Dagblad voor Schiedam en 44ste Jaargang. Maandag 10 Januari 1921. No. 12932 F EU IJLL E T C Haar Dochter. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. MQ verllei van wi wijsvinger verlies levenslange geheele vaet oog i Invaliditeit'; wordt gew»fcorgd door de Hollandsoho Algemeen# V«rz»ke»la|sjiaahJsjebU4am. De verzekering Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op[j aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. verlies van eiken ando ren vinger i Buitenlandsch Nieuws. RUSLAND. Naar van de Russische grens wordt gemeld, heeft de vice-voorzitter van den economischen raad, Lomof, tijdens een zitting van dien raad verklaard, dat tot dusver nog geen enkel con tract inzake de concessies definitief is getee- kend, hoewel de Sovjet-regeering in onderhande ling is getreden met verschillende buitenland- sche firma's. Onder de firma's, met wie de Sov jet-regeering besprekingen voert, noemde Lomof o.a. een Duitsche handelsmaatschappij, aan welke voor den tijd van 20 jaar de fabricatie van chemische producten zou worden opgedra gen. Verder zou de Sovjet-regeering vah plan zijn, 140 millioen desjatinen bosch in Noord-Rusland en Siberië aan buitenlanders in exploitatie te geven. Met eenige Engelsche handelshuizen is een voorloopige overeenkomst gesloten voor de exp oitatie gedurende 60 jaar van 18 millioen aesjatmen bosch. zou kunnen hebben Een andere partij ijvert voor aartshertog Jozef. Van de zijde dezer partij wordt er bij ex-keizer Karl op aangedrongen, ten bate van Jozef afstand te doen van zijn candidatuur. Een derde candidaat is Horty. De Engelsche districtscommissaris zou verklaard hebben, dat de Engelsche regeering, noch de troonsbestij ging van ex-keizer Karl, noch van een anderen Habsburger zou dulden. Hij zou daarom den raad hebben gegeven, een uit 'n niet-aristocra- tisch geslacht afkomstigen Hongaar tot natio naal koning te kronen. Hierop steunt de can didatuur van Horty. De correspondent komt tot de slotsom, dat de strijd om de Hongaarsche kroon in laatste instantie waarschijnlijk tusschen de beide Ilabs- burgers zal gaan. RUSLAND EN JAPAN. Naar de „Morning Post" uit Stockholm ver neemt, spreekt de Russische Sovjet-regeering de hoop uit op een spoedige en onbeperkte her vatting van het handelsverkeer met Japan en het verre Oosten. Verscheidene contracten zijn reeds afgesloten. BELGIE. Aan de Fransch-Belgische grens wordt de crisis steeds ernstiger. De meeste glasblazerijen, die zich langs de grens bevinden, zullen hun ovens moeten laten u'itdooven, tengevolge van den Imogen steenkoolprijs en de scliaarsche en weinig belangrijke bestellingen. De glasmaga zijnen te Escaupont zijn overladen met voorra den, w.o. vier millioen Borcleausche flesschen, die op koopers wachten. De fabrieken van spie gelglas in de Borinage zijn er ook slecht aan toe en zullen haar productie moeten beperken, wanneer zij niet binnenkort tot sluiting willen overgaan. In één woord, de nijverheid langs de grens verteert in een moeilijken toestand. HONGARIJE. De correspondent be Boedapest van het „Acht ii -• icndblatt" schrijft over de ontwikkeling van c e monarchistische beweging in Hongarije De aanhangers van ex-keizer Karl vormen talrijke partij. Naar verluidt, zou graaf Robert Apponyi verklaard hebben, dat hij geen anderen legitiemen vorst dan Karl zou erken nen.Het schijnt, dat de ex-keizer een zeer leven dige en zeer dure campagne voert, niet alleen te Boedapest, doelt, ook in groote steden in het buitenland, vooral te Wcenen. Aan een zeer hooggeplaatst en aan de dynastie verwant per soon te Boedapest zou hij schriftelijk hebben medegedeeld, dat lrij in Maart u.s. te Boedapest zou terugkeeren, wat er ook moge gebeuren. De betrokken persoon heeft den ex-keizer in zijn antwoord op de eventueele noodlottige ge- volgen gewezen, die zulk een onberaden stap ALLERLEI. De Washingtonsche correspondent van de „Daily Telegraph" seint, dat Harding, wanneer lrij zijn ambt zal hebben aanvaard, overeenkom stig de algemeene verwachting, onverwijld een internationale conferentie zal bijeenroepen, om, een vermindering der bewapeningen te bespre ken. „Deze stap", aldus dc correspondent, „is de logische reactie van de nationale beweging in de Vereenigde Staten, ten gunste der beperking- van de bewapeningen, welke beweging zich thans tot alle deelen van het land heeft uitge breid en klaarblijkelijk veld wint, naarmate men meer gaat inzien, dat de vrede en de wel vaart der wereld voor een groot deel afhangen van he*, gebruik voor hef economisch en natio naal herstel van de gelden, welke thans worden besteed voor leger en vloot. De correspondent voegt er aan toe, clat sena tor Harding, als journalist, zeer vaardig is, waar bet geldt, het ontdekken van nieuwe wen dingen der publieke opinie en de internationale conferentie beschouwt als de juiste wijze, om liet vredes-programma, in samenwerking met de andere landen, voor welke hij en de republi keinen zijn opgekomen, uit te voeren. De directeuren der Engelsche, Fransche, Italiaansche, Grieksche, Siamcesclic en Belgische verreken-bureaux zijn Donderdag te Parijs bijeengekomen, om zich bezig te houden met het ophouden der Duitsche betalingen aan ge noemde bureaux. Duitsehland was vertegenwoordigd door den directeur van het Berlijnsche verrekenbureau, die aanbood de achterstallige bedragen vóór den 15en Januari e.k. te vereffenen. Uit Berlijn seint men Volgens de „Deutsche Allgemeine Ztg." zal de staatssecretaris van het rijksministerie van Financiën, Von Schroder, zich in het begin dei- vólgende week,- vergezeld van twee experts, naar Brussel begeven,'om zoo mogelijk nog voor de heropening van de conferentie van financieele experts de onderhandelingen met de Belgische regeering over de inlossing van de zes milliard in België achtergelaten pa pieren marken, te hervatten. Van andere zijde wordt bericht, dat de heeren Warburg en Urbig zijn aangewezen als experts, om Von Schroder in deze aangelegenheid ter zijde te staan. Uit Weenen wordt gemeld, dat het totaal bedrag in Oostenrijk in omloop zijnde bank biljetten 35 milliard beloopt. De nieuwe eischen der staatsbeambten zouden een verhooging dei- uitgaven van anderhalf milliard meebrengen, .waarvoor geen dekking aanwezig is en die ook niet uit dc kasgelden kunnen worden bestreden. De Belgische minister van Financiën heeft aan den koning ter teekening voorgelegd een ontwerp voor de opheffing van de controle op de wisselmarkt aan liet einde van deze of het begin van de volgende maand. Kapitalen en fondsen kunnen weder vrij worden in- en uit gevoerd. De verbodsbepalingen betreffende de uitgifte en verkoop van buitenlandsche waarden op Belgisch gebied blijven gehandhaafd. Binnenland. Opheffing R. K. I). Do „Avp." meldt, dat de commissie van advies ï.z. de Rijkskolen-distributie aan den minister van landbouw heeft verzocht om zoo spoedig mogelijk dc Rijkskolen-distributie op te heffen aangezien de kolenprijzen steeds dalen, is het onmogelijk om verder op denzeifden voet, door ie gaan. Stenuregeling. De raad der gemeente Aalten verwierp met 84 stómmen een voorstel van eenige raadsle- len om deel te nemen aan een steunregeling voor de werklooze textielarbeiders. Krachtens de ontworpen regeling zou, zooals bekend, het rijk 50 de werkgevers 40 en de gemeente 10 der benoodige gelden fpurneeren. Zaandam. De Zaandamsche geldleoning is niet geslaagd. De inschrijving was onvoldoende Gen.-majoor Schneider. Men meldt het overlijden op /6-jarigen leeftijd van den oud-genera al-majoor Van het leger in Ned.-Indië W. A. Schneider. Omstreeks 1900 had hij den dienst met pensioen verlaten. Hij was ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw. Krassin naar ons land. Naar het „Vad!' uit Londen verneemt, is er sprake van, dat de sovjet-vertegenwoordiger Krassin, die, zooals men weet, binnenkort naar Moscou terugkeert, ook een bezoek aan Nederland zal brengen, althans wanneer het hem gelukt een pas voor ons land te krijgen. Kaas uitvoer. In aansluiting aan hetgeen wij mededeelen be treffende opheffing van de regeeringsbemoeiingen enbelemmerendebepalingen ten opzichte van de voedselvoorziening met 1 April e.k., vernemen wij nader, dat, wat den uitvoer van kaas betreft 31 Zijn moeder wist, niet wat ze zag en hoorde. Zij herinnerde zich niet, hem na zijn kinderjaren ooit te hebben zien schreien. Maar de opwinding en overspanning der laatste dagen of weken barstte nu eindelijk los, en hij kon zich geen re kenschap geven van zijn aandoening. „Maar, lieve jongen!" zei zijn moeder op staande en hem over het hoofd strijkend, „trek je het je zoo aan? Vind je het zoo erg? Maar ik kan niets beters doen. 't Is het verstandigst je zult het later zelf inzien." „O moeder, moeder Dat u mijn zorgen weer vermeerdertIk heb al zooveel aan mijn hoofd, zooveel Ik weet niet, hoe er door te komen," „Maar, Rob, 't is toch niets ergs?" „Ach neen, ik kom er wel over heen. Ik heb wel voor heerter vuren gestaan, maar nu, juist nu komt mij alles zoo slecht gelegen. Ik heb aan zooveel te denken en 1111 weer „Had ik dat geweten, dan zou ik nog een beet- gewacht hebben met het je te zeggen, maar 'k loop er reeds zoo lang mee rond. Wij moeten '/'"-'lelijk maatregelen nemen om alles te schik ken >>Ik voel mij als een gejaagd hert, dat maakt mij zoo kinderachtig," zei de hij en zijn hoofd tegen zijn moeders bortst latende vallen, sloot hij zijn oogen als een doodvermoeide „ik ben zoo moe." „Maar, lieve Rob," vroeg zijn moeder feeder en hartelijk, „wat maakt je dan zoo Ben je misschien niet gelukkig in je engagement?" „O zeker, zeker,! Constance is een engel Ik kan niet leven zonder haar, maar er is zoo veel. „Heb je geldzorgen?" „Niet bepaald Zooals ik u zei, ik zal het wel te boven komen met ijver en inspanning en zui nigheid het zijn een paar leelijke klappen, die ik gekregen heb maar het komt me juist zoo slecht te pas. Die arme Constance heeft zooveel illusion over onze huwelijksreis, het verbouwen van het huis, het vernieuwen der meubels." „Nu, ja, maar dat kan wachten, zeide de moeder een beetje scherp, „je moet haar dat ronduit zeggen, en dan zal zij het zeker billijken. Robert zweeg, want dat was het ergste hij voelde als bij instinct, dat, wanneer Constance van dit alles afstand moest doen, hij zelf vee! van zijn aantrekkelijkheid tegenover haar zou moeten missen. „En nu komt het je misschien niet eens te pas er twee huishoudens op na te houden, maar ik zal het zoo zuinig mogelijk aanleggen. Ik had reeds met de Vcrmeilens gepraat, dat ik Iherese zoo gaarne bij mij zou hebben als gezelschap en deze vermoedelijk reeds eerder zal worden vrijgelaten. Het moet n.l. in het voornemen liggen, om reeds met 1 'Maart e. k. de belem merende bepalingen, wat den kaasuitvoer be treft, geheel op te heffen. Indien wij goed zijn ingelicht, dan zou, ware aan den wensch van Minister IJssel- steyn tegemoetgekomen, de kaasuitvoer thans reeds onbeperkt zijn toegestaan. (Tel.) De toestand der Koningin-Moeder. Zaterdagavond zes uur luidde het bulletin be treffende den gezondheidstoestand, van de ko ningin-moeder als volgt Hare Majesteit koningin-moeder voélde zich heden goed. De eetlust neemtlangzaam toe. De algemeene toestand is goed gebleven. (w.g.) H. J. LAMéRIS. C. L. DE JONGH. In ,het vervolg zullen alleen de ochtend- bulletins gegeven worden. Dc opheffing der crisis-instellingen. Zooals dezer dagen werd bericht, zal met in gang van 1 April a.s. de af deeling'„Volksvoeding" aan hef Departement van Landbouw worden opgeheven. De „Tel.!' heeft eens geinformeerd hoe het op dien datum zal staan met de werkzaamheden die aan de afdeeling warén opgedragen. De ophefffing betreft twee afdeelingen die van de Volksvoeding en van de Meikvoorziening. Hoofd van beide afdeelingen is de .heer Lu- mann,referendaris.Het personeel der afdeelingen wordt, op enkelen na, die vermoedelijk in vas ten dienst overgaan, ten deele op 1 Fcbr. ten dooie op 1 April ontslagen. Bij de opheffing der afdeelingen zal nog in werking blijven lo een uitvoerverbod op aardappelen, 2o een uitvoerverbod op enkele industrieels producten, 3o een uitvoerverbod op tarwe. 4o een uitvoerverbod op melk, 5o een uitvoerverbod op suiker. Vermoedelijk zal 'ook nog noodzakelijk blij ken, een uitvoerverbod op suikerbieten. Van de distributie op levensmiddelen is op het oogenblik alleen nog over de Bruinbrood- distributie. Deze blijft ook na lApril bestendigd. Het verbruik van bruinbrood wordt echter hoe langer hoe minder, zoodat. deze distributie vermoedelijk langzamerhand uits reft. De bedoeling is verder, met ingang van 1 April de melkvoorziening op te heffen. Intus- schen zullen waarschijnlijk, met betrekking tot de melk, nog eenige speciale maatregelen noodig blijken. Daarom heeft de minister van Landbouw een commissie benoemd, om hem op korten termijn van advies te dienen over dergelijke maatre gelen tri Zij bestaat uit de volgende heeren: 1L L. Lobink, voorzitter L. Bückmann, secr. de Miranda, wethouder van Amsterdam Mr. P. Droogleever Fortuyn, wethouder van Den hulp, maar dit vervalt natuurlijk, als het je met past." „Och; lieve moeder Ik zal de laatste zijn om u ontberingen op te leggen, maar ik vind het zoo hard, dat u het huis wil ruimen, 't Was alles zoo goed geweest en Constance vond het ook zoo prettig." Dat had Constance nooit gezegd, maar hij verbeelde zich te goeder trouw, dat zij met zijn regeling even ingenomen was als hij zeil, en nu kwam moeder en wierp alles omver. „U zal zien," ging hij voort, „dat zij er niets van zal willen hooren 't Is haar veel te veel waard, zich niet met het huishouden te bemoei en, en'het in zulke goede handen te weten." Dat komediespelen viel moeder Van Berken hoe langer hoe zwaarder zij had grooten lust hem alles te bekennen, maar zij weerhield zich, hij had zorgen genoeg, hij zelf wilde er met dc dames over spreken en dan moesten zij ze ven ook maar zien, hoe er zich uit te rei een. „Moeder," ging Robert voort, „u weet me hoe hard het valt, dat u het huis ruimen wil v mijn vrouw, 't Is me nooit in de gee aci 8 komen, dat zoo iets mogelijk zog zijn. Waa oi doet u het dan toch Er bestaat immers geen reden voor." 0 T1 „Wel, lieve jongen, hoe kan je dat zeggen Ik wil niets aanmerken op je aanstaand vrouwtje. Ik ken haar weinig, ik geloof gaarne, dat zij al- I lerliefst en zacht is, maar maar,.wij belmoren niet bij elkander, wij zijn zoo heel anders. Zij kan het niet helpen en ik ook met, maar ik zo haar nooit voldoen met mijn manier van huis houden, al doe ik er ook nog zoo nnjn best v< Och, als beiden van mij houdt, dan zal ft weï gaan, want Constance heeft zoo n goc I„ bovendien is er nog een redenf waarom ,k »o graag liaar plaats als huishoudster door u moeder «ier handen hij nog "nine» InS'S niet'komen - u i" ie bedoel haar moeder Ik kan dat Ssch nfe ntóaan - met haar algemeten maten en haar wuivende handen. Zij maakt mij Lu, „'in streek met haar zoutelooze praatjes en 7oo van streek met haar zoutelooze praatjt overdreven eischen als ik Constance maar aan haar invloed kan onttrekken, zal alles beter gaan Zij komt hier nooit wonen, nooit. „Ja maar, Rob, vergeet met, dat zij haai moe der is en zij innig van haar houdt. Je mag ze no scheiden als moeder en dochter „Zij kan hier logecren, maar voorgoed komt ze hier nooit. En zoolang uhier woon geen sprake van kunnen zijn. i 1 'j' wie weet, wat zij dan niet weer verzint, tige mensch 1" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1