Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Woensdag 26 Januari 1921. No. 12946 mi ttmm FEUILLETOf Haar Dochter. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. - - Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen^ wordt 2 maal; berekend. Ingezonden mededeelingen 75|ct. per regel. Speciale|j conditiën voor Jherhaaldelijkjg adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange f mS11 veilles vu geheele 1 #1111 MB Muad, Invaliditeit;) fis U W veel af oog i De vewekeilng weidt gewaaiheigd deei de Halludsehe Algemeens Venekeilngibuli te lehledam. hq veilles bQ veilles van'een vijsvingei vu reiken ude> ■en vingei i Bij of krachtens netten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van W. A. BEUKERS om vergunning tot uit breiding van zijn branderij in het pand Wester kade 16, kadaster Sectie M. No. 2541, met een stoommachine van 15 P.K. drijvende een roer inrichting en een electromotor van 3 P.K. drij vende een ventilator. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secreta rie ter visie gelegd. Op Woensdag 9 Februari a.s., des voormiddags 11 uur, zal ten Raadlmize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hierbovengenoemd, kan op de Secretarie der Gemeente van de schrifturen,die ter zake zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot be roep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 26 Januari 1921. Buitenlandseh Nieuws. I)E OPPERSTE RAAD DER GEALLIEERDEN. De Parijsche correspondent var de „Times" constateert, dat het resultaat vai den eersten dag van de gealliee.de conferentie te Parijs negatief is, <'at, een gevoel van teleurstelling heerscht, klaarblijkelijn omdat de vergadering van den Oppersten Raad veel langer zal duren dan verwacht werd. De Britsche gedelegeerden spieken reeds van een week of langer, tenzij natuurlijk de conferentie vele punten onaan- geioerd laat. De correspondent verneemt van goed inge lichte zijde De Britsche delegatie staat lijmecht tegenov r de Fiansche inzake de ontwapening.-kwestie, wijl de Franschen die vaststellen dat de overeen komst geschonden is, dwingende maatregelen noodzakelijk vinden. 'Lloyd George en zijn col lega's willen, dat meer uitstel zal worden toe gestaan. De Britten willen nieuwe besprekingen en stellen de afdoening van de kwestie uit tot deze besprekingen geëindigd zijn. Dit verschil was oorzaak dat den eersten dag zoo weinig is gedaan. De diplomatieke medewerker van het persagentschap Havas deelt mede, dat op de eerste zitting van de intergeallieerde conferentie te Parijs niet alleen gesproken is over de vast stelling van een termijn, binnen welke Duitsch- 44 Hij wankelde en moest zich aan de deur vast houden. De meid, die sedert gisteravond zoo vele wonderbare dingen had beleefd, zag hem veibaasd aan hij trachtte zich te vermannen las nog eens de noodlottige woorden over, gaf het telegram aan de meid met de woorden „Daar, geef dat aan mevrouw Zij zal begrij pen, dat ik onmiddellijk moet vertrekken." En weg was hij hij wist, dat over een half uur een trem naar Doornhage vertrok hij stap te m de eerste de beste leege vigelante, die hem langs reed, en zonder zich over zijn toilet en bagage te bekommeren, liet hij zich naar het station brengen en kwam nog juist bijtijds om den trein te halen. HOOFDSTUK XX. I oen Robert aan het station van Doornhage aankwam, was het reeds stikdonker hij had gebracht1 ®100tste onrus^ en spanning door rij kon zich geen voorstelling maken van land aan zijn verplichtingen, inzake de ontwape ning moet hebben voldaan, maar dat de Engel- sche gedelegeerden zouden hebben voorgesteld, de Duitsche vertegenwoordigers te hooren, al vorens van Duitschland de onmiddellijke uit voering van de door de conferentie genomen be sluiten te eischen. Briand weigerde formeel hierop in te gaan, omdat naar zijn meei ing, een dergelijke procedure geen nut zou hebben, daar het er thans om uitvoering van de maat regelen ging, welke na overeenkomst met de Duitsche gedelegeeiden zijn genomen. Eenige andore gedelegeerden stelden daaiop voor thans definitieve besluiten te nemen, en deze wel aan Duitschland mede te deelen, doch aan dat land gelegenheid te geven, zich over de wijze van uitvoering nader te uiten. Wat voorts betreft de mate van ontwapening, welke geëischt moet worden, de Engelsche ge delegeerden helden, naar het inzicht van gene raal Bingham tot de meening over, dat een ontwapening van Duitschland in die mate, dat het buiten staat wordt gesteld, schade te doen, voldoende is. De Fransche gedelegeerden eisch- ten bij monde van Foch, Wilson en Noliet, een meer strikte uitvoering van de militaire bepa lingen van het verdrag van Versailles. Het officieele communiqué der derde zif ting van den Oppersten Raad luidt als volgt „De conferentie heeft zich bezig gehouden met de maatregelen, welke onverwijld moeten worden genomen, om verandering te brengen in den ernstigen toestand waarin Oostenrijk zich bevindt. De voorbereidende werkzaam heden en het door de Fransche, Engelsche en Italiaansche financieele experts uitgewerkte plan werden in bespreking genomen. Besloten' werd, aan een kleine commissie, waarin zit ting zulle; hebben vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Italië, de bestudeering op te dragen van de onmiddellijk door de mo gendheden te nemen maatregelen. Deze commissie zal te half vier bijeen ko men, opdat definitieve besluiten zullen kun nen worden genomen, vóór de conferentie uiteengaat. DUITSCHLAND. In de centrale commissie van den Rijksdag heeft minister Simons in verband met de kwestie der schadevergoeding gezegd, dat er doorslaande beweegredenen moesten zijn om te treden in voorstellen over het vaststellen van annuiteiten. Duitschland zou slechts kunnen afzien van het in het vi edesverdrag gestipuleerde recht om vóór 1 Mei a.s. het geheele bedrag der schade vergoeding te vernemen, indien tevoren n schikking met de voormalige tegenstanders wa.e getroffen over een verlichting van de aan Duitschland opgelegde lasten. Als het niet tot een schikking komt over de bekende voorwaarden nopens Duitschlarid's diaagkracht, dan moet de vaststelling van de geheele schadevergoeding vóói 1 Mei geschied zijn. De Duitsche regeering mag evenwel niets verzuimen wat dienstig kan zijn voor een samen werking met de vroegere tegenstanders tot hetgeen er met zijn moeder gebeurd was waar om zou zij het huis verlaten hebben En waar heen zou zij gaan Op haar leeftijd doet men toch geen dwaze dingen meer, en 't kwam ook volstrekt niet overeen met haar flink karakter, haar gezond verstand en oprechte vroomheid, een wanhopige daad te verrichten. Het eenige wat hij denken kon was, dat zij uitgegaan en door een ongeluk overvallen was. Hij huiverde bij die gedachte zijn moeder te verliezen was een mogelijkheid, waaraan hij slechts zeer zelden dachtmaar dan zóó haar te moeten missen, terwijl hij zoo koud en onver schillig' van haar weggegaan was, terwijl hij wist, hoe schandelijk zijn aanstaande vrouw en haar moeder haar behandeld hadden. Toen kwam die eigenaardige blik, waarmede zij hem bij zijn vertrek had aangezien, hem weer te binnen. Groote God als zij eens waanzinnig was geworden door den inwendigen strijd, dien zij had moeten voeren tusschen den dwang haar opgelegd door die vrouwen, en zijn niets kwaads vermoedenden tegenstand. Het koud zweet brak hem bij deze gedachte uithet werd hein te benauwd in de coupée hij rukte het raampje open en hing naar buiten in de kille lucht. O, dat die trein vleugels had. En toch vreesde hij aan te komen, vreesde hij liet ergste te hooren. Als zijn moeder een ramp getroffen had, dan zou hij voor zijn volgend leven ter prooi raken herstel van do Europeesche financieele en eco nomische krachten. IN DE OEKRAÏNE. De regeering der Oekrainsche republiek heeft te Tarnof een blij venden Raad van State ge vormd, die samengesteld is uit vertegenwoor digers dei politieke partijen, de provinciale en gemeenteraden en de groote coöperatieve ver- eenigingen. Do raad zal optreden als hoogste wetgevend lichaam zoolang de Ookraine door het roode leger van Moskou bezet is. De raad zal echter niet de bevoegdheid hebben om ver anderingen te brengen in de grondwet, de land- bouwwetten en de arbeidswetten. Het aantal leden zal 67 bedragen. De ministerraad is den Raad van State verantwoording verschuldigd. Het nieuwe staatslichaam heeft 14 Januari zijn werkzaamheden aangevangen. ENGELAND. Het, Engelsche departemer t van handel heeft den tekst bekend gemaakt van het ontwerp han delsovereenkomst tusschen de Engelsche en de Russische regeering. In de voorrede van dit ontwerp wordt ge zegd, dat tijdens de besprekingen over hot slui ten van een formeel algemeen verdrag een voor- loopige overeenkomst noodzakelijk is en dat de overeenkomst, welke thans wordt voorgelegd, onderworpen is aan de vervulling der voorwaar den, welke de twee partijen verplichtte af te zien van vijandelijke handelingen tegen elkan der, en die in het bijzonder de sovjet-regeering verplichtte, af te zien van militaire, diplomatie- ke en andere handelingen of propaganda tegen 'de belangen van het Engelsche rijk, in 't. bij zonder in Klein-Azië, Perzië, Afganistan en Indië. In het algemeen volgt het ontwerp vrij nauw keurig de vroeger bekend gemaakte hoofdlijnen. Twee van de belangiijkste punten hebben be trekking ten eerste op de benoeming van En gelsche en Russische officieele agenten, die In de twee landen zullen wonen, en die onder an dere voorrechten ook dat van onschendbaar heid zullen genieten, wat betreft arrestatie en huiszoeking ten tweede op een waarborging van de Engelsche ïegeering tegen het in beslag nemen van Russisch goud. De Engelsche re geering verklaart, dat zij geen enkelen stap zal doen met de bedoeling b«zit te nemen van eenig fonds in goud, effecten of levensbehoeften, daar deze niet kunnen worden beschouwd als eigen dom van de Engelsche regeering en niet in be taling kan worden genomen voor roerende of onroerende goederen, welke door de sovjet-re geering binnen de grenzen van het Vereenigd Koninkrijk worden gekocht. ZWITSERLAND. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Bern, dat in Zwitserland een zware economische crisis is ontstaan als gevolg van den hoogen stand der Zwitsersche valuta. De Bondspresident Schulthess heeft verklaard, dat het deficit van de handelsbalans 1 milliard franken bedraagt. aan wroeging en bitter zelfverwijt. Zijn verbittering jegens Constance en haar moeder groeide steeds a^p. Immers, zij droegen op de eerste plaats de schuld van het gebeurde hij zou het nooit kunnen vergeten, als zijn arme, oude moeder iets overkomen was door zinsver warring en zenuwopwinding. En dan stelde hij zich haar voor verdronken, overreden, dood, zonder een laatste woord, een laatsten groet aan hem, haar oogappel. Eindelijk, eindelijk hield de trein aan het kleine station stilhij maakte zelf het portier open, sprong op het perron en haastte.zich naar den uitgang, hopend en vreezend, daar zijn rij tuig te vinden. maar er was niets. Het station was een groot kwartier van zijn fabriek verwijderd hij liep den afstand in nog geen tien minuten op dezen somberen Zondag avond was ieder binnen, hij kwam niemand tegen. Onwillekeurig viel het hem op, dat het huis van Vermeden donker was. Even dacht hij er aan, hier aan te schellen, dan zou hij ten minste eerder iets weten, maar als zij toch niet thuis waren enhet was hem een soort van ver lichting, dat het een paar minuten langer zou duren, vóór hij zijn vonnis hooren kon. „Gedraag je als een man 1" zeide hij tot zich zelf, „wees sterk, houd je op het ergste voorbe- reid en hoop het beste i Daar verrezen de uitgebreide massa's van i zijn fabriek uit de duisternis met den Zondag De uitvoer neemt af, terwijl de invoer uit het buitenland dagelijks grooter wordt. Daar het buitenland in Zwitserland niets kan koopen, tengevolge van de hooge valiita, ligt heel de Zwitsersche industrie stil. De automobielfa briek van Picter Piequard, te Geneve, alsook de wereldberoemde chocoladefabriek van Cailler zijn gesloten. In het gebied van de Jura hebben alle horlogefabrieken hun bedrijven moeten slui ten. In de groote steden wordt liet aantal werk- loozen steeds grooter. Noch de staaf, noch de ondernemers geven dezen voldoende ondersteu ning. De regeering heeft de mogelijkheid onder zocht, den invoer te beperken, teneinde op deze wijze de binnenlandsche industrie te be schermen, maar de crisis is zoo groot, dat deze maatiegel wel weinig succes zal opleveren en bovendien misschien wel tegenmaatregelen ten gevolge zal hebben. Desondanks zal de regee ring aan de volksvertegenwoordiging voorstel len voorloopig de invoeren gedeeltelijk te. be perken. Ook vraagt de regeering machtiging om de inkomende rechten te verhobgen. Levens middelen en de meest noodzakelijke gebruiks artikelen zullen door deze nieuwe bepalingen niet worden getroffen. FRANKRIJK EN ITALIË. Omtrent de Fransch-ltaliaansche economische onderhandelingen verneemt de „Messagero" uit Parijs,dat men in principe tot overeenstem ming is gekomen betreffende een overeenkomst voor den duur van één jaar. Wat de steenkolen betreft, wordt door Frankrijk aan Italië 100.000 ton kolen uit 't Saarbekken tegen den p.ijs, die deze kolen in Frank, ijk zelf moeten opb,en-v gen, geleverd. Ook van ijzer en staal zal een jaarlijksche hoeveelheid van 159.000 ton door Frankrijk aan Italië tegen den normalen Fran schen prijs worden geleverd, waa'bij dan door Frankrijk afstand wordt gedaan van de uit voerrechten op dat artikel. Italic verplicht zich wederkeerig om jaarlijks 35.000 ton ruw gietijzer en 50.000 ton geheel of gedeeltelijk afgewerkte ijzerproducten in Frankrijk te importeeren tot de prijzen, gel dende op de Fransche markt. Al deze trans acties zullen tot stand komen door bemiddeling van een daartoe samen te stellen Italiaansch consortium, hetwelk in verbinding staat met het „comité des forges de France" en hef Fran sche brandstoffen-commissariaat. HONGARIJE. Hegedüs, de Hongaarsche minister van Fi nanciën, heeft in een conferentie van de regeo- ringspartijen gewezen op de noodzakelijkheid den duur van het mandaat van de tegenwoordige Hongaarsche Nationale Vergadering te ver lengen. Dit is volgens den minister noodzakelijk, omdat de door hem ontworpen groote financi eele hervormingen door de bevolking met veel verbittering werden ontvangen. Nu loopt het mandaat der Nationale Vergadering begin 1922 af en de minister vindt het niet raadzaam, ge- stond de zaak natuurlijk stil en was het groota gebouw in duisternis gehuld, maar het woon huis was verlicht, Goddank ook de huiskamer en de slaapkamer zijner moeder. Zijn hart klopte van een flauwe hoop mis schien was dit wel een goed teeken, maar met bevende hand stak hij toch den huissleutel in de deur en trad in de helder verlichte gang. Op het geluid,dat de deur maakte, trad Ver meden uit de huiskamer en stond verbaasd den fabrikant aan te zien. Mijnheer, u reeds thuis 1 Heeft u dan hef tweede telegram niet ontvangen „Vermeden, hoe is het er mee? Is zij. .is „Goddank mijnheer Mevrouw is gevonden. „En zij leeft „Ja zeker Ze ligt boven rustig in haar bed en Therese verpleegt haar." Als Van een zwaren last bevrijd, viel Robert op een stoel neder, en liet het hoofd in zijn han den zakken, met een zucht van verlichting. „Vertel me nu alles, Vermeden 1" verzocht hij, „alles van het begin af." Vermeden vertelde alles, wat hij er van wist en hoe men den geheelen nacht en moigmi ovci al gezocht., ja zelfs in het kanaal had ge ieg (Wordt vervolgd) t BWHSRffl JZ1J.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1