Haag H. H. T. O. Kettlitz. wethouder van Utrecht; de Kamerleden J. Weitkamp, J. J. Wintermans en A. Colijn. Voor de producenten de heeren J. S. Blink, A. N. Vadermans en J. G. Collot, d'Eseury voor de distribuanten de heeren A. Beeren en J. Smit en voorts uit de heeren Dr. A. van Raalte (Dordrecht) Dr. Schey (Hoorn) J. N. Swaving en J. Bieleman, inspecteurs van het Zuivelwezen J. G. Hitma (Sneek), W. Reitsma en A. Diephuis, terwijl als jurist aan de commis sie is toegevoegd Mr. H. Bijleveld Jr., adviseur in Crisiszaken. De minister van Landbouw heeft deze com missie Zaterdag geinstalleerd. Met spoorwegonderzoek. Men schrijft uit Utrecht aan de „N.RCrt." De Staatscommissie van onderzoek in zake den onregelmatigen treinenloop is benoemd,en men verkeert over deze benoeming in dankbare stem- nfing, alleen reeds bij de gedachte, dat er nu wel eens een tijd zou kunnen komen, dat wij bij het op reis gaan,ons spoorboekje met succeskunnenraad- plegen. Hier in Utrecht zetelt de directie en leiding van onze door en door zieke spoorwegexploitatie, en hierdoor hee.it de Utrechtsche burger wel eens minder aangename dingen over dit beleid aan te hooren, zoodra hij het waagt zich naar een andere plaats te begeven. Maar wij hebben nu in de staatscommissie een schild. Onlangs nog heb ik met succes de Staats commissie uitgespeeld, toen men mij meedeeP de, hoe schandelijk de dure locomotieven worden verwaarloosd, hoe het roest en de ketelsteen er duimdik opzat, en hoe op deze wijze een kapi taalvernietiging plaats heed., die moeilijk onder cijfers is te brengen. Utrecht is hoopvol gestemd en de Utrechtsche burgerij inzonderheid is er van overtuigd dat de commisie zich niet met sprookjes zal laten afschepen over fietsenvervoer en slechte kolen, maar dat zij openlijk zal constateeren ,,dat alle proefritten met de locomotieven, waarachter een zwaren trein, geschieden binnen den vastgestelden tijd, met dezelfde kolen, die boor den gewonen treindienst worden gebezigd!' ,,dat verwaarloozing der machines niets te maken heeft met fietsen en qualiteit der kolen" „dat de treinenloop,vergeleken bij 1914 minder is, en dat de Nederlandsche spoorwegen thans over ongeveer 100 locomotieven meer beschikken dan in 1914." Eveneens is men benieuwd om de uitspraak van de commissie te hooren over het feit, dat door den hoofdingenieur der H. S. M. te Amster dam, 20 zware goederentrein-locomotieven zijn besteld, waarvan bij aflevering der machines blijkt, dat deze machines. „niet over de brug gen mogen!', wegens te zware asbelasting. Indien men dit te voren had nagegaan en deze machines had besteld met 4 gekoppelde assen in plaats met 3, dan hadden ze de bruggen wel kunnen passeeren. Men kan ze nu alleen op baanvakken zonder bruggen gebruiken, hoewel ze daarweer niet aan het doel zullen beantwoor den, aangezien ze ongeschikt zijn voor moderne goederentreinen van 1500 ton. Men behoeft nauwelijks te vragen, hoe de commissie dit zal beoordeelen, als men daarbij nagaat, dat iedere machine ongeveer 78.000 kost en dus op deze wijze alleen reeds 1.560.000 vrijwel is verknoeid. Ala een Directie in een particulier bedrijf, dat commercieel wordt beheerd, dergelijke gestes met haar verantwoordelijkheid dekte, zou zij niet al leen haar naam verliezen, maar zou ook zeer terecht haar positie onmogelijk zijn, als zij geen voldoende zelfkennis bezat, om ongevraagd te verdwijnen. Bij de Nederlandsche Spoorwegen is dit, wat het laatste betreft, juist andersom de ingenieur-directeur, die dergelijke dingen heeft goedgekeurd, heeft de hoofdleiding. Der Commissie wacht een zware en uiterst moeilijke taak de meest tegenstrijdige berichten zullen haar bereiken het zal tegenover haar worden een „sauve, qui peut!', en zij zal ver baasd staan over hetgeen zij op haarweg naar waarheid en licht zal ontmoeten. „zelfkazende" boeren, wier melk nu met ingang van 10 Januari geheel vrij komt. Voor deze melk is echter van Regeeringswege een prijs voor den hoer vastgesteld van 17 1/2 cent, af boerderij. De productenfabrieken hopen hunnerzijds te profiteeren van de volledige hand having van 't kaasmaakverbod, waardoor een zeer beduidende hoeveelheid (honderdduizen den Liters) melk voor de consumptie vrij komt, en weigeren meer dan 15 cent te betalen'en méér terwijl door hen in October. 20 cents en méér besteed werd. De boeren houden zich van hunne zijde natuurlijk aan den van Regeeringswege gegarandeerden prijs van 17V2 cent, en weigeren onder dien prijs af te geven. In de betrokken kringen wordt het niet onwaarschijnlijk geacht, dat,indien de productenfabrieken bij hun stand punt volharden zouden, in sommige streken de absolute handhaving van het kaasmaakverbod niet wel uitvoerbaar zou blijken. Mgr. Vallega. In verband met de op handen zijnde wis seling van de pauselijke vertegenwoordiging hier te lande gelijk wij reeds berichten, zal waarschijnlijk Mgr. Caroli, internuntius in Bolivia, als nuntius te 's-IIage worden geaccre diteerd zal, naaf wij vernemen, eerlang Mgr. J. F. Vallega, Pauselijke zaakgelastigde te 's-FIage, benoemd worden tot aartsbisschop van Smyrna en naar Rome reizen, om er de bissckopswijzingte ontvangen. (lijd). IL K. Ned. Boerenbond. Het 25-jarig bestaan van den Nederland- schen Boerenbond, warvan dr. Schaapman bij de oprichting verlangde, dat hij zon be staan uil, „boeren op de eerste plaats, boeren op de tweede plaats en boeren op de derde plaats" zal te Utrecht op 31 Januari gevierd worden. Er zal een Nationaal Congres worden gehouden, waarop vertegenwoordigers van alle R. K. Boerenbonden worden verwacht. Na een plechtige II. Mis van dankzegging zullen in den morgen vier vergaderingen plaats hebben, waar op zullen worden ingéleid „Bevordering van den socialen vrede op het platteland!', door pater prof. van Aken, O.P. te Amsterdm „De organisatie van de boerenjeiigd", door rector J. J1 Rils te Haelen (IJmb.) liet „Pachtvraagstuk", door mr. Ch. YYitlox te 'sHertogenbosch en „De Sociale verzekering in den landbouw", door den heer G. J. J. Peters te 'sGravenhage. Na den middag heeft een feestvergadering plaats, waarop de Aartsbisschop van,Utrecht, on de Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel wor den verwacht. De feestviering belooft op die wijze voor onze katholieke landbouwers een belangrijk feit te zullen werden. Ontslag van personeel. Men bericht aan „De Tijd!' Jhr. J. A. de Jonge van Zwijnbergen, In tendant van het particuliere paleis en domein van de Koningin-Moeder te Soestdijk heeft dezer^dagen aan een groot gedeelte van het personeel tegen 1 April ontslag aangezegd. In t geheel worden dertien beambten ontslagen nl. 8 tuin- en boscharbeiders,de tuin- en bosch baas, de jachtopziener, de stoffeerder en de bouw kundig opzichter. Onder hen zijn er acht, die een klein pensioen, varieerend tusschen 5 en 10 gulden per week ontvangen, berekend naai de bekleede functie en den doorgebrachten diensttijd, terwijl de anderen een legaat werd toegedacht in den vorm van een spaarbankboekje waarvan het bedrag echter eerst na verloop van jaren mag worden aangesproken. Vele van deze menschen, die tot dusver het genot hadden van een vrije woning, moeten thans ook hunne huizen verlaten, wijl deze zullen worden verkocht. Reeds werd een stal- gebouw tot particuliere woning ingericht, ter wijl het in de bedoeling ligt, nog meerdere be zuinigingen door te voeren. De melk. Men meldt uit Gouda De gezamenlijke fabrikanten van geconden seerde melk en melkpoeder,in Zuid-Holland heb ben aan hunne veehouders-leveranciers een circulaire toegezonden,waarbij zij bekendmaken, dat door hen voortaan per Liter zal worden be taald. Deze bekendmaking heeft onder de be trokken boeren heel wat opschudding veroor zaakt. Velen van hen behooren n.l. tot de z.g. Spanje en Nederland. In men brief aan den voorzitter der Tweede Kamer deelt de Minister van Buitenlandsche Zaken mede, dat hij den 13n September 1919 aan den Spaanschen gezant alhier heeft ge meld, dat de Nederlandsche Regeering geen be- jzwaar had tegen het voorstel van de Spaansche Regeering, om de verklaringen van 12 Juli 1892 en 13 Nov. 1899, regelende de handelsbetrek kingen tusschen Nederland en Spanje, als voor loopig nog van kracht zijnde te beschouwen, maar den opzeggingstermijn nader vast te stel len op drie maanden. Thans heeft de Minister van den Spaanschen gezant een schrijven ont vangen, gedagteekend 17 Dec. 1920, waarin de heer Mendez de Vigo hem bericht, dat zijn Re geering bedoelde verklaringen met ingang van 20 Maart 1921 als vervallen zal beschouwen. Mitsdien zullen deze verklaringen op laatstge noemden datum buiten werking treden. Spoorweglijnen in Zeeland. In een nota naar aanleiding van liet verslag betreffende liet wetsontwerp tot nadere bevor dering van den aanleg en bet in exploitatie bren gen en regeling van de exploitatie der spoorweg- lijnen van Goes over 's Heer Arendskerke, Borsselen en Hoedeken.skerke naar Goes, enz., merkt de Regeering op, dat van een wanver houding tusschen het aandeelenkapitaal der Mij. Zuid-Beveland en de overige aanlegkosten slechts gesproken zou kunnen worden,voor zoo veel het deel der overige aanlegkosten, dat rente zal dragen en derhalve een vasten last op het bedrijf zal leggen, overmatig groot mocht zijn. Zoodanige wanverhouding doet zich, naar de Regeering meent, niet voor in dit geval. Van een winstverdeeling ten nadeele van den Staat en ter bevoorrechting der Mij. Zuid'-Beveland, mag niet worden gesproken. Daar de helft der voorschotten voor het bouwkapitaal door den Staat wordt verstrekt, zal deze bij de voorge stelde regeling der winstverdeeling rechtstreeks gebaat zijn. dere personen naar het. verafgelegen hoofdstem- bureau moeten begeven als gevolg van de be paling, dat het jongste lid van het stembureau de overbrenging van (,1e versch llendc stukken moest bewerkstelligen. Het jongste lid van het stembureau zal nu kunnen volstaan met een en ander over te brengen naar den burgemeester zijner gemeente, waarna vervolgens doordezen zelf of door een gemeenteambtenaar, daartoe door hem aangewezen, de stukken van alle stem- bureaux naar hot hoofdstembureau worden ge bracht. Do werkzaamheden van de hoofdstembureaux met betrekking tot de vaststelling van de uit komsten der stemming zijn zoo omvangrijk, dat, hoewel bij de Kamerverkiezingen in 1918, na het binnenkomen van de gegevens van de stem- bureaux, bij de meeste hoofdstembureaux reeds in den nacht van den dag volgende op de stem ming, werd aangevangen met de optellingen, noodig om tot de uitkomsten van de stemming te geraken, zeer vele eerst in den tweeden nacht na de stemming is staat waren de uitkomsten vast te stellen, Bovendien bleek, dat de spoed in vele gevallen tot fouten in de berekeningen had geleid. Bedenkt men daarbij dat, als de vrouwen mede i deel nemen aan de verkiezingen, door de dien tengevolge noodzakelijke uitbreiding van het aantal stembureaux, de taak van het hoofdstem- bureau nog zeer aanzienlijk zal verzwaard wor den, dan h? overtuigend de noodzakelijkheid aan getoond, dat de zitting van het hoofdstembureau nog een dag later wordt gesteld. Het is vrijwel zeker, dat op den tweeden dag na dien der stem ming de voorbereidende berekeningen, die niet behoeven te wachten tot de zitting, gereed kun nen zijn, zoodat dan tot de vaststelling en mede- deeling der uitkomsten kan worden overgegaan. Wel zal de voorgestelde wijziging liet bekend worden van den officieelen uitslag der verkie zing eenigszins vertragen, doch groot nadeel levert dit niet op, daar het publiek den offici- eusen uitslag, die gewoonlijk niet of zeer weinig van den officieelen zal verschillen, reeds eer op andere wijze zal vernomen hebben. De artikelen 96 en volgende gaan uit van de onderstelling, dat het centraal slembureau zijn werkzaamheden tot vaststelling van den uit slag der verkiezing verricht in oen openbare zitting onder controle der kiezers. Maar die voor stelling strookt riet met den aard der taak van het centraal stembureau noch met de eischen der practijk. De practijk is geweest, dat vóór den aanvang van de voor kiezers toegankelijke zit ting alle werkzaamheden tot Vaststelling van den uitslag der verkiezing waren verricht l ot op de lotingen, vereischt bij verkiezing van een zelfden candidaat op meer dan één lijst. De open bare zitting heeft slechts gediend óm die lotin gen te verrichten en den uitslag der verkiezing mede te deelen. Een voorgestelde wijziging strekt om de wei in overeenstemming fe bren gen rue1 hetgeen de practijk eischt. (Wordt vervolgd.) onder die der andere onderafdelingen van den R. K. Volksbond. De voorzitter van „St. B'arbara" te Rotter dam,de heer H. Tob be,bracht hulde aan den heer Mouwens voor diens sociaal werk en bood vervolgens als feestgeschenken aan,eenbandelier en een insigne voor den vaandeldrager. De voorzitter aanvaardde namens de vereeniging deze gesohenken met een kort, wood van dapk. Staande zongen de aanwezigen vervolgens het St. Barbara-vaandellied. Daarop bracht de secretaris het jaarverslag uit. Hieruit stippen wij aan, dat er een innige verstandhouding bestaat tusschen de Schiedam- sche afd. en haar zustervereeniging te Rotter dam. De afdeeling verkeert in bloeienden staat het ledental klom van 38 in 1915 tot 174 op heden, o.w. 41 begunstigers en 5 donateurs. Het batig saldo der financieele rekening be draagt 282.40. De onderafd. Alberdingk Thynr zorgde voor het feestelijk gedeelte van den avond, door het ten gehoore brengen van eenige goed uitge voerde nummers. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Leening St. Willebrordusstichting. Naar wij vernemen is de 61/ss Geldleening ad. 375.000.- ten laste der St. Willebrordus stichting alhier geheel volteekend. K*'eswel, Provme'ale wet en Gemeentewet. Art. 71 is aangevuld met een uitzonderings bepaling voor de leden van het Koninklijk Huis. Teneinde tegemoet te komen aan de na de laat ste verkiezingen algemeen gehoorde klacht, dat op een stembiljet met vele lijsten en soms meer dan honderd namen van candidaten het niet potlood zwart gemaakte stipje lastig te vinden is, wordt voorgesteld het zwart potlood te ver vangen door een rood. Het is voorgekomen, dat in stemlokalen waar weinig ruimte was, bij het sluitingsuur niet al leen binnen het lokaal, doch ook nog daarbui ten zich kiezers bevonden, die hun beurt van s emmen afwachtten. Het is gewenscht boven twijfel te stellen, dat ook de laatste groep nog tot de stembus moet worden toegelaten. Bij de jongs.e verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor de Provin ciale Staten hebben zich in gemeenten, welke in meerdere stemdistricten zijn verdeeld, meer. St. Barbara. Onder voorzitterschap van den heer Th. d'Hanis werd gisteravond in het Boijdsgebouw een feestelijke bijeenkomst gehouden ter ge legenheid van de inwijding van het vaandel der St. Barbaravereeniging, onderafd. van den R. K. Volksbond. Nadat de voorzitter geopend had, verricht te de Eerw. adviseur, kapelaan Paulussen de 11. Wijding van het fraai-bewerkte vaandel, dat te midden van groen en bloemen op het podium stond opgesteld. Vervolgens hield de Eerw. adviseur een toespraak, waarin spr. vorm en kleur van het vaandel voor de aanwezigen verduidelijkte. Als passende kleur was het paars gekozen, daar het geschikt is zoowel voor een feestvaandel als voor een vaandel dat dient voor een tocht naar den doodenakker. Een nieuw vaandel is een feit van beteekenis voor een organisatie, het bewijst dat er leven zit in de vereeniging. Het is voor een organisaLie als deze, welke ten doel heeft een der zeven werken van barmhartigheid, het dooden be graven, in toepassing te brengen een teeken, dat men behalve voor de stoffelijke belangen, ook voor de geestelijke, de hoogere belangenwil strijden. Juist naar onze daden van barm hartigheid zal Hiernamaals ons loon bepaald worden. Daarom ook draagt deze vergadering het karakter van een geloofsbelijdenis, daar we thans toonen voor onze eeuwige zaligheid vruch ten te willen kweeken. Spr. wees er op, dat het onze eerste plicht is te zorgen voor onze ziel. Een vereeniging met een geestelijk karakter staat daarom boven een vakvereeniging. Spr. toonde het nuttige van een vereeniging als „St. Barbara!' aan en vergeleek haar werk met het onderling hulpbetoon en de groote naasten liefde der eerste Christenen, welke aan het Kruis de overwinning over het heidendom hebben gebracht. Deze christelijke deugden moeten ook indezen tijd beoefend worden, anders zal de maatschap pij ten ondergaan. Spr. besloot met den wensch, dat allen zouden medewerken aan het herstellen der maatschappij in Christus door de voorspraak der H. Barbara (applaus). De heer Mouwens herinnerde aan de op richting van „St. Barbara" in Jan. 1915, als reorganisatie van „Weduwensteun" en stelde de groote verdiensten van den heer d'Hanus voor de vereeniging in het licht. Spr. gaf de ver zekering, dat het vaandel een plaats zou krijgen Gusto's Muziekvereeniging. Ter gelegenheid van haar 11-jarig bestaan bood het bestuur van Gusto's Muziekvereni ging Zaterdag aan leden en genoodigden een feestavond in het Bondsgebouw aan de Lange Haven. 1 In zijn openingsrede heette de voorzitter, de heer G. J. Vrauwdeunt, allen welkom, in het bijzonder de leden van het Eere-comité der concoursdagen en bood vervolgens de beste wen- schen aan voor 1921. Terugblikkende over het afgeloopen jaar, moest spr. erkennen, dat Gusto's muziekvereen. een zwaar jaar achter den rug had. Aan twee wedstrijden werd deelgenomen, waar twee 2e-, twee le- en twee eere-priizen werden behaald. Bovendien schreef de vereeniging zelf een concours uit, dat schitterend geslaagd is en aan heeft bezorgd°°ten 6611 P£>ar genoegli-ike dagen f inon1 rV' zat.?ckter met een tekort in kas van m. Dank zij flinken financieelen steun werd iet tekort gedekt en de vereeniging voor den ondergang behoed. Spibracht den dank der vereeniging over aan die milde gevers bestuur en leden zouden door onvermoeiden ijver en ijzeren volharding toonen, dien steun te waardeeren. G. M. V. wil een toonaangevende vereeniging worden, waarin naast de beoefening der mu ziek, ook de vriendschappelijke omgang dei- leden zal worden bevorderd. De voorzitter besloot zijn toespraak met den aanwezigen een genoeglijken avond toe te wen- schen (applaus). Daarna bracht het orkest, onder leiding van t en diiecteur, den heer J. Karsseboom, een aantal nummers ten gehoore. Achtereenvolgens werden ten gehoore ge bracht fe 1. Hulde aan den Vrede-Marsch (P. J. van Abeelen). 2. Ouverture Joyeuse .(Keler Be- la). 3. Aspirations. Suite de Valses. (C. Tieberg- niEN). 4. Grande Marche Heroique No. 3. (ii. Francois). 5. Le Forgeron du Village. Morceau burlesque avec chant en siffler. (Ch de Larmont) 6 L'Aurore d'un beau jour (Fantai- sie par Martin,) 7. Potpourri Populaire No. 3: (G. ReNAED) 8. Marsch. Hierna werd gepauzeerd. Vervolgens trad op het bekende duo-Franken, artisten van het varieté-bureau C. Faveur uit Rotterdam. Zij oogstten een onbetwishaar succes met hun humoristische voordrachten, mt het leven gegrepen. Vooral de Spiritist, een parodie op het draadloos telefoneeren met de geestenwereld viel zeer in den smaak. Veel succes lehaaldende heer en mevrouwFranken eveneens met De Verlichte Eeuw, Hans en Sizanna, Onzin en Als je slim bent. De bekende conferencier en komiek Lucien verwierf een uitbundig succes met zijn „Nacht- P1 je en „de Koster". Na een monoloog over ndië droeg hij zijn „Rotterdam" voorook zijn „Eruiloft onder de Visschen en eenige flin- e giepen- in zijn welvoorziene moppentrommel brachten de lachspieren terdege in werking. Tot ver 11a middernacht bleef men in gezellig samenzijn, gecombineerd met een geanimeerd bal, bijeen. Gusto s muziekvereeniging kan met genoegen op dezen goedgeslaagden feestavond terugzien. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags pet, handschoen, horlogeketting, knipmes, zweep sleutel, strik met broche, paar handschoenen, ring met 4 sleutels, handwagen, vrachtbrieven, bok, taschje met inh., broche met portret, por- emonnaie, kinderhandschoen. Bij vinders lade van een kas C. v. d. Mos Hoofds r. 185/5 herdershond, J. van Ka wijk, Booerstr. 11 postduif, C. v. d. Haar, Mariastr, 6 juk, J. Ramaker, Spinhuispad 1 kiiider- beurs met inh., Slolhouber, N. Haven 31 por- temonnaie met inh., J. Glansdorp, Noordinolen- slr. 20 horloge in armband, J. Verwil, Ged. Broersve^ 34/7; koffer met voetbalbenoodigd- heden, N. J. v. d. Meer, Brielsehestr. 5dames- taschje met 'nh., H. Kerdel, Jacobastr. 2 M. de Gooijer, Ouddorpschestr. 4; taschje met inh., Wed. van Meurs, Louronstr. 14 k ei, J. de Kon ng, Oo'evaarsbrug touwtje met sleutels, F. Grudelbach, Stat'onstr. 10; paraplu'e, Wed. A. Bos, K. Kerkstr. 3 k'nderhemden, J. de Graaf, Puttershoekschestr. 31; heerenhandschoen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2