Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Donderdag 20 Januari 1921. No. 12941. Bnreau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Tbonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsenj wordt 2 maai;| berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale^ conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. verlies van een hand. bQ vevHei vu levenslange geheele Invaliditeitj 11 Ï«UW veet ef oog) s LUU aooa 1 1 I UU een duim De verzekering wordt gewaarborgd doer de Hollendseho Algcmoene Verzekeringsbank le Behledam. IQ verlies *Qs vinger verlies eiken ande* ren vinger Buitenlandseh Nieuws. ITALIË EN DUITSCHLAND. Sforza, de Italiaansclie minister van Buiten landsche Zaken, heeft met een medewerker van het Kopenhaagsche „Politiken" gesproken over de Italiaansche buitenlandsche politiek. Italië, zeide de minister, gaat van het standpunt uit, dat men het Duitschland mogelijk moet maken om de verplichtingen na te komen, die het verdrag van Versailles aan dit land heeft opgelegd. Men moet het land in staat stellen de schadevergoeding te bepalen, maar het te vens toestaan om er voldoende troepen op na te houden om voor de binnenlandsche veiligheid te zorgen. Sforza zeide voorts, dat de betrekkingen van Italië tot Tsjecho-Slowakije uitstekend zijn. Beide landen hebben eenzelfde belang, namelijk ervoor te waken, dat Oostenrijk-Hongarije nimmer meer een keizerrijk wordt^ Italië is vriendelijk gestemd jegens de kleine entente, die ervoor wil zorgen, dat het Trianonverdrag wordt uitgevoerd. De streken rond de Adria- tische zee zijn van belang voor de economische ontwikkeling van Italië. In Albanië verlangt het geen bijzondere rechten het wil slechts een Albanië voor de Albaniërs. Sinds Italië in het bezit is van het eiland Saseno, kan Italië van Walona uit friet meer worden bedreigd. Ten slotte sprak Sforza ten gunste van een herziening van het Verdrag van Sèvres en meen de in dit verband, dat aan Smyrna zelfbestuur moest worden gegeven. OPPER-SILEZIE. „De Duitsche regeering heeft te Parijs, Londen en Rome een nota doen overhandigen, waarin wordt geprotesteerd tegen de bepalingen, van het volksstemmingsreglement voor Opper-Sile- zië. Zij beweert, dat dit op sommige punten in flagranten strijd is met het vredesverdrag en onbillijkheden tegenover de Duitsche stemge rechtigden bevat, terwijl sommige stemmingen volgens de bepalingen technisch onuitvoerbaar zijn. De benadeeling der Duitsche belangen ziet de Duitsche regeering voornamelijk in het feit, dat de kleine districten niet als onafhankelijke stemdistricten zijn erkend en dat aan vele ge meenten in het district Ratibo: het stemrecht is ontzegd. De nota voert voorts nog verschillende mo tieven aan, waarom het reglement in strijd met de billijkheid en met den geest van het vredes verdrag wordt geacht. druk gemaakt en in vertrouwen wordt do mee ning uitgesproken, dat hem passende steun zal worden geschonken en dat er voor het terug trekken van de Engclsche troepen een duurzame regeering zal zijn gevormd ALLERLEI. LITAUEN. Dinsdag j.l. is de Litausche nationale vergade- ring, die twee en een halve maand vacantie heeft genoten, heropend. Poerikis, de minister van Buitenlandsche Zaken, deelde mee, dat de Litausche regeering in beginsel in het houden van een volksstemming in de streek van Wilna heeft toegestemd. De Litauers moeten echter iit de gelegenheid ge steld worden om onder dezelfde voorwaarden te stemmen als de Polen. DE TOESTAND IN DE OEKRAÏNE. Uit Helsingfors meldt men De door de anarchistische partij geleide op stand in de Oekraine neemt, niettegenstaande de maatregelen van de sowj et-overheden, steeds grooteren omvang aan. PER ZIE. Te Londen is geen officieele bevestiging ont vangen van het gerucht, dat reeds een overeen komst tussehen Sowj et-Rusland en Perzië zou zijn geteekend. De Engelsche pers veronderstelt, dat het ge rucht wellicht is ontstaan door de onderteeke- ning van een dergelijke overeenkomst door den Perzischen zaakgelastigde te Moskou op eigen houtje of volgens lastgeving van den een of ander te Teheran, die sindsdien door het kabi net of den sjah is verloochend. In tegenstelling met de Engelsch-Perzische overeenkomst, welke alleen van kracht kan worden,nadat zij goedge keurd is door de Medzjis, bevat de tekst van de Russisch-Perzische overéénkomst een zin snede, welke op aandringen van Tsjitsjerin is opgenomen, waarin uitdrukkelijk bepaald wordt, dat een dergelijke bekrachtiging niet vereischt is. De verklaiing van den sjah, dat hij tijdens den duur van de crisis in Perzië wil blijven, h««ft, zoo merkt Reuter op, een gunstigen in- De Belgische Hooge Raad van Handel, die ingesteld is door den minister van Handel en Nijverheid, is Woensdag bijeengekomen onder voorzitterschap van Coreman, den minister van Staat, en heeft het voorloopig ontwerp van de Wet op den Zondagsdienst in de Belgische pers aangenomen. Het wetsontwerp zal bij het parle ment worden ingediend Volgens berichten uit Pittsburg (Pensyl- vania) aan de dagbladen, stelt de spoorweg maatschappij voor, dat, tenzij iedereen van haar personeel er genoegen mee neemt om een dag per week niét te werken, alle loonen met 20 zullen worden verlaagd. Het Internationale congres der Kamers van Koophandel zal eind Juni te Londen plaats vinden. 1' Information verneemt over df plannen van d'Annunzio, dat hij een pas heeft voor Frankrijk, Zwitserland, Griekenland en Spanje. Waarschijnlijk zal hij zich bij Parijs, te Auteuil Neuilly of Saint Germain vestigen. d'Annunzio zou van de voorloopige regeering in een bijzonde re zitting afscheid nemen. Hij houdt zich bezig met den druk van zijn rapport over de dagend die aan de overgaaf van Fiume voorafgingen'. De Temps" geeft het verlangen te kennen, dat alle crediteuren van Rusland met inbe grip van Amerika zich zullen vereenigen om een eensgezinde houding aan te nemen in hun politiek wat betreft de betaling der schulden. Het blad stelt voor, dat een commissie als de schadevergoedingscommissie zal worden inge steld. Parijs zou het meest geschikt zijn voor haar zetel. Het bedrag zou moeten worden vastgesteld van Ruslandls schuld tegenover een reeks van na ties en deskundigen worden belast met het schatten van Rusland's hulpbronnen. De Fran- schen hopen, dat de Amerikanen het plan zal- len ondersteunen, omdat de V. S. optraden als spreekbuis tot Rusland op 13 Februari 1918 in eeu nota, onderteekend door 20 mogendhe den. Volgens de „Daily Mail!' zullen de offi cieele cijfers, welke door het ministerie van ar beid gepubliceerd worden, betreffende de kos ten van levensonderhoud der arbeidersgezinnen over Januari, vier of vijf punten lager zijn dan die over December. De daling toont een pro gressief karakter: In November waren de kosten van het levensonderhoud 175 hooger dan voor den oorlog, in December 169 en in Januari 164 of 165 In de takken van industrie en bedrijven, waar bij de „glijdende" loonschaal in toepassing is, zal met de ve. laging van de kostenvan het levens onderhoud automatisch een verlaging van de nominale loonen gepaard gaan. Een eerste voor beeld van de glijdende loonschaal is het loon- stelsel, dat bij de spoorwegen in gebruik is. Hier worden de loonen niet maand voor maand herzien, maar per drie maanden. De cijfers be treffende kosten van het levensonderhoud op 1 Maart 1921 zullen worden vergeleken met die van 1 December 1920, en dan zal worden bepaald, welke verandering er behoort te wor den gebracht in de loonen van de arbeiders voor de periode van 1 Maart tot 30 Juni. Tot nu toe heeft dit systeem nog steeds geleid tot verhooging der nominale loonen. In enkele takken van bedrijf hebben de ar beiders onlangs genoegen genomen met loons verlagingen, opdat de productie-prijzen der mate konden worden verlaagd, dat de afname dier vervaardigde goederen gewaarborgd bleef. In enkele gevallen hebben zij met onderling goedvinden afgezien van loonsverhoogingeu, waarop zij volgens het loonsysteem recht had den. De mijnwerkers in de ijzermijnen in het Furness-district hebben thans een andere metho de aangenomen, om hun tak van bedrijf gaan de te houden. Zij stemden er in toe, togen loonen te werken, welke gebaseerd zijn op de loopendo verkoopsprijzen inplaats van op de hoogere prijzen van November en December j.l. lof nu toe is bij geen enkel groot bedrijf een van beide genoemde systemen in toepas- ding gekomen, maar er zullen binnenkort be langrijke besprekingen hieromtrent tussehen de werkgevers en werknemers in de ijzer- en staal-industrie plaats hebben. Binnenland. Het gezantschap bij den Paus. Naar het Centrum verneemt, zal als opvolger van jhr-.vanNispen tot SevenaertotNederlandsch gezant bij den H. Stoel worden benoemd jhr. F. E. M.H.Michiels van Verduijnen,gezantschaps raad te Londen. De heer Michiels van Verduijnen is vroeger reeds gezantschapssecretaris te Rome geweest. De nuntius. Monseigneur Nicotera, de Pauselijke nuntius te Brussel gaat in de eerste helftvan Februari naar Den Haag, om er het gebruikelijke Nieuw jaarsbezoek te brengen aaan het Nederlandsche- hof. Oostenrijksche officieren bij de Pakctvaart. De Kon. Paketvaart bericht dat zij een vijftig tal Oostenrijkers op haar stoomvaartlijnen in Indië als officie, in dienst zal nemen. De directie deelde mede, dat deze maatre gel is genomen, omdat er een tekort aan Neder- landsche officieren is. De middagsluiting der postkantoren. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van Stapele in zake sluiting van postkantoren in de middaguren, luidt het antwoord van den mi nister van Waterdtaat als volgt „Het is den Minister bekend, dat op last van de leiding van het Staatsbedrijf van posterijen en telegrafie een aantal postkantoren in de middaguren (van halféén tot 2 uur) voor het publiek gesloten is, doch het is niet juist, dat het voornemen bestaat dezen maatregel uit te breiden tot alle postkantoren. a. De maatregel berust op de overweging, dat het met het oog op het zeer belangrijke nadeelige saldo, dat de dienst oplevert, zeer noodig is de exploitatiekosten tot het mogelijke te beperken. Aangezien de ervaring leert, dat op tal van kantoren de toeloop van het publiek tussehen halféén en 2 uur zeer gering is, ligt het voor de hand, dat voor bezuiniging op de exploitatiekosten in de eerste plaats is gedacht aan het sluiten der kantoren uitsluitend voor den post-dienst gedurende dit gedeelte van het etmaal. b. Aan den maatregel was reeds een begin van uitvoering gegeven vóór het tijdstip, waar op tot instelling der Commissie van Advies werd besloten. c. Het heeft niet in de bedoeling gelegen tot den bedoelden maatregel over te gaan alvorens de daartoe bevoegde lichamen om advies zou den zijn gevraagddoor een misverstand is op sommige plaatsen aan die bedoeling geen uit voering gegeven, althans niet in den vorm, wel ke gewenscht was. Wanneer, mede ten gevolge van het voren- j staande, de maatregel mocht zijn ingevoerd op plaatsen, waar het verkeer op het hier in aan merking komende gedeelte van den dag niet j den gedachten goringen omvang heeft, welke uit een exploitatie-oogpunt sluiting zou wet tigen, zal aldaar tot opheffing van den maatre gel worden overgegaan.!' De kolendistributie. De Rijkskolendistributie heeft allen grooten verbruikers in een rondschrijven er nog eens aan herinnerd, dat de distributie van Duitsche kolen is vervallen van 1 Januari af en dat met ingang van 17 dezer ook de distributie van Lim- burgsche kolen is opgehouden. Thans is derhal ve de aankoop door de groote verbruikers van alle kolen vrij en zal de Kodibu geen toewijzing meer doen. De groote verbruikers dienen zich voor hunne behoeften aan kolen rechtstreeks te wenden tot de importeurs en producenten. Het spreekt dus vanzelf dat geen formulieren voor het opgeven van verbruik, voorraden en aanvragen meer worden toegezonden. De dis tributie van kolen door de Kodibu zal zich ver der nog uitsluitend bepalen tot het toewijzen van z.g. goedkoope stukken en ei-briketten aan de brandstoffencommissie. sche meesters, daaronder van de allergroot sten, en wel uit onze musea te exposeeren. Wij hoorden o.a. noemen Het Joodsche Bruidje en de Ontleedkundige les van dr. Deyman uit het Rijksmuseum, en uit het Mauritshuis Ver- meer's Gezicht op Delft. In den Engclschen adelstand verheven. Naar de H. Ct. verneemt, is de heer H. W. A. Detering, directeur-generaal van de Koninklijke Petroleum-Maatschappij, in den Engelschen adelstand verheven, wegens zijn verdiensten jegens Engeland gedurende den oorlog. Stads- en Gewestelijk Nieuws. GEMEENTERAAD. Op de agenda voor de openbare verga dering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 21 Januari 1921, des n.m. 2 uur, zijn nog geplaatst de navolgende punten 4f. Benoeming van een onderwijzer aan de Herhalingsschool voor Meisjes, gevestigd in School C. Voorgedragen worden de heeren 1. C. De Bode. 2. C. A. Tettelaar. 8 bis. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van een crediet van f 3000.- voor de in richting van het Politiebureau aan de Groote Markt tot bureau voor onderwijs enz. 19a. Voorstel van B. en W. om hun college machtiging te verleenen tot het onderhands wederverhuren voor één seizoen van eenige perceelen tuingrond in den Nieuwlandschen Polder. 19b. Voorstel van B. en W. tot het onderhands verhuren voor één seizoen van het weiland, on langs aangekocht van het Weeshuis der Hervorm den, gelegen aan de Damlaan. 19c. Voorstel van B. en W. tot onderhand- sche verhuring aan de N. V. v. d. Kuij v. d. Reeds Machinefabriek en Scheepswerf van een terrern, ten Westen aan hare fabriek. 23. Voorstel van B. en W. tot splitsing van School J. aan de Polderstraat en tot besch.k- baarstelLng van een crediet van 5000.- voor de verbouwing der school en de uitbreiding van meubilair. 24. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot verbouwing van het benedengedeelte van de Koopmansbeurs tot bureaux voor den Woningdienst en de Arbeidsbeurs en daarvoor een crediet te verleenen van 46.500.-, vermeer derd met 6000.- voor meubilair der te maken kantoren van den Woningdienst. 25. Voorstel van B. en W. tot Wijziging der salarissen van de gymnastiekonderwijzers Onze oude kunst naar l'arijs. Naar wij vernemen bestaat het voorne men op de tentoonstelling van Nederland- sche kunst, die dezen zomer te Parijs wordt gehouden, schilderijen van oude Nederland- Verlaging gasprijs. Met betrekking tot het voorstel van verlaging der gasprijzen wordt door Burg. en Wetli. nog aan den Raad medegedeeld In verband met de daling der kolen-prijzen is het mogelijk den prijs van het gas met 2 ets per M" te verlagen. Mocht men, de sterke daling; der kolenprij- zen in aanmerking nemende wellicht de meening zijn toegestaan, dat de gasprijs belangrijk lager kan worden gesteld, zoo moeten wij er op vij zen, dat dit niet mogelijk is, gezien de zooveel lagere opbrengst van de cokes en andere bij producten. De verlaging van 2 ets per M3 moet dan ook als uiterste grens worden beschouwd. Bouwterrein. Het perceel bouwterrein, dat door do Eerste- Ned. Asbestcementfabriek aan de Willemskade in erfpacht gevraagd wordt- en door de gemeente als industriegrond wordt beschouwd, bedraagt ongeveer 3000 M2 en dient voor uitbreiding de zer fabriek. Burg.- en Weth.- stellen den Raad voor dezen grond in arfpacht te geven tegen een kanon van 1.15 p. M2 Woningbouw. De Woningbouwvcreeniging „O n s Huis heeft aan den Raad een adres gezonden, waarin verzocht wordt het voorstel van B. en W. tot verkoop aan P. Korsten Zn. van een perceel grond aan de St. Liduinastraat hoek Huysmans- straat (punt 19 der agenda) niet aan te nemen. In de memorie van toelichting zegt adressan- Dat B en W. op de agenda voor de Raads zitting van Vrijdag a.s. het in nevenstaand adres genoemde voorstel hebben geplaatst, .fis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1