Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Ms-OnoevaDeiiverzekerino feuilleton. 44ste Jaargang. Dinsdag 11 Januari 1921. No. 12933 Haar Dochter. mi Mfiri mi BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op[' aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. fcQ varllei vu levenslange f ®lpl| veillea vu 1 3 LUU IUU De veizekerlng woidl newaaiboiqd doei de Helludeehe Algemeeae Vevzeke»ln|«huh ie lehleiam. hq vetllei van een wqsvlngei Ml veiiiei van eiken ude- ven vingev i Buitenlandsch Nieuws. FRANKRIJK. Over den uil slag van de Senaatsverkiezingen wordt gemeld Op de 98 zetels zijn drie liberalen gekozen, 13 republikeinsche progressisten, 20 linksche republikeinen, 33 radicalenen radicaal-socia listen en 5 socialistische republikeinen. Er moe ten 22 herstemmingen plaats hebben, Aan de uitslagen ontbreken nog die van Guadeloupe en Rëunion. Onder de gekozenen bevinden zich behalve Paul Deschanel, Francois Marsal, Chéron, Cla- veille, Doumerque, Emile Combes en Jouvenel, de hoofdredacteur van de Matin". De minis ters Breton, Ricard en Veonnörat hadden her stemming. De 98 zetels in den Senaat waren bezet door 4 conservatieven, 2 liberalen, 13 republikeinsche progressisten, 22 linksche republikeinen, 54 radicalen en radicaal-socialisten en 3 socialis tische republikeinen. Bij de eerste stemming verloren de conser vatieven hun vier zetels, en wonnen de libera len er twee, de republikeinsche progressisten wonnen en verloren er één, de linksche republi keinen wonnen zes en verloren één, de radica len en de socialistische radicalen wonnen twee en verloren negen, terwijl de socialistische repu blikeinen drie verloren. Bij de tweede stemming wonnen de liberalen twee zetels, de republikeinsche progressisten één, de linksche republikeinen vijf en de socia listische republikeinen vier zetels. De conser vatieven verloren vier en de radicalen en de radicaal-socialisten acht zetels. De communisten, die een tiental candidaten hadden gesteld in verschillende districten, waar onder een atgevaardigde en twee oud-afgevaar digden, hebben een volkomen nederlaag ge leden. Geen hunner candidaten werd gekozen. In de „Echo de Paris" zegt MarcelRutin, dat men in regeeringskringen de meening is toegedaan, dat er tengevolge van den uitslag der Senaatsverkiezingen geen kabinetswijziging behoeft plaats te hebben, behalve natuurlijk wat betreft Ricard, die niet werd herkozen. n ENGELAND. De werkloosheid hier te lande blijft het onder- erp van den dag. Volgens de laatste officieele opgaven bedraagt het aantal werkloozen over het geheele and 784.000. De eenige kleine licht straal is, dat een paar briketfabrieken in Wales, die wegens slapte gesloten moesten worden, weer geopend werden en een 1000-tal arbeiders aan het werk hielpen. De besturen van het Trade-Unioncongres en van de Nationale Arbeiderspartij zullen een conferentie houden, ter bespreking van de mid delen om de werkloosheid te bestrijden en tot voorziening in de nooden der werkloozen. Er wordt over gesproken om andere arbeiderslei- ners die met tot voornoemde besturen belmoren, «it te noodigen, deel te nemen aan de conferentie', die, naar verluidt, onder meer een plan zal be- spreken voor het heffen van een nationale con tributie van alle werklieden, om met bijdragen van de werkgevers en de regeering een nationaal fonds voor werkloozen te stichten. De besturen van vakvereenigingen van ar beiders in staatsbedrijven, hielden een conferen tie met den industrieelen raad der staatswerk- plaatsen, tot bespreking van het regeeringsbe- sluit om ter wille van werkloozen in al die staats inrichtingen korter te laten werken. De betrok ken arbeiders heeten zich krachtig tegen dat besluit te zullen kanten, wanneer hun wekelijk- sche verdiensten er cloor verminderd zullen worden. DUITSCHLANI). In den Lustgarten te Berlijn hadden zich Zondagmorgen van de 60.000 georganiseerde spoorwegarbeiders ongeveer 3000 verzameld, die plakkaten met opschriften, maar geen roode vlag meevoerden. Een communist drong er hij de spoorwegarbeiders op aan, dat zij terstond zouden staken en het aanbod der regeering zou den weigeren. Een uur later kwamen in vijf optochten om streeks 15.000 aanhangers der heide communis tische partijen aanzetten, om tegen de gebeur tenissen in Flensburg te demonstreeren. Hét kwam in dón loop eener vergadering tot. een vuistgevecht tusschen een redenaar der commu nistische arbeiderspartij en een redenaar der communistische partij De door de communistische partij voor Zon dagmorgen te Hamburg bijeengeroepen protest vergadering werd, ten gevolge van het regen achtige weder slechts zwak bezocht. De demon stratie-optochten losten zich na korten tijd op. 32 Zijn stem klonk driftig en zijn moeder be greep m eens, hoeveel hij nu reeds in stilte van naar heerschzucht en geslepenheid te lijden had. „Er komt niets goeds van dat huwelijk,!' zuchtte zij, „nu reeds is hij vermoeid en ongcluk- j.®.'. "8 denkt hij allerlei moois van Constance ol liever, hij doet zich geweld om dat te denken maar o wee o wee als hem ook daarin dé oogen opengaan. God geve, dat het dan nog niet te Iaat mag zijn.!' En toen hardop „W eet je wat, RobertLaten wij er van avond maar niet over spreken. Je bent doodmoe en verlangt naar rust. Morgen is er ook weer een oag Kom, houd je nu kalm en ga naar bed." „Ja, moeder zeide hij gehoorzaam, opstaan de en op zijn lippen bijtende om het niet weer u't te snikken, „goeden nacht", en toen snel „bul voor mij. Ik heb het zoo noodig want 1 v weet waarachtig niet, wat ik wil en wat ik ^enschen moet." ho111-' £iug snel de kamer uit, en zijn moeder heen6 tK'm 1108 'nat in den nacht over zijn kamer 0e£ weer loopen en diep zuchten. J°d als mijn offer maar niet vergeefsch OPPER-SILEZIE. Een telegram uit Berlijn %méldt De ernstige toestand aan de Poolsche grens van Opper-Silezië, alsmede in het Opper-Sile- zische plebiscietgebied heefl de Duitsche re geering genoopt de regeeeringeri te Londen, Parijs en Rome op den ernst, van dien toestand te wijzen, en eveneens de Poolsche regeering opmerkzaam te maken op het gevaar, dat daar wellicht tegen haar wil bij de naderende stem ming kan ontstaan. De Duitsche regeering heeft betrouwbare berichten ontvangen over Pool sche troepenconcentraties aan de grens van Opper-Silezic, waardoor een zeer ernstige situ atie is geschapen.Drie maanden geleden stonden daar nog slechts 7500 man Poolsche bewakings- politie. Sedert dien is haar aantal door verster- k ng met ongeregelde troepen met ongeveer 17000 man gestegen. In de prov ncie Posen werd een nieuwe infanteriebrigade van 3 regi menten te zamen 24000 man infanterie opgesteld. Dicht bij de Opper-Silezische grens staan twee Poolsche divisies. Nog meer divisies zouden naar Posen worden verplaatst, en verder zou naar West-Pruisen nog anderhalve divisie worden gezonden. Daarbij komen nog vier divisies van het Poolsche geregelde leger, zoodat op het oogen blik het aantal aan de Opper-Silezische grens geconcentreerde Poolsche troepen minstens 170.000 man bedragen. Ook de Poolsche burger wachten in Posen en West-Pruisen bestaan nog. Zulk een macht is te allen tijde in slaat, tot. een succesrijken aanval op Opper-Sliezië. Van demobilisatie is niets te bemerken. Kleine vrij willigersorganisaties zijn weliswaar ontbonden, en de oudste en jongste lichtingen werden ont slagen, doch het tekort is ten deele weer door nieuwe oproepingen aangevuld. Daardoor is iu Opper-Silezië groots-ongerustheid gewekt. PILSOEDSKI's REIS. Het staatshoofd van Polen is gisteren naar Spa vertrokken om rust en herstel te zoeken. De reis naar Parijs zal tot eind Januari worden uitgesteld. In een artikel over de reis van Pilsoedski naar Parijs in de „Dece Pospolita" spreekt de schrijver de veronderstelling uit, dat het staats hoofd van Parijs naar Londen zal gaan. Een dergelijk bezoek acht hij zeer aan te bevelen, evenals een bezoek aan Brussel. De Fransche uitnoodiging- sluit al een bezoek aan de slag velden in, waar de geallieerden de overwinningen hebben bevochten, die zoozeer tot Polen's wedergeboorte hebben bijgedragen. De schrijver wijst de veronderstelling van de hand, dat Polen de eene bondgenoot tegen de andere zou willen opzetten. Polen is er van overtuigd, dat er tus schen Frankrijk en Engeland volkomen over eenstemming bestaat Ook de „Kurjes Posauny" heclrt groot ge wicht aan den reis van den maarschalk naar West-Europa. De reis zal ten doel hebben, zegt het blad, om de ondertcekening der Westelijke mogendheden te verkrijgen bij de Poolsche be sprekingen te Riga, en werkelijke middelen te vinden, die de kracht bezitten om aan Europa het evenwicht van de politiek van orde te waar borgen, en de wolken der ongerustheid te ver drijven, die door voortdurend alarm de Euro- peesche volken schokken. RUSLAND EN ENGELAND. Een telegram uit Moskou dd. 10 dezer luidt De verhouding tusschen Engeland en Rus land, wordt in leidende Russische kringen hoogst ernstig geacht. Zij maken zich bezorgd over de halsstarrigheid, waarmee de Engelsche regee ring van de overeenkomst van Juni en Juli blijft afwijken. De gevolgen van deze trouwbreuk van Engelsche zijde komen geheel en al voor rekening der Engelsche regeering. zal zijn en hij toch liet geluk niet vindt, dat hij verdient. Ach, mijn arme jongen Had hij toch maar nooit die nare schepsels loeren kennen." HOOFDSTUK XIV. Den volgenden morgen, toen Robert langs het portiershuisje kwam, dacht hij er aan dat Vermeilens vrouw ziek was, .en hij tikte even aan het raam der keuken om te vragen hoe liet er mee ging. Therese kwam dadelijk naar buiten om hem te woord te staan zij zag er, ondanks den door waakten nacht, toch l'risch en helder uit op Roberts belangstellende vraag antwoordde zij bedroefd, dat het volstrekt niet vooruitging en dat moeder zelf verzocht had de laatste HH Sacramenten te ontvangen. „En de dokter vindt er nog niets zorgelijks in, zegt hij." „De dokters weten er wat van," zeide Robert knorrig. „Maar als u iets noodig heeft, vraag u het dan maar gerustalles wat wij kunnen, willen wij gaarne doen om de zieke haar lijden te verlichten." Therese sloeg do oogen neer en sprak vrij kort af „Uw moeder doet reeds zooveel voor ons. Het zou onbescheiden zijn, nog meer te verlan gen." DE OPPERSTE RAAI) DER GEALLIEERDEN. Het staat thans vast, dat graaf Sforza, Italië zal vertegenwoordigen op de binnenkort te houden conferentie van geallieerde ministers. De Temps" meent te weten, dat Sforza waarschijnlijk den 17den Januari Rome zal verlaten. Te voren zal hij een onderhoud heb ben met Solaria, den Italiaanschen commissa ris-generaal voor de voedselvoorziening, in ver band met de resultaten van' diens reis naar Londen. Bovendien zal de minister voor zijn vertrek nog in bespreking treden met senator Salvago Raggi, den nieuwen voorzitter der Italiaansche commissie van herstel. ALLERLEI. Veldmaarschalk Sir Henry Wilson, chef van den Engelschen generalen staf, is uit Londen vertrokken naar Keulen voor een bezoek aan het bezettingsleger en gaat vandaar naar Parijs voor de conferentie van geallieerde premiers. Eergisteren werden te Flensburg de laatste slachtoffers der bloedige incidenten begraven. Er was slechts weinig belangstelling. De commu nisten te Berlijn organiseerden 's morgens een betooging als protest tegen deze incidenten. - De Duitsche regeering verklaart in haar antwoord op een nota van den Gezantenraad inzake de Diesel-motoren, dat de Duitsche regee ring instemt met de eischen van den raad, waar door de controle op voor duikbooten bestemde gewezen Diesel-motoren zal worden vergemak kelijkt. De Duitsche regeering merkt evenwel op, dat zij niet kan waarborgen, dat de in de ver- eischte lijst te noemen motoren, alle reeds voor 31 Maart 1921 in dienst van de industrie zullen zijn gesteld, aangezien de Duitsche verbruikers, sedert den eisch van de controlecommissie be treffende de vernietiging van de Dieselmotoren bekend werd, slechts in zeer zeldzame gevallen er toe konden besluiten, zich deze machines aan te schaffen. De verkoop van de motoren voor handel en industrie is alleen mogelijk, in dien de termijn, voor dat doel gesteld, zoodanig wordt verlengd, dat er geenerlei vrees meer behoeft te worden gekoesterd. De. Gezantenraad heeft, naar het oordeel van de Duitsche regeering, niet het recht, de op 31 Maart 1921 nog niet van de hand gezette motoren (gelijk de Raad voorstelt) te doen val len onder art 192 van het Vredesverdrag. De Duitsche nota heeft duidelijk genoeg te kennen gegeven, dat de Duitsche regeering geen groote hoeveelheden duikbootmotoren zal achterhou den integendeel, ze zal ze zoo spoedig mogelijk zien te verkoopen. De Engelsche arbeidersleiders Henderson en Mac Donald en de Belg Kamiel Huysmans worden over een tweetal weken te Weenen verwacht. Volgens de „Telegraphen Union' zul len zij ter plaatse na gaan of er nog mogelijkheid bestaat om Oostenrijk met hulpvan buitenland- sche crediet.cn als zelfstandige staat in hef leven te houden. De KrijgsraadvanBrabant heeft Commandant Graaf de Ribaucourt, die op 8 October 1914 met zijne compagnie de Hollandsche grens over trok tusschen Putte en Ossendrecht van alle vervolging ontslagen, daar,indien hij eene straf moest oploopen deze toch beneden de drie jaren zou zijn en ze dus verjaard is. „Nu dan u weet, dat ik er even zoo over denk als mijn moeder, en ik hoop, dat u dit niet ver geten zal." „Ze is nog altijd even kort en vinnig tegen mij," dacht hij en verwijderde zich met koelen groet. „Ze is zoo vroom en toch blijkt ze mijn schijnbare hardheid van toen nog niet vergeten te hebben." 't Was een kleine ijdclheid van juffrouw Van Berken, een soort van moedertrots,waartegen de besten niet altijd bestand zijin, de behoefte om aan anderen te toonen, hoezeer haar zooi' op haar blijven gesteld was. Toen zij Therese dien dag alleen sprak, be gon zij er het eerst over en zeide „Gisterenavond heb ik het Robert gezegd „Wat gezegd?" vroeg Therese, die doo alle d ukte en ve.driet over moeders ziekte niet meer wist wat de oude vrouw bedoelde. „Dat ik wegga en van plan ben, in Vlasveld te gaan wonen." „O zoo", zeide Therese met e n beetje meer belangstelling, „en hoe nam mijnheer het op?" „Ik had het nooit kunnen denken, dat hij het zich zoo zou aantrekken. Hij huilde als een kind en wou er niets van weten. Maar toch blijf ik er bij, hoe hard het mij ook valt voor hem, ik kan niet anders doen Maar Freesje-licf, of jij bij mij komt is nog een een andere vraag." „Zou dat, mijnheer niet bevallen?"' viel The rese haar in de rede „nu, u is door niets gebon- Binnenland. Onderscheiding. Bij Kon. besl. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau B. H. M. Lips, oud ste directeur der N. V. Lips'Brandkasten- en Slotenfabrieken te Dordrecht. den." „Integendeel daar had hij niets tegen, ot- sehoon ofschoon hij op het heele plan niet wilde ingaan. Maar, zooals ik zei er hangt zooveel van af er moet nog zooveel gei eg worden." „Nu, mevrouwtje-liefIk kan er ook vooi oo- pig nog geen beslissing op nemen. Eeist mot t mijn moedertje beter zijn, of. Zij wischte haastig haar oogen al. Ik mag er niet aan denken, en toch tochik vrees, dat wij ons op het ergste moeten vporbereid houden, 't Is zoo jammer, na al die misère kwamen vader en moeder zoo aardig bij zij waren tevreden en hadden geen zorg meer maar Onze Lieve lieer vraagt niet wat wij 't liefst hebben en als wij nu maar uit den grond van ons hart kunnen zeggen Uw wil geschiede „Ja, Uw wil geschiede Dal, is het voornaamste Hij weet wat voor ons goed is Therese ging de kamer uit, om met een be zwaard hart haar moeders ziekbed weer op <- zoeken. Onderweg dacht zij ,,'t Valt mij nog mee, dat hij zooveel om zijr moeder schijnt te geven en het zich zoo aantrekt, dar zij heen wil gaan. Maar zij heeft toch gelijk met Constance zou het ook nooit gegaan zijn en met die malle moeder nog minder. Ik geloot ti- genlijk, dat hij nog ,e goed is voor die wee (Wordt ve-volgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1