in art,. 33 bepaald, dat in zoodanige gemeenten de burgemeester voorzitter is van het hoofd stembureau. De leden der hoofdstembureaux zullen menigmaal voor de vervulling van hun taak geruimen tijd aan hun gewone werkzaam heden onttrokken worden. Dc mogelijkheid wordt daarom geopend, dat hun als vergoeding voor het tijdverlies een presentiegeld wordt toegekend. Indien de gemeente in kieskringen is verdeeld, is de burgemeester slechts van het hoofdstem bureau in één dier kieskringen voorzitter. De huidige redactie van het artikel veronderstelt ten onrechte, dat steeds de voorzitter van het hoofdstembureau is de burgemeester. In de nieuwe redactie van art. 35 is nu opgenomen hetgeen thans is bepaald in art. 3 van het Kon. besluit van 12 December 1917, dat de inleve ring van lijsten voor alle kieskringen geschiedt ter secretarie der gemeente. Het was twijfelachtig, of de openbare kennis geving moet uitgaan van burgemeester en wet houders dan wel van den burgemeester. Deze twijfel wordt thans opgelost door opdracht van deze verrichting aan den burgemeester. Bij de jongste raadsverkiezingen was in de meeste gemeenten op den dag der stemming een andere kiezerslijst van kracht dan op den dag der c'andi- daatstelling. De huidige tekst kan de meening oproepen, dat de onderteekenaren kiesbevoegd moeten zijn op het oogenblik der stemming, hoewel de bedoeling der wet blijkbaar een an dere is. Voorgesteld wordt de redactie op dit punt zóó te lezen, dat de bedoeling der wet duidelijk uitkomt. De vermelding bij vrouwelijke candidaten, die gehuwd of weduwe zijn, van den naam vaiï haar echtgenoot of overleden echtgenoot wordt gewenscht geacht. De termijn in het derde lid van art. 41 wordt verruimd. Het thans geldend artikel 39 voorziet niet in de mogelijkheid, dat candidaten buitenslands vertoeven. Het stelt eischen, schriftelijke ver klaring en legalisatie, waaraan bij verblijf buiten het land, moeilijk of onmogelijk valt te voldoen. De eisch van legalisatie is gesteld met het oog op de mogelijkheid van valsche handteekenin- gen de kans daarop is echter zoo gering, dat deze formaliteit zonder bezwaar geheel kan vervallen. In de plaats van een schriftelijke verklaring kan naar de gewijzigde redactie voor buitenlands vertoevenden een telegrafische bewilliging treden. Voldoende zal hiervoor zijn een telegram, waaruit duidelijk blijkt, op welke lijst en welke plaats de afzender een candidaat- stelling aanvaardt. Het is herhaaldelijk voorgekomen bij de jong- ste verkiezingen, dat een lijst is ingeleverd door iemand, die, hoewel onderteekenaar, niet be voegd was tot deelneming aan de verkiezing. De vraag of daarmee was voldaan aan het voorschrift van artikel 40, eerste lid, is in ver- schillenden zin beantwoord. Een voorgestelde wijziging snijdt deze vraag af. Naast dit geval heeft zich ook een geval voorgedaan, dat de lijst werd ingeleverd door iemand, die niet onderteekenaar was, hetgeen ongeldigheid der ingediende lijst ten gevolge had. Voorgesteld wordt, de ongeldigheid voor dit geval te doen vervallen. In de geldende wet staat beroep alleen open tegen de ongeldigverklaring eener lijst of schrap ping van een candidaat door hethoofdstembureau dit beroep komt toe aan den inleveraar der lijst. Intusschen kunnen ook anderen belang hebben bij de beslissing over die punten.Daarom wordt thans de gelegenheid om in beroep te ko men bij Gedeput. Staten gegeven aan alle kie zers, ook aan die buitgn den kieskring waarin de lijst is ingeleverd en tegen alle beslissingen van het hoofdstembureau, onverschillig in wel ken zin zij zijn uitgevallen. Het is voorgekomen, dat een hoofdstembureau een lijst ongeldig heeft verklaard, of een candidaat heeft geschrapt op grond van een fout, welke overeenkomstig het bepaalde in artikel 41 voor herstel vatbaar ware geweest, doch daaromtrent het tevoren aan den inleveraar der lijst niet de in dat artikel voor geschreven kennisgeving had gezonden, waar door deze de gelegenheid heeft gemist de fout te herstellen.Voorgesteld wordt nu in dergelijke gevallen aan hem, die de lijst heeft ingeleverd de bevoegdheid toe te kennen om, indien hooger beroep is ingesteld, het verzuim alsnog hangende dat beroep te herstellen. Eemge verdere wijzigingen strekken om te bevorderen, dat alle lijsten van eenzelfde partij zullen hebbenhctzelfde nummer,wat voorlichting van den kiezer vergemakkelijkt en, vooral bij verkiezingen voor den raad in gemeenten, welke in kieskringen zijn verdeeld, ter voorkoming van misverstand zeer gewenscht is. De regeling heeft o.a. dit voordeel boven de bestaande, dat de publicatie een meer overzichtelijk geheel vormt dan thans en zonder moeite is tezicn, welke candidaten door eep partij in de verschil lende kieskringen zijn gesteld. Artikel 48 is tevens zoodanig gewijzigd, dat duidelijk^ uitkomt^ dat de hoofdstembureaux aan het centraal stembureau niet behoeven te zenden de origineele lijsten, waarover aan dat bureau toch geen controle toekomt, doch slechts moeten mededeelen, welke geldige lijsten zijn ingeleverd. Voor de verkiezing van leden van den raad is de wijze van publicatie overgelaten aan het oordeel van het centraal stembureau, dat daar bij wel het plaatselijk gebruik voor openbare kennisgevingen zal volgen. In de wet komt niet meer voor de bepaling, dat in alle betrokken gemeenten aanplakking en afschrift der candidatenlijsten dient te geschie den. 1 hans wordt bepaald „De openbaarmaking geschiedt: indien het betreft de verkiezing van de leden der Tweede Kamer of der Provinciale Staten, door plaatsing van de lijsten, naar de kieskringen gerangschikt en met vermelding van haar nummers en letters, in de Staatscourant indien het betreft de verkiezing van de leden van den raad, door nederlegging van de lijsten ter inzage voor een ieder op de secretarie der gemeenten als het geldt een gemeente, die in kieskringen is verdeeld, naar de verkiezingen gerangschikt en met vermelding van de num mers der lijsten. Van de nederlegging geschiedt tegelijk openbare kennisgeving." Aanplakking wordt overbodig geacht, omdat de kiezers ook een afdruk der lijsten, blijkens op- roepingskaartcn, zullen aantreffen. De verplichting tot het openen der lijsten op de kaarten wordt geschrapt en in plaats dar- van wordt voorgeschreven, dat de kiezers de lijsten van candidaten als bijlage op de kaart zullen ontvangen. De kaarten kunnen dan ook reeds geruimen tijd tevoren worden gedrukt en van adressen voorzien. Bij de bestaande redactie van art. 58 is het alleen in gemeenten, welke meer dan één steun- dictrict bevatten, geoorloofd, personen buiten den raad tot lid van het stembureau te benoemen Deze mogelijkheid wordt voor alle gemeenten opengelaten. De bestaande redactie van art. 59 wijst niet aan, van welk stembureau de burgemeester voorzitter is in geval een gemeente voor de ver kiezing van den raad in kieskringen is verdeeld. Hierin voorziet de bepaling, dat de burgemeester voorzitter is van het stembureau van het eerste of eenige stemdistrict zijner gemeente. Opge lost wordt devraag, of de leden der stembureax bij de raadsverkiezingen mogen deelnemen aan de stemming van het stembureau, waarvan zij lid of voorzitter zijn, ook indien zij behooren tot een anderen kieskring. De wenschelijkheid dat de leden voor de uitoefening van hun stemplicht het stembureau niet behoeven te verlaten, springt in het oog. (Wordt vervolgd.) Ziekteverzekering. Dc commissie, welke als gevolg van het over leg, gepleegd door de werkgevers-centrales Centraal Overleg, de Vereeniging van Neder- landsche Werkgevers, het Roomsch-Katholiek Verbond van Werkgevers-vakvereenigingen en de Christelijke Vereeniging van Werkgevers en Groothandelaren in Nederland en de werk nemerscentrales het Algemeen Nederlandsch Vakve4bond, het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, het Nationaal Arbeids-Secre- tariaat en het Bureau van de Roomsch-Katho lieke Vakorganisatie, is benoemd door en uit vertegenwoordigers van die organisaties, heeft den minister van Arbeid bereid gevonden, mr H. W. Groeneveld, chef der afdeeling arbeids- verzekering van'het departement van arbeid, af te vaardigen, dc vergaderingen der gemelde commissie regelmatig bij te wonen Hoewel zoowel de minister van Arbeid als de commissie zich beiderzijds hun vrijheid van handelen hebben voorbehouden, is hiermede het door de commissie gewenschte contact met het departement van arbeid verkregen Er hebben reeds eenige vergaderingen, waarin mr Groeneveld tegenwoordig was, plaats gehad. Britsche onderscheidingen. Op de lijst van de Britsche onderscheidingen, door den koning van Engeland aan Nederlan ders verleend, in verband met diensten tijdens den oorlog bewezen, komen o.m. nog de vol gende namen voor, behalve de eeeds vermelde Commandeur in dde orde van het Britsche rijk J Burgy, chef van de financieele afdee ling van het departement van buitenlandsche zaken P M Cochius, voorzitter van de soda- commissie A P H Holtz, Nederlandsch con sul te Beyroutkapitein ter.zee J Wolterbeek Mullerluit -kol. Termaat, van de mariniers en de heer Valstar, vroeger bestuurder van de N. O. T. Officier in die orde A. J. van Maasijk en G. C. W. Langenberch, directeuren van de Spaansch-Nederlandsche voedsel-commissie dr. E. E. Meuten, van de Nederlandsche legatie te Constantinopelprof. dr. A. K. Noyons, Nederlandsch consul te Leuven J. W. van Oor schot, kapitein dr. Sanders, reserve-officier van gezondheid van den gen. staf. Ridder in die orde jhr. C. Breugel Douglas, van het departement van buitenlandsche za ken D. de Bruyn, koerier van de Nederlandsche legatie te Brussel F. D. Bijleveld, J. C. Cla- ringbold, van de N. O. T. reserve-Ie luitenant C. van Hoek, gewezen commandant van het interneeringsdepöt te Rotterdam mr. Hoekstra en mr. Roemer, toegevoegd aan de Ned. legatie te Berlijn kap. ter zee Ten Klooster, chef van den onderzoekingsdienst te Hoek van Holland en mej. A. van der Stadt, zuster van het Roode Kruis wijl alles roept om productie zien we daarentegen verkorte arbeidsduur stakingen, gebrek aan ar- beidslust enz. Inplaats van opbouwing, ver bittering en verguizing de maatschappij is ernstig ziek. De vraag is thans welke is de kwaal en waar zijn de heelmeesters Volgens de een is er overproductie, volgens den ander wordt er niet genoeg geproduceerd, er is een prijsdaling doch een abnormale, er wordt zelfs lager verkocht dan volgens den huidigen inkoopprijs werkelijk kan. Het publiek meent dat die daling nog wel een poosje zal aanhouden en. koopt niet. Het is sprekers mening dat de winkelier of handelaar onder deze omstandigheden goed zal doen de noodige kalmte te bewaren en met 'n koel hoofd den ernstigen toestand onder het oog moet zien. Wanneer hij dat doet, zal hij, niettegenstaande de wellicht nog aanzienlijke voorraden, tot de conclusie komen, dat het toch gewenscht is een normale winstmarge te berekenen op den inkoopsprijs van den dag. Dit acht spr. ook niet anders dan consequent. Spr. verzoekt den aanwezigen zooveel mogelijk hunne meening kenbaar te maken om te trachten te komen tot een conclusie, welke zoowel voor den handel als voor het koopend publiek 't meest aanvaardbaar is. Door zeer vele der aanwezigen wordt van deze uitnoodiging gebruik gemaakt, waarbij al zeer spoedig blijkt de groote moeilijkheid om voor alle branches één bepaalde maatstaf om trent prijsdaling aan te nemen. Immers lang niet alle artikelen zijn markt-artikelen en daar om onderhevig aan velerlei schommelingen. Ook het weerstandsvermogen is lang niet het zelfde bij alle winkeliers. Sterk komt dan ook naar voren de wenschelijkheid om homogeen te zijn ten opzichte van den steun aan midden stands-instituten, voornamelijk crediet-instel- lingen, te verleenen. Onbillijk wordt het ge acht dat de Regeering met de ophefffing der O. W.-belasting niet heeft gewacht totdat de crisis in den handel geheel teneinde was, velen i zijn geplukt en hebben thans niet 't minste 1 verhaal. In de vette jaren stond de fiscus dadelijk klaarnu de lagere jaren zijn aange komen, ontbreekt den mindenstander iedere reserve. Nadat tal van sprekers hunne meening om- trent dit moeilijke vraagstuk naar voren hebben gebracht en de heer Kropveld van antwoord naar voren heeft gediend, wordt met algemeene stemmen onderstaande motie aangenomen De gecombineerde bestuursvergadering, waar op vertegenwoordigd 31 vak- en stands-orga- nisaties, gehouden op 5 Januari 1921, in ho tel de 1 Europe te Utrecht, en uitgeschreven door de Utrechtsche Handelsvereeniging ter be spreking van den moeilijken toestand waarin de handel wegens de geforceerde prijsdaling is geraakt, gehoord de inleiding van den heer M. Krop veld, Rijksmiddenstands-adviseur, gehoord de daarop gevolgde besprekingen, spreekt als haar meening uit dat het nooh zakelijk is, dat de industrieele en handeldrijvende middenstand zich krachtiger organiseert, zoowel in stands- als vakorganisaties dat het gewenscht is, voor zooverre goed georganiseerd in vakvereenigingen de prijsdaling onder de huidige omstandigheden aan een ernstige bespreking te onderwerpen en deze waar mogelijk door te voeren en in overeen stemming te brengen met den marktprijs der artikelen. vestigt er de aandacht op dat het thans méér dan ooit te voren uitkomt, dat de midden- stand-credietbanken de instituten zijn, waarvan de middenstand zich moet bedienen, dringt er daarom met klem op aan dat de geheele middenstand zijn eigen instituten als credietbanken borgmaatschappijen bureaux voor adviezen, krachtdadig steunt om in staat te zijn vele middenstanders voor een ramp te behoeden. en meubelnijverheid, heeft de regeering beslo ten, om, in afwachting van de totstandkoming en de invoering van wachtgeldregelingen voor die bedrijven, de reglementaire uitkeering uit de werkloozenkassen van organisaties van ar beiders in die bedrijven nog tot 29 dezer moge lijk te maken Stads- en Gewestelijk Nieuws. St. Barbara. Het bestuur van bovengenoemde vereen., onder-afdeeling van den R. K. Volksbond, ver zoekt ons te willen melden Morgen, Zondag 9 Jan., des avonds 8 uur, zal er een groote Feestvergadering worden ge houden ter gelegenheid der inwijding van het vaandel. Spreker de WelEerw. heer L. Ph. H. Pau- lussén. De onder-afd. „Alberdingh Thym" zal hare medewerking verleenen door eenige voordrach ten ten beste te geven. Deze feestvergadering is toegankelijk voor alle Roomsch-Katholieken. Invullen loonboekjes. De Directeur van den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling alhier, herinnert den leden van de diverse transportarbeidersbonden er aan le. dat te allen tijde het door hen verdiende loon in de loonboekjes moet worden ingevuld 2e. dat het niet geoorloofd is, dat zij dat zelf doen, doch dat zij zich met een desbetref fend verzoek moeten wenden tot den betrokken werkgever. Met ingang van 15 dezer is F. A. Swart, tijdelijk adjunct-inspecteur der directe belastingen te Schiedam, op zijn verzoek, eer vol ontheven van de waarneming van gemelde betrekking. De gisteren in de Havenkerk door een aanval van godsdienstwaanzin ge troffen persoon, is gisteravond per auto van het Ziekenhuis alhier naar het krankzinnigen- geslicht te Delft overgebracht. INGEZONDEN. De Middenstand en de prijsdaling. In een der zalen van hotel de TEurope te Utrecht is een vergadering belegd door het bestuur der Utrechtsche Handels-Vereeniging waartoe de besturen van alle vakorganisaties daar ter stede waren uitgenoodigd ter bespreking van den moeilijken toestand waarin de handel tengevolge der prijsdaling verkeert, teneinde te beraadslagen in hoeverre het mogelijk kon zijn maatregelen te treffen waardoor het intreden van eenige ontspanning zou worden bevorderd. De Rijksmiddenstands-adviscur de heer M. Kropveld leidde deze besprekingen met een kort woord in. Aanwezig waren de besturen van 31 stands- en vakorganisaties, terwijl bovendien eenige voor aanstaande zaken mannen van hunne belang stelling blijk gaven. De heer Kropveld wees er op, dat er op elk gebied een ontzettende verwarring heerscht. Ter- Het eredietverdrag met Duitschland. Naar wij vernemen zal dezer dagen in ons land komen, de heer Dr. Kreuter, „Geheime Regee- ringsraad", die als een der gevolmachtigden van de Duitsche regeering het eredietverdrag tusschen Nederland en Duitschland heeft onder teekend. De heer Kreuter komt hier te lande teneinde met den Regeeringscommissaris Mr. Everwijn, verschillende punten betreffende de uitvoering van het eredietverdrag te bespreken. (Tel.). De nuntius. Uit Brussel wordt gemeld Monseigneur Nicotra, pauselijk nuntius te Brussel, die zich voor de plechtigheid van den doop van den troonopvolger naar Luxemburg had begeven, vertrekt heden naar Den Haag, waar hij door de Koningin in audiëntie zal wor den ontvangen. Comité voor plaatsing van Oostenrijksche Kinderen (afd. A.W.C.O.). Met vriendelijken dank verantwoorden wij een gift van 48.— gecollecteerd door een Schie- damsch Strijkje, bestaande uit de Heeren C. A. van Bergen Walraven, D. Bijl en E. Hodes op de danslessen van den heer J. Berveling, Vlaardingen. Voor dit blijk van herleving der belangstel ling in en offervaardigheid voor de nog steeds in bitteren nood verkeerende Oostenrijk sche kinderen zijn wij zeer erkentelijk Mogen de bijdragen weder mildelijk vloeien. En waar de ellende grooter is dan ooit meenen wij opnieuw een beroep te moeten doen op de welwillendheid der Schiedamsche Burgerij om hun huizen open te zetten voor die hulpbehoe vende schepseltjes die het daarginds aan alles ontbreekt, opdat ons de gelegenheid gegeven worde nog vele dier kleinen een plaatsje te be zorgen daar waar zij zich kunnen verwarmen en mede eten van een dikwijls overvloeiende disch. De werkman doet zooveel ook voor deze ongelukkigen. laten dan zij die het weinig op offering behoeft te kosten toch niet achterblij ven met hun huis en hart voor deze stumperds open te stellen. Zij die bereid zijn één of meer kinderen op te nemen vervoegen zich bij een der onderstaande adressen. Het Comité Mevr. Ary Prins Presidente. Mevr. D. Boddeus Penningm. Mevr. M. Horn. mEVR. L. Stark. Gemengd Nieuws. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer zijn tot her vatting van de werkzaamheden bijeengeroepen tegen a.s. Dinsdagnamiddag halfdrie. Valschgeld. Bij de politie is een valsch bankbiljet van 25 gedeponeerd, door den water stoker A. van F., in den Nieuwen Vogelenzang te Rotterdam in betaling ontvangen. In Rotterdam zijn vele valsche guldens in omloop, den beeldenaar dragend van Koning Willem II. Het randschrift ontbreekt geheel, het muntstuk is vrij slordig afgewerkt. Diefstal. Gebruik makende van de af wezigheid van den heer en mevrouw Eisendracht te Zaandam, die een weldadigheidsuitvoering bijwoonden, heeft de dienstbode, een Duitsche die nog pas 14 dagen in betrekking was, zich uit de voeten gemaakt met medeneming van 250 aan Hollandsch en 1200 mark aan Duitsch geld. O n g e l u k. Gisterochtend zijn twee losse arbeiders II. en V. G., werkzaam op het empla cement te Tilburg tusschen de buffers van een rangeerenden trein gedood. Beiden laten een De toestand van de Koningin-Moeder. Het bulletin van gisteravond 6 uur omtrent Q den toestand van de Koningin-Moeder luidt i vrouw met kinderen achter. H. M. de Koningin-Moeder voelde zich heden goed en gebruikte eenig voedsel. De algemeene toestand stemt tot tevredenheid. (Get. H. J. Laméris, C L de Jongh) Uitkeering der werkloozenkassen. In verband met de ernstige crisis-werkloos heid in sommige bedrijven, als textiel-, schoen-, j W o r s t. Uit Winschoten gjordt aan de Prov. Gron. Ct. gemeld, dat daar gisteren 4000 K.G. worst en 8000 K.G. vleesch als geheel bedorven naar de mestvaalt zijn gebracht. Ze werden in j beslag genomen bij den worstfabrikant S., aan den Trekweg aldaar. u.teu veriuitv»joidelijkhen ei ttednetiej. •HOOT Vau mgezondea stukken ouk ai worden je ui t gep.aatst wordt de kopy n i et terugge g e v en.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2