Gisteravond 6 uur is het volgende bulletin uitgegeven LI. M. de Koningin-Moeder genoot in den na middag eenige rust en sliep bij tusschenpoozen. De pijn in de wonde trad niet in storende mate op. (Get. H. J. Laméris, C. L. de Jongli.) Naar het U. D. verneemt, waren eenige zus ters van het Diaconessenhuis aangezocht, prof. Laméris te assisteeren bij de operatie van de Koningin-moeder en bij de verpleging van de patiente. Voor dit doel zijn dezer dagen naar Den Haag vertrokken twee diaconessen en twee proefzusters. De diaconessen zijn zuster A. v. Woensel Kooy, die ruim tien jaar aan het hoofd gestaan heeft van de operatiekamer in het Dia conessehuis te Utrecht en zuster Fijn Keuvelaar, hoofd van de le klasse in dit huis. De tweo proef zusters zijn zuster Carla Brantsma en zuster Riek Kley. Deze zusters hebben de verdere verpleging van de Koningin-Moeder op zich genomen. Woensdag ochtend vertrok van het Diaconessehuis naar Den Haag een auto met benoodigdheden voor de operatie. stande, flat de thans geldende prijzen kunnen worden gehandhaafd voor onderdanen van landen, welke zelf de op de conferentie van Parijs aangenomen maximumprijzen overschrij den. Buitenlandsehe Zaken. Naar men verneemt, heeft de Buitengewone gezant en gevolmachtigd minister R. J. H. Patijn den wensch te kennen gegeven in de eerste helft van 1921, op een tijdstip, dat met de belan gen van den dienst is overeen te brengen, zijn betrekking van secretaris-generaal van het de partement van Buitenlandsehe Zaken, neer te leggen. Opheffing van brandstoffencommissies. De Vereeniging van Brandstoffencommisies in de provincie Zuid-Holland heeft te Rotterdam, onder voorzitterschapvan mr. P. Briét een verga dering gehouden ter bespreking van de opheffing der brandstoffencommissies. De voorzitter merkt op, dat dit jaar de brand stoffencommissies haar bestaan zullen eindi gen. Spideelt mede, dat het mde benoeming ligt, dat de brandstoffencommissies in de maand Maart voor het laatst bijeen zullen komen. Spr. zegt verder, dat deze vergadering staat in het teeken van de opheffing. Telkens wer den er den laatsten tijd maatregelen genomen, die op een spoedige opheffing der distributie wezen. Eerst kwam de bepaling, dat het ver voer van brandstoffen vrij was, een bepaling, die het werk van de commissie zeer bemoei lijkte, Daarna de circulaire, betreffende de co- kesvoorraden later die voor de anthraciet, welke laatste bepaalde, dat de handelaren 2 per eenheid zullen moeten bijbetalen, waar door de prijs van 4 op 5 per eenheid an thraciet komt. Uitvoerig wordt bij deze bepalingen stilge staan, vooral bij de laatste was vrij veel oppo sitie. Bijna algemeen was men van meening, dat de handelaren zullen weigeren bij te be talen. Het bestuur meende echter aan den eisch van de Rijkskolendistributie om ƒ2 per een heid bij te betalen, te moeten vast houden. De handelaren, die dit weigeren zullen dan van de ontvangst van kolen worden uitgesloten. Aangenomen wordt daarna de motie, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat de brandstoffencommissies, noch de brandstof- fenhandelarenft als gevolg van de opheffing, door de overname van de aanwezige voorraden, geen financieele schade zullen ondervinden en geen voordeel zullen genieten. Aan de orde is daarna de bespreking over de batige saldo der brandstoffencommissies. j In een, aan de brandstoffencommissies ge- richte circulaire had de R. K. D. verzocht 30 der batige saldi aan de R. K. D. te doen toe ko- men ter bestrijding van de gemaakte onkosten 1 en de rest te verdeelen over de verschillende gemeentebesturen. j De afd. Schoonhoven is van meening, dat de 1 R. K. D. een deel over de geheele reserve niet toekomt. De afdeeling stelt voor, de reserve, in welken vorm dan ook, aan de gemeentenaren 1 terug te geven. Het bestuur adviseert met de circulaire mede te gaan en de bedoelde 20 aan de R. K. D. uit te keeren. Na breedvoerige discussies wordt hiertoe be sloten, waarna de voorzitter de vergadering sluit. \V achtgcldrcgcling Textielarbeiders. Het bestuur van den Bond van Textiel ondernemingen in en buiten Twente heeft aan de hoofdbesturen van de Textielarbeidersver- een. medegedeeld, van oordeel te zijn dat het onder de tegenwoordige omstandigheden zijn leden niet mag adviseeren mede te werken tot de invoering van een wachtgeldregeling als door de besturen gewenscht wordt. De accijnsverhooging. „St. bl.! no. 228 bevat de wet van den 31 sten Dec. tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd en van de belasting op hout geest. schepen worden vergroot en gelegenheid tot vervoer van passagiers worden gegeven. Voor een dergelijken opzet is een kapitaal van milli- oenen vereiseht, dat moeilijk ineens kan wor den verkregen. Een lijn van dezen omvang moet gaandeweg worden opgebouwd en om dat te kunnen doen, m.a.w. om gaandeweg het noodige kapitaal te kunnen krijgen, moet er een zekere basis voor een rendeerend bedrijf bestaan, moeten dus in de eerste plaats schepen, die thans zoo belang rijk veel méér kosten dan vroeger, in de boeken kunnen worden gebracht voor cijfers, die niet al te zeer afwijken van de waarde, die de andere maatschappijen aan hunne vloot behoeven toe te kennen. Ook moet er ten deele uit goedkoopere tijden stammende uitzichten bestaan, dat ook in de eerste allicht eenigszins wisselvallige jaren de uitkeering van dividend mogelijk zij. Dit een en ander kan alleen bereikt worden, wanneer voor de eerste jaren regeeringssteun wordt verkregen. Wat betreft het bedrag van een te verleenen voorschot kunnen er echter twee wegen worden gevolgd om dit eenigszins te bepalen. Eenerzijds kan er van worden uitgegaan, dat met den passagiersdienst een kapitaal van op zijn minst 15 millioen gulden gemoeid is en dat, om dit kapitaal te kunnen verkrijgen, men een redelijke winst in uitzicht moet stellen, terwijl groote afschrijvingen noodig zullen zijn. Neemt men nu aan, dat de winst, die op de lijn in haar uitgebreiden vorm wordt behaald, noodig is voor afschrijvingen op de schepen, dan is voor een redelijk dividend op het kapitaal gedurende 5 jaar ongeveer 1.000.000 per jaar noodig» Maar ook volgens een andere berekening is een voorschot van één millioen per jaar gedurende vijf jaren, gemotiveerd. Ook van de zijde der regeering van de Zuid- Afrikaansche Unie wordt verdere steun in uit zicht gesteld. De overeenkomst stemt in hoofd zaak overeen met die betreffende de stoomvaart n tts verbinding tusschen Nederland, Brazilië en Naarlmt Argentinië De onderneming zal zich gaandeweg 80 Oostenrijksche officieren^e™ betrekkiligbii hebben te ontwikkelen van een maandelijksche.de Konmklbke i 7 üetreKking bij lijn, vooral voor goederen tot een goederen- en KoninkhJke 1 akketvaart aangenomen. passagiersdienst met 14-daagsche afvaarten. Verzekerd is, dat voor de ontwikkeling van de dagsluiting van postkantoren, lijn in deze richting het noodige wordt gedaan aa^le^dlng va" het bericht, als zou op straffe van schorsing van de uitkeering van „et p/an festa?n de postkantoren des mid- het voorschot. oags tusschen, halféén en twee uur te slui- ten, heeft de Tel. zich gewend tot den heer E. P. Westerveld, directeur-generaal der Poste rijen en Telegrafie. De heer Westerveld deelde mede, dat het bericht in dien vorm absoluut onjuist is. Er wordt niet aangedacht een dergelijken maat regel te nemen, behalVe dan voor gemeenten, waar de dienst het mogelijk maakt. De bedoelde sluiting zal alleen plaats hebben, zoo verzekerde de heerWesterveld,,in gemeenten! waar het verkeer zoo gering is, dat ook naar de meening der plaatselijke autoriteiten (o.a. de buigemeester) de sluiting zonder eenig bezwaar kan geschieden." Hieruit volgt, dat de maatregel in geen geval zal worden genomen voor gemeenten van eenige beteekenis, merkt het blad op. j alhier een jaarfeest, ook voor gunstigers toegankelijk. donateurs en be- Gister middag heeft Gemeente werken alhier aangifte gedaan van diefstal van drie kruiwagens, ontvreemd van de Gemeente zwemschool, waar zij waren opgeborgen. G i 8 b6 r a v o n d is aangehouden de 26-jarige J. H., zwervend hij wordt ver dacht van diefstal ten huize van den heer J. te Ovcrschie. Hij zou een linnenkast hebben p,cggeplunderd en een aantal gouden en zilveren voorwerpen hebben ontvreemd. Hij is ter be schikking van den burgemeester van Overschie gesteld. Graan. De „Narodnji Listy!' weet mede te deelen, dat een vertegenwoordiger der Tsjeclio-Slowaaksche regeering zich in ons land. bevindt om met de Nederlandsche regeering te onderhandelen over den aankoop van 1500 wagons tarwe, en met Ne derlandsche bankiers over de verkrijging van een crediet, bestemd tot aankoop van meel en graanproducten. Gist erna middag omstreeks 5 uur meldden zich twee personen ten huize van mevr. G. aan de Nieuwe Haven, met de bood schap, dat zij namens van Gend Loos kwa men om de wasch af te halen. Daar mevrouw de gewoonte had van Gend cfc Loos eerst op te bellen en dit nu niet had gedaan, was zij erg verwonderd over de komst der beide personen. Zij telefoneerde naar v. Gend Loos en nu bleek,dat een paar oplichters haar tot hunslacht- offer wilden maken. De twee personen zouden 's avonds terugkomen, doch zij lieten zich na tuurlijk niet meer zien. Men zij dus gewaarschuwd. Gemengd Nieuws. Tweede Algemeenc Nederlandsche Katholiekendag. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Katho liekendagen heeft in zijn jongste vergadering besloten, den tweeden algemeenen Nederland- schen Katholiekendag nog niet te houden in 1921, maar eerst in 1922 en wel in het begin der maand Juni van dat jaar. Het hoofdbestuur meent goed te doen met reeds nu dit bericht te publiceeren, omdat het niet onwaarschijnlijk is, dat besturen van dioce- ane en gewestelijke Katholiekendagen rekening wenschen te houden met den datum van den tweeden algemeenen Katholiekendag. levens kan worden meegedeeld, dat tot penningmeester is gekozen mr. J. N. J. E. Heer- kens fhijssen te Haarlem, in de plaats van mr. II. van den Biesen, die als zoodanig ontslag had genomen. Minister de Visser. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. de Visser, wordt door ongesteldheid verhinderd zijn werkzaamhe den aan het Departement te verrichten. De Minister is bedlegerig. Nederland-Zuid-Afrika. Ingediend is een wetsontwerp tot toekenning van een voorschot ten behoeve van eene stoom vaartverbinding tusschen Nederland en Zuid- Afrika. Door het samentreffen van verschillende om standigheden, o.a. het wegvallen van de concur rentie der Duitsche lijnen, doet zich een gun stige gelegenheid voor om uit eene bij wijze van proef tijdelijk in het leven te roepen verbinding een vaste lijn te doen groeien, mits door de regeering financieele steun wordt verleend. De regeering meent, dat zij er toe behoort mede te werken, dat van die gelegenheid wordt gebruik gemaakt en stelt derhalve voor, steun te verleenen op dezelfde wijze als reeds in twee gevallen doeltreffend .is gebleken, te weten ten aanzien van de Java-China-Japanlijn en van den Koninklijken Hollandschen Lloyd. Rekenende met de gunstige omstandigheden begon de firma Van der Eb Dresselhuys te Rotterdam een vrachtvaart op Zuid-Afrika en deed in Sept. 1919 het haar toebehoorend s.s. „Mont-Blanc" daarheen uitvaren, sedert ge volgd door haar gecharterde schepen. Deze vaart wordt thans voortgezet door de inmiddels opgerichte N. V. Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Stoomvaartmaatschappij „Hol landZuid-Afrika Lijn", aan welke de genoemde firma heeft deelgenomen en in welke verder de grootste Nederlandsche banken vertegenwoor digd zijn. Wil een stoomvaartverbinding met Zuid- Afrika voor Nederland van blijvend belang zijn, dan moet zij natuurlijk meer zijn dan de op een gunstige conjunctuur berustendetijdelijkevra.cht- lijn van thans en moet de termijn tusschen de I afvaarten worden verkort, de capaciteit der De Vakcentrale en de economische crisis. Woensdag 5 Januari kwamen te Utrecht bijeen de vijf vakcentrales van arbeiders om na te gaan, wat door gezamenlijk overleg zou kunnen worden gedaan, om de gevolgen der economische crisis in goede banen te lei den. Na breedvoerige besprekingen bleek men het er algemeen over eens, dat maatregelen moesten worden genomen. Een commissie uit de vakcentrales be noemd, zal de volgende week reeds bijeen komen, om nader vast te stellen, wat in eerste instantie moét worden gedaan. VanvernietigdeDuitschevlieg- tuigen. Te Utrecht heeft men onderdeden van 26.000 Duitsche oorlogsvliegtuigen zooveel mogelijk verbrijzeld, duizenden kilo's alumini um voor een waarde van drie millioen gulden, opgeborgen in een pakhuis in de buurt van dé Oudegracht. I Zooals men weet, zijn deze vliegtuigen op last van de Entente vernield. De Allgemeine Elektrizitats Gesellschaft was opgedragen, de verminking van het oorlogsmateriaal uit te voeren en met 3000 man heeft men het in drie maanden klaar gespeeld om 26.000 vliegtuigen te vernietigen. Hetgeen overbleef, is over Europa verspreid. Engeland kocht het staal, Duitsch- land mocht het koper houden, en 'n bekende, groote ijzerhandel te Utrecht aan de Oudé Gracht, werd de eigenaar van het aluminium In December is in e'en groot aantal wagons het was een zending van de Duitsche regeering, waarop de Fransche legatie een streng oogjé hield de lading naar Utrecht gebracht, waar zij onderdak vond in een pakhuis, wachtend nu om weer vervoerd te worden. Want hier is het eigenlijk slechts een tusschenhandelde verwerking, de omsmelting van het aluminium zal plaats hebben in het buitenland, in Enge land en Amerika. Daar zal de voorraad weer dienen voor het vervaardigen van auto's en ook zal wel veel van dit aluminium na verloop van tijd weer de lucht instijgen, als onderdeel van een vliegtuig, maar nu van Engelsch of Amerikaansch maaksel. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Distri ets-Ar beidsbe urs. Het aantal inschrijvingen van werkzoeken den bedroeg over het afgeloopen jaar 2755, ter wijl 1202 aanvragen van werkgevers inkwamen. Tot stand werden gebracht 960 plaatsingen. Brood. Volgens bepaling van den verkoop en wicht van het brood, mogen de bakkers geen brood verkoopen in hun winkels vóór des morgens J uur en bezorgen niet vóór 10 uur. Een stichting. Het „Archievenblad!' vermeldt met ingeno menheid, dat wijlen de heer Th. Morren zijn geheele vermogen behoudens enkele legaten be stemd heeft voor een stichting, welke ten dool heeft, om in het laatstelijk door hem bewoonde huis in de Celebesstraat te 's-Gravenhage, aan ambtenaren op de Rijks- en gemeente-archieven buiten 's-Gravenhage en aangrenzende gemeen ten wonende, een tehuis te verschaffen, ten einde daarin hun verloftijd door te brengen, ieder al ol niet met een of meer leden van zijn gezin. Als de geldmiddelen het toelaten, genieten de tijdelijke bewoners vrijen kost en inwoning, terwijl er voor twee gezinnen tegelijk plaats in zal zijn. Belgische pasvisa. 1 >e Belgische minister van Buitenlandsehe Zaken heeft een wetsontwerp ingediend tot herziening van de tarieven van de Belgische pasvisa. Het visum voor een reis door België, zonder oponthoud, zal, volgens dit ontwerp, frs. 2.50 kosten (1 franc goud) Personen, slechts voorzien van het doorreis visum, zullen, wan neer zij hun reis vrijwillig in België afbreken, al daar het dubbele henben te betalen van den prijs van het visum, rechtgevende op een verblijf in België. Voor een reis door België met recht om twee dagen in de plaats van aankomst te blijven, frs. 12.50 (10 frs. goud) met dien ver- Handelsregister. Men schrijft ons De Handelsregisterwet zal 1 Maart 1921 in werking treden. Binnen drie maanden na dien datum moeten alle handelszaken ingeschreven zijn. kooPlieden, wier handelszaken na 1 Juni 1921 met zijn ingeschreven, worden vervolgd. Mei daarom het doen van aangifte niet uit tot I 1 Juni, immers van uitstel komt afstel. Handelszaken kunnen in verschillende rechts- j voimen zich aandienen. De handelszaak van een vennootschap onder firma is iets geheel anders, dan de handelszaak van een naamlooze vennootschap. Maar afgezien van de groote ver schillen tusschen beide vennootschappen, heb- >en ze dit gemeen, dat het doel is, daden van oophandel te verrichten en daarmede winst e tehalcn. Als vanzelf komt nu de vraag naar vorenWelke handelszaken moeten in het Handelsregister worden ingeschreven. Ingeschreven moeten worden Dc handelszaak gedreven door 1. een koop man 2. een vennootschap onder firma 3. een commanditaire vennootschap 4. een naamlooze vennootschap 5. een coöperatieve vereeniging 6. een wederkeerige verzekerings- of waarborg maatschappij 7. een stichting 8. een vereeni ging, erkend ingevolge de wet van 22 April 1855. R. K. Mctaalbewerkcrsbond. Wij herinneren aan de heden-avond in het gebouw van den R. K. Volksbond te houden cursus-vergadering van de afd. Schiedam van den R. K. Mctaalbewerkersbond. Op dezen cursusavond zal ook tegenwoordig zijn de hoofdbestuurder J: v. Abbevé. De vergadering zal worden opgeluisterd door lichtbeelden, muziek enz. Gusto's Muziekvcreeniging. Zaterdagavond geeft Gusto's Muziekvereeni- ging in het gebouw van don R. K. Volksbond De moord bij Utrecht. De recherche te Utrecht heeft aangehouden en in bewaring ge steld den 20-jarigen timmerman Letteboer, werk zaam aan het nieuwe gebouw van de Nederland sche spoorwegen aldaar, die verdacht wordt, op Oudejaarsavond een moordaanslag ge pleegd te hebben op den dertigjarigen timmer man Slot. De aangehoudene heeft reeds bekend de daad gepleegd te hebben uit wraak en ook om aan geld te komen. Hij leende n.l. wel eens geld van Slot, wat niet altijd prompt betaald werd, waarom deze zijn baas er over aan sprak. Daar L. indertijd een voorwaardelijke ver oordeeling te Zutphen gekregen had en toen ter beschikking was gesteld van den reclassee- ringsraad, besliste die raad dus, dat de jongen van Utrecht naar een andere gemeente zou wor- den overgeplaatst. De schuld aan die overplaat sing weet de jongen aan Slot en hij zon op wraak Op Oudejaarsavond kocht hij in een winkel te Utrecht een ijzeren hamer en heeft daarmede, na afloop van het werk Slot aan den dijk op wachtend, hem toen de noodlottige slagen toegebracht. Na het slachtoffer onschadelijk gemaakt te hebben, nam hij hem zijn weekgeld af om daarmede de kosten te bestrijden van zijn overplaatsing; Over Jutfaas is hij toen naar Utrecht teruggekeerd. De toestand van Slot is iets vooruitgaande. Kippendieven. Bij Terborg kwamen twee kippendieven in het kippenhok van den landbouwer D., doch zij hadden er niet op ge rekend, dat in dat hok een electrische installatie aanwezig was. De bewoners werden dus door hun binnendringen gewaarschuwd. Twee zoons kwamen met knuppel en geweer naar buiten en wisten de indringers, een vader en zijn 9- jarigen zoon, aan de politie over te leveren. Dronken machinist. De machinist, die op Nieuwjaarsdag den morgen-D.-trein van Amsterdam naar Oldenzaal had gebracht en des avonds den goederentrein van Oldenzaal naar Amsterdam zou rijden is in dien tusschen- tijd aan het zwieren geraakt en stond des avonds dronken op de machine. De stationschef ge lastte hem de machine te verlaten, waaraan hij geen gevolg gaf, waarop de stationspolitie den machinist verwijderde en in verzekerde bewa ring nam. (o. D.). De schoener „A 1 i d a" lekgesla gen. Uit Hernosand wordt geseind, dat van den Hollandschen schoener „Alida", van Her nosand naar Queenborough, de boeg door het ijs beschadigd is. Het vaartuig is lek geslagen. Vermoedelijk is de in dit bericht bedoelde schoener, die, welke behoort aan* de Scheep vaartmaatschappij „Alida" te Amsterdam,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2