbl. no. 901, houdende het Kon. besluit van 16 Dec. 1.1., tot vernietiging van het besluit van B. en W. der gemeente Wor merveer van 30 Aug. 1.1. waarbij besloten is om 31 Augustus niet van de openbare gemeente gebouwen te vlaggen. Hollandsehe schilderkunst van 18901920. Er bestaat in Holland geen samenvattende beschrijving van de jongste ontwikkeling der Hollandsehe schilderkunst. De bekende Ge sehiedenis der Hollandsehe Schilderkunst van mej. Marius gaat niet verder dan het einde der 19de eeuw. Om nu deze leemte aan te vullen zal de Uitgeversmaatschappij van Loghum, Slaterus en Visser in samenwerking met de Duitsche Firma Klinkhardt en Biermann een van talrijke reproducties voorzien werk uit geven onder den ontwikkelingsgang der Hol landsche schilderkunst van 1890-1920. Dit werk, dat eerstdaags verschijnen zal, draagt tot titel Die neue Malerei Hollands de schrijver is Dr. Friedrich Markus Huebner. Gedistilleerd. In een de vorige week te Rotterdam gehou den vergadering van de Rotterdamsche Ver i eeniging van Koffiehuis Restauranthouders en Slijters* is besloten den détailprijs van het ge distilleerd op den dag, volgende op dien waar- op de verhoogde accijns zal worden geheven te bepalen op 20 cent per glas voor de volks zaken, 25 cent per glas voor de tweede klas zaken en 30 cent voor de eerste klas zaken. Voor den maatverkoop zal een minimum prijs van 4.25 per L. gelden. Deze prijzen zijn voorgesteld door het Hoofd bestuur van den Bond van Koffiehuis-, Res tauranthouders en Slijters. De hoofdstad, Den Haag en andere groote plaatsen hebben zich met deze prijzen reeds vereenigd. GRIEKENLAND. De correspondent van de Times te Rome seint De broer van koning Gonstantijn, Prins George, passeerde Maandag Rome op zijn reis van Athene naar Parijs. Hij heeft een hoogst be langrijke opdracht. ALLERLEI. De eerste verjaardag van den Volkenbond zal a.s. Maandag in vele plaatsen van Engeland worden gevoerd. Ongeveer 400 openbare vergaderingen zullen worden gehouden, waar een overzicht zal worden gegeven vair de verrichtingen van den bond gedurende het afgeloopen jaar. Alle reli gieuze vereenigingen zijn aangezocht, tot een en ander te willen bijdragen. Reuter seint uit New-York Volgens een telegram ui1 Mexico Stad heeft de Paris Mexico Nanking Company, met een kapitaal van 14 millioen pesos, haar bedrijf ge sloten. Verwacht wordt, dat de bank binnen een maand weer zal openen, ten einde haar verplich tingen te liquideeren. De moeilijkheden, waarin de bank thans vrkeert, zijn het gevolg van groote beleeningen op ka oen en andere producten, waarvan de prijzen in de jongsten tijd zijn ge daald. Ilet staat thans zoo goed als vast, dat het in Duitschland tot een spoorwegs aking zal l)e arbeidsvoorwaarden in het schildersbedrijf. De Landelijke Collectieve Overeenkomst voor het Schildersbedrijf loopt op 31 Maart a.s. ten einde. In de overeenkomst is bepaald, dat par tijen vóór den 31en December tot overeenstem ming moeten zijn gekomen, ten aanzien van eventueele wijzigingen, die na de beëindiging in een te vernieuwen overeenkomst moeten worden aangebracht. In de laatste weken zijn over deze zaak on derhandelingen tusschen de hoofdbesturen der werkgeversbonden en gezellenbonden gevoerd. Het resultaat dezer onderhandelingen is, dat de hoofdbesturen der patroonsbonden den ge zellenbonden onderstaande voorstellen aanbo den 1. in het contract wordt een bepaling opge nomen, dat het loon op Christelijke feestdagen wordt doorbetaald 2. het recht op uitkeering bij ziekte zal be dragen 70 pCt. van het loon en zal gedurende ten hoogste 13 weken per jaar worden verstrekt. (In het oude contract was de duur 6 weken) 3. de uurloonen worden in de verschillende loonklassen verhoogd. In de eerste drie loon- klassen met 7 cents per uur, in de vierde loon- klasse met 6 cents en in de 5e loonklasse met 5 cents. Met deze verhooging worden de uurloonen als volgt le klasse 92 cents 2e klasse 83 cents 3e klasse 76 cents 4e klasse 69 cènts 5e klasse 62 cents. De werkgeversbonden stelden als voorwaar de, dat deze voorstellen vóór den 31 en Decem ber moesten worden geaccepteerd en als dit niet geschiedde, zij zich na dien datum van de ze voorstellen ontslagen zouden achten. Dins dag 28 December hebben de hoofdbesturen van den Nederlandschen Schildersgezellenbond, den Nederlandschen R.K. Bouwvakarbeidersbond en Nederlandsch Christelijken Bouwarbeiders- bond, deze voorstellen aan het oordeel hunner respectievelijke bondsraden onderworpen. De vergaderingen dezer bondsraden besloten alle voorstellen der patroonsbonden te accep- teeren. Hiermede is de Landelijke Collectieve Over eenkomst, weder voor den tijd van één jaar ver lengd. Loodswezen mond Wester-Schelde. Dezer dagen wordt, zoo meldt de „Middelb. Ct." te Vlissingen uit den Helder verwacht een mijnenvisscher (model stoomtreiler), bestemd voor een der buitenposten van den Nederland schen loodsdienst voor den mond der Wester- Schelde. De troepenzending naar Wilna. Naar de „Nieuwe Ct." verneemt, ligt het in de' bedoeling, om wanneer mocht worden over gegaan tot het zenden van een contingent Ne- derlandsche troepen naar Wilna, de leiding daar van op te dragen aan kapitein II. baron van lie inert tot Dingshof, van het korps mariniers. Het contingent, bestaande uit honderd man mariniers en eenige luitenants, zou met zich voeren een keukenwagen, twee vrachtwagen s en een personenauto. Hel leger. Met het oog op de voorgenomen leger-reorga nisatie, zullen naar de „Avondp." meldt, de dienstplichtigen der lichting 1921 eerste ge deelte -bestemd voor het wapen der infan terie worden ingedeeld bij het 1ste, 4de, 5de, 6de, 7de, 8ste, 13de, 14de, 17de, 20ste, en 22ste regiment infanterie, en bij het regiment grena diers. Bij de overige regimenten zullen geen dientplichtigen worden ingedeeld. Het Kaasmaakverbod. Naar men verneemt zullen met ingang van 10 Januari e.k. de ontheffingen van het kaas maakverbod, destijds verleend aan de z.g. zelf- kazende boeren, worden ingetrokken en wel in verband met gruotere moeilijkheden ten aan zien der consumptie-melkvoorziening. Wilna. Naar de bijzondere correspgndent van de „Temps" te Warschau 1 Januari aan zijn blad seinde, bestaat er veel kans, dat kolonel Char- digny het hoofd van de volkenbondscommissie voor het geschil nopens Wilna, afzonderlijke besprekingen zal voeren met de Poolsche en Litausche onderhandelaars, die het onderling niet eens geworden zijn. en dat de vertegen woordigers der regeering te Kofno, al zullen zij blijven pro teste eren tegen de volksstem ming in Wilna, zullen verklaren, dat zij genoopt zien om te buigen voor het gezag van het groote internationale rechtslichaam. Passen en pasvisa. De Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen die aan den minister van buitenlandsche zaken zal worden gezonden De Kamer van Koophandel en Fabrieken e Rotterdam, kennis genomen hebbende van een schrijven dd. 28 Sept 1920 van het Pasport and Postal Reform Committee te Londen, waarin wordt aangedrongen op zoo spoedig mogelijke afschaffing van alle visa op paspoorten en, zoo lang dit nog niet mogelijk is, op het heffen van een uniform tarief van ongeveer één shilling, en in elk geval op het ten eenenmale breken met. elk stelsel om de leges voor buitenlandsche pas poorten tot een bron van inkomsten te maken acht het wenscholijk dat de verschillende landen de kosten voor het viseeren van buitenlandsche paspoorten op een uniform bedrag stellen, overeenkomende met de werkelijke onkosten dat maatregelen worden genomen om bet ver krijgen van paspoorten en,visa te vereenvoudigen dat, zoo mogelijk, het eischen van een visum wordt nagelaten bij het verkeer tusschen de landen, die overeen zullen komen, dat, behoudens uitzonderingen de paspoorten door de eeru V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1