Dagblad voor Schiedam en Omstreken. flratts-Ongevallenverzekeriiig .„J..,. fOflfl fflfln «nn i Lm -j* 1 Zuil «-. 1IUU 44ste Jaargang. Maandag 3 Januari 1921. No. 12927. FEUILLET Haar Dochter. JïureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. Da verzekering wordt gewaarborgd door de Holltndrefat Algomooao VerzekoriBgibaab te lehledun. kg nrlloi van een wijsvinger U veillea eiken nnda- len vinger j Buitenlandsch Nieuws. DE ONTWAPENING VAN DUITS CHLAND. De Pruisische minister van Binnenlandsche Zaken, heeft den rijkskanselier een memoran dum overgelegd, 't welk in bijzonderheden aantoont, dat de tegenwoordige organisatie der veiligheidspolitie volkomen strookt met de voor schriften der Entente van Versailles, Boulogne en Spa. De minister zegt, dat alle maatregelen ter hervorming van de politie, welke tot nu toe zijn uitgevoerd, in volkomen overeenstemming met de officieren der Entente-commissies zijn ontworpen. Tot heden hebben de Entente-com missies geen enkel geval van schending of niet- naleving van de getroffen overeenkomsten ter kennis van den minister gebracht. Indien de Entente dus bezwaren heeft, moeten die onbe- teekenende dingen betreffen. Dit memorandum zalaan de Entente-com missie worden meegedeeld met. verzoek, den inhoud aan hun regeeringen over te brengen, wier nota slechts algemeenheden doeh geen feiten bevat. Bij een in het ministerie van Buitenlandsche Zaken gehouden bespreking met vertegenwoor digers der politie,bleek men eenstemmigvan oor deel, dat men zich, voor zoover dit nog niet mocht zijn geschied, strikt moet houden aan de overeenkomsten met de Entente over de politie-organisatie. Havas seint uit Parijs De voorzitter van den ministerraad heeft maarschalk Foch ontvangen, met wien lrij een onderhoud had ovefc het verslag, dat deze aan den gezantenraad heeft moeten uitbrengen nopens de tekortkomiugen van Duitschland inzake het nakomen der vredesvoorwaarden aangaande leger, vloot en luchtvloot. Dit ver slag wijst op karakteristieke tekortkomingen inzake de burgerwachten, de veiligheidspolitie en de schutterijen en toont aan, dat Duitsch land ondanks het verbod voort is gegaan met liet vervaardigen van luchtvaartmateriaal en het uitvoeren daarvan. Het rapport bevat geen enkele conclusie. Deze moeten getrokken worden door de eerste ministers, aan wien het thans is om zich over de strafbepalingen uit te spreken. DUITSCHLAND. V o n Bethmann JI o 11 w e g f De oud-rijkskanselier, Von Bethmann Holl- weg, is in den nacht van Zaterdag op Zondag overleden. Theobald von Bethmann Hollweg, geboren 29 Nov. 1856, begon zijn loopbaan als assessor, na te Straatsburg, Leipzig en Berlijn in de rech ten te hebben gestudeerd. In 1886 werd hij land raad in den Kreis Ober-Barmen, tien jaren later opper-president te Potsdam. In Juli 1899 volgde zijn benoeming tot regeeringspresident te Bromberg en nog in October van hetzelfde jaar werd hij tot deze gewichtige functie in de provincie Brandenburg geroepen. In Maart 1905 kwam zijn benoeming tot minister van Binnenlandsche Zaken, terwijl hij in Juni 1907, na de toen gevolgde persoonswisselingen, als staatssecretaris en vice-president van het staats- 27 „Moeder," zei hij geprikkeld, ,,ik wou dat u niet op dien toon over mijn Constance sprak. Zij is toch ook uw aanstaande dochter en voor mijn geluk is het in de eerste plaats noodzakelijk, dat u en zij innig van elkander houden." „Aan mij zal het niet liggen," zeide juffrouw Van Berken bedaard, maar veelbeteekenend." HOOFDSTUK XI. Robert ging alle weken van Zaterdag tot Maan dag naar Den Haag, behalve de keeren dat hij door de week er heen reisde het was een in spannend leven voor hem, en zijn uiterlijk droeg er de sporen van. Zijn moeder zag hem bijna nooit anders, dan bij bet eten, zoo druk had hij het steeds en zij stelde het telkens uit, hem haar toekomst plannen mee te deelen. Zij verschoof het van dag tot dag en verwonderde zichzelf over hare zwakheid. Robert van zijn kant ontweek ook de nieuws gierige vragen van zijn aanstaande schoonmoe- wiinisterie werd aangewezen. 14 Juli 1909 werd hij tot Rijkskanselier benoemd. In 1917 trad Von Bethmann Hollweg als Rijkskanselier af. FRANKRIJK. Harding, de nieuwe Engelsche gezant heeft in een onderhoud mei den vertegenwoordiger van de „Excelsior" gezegd, dat Frankrijk en Engeland na schouder aan schouder in dezelf de loopgraven te hebben gestreden en na zoo veel inspanning de overwinning behaald te heb ben, na den storm hun opofferingen en toewij ding niet kunnen vergeten. Het Fransdie en het Engelsche volk kennen en begrijpen elkaar thans. Er kan "geen sprake van zijn, dat zij hun betuigingen van sympathie zouden beperken, en als het mogelijk is zal Engeland zich altijd aan de zijde van Frankrijk plaatsen, met op rechtheid en geestdrif Dat is nog niet liet verbond, dat Derby aan beval, merkte de interviewer op. Een verbond antwoordde Harding is slechts een kwestie van woorden en als Frankrijk eenmaal een nieuwen oorlog zon moeten voeren, zou Engeland zich onmiddellijk aan zijn zijde scharen. wordt opgezegd, van kracht, totdat zij door een der beide regeeringen drie maanden van te voren wordt opgezegd. FIUME. Hét is thans zeker, dat d'Annunzio Fiume per vliegtuig heeft verlaten. Een provisoire regeering,bestaande uit den burgemeester Gigante, dr. Grossich en den ex- rector Venturi heeft het bewind in handen geno men. Er zal spoedig een overeenkomst worden ge sloten tusselien de provisoire regeering en den bevelhebber der Italiaansche troepen. Officieel wordt gemeld, dat de verliezen van het Italiaansche leger bij Fiume 5 dooden en. 146 gewonden bedragen. Er worden 209 perso nen vermist. SPANJE. Havas-Reuter meldt uit Barcelona, dat van gezaghebbende zijde verzekerd wordt, dat de bankcrisis een oplossing zal vinden, welke de Rank van Barcelona in staat stelt, haar opera ties voort te zetten en het bankroet, dat te vreezen was, te vermijden. GRIEKENLAND. Volgens het Atheensche blad „Patris" zou den de gezanten van Engeland, Amerika en Italië te Athene instructies hebben gekregen, het directe verkeer met de regeering-Constan- tijn te hervatten. Daarmede zou de erkenning van Constantijn door Engeland, de Vereenigde Staten en Italië formeel zijn uitgesproken. POLEN EN BULGARIJE. De Bulgaarsche eerste-minister heeft geduren de zijn verblijf te Krakau een bezoek gebracht aan het kasteel van den Poolschen koning en een krans gelegd op het graf van den Poolschen koning Ladislaus, bijgenaamd Warnenczik, ge sneuveld na een gevecht in Bulgarije tegen de Tartaren. De krans draagt het opschrift „Aan den verdediger van Bulgarije". Des avonds ontvouwde de premier op een conferentie, bij gewoond door vertegenwoordigers des Poolsche pers, een plan voor de spoorwegverbinding tusschen Danzig en Dedeagatsj. De lijn zou loopen via Warschau Tsjernowitsj en verder door Roemeensch gebied naar Bulgarije zou waarschijnlijk niets tegen déze verbinding heb ben wegens de voordeelen, die het er zelf van zou trekken. TURKIJE. In welingelichte Turksche kringen meent 'men te weten, dat, ten gevolge van een tot stand gekomen overeenkomst, twee missies naar Pa rijs zullen gaan de eene, die de Kemalisten vertegenwoordigt, zal via Adalia en Italië gaan, en de tweede, die de regeering vertegenwoor digt, zal Van k<mrtanliHr<n>el Vertrekken, Lm einde de kwesties, waar Turkije bij betrokken is. te bespreken met gezaghebbende kringen. lingen aangaande het nakomen van uw inter nationale verplichtingen wat betreft de rebel len, die uit de Krim ontsnapt zijn en verwacht, dat uw gedragslijn daarmede strict in overeen stemming zal zijn. SERVIE. Uit Belgrado wordt geseind, dat de pogingen van Pasjits om met de hulp der radicalen en democraten een kabinet samen te stellen mis lukt zijn. Pasjits heeft daarop de opdracht tot samenstelling der regeering weer in handen van den regent gesteld. HONGARIJE. De ratificatie-oorkonden over de tusschen Hongarije en Duitschland gesloten voorloopige economische overeenkomst zijn uitgewisseld. Deze overeenkomst is voor een termijn van drie maanden gesloten, maar blijft zoolang 'zij niet der, die telkens trachtte te weten te komen, hoe alles geregeld zou worden of hij geen nieuwe meubelen wilde koopen voor het huis of hij geen verbouwingen te doen had om het geschikter te maken ter bewoning voor zijn jonge vrouw. Robert had er echter plezier in, haar vragen niet te beantwoorden en haar even wijs te la ten. Maar als Constance vroeg of zij in den eersten tijd vele logéetjes mocht vragen om zich te wennen aan de nieuwe omgeving, dan betrok zijn voorhoofd en vroeg hij haar, of zij ook niet verlangde naar een rustig kalm samenzijn. „O jawel, maar Bertie, als jij den heelen dag aan je werk bent, hoe zal ik mij dan amuseeren „Wel lieve kind Je hebt toclf je bezigheden, je liefhebberijtjes volop, want voor het huishou den zorgt moeder." „Je moeder Blijf je bij het plan, dat ze bij ons komt inwonen „Zeker, wat denkt je dan 't Was immers af gesproken," Constance zei niets meer, met een onaangena me uitdrukking, die Robert nooit op haar lief gezichtje had gezien zoodra hij weg was, ging zij naar haar moeder en zeide bits „Verbeeld u, dat oude mensch komt toch bij ons inwonen." ROEMENIE. Tsjitsjerin, de Russ.volkscommissaris van bui tenlandsche zaken, heeft aan de Roemeensche regeering een telegram gezonden naar aanlei ding van de onrust, die in Roemenië heerscht wegens dn Russische troepenconcentraties aan de Roemeensche grens. Hij zegt daarin o. a. „Ik kan u verzekeren, dat de eenige oorzaak van het verblijf onzer troepen in deze distric ten is, dat de winterkwartieren, die zij weder hebben betrokken, daarin zijn gelegen. Om re denen van klimaat en van technischen aard zijn de winterkwartieren van een deel onzer troepen verspreid over het Zuid-Westelijk deel van Ockrajina. De Roemeensche regeering kan verzekerd zijn, dat Rusland en de Ockrajina zijn bondgenoot, geen enkel agressief plan koes teren tegenover Roemenië, waarvan bewijs wordt geleverd door de standvastigheid waar mede wij een geheel jaar lang u vredesonder handelingen hebben voorgesteld. Het is in uw macht alle achterdocht voor een conflict tus schen ons uit den weg te ruimen en de onder linge betrekkingen tusschen Roemenië, Rusland en Oekrajina op solide grondslagen te stellen door het aanvaarden van ons voorstel een vre desconferentie te beleggen, een voorstel dat van kracht blijft en welks verwezenlijking slechts van u afhangt. De Russische regeering neemt kennis van uw verzekeringen en uw mededee- ALLERLEI. Krassia heeft een nieuwe conferentie gehad met Sir Robert Horne,den president van den Board of Trade. Op de vraag, of er waarheid was in het bericht, dat de Russische sovjet- regeering hem heeft teruggeroepen, verklaarde hij, dat hij geen mededeeling van zoodanigen aard uit Moskou had ontvangen. De Londensche bladen spreken hun vol- d ening er over uit, dat Alfred Merry del Val, Spaansch gezant te Londen, niet naar Rome zal gaan,zooals gemeld was, maar de vertegen woordiger van koning Alfonsus bij het hof van St. James zal blijven. Minister-president Witos heeft een onder- houd gehad met het staatshoofd nopens zijn reis naar Parijs. Volgens de bladen zou Pilsoed- ski 10 Januari vertrekken. Hij zou vergezeld worden door de ministers van buitenlandsche zaken, oorlog en financiën. Uit Danzig wordt gemeld, dat opnieuw een Engelsch eskader in de Oostzee gestation- neerd zal worden. Naar de „New-York Herald" meldt, over weegt de Fransche regeering ernstige maatrege len tegen het communisme, om te voorkomen, dat samenzweringen gesmeed worden tegen den Staat. De „Temps" verneemt uit Milaan, dat de politie een samenzwering van partijgangers van (j.'Annunzio en fascisten verijdeld heeft en een dertigtal samenzweerders heeft opgepakt. Deze kwamen samen achter het bastion Porta- volta. Hun voornemen scheen te zijn om zich meester te maken van de naburige electrische centrale, teneinde de stad in het duister te zet ten en hun terroristische plannen te volvoeren. Uit Genève wordt gemeld Met betrekking tot de kwestie der uitzending van troepen naar Wilna deelt het secre tariaat van den Volkenbond mede, dat het Wolff-telegram uit Kowno onjuist was. De Bond zet de uitvoering van zijn besluit met betrekking tot de organisatie van de volksstem ming te Wilna voort. Ten einde een definitief antwoord van de bei de belanghebbende regeeringen te verkrijgen, heeft de Bondsraad aan deze regeeringen een schrijven gezonden. De voornaamste moeilijk heid is thans nog het vaststellen der grenzen van het volksstemmingsgehied. Binnenland. „Zoo, ben je er eindelijk achter gekomen Maar dat gebeurt miet hoor Ik heb haar toch zoo de wacht aangezegd. Neen, daar moeten wij een stokje voor steken „Maar doe u het voorzichtig, Mama Ik ben zoo bang, als Robert er iets van merkt, dat hij zeer ongemakkelijk zal zijn. Ik ben toch soms angstig voor hein." „Angstig, en hij kijkt je naar de oogen. Mis schien was liet niet geraden, dat je alles met hem beslistwant 't is veel beter, dat het be sluit van zijn moeder zelf komt." „O zeker, mama zeker Ik kan hem nog goed in bedwang houden, door lief en zacht te doen „Maar als hij inziet, wat een bijdehandje jij eigenlijk bent, dan heb je je macht verloren." „Dat gelieft u te zeggen, maar er zijn oogen- j blikken dat ik mijzelf afvraag, of wijwei bij el kander hooren." „O neen, jelui hoort volstrekt niet bijeen. Maar waar vindt je tegenwoordig gelukkige huwelijken Je doet een mooie partij iedereen is het daarmee eens, en de rest zal wel komen als de oude vrouw maar van de baan is." Constance zuchtte ,,'t Zal toch wat zijn, mij te wennen in dat aardappelen koollandver van het heerlijke Haagje en van u „Kom, kom 't Gaat tegen den zomer. Ik De nieuwe gemeentebelastingen. In de „Staatscourant" is aangekondigd de wet tot wijziging van de Gemeentewet en van de wet op de Inkomstenbelasting 1911. Hierbij wordt o.a. bepaald Voor plaatselijke belastingen worden gehou den de in naam der gemeente gevorderde weg- straat-, brug-, kaai-, haven-, kraan-, sluis-, dok-, boom-, en veergelden, wik-, weeg-, meet- blijf een heele poos logeeren, dan kom je bij mij en des winters haal je hem over met je naar Parijs of Brussel te reizen; of, als hij het te druk heeft, dan gaan wij samen. Och kind waar geld is, wordt zooveel van 't bittere in het leven ver zoet. 't Eenige groote ongeluk is zich te moe ten bekrimpen, telkens te denken „dat kan de beurs niet lijden," of veel schulden te maken. Je bent nog jong en nu wij het'na papa's dood en het vertrek van de jongens tamelijk goed heb ben, kan je er niet over oordeelen. Maar als je vrij uit een ruime beurs kunt putten, dan zal je bet, verschil pas zien." ,,'t Is maar jammer, dat men niet alles te gelijk kan hebben," zeide Constance en zuchtte nog dieper. Zij dacht aan zeker jolig tweede-luitenantje, en vond, dat die veel beter bij haar paste dan die oudere, ernstige Robertmaar met dezen was het overvloed, met den anderen honger lijden. „Natuurlijk Men moet het eene laten varen, om het andere te kunnen hebben maar Robert heeft veel, heel veel voor en je zult het best bij hem hebben, mits zijne moeder maar weg is." En nog dien avond stelde Constance den vol genden brief op, dien haar moeder letterlijk overschreef aan het oude vrouwtje (Wordt vervolgd.) 'f15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1