terwijl ongetwijfeld aan de meest ernstige grie ven geheel is tegemoet gekomen. In het kort samengevat, zijn de belangrijkste beginselen, die aan de K. S. A. volgehs de ge wijzigde statuten zullen ten grondslag liggen, aldus te omschrijven I. De K. S. A. zal plaatselijk, diocesaan en nationaal zijn samengesteld uit de volledige besturen en de geestelijke adviseurs van alle plaatselijke, diocesane en nationale sociale ver- eenigingen. Op twee punten moet hier in het bijzonder de aandacht gevestigd worden Vooreerst, dat voortaan de v o 11 e d i g e besturen der sociale vereenigingen zoowel plaat selijk als diocesaan en nationaal de comité's vormen der K. S. A. Deze wijziging is aangebracht, omdat volgens het oordeel van velen op die wijze meerdere zekerheid verkregen wordt, dat op de vergade ringen der comité's alle aangesloten vereeni gingen zullen aanwezig zijn. Deplaatselijkecomité's zullen der halve bestaan uit alle bestuursleden en de gees telijke adviseurs der in de parochie, het dekenaat of de gemeente gevestigde, toegetreden en er kende katholieke, sociale Vereenigingen. 'De D i o c. C o m i t 's zullen bestaan uit alle bestuursleden en geestelijke advisuers van de dioc. sociale vereenigingen twee afgevaardigden van de plaatselijke comité's in het diocees. Het instituut der toegevoegde leden is ten aanzien van de dioc. comité's evenals ten op zichte van de plaatselijke comité's behouden, met dien verstande, dat zoowel in de dioc. als in de plaatselijke comité's niet meer dan 5 toe gevoegde leden zullen mogen zitting hebben. DeCentraleRaad eindelijk bestaat uit alle bestuursleden en geestelijke adviseurs der diocesane comité's alle bestuursleden en geestelijke adviseurs van de aangesloten centrale (al dan niet federa tieve) nationale, sociale vereenigingen de directeur van het Centraal Bureau. In de tweede plaats dient er de aan dacht op te worden gevestigd, dat de plaatse lijke en diocesane comité's, alsmede de Centrale Raad, evenals voorheen zullen zijn samengesteld uit alle sociale vereenigingen. Hierbij dient echter het volgende te worden opgemerkt Teneinde te voorkomen, dat, hetzij plaatse lijk, hetzij nationaal (ten aanzien der diocesane comité's doet zich de kwestie uit den aard der zaak niet voor) eene bepaalde groep van orga nisaties, en wel in het bijzonder de vakorganisa ties, een overwegenden invloed zouden kunnen uitoefenen, is bepaald 1. ten aanzien van de plaatse- lijke comité's: a. dat over de wijze van aansluiting der vak- vereenigingen bij de plaatselijke comité's door ieder diocesaan comité kan worden beslist. Hetgeen dus zeggen wil dat ook de plaatselijke vakvereenigingen tot de plaatselijke comité's kunnen toetreden dat evenwel, indien een diocesaan comité eenig gevaar mocht zien in de aansluiting van iedere plaatselijke vakvereeniging afzonderlijk bij een plaatselijk comité, dat diocesaan comité kan voors chrijven, dat ib.v. de plaatselijke vakvereenigingen zich slechts als één geheel kunnen aansluiten, na b.v. van te voren, al of niet uitsluitend met voormeld doel, een cen trale van plaatselijke vakvereenigingen te heb ben gevormd wanneer echter een diocesaan comité geen bezwaar heeft tegen de aansluiting van alle plaatselijke vakvereenigingen afzonderlijk, kan die afzonderlijke aansluiting, gelijk zij tot heden was, behouden blijven. b. Dat iedere aangesloten sociale vereeni ging (of combinatie van vakvereenigingen, in dien daartoe door een diocesaan comité is be sloten, in den zin als sub a bedoeld) één stem uitbrengt in het plaatselijk comité. Het stemrecht naar het aantal leden is dus vervallen zulks om te voorkomen, dat een be paalde vereeniging of bepaalde groepen van vereenigingen een al te overwegenden invloed zouden kunnen uitoefenen. In de diocesane comité's is het stemrecht zoo danig geregeld, dat ieder plaatselijk comité één-stem uitbrengt en iedere diocesane, sociale vereeniging 3 of 5 stemmen, naar gelang de statuten van het diocesaan comité dit zullen bepalen. In den Centralen Raad zal eveneens door ieder diocesaan comité en door iedere aangeslo ten nationale, centrale vereeniging slechts één stem worden uitgebracht. 2. Ten aanzien van den Centra len Raad: De Centrale Raad zal, behalve uit alle be stuursleden en geestelijke adviseurs der dioce sane comité's, alsmede den directeur van het Centraal Bureau, zijn samengesteld uit alle bestuursleden en geestelijke adviseurs van de aangesloten centrale (al dan niet federatieve) nationale, sociale vereenigingen. Zoodat dus bij den Centralen Raad niet de nationale vakbonden, hetzij van arbeidefs, middenstanders, patroons of boeren, afzonder lijk kunnen aansluiten, doch slechts, voor zoo-, ver die bestaan, de centralen dier vakbonden, zooals voor de arbeiders het R. K. Vakbureau voor de werkgevers het R. K. Verbond van Werkgeversvakvereenigingen, enz II. „Uit den Centralen Raadwordt gevormd een centraal bestuur. Ieder diocesaan comité en iedere aangesloten centrale, nationale vereeniging wijst uit haar bestuur een lid aan van het centraal bestuur. De directeur van het Centraal Bureau is secre taris van het centraal bestuur. Het centraal bestuur kiest uit zijn midden een voorzitter en een penningmeester. De voorzitter, secretaris en penningmeester van het centraal bestuur vormen het Dage- Iijksch Bestuur". j De twee groote voordeelen van deze geheel nieuwe bepaling springen onmiddellijk in het oog 1. Door de instelling van dit centraal be stuur wordt bereikt, dat in de nationale, sociale actie een meer geconcentreerde en dus meer krachtige leiding verzekerd is. j In de oude statuten was zulks niet mogelijk. Immers zij kenden slechts een voorzitter, en een secretaris van den Centralen Raad. Van een algemeen centraal bestuur van de K. S". A. was er geen sprake. Alle initiatief moest uitgaan van den volle- digen Centralen Raad. Als permanent en leidend bestuurslichaam nu bleek de Centrale Raad een te omvangrijk college te zijn. Een zoo uitgebreid lichaam kon bezwaarlijk vaak bijeen komen voornamelijk|jln spoed- eischende gevallen bleek dit een- zeer ernstig gevaar. Daarvandaan de noodzakelijkheid om een kleiner, een soepeler lichaam in het leven te roepen, welk lichaam niettemin eene getrouwe weerspiegeling diende te zijn van den Centralen Raad. Het thans ingestelde, centraal bestuur zou men kunnen noemen: een uittreksel van. den Centralen Raad. 2. Dat veel meer dan voorheen in de leiding der nationale, sociale actie betrokken worden de besturen der nationale, sociale vereenigingen. Juist het gemis van voldoenden invloed der nationale vereenigingen op de algemeene leiding der K. S. A. was een der hoofdmotieven, waarom reorganisatie der K. S. A. werd noodig geacht. Welnu, die gewenschte invloed wordt thans door de instelling van het centraal bestuur ver kregen. Immers niet alleen ieder diocesaan comité maar ook ieder aangesloten centrale nationale vereeniging wijst daarin uit haar bestuur een lid aan. Zoo vormt zich een kern, waarin alle krachten van ons katholiek vereenigingsleven, alle ui tingen en stroomingen van ons sociaal denken en streven op de meest gecomprimeeTde wijze zijn samengevoegd. Daar deze kern eene samenvatting is van alle sociale stroomingen en uitingen, zal zij nood zakelijk de zoozeer gewenschte eenheid waar borgen en alle verspreide nationale acties, die, zonder deze krachtige centrale, maar al te vaak, zij het ook met de beste bedoelingen onderno men, door gebrek aan samenwerking en eenheid schipbreuk lijden, overbodig maken. II. De autonomie der diocesane comité's blijft volkomen gehand haafd. i Nochtans, daar de noodzakelijkheid daartoe in de praktijk meermalen gebleken Was, zijn de volgende bepalingen vastgelegd in artikel 3 der gewijzigde statuten, in de alinea's 9, 10 en 11 ,,9. De plaatselijke comité's staan recht streeks onder de diocesane comité's. Toch zal het centraal bestuur, en met zijn machtiging het Centraal Bureau, rechtstreeks met de plaat selijke comité's in verbinding kunnen treden a- om de contributie te innen l b. om ten aanzien van een niet, weinig of i verkeerd werkend plaatselijk comité na overleg met den adviseur van het plaatselijk comité maatregelen te nemen, en, zoo die maatregelen de gewenschte uitwerking missen, dat comité te ontbinden en een nieuw comité in het leven te roepen. 10. Ook zal het centraal bestuur en met zijn machtiging het Centraal Bureau, nieuwe plaat selijke comité's mogen oprichten. 11. In de gevallen, bedoeld in alinea 9 sub b en alinea 10 kan het centraal bestuur niet handelen zonder toestemming van het dioc. comité. Deze toestemming wordt geacht gegeven te zijn, indien 14 dagen na de kennisgeving door het centraal bestuur geene bezwaren door het dioc. comité aan het centraal bestuur zijn ter kennis gebracht. Indien het dioc. comité zijn toestemming weigert, kan het centraal be stuur in beroep komen hij den Bisschop van het betrokken bisdom". Bovenstaande bepalingen spreken voor zich zelf en behoeven nauwelijks nadere toelichting. Het is onbetwistbaar, dat contributie-inning vanuit een centraal punt groote voordeelen biedt boven eene door onderscheiden lichamen uitgevoerde en daardoor over vele schijven loopende inning. Eveneens staat het onomstootelijk vast, dat een algemeen toedicht op de goede functiohee- ring der plaatselijke comité's van bovenaf, niet kan gemist worden. Met het oog op deze algemeen erkende nood zakelijkheid was dan ook reeds geruimen tijd voordat de reorganisatieplannen aanhangig wa ren, door den Centralen Raad besloten, tot het instellen eener afdeeling inspectie aan het Cen traal Bureau, aan welke de taak was toegewezen om in bovenbedoelden zin en in overleg met de diocesane besturen voortdurend toezicht te houden op de goede functioneering der plaatse lijke comité's en om zooveel mogelijk nieuwe plaatselijke comité's in het leven te roe pen. In het bovenstaande zijn in korte trekken de grondgedachten aangegeven van de thans gewijzigde statuten der K. S. A. Ten einde thans geen tijd meer te verliezen, doch ten spoedigste op do nieuwe basis vrucht baren arbeid te kunnen verrichten, richt ik langs dezen weg tot alle katholieke centrale, nationale vereenigingen, die tot heden nog niet bij den Centralen Raad der K. S. A. mochten zijn aangesloten, het dringend verzoek om vóór den len Februari e.k. aan het Centraal Bmeau der K. S. A., Oude Singel 78, Leiden, haar wensch tot aansluiting bij den Centralen Raad te willen kenbaar maken. Binnen zeer korten tijd na bovengenoemden datum zal alsdan eene vergadering der gewijzig de statuten worden bijeen geroepen. In deze vergadering zal een centraal bestuur gekozen worden. En moge dan, met Gods zegen een nieuw, ongekend tijdperk van bloei voor onze K. S. A. aanbreken niet om wille van de K. S. A. zelf, maar ter verwezenlijking van de idealen, die de stichters der K. S. A. voor oogen hadden, en die zijn samen te vatten in dit korte woord de katholieke levensbeschouwing in geheel het maatschappelijk leven te doen zegevieren. Mr. A. TEPE, Directeur van het Centraal Bureau der K. S. A. Eere-burgcr van de stad Gent. De gemeenteraad van Gent heeft besloten den voormaligen Nederlandschen gezant te Brussel, -den heer Van Vollenhoven, het eere-burgerschap van de stad Gent aan te bieden, uit dankbaarheid voor hetgeen deze tijdens de bezetting voor de Belgische bevolking heeft gedaan. Ook den am bassadeurs van de Ver. Staten en Spanje, den heeren Brand Whitlock en Markies de Villalo- bar, zal dezelfde onderscheiding worden aan geboden. Verlaging der beurtbevrachtingen. Naar het persbureau Vaz Dias verneemt, zijn met ingang van Zaterdag jl. do beurtbevrachtin- gen op de Amsterdamsche schippersbeurs met 30 verlaagd. In verband hie-mede heeft de Centrale Schippersbond gisteren een audiëntie aangevraagd bij den Minister van Landbouw. 0 Bijkssteun voor de werkloozenkassen. Als het orgaan ,,De R. K. Vakbeweging" goed is ingelicht, bestaat bij de regeering, mede op advies der z.g. Verzekerings-Commissie, liet voornemen, om de werkloozenkassen hare taak op afdoende wijze mogelijk te maken. Kon. Bibliotheek. Bij K. B. is met ingang van 1 October 1921 aan dr. W. G. C. Bijvanck, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bibliothecaris der Koninklijke Bibliotheek te !s-Gravenhage on der dankbetuiging voor de belangrijke dien sten in die betrekking bewezen. Prins Hendrik. Naar men verneemt, is Z. K. H. de Prins voor nemens tegen het einde dezer week voor kor ten tijd naar Schwerin te vertrekken, in verband met den verjaardag van zijne moeder, de Groot hertogin Marie van Mecklenburg. Prof. S. J. Fockema Andrea. Na een korte ongesteldheid is op ruim 76-ja- rige leeftijd overleden professor mr. S. J. Focke ma Andrea, oud-hoogleeraar aan de faculteit der rechtsgeleerdheid aan den universiteit te Lei den. Het spoorwegpersoneel. In verband met de nadere overeenkomst tus- schen den Staat der Nederlanden en de beide Spoorwegmaatschappijen, is door het Bestuur van het Nederl. Verbond v. Vakvereenigingen een schrijven gericht tot de regeering, waarin gewezen wordt op het feit, dat onder het spoor wegpersoneel de gedachte inzake medezegging schap in de bedrijfsleiding sterk leeft en waann er bij de regeering met klem op wordt aangedron gen, het personeel thans een begin van medezeg gingschap te geven, door van de 5 plaatsen in den Raad van Commissarissen, waarvoor de perso nen door de Regeering worden aangewezen, eenige te doen bezetten door vertegenwoordi gers der belangrijkste organisaties van het spoorwegpersoneel. In het schrijven woidt er op gewezen, dat hierdoor niet alleen aan een sterk gevoeld verlangen van het personeel tegemoet gekomen zal worden, maar ook, dat slechts op deze wijze een goed functioneerend spoorwegverkeer kan worden verkregen, het geen in het algemeen belang moet worden geacht. Ook door het Hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel ;s reeds eenige weken geleden aan de regeering verzocht, het personeel een behoorlijke vertegenwoor- diging in den Raad van Commissa'issen toe te kennen. De nieuwe' Zweedsehe gezant. Naar het Corr. Bureau verneemt is er ver andering tegemoet te zien in de diplomatieke vertegenwoordigging van Zweden bij het Ne- derlandsche Hof, door de eerlang te verwach ten benoeming van den heer C. G. Westman, thans Zweedsch gezant te Helsingfors, tot ge zant van Zweden alhier. De oud-minister Bosboom. De gep. luitenant-generaal Bosboom, oud- Minister van Oorlog, die zich na zijn lang durige ziekte weer heel goed gevoelt, heeft zich dezer dagen tot volledig herstel van ge zondheid naar het Zuiden van Frankrijk be geven. De nieuwe spoorboekjes. In verband met een bericht, dat in verschil lende bladen voorkwam en dat ook door ons werd overgenomen, als zou met ingang van 15 Januari een nieuwe spoorwegdienstregeling worden ingevoerd, vernemen, wij, dat dit be richt onjuistis. Inwerkelijkheid wordt vermoe delijk eind Januari een herdruk van het be staande spoorboekje, dus geen nieuwe dienst regeling, uitgegeven, waarin de kleine wijzigin gen, die in elke oorspronkelijke dienstregeling worden aangebracht, zijn opgenomen, waardoor een volledig overzicht wordt verkregen. De nieuwe boekjes wijken dus niet af van de groote, bijgewerkte dienstregelingsbiljetten op de sta tions. Ook vroeger werden op geregelde tijden wel dergelijke nieuwe oplagen der spoorboekjes uitgegeven. De sedert de invoering der loopende dienstregeling aangebrachte wijzigingen zijn van geringen aard en betreffen bijv. het reeds bekend gemaakte vroegere vertrek van enkele werkliedentreinen en van op bootaansluiting te Hoek van Holland correspondeerende trei nen, in verband met het vroeger of later aan komen dier booten, alsmede enkele andere kleine wijzigingen. Van het uitvallen van treinen is geen sprak^ De tegenwoordige dienstregeling blijft dus gehandhaafd. De nieuwe zomerdienstregeling zal worden ingevoerd op 1 Juni a.s. Op dien datum zal op het geheele Europeesche continent een nieuwe spoorwegdienstregeling worden ingevoerd, waar toe op de laatstelijk gehouden internationale spoorwegconferentie te Bern werd besloten. De legerreorganisatie. In het vervolg van de memorie van antwoord betreffende de militie-wijziging wetsontwerpen, wordt gezegd Er is grond voor de hoop, dat de kans op vrijloten niet zoo groot zal zijn, dat van haar een ongunstigen invloed zou uitgaan om de deel neming aan de lichamelijke oefening en de militaire voor-oefeningen. Dat de kadervorming zou worden bemoeilijkt door verminderde deelneming aan de militaire voor-oefening, kan niet worden ingezien. De gelegenheid, welke in den kaderlandstorm voor kaderopleiding buiten het leger aangebo den wordt, staat hier geheel buiten. Niet kan worden toegegeven, dat ten gevolge van het in vredestijd niet bestaan van lagere verbanden een snelle mobilisatie niet zou kun nen worden verkregen. Het ligt in het voor nemen bij de infanterie en artillerie per regi ment één mobilisatiebureau op te richten. Bij het regement genietroepen zal dit mobili satiebureau per bataljon worden ingesteld, omdat de te verrichten taak voor de verschil lende bataljons te veel uiteenloopt. De cava lerie zal op de gebruikelijke wijze mobilisee- ren. De duur van de volledige eerste oefening van onberedenen (enkele uitzonderingen daar gelaten) wenscht de regeering voorshands op niet minder dan 6 maanden te stellen, zij het ook dat een deel dezer geoefendheid bui ten het eigenlijke legerverband kan worden verkregen. Voorts meent de regeering te moeten vast houden aan het ploegenstelsel, en wel voor het meerendeel der onberedenen, aan drie ploe gen. Het ligt in het voornemer om bij de reoiga- nisatie van het leger, welke na eventueele aanneming van het toegezegde ontwerp voor de nieuwe dienstplichtwet tot stand zal wor den gebracht, het corps bereden artillerie om te vormen tot veld-artillerie. Nopens het ontwerp landstormvoorzieningen wordt nog gezegd De inspecteur van den vrij willigen landstorm werd bereids in het voorjaar van 1919 gemachtigd om de gewo ne vrijwilligers, die zich verbonden hadden, toen oorlogsgevaar dreigde, mdmn zij het ver langen daartoe te kennen gaven, van hunne verbmtems te ontlmffen. Van hen, dm daarvan geen gebruik maakten, heeft een deel een nieuwe varb.ntems geslo ten, gegrond op de mmisterieele b schikking van 1 Getover 1920. Voor de overigen behoorde de verbintenis te eindigen op !t tijdstip, waarop gern dienst plichtigen meer onder de wapenen worden ge houden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Bij raadsbesluit van 15 Februari 1918 werd besloten, met de gemeenten Vlaardingen en Maassluis aan de gemeente Rotterdam aan te bieden een fontein in hardsteen en brons naar een ontwerp van prof. Evers, welke fontein is opgericht op de binnenplaats van het nieuwe Rotterdamsche Stadhuis. De kosten van dit geschenk hebben 7300 bedragen, te verdoelen over de drie genoemde gemeenten naar verhou- ding van het aantal inwoners. Voor het aandeel van Schiedam ten bedrage van /3800.—ver zoeken B. en W. den raad thans een crediet beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor, aan P. Korsten Zoren te verkoopen een perceel grond aan de St. Lidumastraat, hoek Huysmansstraat, ter grootte van ongeveer 1600 vierk. M., voor 19 per vierk. M., voor den bouw van 11 boven- en beneden-middenstandswoningen en een winkel. Volksbadhuis. In de week van 915 Januari 1921 werden genomen 576 baden. Iste klasse kuipbaden 40 regenbaden 102. 2de klasse kuipbaden 36 regenbaden 396. Kin derbaden 2. Hulpcomité aan Oostenr. Geestelijken. Bij het Priestercomité tot hulpverleening aan de Geestelijkheid van Oostenrijk en Hongarije (Zwijsenstraat 5, Tilburg), is ingekomen van 1 t/m 31 December 19203.196.98 Ki75.487.50 R.M. 940.Frs. 485. Vorige opgaven bedroegen 33.762.90Va i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2