BeisenteGasfaliriek Bnrgerwoonbuis AlpMio Centrale BAMEREEiill m üen neustand -Influenza. Vendulokaal B. K. Volksbond. MIDDENSTANDERS. De Algemeene Spaarbank voor den Middenstand Rente 4 Grove Cokes f 1-75 Geklopte Cokes -1.90 Parel Cokes -175 partij Gasfornuizen Opent CREDIETEN in Rekening-Courant. - - Neemt gelden 0 DEPOSITO. - - Belast zich met aan- en verkoop van - - Effecten en Vreemfle Valuta. - - Middenstanders vraagt Inlichtingen. I S&naperin Kleine Acivertexitiën i.a. 11 Thuisbezorgd 20 ets. hooyer. Woningen Polderstraat.. 9. Voorstel van B. en W. tot het verlee- üen van een crediet van 4000.- voor het aan brengen van herstellingen aan de gemeente- Woningen aan de Polderstraat. Goedgekeurd. Geschenk. 10. Voorstel van B. en W. tot het beschik kaarstellen van een crediet van 3800.- in verband met de schenking voor het nieuwe Stad huis te Rotterdam. Goedgekeurd Belasting. 11. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het kohier no. V. der plaatselijke directe belasting naar bet inkomen, dienst 1920/21. De heer v. d. Hoek zegt, dat deze belas ling in 10 termijnen betaald kan worden, van Welke er thans reeds 7 verstreken zijn. Spr. betreurt het dat er zoo'n achterstand is geko men. Door de late uitreiking der aanslagbil jetten heeft men den belastingbetalers een groot ongerief bezorgd. De menschen wachten in den regel met de betaling tot zij in t bezit van het biljet zijn gekomen efï zullen nu in eens een groot bedrag hebben te betalen. Ook is het een schadepost voor de gemeente wegens het renteverlies. Dan wordt nog den gemeente-ontvanger een groote last bezord, daar vele belastingbetalers verhuisd zijn. 8pr. vraagt of het niet mogelijk is om de termijnen van betaling te verlengen. De Voorzitter betreurt de vertraging eveneens. Er zal bij den ontvanger op eenige clementie worden aangedrongen,opdat de hard heid er eenigszins van zal worden afgepunt. Weth. B o d d e s zegt, dat de emotie, welke de late uitreiking der biljetten veroorzaakt beeft, ook hem niet verbaasd. Behalve de late uitreiking komt de werkloosheid de taak van het gemeentebestuur nog verzwaren. De inge zetenen zullen ook wel geschrikt zijn van de groote bedragen. Velen toch zullen er niet op zijn voorbereid, dat het vermenigvuldigings cijfer zooveel hooger is geworden. Over de wijze van invordering der belasting beeft weth. zich reeds in verbinding gesteld met den gemeente-ontvanger. Hij zal er ge noegen mee nemen als diegenen,die onmogelijk hun geheelen aanslag kunnen betalen, alvast beginnen met x/l0 te betalen en naarmate zij er toe in staat zijn de verdere termijnen. Verder meent weth. niet te moeten gaan. Iemand, die dus 60 belasting te betalen heeft, moet alvast beginnen met f 6.te storten. Weth. moet een beroep doen op de overige burgerij om de belasting wel tijdig te betalen. Ditmaal is het de laatse keer geweest, dat deze zwarigheden zich hebben voorgedaan. Men hoopt nu vóór Mei over meer gegevens te be schikken, terwijl "voor een herhaling niet be hoeft te worden gevreesd. De heer v. d. Hoek dankt den weth. voor de mededeeling. Het zal noodig zijn meer te letten op het tijdig inkomen der beschrijvings biljetten. Wanneer deze niet tijdig worden in gezonden laat men dan de verordening toe passen. De heer Dinkelaar vindt de toezegging van weth. Boddeüs een toezegging van niets. Spr. wil een verlenging van den betalingster mijn tot 1 Sept. Zeker 5/6 van de bevolking zal de belasting op den gestelden tijd niet betalen. Weth. Houtman: Waarom niet De heer Dinkelaar; De weth. weet 't niet, maar ik wel Omdat ze geen geld hebben. Als men uitstel tot I Sept. toestaat, dan zal men het geld eerder binnen krijgen. Spr. begrijpt niet hoe de menschen thans aan het geld moeten komen om zulke groote bedragen in eens te betalen. Laten we uitstel geven tot 1 Sept. en aller lei juridische bezwaren laten rusten. Weth. Boddeüs en de Voorzitter zeggen toe deze zaak nog eens te zullen over wegen. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. 12. Behandeling van bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar liet inkomen, dienst 1919/1920. De heer v. d. Hoek wijst er op, dat ver schillende personen, die door de Reclame-com missie gehoord willen worden, op een ongele gen tijd moeten komen. Hij dringt er op aan, deze menschen meer ter wille te zijn en eens te onderzoeken waarom er zoovelen wegblijven. Weth. Boddeüs antwoordt, dat men wel persoonlijk voor de commissie kan verschijnen maar indien zulks niet uitdrukkelijk wordt verlangd en het geen kwestieus geval is, de reclamanten worden gehoord door den inspec teur der belastingen. Het advies van den in specteur wordt aan de Reclame-commissie uit gebracht. Men kan toch geen rekening houden met de reden van het wegblijven van recla manten. Mogelijk zou het echter zijn hen een volgenden dag te hooren, maar dan moeten ze daartoe toch den wensch kenbaar maken. In dien iemand ernstige bezwaren heeft, moet het hem toch wel de moeite waard zijn om tijdig te verschijnen. Bij 't Rijk handelt men niet anders. De heer v. d. Hoek zegt nog, dat het groote bezwaar geldt het op den dag oproe pen van de reclamanten. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu goedgekeurd. Comptabiliteit. 13 Wijziging der begrooting, dienst 1920 en 1921. .Het voorstel wordt van de agenda afgevoerd. Commercieele boekhouding. 14. Voorstel van B. en W. tot invoering van de commercieele boekhouding voor den dienst van het Onderwijs, de Politie, de Gemeen telijke Arbeidsbeurs, de Algemeene Begraaf plaats, de Zweminrichtingen en de Gemeentelijke Bezittingen. Goedgekeurd. Gemeentewoningen. 15. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het beheer der gemeente-woningen. Goedgekeurd. 16. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een huurreglement voor de gemeen te-wonin gen. De heer C o 11 heeft bezwaar tegen art. 7 van het reglement, waarin een huuropzeggings- termijn van 1 maand wordt voorgesteld. Hij wil dezen termijn inkorten met het oog op de huurders van weekwoningen. Weth. mr. v. Vel zen antwoordt, dat deze opzeggingstermijn niet alleen geldt voor week woningen zooals die in de Polderstraat staan, maar ook voor betere woningen. De gemeente moet bij een ruimer aanbod van woningen ook in de gelegenheid zijn tijdig van de huurop- zegging kennis te dragen. Weth. is wel bereid aan de bezwaren van den heer Collé tegemoet te komen door een alinea aan dat artikel toe te voegen. De heer Collé zegt, dat wanneer de Weth. de wijziging aanbrengt, zijn bezwaren zijn op geheven. Weth. vanVelzen zegt, dat B. en W. dan een alinea er aan zullen toevoegen, lui dende „Deze termijn kan door B. en VV. in bepaalde gevallen worden gewijzigd." De beer Mr. Kavelaars bepleit nog eenige redactiewijzigingen. Weth. mr. vanV elzen zegt toe enkele taalkundige onjuistheden te verbeteren. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. De heer Scheffers, nog terug komend op punt 15 der agenda, bepleit een hoogere rentevergoeding dan 3 voor ten behoeve van den woningdienst op te nemen gelden voor de woningen. Weth. mr. van V e 1 z e n betoogt, dat in overleg met den gemeente-accountant dit cijfer is vastgesteld. De woningdienst zal dan voor woningen als die in de Polderstraat zeker meer vergoeden dan er thans uitkomt, aange zien er nu door Grondbedrijf op toe wordt gelegd. Weth. meent, dat men eerst maar eens 1 jaar met dit cijfer moét werken, dan kan men later nog zien of het veranderd moet worden. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. (Wordt vervolgd.) Rechtzaken. Dc verwaarloosde knaap. De Am- sterdamsche Rechtbank heeft gisteren uit spraak gedaan in de bekende zaak van juf frouw P., die haar zoon gedurende een achttal jaren had opgesloten gehouden in haai woning in de Over-Amstelstraat.. De Rechtbank heeft beklaagde vrijgesproken van het haar ten laste gelegde. In baar vonnis overwoog de Rechtbank, dat niet is gebleken, het primair ten laste gelegde, nl. dat de moeder haar zoon van de vrijheid heeft beroofd. Ook het subsidiair ten laste gelegde, dat bekl. den knaap in hopeloozen toestand ge bracht zou hebben, werd verworpen, terwijl de laatste te laste legging subs., nl. dat de moeder het opzet heeft gehad de gezondheid van den knaap te bcnadeelen, niet bewezen werd geacht, daar zulksallerminst|uitdenhuidigengezondheids- toestand van den knaap valt af te leiden. Op al deze gronden werd juffrouw P. vrijgesproken én haar onmiddellijke invrijheidstelling be volen. De eisch was twee jaar. Kunst en Letteren. Ncderlandseh Zangersverbond Eerste westelijk Zangtournooi. De permanente Commissie, belast met de voorbereiding van dit Tournooi, hetwelk gehou den wordt op 15 Mei a.s., Eersten Pinksterdag, te !s-Gravenhage, en waaraan deelnemen de Koninklijke Zangvereenigingcn Cecilia te 's- Gravenhage, Rotte's Mannenkoor te Rotterdam en Liedertafel Apollo te Amsterdam, bestaat uit de volgende heeren N. J. W. M. Nuyen, G. J. Iserief, M. J. F. W. v. d. Haagen, be stuursleden van Cecilia J. R. Kornacker, H. Karreman, G. .1. Glaudomans, idem van 1 Rotte's MannenkoorM. J. Veltkamp, Joh. G. J. C. Jansen, D. II. Ypenburg, idem van Apol lo. De Commissie koos tot haren Voorzitter den heer Veltkamp, terwijl bepaald werd, dat het Secretariaat en het Penningmeesterschap tel ken jare zal waargenomen wordén door de ge delegeerden der ontvangende vereeriging, voor 1921 de heeren Nuyen en Iserief, beiden te 's- Gravenhage. Als adviseerend lid werd aan de Commissie toegevoegd de heer W. Sterk, lste-Secretaris van het Hoofdbestuur van het Ncderlandseh Zangersverbond. Er bestaat zeer veel kans, dat ook de Kon. Zangverceniging Schiedams Mannenkoor Or pheus aan het Toernooi zal kunnen deelnemen. De Permanente Commissie heeft een regeling getroffen, die dit mogelijk zal maken. Aan Orpheus" is nu de beslissing. LITURGIE. teekenen zwak nog, maar zeker de lijnen zich af van het lijdenskruis. t Is nog niet de volle boetetijd, dien de Kerk noemt „den heil- zamen tijd", waarin meer dan ooit den mensch van goeden wil gelegenheid wordt geboden voor zondenvergeving en genade vermoei de.ing, In deze dagen behandelt het brevier de ge schiedenis van Adam, Noë en Abraham, d.i. de zondeval met de belofte van den Verlos ser de redding uit den zondvloed van de getrouwen aan Gods wetde uitverkiezing van het Joodsche volk tot drager der Goddelijke beloften, tot de bevoorrechte stam waaruit de Christus'wilde geboren worden. Deze geschie denissen zijn wel in staat om voor te bereiden op den eigenlijken boetetijd. We zien daarin immers oveiduidelijk de groote barmliartig- heden Gods en denken als van zelf daarbij aan onze persoonlijke ongetrodwheden die 't ook voor ons noodig maken dat de erbarmingen des Heeren over ons komen En dat is nu het tiOos tende der liturgie, dat ze ons niet neersmakt onder den al te zwaren last van onze schul den, maar integendeel, waar we uit ons zei ven' kleinmoedig zouden willen worden, ons bij de hand neemt, ons hóófd opbeurt en ons wijst op Hem, die kwam niet om de zondaren te veroordeelen, maar om ze zalig te maken ons toont den Algoede, Die ons uitnoodigt onze lasten en zorgen bij Hem te brengen en ons door Hem te laten verkwikken. Vertrouwen en goede wil zijn dc groote, de eenige vereischten die ons worden gesteld Ook onze ondervinding is het dat, waa stervensweeën ons omgaven en sma.ten des doods ons omringden, de Heer uit Zijn heiligen Tempel onze stem hoorde en ver- hooide, als wij in den nood den Heer aanriepen. En die herinnering doet ons ook nu hoopvol uitioepen „Ik heb U lief, Heer mijne sterk te De goede wil, waar alles bij God op aan komt, schildert ons de Godsgezant Pan lus en bekrachtigt ons de Meester zelfHot leven is een wedloop -een baalt slechts den prij.- loopt dus zóó dat ge dien prijs behaalt. Die ééne" is in onzen levenswedloop natuurlijk niet een peisoon, maar een soort van personen, die den prijs des eeuwigen levens behalen, dezulken namelijk, die zichzelf bestrijden door de genade Gods eerst gegeven in het Doop sel, steeds bevestigd en vermeerderd door hel: hemelsch manna der H. Communie. De goede wil is de hoofdfactor want de laatsten zullen de eersten zijn mr de laatsfge- roepenen worden gelijk gesteld met de eersten d.w.z. niet het werk wat is verricht maar de bedoeling waarmede het werd verricht heeft bij God den doorslag. Velerlei zijn de gaven die God den verschillenden menschen schonk vandaar verschil van werken, maar van al len wordt gelijkelijk gevraagd de goede wil, om met zijn eigen gaven liet werk Gods te doen. Wa.; bemoedigende gedachte Als we een gewijd schrijver hooren zeggen de Hemel is vol van bekeerde zondaien, wie onzer zal dan bij dit evangelie nog aarzelen of vertwijfelen. Zijn we getrouw geweest aan onze roeping van den beginne afons wordt het volle loon uitbetaald maar ook zijn we onder de laatst geroepenen d.i. hebben we ooit door zonde onze roeping verloochend, als wij door berouw heb ben goedgemaakt wat verkeerd was dan stelt Gods goedheid ons gelijk met den eerste^ en ook ons wordt uitbetaald bet volle loon Zoo klinkeinonzo blijdschap voort, te midden van dc vernedering om ons verleden vrede (d.i. de vrede van Christus, die alle begrip te boven gaat) aan de menschen van goeden wil Scheepvaart. Hoogwaten te Hoek van Holland. 22 Jan. v.m. 0.21, n.m. 0.45. 23 Jan. v.m. 1.17, n.m. 1.37. 24 Jan. v.m. 2.12, nam. 2.27. 25 Jan: v.m. 3.02, n.m. 3.17. Handelsberlehten. Beurs van Sehiedam, Spoeling. Noteering van de Coop. Vsrwn. „Behind. Spoelingveresniging. Heden f 2.40 per ketel. De firma D. SCHWAGER- MANN zal ten overstaan van den Notaris D. BODDEüS op Donderdag 27 Januari 1921, des namiddags 1 uur in het, ge bouw van den R. K. VOLKS BOND aan de Lange Haven te Schiedam 251 37 verknopen is geopend. SEPTUAGESIMA. Een geheel nieuw geluid klinkt door de li turgie vandaag. De vreugdezangen verstommen, de heerlijkheidsroem van den Zoon Gods, die tevens Zoon des menschen is, wordt voor onze oogen verborgen en op een verren achtergrond Notenhouten Ledikanten, Kas ten, Waschtafels, Mahonie- en Eikenhouten Kasten, la- fels, Stoelen, Canapé's, Cra- peau's, Schilderijen, Spie gels, Klokken, Pendulek, Vee- ren- en Kapok bedden, Ma trassen, Houten- en IJzeren Ledikanten* groot fornuis, Kachels, Glas- en Aardewerk, Gouden en Zilveren Voorwer pen, enz. enz. Te bezichtigen des morgens van 10 tot 12 uur. Goederen voor deze verkoo- ping worden op verzoek dage lijks aan huis afgehaald na op gave aan de Firma D. SCIIM A- GERMANN, Korte Singelstraat 6, Tel. 457, Schiedam. J SCHIEDAM. per II.L. af gehaald. Wij vestigen er tevens de aan dacht op, dat de Cokes, evenals vroeger, wordt thuisbezorgd in verzegelde zakken. 173 DE DIRECTEUR. SCHIEDAM. Gasprijsverlaging Kookt op Gas. Aan de Gasfabriek is aange komen een van de nieuwste constructie, zeer zuinig in het gebruik en eenvoudig in de behandeling. Inlichtingen betreffende prijs, betalingscondities en behande ling worden gaarne aan het kantoor der Gemeente Gasfa briek verstrekt. Vraagt inlichtingen ten kantore der MIDDENSTANDS- BANK te Schiedam, gevestigd Tuinlaan No. 48. 260 36 TE KOOP: Een beneden en bovenwoning voor f 11000, bovenhals spoedig te betrekken. 2 Kamers en Suite met Kabinetje en Keuken, Zolder met Slaapkamer. 9-9 on Te bevragen Emmastraat 28. Telef. 204. SPRUYT v. d. VELDEN Jr. 259 40 Kantoor SCHIEDAM, Tuinlaan 48, Tel. 708. fcpBB tabletten - I Mijnhard t's Anpa-siroop maakt de hoest los bij groot en klein. HALT. Prima Brabantsche klompen. Mans- vanaf... f 1.25 Vrouw- -1.15 Jongens- - 85. Kinder-- 60. Groothandel in alle soorten. Klompen- Depot. Belgische Kousenhandel, VAN DEN BERG, Broersveld 89. 255 DE DIRECTEUR. Mevr. DE KAT, Lange Nieuwstraat23 vraagt een net Tweede Meisje. Zich aan te mel den nét 7 uur. Gevraagd een net meisje om voor winkeljuf frouw te worden op geleid. Fa. IIOSMAN, Hoogstraat 182. Plaatsing gezocht op kantoor of winkel voor een netten R.K. Jongen, 14 jaar oud, pas van school. Br. fr. onder No. 961 Bur. v. d. blad. Wegens huwelijk der tegenwoordige, gevraagd met Februa ri een net Reuken-Werkmeisje. Mevr. J. P. H. JAN SEN, Westvest 39. Abonneert U op de NIEUWE SCHIEDAM- S6HE COURANT. Adverteert in dn rubriek Hleine advertentie». f ji 1 L JV

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3