Dagblad voor Schiedam Grafls-OngevaUenverzekering 44ste Jaargang. Vrijdag 7 Januari 1921. No. 12930 n FEU I LL Haar Dochter. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—, per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Ad ver ten tien: 1-5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op,, aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange geheels invaliditeit b| veilles vu een hand, voet ot oog bil veilles duim i bQ veilles ;jN van een J wijsvinger j veilles vu eiken ande ren vinger i De veizekering woidt oewaarboigd dooi do HoBudsehe Algsmeene Veraekerlngs^hJ^hUdam Buitenlandseh Nieuws. ENGELAND. Men meldt uit Londen Er heerscht in Londensche zakenkringen groote belangstelling voor het vraagstuk be treffende het verschaffen van credieten aan verschillende landen in Europa, teneinde hen in staat te stellen weer aan den handel deel te nemen. Deze belangstelling concentreert zich voornamelijk op het plan, dat ten doel heeft de instelling van een crediet-organisatie in Lon den, die als aanvulling zou dienen voor het cre- dietplan van Ter Meulen. Men erkent, dat er eenige tijd noodig zal zijn, voordat dit laatste plan, dat een internationaal karakter draagt, ten uitvoer kan worden ge bracht. Er moet nog iemand benoemd worden, die de uitvoering er van ter hand kan nemen. Dientengevolge hebben Engelsche bankiers en andere personen een uitnoodiging ontvan gen om de mogelijkheid te overwegen van een credietplan, dat binnen korten tijd ten uitvoer za kunnen worden gebracht en dat later even tueel met het plan Ter Meulen zou kunnen ver bonden worden. Al deze plannen vinden hun oorsprong in het exportcrediet-ontwerp der regeering, waar voor 26 millioen pd. st. door het parlement is toegestaan. De „Times" zegt, dat nu door eenige verzeke ringsmaatschappijen het voorstel is gedaan, dat de banken en de verzekeringsmaatschappijen zouden samenwerken en een syndicaat vorrnen voor verschillende transacties en dat de regee ring 13 millioen pd. st. van het voor de handels- credieten toegestane bedrag beschikbaar zal stellen als een fonds om de leden van het syndi caat tegen verlies te waarborgen. Volgens dit voorstel levert de uitvoering van het credietplan geen kosten op voor het syndi caat, terwijl dit aan den anderen kant recht zal krijgen op eventueele winsten, welke zouden kunnen worden gemaakt. ENGELAND EN RUSLAND. Lord Curzon heeft een nota gericht tot Tsjit- sjerin, waarin hij zegt Als de sowjet-regeering van plan is om haar vei lintenissen te goeder trouw na te komen, an kan er, in het belang van beide partijen, niet het geringste bezwaar bestaan, om in ruwe trekken de gebieden af te bakenen, waarop deze in het bijzonder worden geacht te slaan. Wat haar betreft, heeft de Britsche regeering haar geneigdheid uitgesproken om iedere analoge geografische definitie te overwegen, waar een bijzonder belang, zij het ook maar 'zwak, kan worden opgeëischt door de sowjet-regcering van Rusland als basis van een overeenkomstige verplichting, die Groot-Brittannië op zich heeft genomen. Onder deze omstandigheden hoopt Z.M.'s regeering, dat de sowjet-autoriteiten, in plaats van door te gaan met een onvruchtbare polemiek, Krassin zullen machtigen om, na zijn terugkeer, de handelsovereenkomst te teekenen, en dat in de uitvoering daarvan niet alleen een waarborg voor de oprechtheid van beide partijen zal worden gevonden, maar ook de eerste stap naar het herstel van den stoffclijken voorspoed in Oost-Europa". BOTSING TU3SCHEN COMMUNISTEN EN POLITIE TE FLENSBURG. Uit Flensburg wordt gemeld, dat de begrafe nis van den leider der communisten, Hoffmann, die dezer dagen doodgeschoten werd, tot op stootjes tusschen de politie en betoogers aanlei ding he'eft gegeven. Hoffmann's aanhangers, hadden van de begrafenis een groote betooging gemaakt. De lijkwagen, getrokken door 4 paar- den, werd voorafgegaan door een muziekkorps, en achter den wagen volgde een stoet van partij- genooten, die een half uur noodig had om voor bij te trekken. Op het kerkhof verliep alles rustig. Teneinde opstootjes te voorkomen, had de regeeringspresident een tapverbod uitgevaar- j digd. De meeste winkels waren gesloten en de trams reden niet. Later op den dag werd het ir - de stad onrustig en kwam het tot botsingen, waarbij de politie /van haar wapens gebruik maakte. Tegen 11 uur probeerde een aantal be- toogers de kazerne binnen te dringen. De politie, die aanvankelijk losse schoten had afgegeven, vuurde thans met scherpe patronen. Van de betoogers moeten er 7 gedood en 12 gewond zijn, terwijl ook een politie-agent gewond werd. On geveer 40 leiders der communisten werden in hechtenis genomen. De meerderheidssocialisten lieten, nog 's nachts een strooibiljet verdeelen, waarin zij de houding der betoogers afkeurden en bestraffing der schuldigen verlangden en waarin zij de arbeiders aanspoorden het werk weer te hervatten. De meeste arbeiders hebben aan dezen oproep gehoor gegeven. HONGARIJE. De beslissing van de gezantenconferentie zoo wordt uit Weenen gemeld volgens welke Hongarije binnen korten termijn aan Oostenrijk de provincie West-Hongai'ije moet afstaan, wekt te Boedapest een opwinding, welke de goede betrekkingen tusschen Weenen en Boedapest vrijheid terugkregen. Vervolgens sprak hij van de diepe dankbaarheid, die het geheele Griek- sche volk verschuldigd is, voor den steun dei bondgenooten. Daarna handelde hij over de binnenlandsche hervormingen, die noodzakelijk zijn voor de ontwikkeling van het land. Hij sprak de overtuiging uit, dat het Hellenisme met geestdrift en zekerheid den strijd, dien het n Ivlein-Azië aanbond, zal voortzetten. Voorts wordt in de troonrede gewezen op het vaste besluit van Griekenland, om op loyale wijze mede te werken met de groote bondgenooten om vertrouwen in te boezemen en de beste be trekkingen met hen te herstellen. In de volgende alinea's wordt gesproken over de handhaving van het verbond met Servië en de huwelijks plannen, waardoor de regeerende families van GriekenlandenRoemenië innig verbonden worden Na een toespeling op den dood van koning Alexander, eindigt de troonrede met een af- smecken van den goddelijken zegen voor de vervulling van de Koninklijke taak. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat Dra- goemis, lid der militaire missie van koning Con- stantijn in Turkije, ernstig gewond is door 'n revolverschot, dat een Venizelist op hem loste. Reading, die voorheen Isaacs (later sir Rufus Isaacs) heette, had een zeer merkwaardige loop baan. Als knaap liep hij uit de ouderlijke wo ning en diende een poos op het voordek van een°handelsschip- Toen wilde hij in den handel en vertegenwoordigde een poos in Duitschland de zaak van zijn vader, een Joodsch koopman te Londen. Eenigen tijd later trok de geldmarkt hem aan en hij werd lid van de Londensche effectenbeurs. Vervolgens ging hij in de. rechten studeeren en op 44-jarigen leeftijd, in 1904, werd hij advocaat. Als verdediger maakte hij spoedig naam. Hij werd Lagerhuislid en in 1910 advocaat-generaal met een zetel in het kabinet en in 1913 Lord-Opperrechter. In 1914 werd hij in den hoogen adel verheven en in 1918 werd hij naar Amerika gezonden als Hooge Commissaris en buitengewoon gezant. Het hem aangeboden ambassadeurschap te Washington sloeg hij af. dreigt te verstoren. De Hongaarsche rëgeering zou trachten de kwestie te regelen door een rechtstreeksche overeenkomst te Weenen, in de hoop de geallieerden aldus voor een soort voldongen feit te plaatsen en een gedeeltelijke herziening van het verdrag van Sèvres te be werken. Om pressie op Oostenrijk uit te oefenen, zou men in Boedapest denken aan de opzegging van het Oostenrijksch-Hongaarsche compensatie verdrag. In Oostenrijk is men van oordeed, dat de zaak definitief geregeld is en niet weer op het tapijt kan worden gebracht. ROEMENIE. In een onderhoud met een vertegenwoordiger van de „Matin" heeft prins Ghika, de gezant van Roemenië te Parijs, naar aanleiding van de onjuiste berichten over een plotselinge mobili satie gezegd, dat de maatregelen van generaal Rascano, den Roemeenschen minister van Oor log, ten doel hebben, Roemenië een permanent leger te geven in verhouding tot de grenzen van 4000 K.M., welke het thans verdedigen moet. Het oogmerk is volstrekt niet, het hoofd te bieden aan een buitengewoon en nieuw gevaar Op de vraag, of er dan in 't geheel geen reden tot bezorgdheid bestond, antwoordde prins Ghika Dat zeg ik niet. Ik zie echter geen enkele reden, om op 't oogenblik bijzonder bezorgd te zijn. Men spreekt van zes bolsjewistische divi sies, die aan den Dnjester samengetrokken zijn. De bolsjewistische divisies zijn geraamten van divisies, die hoogstens 3000 man tellen. Als er 18.000 Russische soldaten aan onze grens zijn, geloof ik niet, dat dit feit ernstige vrees kan ver wekken. Ik zie overigens niet in, waarom de sovjet-regeering tot de hachelijke onderneming zou overgaan om ons aan te vallen. Er zou niet veel bij te winnen zijn en zij zou de lauweren in gevaar brengen, die zij zonder veel moeite gewonnen heeft in haar expeditie tegen Wran- gel. Zinovief heeft gezegd,dat de volkscommissa rissen niet de minste agressieve bedoeling heb ben, en er is voor mij op het oogenblik geen enkele reden, om van een andere meening te zijn. ALLERLEI. Scheidemann deelt aan de „Vorwarts" mede, dat hij politieke gedenkschriften heeft voltooid. Het boek zal onder den titel „Der Zusammen- bruch" nog deze maand verschijnen. Men verneemt, dat de spoorwegen in het bezette gebied van Duitschland, zoo de dreigen de staking mocht doorgaan, zouden gemilitari seerd worden. Op Oudejaarsavond heeft de politie te Christiania een inval gedaan in het vakvereeni- gingsgebouw en er eenige karrevrachtcn bolsje wistische geschriften, in het Russisch en Engelsch gesteld, in beslag genomen. De vakvereenigingsleiders betwisten de recht matigheid van de inbeslagneming, die gegrond is op de invoerverboden-wet van Maart 1918. Zij houden staande, dat deze wet niet van toe passing is op geschriften. De beslissing daaromtrent zal aan het hoog gerechtshof worden onderworpen. Uit Tiflis meldt men De bolsjewiki hebben in het bergland van den Noord-Oostelijken Kaukasus een opstand ont- 5 ketend, onder leiding van Iman Sjamiel. Deze moet den bolsjewiki reeds 4000 dooden, 100 machinegeweren en 6 kanonnen hebben gekost. De Koning en de Koningin van België I zullen den 30sten dezer uit Brussel naar Madrid gaan. Jaspar, de minister van Buitenlandsche Zaken zal hen vergezellen. De crisis in de textielnijverheid te Gent is van dien aard, dat in zekere fabrieken met i 1000 wevers thans nog slechts door een 30-tal werklieden drie dagen per week wordt gewerkt. Binnenland. 29 Er werd aan de deur geklopt, en op haar fin nen" trad Therese in. Het meisje zag er niet zoo opgewekt uit als anders zij had roode oogen en een smarte lijke trek lag om haar lippen. „Hé, ben je weer hier vroeg de oude vrouw, haastig den brief in de enveloppe stekend, „waarom Is er iets bijzonders „Och neen ten minste niets wat u niet weet, mevrouw, maar ik kwam moeder eens bezoeken en och och wat vind ik haar verminderd Ik vreeè, dat het hard met haar achteruit gaat." En terwijl zij haar oogen afwischte, merkte zij, dat juffrouw Van Berken ook schreide. „Ja, u vindt het ook maar vader schijnt het niet in te zien. Hij in zoo gelukkig over het prach tige voorstel, dat mijnheer hem heeft gedaan. U weet er zeker alles van „Ja, mijn zoon heeft het mij verteld," „Dan ben ik niet overtollig meer," zeide zij met een bitteren glimlach;„maar de groote vraag R, of moeder er nog van genieten kan. In elk geval, ik verlaat haar niet meer ik zou vreem de menschen gaan oppassen en mijn eigen lief moedertje laten verwaarloozen Dat nooit „Daar heb je gelijk aan, Treesje Mij bevalt je moeder ook niets in de laatste dagen. Maar wat zegt de dokter?" „Och wat zegt die Zwakke longen, binnen- koorts, niets bepaald verontrustend, niets wat niet door rust, versterkende middelen en aan houdende zorg kan terechtkomen. Maar ik zie het ernsHger in." „Maar hij overdrijft misschien „In elk geval heb ik alles zoo geregeld, dat. ik goed op moedertje zal kunnen passen ik heb haar bed in cle kamer laten zetten, ik slaap daar op een stoel en wij huizen in de keukon. Vader is toch den heelen dag bij mijnheer op het kantoor, en zoo gaat het heel goed." De oude juffrouw zag haar bewonderend aan en dacht „Och, och Wat een geluk zoo'n dochter te hebben. Ik heb het gemis nooit zoo gevoeld als tegenwoordig, nu ik overtollig geworden ben. Tot nu toe kon ik mij zelf goed helpen maar wat moet ik nu beginnen En toen hardop zeide zij met een stem, die zij vroolijk trachtte te doen klinken „Treesje, zal ik je wat nieuws vertellen Ik ga Doornhage uitik blijft hier niet wonen, als mijn zoon getrouwd is." Therese verbleekte en sloeg de handen in- GRIEKENLAND. muTsni TNDTF Koning Constantijn heeft in zijn troonrede dat T nrd Rea- in de Kamer zijn vreugde erover te kennen ge- De „Evening btan au t u, T geven, dat hij "iel, weer bevond When de ding het onfcrkomng.chep van Bntach-Ind.e vertegenwoordigers der landstreken, die haar heeft aanvaaid. Constance kan dat toch niet verlangen." „Neen, zij verlangt het ook niet, maar ik zie "het zelf in. 't Zal niet gaan, ik als lastige der de tusschen de jongelui." „En komt die mevrouw met haar beschilder de gezicht dan hier in huis? Ik bedoel de andere oude mevrouw." „Neen, dat geloof ik niet—maar dat moet zij weten. Ik wil geen beletsel zijn voor hun ge luk." „Och, Constance is altijd een doetje geweest, op school reeds. Zij had alleen maar plezier in allerlei liefhebberijtjes, nooit in iets degelijks, of het eten was of leeren. En dan was zij toen reeds zoo gemakkelijk zij liet. anderen haar pupiter opredderen, en kreeg telkens straf omdat zij al haar goed liet rondslingeren al les liet vallen en nooit opraapte maar daarin kan zij wel veranderd zijn," voegde Therese er bij, een beetje spijt voelend, dat zij het oude schoolkameraadje in een minder goed daglicht had gesteld. „Ja, ja, ik begrijp het. Daar zag ik haar ook juist voor aan. En alk dat zoo is, dan dan zie je wel, dat wij volstrekt niet bij elkaar passen. Ik zou me ergeren, misschien iets zeggen en dan was de harmonie verstoord voorgoed. „Maar waar wil u heen gaan ,-Als ik dat maar wist. Onze Lieve Heer zal mij wel voorlichten. Bid voor mij. Therese Ik ben ook overtollig." H. M. de Koningin-Moeder. Een bulletin, gistermiddag 12 uur uitgegeven, luidt De Koningin-Moeder werd hedenmorgen ten paleize operatief behandeld. Er deden zich geen verwikkelingen voor en de operatie werd zeer goed doorstaan. De algemeene toestand is bevredigend. (GetH. J. Lameris, G. L. de Jongh.) een. „Maar, mevrouw I Dat is toch niet waar De tranen rolden het meisje over de wangen, terwijl zij zeide „Ik ben niet overtollig meer. Moeder heelt mij zoo noodig en ook uw zoon zal u eens noo dig hebben, vroeg of laat." HOOFDSTUK XII. Eindelijk was juffrouw Van Berken dan besloten zij wilde' in Vlasveld gaan wonen daar zou zij door tusschenkomst door mevrouw Vierman trachten een huisje met een tuintje te huren, 't Is waar Vlasveld was geen Doorn hage, het had lang zulke .ieve omstreken met, maar het was toch buiten. Robert moest er dik wijls zijn en zou haar dan telkens komen bezoe- jjgjj en zij verWeet het zich zelf als een minder edele gedachte, maar zij kon er niets aan doen dit zou de grootste aantrekkelijkheid zijn van zijn bezoek hij zou dan alleen zijn en niet vergezeld van vrouw en schoonmoeder. Nu bleef haar alleen nog maar over,hem haar besluit mede te deelen. Robert kwam in den loop van den Maandag te huis weer erg vermoeid van zijn Haagsen uitstapje en van een soirée, die hij gisterenavon met zijn dames had moeten bijwonen, bij he Je deftige kennissen van haar alles keurig yn in orde, vol bloemen en licht en mooie meubels. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1