Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevallenverzebering OLE, 44ste Jaargang. Zaterdag 22 Januari 1921. No. 12943 fl ÜÜU I IUU Mm, Handel in Bouwstoffen, Lstséi uil voorraad es faMek Lange Haven 85 - Kantoor Westvest 70. Telefoon 522 Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—per week 15 cent, franco per post f2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsenf wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingën 75 ct. per regel. Speciale^ conditiën voor herhaaldelijk f adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange geheels Invaliditeit?) De verzekering weidt ge ratihsigd deer de Hellandrehe Algemeens Veneheringihanh te lehledam. TWEEDE BLAD. Binnenland. De herziening van ons burgerlijk procesrecht. Naar aanleiding van het, nu een hall jaar geleden, door de Staatscommissie tot herzie ning van ons burgerlijk proces aan de Konin gin aangeboden ontwerp, die materie betref fende, schrijft de redactie van het „Weekblad v. h. Recht" in een uitgebreid hoofdartikel o.m. dit „Evenals in de ontwerpen voor de Juristen- Vereeniging en voox den Vrijzinnig-Democra- tischen Bond wordt alle heil verwacht van een versterkte positie van den rechter, van een rech ter aan wien de leiding van het proces wordt toevertrouwd, aan wiens gezag partijen en hare raadslieden worden onderworpen, die zelf het onderzoek zal kunnen in handen nemen en de middelen v rkrijgt om dat onderzoek in te stel ler, die de waarheid zal'hebben te zoeken door, zoo noodig tegen de partijen. „Wij hebben, indertijd, handelend over het ontwerp voor de Juristen-Vereeniging, onze ernstige bezwaren uiteengezet vooral tegen do inquisitoriale macht aan den echter ten aanzien vair de partijen toegekend. „Wat wij, nu negen jaar geleden, als onze meening ontwikkelden, drukt nog steeds eri volkomen onze overtuiging uit. Wij zouden niet veel anders kunnen doen dan herhalen wat wij toen opmerkten. De Staatscommissie nam in 1920 letterlijk over wat een andere Com missie in 1911 had geschreven misschien zou het daartegenover niet al te ongepast zijn, wan neer wij thans eenvoudig lieten herdrukken, wat wij zelf destijds hebben naar voren gebracht. Of misschien zou het verstandiger zijn ook daar van maar liever af te zien. Onze waarschuwende stem van toen heeft klaarblijkelijk allen invloed gemist. „Aan onze rechters zal eene zware en moei lijke taak worden opgelegd, eene taak die, naar werd opgemerkt, eene mate van durf en inzicht zal eischen, aan welke onze rechterlijke macht tot nu toe niet gewend is te voldoen. Wij denken er niet aan geringschattend te oordeelen over de wijze, waarop de rechterlijke macht ten on zent. hare reeds thans niet gemakkelijke taak vervult. Integendeel, wij hebben, hoogen eer bied voor de eerlijkheid en de onafhankelijk heid van onze rechtspraak. Maar wij betwij felen zeer ernstig of al de presidenten en vice- presidenten van de drie-en-twintig rechtban ken in staat zullen zijn de taak te vervullen, welke bij de leiding der terechtzitting naai het ontwerp der Staatscommissie op hen zal komen rusten. Die leiding zal vorderen eene vereeni- ging van flinkheid en rustigheid, zooals slechts zelden wordt aangetroffen, eene mate van on bevangenheid ten aanzien van de zaak, van on- paitijd:ghe*d tegenover partijen en haar raads leden, d:e n;et gemakkelijk zal worden bere;kt, eene menschenkemrs en scherpte van ;nz;cht, d'e de gaven zijn van wem'gen, een z:ch ver- d'epen :n en tegelijk z>ch verheffen boven de zaak, wat slechts aan enkelen zal gelukken. „Doch ook al ware het mogelijk, wat u:t den aard niet mogelijk is, althans als uiterst bezwaar lijk mag worden beschouwd, den nieuwen ar beid, voorzooveel noodig, aan nieuwe mannen op te dragen, dan nog blijft het de vraag, of wat thans ook de Staatscommissie voorstelt als eene weiischelijke hervorming kan worden beschouwd. „Ook naar de voorstellen dier Commissie, dit kan nu eenmaal riet anders, zal de voor naamste zaak van den rechter blijven het geven van de beslissing, de bepaling wat feitelijk en rechtens als de juiste verhouding 'tusschen par tijen moet worden aangemerkt. Een groote waar borg voor de juistheid van de besb'ssmg hgt >n de onbevangenheid van hem, die de beslissing te geven heeft. Wordt die onbevangenheid vol doende bewaard bij dengene, die zelf actief heeft deel te nemen aan het onderzoek van de zaak, waarover zijn oordeel wordt verlangd „De rechters zullen zich toch tevoren een in druk omtrent de beweringen van partijen moeten hebben gevormd en komen nu met dien indruk naar het onderzoek ter terechtzitting. Daar zullen zij dQ partijen hebben te ondervragen en zich de noodige gegevens hebben te verschaf- 'en door eene samenspreking met partijen en hare raadslieden. Het onderzoek ter terecht zitting, waaraan zij zelf deelnemen, zal hunne meening moeten vestigen. Aldaar, acteur en toeschouwer tegelijkertijd, zullen zij aan ieder van die twee rollen dezelfde aandacht moeten schenken en bij dien gcheelen arbeid altijd er voor moeten waken, dat zij hunne onbe vangenheid bewaren en straks bij het vestigen van hun eindoordeel geen valsch gewicht laten gelden op de weegschaal van het recht. „Wordt bij dit alles niet uit het oog veRo- ren, dat naar den bij het strafproces verkregen en steeds meer en meer bevestigden indruk, de recjvLer, die met zijn ganschen persoon in het onderzoek staat, gioot gevaar loopt zijn even wicht te verliezen Zij, die thans voor het bur gerlijk proces voor den rechter een ïol opeischen gelijk aan die welke hij in het strafproces heeft te vei vullen, mogen zich eens al cle bezwaren herinneren, die daarbij zijn gebleken, mogen eens denken aan eene bepaling, door den wet gever neer gelegd ;n het nieuwe wetboek, welke aan voorzitter en rechters verbiedt op de te rechtzitting van eenige overtuiging omtrent schuld of onschuld van den verdachte te doen blijken. Zulk een bepaling klinkt als een waar schuwing. Zij zal dienen te worden overgenomen bij de regeling van het nieuwe burgerlijke pro cesrecht en daar moeten inhouden, dat de rech ters niet zullen mogen doen blijken van eenig in zicht omtient het recht van eene der partijen. Ook met. die bepaling zal wel niet veel worden bereikt. Wie onderzoekt, geeft, al ondei zoekende, herhaaldelijk do meening te kennen, die hem leidt. Hij kan zich, later tot beslissen geroepen, van die meening losmaken, doch niet zonder moeite. De nauwe aanraking tusschen rechter en partijen, het grootere aandeel van den rech ter in de leiding van het pioces, zijne taak om door te diingen tot de materieele waarheid, schij nen even zooveel voordeelen. In elk van die voordeelen ligt de mogelijkheid van grooter nadeel verborgen. Niet onwaarschijnlijk zal men over de verhouding tusschen voor- en na deel na niet te langen tijd weer anders oordee len, dan thans door velen geschiedt." Gemengd Nieuws. Helmond. Door de vrijgevigheid van de laatste ambachtsvrouwc van Helmond, mevrouw de wed. Wesselman, is de vorige week het provin ciestadje Helmond in het bezit geraakt van een stadhuis, zooals geen enkele gemeente in Ne derland heeft het oude slot van Helmond, welk adellijk huis zich van de overige in Noord- Brabant en in de andere provinciën daarin on der scheidt, dat het sinds zijn stichting nagenoeg onveranderd is gebleven. Vroeger lag het slot binnen de wallen, thans ligt het tegen de stad aan. Bij het sloopen der wallen de is buitengracht van het kasteel ge dempt en de ophaalbrug daarove vervallen. Op den singel tusschen de buiten- en binnengracht stond een ringmuur, dié mede verdwenen is. Voor eenige jaren bevonden zich tegenover de poort van het kasteel wellicht staan ze er nog een paar vierkante gebouwtjes met spitse leien kappen gedekt, die vermoedelijk do voorpoort, in 1730 naar het schijnt nog aanwe zig, hebben geflankeerd. Het kasteel met zijn hooge daken en trap gevels is gebouwd in een vierkant., met op eiken hoek een zware, ronde toren met uitge- kraagde kanteelen, waarop in later tijd, bij Blaeu ontbreken ze dé achterzijdige zich aan den voet verbreedende piramidenvormigen spit sen zijn gebouwd. De windvanen op hun top, jeusaèhtig van grootte, dragen het wapen van de Cortenbach's, die het slot tot 1682 bezaten. In het midden van den voorgevel is de poort, smal,alleen met een spitsboog boven den smal- len ingang versierd. De trapgevel draagt op de hoeken en den top massieven vierkante steen- brokken. Over het algemeen heeft de onbekende bouwmeester versieringen vermeden, maar de aantrekkelijkheid gezocht in strenge lijnen, forschen bouw en kolossale afmetingen. Kracht en deftige ernst vereenigen zich met com fort en weelde, waardoor dit bouwwerk in de gemakkelijk te inundeeren omgeving een geduchte sterkte werd, tevens geschikt als wo ning van een groot heer. Karakterlooze pracht is evenzeer vermeden als neerdrukkende som berheid. Men noemt 1402 als jaar van de stichting. De heerlijkheid behoorde, sinds 1314 aan het geslacht der Barthout's, gezegd Berlair, ver want aan de hertogen van Brabant. In 1436 overleed de laatste mannelijke nakomeling uit dit geslacht, 'Jan Barthout, wiens dochter Cathrina was gehuwd met .Jan van Cortenbach, een familie uit het land van Valkenburg. van Kalk, Cement, Zand, Grint, Steen Pannen, Buizen, Tegels en verdere Bouwmaterialen. 15384 16 De laatste nakomeling der Cortenbach's Felicitas Isabella, bracht liet door haar hu welijk met den Zwitserschen rijksgraaf Antoine van Arberg en Valentin in dit geslacht (1682) Door verkoop kwamen in 1780 kasteel en heer lijkheid in het bezit van de familie C. F. Wessel man, die ze tot heden bezaten. In 1543 stroopte Maarten van Rossum den omtrek- van Helmond af, maar liet het kas teel, dat opgep opt zat met vluchtelingen, on gemoeid. In 1588 nam Ilohenlohe Helmond stormenderhand in, waarbij heel de stad, be halve het kasteel en één huis, in vlammen op- «ihg. Groot gevaar voor het bouwwerk dreig de in 1597, toen muitende Ieren in Spaanschen dienst, te Helmond geweldig huishielden. Door Je verovering van Helmond in 1602 door Prins Maurits werden dergelijke gevaren voor goed van stad en kasteel afgevoerd. De burgemeester van Helmond heeft volle dige restauratie van het kasteel toegezegd. Per vliegtuig naar de No ordpool. Kapitein Bartlett, die het hevel voerde over de „Roosevelt!', waarmede Peary zijn Noord- poolreis ondernam, wil trachten denzelfden tocht te volbrengen per vliegtuig. De kosten die door hem geschat worden op ongev. 750.000 gulden, hoopt hij bijeen te krijgen van kapi talistische en wetenschappelijke zijde. Dit woidt de negende poolreis van kapitein Bartlett dien men den bijnaam heeft gegeven van „de ijsbeer.!' Motoren. ,,De Matin" meldt: Sinds eenige maanden was dc Nederlandsche regeering in besprek met een Zwitsersche firma voor den aanmaak van 12 motoren voor (luik booten, 6 van 450 en 6 van 1200 paardekraent. Einde December ging de directeur naar Am sterdam om het contract te teekenen, en hij vei- nam toen, dat van dc zaak niets zou komen, omdat de Nedeilandsche regeering met een machinefabriek te Neurenberg voorde levering van 12 Dieselmotoren een voordeeliger con tract afgesloten had. Het blad schrijft, dat die aanmaak met liet viedesverdrag strijdt, en Duitschland dit blijk baar wil ontduiken. De complomete r. Een leeg Maca- roni-kistje, een paar rolladestokjes, een stukje elastiek en een paar krammetjes. Ziehier de attributenvan den uitvinder van de rekenmachi- ne. Het was met deze eenvoudige hulpmiddelen dat de fabrieksjongen Feit uit Chicago poogde tot stand te brengen wat aan den Franschen herdersjongen Gerbert, den lateren Paus Silves ter II mislukt was, namelijk het samenstellen van een rekenmachine. Feit had zich dag in dag uit gehinderd aan de ellenlange kolommen die in geheel Amerika per dag op alle kantoren moesten worden op geteld en hij begreep dat er een ontzaglijke hoeveelheid arbeidskracht uitgespaard zou wor den, wanneer al die telarbeid mechanisch zou kunnen plaats hebben. Hij toog aan het werk, en het gelukte hem inderdaad na eenige dagen van onvermoeiden arbeid een apparaat in elkaar te zetten, dat hij den naam gaf van telmachine, en waarvan de voornaamste verdienste was, dat men er niet mee tellen kon. Het kistje werd in een duisteren hoek van Felt's kamer ep geborgen en do jeug dige Amerikaan begon aan een nieuwe uit vinding oen automatische schuifdeur. Ook deze kwam tot stand. Vol goeden moed toog Feit met zijn vinding naar een rijken Ameri kaan die met belangstelling de demonstratie van de automatische deur volgde en tot de ontdekking kwam dat het mechanisme werkte „as smooth as a kitten's ear". Hij wilde den jongen uitvinder echter niet al te zeer teleur- fcQ nillu vaniei wijsvinger veilles vu eiken inde* sen vlngei i stellen en vroeg hem „Heb je soms nog wat anders „Ja", was het antwoord, „een rekenmachi ne, die niet tellen wil". Eenige dagen later ging Feit met zijn appa raat naar den rijken Amerikaan en ziet dit maal deed de machine volkomen waf men van haar verlangde, ze telde perfect. Feit ging met een zak vol dollars naar zijn huis en kon zich nu, dank zij de financicele hulp, geheel toeleggen op de verbetering van zijn machine. De arbeid was voorspoedig. Na twee jaren, elf maanden en zes dagen werd de eerste comptometer van de werkplaats van den heer Feit verkocht. En zooals met elke vinding het begin is het moeilijkst. Nadat het systeem van de reken machine eenmaal gevonden was, bleek de ge leidelijke verbetering van de machine slechts van weinig beteekenis. Begonnen in 1880' kon mr. Feit in 1901 reeds een machine leveren, die berucht was om hare snelheid. Berucht, want op 'n wedstrijd, waar verschillende rekenmachines mochten mededin gen, werd do comptometer van mr. Feit uit gesloten, omdat zij zóó snel werkte, dat de andere apparaten geen kans zelfs zouden heb ben te winnen. En sedert 1901 is er nog voortdurend ver beterd aan den comptometer. Het kleine metalen doosje, zooals het thans vooi ons staat met zijn negentig toetsen en zijn zwengelt je, is een waar rekenwonder. Niet alleen dat men er met een ontzagwekkende snelheid alle mogelijke be werkingen op kan uitvoeren, dok kan men er veilig mede werken, daar het mechanisme ons waarschuwt, wanneer wij door snel werken bijv. de toetsen verkeerd zouden behandelen. Sinds het eerste patent genomen werd door den heer Feit in 1887, onderging het apparaat vijftien wijzigingen en ontwikkelde do compto meter zich van een logge houten doos met zware toetsen tot een elegante metalen trommel met lichte, gemakkelijke te bewegen toetsen. (Bedrijfsorganisatie.) Moordaanslag. Onder de gemeente Ven huizen (N.-H.) is in den nacht van Dinsdag op Woensdag een moordaanslag gepleegd op .een alleenwonende vrouw. De dader, haar zwager is gearresteerd. De inbrekers. De Politiegids bevat een artikel getiteld de Inbreker, waarvan de con clusie is, dat ook op technisch gebied voor den politieman nog veel te leeren is en dat diens op leiding in den tegenwoordigen tijd nog gebrek kig is, daar hij over 't algemeen over industri- eele uitvindingen, die toegepast worden ter be scherming van het leven en de eigendommen der burgers, niet onderricht wordt, 't geen toch het geval zou moeten zijn voor zoover hij hier mede in do practijk in aanraking kan komen. Dc schrijver bespreekt uitvoerig de gevallen van de verschillende soorten van inbrekers den primitieven inbreker van het platteland, den tecli nisch meer ontwikkelden gelegenheidsinbreker, en den echten beroepsinbreker van de groote steden, die, met de modernste werktuigen uit gerust, op de meest geiaffineerde wijze zijn in braak pleegt. Onder dezen zijn specialiteiten m beroepskeuze, zij, die in het bezit zijn van oen voorraad fijn afgewerkte en voor kunstsloten aan te wenden loopers, breekijzers, vijlen, bo ren, handzagen en schroevendraaiers van aller lei soort, benevens een electnschc zak an aarii lucifers, waskaars en revolver. Dan wordt veiteld van de brandkastin bic kus die bij ontdekking op heeterdaad met voor hel, dooden van een menschenleven U.ugdcmze„ en bij de uitoefening van hun beroep van de nieuwste vindingen der industrie gebruik ma ker die drilboren en andere boren, staalschroe- ven' inbrekersstangen, steekvlammen, ijzer- oxvde en aluminiumgreinnyfroglycerine en Fouche-branders tot hunne beschikking heb ben die met loopers, boren, zagen, breekijzers de spagnoletsluiting van serredeuren en de slo ten forceeren, die laampennen uitsteken en dan doo- de opengeschoven ramen binnenklimmen die gaten in plafonds en vloeren breken, hon den vergiftigen, dienstboden omkoopen. Van den onderzoekenden politieman wordt bij het opsporen van de daders' van inbraken veel gevergd. Naast vakkennis en menschen- kennis vorderen deze misdrijven zenuwen ei een groote dosis geduld. Nooit zal dc politieman zijn onderzoekingen mogen staken, alvorens zich rekenschap te hebben gegeven, alles ge daan te hebben, wijt in zijn vermogen was om de zaak tot klaarheid te brengen. "-»»»■ rafinn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5