Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-OngevalteBTerzekering 44ste Jaargang. Dinsdag 18 Januari 1921. No. *2939. F E uTl L TQ fh Haar Dochter. m f*flflf| M Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen)) wordt 2 maai; berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Specialegj conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange Cf 11 verlies van geheels S 11i een hmS, Invaliditeit') B U veel of eog j De verzekering wordt gewaarborgd door de HoUandsehe Algemeene Verzekeringsbank te lohledam bQ verlies van duim oen bQ verlies van^een wijsvinger bq verBes van eiken ande ren vinger i Buitenlandseh Nieuws. FRANKRIJK. Onder voorzitterschap van Aristide Briand zijn de nieuwe ministers Maandagochtend bij eengekomen op het ministerie van openbare werken. In deze bijeenkomst, die om 9 uur be gonnen is, en geduurd heeft tot 12 uur, is men overgegaan tot benoeming der onderstaatsse cretarissen. De Temps meent te weren dat, volgens alle ,waarschijnlijkheid, het kabinet pas Woensdag in de Kamer zal komen, om denrtijd te hebben om de ministerieele verklaring op te stellen. Na afloop van de bijeenkomst heeft Briand zich begeven naar het ministerie van buitenland sche zaken, waar Leygues hem den dienst heeft overgedragen. Daarna heeft de nieuwe minister president een langdurig onderhoud gehad met erthelot den secretaris-generaal aan het minis terie van buitenlandsche zaken. 1 .li, ^jrS ontvangt het ministerie met welwil- en eid en wijst op de soepelheid en de handig- ei van den nieuwen premier, wiens quali- teiten uitnemend van pas zullen komen bij de regeling der buitenlandsche quaesties. De „Rappel" schrijft Briand zal er naar stre ven door zijn handigheid zooveel mogelijk voor deelen te behalen en door zijn voorzichtigheid zoo weinig mogelijk gevaarkansen te loopen. De „Gaulois" zegtMillerand gaf de opdracht tot vorming van het kabinet aan den scherpzin- nigsten geestvan den tijd, die tevens de grootste ervaring heeft. Het „Journal" constateert, dat het kabinet e concentratie is van alle republikeinsche rich tingen. In het „Petit Journal" verklaart Viviani zich overtuigd, dat het parlement zijn vertrou wen zal geven aan het kabinet om hetgezagdaar- van te verhoogen. De Engelsche en Italiaansche prs zijn ook vol- waardeering over het kabinet. De Romeinsche parlementaire kringen geven uiting aan gevoelens van vertrouwen en sympa- thie voor Briand. Na het einde v.deH. Mis van elven in de Ka tholieke kerk, die binnen het afgesloten gebied ligt, moesten de vrouwen de kerk verlaten, ter wijl de mannen bij het voorportaal gefouilleerd werden. Daarop heeft de pastoor geprotesteerd en verklaard, dat er geen verdere diensten om half twaalf en 12 uur zouden plaats hebben. De „Westminster Gazette" van heden meldt, dat de huiszoekingen in Dublin tot doel heb ben, het opsporen van De Valera en het hoofd van de republikeinsche troepen Collins en ver der, dat men daardoor hoopt de geheime arse nalen te ontdekken, die in het centrum van Dublin gelegen zijn. ENGELAND. Churchill heeft definitief de uitnoodiging aanvaard om minister van koloniën te worden in plaats van Lord Milner, die afgetreden is. Lord Derby, die van 1916 tot 1918 minister van oorlog was, voordat hij gezant in Frankrijk werd wordt genoemd als de waarschijnlijke opvolger van Churchill als minister van oorlog en lucht vaart. DE CONFERENTIE VAN ENTENTE MINISTERS. Officieel wordt gemeld, dat de conferentie van de geallieerde eerste ministers te Parijs den 21 sten Januari een aanvang zal nemen. Lloyd George, Sforza en Jaspar zullen tot de deelnemers behooren. De agenda zou als volgt samengesteld zijn 1. Ontwapening 2. Steenkool3. Schadeloos stelling 4. Het Gneksche vraagstuk. IERLAND. Omtrent de bezetting van het centrum der stad Dublin wordt thans nog gemeld, dat gewa pende schildwachten de rivierbruggen hebben afgezet, terwijl gepantserde auto's en tanks in de straten patrouilleeren. Alleen de melkbezor gers worden heden in het afgezette gebied toegelaten, onder geleide van de soldaten. DE ENGELSCHE KOLEN VRIJ. De minister van mijnwezen heeft een besluit openbaar gemaakt, waarbij de beperkingen op den uitvoer van kolen worden opgeheven van 10 Februari a.s. af. De mijnen zullen op verzoek van de districts- kolencommissie, vergunning kunnen krijgen om kolen, cokes en briketten uit te voeren zonder beperking wat betreft hoeveelheid of kwaliteit onder voorwaarde dat eerst in debinnenlandsche behoefte is voorzien. Ook de beperkingen op het bunkeren worden opgeschort, onder het hierboven gemaakte voor behoud. staat, zullen de bolschewiki gemakkelijk tot in het hart van Europa doordringen. OPPER-SILEZIE. De „Montagspost" schrijft In officieele Londersche kringen wordt be vestigd, dat de 13de Maart als officieele dag voor de volksstemming in Opper-Silezië is vastgesteld. De Parijsche „Petit Parisien" ver klaart, dat dit bericht overeenstemt met de inlichtingen, welke het blad te Parijs heeft in gewonnen. Waar dus de autoriteiten zoowel te Londen als te Parijs er in overeenstemmen, dat de 13de Maart als dag voor de volksstem ming is gekozen, en de Duitsche regeering heeft verklaard, dat ook zij dezelfde inlichtingen heeft gekregen, kan deze datum dus definitief als de dag gelden, waarop de stemgerechtigden in Opper-Silezië hun stem zullen uitbrengen, hoe wel de officieele bekendmaking nog niet aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken is ont vangen. Onder deze omstandigheden is het volkomen uitgesloten, zegt de „Montagspost", dat de 20ste Februari de groote verkiezingsdag zou zijn. Op dezen dag zullen dus niet de afgevaar digden voor den Rijksdag, de Landsvergade ring en den provincialen Landdag worden ge kozen. Binnenland. BELGIE. Carton de Wiart heeft een onderhoud gehad met de directeuren der groote metaalfabrieken uit het bekken van Luik, over de werkloos heidscrisis. De industrieelen beklaagden zich over de nieuwe transporttarieven en protesteerden tegen de voorgenomen economische overeenkomst met Luxemburg. De metaalindustrie in het bekken van Luik pleegt n.l. zelf liet ijzererts te smelten en vreest van de economische overeenkomst concurrentie van Luxemburg. Daartegenover staat, dat de metaalindustrie in 't bekken van Charleroi, die geen erts, doch gegoten ijzer be trekt, bij een dergelijke overeenkomst gebaat zou zijn. PERZIE. Reuter verneemt uit officieele Perzische krin gen van Londen, dat deze geen bevestiging van het bericht over het aftreden van den sjah heb ben ontvangen. Een gisteren te Londen ontvange telegram maakt geen gewag van een omwenteling Men hecht dan ook aan het bericht geen geloof. De Perzische gezant te Brussel heeft in ant woord op hem gestelde vragen, het volgende medegedeeld „De Perzische regeering maakt in een aan de Perzische legatie alhier ontvangen telegram, in het geheel geen melding van een concentiatie van bolsjewistische troepen aan de Perzische grens. Integendeel wordt, wat betreft het bin nendringen in Perzië, meegedeeld, dat het ver drag, hetwelk tusschen de sowj et—regeering en Perzië zal worden gesloten, vaststelt, dat Per zië volledig door de bolsjewistische troepen zal worden ontruimd". RUSLAND. De Oekrainsche generaal Petljura verklaar- t de in een interview, dat de Oekrainsche generale staf berichten heeft ontvangen, vol gens welke de bolsjewiki aanzienlijke mas sa's cavalerie voor een overval op Europa for- meeren. Het gevaar voor een bolschewistische invasie in Europa is veel grooter dan men ge looft. Wanneer geen grootere tegenstand be- 38 „Als wij toch zoo alles moeten uitzuinigen, ia het misschien beter, dat mijn mama bij ons haar intrek komt nemen. Prettig vind je het misschien niet, maar om het lieve geld moet men zich wel allerlei opofferingen getroosten." „Dat ontbrak er nog aan Wat is ze wijs ge worden", zeide Robert en legde den brief neer. De sterke geur van den brief maakte hem duize lig en bracht hem Constance's hoofdpijn dagen voor den geest. „Ik ben in een wespennest geraakt. Hoe werk ik mij eruit?" dacht hij somber. Ondertusschen spraken vader en dochterVer- meilen nog lang over hem. ,,Ja, dat is de groote viaag, of hij met dat Haagsche juffertje gelukkigwordt",zei de vader. i>'t Is immers zijn eigen keuze. Waarom heeft baar gevraagd vroeg Therese onverschillig. »Je kent het meisje en hoe vind je haar?.. nik zou het geen twee dagen met haar kun- uithouden, en hij moet er zijn leven lang h huizen 1 Ik zeg, hij liever dan ik. Maar lo arme moedertje beklaag ik, als zij moet '10e ongelukkig hij wordt". 'J is te degelijk voor haar". „Ja, te eenvoudig en te te ruw misschien „Noem je hem ruw vroeg de vader ver wonderd. „Misschien is ruw het rechte woord niet. Te rechtu t als hij zachter was en sl mme", dan zou hij misschien invloed op haar kunnen uit oefenen. Nu onmogelijk". ,,'t Zou mij spijten voor hem hij verdient gelukkig te worden, al was het maar om hetgeen hij voor ons gedaan heeft". Therese antwoordde niet en ruimde zwijgend het theegoed weg. HOOFDSTUK XVII. De oude moeder Van Berken was in den laat- sten tijd erg stil en lusteloos zij liet Jaantje vrij spel in kouken en huis. Haar breipennen, die ander:; onvermoeid op en neer gingen, rustte thans uren op de tafel, zonder dat de bezige vingers ze opnamen. Als Robert niet zoo vervuld was geweest van zijn eigen zorgen, dan zou hem de verandering in zijn moeders manier van doen en ook in den gang van het huishouden zeker opgevallen zijn. Nu at hij haastig zijn maaltijden, om dan dadelijk weer naar zijn kantoor te gaan, hij merkte niet eens, hoe zij minder goed waren toebereid dan anders 's avonds zat hij ook nooit meer binnen, niet alleen omdat hij het zoo druk had, maar omdat hij zich onrustig voelde onder moeders scherpen blik, die al zijn gedachten CUBA. De „New York Herald" ontving van zijn correspondent in Havana bericht, dat de zaken op Cuba er zeer ernstig voor staan. Volgens hem is het departement van Buitenl.Zaken te Was hington er van verwittigd, dat Cuba aan den vooravond staat van een revolutie, die georga niseerd wordt door negers, wier voornemen is, daar een nieuwe republiek op te richten. ALLERLEI. De leider van de Russische Handelsdelega tie te Londen, Krassin, die op de doorreis naar Moskou in Berlijn was aangekomen, is Zaterdag avond van Berlijn naar Moskou vertrokken. De gereorganiseerde K. S. A. Met belangstelling envreugde zal ongetwijfeld het bericht ontvangen worden, dat de gewijzigde statuten onzer K. S. A. thans de goedkeuring van het Doorluchtig Episcopaat verworven hebben. In 1918 voor het eerst gingen er stemmen op tot reorganisatie van de K. S. A. Doch, hoewel door niemand de wenschelijk- heid ontkend werd om door wijziging van sta tuten aan bepaalde grieven tegemoet te komen en tevens meerdere waarborgen te scheppen voor een permanent en, zoo noodig spontaan optreden onzer plaatselijke, diocesane en natio nale K. S. A., heerschte er belangrijk verschil van gevoelen over den aard en den omvang der hervormingen, en waren derhalve langdurige gedachtenwisselingen noodig. Hieraan dient het te worden toegeschreven, dat eerst na ruim twee jaar de gewenschte re organisatie definitief tot stand kwam. Het behoeft geen betoog, dat eene zoo lange periode van onzekerheid omtrent het karakter en de beteekenis dezer met algemeene belang stelling verwachte reorganisatie aan de ontwikke- liug en krachtsinspanning onzer de K. S. A. in gecentraliseerde sociale beweging niet kon ten goede komen. In afwachting van de zoo lang verbeide wijzi gingen of hervormingen, bleef menig schoon plan en goed voornemen onuitgevoerd, kwamen tal van met goeden moed en prijzenswaardigen ijver ondernomen acties niet tot volle ontwikke ling. Hoewel vervuld met leedwezen over den kost baren tijd, die aldus voor een krachtiger uit bouw en consolideering onzer K. S. A. verloren ging, mogen wij thans met vernieuwden moed onze hoop vestigen op de toekomst, die onge twijfeld de K. S. A., op den grondslag harer gewijzigde statuten tot hoogeren bloei en ont wikkeling brengen zal. Evenwel niet van die gewijzigde statuten op zichzelf genomen, verwachte men wonderen. Zij vormen slechts den grondslag, bakenen het terrein afmaar het algemeen vertrouwen, de eensgezinde wil om door samenwerking één doel te bereiken de krachtige daad en de voort durende steun van geheel ons katholiek geor ganiseerd volk, zullen ter eere Gods onze on aantastbare katholieke eenheid bevestigen. En dat vertrouwen is in ruime mate aanwezig, de wil tot samenwerking ontbreekt niet, aan krachtige daden en ruimen steun zal het stellig niet ontbreken. Doch dit alles was min of meer sluimerend onder den druk der onzekerheid omtrent hetgeen de toekomst brengen zou. Nu de beslissing gevallen is, en die druk der onzekerheid weggenomen, zullen alle sluimerende krachten ontwaken. Dit mogen wij met temeer reden verwachten, daar door de wijziging der statuten eenige in 't oog loopende verbeteringen zijn aangebracht, en gevoelens scheen te raden. En hij was er niets op gesteld, dat iemand zijn moeder het allerminste in zijn gevoelswereld zou lezen. Want hoe langer hoe meer werd het hem duide lijk, dat hij met Constance niet gelukkig kon worder en dat zijn moeder dit reeds lang te voren had begrepen, maar uit kioschheid zweeg. Dit bekende hij zich echter nog niet. Hij kon het in zijn moeder maar niet goedkeuren, dat zij hem verlaten wilde, te meer nu Gonstanc zulke duidelijke toespelingen maakte op het komen inwonen harer mama. Hij had toegegeven van in April te trouwen, en dan toch een tamelijk lange huwelijksreis te maken. Over het andere plan zweeg hij voor- loopig, maar het bleef hem steeds verontrusten en kwellen, en die ontevredenheid gaf zich lucht in een koelen toon tegenover zijn moeder hij sprak bijna niet met de oude vrouw, die er bitter onder leed, en steeds stiller en afgetrokke- ner werd. „Ik moet weg van hier, ik moet, want ik ben overtollig", was he.. onophoudelijke refrein harer gedachten,dat haar nacht en dagvervolgde, haar geen oogenblik met rust liet en zich hoe langer hoe dieper in haar geest vastzette. Niemand merkte iets' van haar getob zoo Therese minder druk was geweest met de nieuwe inrichting van haar huis en allerlei huishoude lijk werk, dat door moeders ziekte was blijven liggen, zou zij zeker wel iets ongewoons aan het rappe flinke oudje gemerkt hebben. Therese was trouwens reeds in geen week op het fabrieks- huis geweest en verwonderde er zich eigenlijk wel over, dat zij niets hoorde of zag van mevrouw Van Berken maar het was haar vaste besluit, zich niet op te dringen en alleen bij de familie te komen, als men haar hulp noodig had en er om vroeg. Toen op den Zaterdagmorgen Robert zich in den namiddag gereed maakte voor zijn reisje naar Den Haag, kwam zijn moeder op bijrm angstige wijze naar hem toe, en vroeg of hij eindelijk werk wilde maken van haar huisje in Vlasveld. Hij werd ongeduldig en stampvoette van prikkelbaarheid. „Valt u mij daar ook al mee lastig riep hij op harden toon uit. „Ik heb zeker nog geen zor gen genoeg aan het hoofd, dat u ze nog moet vermeerderen. Als u mij zoo graag verlaat, huur het huis dan maar en laat mij alleen U weet toch wel, dat wij pas in April trouwen wat voor haast is er nu bij Hij schaamde zichzelf over dien ongewoon scherpen toon tegenover zijn moeder, maar hij was ook zichzelf niet meer. De oude vrouw ant woordde niet, maar zag hem wezenloos aan hij kuste haar verstrooid en met de woorden „Doe wat u niet laten kan. Ik moet weg, t is hoog tijd", liep hij het huis uit en staple in zijn jachtwagentje, dat hem naar het station moest brengen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1