Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering i LUu I £ÜUIIUU **nnn Finn 44ste Jaargang. Maandag 17 Januari 1921. No. f2938. FEU i j. LET O N. Haar Dochter. BnreauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maai; berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslangs 'f 11111 verlies vu "18111 T B 1111 vu De verzekering wordt gewaarborgd door de Hellandsehs Algemeene Verzekerünshonh te lehledw. kQ verlies vaneen wijsvinger tf kQ verlies vu eiken ude> ren vinger t Bij ol krachtens wetten ol verordeningen voor geschreven en andere olficieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. g Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 14 Januari 1921 het verzoek van de FIRMA A. R. BAKKER EN S. VAN KUIKEN om vergunning tot uitbrei ding van de grofsmederij, reparatie- en construc tiewerkplaats in het pand Hagastraat no. 71, kadaster Sectie L. no. 1629, met een luchtdruk hamer van 175 K. K. volgewicht, gedreven door een electromotor van 20 P. K., ter vervanging van de luchtdrukhamer van 100 K.G. volgewicht, gedreven door een electromotor van 12 P. K., VERDAAGD, aangezien het deskundig onder zoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 15 Januari 1921 Buiteniandsch Nieuws. tische kamerafgevaardigden en senatoren de be ginselen uiteengezet, volgens welke men de so cialisatie van de mijnen denkt te regelen. Deze socialisatie vag den staat geen nadeel brengen in den vorm van vermindering der productie of verhooging van den steenkoolprijs. Do zaak moet op een commercieelen en niet op een bureau cratischen grondslag geplaatst worden. De te genwoordige eigenaars moeten op een behoor lijke wijze schadeloos gesteld worden. De werk lieden zullen in de gelegenheid gesteld worden de wijze van beheer te leeren kennen. Ook zul len zij aandeel in de nettowinst krijgen. Voor het oogenblik acht de regeering een gedeelte lijke socialisatie het aanbevelenswaardigst. De minister stelt voor een commissie van 14 leden te benoemen, bestaande uit mijnwerkers, be ambten, kolenhandelaars, verbruikers, econo mische specialisten en deskundigen. Deze com missie moet een wetsontwerp uitwerken, dat aan de regeering tot richtsnoer zal strekken. BELGIE. Bij de gieterijen te Chatelinau werd het ont slag tegen den 15en Jan. van 300 werklieden o- verwogen. Deze werklieden hebben nu een refe rendum uitgeschreven, waarin de vraag wordt opgeworpen, of het geen overweging verdient op Italiaansche manier over te gaan tot bezet ting der werkplaatsen. Naar verluidt heeft het referendum een groote nteerderheid voor de be zetting opgeleverd. Alle maatregelen zijn intus- schen getroffen om een conflict te vermijden, OPPER-SILEZIE. De Intergeallieerde Commissie heeft aan een aantal vooraanstaande persoonlijkheden der Opper-Silezische industrie de vraag gericht, of deze industrie door overdracht van het land aan Polen zal worden benadeeld. Verder werd verzocht, om maatregelen ten einde de industrie in dat geval te beschermen en de grondstoffen- en afzetcbntracten te hand haven. Alle antwoorden zijn het er over eens dat losmaking van Opper-Silezië uit het economisch geheel van Duitschland, het doodvonnis voor de Opper-Silezische industrie zou zijn. POLEN. De Poolsche regeering heeft aan den Volken bond laten weten, dat zij het conflict met Litau- en aan den bond wil onderwerpen en er zelf bij Zeligovski zal op aandringen, dat hij het door hem bezette gebied ontruimt. Naar uit jdanzig gemeld wordt, is er in den laatsten tijd heel wat Fransch oorlogsma teriaal over die haven naar Polen gezonden, Fransche officieren maken groote haast met het uitrusten van het Poolsche leger. OOSTENRIJK. De staking van het Oostenrijksclie postper- soneel is gisteravond tegelijk met die van de telefoon- en telegraafbeambten geëindigd, na dat een schikking met de regeering was bereikt. De staking heeft drie dagen geduurd. gebouwd, terwijl de overige alle zeer waarschijn lijk op Ouitsche werven zullen worden op sta pel gezet. IN DE OEKRAÏNE. Volgens een bericht van de „Oeurre" hebben de Oekrainische boeren, die in opstand zijn geko men, tegen de Sovjet-regeering, ten Zuid-Wes ten van Kief een nieuw succes behaald. Na het bolsjewistische garnizoen van Makarof te heb ben verslagen, hebben de opstandelingen hun opmarsch in Noordelijke richting voortgezet. Zij rukken thans op Kiëf aan. GRIEKENLAND. Amerika heeft de aan Venizelos beloofde lee ning van 32 millioen dollar aan de nieuwe re geering overgedragen, ten einde Griekenland in staat te stellen Amerikaansche producten aan te koopen, onder voorwaarde, dat deze niet voor oorlogsdoeleinden zullen worden gebruikt. TS JECHO-SLOV AKI JE. De minister van arbeid heeft aan de socialis- 37 ,,Wel, hoe bevalt het u hier 't Is ruimer dan daar ginds, niet waar ,,Dat zou ik denken, mijnheeren ik moet u uog wel bedanken voor uwe goede regeling van alles en uw goedheid jegens ons. Mijn goede vrouw-zaliger. De tranen schoten hem in de keel en hij kon geen woord meer zeggenzwijgend drukte Robert hem de hand. „Hoe gaat het anders Begint ge u wat te schikken in het groote verlies?" vroeg hij vrien delijk. „Och, mijnheer, 't gaat nogal 't is mij zoo'n troost, dat ik mijn dochter bij mij mag hebben" iiNu ja," zei Van Berken, die het onaange naam vond, dat die vervelende zaak weer op gehaald werd, „waarom zoudt ge dat niet j^ogen Ge woont nu in uw eigen huis, ge kunt daarin herbergen, wie gij wilt." Therese vroeg hem, of hij een kopje thee be- 'efde en hij nam het aan, terwijl hij zich bij ?e tafel zette en met Vermeulen over fabrieks- ^R11 keé?on te spreken. dat T ^eur'Se thee smaakte best, en het koekje therese er bij presenteerde, was door haar ENGELAND EN RUSLAND. In een hoofdartikel in de „Iswestia" merkt Stoklov naar aanleiding van de Engelsch-Rus- sische onderhandelingen op, dat de Britsche regeering eerst afkeerig was van eenigo andere besprekingen met Rusland dan over den handel, maar thans politieke kwesties tot een voorwaar de maakt voor een overeenkomst en zoodoende de overeenkomst van Juli uitbreidt door te ei- schen, dat Rusland af zal zien van alle bemoeiet nissen met het lot van een aantal landen in he- Oosten. Stoklov zegt, dat ofschoon Sovjet-Rus land goedkeurde zich niet te mengen in binnen- landschc aangelegenheden van Engeland, het geen belofte kan doen de volken in het Oosten aan handen en voeten gebonden aan het Brit sche imperialisme over te leveren. Indien Sovjet- Rusland dit deed tegenover de landen, die onder het juk zuchten van het Britsche imperialisme en naar Rusland uitzien als een beschermer daar tegen, zou het Sovjet-Rusland in de oogen der Oostersche Volken in discrediet brengen. De Britsche politici moeten niet verwachten, dat Sovjet-Rusland in zulk een strik zal vallen. En geland is niet gezind eenige concessies te doen, nochtans moete die in de diplomatie van beide zijden worden verwacht. De Sovjet-regeering heeft geen bizonder onaangename pretenties te genover Engeland, maar het ondervindt niet dezelfde houding van de zijde van Engeland. JAPAN. Naar de „Telegraphen Union meldt, lieefj de Japansche regeering besloten tot den aan bouw van zeven nieuwe oorlogsschepen. Door bemiddeling van de Fransche regeering zullen drie dezer schepen op Fransche werven worden BRITSCH-INDIE. Volgens een telegram van den onderkoning van Indië is de „staat van hongersnood" in ver schillende districten door de overheid uitgeroe pen. Er zullen voortaan wekelijksche berichten over den toestand verschijnen. Er zijn tot nog toe 77.263 ondersteunden in Bombay en omstre ken. trokken om aldaar met de regeering de hangen de Engelsch-Amerikaansche kwesties te bespre ken. Het „Berliner Tageblatt!' verneemt uit Praag Gisteren vonden in Presburg onderhande lingen plaats over de regeling van het door- voerverkeer naar Hongarije, in het bijzonder over de sneltreinverbinding tusschen Berlijn en Sofia, welke eenerzijds aansluiting heeft naar Belgrado, Nederland en Zweden ander zijds naar Saloniki. De Fransche bladen vernemen uit Hel- singfors, dat de „Iswestia!' bevestigt, dat Lenin onlangs het slachtoffer is geweest van een bomaanval op zijn auto. Er werden daarbij negen personen gewond. Lenin zelf bleef onge deerd, doch de geneesheeren hebben hem abso lute rust voorgeschreven, daar zijn zenuwgestel ernstig geschokt is. Binnenland. FRANKRIJK. Briand heeft op zich genomen een kabinet te vormen. Uit de besprekingen welke Briand met een aantal parlementsleden heeft gehad, krijgt men den indruk, dat de hulp, waarop Briand even tueel een beroep zou doen, hem niet zal worden onthouden. Hij was verzekerd van de mede- werking van de Kamerleden Bonnevay, Lou- j cheur, Daniël, Vincent, Léon Bérard, Charles Dumont en den senator Maraud. Briand is voornemens, Barthou en Doumrr aan zijn kabinet toe te voegen voorts zal hij Sarrant en Letrocquer er in behouden. PERZIE. De „Figaro" verneemt, dat de Sjah van Per- zië heeft geabdiceerd en dat men de vorming van een Perzische Sovjetrepubliek kan verwachten. Volgens de laatste berichten, door de Fransche regeering uit Teheran ontvangen, wordt het af treden van den Sjah van Perzië niet bevestigd. Alleen wordt melding gemaakt van een desge- treffend besluit van het kabinet, dat gepresi deerd werd door een zekere Sardar, die thans den titel van Saphtar draagt. ALLERLEI. Aan de noordoostkust van Engeland lig gen verscheidene schepen werkeloos en een groot S aantal zeelieden wordt afgemonsterd. De de- pressie in de scheepvaart is vooral merkbaar in de havens van Hartlepool, Teeside en-Woar- side. Naar Reuter uit New-York seint is de Engelsche gezant in Amerika naar Londen ver- Samensmelting. In de eergisteren resp. te Utrecht, Amster dam en !s-Gravenhage gehouden vergaderingen van den Bond van Vrije Liberalen, Liberale Unie en Economischen Bond is in beginsel tot samen smelting besloten op den grondslag van het reeds gepubliceerde ontwerp-program. In de vergaderingen van de bovengenoemde partijen werden verschillende wenschen tot uiting gebracht, d^c bij de verdere onderhande lingen tusschen de gedelegeerden of hoofdbe sturen der partijen nader onder het oog zullen worden gezien. De Bond van Vrije Liberalen en de Liberale Unie zullen daarna nog vergaderingen houden ten einde een definitieve beslissing te nemen. zelf gebakken op het tafeltje tusschen de ra men, zag Robert een boek liggen, hij wierp er uit de verte een blik op en zag, dat het een ernstig geschiedkundig Fransch werk was voor het raam stonden met zorg verpleegde bloemen, in een hoek der kamer bevond zich lherese's naaimachine en daarboven hing een goedgelijkend portret harer moeder, met een bevalligen tak van viooltjes en rozen, door The rese zelf gemaakt, en om heen geslingerd. Alles maakte den indruk van vrede en harmo nie, ondanks de zware smart, die vader en doch ter neerdrukte. „Mijn moeder heeft ook het hart niet, u van uw dochter te berooven, Vermeden,zeide Ro bert, „hoe gaarne ook. Zij heeft besloten, maar alleen te Vlasveld te gaan wonen, met het dom me Jaantje. Ik vind het ellendig, dat zij mij ver laat, en mijn aanstaande ook maar er is niets tegen te doen zij wil naar geen rede hoo- ren.." „Uw moeder denkt zeker, dat dit het beste is." „Wat 'n treurig leven gaat zij nu te gemoet ik mag er niet aan denken." Zijn stem klonk dof, toen hij dit zeide. „Als u maar gelukkig is," zeide Therese, „dan is zij tevreden en verlangt niets anders." Robert stond op, nam afscheid én ging nu naar huis- terug. Therese's woorden klonken hem nog in de ooren De schuld aan Holland. Men meldt uit Weenen In de Vrijdag gehouden conferentie tus schen de vertegenwoordigers van de N. U. M. en de Commissie van Herstel, is voor gesteld een oplossing te vinden door de kwijt schelding van 50 pCt. De gedelegeerden van de N. U. M. verklaarden, dat de N. U. M. wegens haar verantwoordelijkheid tegenover de aandeel houders, het voorstel tot betaling van zeven millioen onmogelijk kan aanvaarden. De N. U. M. treft geen schuld, wanneer men gedwongen wordt het garantieconsortium er bij te trekken. De reis van de K. V. Uit het uit Colombo ontvangen rapport vanden commandant van H. M.'s onderzeeboot K. V, welke boot 30 Dec. in Oost-Indië is aangekomen blijkt, dat gedurende het traject van Aden naar Colombo in de eerste zes dagen buiig weer met korte zee werd ondervonden. De boot slingerde hevig en nam veel water op de brug over. Na 11 December werd het weer gunstiger en na Wini- koi kon zelfs gedurende één dag met geopende luiken gevaren worden. De laatste dag voor Co- lom b o kenmerkte zich door buitengewoon zwa- „Als u maar gelukkig is, dan verlangt zij niets anders." Gelukkig zijn door het geluk van een ander, ja, dat was de ware de echte liefde. Zoo had zijn moeder hem, zoo had Therese haar ouders lief. Maar Constance, zou die zoo kunnen lief hebben Constance met haar hoofd vol pret jes en beuzelingen, had zij iets voor hem over Als hij haar zin deed, haar overlaadde met ge schenken en verrassingen, dan was zij vroolijk en lief. Maar anders stiet zij hem af door haar goedkoope tranen en onuitstaanbare kuren. Als hij eens niet gelukkig werd Deze twijfel verkilde zijn hart. Rondom hem spreidde de sombere Novembermaand zich reeds uit, alles in een ernstig, mistig grijs hullende, alle vormen wegdoezelende, alle kleur opslur pend zou dat het beeld worden van zijn le ven Zoo kleurloos zoo kil? En onwillekeurig dacht hij aan het eenvoudige kamertje, waarin vader en dochter, zoo stil en kalm en toch zoo tevreden, hun lief en leed doorleefden, waar zij samen treurden om de overleden moeder en elkandei steunden en troostten, Steun, troost, hoe kon de wufte Constance hem die ooit geven als hij ze noodig had Was het haar niet reeds te veel, dat zij hem het offer bracht van de beloofde groote reis en van de verbouwing van het huis en de aanschaffing van nieuwe meubels Las hij nu niet reeds wantrouwen in haar oogen, alsof hij haar bedrogen had door al te mooie voorspiegelingen Vreesde zij niet reeds zich te moeten bekrim pen was zijn geld niet de grootste aantrek kelijkheid in haar oogen en de eenige reden waarom zij zijn aanzoek hadden aangenomen Die vragen brachten hem hoe langer hoe meer in verwarring Hij was blijde weer binnen te zijn in zijn hel der verlicht kantoor, tusschen zijn boeken en registers, en de post naziende, vond hij er dc welbekende kokette enveloppe in van zijn meisje, die zich door een sterken geur reeds van verre deed kennen. Hij maakte den brief haastig open en las heel veel aardige gezegden en vriendelijke woordjes, die alleen moesten dienen om het groote woord te bemantelen „Mama zegt, dat het haar volstrekt niet uit komt, dat wij reeds in Januari of Februari trouwen het moest dus blijven zooals het reeds bepaald is. En als het je niet schikt een groote reis te maken, dan moeten wij al het andere ook maar veel goedkooper aanleggen, en dan is het ook beter, dat je niet alle weken komt. Robert vond den brief koud en zelfzuchtig. Voor zijn moeder geen woord, wel stond er aan den voet van den brief, bij wijze van postcrip- tum (Wordt vervolgd.) SEKS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1