Dagblad voor Schiedam en Gratis-Ongevallenverzekering Lmrii uit virraaj sa fabriek 44ste Jaargang. Zaterdag 8 Januari 1921. No. 12931 Handel in Bouwstoffen, feuillet Haar Dochter. Lange Haven 85 - Kantoor Westvest 70. Telefoon 522 BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden opb aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. k|| veillai vu levenslang* i 11 veilles vu gehede I 1111 een hand, Invaliditeit') I* fc? ld v*et el oog j DeveraA^ngwoidlj^wuibo^l^oMd^HolIudM^^liam^i^eKAeriniilkuli^UjI^idua^ een duim kg veiUei van een wijsvinger b« veilles vu eiken ande- ren vinger t Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Gemengd Nieuws. Decrisis. „Het Patroonsblad" wijst op de zware crisis welke thans alle takken van onze industrie doormaken waarvan het einde nog niet is te voorzien, waarvoor niemand nu reeds de consequenties voorspellen kan. Het slot van het artikel luidt „Er zal zich, tengevolge der héerschende crisis en de daaruit volgende groote werkloos heid, een menigte van sociaal-economische problemen aan ons opdringen, voor welker goede oplossing vooral aan de \eiders der vak- vereenigingen van arbeiders en werkgevers, zware eischen zullen worden gesteld. Reeds nu ontwaart men overal bij de leiden de mannen in de productie de overtuiging, dat de loonen onmogelijk kunnen blijven op het Pd waartoe zij geklommen zijn. Zelfs al zomen de werkgevers, blind voor wat om hen heen gebeurd en valt, aan de bestaande loonen willen vasthouden, dan zouden zij, door de economische omstandigheden en toe standen gedwongen worden dien opzet te laten varen. Moeilijke tijden worden dat. Tijden van crisis ook voor de vakorganisaties. Deze zullen staan voor een moeilijke keuze. Ofwel de bange Lijden van werkloosheid mee maken, of er bij berusten, dat in gezamenlijk overleg, de loonen eenigszins in overeenstem ming worden gebracht met de mogelijkheid waaraan de industrie kan voldoen. In het eerste geval, dat n.l. de leiders dei arbeiders-vakbonden vasthouden aan de estaande loonen zien wij bij troepen de eden de vakorganisatie verlaten, om op eigen ge egenheid voor lagere loonen te gaan werken i e oorbeelden zijn er reeds bij honderdtal- In het andere geval hebben de leiders te nuchten de ontevredenheid dergenen, die min der gedrukt door de zorgen voor het gezin, i willen werkloos worden, dan toe te staan, dat de loonen ook maar niet een cent zou tn c a en. De kiem van verzwakking der vakorganisatie zit ook daarin. -Sprekend is 't wel, dat de Bedrijfsraad -oi de Metaalindustrie eenparig van gevoe- en was, dat, bij het sluiten eener C. A. O., thans met langer dan ééne maand moet wor den gecontracteerd en de loonbepaling geheel daarbuiten gehouden moet worden. Dat wijst op komende toestanden, zooals wij met hadden kunnen voorzien. Dat maant tot voorzichtigheid. Het wil ons voorkomen, dat aan daling der loonen mei te ontkomen zal zijn, wil men met een aanzienlijk deel onzer industrie het doorwerken te bezwaarlijk maken. En indien dat waar is, speciaal voor die industrieën welke met concurrentie van het buitenland te maken hebben, dan lijkt het ons eisch van goed beleid en voorzichtigheid, dat de leiders onzer werklieden-vakbonden be ginnen met die noodzakelijkheid te erkennen en te aanvaarden. Dat zal het vertrouwen in hen en den lust tot samenwerking met hen doen toenemen. Zij zullen dan den sceptici uit het andere kamp toonen, er cenc eigen onafhankelijke, desnoods van de meening van een goed deel hunner kameradert afwijkende opinie op na de durven houden. En wat dat beduidt voor het weistagen van noodig over leg, zal ook hun wel niet ontgaan. Maar bovendien. Een overmijdelijke even- tueele loondaling is veel minder gevaarlijk levert veel minder aanleiding tot de groote sprongen en mogelijk misbruik van de inise- ij^bele omstandigheden, wanneer zij door eer lijk overleg tusschen paatroons- en werklie den-organisaties wordt geregeld en desnoods getemperd. Moet die daling zonder collectief overleg, in 't wilde dus plaats hebben, dan zullen daar aan al die euvelen verbonden zijn, waarop wij boven reeds terloops wezen en welke wij niet behoeven aan te dikken. Van de leiders van beide groepen wordt in deze zware tijden buitengewoon veel beleid vereisebt. Van die der werklieden, die met de roode broeders vaak moeten rekenen, wel licht het meest. Het nieuwe jaar brengc 'I. ons allen van Kalk, Cement, Zand, Grint, Steen Pannen, Buizen, Tegels en verdere Bouwmaterialen. 15384 16 Het graf van Lode w ij k XVI In het Kalverboscb, naast den watertoren, te Delft is 'n eenzaam graf met 'n hek dat de le liën van het Fransche koningshuis draagt. Op den grafsteen staat in het Fransch „Hier rust bodewijk XVII, koning van Frankrijk en Navarre, Charles Louis, hertog van Norman- dië, geboren te Versailles den '27 en Maart 1785, overleden Le Delft, den lOen Augustus 1845." In de overlijdensacte op den burgerlijken stand te Delft kan men lezen „In den jare duizend achthonderd vijl'en veertig, den 12en van den maand Augustus om zes uur des avonds zijn verschenen voor ons Daniel van Koetsveld wethouder, ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Delft, Charles Edouard de Bourbon oud vier en twin tig jare, particulier, en Modeste Gruau, graaf de la Barre, oud vijftig jaren, voormalig procureur des konings bij de rechtbank van eersten aanleg te Mavenne, in Frankrijk, beiden wonende te Delft, de eerste zoon, de tweede vriend van den hierna te noemen overledene, dewelken ons hebben verklaard dat den lOen Augustus van dit jaar, omstreeks 3 uren des middags in het huis gelegen alhier wijk twee numero twee en zestig, aan de Oude Delft, is overleden Char les Louis de Bourbon, hertog van Normandië (Lodewijk XVII), zijnde hekend geweest on der de namen van Karl Wilhelm Naundorff, geboren op het kasteel te Versailles in Frankrijk, den 27en Maart 1785 en dus ruim zestig jaren oud, gewoond hebbende in deze stad, zoon van wijlen Zijne Majesteit Lodewijk XVI, koning van Frankrijk, en van Hare Keizerlijke en Konink lijke Hoogheid Marie Antoinette aartsherto gin van Oostenrijk, heiden overleden te Pa rijs echtgenoot van mevrouw de hertogin van 30 Hij had den heelen avond op een ongemakke lijk klein stoeltje moeten zitten, veel muziek moeten aanhooren en onbeduidende praatjes over dingen, die hem niets interesseeerden niet mogen rooken en niets anders gedronken dan eerst slappe thee uit fijne Japansche kopjes en daarna limonade terwijl het buiten ruw en koud was met lichte flauwe koekjes. Ook het eten bij mevrouw was lan°- niet zooals hij het thuis gewoon was kleine portion in mooie schalen, weinig vleesch, haast geen groenten, een uitgebreid dessert, dat zich echter vooral vertoonde in het aantal kristallen schaaltjes en schoteltjes, waarop een paar bon bons gebakjes en eenige goedkoope echte stads- vruchten prijkten. In. zijn hotel had hij 's morgens dubbel goed ontbeten want hij had gisteren bepaald honger geleden en verlangde naar moeders kost. Onder de reis had hij telkens moeite om de ast.ige vraag te verdrijven "Hoor ik nu wel thuis onder die menschen Normandië, geboren Johanna Einert, wonende alhier." Het gemeentebestuur van Delft erkende hier mede in een officieel stuk dat de overleden Naundorff werkelijk de zoon van Lodewijk XVI was, de dauphin die na de gevangenneming en de onthoofding van zijn ouders door den schoen maker Simon in de gevangenis den Temple was opgevoed. Natuurlijk deed het Delftsche gemeentebestuur zulks niet op eigen houtje, en ook de Nederlandsche regeering moet Naun dorff erkend hebben als den dauphin van Frank- krijk. Er is over dezen Naundorff zeer veel geschreven en getwist en hij was niet de eenige die zich uit gaf voor en geloofde te zijn een zoon van Lode wijk XVI en Marie Antoinette. De geschiedenis kent behalve Naundorff nog de volgende Jean Marie Hervagauet, Marthurin Bruneau, Henri Hebert en Morel de St.. Didier. Zij allen gaven voor te zijn de zoon van den Eranaebe» koning. Van allen is de onjuistheid hunner aan spraken aangetoond, doch alleen over Naun dorff bestaat nog geen zekerheid. Volgens som migen .zou hij een Duitscher zijn, afkomstig uit Neder Lausitz, die eerst als horlogemaker en vader van een talrijk gezin te Spandau, Branden burg en Crossen gewoond had. Hij geleek veel op Lodewijk XVI en zijn dochter op Marie Antoinette. In 1836 werd hij in Frankrijk wegens bedrof aangeklaagd, vrijgesproken doch uit het land verbannen, waarna hij zich te Delft vestigde. Nu is over hém een nieuwe studie verschenen in de „Revue des deux mondes' door Lenotre, getiteld „Le roi Louis XVII" (Koning Lode wijk XVII). Uit het opschrift reeds bemerkt men, dat Le notre in Naundorff den Franschen prins ziet, zooals trouwens nog velen in Frankrijk. Het loont de moeite van deze artikelen van Lenotre iets te vermelden, omdat hij tal van onbekende bijzonderheden hekend maakt, die een nieuw licht werpen op den man, die hier begraven ligt en op de historievan denFranschen prins.Er blijkt o.a. uit, dat Simon hemvolstrekt niet zoo wreed en schandelijkheeft behandeld als algemeen werd aangenomen. Hij was ruw,maar goedhartig en voedde het prinsje op naar zijn communistische begrippen. Toen het kind ziek was, heeft Simon het met zorg verpleegd. Er is in de geschiedenis veel geheimzinnigs. Simon is op onverklaarbare wijze uit den Temple verdwenen en op dit oogenblik is niet met Ik "iaak ij zelf den indruk van een beer te zijn in een kippenkooi. Wij komen'in niets over een Constance, ja Constance is een engel, maar och oclizij is zoo saamgegroeid met die omgeving, dat liet haar moeite genoeg zal kos ten zich in mijn eenvoudig huis, bij mijn een voudige moeder te kunen wennen." Hij smachtte er naar, in zijn gewone doen te rug te keeren, niet meer alle weken of ten min ste alle veertien dagen naar Den Haag te reizen en dan, zooals hij het tot ergernis van mevrouw Manteghem zeide, in het kijkkastje te worden geplaatst, waar hij aan vrienden en familie als iets heel merkwaardigs werd vertoond. Nu had hij geen plan gehad deze week zijn meisje te bezoeken, maar oom Zoo en tante Zus gaven die soiree te zijner eere, lnj mocht met ontbreken - en hij had zich dubbold verveeld en geërgerd. Bij het naar huis gaan kreeg hij nog een re- rechtwijzing vam mevrouw over zijn weinige spraakzaamheid, en zelfs Constance was niet tevreden. „Ik zou zoo graag trotsch op je zijn, iedereen mijn keuze laten bewonderen maar als je zoo saai en stil bent, dan begrpepen de men schen niet, wat mij zoo in je heeft aangetrokken, zeide zij, als altijd even lief. Lu toen kwam het plotseling in hem op „Als ik niet rijk heette, dan zou haar niets zekerheid te zeggen wat er toen gebeurd is met den kleinen Lodewijk. Volgens Lenotre is hij stellig niet in den Temple overleden.De prinswerd in den nacht van 19 Januari 1794 uit zijn gevangenis ontvoerd zonder dat Simon dit wist of bemerkte, maar waarheen het, ongeluk kige prinsje toen gebracht is, weet men niet. Na 19 Januari 1794 was et wel een kind, een zie kelijk stakkertje, in den Temple, maar dat was niet de zoon van Lodewijk XVI. Robespierre had dit ontdekt maar zweeg er over. Barras liet het zieke kind later overbrengen naar het kasteel te Vitry, waar het weer door een ander kind werd vervangen, dat doof en stom was. Dit kind is toen weer teruggebracht naar'den Temple en daar overleden. Waar de echte prins gebleven was weet men niet. Of liet eenzame graf op het voormalige kerk hof inderdaad de overblijfselen bevat van het, beklagenswaardige vorstenkind is nog evenmin zeker als het tegendeel. Over het verblijf van de familie Naundorff te Delft heeft een oud Delftenaar het volgende geschreven aSn de „Nieuwe Courant" „Ik herinner mij nog zeer goed dat mijn vader mij omtrent de familie vertelde. De achtbare heer Naundorff, die sprekend op Lodewijk XVI geleek woonde met vrouw en kinderen in het deftige perceel aan de Oude Delft, vlak tegenover de toenmalige Academie (Thans T Hoogeschool), waar later de predikant bij de Ned. Herv. ge meente ds. Molenkamp jaren lang woonde. Mijn vader gaf bij de familie les en kwam telkens als hij daar aan huis kwam, onder den indruk van iets moeilijk te beschrijven statigs en deftigs of schoon er toch lang geen weelde heerschte. Hel, was er betrekkelijkeenvoudig gemeubileerd,maar toch was er een vertrek als kapel ingericht, toch was er in een der vertrekken altijd gedekt, en had de bediende die de deur opendeed, een veel plechtiger en zich-voelender voorkomen, dan welke bediende in Delft ook. Maar het meest imponeerend waren toch wel de bewoners vooral was dat. Mile Amélie Naundorff, of zoo als zij te Delft in het ouderlijk huis genoemd werd Prinses Amélie de Bourbon en door de bedienden kortweg Hoogheid. Niet de hoogheid van de ongelukkige ballingen maakte indruk,maar veel eer hun eenvoud, wat iniusschen niet belette dat den bezoeker geen oogenblik de gedachte verliet hier mét personen van vorstelijken afkomst te doen te hebben. Delft was in die dagen een buitengewoon ge schikt stedeke om als wijkplaats voor een derge lijke familie te dienen. Zij moeten zich in dit milieu allerminst vreemd gevoeld hebben, de leden der familie Naundorff-Bourbon, want er woonden toen in de Prinsestad, vooral in dat gedeelte van de Oude Delft (echte Delvenaars I sprekenvan hel Oude Delft) niets dan defligemen- schen, van wie te hooren dan ook zij legitimisten waren, volstrekt geen vreemden indruk zou heb ben gemaakt. Dat zat 'm in hun adel wij herin neren ons in dat gedeelte van het, Oude Delfl, alleen graaf Van Bylandt, die toen de schutterij commandeerde, en jhr. Van der Goes van Na- ters, wien de deftigheid van gelaat en houding- afstraalde want er woonden ook wijnkoopers, boterhandelaren, hoogleeraren aan de Academie, in mij hebben aangetrokken. Zij is te verblind door al het klatergoud, dat haar omringt." Maar hij verdreef alle lastige gedachten. Waren wij maar getrouwd en de schoonmoeder op een afstand, dan hoopte hij macht over haar te verkrijgen door zijn liefde, zijn zorg voor haar zijn teer, fijn kasplantje. Hij hoopte zeker, dat ook zijn moeder hem zou helpen in die taak eerst zou hij alle grillen van Constance vervullen, zij mocht niets veranderen, verbou wen, het oude wegdoen, zij mocht laten koopen, logés vragen, mits zij maar tevreden was, om later een ernstig aan haar plichten gewijd te leven te leiden. Maar dan kwam weer de lastige vraag Was baar liefde'voor hem groot genoeg om op tcjwege tegen alles, wat zij in Den Haag achter liet, en bij gebrek aan liefde, had zij een ander hooger gevoel, dat haar handelingen bezielde, haar gevoelens regelde „Ja, ja," herhaalde Hijtelkens, „als zij maar weg is onder den invloed barer moeder en onder dien van de mijne komt. t Kan mei, anders, -zij is nog zoo jong, zoo vatbaar voor indrukken ten goede en ten kwade. Hij trachtte het verwijt te dooven, dat hij diep in zijn hart begon te hooren en dat bij zoo duidelijk las in de oogen zijner moeder. „Is het niet onverantwoordelijk, je toekomst te vertrouwen op zoo'n vlindertje, zoo n bloem van één dag'IWelke waarborgen heeft zij voor je toekomstig geluk Zij dorst naar op winding, naar verstrooiing. Zoodra zij niets heeft wat haat boeit, zakt zij ineen en heet ziek. Haar lief gezichtje, haar aangeleerde maniertjes haar kleine talent, dat is alles, wat zij meebrengL in het huwelijk. Is dit voldoende voor een ernstig man als gij Zijn dat de eigenschappen, die een christelijke vrouw en moeder ïp de eerste plaats onontbeerlijk zijn ?.- Maar hij smoorde die stem hij wilde doof en blind zijn, zoo vervulde hem zijn ingenomenheid met dat meisje geheel. Dien dag was hij echte\- door al de tegen strijdige vragen, die zich aan hem opdrongen, door de geleden verveling op de soiree, door het werk, dat zich hij zijn terugkomst had opgehoopt door een paar bezoeken van veel belang, die hij gemist had tijdens zijn afwezigheid, en eindelijk door een paar onaangename brieven over hangende zaken, uit zijn humeur geraakt en dus niet in de beste stemming, toen zijn moeder na liet éten tot hem zeide op hoogst ernstigen en zelfs plechtigen toon „Ik zou je graag eens willen spreken, Robei over iets heel belangrijks. „Moeder, u had geen ongunstiger tijd kunnen kiezen, om belangrijke dingen met mij te Spreken. op mij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5