TIM STOLE, Handel in Bouwstoffen, Lrorai uit voorraad en rabriet A. V. DE P HOE MX, A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Lange Haven 85 - Kantoer Westvest 70. Telefoon 522 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 geind 329 millioen, maar dc Minister van Fi nanciën durfde voor 1920 niet op zooveel reke nen en schatte de opbrengst op 310 millioen. Hij blee» aan den lagen kant en dat was voor zichtig. Maar ziet, de belastingbetalers verkeerden in veel betere conditie dan de Minister had ge dacht. Zij leverden geen 310 en geen 329 mil lioen, maar brachten het tot 43972 millioen en omdat dat nog niet genoeg was kwamen zij nog met 21572 millioen aandragen ,,in verband met de buitengewone omstandigheden" en voegen er ten slotte nog 57 millioen bij voor de ajos- sing der leening van 1914. Met elkaar brachten zij het dus tot 712 millioen, een cijfer, waarvan geen Minister van Financiën vóór Mr. de Vries ooit heed; kunnen droomen en hij zeL eigenlijk ook njet. Zullen we nu geld overhouden o* zullen de belastingen kunnen verlaagd worden Geen denken aan Er zijn, schoon al die millioenen werden ontvangen, in 1920 al heel wat meer uitgegeven en behalve de vaste is ook de vlot tende schuld weer enorm gestegen. En de Gemeenten hebben niet minder aan de belastingschroef gedraaid en geperst wat zij persen konden. En geleend ook, soms, tot de deur van den geldlommerd voor haar neus werd dichtgeslagen. Och, we verheugen ons over ons Nederland- sche Staatsburgerschap van ganscher harte en zeggen nog steeds den dichter na „Bedankt uw God en weest verblijd, omdat gij Nederlan der zijt." Maar de vreugde kost toch wel veel geld Prof. Röntgen. Prof. Röntgen is naar aanleiding van het 25-jarig jubileum der uit vinding van de Röntgenstralen door de universi teit academisch eereburgeidoor de Vereeniging vai» Vrienden der Universiteit Bonn en door de Nederlandsche Vereeniging voor Natuur en Kunst tot eerelid benoemd. Voor een instituut voor Röntgenonderzoek zegde het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen 300.000 M toe, terwijl de Vereeniging van Vrienden der Universiteit Bonn voor dat doel een half millioen bijeen bracht. Indexcijfers van grootliandelsprijzen in Nederland. Het centraal bureau voor de Statistiek, dat thans de indexcijfers voor December 1920 en voor het jaar 1920 heeft vastgesteld, deelt mede, dat de dalende richting, welke de algemeene prijsbeweging eenige maanden geleden is inge slagen, zich voortgezet heeft. Alg. Index- Voedings- cijfer. middelen. (49 art.) (31 art.i 1901—1910 100 100 1911 116 117 1912 120 120 1913 114 112 1914 121 122 1915 170 171 1916 266 263 1917 340 313 1918 454 338 1919 349 333 1920 325 290 Alg. Index- Voeding?- cijfer. middelen. 1920 Jan. 334 296 Febr. 329 285 Maart 331 283 April 338 291 Mei 339 293 Juni 339 301 Juli 343 307 Augustus 330 297 September 328 292 October 323 290 November 297 283 December 266 259 Het algemeene indexcijfer, hetwelk van 100 in 19011910 geleidelijk opliep tot 121 in 1914 en daarna met sprongen omhoog ging tot 340 in 1917, bereikte in 1918 zijn hoogtepunt in het cijfer 454, om vervolgens terug te vallen op 349 in 1919 en 325 in 1920. Laatstgenoemd jaar geeft een cijfer te zien, dat zelfs lager is dan in 1917. Staatscommissie-duurte. Bij Kon. besluit van 24 dezer is ontbonden de Staatscommissie, ingesteld bij Kon. besluit van 23 Augustus 1919 no. 58, wier taak zou zijn a. een onderzoek in te stellen in zaken de be staande duurte van de voornaamste levensbe hoeften b.na te gaan of en in hoeverre door regeerings- maatregelen of anderszins algemeene prijsstij ging kan worden tegengegaanofalthans voor be paalde artikelen beperkt c. indien zij termen tot een sub b bedoeld in grijpen aanwezig acht, daartoe strekkende voor stellen te doen. Prima SIROOP van Punch. Gemengd Nieuws. We; klooze diaman t-bewerkers. Het Wkbl. van den Algem. Nederl. Dia- mantbewerkersbond meldt, dat de bondsraad van dien bond aan den minister van arbeid het volgende telegram heeft gezonden „Wij zonden Uwe Excellentie 19 Januari telegram betrefffende onze werkloozenkas. Moch ten totnogtoe geen antwoord ontvangen en zijn derhalve genoodzaakt mede te deelen, dat laatste uitkeering uit eigen middelen zal plaats hebben 3 Februari. Voor verdeie uitkeeringen is geen geld beschikbaar, waar wij reeds bijna vier ton uitbetaalden. Wij nemen geen verant woordelijkheid op ons voor hetgeen geschieden zal, indien na genoemden datum uitkeeringen ophouden, te minder waar aan Transportar beidersbond tot einde des jaars uitkeering ge waarborgd werd, zonder noemenswaardig offer zijnerzijds,welk met een met twee maten groote verbittering wekt." Pluimveehouders. In zijn jongste „Productie en Handel''-kroniek geeft van Aspe- ren Verwenne in Avicultura weer een belang wekkende prognostic over wat 1921 aan de Ne- .derlandsche pluimveehouders brengen zal. Na dat hij eerst geconstateerd heeft, dat, blijkens de nieuwste gegevens het door hem geschatte aan tal legkippen in ons land op 3 millioen stuks gebleken, is, schrijft hij 't volgende. Een onbekende factor is het aantal gefokte jonge hennen in 1920, we moeten dat getal dus ramen. De roep was groot, er werd ontzettend veel gefokt, zei men maar, zooals het meer gaat, de roep was grooter dan de daad. De aanvoe ren van de jonge hennen wijzen dit duidelijk uit en het geringe aantal stuks jonge hanen, dat tenslotte is uitgevoerd kunnen worden, was al voldoende om de prijzen, zij het niet hoog, dan toch op een redelijk peil te houden. Wan neer ik dan ook het aantal gefokte kuikens ho ven een leeftijd van 6 weken gekomen, op 3 mil lioen stuks schat, dan ben ik overtuigd niet te laag te schatten. Dit cijfer aannemende, zal dus de hoenderstapel dit jaar vermeerderd zijn met IV2 millioen, jonge hennen aangezien de 3 mil lioen kuikens 50 pet. hanen en 50 pet. hennen hebben opgeleverd. Het aantal hoenders zal dus bedragen 472 millioen stuks, welk getal echter moet verminderd worden met het aan tal afgeslachte en gestorven oude hoenders, welk getal ik niet hooger zal schatten dan 500.000 stuks, zoodat de hoenderstapel thans circa 4 millioen stuks zal tellen. Nu zal men wellicht zeggen een vermindering van 500 duizend stuks op een aantal van 3 millioen is niet groot men moet echter niet uit het oog verliezen, dat de meeste pluimveehouders nog lang niet zooveel hoenders hebben als voor den oorlog, terwijl de oude hoenders hoofdzakelijk bestaan uit een a tweejarige dieren, zoodat ik veronderstel, dat over het algemeen niet veel is afgeslacht. Intusschen wijkt mijn raming van 4 millioen stuks belangrijk af van de cijfers, die door an deren zijn genoemd en gepubliceerd in dit blad en zelfs in de groote bladen. Daarin werd niet meer en niet minder beweerd, dan dat we thans onzen hoenderstapel van vóór den oorlog weer terug hebben, zoodat we nu weer 8 a 9 millioen kippen zouden hebben. Ik kan dergelijke bewe ringen niet anders dan tendentieus noemen en ik zou graag zien op welke cijfers die bewerin gen zijn gebaseerd. Wat de eierprijzen betreft, daaromtrent ben ik optimistischernatuurlijk zullen de prijzen in 1921 lager zijn, dan in 1920, maar toch ben ik van meening, dat, indien de minister tenmin ste het uitvoerverbod spoedig opheft, de mid- denprijs zeker niet beneden de 8 ets. zal komen. Mijn voorspelling voor 1920 was een midden- prijs van tenminste 10 ets., dit cijfer is veel te laag gebleven. Wat de kwestie uitvoer aangaat, met het oog op het aantal hoenders, dat wij thans hebben, acht ik uitvoer evenmin nooclig als in 1920 de vermoedelijke productie zal circa 400 millioen eieren bedragen, hetgeen ongeveer overeen komt met 1 ei per inwoner per week en dat is toch heusch niet te veel. Er zijn echter eenige factoren die 't vorig jaar nog niet zoo'n be- teekenis hadden, maar waar we thans terdege rekening mee moeten houden en die wel voor uitvoer pleiten. Bij de uitzichten, die de tegenwoordige toe stand der wereldproductie biedt, en de reactie op de duurte, die zich thans over de geheele wereld uitwijst, is het n.l. niet onwaarschijn lijk, dat er landen en streken zullen zijn, die aanmerkelijk lagere eierprijzen zullen hebben dan ons land, een mogelijkheid, die nog wordt vprgroot door den lagen stand der valuta in sommige productiegebieden. Het gevolg daarvan zou natuurlijk zijn, dat i men in ons land die goedkoopere eieren ging importeeren en, hoewel de kwaliteit van die geïmporteerde eieren belangrijk achter zou staan bij ons eigen product, zouden de eieren onze prijzen toch geweldig drukken, waardoor de Nederlandsche producent gevaar zou loopen minder voor zijn eieren te ontvangen dan met de feitelijke waarde overeenkomt. Een dergelijke mogelijkheid mogen we niet riskeeren, we moeten daarom een ruimer af zetgebied voor onze prima inlandsche eieren hebben, dan ons eigen land biedt. Een ruimer afzetgebied is echter alleen te verkrijgen, in dien de uitvoer weer wordt toegestaan welis waar zal dan geregeld een aanzienlijk percen tage onzer beste eieren naar Engeland gaan, maar aan de andere zijde zal de handel er meer op uit zijn, buitenlandsche eieren te importee ren, zoodat de export ruimschoots door import gecompenseerd zal worden. Bovendien is het ook voor de toekomst noo- dig, dat we ons thans reeds een afzetgebied ver zekeren, want al zal het nog wel een paar jaar duren voor we onzen eierexport van 1914 terug hebben, er moet vooruitgewerkt worden. Uit een en ander blijkt dus, dat er thans redenen te over zijn om den uitvoer van eieren weer toe te staan. Een drievou d i g e moord. Het stadje Glütz 'bij Grévesmühlen in Mecklenburg is door een drievoudigen moord aldaar gepleegd uit zijn rust opgeschrikt. Huisgenooten van den koopman Dorring vonden hem en zijn vrouw en zijn 80-jarige moeder, afschuwelijk toegeta keld, op den grond liggen. Naarhetgeen reeds is bekend geworden, zou het misdrijf Zaterdagavond tegen 11 uur be gaan zijn. Daar Dorring de gewoonte had, de deur eerst tegen den tijd dat hij naar bed ging te sluiten, moet het den dader gemakkelijk zijn geweest in huis te sluipen. Met een ijzeren staaf sloeg hij Dorring neer, zijn vrouw, die blijkbaar nog om hulp heeft geroepen, sneed hij met een mes de keel door en de oude moe der, die wellicht reeds naar bed was gegaan, doch op het angstgeschreeuw van haar schoon dochter haastig kwam toesnellen, sneed hij de polsaderen door. De dood van de drie slacht offers zal wel ongeveer onmiddellijk na het misdrijf zijn ingetreden. De moordenaar is blijkbaar in zijn roofplan- nen gestoord geworden, althans uit de uitstal kast ontbrak niets. Ook vergat hij in de haast de ijzeren staaf mee te nemen. Men is den dader evenwel nog niet op het spoor kunnen komen. Postzegel sv oor jongNederl and. Het dagelijksch bestuur der centrale com missie voor uitzending van Nederlandsche kin deren naar buiten heeft zich gewend tot den minister van waterstaat, met het voorstel om naar het voorbeeld van Zwitserland, postzegels met bijslag op de waarde uit te geven, welke bijslag zal komen ten bate van het J»ng-Ne- derland. Adressant heeft voorgesteld in de opbrengst (welke over 1919 in Zwitserland frs. 450.000 bedroeg) te laten deelen de centrale commissie zelve, het centraal genootschap voor vacantie- kolonies en herstellingsoorden, de talrijke Roomsch Katholieke en andere koloniehuizen, de vereenigingen voor moederschapszorg en voor zuigelingen-verpleging, enz terwijl de verdeeling van de opbrengst zou kunnen wor den geregeld door een commissie uit die ver eenigingen samengesteld, waaraan zoo ge~ wenscht toegevoegd een regeeringscommissaris. Bij een kunstzinnige uitvoering dezer postze gels in b.v. 3 waarden stelt adressant zich voor, dat niet alleen door de liefdadigheidszin van het Nederlandsche volk, maar ook door de kooplust van binnen- en buitenlandsche verza melaars jaarlijks een belangrijk bedrag op ge makkelijke wijze kan worden verkregen, ter wijl de staat door b.v. 1/4 cent per zegel voor zich te behouden, zijn kosten ruimschoots zou vergoed zien. van Kalk, Cement, Zand, Grint, Steen Pannen, Buizen, Tegels en verdere Bouwmaterialen. 15384 16 COGNAC, Girard Co. Tonnay Charente. CITROEN-JENEVER. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Telef. No. 15. Afd. WITW AS SC HER IJ. TARIEF Droogtoegcslagen Groot Lijf-Mangelgoed 9 cent KI. Kinderlijfgoed 6 cent Doeken, Sloopen 6 cent Zakdoeken, Vingerdoekjes 4 eent Geeft U heden op als Cliënt. de wijze van voordracht van den heer Bork in beginsel niet afweek van de vroegere het volgde duidelijk uit een citaat over het „Guuc- kelbuch" uit de Springinsfelt van Grimmels- hausen uit 1670. Die oude toeren, die, het bleek uit het her haald applaus, ook nu gaarne nog gezien wor den en nog steeds in staat zijn. mits met techni sche pereeftie vertoond, een ontwikkeld, be schaafd publiek te boeien, hebben een eeuwen lange traditie achter zich, wat velen der aanwe zigen wellicht met verwondering vernomen hebben. Ook het goochelvak, waarvan tot dus ver nimmer de geschiedenis onderzocht is, noch hier te lande, noch elders, bewijst dat het wer kelijk goede en aangename de wisselvallige modegrillen trotseert. Posterijen en Telegrafie. Oude goochelkunst. Men meldt uit Amsterdam Over een onderwerp, dat stellig voor velen vreemd was, historisch belicht te zien, sprak de heer JW. Enschedé in de jongste, druk be- zochte vergadering van het Oudheidkundig Genootschap. Uit het uitgebreide apparaat, dat spreker sedert een veertig jaar bijeenge bracht had overde geschiedenis en ontwikkeling van de goocheltecbniek, vertelde hij een en an der speciaal over het goochelen in de zeventien de en achttiende eeuw.Vrijgemaakt door de Re formatie, heeft de goochelaar, tevoren nog be vreesd als toovenaar vervolgd te worden, zich onbelemmerd kunnen wijden aan de uitoefening van zijn technisch moeilijk beroep. Het bestond uit hand-escamotage-werk, dat sedert het einde der achttiende eeuw langzaam maar zeker terug gedrongen is door het mechanisch goochelen, d.i. het werken van apparaten. \^)n velerlei kwam ter spraak, waarvan hier alleen gememoreerd wordt het feit, dat de raadpensionnaris Jan de Witt in 1668 op Schepenmaaltijd te Amsterdam kaartentoeren vertoonde. Spreker demonstreer de zelf enkele kaartennummers, die destijds reeds bekend waren en vervolgens de opmerking, dat van het midden der zeventiende tot het ein de der achttiende eeuw de internationale lei ding van het vak in het buitenland lag in han den van Iiollandsche goochelaars. Sedert is dat overgegaan op Italianen en Franschen. Wat een bijzondere aantrekkelijkheid aan den avond verleende, was de medewerking van den heer J. Bork, die, spelende onder den schuil naam Giovanni Don Bosco, vertoonde wat spre ker noemde. De heer Bork, oud-assistent van wijlen Ernst Basch, die jarenlang met zijn Cagliostro-theater onze kermissen bereisd heeft, wist als doorkneed vakman en aangenaam causeur zijn toeschouwers in hooge mate te boeien met goocheltoeren, waarvan de heer Enschedé uit de bronnen kon bewijzen, dat zij reeds vóór 1800 alom vertoond werden het overoude bekerspel, het goochelboek of livre de ma grand'mere Klein Jantje van Am sterdam of Don Cavalerio de Rompopulusco, Koerier van den Keizer van Marokko, enz. enz. Als modern practicus werkte de heer Bork na tuurlijk met zijn eigen voorwerpen, waarvan niettemin door den heer Enschedé uit zijn ei gen verzameling historische exemplare vertoond werden. Aardig was het op te merken, dat ook Brandkaslzcgcls. Met ingang van 1 Februari 1921 zal de gele genheid worden opengesteld om aangeteekende stukken, blieven en doosjes met aangegeven waarde en postpakketten met aangegeven waar de bestemd voor Nederlandsch Oost-Indië, te doen opnemen in afzonderlijke brievenmalen, resp. pakketpostzendingen, welke zullen wor den vervoerd in een aan boord van de schepen der Stoomvaart-Maatschappij Nederland ge plaatste scheepsbrandkast. Om in bovenbedoelde afzonderlijke brieven malen, resp. pakketpostzendingen, te worden opgenomen, moeten aangeteekende stukken, brieven en doosjes met aangegeven waarde en' voor zooveel de postpakketten betreft, adres kaarten, voorzien zijn van een of meer speciale zegels, ter waarde van 15 cent voor iedere 20 gram gewicht of gedeelte daarvan. Voorts moet elk te verzenden voorwerp, dus ook de adres kaart bij het postpakket behoorende, voorzien zijn van de aanwijzing „per scheepsbrandkast". Brandkastzegels zullen aan alle post- en post en telegraafkantoren, zoomede aan alle bij- en hulpkantoren verkrijgbaar zijn ter waarde van ƒ0.15, 0.60, 0.75, ƒ1.50, 2.25, ƒ4.50 en 7.50 Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. Eeon. en Fin. Mededeelingen. Emissie in 1 9 20. Evenals in 1919, heeft ook in 1920 de Nederlandsche emissie- markt een zeer groote bedrijvigheid getoond. Het totale bedrag der uitgiften meldt het jong ste nummer van „In- en Uitvoer" 'heeft 1151.4 millioen beloopen. Dit blijft weliswaar nog beneden het totale bedrag van het jaar 1919, toen het 1176.4 millioen beliep, doch dit ver schil spruit uitsluitend voort uit de omstandig heid, dat de leeningen van staat, provincies en gemeenten in 1919 bijna 80 millioen meer be liepen dan in 1920. Het jaar 1920 heeft dus in hef totale bedrag der particuliere emissies zijn voorganger overtroffen. In de jaren 1919 en 1920 hebben de emissies gezamenlijk bedragen 2327.7 millioen. Hoe ge weldig dit bedrag i moge daaruit blijken, dat het nog bijna 100 millioen meer beloopt, dan het gezamenlijk bedrag van de vijf voorafgaan de jaren. Over de jaren 1914 tot en met 1918 heeft het totale emissiebedrag ƒ2231.5 millioen beloopen. Als we de leeningen dor publieke lichamen buiten beschouwing laten, die met 574 millioen op de lijst paraisseeren, dan staan de uitgiften der industrieele ondernemingen bovenaan. Van het totaal der particuliere emissies, ad 577.4 millioen, absorbeeren de emissies der industri eele ondernemingen ƒ117.8 millioen, d.i. dus iets meer dan één vijfde deel. Onmiddellijk daar- op volgen de petroleum maatschappijen (Ko ninklijke en Geconsolideerde), die met 108.3 millioen op de lijst paraisseeren. Als derde op de lijst staan de banken met 69 millioen. Dan vol gen diversen meL 681/2 millioen, spoorwegmaat schappijen met f631/2 millioen, cultuuronder nemingen en liandelsvereenigingen met 58.7 millioen, en scheepvaartmaatschappijen met 52.8 millioen. De rest, is beneden de 50 mil lioen. J i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2