Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering .flS 44ste Jaargang Maandag 24 Januari 1921. No. 12944. Haar Dochter. H Pflflft "i FEUILLETON. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. - Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.-, per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatseng wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75|ct. per regel. Speciale^ conditiën voor |herhaaldelijk|g adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bQ verllei levenslange «jf 10 81 verlies vck geheels 1111 een hand, Invaliditeit^ voet et oogi Do verzekering wordt gewaarborgd door do Hollanénoho Algemoone Verzsksrlngibaah is lohlolan». van eon duim bq verUes vaneen «qsvinger Hl verlier eiken ande* ren vinger i Buitenlandse!» Nieuws. DE KWESTIE DER SCHADE VERGOEDING. De Times" meldt, dat het Duitsche ant woord op de 41 vragen, die te Brussel aan de Duitsche financieele deskundigen gesteld zijn, ontvangen is. Over het algemeen, zegt het blad, acht men het antwoord als bevredigend in zoover het de kwestie van herstel uit het rijk van de theorie in dat van de harde feiten overbrengt. De ant woorden op die 41 vragen bieden een grondslag waarop men een schikking kan maken van de belastingcapaciteit van Duitschland en van de bereidwilligheid van de Duitsche regeering om de bepalingen van het tractaat uit te voeren. Van deze 41 vragen zijn vijftien onbeantwoord gelaten op grond dat verdere ruggespraak met Berlijn noodig was. Wat de belastingcapaciteit van de Duitschers betreft, maken verscheidene voorbeelden den indruk dat de directe belastingen zwaar zijn, maar dat nog heel wat meer indirecte belastin gen op te leggen zouden zijn. Men laat uitkomen, dat in dat jaar de geheele machinerie voor het innen van belastingen gewijzigd en in handen van het rijk gecentraliseerd is. Deze verandering samen met de invoering van nieuwe belastingen in de loopende financieele jaar beteekent dat de inkomsten van de schatkist ook zonder nieu we telastingen voortaan aanmerkelijk zullen toenemen. De regeering verplicht zich om de uiterste zuinigheid te betrachten en een zware belasting te heffen. Over de vlucht van het Duitsche kapitaal naar het buitenland worden geen inlichtingen gegeven. De wet waarbij de overbrenging van zulk kapitaal naar vreemde landen lerboden wordt, is gedagteekend van Juni 1918, maar het is duidelijk dat nadien groote bedragen uit het land gesmokkeld zijn. Uit het antwoord op de vraag, in boever het belastingstelsel dat nu in Duitschland van kracht is, al in werking is blijkt dat sommige belastin gen nog in voorbereiding of nog niet geind zijn. De belasting op den omzet, de belasting op de naamlooze vennootschappen en andere zullen pas in dit jaar geregeld worden en de ontvang sten uit pas ingevoerde belastingen hebben veel te wenschen overgelaten. Men acht een verbete ring van de opbrengst mogelijk, wanneer de me thoden om ze te innen, verbeterd zijn. Een ander antwoord zegt dat de directe be lastingen veel minder hebben opgebracht dan voorzien was. Na de voordeelen vermeld te hebben, die Duitschland hoopt te verkrijgen van het cen trale financieele beheer wordt uiteengezet dat de opbrengst in 1920 sterk verminderd is. Zij bedroeg toen 188 millioen tegen 223 millioen in 1913. Het is veelbeteekenend dat de afgevaardig den te Brussel kwamen, zonder zelfs maar een ruwe schatting te kunnen geven van de ontvang sten en uitgaven van hun regeering in het fi nancieele jaar 1920/21. Andere vragen die niet beantwoord zijn, heb ben betrekking op de hóeveelheid van de eer ste levensbehoeften, die Duitschland verbruikt, het tegenwoordige spoorwegtarief, een schatting van het Duitsche bezit in onzijdige landen, den prijs en de beschikbare hoeveelheid steenkolen in Duitschland en de voorwaarden voor exploi tatie van kalibeddingen en bosschen in Duitsch land. ENGELAND. In verband met de daling van de kosten van het levensonderhoud in Engeland, welke, uit gedrukt in de officieele cijfers van het mini sterie van Arbeid, van 169 tot 165 boven de gemiddelde kosten van Juli 1914 terugliepen, is in vele belangrijke takken van bedrijf, waar het systeem der glijdende loonschaal wordt toegepast, liet nominale loon eveneens verlaagd. In Schotland hebben de staalfabrikanten tij dens de laatste 2 maanden hun prijzen met 5 pond per ton veilaagd; omdat bij dien tak van bedrijf de loonen worden geregeld naar de verkoopsprijzen, zal een aanzienlijke loons verlaging hiervan hot gevolg zijn. De staalfa brikanten te Sheffield beweren dat zij geen staafijzer kunnen produceeren tegen 12 pond de ton, zooals de Belgische industrie dat doet, wanneei de huidige volgens de loonschaal der vakvereenigingen vastgestelde loonen gehand haafd blijven, zelfs al bedingen ze geen pen ny winst. SPANJE. Telegrammen uit Spanje melden dat er drie bommen te Sevilla zijn ontploft, die aanzienlijke schade hebben aangericht. Te Bilbao is een ernstig compot van extreiflis- ten ontdekt. Er hebben talrijke huiszoekingen plaats gehad, waarbij 22 personen werden ge arresteerd. Een der gevangen genomen indi viduen beweerd, dat de extremisten het dood vonnis hadden uitgesproken over een aantal fabrieksdirecteuren en zakenlieden. Tengevolge va i aanslagen op de directie van een groote textielfabriek te Barcelona is deze fabriek stopgezet, waardoor 1300 ar beiders werkeloos worden. zegt 2000 een 42 Wat had hij toch gezegd Hij hcrinneule zich de woorden nauwelijks meer, maar dat zij niet viiendelijk waren geweest, wist hij zeer goed Hij zag haar voor hem staan, met haar zorgvol bedroefd gezichtje, dat in den laatsten tijd als het ware ineengekrompen was ja, hij had haar verwaarloosd in de laatste weken,hij waardeer de haai groote goedheid niet, om geheel uit eigen beweging het huis te ruimen, plaats te maken voor zijn jong geluk. Zijn oogen werden vochtig. Lieve, goede moeder, wat had zij toch steeds voor hem ge zorgd van jongs af aan, hoe innig lief had zij hem Wat hadden zij gelukkige, kalme jaren doorleefd, zou hij ooit nog zoo gelukkig worden Zij zeker niet meer, want maar dan ooit begreep hij, dat tusschen zijn vrouw en haar nooit harmonie zou kunnen heerschen en weer kwam de bange twijfel in hem op, of Constance wel zoo kinder lijk naief en eenvoudig was, als zij zich voordeed. Snel verjoeg hij deze gedachte en maakte het besluit, zijn moeder nog dezen avond een har telijk briefje te zenden dat zou haar goed doen. te gedachten sloeg hij een bladzijde om en zag daar een vel papier liggen, beschreven met POLEN. v De „Konigsberger Allgemeine Ztg!' ver neemt uit Riga, dat aldaai bericht is inge komen, volgens hetwelk in Polen tengovilge van don steeds slechter wordenden economi- schen toestand de arbeidersbonden en een deel van do beambten aan de regeering een ul- timaten hebben gezonden, waarin met algemeene werkstaking wordt gedreigd. De spoorwegman nen hebben met groote meerderheid in denzelf den zin beslist. GRIEKENLAND. Ondanks de ontkenning der Grieken blijkt dagelijks meer, dat de Kemalisten hun zwa- io verliezen hebben toegebracht, H. N.-bericht uit Parijs. Meer dan wonden en 3000 vluchtelingen zijn uit Moedania en Pandemia te Constantinopel aangekomen. Andere gewonden zijn gezonden naar Rodosto. Volgens het communiqué der nationalister zijn bun militaire operaties overgebracht uit Broes- sa naar Kormasti Isnik. Deze beweging moet worden beschouwd als een poging om de commu nicaties met Panderma af te snijden en de troepen op het Broessa-fiont te omsingelen. De Kemalisten berichten de bezetting van Sernav en Hakaisserai op het Smyrna-front. Reserves uit Ivastioemi, Sivas, I rebizonde en Erzeroem zijn opgecommandeerd. Hun aan komst op het front wordt dagelijks verwacht. RUSLAND EN PERZIE. Moskou komt op tegen berichten in de Fran- sche en Engelsche pers, die spreken over een verkorting der Perzische rechten in het verdrag, dat tusschen Sovjet-Rusland en Perzië „is ge formuleerd." De uitdrukking „is geformuleerd" is voorzichtig gekozen. Er blijkt wel uit, dat het verdrag nog niet is afgesloten aan het slot van het bericht wordt trouwens gewag gemaakt van het aanstaand vertrek der Russische missie naar Perzië, waarmee wel bedoeld zal zijn de missie die hét ver'drag moet gaan afsluiten. Maar met wie De regeering van den Sipahdar is inmiddels afgetreden en de jonge Sjah wil het, gelijk we dezer dagen vermoed hebben mogelijk wel eens met een politiek, die op Engeland steunt, pro- beeren. Of heeft de Sjah inderdaad niets meer 'in zijn land te beteekencn 2 We zullen het mis schien spoedig weten. We geven bedoeld bericht uit Moskou hier nu weer het bevat in ieder geval nog onbekende bijzonderheden over den inhoud vai het ver drag „De berichten in de Fransche en in de Bnl- sclie pers aangaande een beweeide verkorting van de Perzische ïechten in het tusschen Peizië en Rusland geformuleerde verdrag en over on tevredenheid in Persischo regeeringskrmgen tengevolge daarvan, zijn in flagranten strijd met de waarheid juist liet omgekeerde is het geval. Het Russisch-Perzische verdrag is buiten gewoon edelmoedig jegens Perizë. Rusland ziet van alle voorrechten af, het verleent concessies tegenover de bespreking der Perzische rechten, geëischt dooi de regeering van den tsaar. Het annuleert de Perzische schuld tegenovei Lus- land en geeft aan Perzië bijna alle Russisc e regeeringseigendommen terug. Het rectificeei de Russisch-Perzische grens in het voordeel van Perzië, biedt vrijwillig vergoeding voor de schade veroorzaakt door de Russische bezetting van Enzeli en Rosjt, en vraagt mets voor Rusland behalve vriendschappelijken omgang, het recht van doorvoer en het recht voor Rusland om maatregelen tot zelfverdediging te nemen op Perzisch gebied, zoo dit noodig is ingeval een derde mogendheid Perzië gebruikt als basis voor een aanval op Rusland. Perzië kan dus met on tevreden zijn over 't verdrag gelijk Engeland graag zou willen, De wenscli is hier de vader van de gedachte. Engeland zou gaarne onrust in Perzië veroorzaken, daai het verdrag duidelijk het verschil aantoont tusschen het hongerige imperialisme, vertegenwoordigd door het vioe- gere tsarischme Rusland en thans door Enge land dat Peizië misbruikt voor exploitatie terrein, en de politiek van Sovjet-Rusland, wel ke gebaseerd is op een openhartige erkenning dei- rechten van iedere natie. De Russische missie van gevolmachtigden vertrekt dezei dagen naar Perzië onder leiding van Theodor Rothstein, vroeger lid van de missie van Krassin te Londen AMERIKA Een onderzoek door inspecteurs van het Ar- beidsdepartement te Washington ingesteld heeft aangetoond, dat op 1 Januari 1.1. in den staat New York 645.043 personen zonder werk waren, hetgeen dus ongeveer zeggen wil, dat op iedere 15 personen in dezen staat een per soon werkloos is. Men is van meening, dat de werkloosheid sedert dit onderzoek nog is toe genomen, maar volgens de algemeene ver wachting zou de toestand in het voorjaar be ter worden. Zij, die het mce.-t van de huidige werkloos heid te lijden hebben, zijn de ongeschoolde ar beiders. Er is werkelijk niets, wat de ongeschoolde arbeider kan doen, daar hij zijn gewone be zigheid, 'swinters in de steden de straten te reinigen, wegen- het buitengewoon zachte weer en den geringen sneeuwval niet kan uitoefe nen. Constance's bekend steil nieuwmethodiesch hand schrift. Hij dacht, dat het een begonnen brief aan hem was, maar bij de eerste regels keek hij vreemd op. Er stond Waarde mevrouw Van Berken Nu kon hij het niet nalaten en las den heelen briefhet was een kladje van den brief, door mevrouw Mantegehem aan Robeit's moeder geschreven. Constance had dien opgesteld op verzoek har er moeder maar daar zij haar mappe niet zou gauw had kunnen vinden, had zij het prachtwerk daar als onderlaag gebruikten toen zij door het een of ande. gestoord was, werd het boek dichtgeslagen en de lieele biiel' ver geten. Robert's aderen op zijn voorhoofd zwollen op, hij deed moeite, zich in te houden voor die vreemde menseben, om niet dadelijk de beide dames ter verantwoording te roepen. De datum stond er boven, dus juist eenige dagen voordat zijn moeder hem 't eerst de me- dedeeling had gedaan van haar besluit; het was dus door die heks hij kon zijn aanstaande schoonmoeder op het oogenblik niet anders noemen afgeperst, afgedwongen. En 't erg ste van alles Constance wist er van en zij had zich toen zoo onschuldig gehouden. Alles was dus comediespelzij bedrogen hem, zij hadden listig een net rondom hem en zijn moeder gespannen. En zij, the lieve, goede moe der, zweeg. Zij verhaalde hem niets van de doodelijks beleediging haar aangedaan door de vrouw, die hem spoedig het naaste zou zijn, zij volgde den raad, zij trok zich terug, schijn baar uit eigen beweging, alleen om hetgeen hij voor zijn geluk hield, niet te storen, en zij, dn. de vrouwen beter kende, sprak geen kwaad van haar zij vertrouwde Constance zeker ook nog zij gaf haar mama van alles de schuld en hij had het bewijs in handen, dat zij geen haal beter was dan die oude huichelaarster en aan zulke menschen zou hij zijn toekomst vertrouwen, zijn moeder opofferen. Goddank het was nog niet te laat, hij kon zijn ketenen nog verbreken, zijn vrijheid hernemen. Do piano sloeg hem als met hamers tegen het hoofd, hij voelde zich hier even benauwd als zijn moeder in de huiskamer evenals op haai oefenden de wuivende ringhanden een verwai- renden invloed op hem uit, maar met gewe c hield hij zich in. In één teug dronk hij het glas limonade, dat voor hem stond uit, en strak voor zich uit kijken, zelfs toen Constance na haar stuk geëindigd te hebben, opstond en met haar liefste stemmetje vroeg, hoe Hij naai spel had gevonden. Eindelijk gingen de dames weg uj i eec o hij de telegrafische teekens niet begreep, die moeder en dochter hem toezonden, om hem te beduiden, dat hij de gasten naar huis moest brengen. Zij vertrokken, en 't eerste woord op straat ALLERLEI. Rockefeller heeft 60.000 dollar geschonken aan de universiteit te Weenen. De B-lgische regeering is er in geslaagd een leening van 50 millioen dollars bij het New-Yorksche bankhuis Morgan te plaat sen. Naar de bladen te Warschau melden, werden twee dagen na den aanslag tegen Lenin 42 gevangenen uit de gevangenis gehaald en bij wijze van repressaille-maatregel gefusil leerd. Uit Madrid woidt gemeld, dat daar berichten uit Cuba zijn ontvangen, die beves tigen, dat de negers in het centrum van Cu ba in opstand zijn gekomen. De regeering heeft troepen naar de oproerige districten ge zonden, om den opstand te dempen d staat van beleg is afgekondigd. Uit Wladiwostok wordt gemeld, dat de militaire uitvaart van den doodgestoken Ame- rikaanschen luitenant Langdon heeft plaats gevonden. De kist, die met kransen was bedekt, weid in tegenwooidigheid van de Russische en de buitenlandsche militaire- en civiele autori teiten naai de haven gebracht tot dicht bij de plaats, waai de Amerikaansche kruiser „Albany! gemeerd lag. Nadat een salvo kan- nonschoten was gelost, liet men een groote vlag zakken waardoor de kist aan de blikken dei menigte werd onttrokken. was van de freule „O, waf krijgt die Constance een ongelikten boer tot man Nu, zij zal lvem wel temmen, 't is haar goed toevertrouwd, en andeis knapt haar mama da zaakje wel voor haar op. Wat is zij toch een 'uoberTkon nauwelijks het heengaan dei hei de dames afwachten en nog voor dat Constance hem iets kon zeggen over zijn kwaad humeur van dezen avond, wierp hlJ\lc" b' envroeg op barschen toon.wa 1 u '<-<• Even stonden de beide vrouwen onthutst, maar toen zcide mevrouw Mantegehem, hal! boos, half lachend Maar, beste Robert, hoe heb ik het nu met je 7 Lees je brieven, die niet voor je bestemd ziju „Wat aan mijn moeder gericht is, is ook aan mij gericht. Ik moet uitlegging hebben. Heelt mijn moeder ooit dien biief ontvangen „Wel neen 't Is maar een stijloefening van Stannie, iets wat zij noodig heeft voor een kleine novelle, die zij schrijven wil „Toevallig, dat zij dan mijn naam gebruik! en dat alle omstandigheden zoo precies uitko men. Ik moet de waarheid weten. Is die schande lijke brief verzonden Heeft mijn arme moeder hem gelezen en is hij de oorzaak van haai be s1'"' (Wordt vervolgd.) a r 8

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1