Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Dinsdag 25 Januari 1921. No. 12945 Haar Dochter. 1 8111 1 #i|Si FEUILLETON. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur» Georganiseerd overleg. Volgens artikel 2 der verordening, regelende de wijze, waarop door het gemeentebestuur met de vakvereenigingen van ambtenaren en werk lieden overleg wordt gepleegd, zal de Commissie bestaan uit vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur en uit vertegenwoordigers van AL- GEMEENE LANDELIJKE ORGANISATIES van ambtenaren en werklieden, benevens LAN DELIJKE organisaties, die tenminste 25 amb tenaren of werklieden der gemeente Schiedam tot hare leden tellen. Organisaties die meenen aanspraak op verte genwoordiging te kunnen maken, worden bij deze uitgenoodigd in verband met art. 3, 4 en 6 van bovengenoemde verordening, voor het jaar 1921 twee vertegenwoordigers en twee plaats vervangende vertegenwoordigers aan te wijzen en hiervan schriftelijk opgave te willen doen uiterlijk 7 Februari 1921 aan de Gemeente-Se cretarie afdeeling Algemeene Zaken. Schiedam, 24 Januari 1921 Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsenf wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 753ct- Per rege'- Speeialejj conditiën voor jherhaaldelijkjg adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. f ijflU levemlange Q|jf| veriJe? vu I# IJ Sa- Invaliditeit!) 0 I» W U veel $og j De veweketlng audi gewaa»he»|d doe» de Hallaadwhe Algemeen» Vewekeitajabuk Ie lehleiam. eg vevllei duim i IQ verllei van^eea wijsvinger verhei vu eiken ande ren vinger i Buitenlandsch Nieuws. DE OPPERSTE RAAD DER GEALLIEERDEN BIJEEN. Gistermorgen is te Parijs hijeen gekomen de Opperste Raad der geallieerden om de gevolgen van het verdrag van Versailles in verband met den huidigen toestand in Europa onder de oogen te zien. De besprekingen werden geopend in een sfeer van optimisme, en wederzijdsehe goede wil. Men is er van overtuigd, dat men omtrent besluiten, welke op de werkelijkheid zijn gebaseerd, en in het verlangen, de harmonie in het ontwrichte Europa te herstellen, tot overeenstemming kan en moet komen. Duitschland is niet op de bijeenkomst aan de Quai d'Orsay vertegenwoordigd, maar er kan niets tot stand komen, wanneer de gedach ten niet op Duitschland blijven gevestigd. Nadat Briand eenige woorden ter verwelko ming had gesproken, werd een korf exposé van de agenda gegeven, waarna overgegaan werd tot de behandeling van de eerst te bespreken kwes tie, li.1. die der ontwapening van Duitschland. Daarna werden de technische deskundigen voor gesteld, rul. voor Frankrijk de minister van oorlog Bar- tliou en de voorzitter der intergeallieerde mili taire commissie te Versailles-, maarschalk Foch, bijgestaan door generaal Noliet, voorzitter der intergeallieerde controle-commissie te Berlijn voor Engeland maarschalk Wilson en de voorzitter der sub-commissie voor de ontwape ning der intergeallieerde contrölècommissie ge neraal Bingham 43 „lk begrijp je niet, Van Berken Wat vaar je toch uitDat is toclr geen toon tegenover ons.Zie eens, hoe je arm meisje heeft. Dat loopt weer op een zenuwtoeval uit. Spreek toch be daard, spaar haar een beetje! Hoe zal het gaan, als jullie getrouwd zijn „Het is nog de vraag of wij ooit zullen trou wen als deze brief door u geschreven is, met medeweten van Constance, dan zijt gij beiden leugenaarsters en bedriegsters Met een snijdende gil viel Constance op haar stoeltje achterover. „Je vermoordt mijn dochterriep de moe der theatraal uit. „Weg van hier Weg ellende ling Wég moordenaar Robert zag het kalm aan, hoe Constance eerst als levenloos in haar moeders armen lag, en toen dat blijkbaar weinig indruk op hem maakte, met haar armen zwaaide en allerbarmelijkst begon te kreunen en te kermen. Hij stond zelf verbaasd, dat dit vertoon zoo onverschillig hein liethij geloofde haar niet meer. Breng water, breng eau de Cologne 1" Ik breng niets meer. voor België de chef van den generalen staf generaal Maglinse voor Italiëde Italiaansche vertegenwoor diger in de intergeallieerde commissie te Ver sailles generaal Mariëtti. Maarschalk Foch gaf een overzicht van de conclusie, neergelegd in het den 30sten Decem ber door de commissie te Versailles uitgebrach te rapport. Daarna zette hij in het kort den toe stand van Duitschland's bewapening en troe penwezen uiteen. De generaals Bingham, Noliet en Mariëtti geven vervolgens eveneens nadere inlichtingen aan den Raad betreffende verschillende kwes ties, de ontwapening rakende. 's Middags te vier uur werden de besprekin gen over de ontwapening van Duitschland her vat. Nadat de staatshoofden kennis hadden ge nomen van de uiteenzettingen der technische deskundigen, traden zij in nadere bespreking van een en ander. drag worden voorgelegd aan de Britsche rijks" i conferentie, welke in Juni a.s. bijeenkomt. j ALLERLEI. De uitgewezen Sovjet-vertegenwoordiger in Amerika, Martens, is met zijn geheele perso neel naar Rusland vertrokken. De „Times" verneemt uit Madrid Vol gens een telegram uit Washington is in het Arne- rikaansche Congres een wetsontwerp ingediend, dat beoogt, de Amerikaansche regeering te mach tigen, aan de Portugeesche regeering artillerie- munitie te leveren, in ruil voor verschillende concessies van Portugal, welke o.a. een steep- kooldepöt in de Azoren insluiten. BELGIE. De „Peuple" deelt mede, dat een aantal ar beiders in het dorp Bissighem (West-Vlaanderen) een fabriek heeft bezet. RUSLAND. De Stockholmsche correspondent van de „Daily Telegraph" verneemt van welingelichte Russische zijde, dat de bolsjewiki, volgens hun eigen verklaringen, voor niet minder dan dui zend milliard roebels aan papiergeld hebben uitgegeven, terwijl hun gouddekking slechts 400 millioen bedraagt, waarvan 325 millioen is ter zijde gelegd voor den aankoop vgn han delswaren in het buitenland. Het budget voor 1920 bedroeg 1.380 milliard voor de uitgaven en slechts 250 milliard aan inkomsten. Dit laatste cijfer schijnt echter denk beeldig te zijn, aangezien er in Sovjet-Rusland geen sprake is van staatsinkomsten. Bovendien is de oogst in het afgeloopen jaar slechter geweest dan ooit sedert 1891. POLEN EN RUSLAND. Uit Warschau wordt aan de „Times" gemeld, dat volgens berichten van de Poolsche vredes- legatie te Riga, verwacht kan worden, dat het Poolsch-Russische vredesverdrag in de eerste helft van Februari zal worden onderteekend. ENGELAND EN JAPAN. De Engelsche bladen bevestigen dat de rede van den Japanschen minister van Buitenland- sche Zaken in hooge mate de aandacht heeft getrokken in diplomatieke kringen. Na zeer openhartige gedachtenwisseling tus- schen Engeland en Japan' is het ontwerpver drag, naar verluidt, opnieuw opgesteld. De bepalingen er van zijn vereenigbaar met het Volkenbondsverdrag, doch men wijst er op, dat in dezen geen definitief resultaat kan wor den verkregen, voor de dominions in deze aan gelegenheid zijn geraadpleegd. Zooals van zelf spreekt, zal het ontwerpver- „Ikvoel mij niet in staat hier hulp te brengen," zeide hij spottend, „morgen kom ik terug en hoop dan van u voldoende uitleggingen over den brief te ontvangen." „Schande om over den brief te praten, ter wijl zijn meisje hier door zijn schuld in levens gevaar verkeert. Ik had moeten weten, wat en waaruit je was een man uit de achterbuurt Robert ging de kamer uit, zette zijn hoed op, deed zijn overjas aan en verwonderde zich over zijn eigen kalmte, terwijl hij het huis verliet. Op straat echter kwam hij tot zichzelt, en de meest verschillende aandoeningen vervolg den hem. llad hij het wel goed aangelegd Was dit wel de rechte manier om achter de waarheid te komen Zijn drift had de drift van zijn schoonmoeder uitgelokt en Constance van streek gebracht, Maar als zij onschuldig waren, waarom dan niet kalm hem tot rede gebracht Ilij maakte een groote wandeling in regen en mist, vóór hij in zijn hotel aankwam hij begreep dat na al het gebeurde van dien avond, zijn huwelijk met Constance onmogelijk was gewor den. Hij mocht niet een vrouw huwen, die hij zoo weinig kon vertrouwen als zij misschien bekende, geheel op bevel van haar moeder te hebben gehandeld, als zij niet begrepen had, welk kwaad zij gesticht had door haar moeder niet af te houden van zoo'n schandelijk toeleg dan, ja dan zou hij haar misschien kunnen ver geven Binnenland. De Anti-D umping-Maatregelen. De nieuwe jaargang van het tijdschrift van den Nedcrlandschen. Werkloosheidsraad opent met een verslag van de beraadslagingen, ge houden in de vergadering van den Werkloos heidsraad op 28 Dec. j.l. in het Departement van Binnenlandsche Zaken over de vraag of het nemen van anti-dumping maatregelen ge- wenscht is. De stellingen, door prof. Bruins toen toegelicht, namen we reeds destijds op. De gedachtewisseling laat zich moeilijk ver kort weergeven. Wij Ji.oim.rn hier nader op terug. Aangehaald mogen hier worden de woorden, waarmede de voorzitter, prof. Nolens, deze be langrijke vergadering besloot De voorzitter constateert, dat men van alle dijden bezwaar heeft gemaakt tegen ..het heften van invoerrechten en wat daarmede samen hangt. Zelfs de heer Donker, die er toe over helde voor een bijzonder geval en voor korten tijd een dergelijken maatregel althans te over wegen, toonde zich huiverig, lil lk geval schijnt men van oordeel, dat hierin niet gevonden kan worden een algemeen geneesmiddel. Met den wensch, dat juist in de tegenwoor dige buitengewoon moeilijke tijden werkgevers en arbeiders zullen streven naar samenwerking en naar medezeggingschap der werknemers, Zoowel in iedei's afzonderlijke onderneming en bedrijf als in het algemeen en dat mede daai- door de moeilijkheden, die voor ons geheele volk zullen voortvloeien uit deze crisis, tot een i minimum zullen worden teruggebracht, aldus i sluit de voorzitter, no in het bijzonder de regee- ringsvertegenwoordigers voor hun aanwezig heid bedankt te hebben, de vergadering. Staatscommissie inzake afsluiting der Zuiderzee Bij K. B. is benoemd tot lid der Staatscom missie, aan welke is opgedragen te onderzoe ken in hoeverre als gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee ingevolge de wet van 14 Juni 1918 te verwachten is, dat tijdens storm hoo- gere waterstanden en een grootere golfop- loop dan thans het gevul is, zullen voorkomen j vóór de kust van het vasteland van Noord-Hol- 1 land, Friesland en Groningen, alsmede vóór de Hij schreef een grooten brief aan Constance vol hartelijkheid en liefde hij smeekte haar, haar fout in te zien en zich van haar moeder, die haar zoo slecht raadde, los te maken en niets anders meer voor haar te koesteren dan den verplichten kinderlijken eerbied hij beloofde haar dan alles te vergeten en te vergeven ook vroeg hij haar exuus voor zijn houding van dezen avond, hij was buiten zich zelf geweest van drift, en hoopte, dat haar ongesteldheid nu geweken was en zij hem tegen één uur zou kun nen ontvangen. Hij bracht den brief aan den portier, met ver zoek dien den volgenden ochtend zoo vroeg mogelijk tc doen bezorgen, en trachtte toen een weinig rust te vinden. Maar de slaap bleef verre van zijn oogen en hij stond denvolgenden mor gen moede, mat en als gebroken op. Hij ging naar de kerk en trachtte door het ge bed tot kalmte te komen en een wijs besluit te nenen langzamerhand werd het hem duidelijk, dat slechts toegevendheid hem uit deze moeilijke zaak kon redden. Hij wilde Constance op zachte manier haar verkeerde handelwijze doen inzien en met de beste voornemens bezield, schelde hij opvastgestelden tijd aan de hemzoobekendedeur van het huis zijner aanstaande schoonmoeder. De meid maakte open met een bedrukt ge zicht en zeide, als had zij het lesje uit het hoofd geleerd, dat de dames mijnheer niet konden ontvangen de juffrouw lag erg ziek te bed. Maar daarvoor gelegen Noordzee-eilonden de kapi tein ter zee titulair J. L. H. Luyms chef der afdeeling Ilydrographie bij het Departement van Marine. Het Bioscoopgevaar. Volgens „De Tijd" zal het wetsontwerp tegen de zedelijke en maatschappelijke gevaren aan bioscoopvoorstellingen verbonden, de Kamer zeer spoedig bereiken De Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder is gistermiddag voor het eerst uitgereden. De hooge vrachttarieven. De Algemeene Vereeniging van lm- en Expor teurs heeft zich met een schrijven tot de directie der Nederlandsche Spoorwegen gericht, waarin zij verzoekt de vrachttarieven voorkoopmans goederen te willen verminderen en deze verminde ring zoo spoedig mogelijk in werking te willen doen treden. De vereeniging grondt dit verzoek eerstens op de overweging, dat de op de internationale markt ingetreden scherpe concurrentie, zoowel op het gebied van onze industrieproducten, als voor onze bodemproducten, een zoover moge lijk toegepast beperking van transport- en andere kosten eisclit. De kosten voor hetbinnenlandsch transport vormen nog immer een zeer drukkenden factor. Voorts meent de vereeniging, dat in de be langrijke daling der prijzen van steenkolen, smeeroliën en benoodigdheden een motief kan gevonden worden om tot tariefsvermindering over te gaan. Ten slotte brengt de vereeniging nog onder de aandacht van de directie de dezer dagen ingetreden binnenlandsche scheepviacht-verla- gl«g- Mocht een uitgebreide tariefsherziening een spoedige inwerkingtreding van een belangrijke verlaging in den weg staan, dan verzoekt de vereeniging deze spoedige verlaging te willen bewerkstelligen door invoering van een voor- loopige percentsgewijze reductie op de bestaan de tarieven. De vreemdelingen-belasting in Frankrijk. Eenige dagen geleden hebben wij melding gemaakt van het feit, dat de heer Joseph Denais Parijsch gemeenteraadslid, een voorstel bij dien raad had ingediend, om den te Parijs ver toevende vreemdelingen een belasting op te leggen, door middel van een verplicht passen- stelsel. Volgens het door dezen heer gedane voorstel möeten de vreemdelingen voor zukl een verblijfvergunning 100 franc betalen, ter wijl bij verlenging 25 franc per drie maarden zal worden beiekend. Iets nieuws is dit niet, daar reeds verschei dene steden in Frankrijk van de daar verblij vende vreemdelingen een belasting eischen. Natuurlijk komt deze belasting voornamelijk voor in de steden, die het meest door de vreem delingen bezocht worden. als mijnheer een half uur wilde wachten, dan zou mevrouw wel bij mijnheer komen en met hem spreken. Het vooruitzicht was niet zeer aanmoedigend en Robert wilde juist zeggen, dat hij dan maar een half uurtje zou omloopen, toen de mei zich herinnerde, dat er een telegram vooi mijn heer was gekomen zij kon het wel even a- Robert bleef al dien tijd als een vreemdeling op de mat staan, en hij vroeg zich af, of hij nu werkelijk reeds uit de woning en het leven der beide vrouwen was verjaagd de meid bracht hem de nog gesloten enveloppe. Ondanks de voorzorg van therese en haai vader, was het telegram toch aan Robert ge adresseerd ten huize van mevrouw Manteghem misschien had Jacob, die het gebracht had, zie i vergist, of anders de klerk. Gewoon als hij aan telegrammen was, brak Robert het couvert open, zonder eenig ang gevoel, maar plotseling schenen hem de let eis als van vuur toe en brandden hem tot diep in de ziel. Het stond er kort en duidelijk „Moeder Van Berken vermist, a]fc nasporin gen te vergeefsch. Spoedige terugkomst ge- wenscht. „Vermenen.! (Wordt vervolgd.) WTil'WffyJ .fis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1