Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevalienverzekering 44sie Jaargang. Zaterdag 15 Januari 1921. No. 2937 31 $8 s& té 9 BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regel» f4.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal; berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voorherhaaldelijk ad verteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. wj levenslange geheele Invaliditeitj veilles vu een hand, veel af oog bq veinei oen duim bq vetliei van een wqsvlngei bq verQea eiken ando ren vinger i De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoüaadoohe Algomeono Verzekeringsbank te Bohiodam. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE READ Bij of krachlens wetten of verordeninqeu v«of- geschrs'vea en andere offieieele af- en hgts- kopdlginflen van het Gemeentebestuur Verkiezing Leden Commissie Havenarbeid. De Burgemeester van Schiedam, brengt, tor openbare kennis dat bij beschikking van den Minister van Arbeid dd. 4 Januari 1921, no. 78 (afdecling Arbeid) is bepaald, dat de candidaatstelling voor de verkiezing van 7 patroons-leden, 7 1 plaatsvervangende patroons-leden, 7. werk lieden-leden en 7 plaatsvervangende werklieden- leden der Commissie voor den Havenarbeid te Rotterdam zal plaats hebben op DINSDAG 8 FEBRUARI 1921 en de stemming over de ingediende lijsten van candidaat-leden en can- didaat-plaatsvervangende leden zoo noodig zal geschieden op DINSDAG 15 MAART 1921 dat de lijsten van candidaat-leden en candi- daat-plaatsvervangende leden bij den Burge meester van Schiedam kunnen worden ingele- verd op den dag der candidaatstelling van des i middags 12 uur tot des namiddags 3 uur dat de stemming in de gemeente Schiedam eventueel zal plaats hebben op DINSDAG 15 MAART 1921, van des middags 12 uur tot, des namiddags 3 uur en dat ingevolge artikel 17 van het Reglement voor de Gommissiën voor den Havenarbeid for mulieren voor de candidaten-lijsten ter Ge meente-Secretarie (afdeeling A) kosteloos ver krijgbaar zijn. Schiedam, 15 Januari 1921. De Burgemeester van Schiedam A. GIJSEN. getuigen legt, welke alleen vertellen, wat zij gedurende hun reis door Rusland zagen. Dignor Turati verklaart, dat het boek aan toont, hoe de Russische grondwet, al is zij principieel democratisch, dat in werkelijk heid niet is want zij maakt het mogelijk, dat een kleine groep menschen een dictator- schap uitoefent over eene bevolking van meer dan honderd millioen zielen. „Het recht!', zegt hij, „is verbannen uit de gerechtszaal; de geheime en gewone po litie hebben de persoonlijke vrijheid en die van de pers en het tooneel gedood, terwijl het vraagstuk over de beschikking van het land op oppertunistische wijze behandeld is. Staathuishoudkunde bestaat niet meer, de arbeidsvoorwaarden zijn droevig en specu latie en corruptie vieren hoogtij. Wat inder daad de ware internationale idéé weergeeft is de verpersoonlijking van den geest van het nationalistische Rusland.1' soon, die dit teeken ontving was een schild wacht aan de frontpoort van de genoemde leger divisie en deze sommeerde luitenant Langdon om halt te houden. Luit. Langdon gaf echter hieraan geen gehoor en ging heen. De schildwacht volgde hem en een misver stand, tengevolge van het verschil van taal, leidde er toe, dat de twee personen op elkaar schoten met gevolg, dat de luitenant Langdon levensgevaarlijk gewond werd. De auditeur militair uit Wladiwostok verhoort op het oogen- blik den betrokken schildwacht en onderzoekt de werkelijke toedracht. De opperbevelhebber van het Japansche leger te Wladiwostok heeft persoonlijk den kapitein van de „Albany" opgezocht en zijn ernstig leedwezen uitgesproken over het voorval. De Japansche minister van Oorlog heeft aan den opperbevelhebber geseind, aan genoemden ka pitein de betuiging van zijn diep leedwezen over te brengen. Buitenlandsch Nieuws. frankrijk. De „Figaro" meent te weten, dat de heer Viviani besloten zou hebben, de opdracht tot vorming van een kabinet, te weigeren en dat m dit geval de heer Raoul Péret de opdracht zou verkrijgen een kabinet te vormen. Hij zelf zou de portefeuille van Binnenlandsche Zaken nemen en die van Justitie aanbieden aan Bonne- vay (democraat), de portefeuille van Financiën aan Charles Dumont, Bnitenlandschc Zaken aan Briand, Oorlog aan Raiberti, Openbare Werken aan Le Trocquer, Koloniën aan Albert Sarraut, Onderwijs aan Leon Bérard en het ministerie voor de Bevrijde Streken aan den heer Loucheur. BELGIE. Het voorstel van het socialjstisch Kamerlid Matthieu tot beperking van den diensttijd tot 6 maanden is heden in de afdeelingen behan deld. Het voorstel werd door drie van de vijf afdeelingen verworpen. In totaal werden 73 stemmen vóór en 72 stemmen tegen uitgebracht. Zes leden stemden blanco, 15 leden waren af wezig. Vóór stemden de socialisten met uitzonde ring van Hubin en de katholieke democraten (Van Gauwelaert c.s.). ROEMENIE EN DE BOLSJEWIKI. De Roemeensche regeering zoo verneemt men uit Parijs heeft de contracten geannu leerd voor den verkoop van een kwart millioen geweren, daar zij een bolsjewistisch offensief vreest. Ondanks de verklaringen van prins Gluka, den Roemeenschen gezant in Frankrijk, verwacht de rogeering van Boekarest nog voor de lente een rooden inval ter vermeestering van Bessarabic en de Boekowina. Kolonel John Peter Grant uit Ottawa had een contract voor den koop van 250.000 Martin Henry-geweren en 11.000.000 patronen, uit te voeren via Con- stanza en Galatz. Gisteren adviseerde Grant, om 't contract te annuleeren, daar alle wapens noodig zullen zijn ter verdediging van het land tegen een aanval van de bolsjewiki. Deze ge weren werden naar Roemenië verscheept via Rusland dotr de Engelschen in het begin van 1917. Grant heeft nu op tiegekregen voor 400.000 Manlichergeweren en 50.000.000 pa tronen, die door Oostenrijk aan Italië zijn uit geleverd volgens de bepalingen van het vredes verdrag. Grant denkt de geweren te kunnen verkoopen aan een groep Ghineesche miltionairs, die voornemens zijn wapens in te slaan om ze aan de regecring te verkoopen bij een mogelijk conflict van Japan met China. Grant heeft in 1909 200.000 Manlichergeweren aan China ver- kocht, hetgeen een protest van Tokio uitlokte. Er worden pogingen gedaan om zulk een trans- actie onmogelijk te maken, omdat zij in strijd j is met den geest van het Volkenbondsverdrag. De Italianen verklaren het recht te hebben 1 geweren te verkoopen, omdat zij geen Italiaanse!) maar Oostenrijksch eigendom waren, die wer den uitgeleverd als oorlogshandeling. Grant kreeg verlokkelijke aanbiedingen van Sovjet- j vertegenwoordigers voor de Roemeensche ge- 1 weren de bolsjewiki boden aan kanonneerboo- ten te zenden naar Gonstanza, om de wapens 's naahts in te laden en naar Odessa te trars- porteeren. ITALIË EN GRIEKENLAND. lie nieuwe Grieksche gezant te Rome, Metaxas moet, volgens de „Times", door koning Victor Emanuel ontvangen zijn, teneinde hem in de gelegenheid te stellen zijn geloofsbrieven te overhandigen. Italië is dus de eerste geallieerde niogendheid, die officieel het régime van ko ning Constantijn erkent. RUSLAND. F>e Italiaansche socialistische missie geeft efin droevig beeld van de toestanden. 'wee leden van de socialistische missie, nie paS jn Rusland geweest zijn, hebben een boek uitgegeven, getiteld„Hoe Rusland er thans uitziet.!' Het doel is, aan te toonen, a' het bolsjewisme een wilde klassenwraak s 0en geen land verder van het socialisme «taat dan Rusland. Uo! v°°rwoord is geschreven door Dig- hadr '."^'iden leider der socialisten, die de ruk 0p (jg onpartijdigheid van de oog- IN DE OEKRAÏNE. Een telegram uit Warschau luidt Uit Riga wordt gemeld, dat bij de bolsjewis- j tischc vredesdelegatie het verlangen aan den dag treedt om de werkzaamheden van de vredes- conferentie te bespoedigen teneinde binnenkort tot de onderteekening van het vredesverdrag over te kunnen gaan. De voornaamste reden i van deze haast der bolsjewistische delegatie is de kritieke positie van de Sovjet-autoriteiten in de Oekraine, waar de opstandige beweging zich meer en meer uitbreidt. In Sovjet-kringen doen geruchten de ronde, dat Kief door de roode troepen verloren is. Het bolsjewistische offensief op de linie Kiëf-Kasa- tyn is niet met het verwachte succes bekroond. JAPAN EN AMERIKA. De persvertegenwoordigers in Tokio hebben van een gezaghebbende persoonlijkheid van het departement van oorlog aldaar, de volgende inlichtingen gekregen omtrent het Langdon incident te Wladiwostok. Uit Wladiwostok zijn verscheiden berichten ingekomen omtrent dit voorval. Uit die berich ten schijnt men te mogen opmaken, dat hjrt zich aldus heeft toegedragen. De officier-machi nist Langdon van de „Albany" ging voorbij de fortpoort van het hoofdkwartier van de elfde divisie vn het Japansche leger, 's morgens om 4 uur van den 8en Januari. Toen hij een persoon ontwaarde in de duisternis gaf hij met zijn zak lantaarn een teeken ora halt te houden. De per- DE EUROPEESCIIE BOUWSTIJL IN JAPAN. De New Yorker correspondent van de „Uni ted Telegraph" leerde in z'n hotel een aldaar wonenden Japanner kennen, zekeren dr. Y. Katarka, stadsarchitect van Osaka, welke voor bouwstudiön naar de Vereenigde Staten was gekomen. Verwonderd merkte hij op, dat de Amerikaansche en Europeesche bouwstijl toch niet voor Japan in aanmerking kon komen, maar nog verbaasder was hij, toen hij hoorde, dat de Japansche bouwstijl zichzelf overleefd had en sedert twee jaar niet meer in de Japansche steden gevolgd werd. De oorzaak van deze om wenteling, die in korten tijd het karakte ristieke van Japan totaal veranderen zal, is in twee woorden samen te vatten. Het zijn „Overbevolking en woningnood" De grond in de Japansche steden is te kostbaar en de ruimte te klein geworden, om er nog langer de kleine houten en papieren huizen neer te zetten. Men gaat nu over tot gebouwen van meerdere verdiepingen en in de handelswijken van de hoofdsteden krijgt men zelfs „wolkenkrabbers! waarvoor hout en papier natuurlijk onbruikbaar materiaal is. Dr. Katarka gaf toe, dat een heele brok Japansche cultuur daarmee te gronde ging, maar, zei hij, schouderophalend, Japan doet nu eenmaal mee aan de algemeene wereldbeschaving 1 en dat is een macht, die uniform is voor alle landen en iedere eigen cultuur als een waarde loos niets verwoest. ALLERLEI. Van de Russische grens wordt ahn Berlijnsche bladen gemeld Volgens betrouwbare berichten uit den Kau- kasus heerscht in het Sovjet-leger volslagen anarchie. Plunderingen, arrestaties en terecht stellingen hebben onophoudelijk plaats. De commissarissen hebben bijna overal de macht over het volk verloren. Uit Courrières meldt ITavas Gedurende de maand December zijn er 9000 ton steenkool gedolven in de mijnen van Gour- rieres, die in het bijzonder door den oorlog ge leden hebben. Vijf schachten zijn weer in exploi tatie en in de andere wordt het opruimingswerk en herstellingswerk voortgezet. De „Times" verneemt uit Constantinopel Het roode leger zag zich genoodzaakt Arme- n?c te ontruimen en stelling in te nemen langs den spoorweg Tiflis-Bakoe. De Turksche natio nalisten en de bolsjewiki zijn in onmin geraakt. Naar de „Lloyd Anversois" meldt, zijn er op 't oogenblik in de haven van Antwerpen 50 schepen opgelegd. Volgens een telegram uit Boekarest heelt de Duitsche Rijksbank op een verzoek van de Nationale Bank van Roemenië verklaard, dat zij bereid is, in overeenstemming met de voor waarden eener overeenkomst, ter beschikking over de laatstgenoemde instelling te houden een deposito in goud, dat in het credit der Roe meensche circulatiebank geboekt staat. Dat bedrag zou loopen over 162.110.000 Duitsi ie marken, 952.000 Oostenrijkschc kronen en 2.765.000 Fransche francs, alles in goudvaluta. Reuter seint dd. 11 dezer uit Madrid, dat de financieelc toestand te Barcelona nog geens zins bevredigend is te noemen. De zaken van de Bank van Barcelona blijken niet gemakke lijk te regelen cn men vreest voor verdere moei lijkheden onder de andere bankinstellingen. De Duitsche Bergwerkztg. heeft bericht, dat de Belgische regcering aan Belgische handelaars de Duitsche kolen teg n 122 francs per ton verkoopt, terwijl zij zelf daarvoor met inbegrip van alle kosten slechts 98 francs be taalt. Naar aanleiding hiervan vestigt de Kreuz- ztg, de aandacht er op, dat het gewenscht zou zijn over dit punt op de aanstaande conferentie te Brussel te spreken. Binnenland. Grondwetslierziehing. De wetsvoorstellen nopens de Grondwetsher ziening zijn thans ter overweging bij den Raad van State aanhangig gemaakt. Commissaris der Koningin in Zeeland. Naar wij vernemen komt voor opvolger van mr. Dijckmeester als Commissaris der Koningin in Zeeland ten zeerste in aanmer king mr. R. J. H. Patijn, thans secretaris generaal en gevolmachtigd minister aan het departement van buitenlandsche zaken. (Vad.) V Een selienking. Het kasteel te Helmond met bijbehoorend park laatstelijk bewoond door jhr. C. Wessel- man, is namens de familie aan de gemeente overgedragen, die het als geschiedkundig mo nument in eere zal houden. (Hbld.) Prof. Dr. IV. Martin. Naar men meldt, is prof. dr. W. Martin, directeur van het Mauritshuis, uitgenoodigd om in de University College of Londen lezingen te houden. In Maart gaat hij naar Amerika om in de Harvard University te Cambridge en in Princeton college aldaar lezingen te houden over de Nederlandsche kunst. Accountantswezen. Naar wij vernemen is het rapport van de Staats commissie voor de wettelijke regeling van het handelsonderwijs en het accountantswezen, de zer dagen aan de Koningin aangeboden. De werkloosheid. Men meldt aan de „Tel." uit 's-Hertogen- bosch Naar aanleiding van de sensationeele mede deelingen door den heer Foppele omtrent de werkloosheid in de zitting der Provinciale Sta ten van Noord-Brabant gedaan, hadden wij een onderhoud met den heerFoppele die onsverklaar- de, dat hij zich verplicht had geacht, eenwaar- schuwende stem te doen hooren, waar de Sta ten voornemens schenen, om belangrijke wer- len uit te stellen, met het oog op de verwachte daling van de prijzen van de materialen en de loonen. Hij meende naar aanleiding daarvan te moeten opmerken, dat men in den Haag de toestand niet zoo rooskleurig schijnt te beoor- deelen, als dit in de Staten het geval was, Door de opschorting van het werk, zou de werkloosheid nog meer in de hand worden ge werkt, terwijl reeds millioenen worden uitge geven, waarvoor geen productieven arbeid wordt geleverd, terwijl het voor het moreel der werkloozen zeer nadeelig is. Eenige leden van het gemeentebestuur zijn onlangs naar den Haag geweest, om met den betrokken minister de kwestie der steunver- leening te bespreken. Alleen voor werklooze sigarenmakers heeft de Staat van 1 Juni to 31 December ongeveer 1 ton uitgegeven, jvaai- van 50 voor hare rekening komen en de verwachting bestaat, dat bij voortduring van den toestand van malaise ook in andere be drijven dit cijfer tot 3 a 4 ton per jaar zal stij gen. Het gemeentebestuur wenschte nu met den minister overleg te plegen, ten einde verschil lende misbruiken tegen te gaan. De werkge vers willen niet weten van een wachtgeldrege ling, waarin zij moeten bijdragen. Vele werk loozen werken clandestien thuis en trekken niettegenstaande toch steun van de gemeen te. Het Bossche gemeentebestuur wenschte, dat de werkloozenkassen zelf geldelijk ei hij geïnteresseerd zouden worden, waardoor de controle zeer zou worden verscherpt. De Minister van Arbeid verklaarde echter, tot de gevraagde maatregelen niet te kunnen overgaan, omdat dat millioenen zou kosten en het karakter van werkloozen-verzekering «ou

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1