A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Boterstraat 63. Tel. 680 van het gebeurde was, bracht terstond het ge wonde kind en het lijk van zijn kameraadje naar de ouders, wien hij zijn deelneming be tuigde en verzekerde, niets te zullen nalaten, om hun smart zooveel mogelijk te verlichten. Naai verluidt, is de Poolsche regeering voornemens om binnen niet al te langen tijd het Poolsche muntstelsel te veranderen. Men wil n.l. de mark laten verdwijnen en in plaats daarvan de oude Poolsche munt, de Mioty, weer in eere herstellen. Naar verluidt, is het d'. meening d r te Berlijn vertoevende entente-diplomaten, dat volgens het verloop dei te Brussel gevoerde onderhandelingen, een voortzetting van de voor- loopige besprekingen is verzekerd en dat een eventueel in de Belgische hoofdstad te houden conferentie een formeel karakter zal dragen. Berichten uit Parijs melden evenwel, dat men aldaar meer en meer geneigd is om Parijs, in plaats van Brussel tot plaats voor de onderhan delingen over het vraagstuk der schadeloosstel ling te maken. Een vijft'gtal rechercheurs, allen met re volvers gewapend, deden Woensdagavond te Londen gelijktijd'g ;n zes verschillende d'strc- ten een inval in een aantal huizen, bewoond door leden van de Iersche politieke organisatie. De Londensche p'olitie-autoriteiten waren er achter gekomen, dat Iersche rebellen met voor noemde organisatie plannen hadden gesmeed tot het plegen van misdaden te Londen. De nachtelijke inval had ten doel, deze plannen te ontdekken. In alle woningen werden de bewoners ondervraagd en na een uitgebreid onderzoek werden boeken en documenten in auto's naar het hoofdbureau van politie vervoerd. Het onderzoek duurde 21/2 uur. Niemand werd echter gearresteerd. Naar aanleidingvan de jongste bomaanslagen te Dublin tegen Iersche politiemannen, hebben de autoriteiten aldaar bekend gemaakt, dat bij een herhaling van dergelijke aanslagen, be kende rebellen als gijzelaars zullen worden mede gevoerd in alle motorwagens, die dienaren dei- openbare macht vervoeren. Naar verluidt, is het de meening der te Berlijn vertoevende entente-diplomaten, dat volgens het verloop der te Brussel gevoerde onderhandelingen, een voortzetting van de voorloopige besprekingen is verzekerd en dat een eventueel in de Belgische hoofdstad te houden conferentie een formeel karakter zal dragen. Berichten uit Parijs melden evenwel dat men aldaar meer en meer geneigd is om Parijs in- plaats van Brussel tot plaats voor de onder handelingen over het vraagstuk der schade- oosstelling te maken. I'<l^Pr!mal,lSliÈ[oOP van"Punch!"8 Binnenland. l)e Rijksmiddelen. De stand van 's Rijks schatkist wekt elke maand de volle aandacht. Hoe gunstig de inkomsten ook mogen zijn, houden deze maar steeds geen gelijken tred met de duizeling wekkende vei meerdering der uitgaven. Door verhoogde heffingspercentages zijn zeer gun stige resultaten bereikt om de balans niet verder naar de ongunstige zijde te doen overhel len. Het op 1 Mei 1919 verhoogde percentage der inkomstenbelasting werkt uitstekend, want elke maand wordt hieruit een aanzienlijk groo- ter bedrag door de schatkist ontvangen. De voor eenige jaren verhoogde heffing op het gedistilleerd leverde eveneens maan delijks zeer gunstige resultaten op en wat de andere bronnen betreft werkten de om standigheden er vaak toe mede, om de ont vangsten zoo schitterend mogelijk te doen zijn. Bij de ervaring, dat het verhoogde ac- cijnsrecht het verbruik van jenever niet het minst deed afnemen, verrichtte minister de Vries een stout werk door opnieuw dit recht sterk te verhoogen. Of hierdoor de schatkist werkelijk zooveel millioenen meer zal ont vangen, moet afgewacht worden, aangezien de prijs van het genotmiddel aanzienlijk ge stegen is. Dat de openbare dronkenschap sterk zal afnemen is zoo goed als zeker. De laatste maand van liet jaar 1920 kwam weder met gunstige resultaten voor den dag. Aan gewone middelen ontving de schatkist 41.15 millioen tegen ƒ32.18 millioen in De cember 1919. Zijnde bijna 9 millioen meer, terwijl over het geheele jaar 439.62 milli oen tegen 328.91 millioen ontvangen werd of ruim ƒ110 millioen meer dan in het jaar 1919. In de aanzienlijke vermeerdering gedurende de afgeloopen maand had het accijns op het gedistilleerd het leeuwenaandeel, hetgeen wel verwacht kon worden, aangezien, vóórdat de wet tot stand kwam, overal jenever werd inge slagen, ten einde voor eenigen tijd nog aan den verhoogden prijs te ontkomen. Het accijns op het gedistilleerd bracht ruim f81/2 millioen in het laadje of bijna 31/2 millioen meer dan in de overeenkomstige maandvan het vorig jaar, toen ƒ5.1. millioen binnenkwam. Over het geheele jaar bracht dit middel ƒ52.4 millioen op tegen 38.8 millioen ver leden jaar, hetwelk met de inkomstenbelas ting 83.9 millioen) tegen 48.87 millioen) en registratierechten (ƒ55.1 millioen tegen 39.6 millioen) de beste bronnen uitmaakte, waar uit 's lands hoognoodige gelden geput worden. De opbrengst der inkomstenbelasting maak te opnieuween schitterend figuur. De ontvang sten waren wel is waar niet zoo groot als de vorige maand (f 5.86 millioen) maar vergeleken bij December 1919 valt hier opnieuw een be langrijk accres te constateeren. Het bedrag be liep tot 4 millioen tegen 2.2 millioen December 1919. De dividend- en tantemebelasting houdt met de inkomstenbelasting gelijken tred en bracht ditmaal ƒ1.8. millioen meer op; 3.4 millioen tegen 1.6. millioen. Bij het Personeel komt de herschatting van het meubilair en de huurwaarde meer tot uiting. Na een tijdelijken achterstand ten gevolge van de vertraging in de aanslagre geling wegens de herschatting nemen de ont vangsten maandelijks toe. Augustus wijst een vermeerdering aan van 3 ton, September en October 5. November 7J/2 en December 7 ton, zijnde 3.06 millioen tegen 2.36 mil lioen December 1919, Op emissiegebied begint de stemming lang zamerhand weer levendiger te worden, niet ech ter van den kant der industrieele ondernemin gen dan wel voor uitgifte van obligatiën der ge meenten o.a. Overgangenvan part.goed doen te vens hun invloed op de ontvangesten gelden. Terwijl in de maand November aan registratie rechten 3.75. millioen ontvangen werd, wijst December de hooge som aan van 5.22 millioen, zijnde ruim 5 ton meer dan in December 1919, (toen de ontvangsten 4.61 millioen) eveneens gunstig waren. Het ophouden der suikerdistributie komt langzamerhand ten goede aan de uitbreiding ran het suikerverbruik en de resultaten hier van komen de schatkist ten goede. Het accijns op suiker bracht ditmaal 3.46 millioen op tegen 2.73 millioen verleden jaar December. Voor het overige wijst de maandstaat niet veel veranderingen aan. De zegelrechten gingen met bijna 1 ton vooruit. De invoerrechten en loodsgelden onder vonden in deze maand nog niet, de stilte van den handel. Hoofdzakelijk door de O. W. belasting werd door de belasting in verband met de buitengewone omstandigheden 26.6. millioen opgebracht. De opbrengst over de twaalf maanden in 1920 was 215.401.770.821/2 groot. Spiritus. De minister van financiën, gezien de Kon. besluiten van 30 November 1908 (St.bl. no. 346), 19 Mei 1916 (St.bl. no. 189) en 9 Augustus 1917 (St.bl. no. 562), alsmede de 4 en 19 der reso- lutie van 30 Januari 1909 no. 7 en de resolutiën van 13 December 1919 no. 82, 1 Maart 1920 no. 120 en 30 September 1920 no. 171, heeft I a. met ingang van 1 Maart ingetrokken bo vengenoemde resolutiën van 13 December 1919 en 1 Maart en 30 September 1920, en bepaald, dat met ingang van dien datum de vermenging ■van gedistilleerd tot brandspiritus weder zal plaats hebben door daaraan voor iederen hec toliter zuiveren alcohol dien het gedistilleerd bij 15° C. bevat, twee en een halven liter houtgeesi een halven liter petroleumdistillaat, benevens 5 centiliter eener kleurstofoplossing toe te voe gen b. den prijs van vorenbedoeld mengmiddel gesteld op ƒ4 voor de hoeveelheid, benoodigd voor de vermenging van één hectoliter gedis tilleerd ad 100 pet. c. den prijs van den blanken houtgeest, be doeld in art. 15 van eerstgenoemd Kon. besluit, thans bedragende 1.98 per liter, met ingang van 1 Maart gesteld op 1.48 per liter. De economische crisis. Onder leiding van den heer P. W. Bliek, is Woensdag te Utrecht de ledenvergadering ge houden van de Alg. Vereen, van Nederlandsche lm- en Exporteurs. In zijn openingswoord noemde de voorzitter het afgeloopen jaar een van aanhoudenden te ruggang van den Nederlandschen lm- en Ex- porthandel. Wij leven midden in een geweldige crisis voor handel en bedrijf, welke beide eerst jaren lang door de politieke machthebbers wa ren geregeerd. Op het oogenblik bevinden han del en bedrijf zich op het hellende vlak, dat naar de effenheid der natuurlijk geregelde prijs-zetting en van den vrijen, zelfstandigen handel voeren moet. De moeilijkheden zijn er om overwonnen te j worden, maar doemen aan alle kanten op enorme voorraden worden in de wereld aange boden, anderzijds zijn er millioenen koopers, maar de betalingsmogelijkheden ontbreken,, waardoor die twee nietjtot elkaar kunnen wor den gebracht. De lage valuta, in alle landen wisselend, belemmeren eiken regelmatigen han del. Daarbij komt, dat tal van relaties, in den oorlog aangeknoopt, weer zijn verbroken, uit zucht om de oude vijanden op handelsterrein zoo mogelijk weer tot vrienden te maken. Uit al deze gegevens mogen wij de nuchtere con clusie trekken, dat de Nederlandsche handel het jaar 1921 intreedt, op eigen kracht aange wezen, met dalende prijzen, met ongewisse re laties, met hooge lasten. De uiterste voorzich tigheid, de hoogst ontwikkelde energie en de grootste volharding zullen noodig zijn, om dezen moeilijkheden het hoofd te bieden.Tweeërlei zal daarbij redding brengenhet op eigen kracht aangewezen zijn en het zich meer en meer in vrijheid bewegen. Deze voorwaarden zullen be vorderlijk zijn om den tijd van crisis door te komen. Indien deze voorwaarden haar werking doen,zal er zelfs op diensten, die tijden lang door de overheid werden verricht, een sterke zuiging in de richting van het persoonlijk initiatief uitgaan. Met nadruk bepleitte sp. krachtige samen werking, door welke wij ook nader gebracht kunnen worden tot één lichtpunt den handel met Rusland. „Door bijzondere inliohtingenl', aldus de voorzitter, „is het mij duidelijk ge worden dat een mogelijkheid tot opening van den handel met Rusland, dit jaar aanvankelijk verwezenlijking zou kunnen vinden. Zoodra deze inlichtingen een eenigszins vasteren vorm zullen verkregen hebben, zou het wellicht voor onzen Nederlandschen handel te laat kunnen zijn, indien hij nog alle toebereidselen moet treffen." I CITROEN-JENEVER. I A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De Gemeenteraad heeft gisteren de agenda op de drie laatste punten na nos. 23/25 afgewerkt. Aan de N. V. ,,Martinit" werd een perceel grond aan de Westerhaven in erfpacht afge staan, nadat weth. Houtman op eenige vragen van den heer Dinkelaar had verzekerd, dat er voor een onoogelijke bebouwing geen vrees be hoeft te bestaan. Het perceel grond in de St. Liduinastraat, hetwelk door P. Korsten Zn. te koop was ge vraagd en tegen welks afstand door de vereen. „Ons Huis" bezwaren waren ingebracht, werd, nadat de Raad bij stemming over erfpacht of verkoop met 128 stemmen ten gunste van liet laatste had beslist, aan genoemde firma in koop afgestaan. Op het verzoek van „Ons Huis" werd met op 1 na algem. stemmen afwijzend beschikt. Alleen de heer Collé stemde tegen. Voorstellen tot verhuring van diverse per- ceelen grond werden goedgekeurd. De gasprijzen werden, overeenkomstig het voorstel van B. en W., verlaagd. Inzake de belastingvoorstellen besloot de Raad tot verhooging van de opcenten op de Grondbelasting en verlaging van het percen tage van de belasting op de geb. eigendommen. De voorstellen met betrekking tot invoering van een zakelijke belasting op het bedrijf en een belasting op de bouwterreinen werden aan gehouden. Algemecne Centrale Bankvcrcenigiug voor den Middenstand. Tot leden van den Plaatselijken Raad van Commissarissen zijn benoemd de heeren B. C. Hoogendam, S. Hijman, dr. D. Ris Jzn., T, Stahlie en J. van den Tempel Czn. Directeur is de heer W. van Zon Jr. Wolfhezen. De collecte ten behoeve van de stichting van alleenstaande blinden te Wolfhezen zal a.s. Maandag worden voortgezet in die wijken wel ke wegens hef ongunstige weer, nog niet zijn bezocht. Gem. Zang. „Polyhymnia" Door bovengenoemde vereeniging, direc teur de heer B. Jurgens, zal op Dondeidag 3 Febr. a.s. des avonds 7^2 uur. in de Gehoorzaal van den R. K. Volksbond, een concert worden gegeven, waarbij uitgevoerd zal worden „Elias!' oratorium van Felix Mendelssohn Bartholdy. Deze uitvoering zal plaats hebben met orkest begeleiding, terwijl als solist zullen medewerken de dames Jetske Holstein, sopraan, Rotterdam, Gusta Scheepmaker, alt. Den Haag, en de heeren Evert Miedema, tenor, Rotterdam, Mr. A. J. F. J. Jung, bas, Den Haag. De vleugel-begeleiding is toevertrouwd aan Mevr. N. Berck-Feltzer. UIT ROTTERDAM. De voormalige leerlingverpleegster M. P. G. is aangehouden als verdacht, Len huize van den heer J., op den Stationsweg te Rotterdam, waar wij in betrekking was, een bontstel en een paar gouden ringen te hebben gestolen. N Bij de familie Van der L. op den Stationsweg teRotterdam trad eergisteren eenDuitschedienst- bode in dienst. Gisterochtend was zij verdwenen, en met haar twee koffers, vol gestopt met boven- en onderkleeding en mantels ;eenige gouden en zilveren voorwerpen nam zo ook mee. Toen de familie nog sliep, heeft zij door een raam van het sousterrain het huis verlaten, met medene ming van do koffers, en om halfzeven gisteroch tend stapte zij aan het station D.P. in een trein die haar naar Duitschland terugbracht. In den loop van den dag bleek, dat zij onder een val- schen naam bij de familieVan der L. intrek go- nomen had ze heet A. B. en hoort thuis te Burgsteinfurth, in Westfalen. Co. COGNAC, Girard Tonnay Charente. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 21 Januari. [Vervolg.) Woningdiens t. De heer Dinkelaar stelt voor, het rap port van den directeur van den Woningdienst betreffende den woningtoestand in deze ge- j meente te doen drukken en aan de leden te zenden. Het rapport kan dan in den Raad I besproken worden. De voorzitter zegt, dat er bij B. en W. geen bezwaar is tegen dit voorstel. Met alg. stemmen wordt alsnu besloten het rapport tc doen drukken. I AGENDA Aan de orde is 1. Onderzoek der geloofsbrieven van het, nieuw benoemd lid van den Gemeenteraad, den heer J. G. H. Brounts. De voorzitter benoemt tot leden der commissie tot onderzoek der geloofsbrieven de heeren mr. Kavelaars, v. d. Hoek en v. d. Tempel. Nadat de vergadering eenige oogenblikken was geschorst, bracht de heer v. d. Tempel namens de commissie rapport uit en zeide, dat de commissie tot toelichting adviseert. Conform het voorstel der commissie wordt alsnu tot toelating van den heer Brounts be sloten. Benoemingen. 2. Benoeming van leden der Commissie van bijstand voor de algeineene personeelsaange legenheden. De Raad benoemt tot leden de heeren Schreu- der, v. d. Toorn, Dinkelaar en v. d. Tempel. 3. Benoeming van een lid der Commissie voor het Gemeente-Ziekenhuis uit de leden van den Gemeenteraad buiten de leden van hetDagelijksch Bestuur, zulks in verband met de periodieke aftreding op 1 Januari jl. van den heer C. H. Scheffers. De Raad benoemt den heer Evers. 4. Benoeming van a. twee Curatoren van het Gymnasium, in verband met de ontslagname van den Heer Mr. G. van Baren en de periodieke aftreding van den heer Ds. P. C. A. Halffman. Aanbevolen worden voor de vacature Mr. G. van Baren lo. de heer Mr. J. H. Welcker 2o. de heer Mr. F. Bordewijk. voor de vacature Ds. P. C. A. Halffman lo. de heer Ds. P. C. A. Halffman. 2o. de heer Ds. A. Tap. De Raad benoemt in de plaats van mr. van Baren den heer ds. Jonkers en herbenoemt den heer Halffman. b. een lid van de Commissie van Administra tie der fondsen, herkomstig van de Vernietigde Gilden, wegens periodieke aftreding op 1 Janu ari jl. van den heer A. Windhorst. Aanbevolen worden de heeren lo. A. Wind- horst, aftredend, 2o. C. Dirkzwager. De Raad herbenoemt den heer Windhorst. c. twee leden van de commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, wegens periodieke aftreding op 1 Januari jl. van Mej. J. G. Visser en den heer E. G. v. d. Bovenkamp. Aanbevolen worden voor de vacature Mej. J. G. Visser: 1. a. Mej. J. G. Visser, aftre dend. b. Mevr. A. Jonker RoelantsSchut- stal v. Woudenberg. voor de vacature E. G. v. d. Bovenkamp 2. a. de heer E. G. v. d. Bovenkamp b. de heer F. H. Backer. De Raad herbenoemt den heer v. d. Boven kamp en mej. Visser. d. twee onderwijzeressen aan school A. (M. U. L. O. School). Voorgedragen worden: A. no. 1. Mej. L. Schenk te Langerak a/d Lek. no. 2. Mej. H. H. Peet te Hoog-Soeren. no. 3. Mej. M. J. Hoekstra, te Vlissingen. B. no. 1. Mej. H. H. Peet te Hoog-Soeren. no. 2. Mej. M. J. Hoekstra te Vlissingen. no. 3. Mej. M. W. Weijers te Oegstgeest. e. een onderwijzer aan school D Voorgedragen worden de heeren 1. M. Hakemulder te Kloosterhaar. 2. D. K. II. Thierry te !s-Gravezande. 3. W. Th. Vaags te Winterswijk. 4f. Benoeming van een onderwijzer aan de Herhalingsschool voor Meisjes, gevestigd in School G. Voorgedragen worden de heeren: 1. G. De Bode. 2. C. A. Tettelaar. De Raad benoemt den heer De Bode. De Raad benoemt de dames Schenk en Peet en den heer Hakemulder. O n d e r w ij 6. 5. Voorstel van B. en W. tot overplaatsing van den heer W. G. J. Boer, onderwijzer aan school H naar school B. Goedgekeurd. 6. Voorstel van B. en W. tot verlenging voor een jaar van de tijdelijke aanstelling van het personeel, verbonden aan den cursus tot opleiding van Bewaarschoolonderwijzeressen. Goedgekeurd. 7. Voorstel van B. en W. betreffende sa menstelling van een nieuwe plaatselijke School commissie en instelling van een Commissie van bijstand voor onderwijszaken. Op een vraag van den heer Evers ant woordt de voorzitter, dat de commissie van bijstand uit een gelijk aantal leden zal worden sgmengesteld als andere commissies van bij stand, n.l. 4 leden. Het voorstel wordt goedgekeurd. 8. Voorstel van B. en W. tot het toeken nen van belooning aan de leeraren van den Gemeentelijken Handelsavondcursus voor de waarneming van lessen bij ziekte enz. Aangezien nog een advies moet inkomen wordt dit voorstel aangehouden tol de vol gende Raadszitting. v.m. Politiebureau. 8 bis. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van een crediet van ƒ3000.- voor de in richting van het Politiebureau aan de Groole Markt tot bureau voor onderwijs enz. De heer Evers vraagt of alles betreffende den dienst van het Onderwijs hier zal worden ondergebracht. Weth. De Bruin antwoordt, dat het de bedoeling is hier den geheelen dienst onder te brengen, o.a. zullen er de inspecteur en de schoolarts hun bureau hebben. De administra tie blijft echter bij afd. C. ressorteeren. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. Cy- J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2