het hoofd gezien, dat de gezonken geldswaarde zich niet in den prijs voor de afgewerkte pro ducten uitdrukt, maar ook in do grondstoffen welke men daartoe noodig heeft. ENGELAND EN RUSLAND. Uit Londen meldt men De groot machinefabriek Armstrong Whit- worth heeft een overeenkomst gesloten met de Russische handelsafvaardiging voor het herstel van Russische locomotieven, maar de maatschap pij schort de nakoming van het contract op tot de onderteekening van de handelsovereen komst tusschen de Britsche en Russische re geering. DE ONDERHANDELINGEN TE RIGA. „Politiken" verneemt uit Riga, dat in de Pool- sche Russische vredesonderhandelingen een cri sis is ingetreden. Men kon tot dusver niet tot eenige overeenstemming betreffende de grootte der door Rusland aan Polen te betalen som ko men. Joffe zeide, dat Rusland hoogstens 30 millioen goudroebel aan Polen kon geven, ter wijl Dembski 70 millioen verlangde. Het tijdstip voor de volgende onderhandelingen is nog niet vastgesteld. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Een telegram uit Parijs meldt De conferentie, waarover het plan al lang is 'opgevat, waarop vei tegenwoordigers zullen ver schijnen van de staten, die het vroegere Oosten- rijk-Hongarije uitmaakten, is thans bepaald op 3 Februari te Posta Rosa bij Triest. Zij zal zich, naar men meent, voornamelijk bezig houden met de verkeersmiddelen en handelsbetrekkingen tus schen de verschillende beirokken staten. De Temps meent te weten, dat Frankrijk op die conferentie misschien zal worden vertegenwooi- digd door den schout-bij-nacht Fatur, die met het meeste succes de zending te Boedapest heeft ten eind gebiacht, waarmee hij in 1919 en 1920 was belast over de scheepvaart op de Donau en die thans afgevaardigde vanFrank- krijk is in de geallieerde contiolecommissie te Berlijn. BELGIE. De ministerraad heeft in zijn zitting van gister morgen de middelen nagegaan ter voorziening in de werkloosheid, welke aan de huidige crisis in de industrie te wijten is. De minister-president deed voorlezing van een schrijven van den ko ning, waarin met erkenning van het feit, dat er groote financieele moeilijkheden zijn, gezegd wordt.dat men moed moet houden en de verschil lende kwaden niet op een lijn moet stellen en ook bij de offers die men brengt, onderscheid moet maken. Het nationaal crisisfonds is gemachtigd, om dagelijksche toelagen van 5 francs aan huis vaders uit te keeren, waarbij nog komt 1 franc 50 cent voor de vrouw en 1 franc voor elk kind dat nog niet kan werken. De ministerraad heeft voorts een programma betreffende de werkverschaffing opgesteld, waarbij aan werkloozen werk wordt verschaft. De werkloozen zullen o.a. te werk worden ge steld bij de verbeteringswerken van de haven van Antwerpen. ZWITSERLAND. De volksstemming in Zwitserland over de afschaffing der militaire rechtspraak en het brengen van militaire vergrijpen binnen de jurisdictie van de civiele rechtbanken, waartoe in 1916 door de socialistische partij het voor stel was gedaan, heeft plaats gehad. Het re sultaat was, dat het voorstel met 387000 te gen 193000 stemmen en met 19 tegen 3 cantons verworpen werd. Een tweede voorstel, dateerend van 1913 en eveneens een wijziging van de grondwet beoogend, werd met 384000 tegen 159000 stem men #n met 20 tegen 2 cantons aangenomen. Dit voorstel hield in, om na een onderzoek door den bondsraad en de Kamers en indien het verzoek daartoe gedaan werd, door 30.000 burgers of drie cantons, alle internationale verdragen aan een volksstemming te onder werpen. De Zwitsersche bondsvergadering had tot verwerping van het eerste en tot aanvaar ding van het tweede voorstel geadviseerd. ALLERLEI. De Fransche politie gaat met groote energie Voort, militante communisten te arresteeren, die meestal van Russische origine zijn. Gisteren hebben ook te Bordeaux een aantal arrestaties plaats gehad o.a. zijn negen Spanjaarden in hechtenis genomen, die verdacht worden van bolsjewistische propaganda. Een aantal belang rijke documenten is in beslag genomen.- Het bezoek van de kroonprins van Ja pan aan Londen is vastgesteld op 24 Fe bruari. De kroonprins zal zijn reis per lag- schip maken. De Grieksche mini' tenaad heeft zich gi te ren bezig gehouden met het aanwijzen dei af- afgevaardigden naar de Oostersche bijeenkomst te Londen. Rallis zal voorzitter zijn en verge zeld worden door den minister van financiën. De afgevaardigden vertrekken 7 Februari uit Athene. Rallis zal twee of drie dagen te Parijs blijven en eenige dagen voor de bijeenkomst te Londen aankomen, om aanraking te zoeken met Engelsche politieke kringen. De Fordfabrieken hebben het werk ge deeltelijk hervatde productie beloopt 1500 wagens per dag, in plaats van 4000 vóór do crisis. Do directeur der Deensche staatsspooi- wegen heeft medegedeeld, dat het tekort over het per 31 Maart a.s. eindigende boekjaar hoogst waarschijnlijk kr. 50 millioen zal bedragen. Men meldt uit Kopenhagen dd. 31 Jan. Afgevaardigden van de drie Scandinavische landen hebbon te Stockholm eene vergadering gehouden om er over te beraadslagen of het wen- schelijk zou zijn uniforme maatregelen te nemen ten aanzien van liet belasten van buitenlanders en buitenlandsche ondernemingen in de Scan dinavische landen, en kwamen overeen, dat een verblijf van zes maanden in een der drie Scan dinavische landen, een aanslag in de belasting met zich mede moet biengen. Wat de belasting van scheepvaart- en uitvoerondornemingen be treft, waren de afgevaardigden van oordeel, dat er langs den weg der gewone diplomatie po gingen gedaan behooren te worden om in al der gelijke gevallen de mogelijke internationale be handeling te verkrijgen om waai dit niet moge lijk mocht blijken, waren de afgevaardigden van oordeel, dat elk der Scandinavische landen eene wet zou moeten invoeren om belastingen in te stellen op denzelfden grondslag, la» die voor de Scandinavische scheepvaart- en exportmaat schappijen in het betrokken vreemde land. Ook hebben do afgevaardigden geadviseerd, dat do drie betrokken Scandinavische iegeeringen mach tiging zouden verkrijgen om concessies te ver leunen in het belang van handel en scheepvaart door eene bijzondere overeenkomst met vreem de landen op den grondslag van wederzijdsche behandeling. Verder hebben de. afgevaardigden zich bezig gehouden met besprekingen aangaan de het vermijden van moeilijkheden bij het hef fen van staats- en gemeentebelastingen en van particuliere personen, zaken of firma'., die hun ne zaken hebben in meer dan een van de drie landen of die zaken hebben of geld betrekken uit een der Scandinavische landen, terwijl zij woonachtig zijn in hot andere. In zulke gevallen zouden de betrokken landen overeenkomsten met elkaar moeten maken bet. effende de te hef fen belastingen van de betrokken inkomen.op de wijze zooals thans tusschen Zweden en Nooi- wegen geschiedt. De afgevaardigden zijn het eens geworden over de maatregelen, welke genomen dienen te worden om belasting te heffen van personen, die tusschen de verschillende landen heen en weer reizen. Binnenland. Uitvoer van gesteriliseerde melk. .De minister van Landbouw, nijverheid en han del heeft tot nadere aankondiging dispensatie verleend van het verbod tot uitvoer van geste riliseerde melk en room verpakt in flesschen of blik- (St. Ct.) Directeur Kabinet der Koningin. Bij Kon. besluit van 29 Januari is aan mr. dr. JA. baron de Vos vau Steenwijk, op zijn verzoek met ingang van 1 Maart, eervol ontslag ver leend als directeur van het Kabinet der Konin gin, met dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten door hem bewezen. Onderscheiding. Bij Kon. besluit van 21 Januari is benoemd tot riddei in de orde van don Nederlandschen Leeuw J. Th. Verheggen, voorzitter van het dagelijksch bestuur van den Nedeilandschon Boerenbond (federatio van provinciale boeren bonden), waarvan de hoofdzetel te Utrecht is gevestigd, wonende te Buggenum. Tweede Kamer. Gelijk gemeld is de Tweede Kamer tot her vatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag den 8 sten Februari a.s. te één uur. Naar het Corr. Bureau nader verneemt houdt de regeling van werkzaamheden, die dan even eens aan de orde is, een voorstel van den vooi- zitter in om een aanvang te maken met de beraadslaging over verschillende wetsontwer pen, waaronder de wijziging der nadere aanvulling der be grooting van middelen voor Nedcrlandsch-Indië) voor 1920 (belastingvoorstellen) en nadere wijziging en aanvulling van de Indische Ta- riefwet aanvulling en verhooging van de Landbouw- begrooting voor 1919 (bereiding van veevoeder uit afvalproducten en kosten van de proefin stallatie tot verwerking van afvalproducten tot veevoerer de begrooting van de Posterijen de Tolegrafio en Telefonie voor 1921 de nadere vei hooging van de begrooting der Artillerie- Inrichtingen voor 1920 (verschillende onderwer pen) de wijziging en verhooging van de Oor- logsbegrooting voor 1920 (bezoldiging mi litair personeel der landmachten indien daar- om.ren. eindverslag is uitgebrachtde be grootingen van Suriname en Curacao voor '21 en de begrooting van het Staatsbediijf der Artillerie-Inrichtingen voor 1921, bij welk laatst genoemd wetsontwerp tevens de moties van orde van den heer Duys c.s. eh van den heer Kolthek betreffende wijzigingen in het Staats bedrijf der Artillerie-Inrichtingen. het verslag der Algemeene Rekenkamer no- pens hare werkzaamheden over 1918 heffing van een tabaksaccijns j herziening van het invoerrecht op tabak en papier herziening der Ongevallenwet 1901 wijziging der Successiewet gedeeltelijke herziening van vde leerplicht wet, en de voorstellen van wet van den heer Rutgers c.s tot wijziging der Drankwet van den heer Marchant c.s. tot heffing van buitengewone belastingen voor een snellere af lossing dei crisisschuld. R.-K. Ned. Boerenbond. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan werd gisteren in de groote zaal van Tivoli te Utrecht een nationaal congres gehouden van den R. K. Nedérl. Boerenbond. Prof. Van Aken P. O. uit Amsterdam, sprak over „Bevordering van den socialen vrede ten platten lande." Spreker begon met de gronden uiteen te zet ten, waarop zijn meening berust, dat er alle reden bestaat om aan het behoud van den socialen vrede op het platteland meer aandacht te gaan schenken. Spr. meent, dat de taak der Boerenbonden te dezen opzichte vooral bestaat in het op de allereerste plaats behartigen van de gods dienstige en zedelijke belangen der leden. Daarom ook moet de standsorganisatie de eer ste en voornaamste plaats blijven innemen, waarna eerst de vakorganisatie de stoffelijke belangen behartigen kan. Vervolgens wees spr. er op de Katholieke Bedrijfsraden geheel en al liggen in de lijn der katholieke solidaristische maatschappij leer en dus bij uitstek geschikt zijn om den gewenschten socialen vrede te bevorderen, ook en niet het minst op het platteland. Ge zien echter de nog vrij groote onbekendheid met doel en werking dezer bedrijfsraden, is het allereerst noodig dit doel en die werking te doen kennen in breeden kring. Spreker wees er ten slotte op, dat o.in. als dragers van het Bedrijfsradenstelsel, de vak- vereenigingen van werkgevers en arbeiders ook ten platte lande, vooral daar waar groote landbouwbedrijven bestaan, dienen te worden bevorderd, terwijl daarnaast de plaatselijke afdeelingen der Boerenbonden nuttig werk kunnen doen, indien zij de plaatselijke katho lieke werkliedenv ereenigingen steunen. Rector J. H. Rijs, uit Haelen (Limb.) hield een rede over „De organisatie der R. K. boe- renjeugd en de ontwikkeling van het katholieke landbouw-, tuinbouw- en landbouwhuishoudon- derwijs. O. a. pleitte hij voor een afzonderlijke sociale organisatie der volwassen boerenzoons en -doch ters een Jonge Boeren- en Jonge Boerin- nenbond. Hiermede zijn bedoeld op zich zelf zeer nuttig werkende instellingen, die ver band houden eenerzij ds met de ontvangen ontwikkeling en het genoten onderwijs (oud- leerlingenvereenigingen), anderzijds met de hoofdstandsorganisaties der boeren en tuin ders resp. van den R. K. Vrouwenbond ten plattelande. Mr. Ch. M. J. WilHox uit 's-Bosch sprak over „Het Pachtvraagstuk". Spreker is over- tuigd, dat het allergrootste gebrek is, de on standvastigheid en de te korteduur der con tracten. De bestaansonzekerheid hangt als een zwarte wolk boven het hoofd van den spreek woordelijk, genoegelijken gerusten landman. De idiale toestand zou zijn, dat de boer, die zijn plicht doet, die zijn grond bewerkt en spaart, als ware het de zijne, ongeveer de zekerheid had, dat hij niet opgejaagd kan wor den. Ten minste, dat hem steeds een voor keursrecht bij nieuwe huur werd gegeven. Spr. ontveinst zich niet, dat de ideale toestand nog ver is van zijn verwezenlijking. En daarom zullen vooralsnog wijzigingen in het pacht- contract moeten worden aangebracht. Ver heffing van het pachtcontract tot een zakelijk recht zal zeer zeker bijdragen tot zijn ver steviging en versterking. De verplichte over schrijving zal een waakzaam oog houden op onbillijke bepalingen. Een agrarische rechtspraak zal dan, niet alleen in verband met de vereischte deskun digheid, maar wellicht nog meer wegens den vereischten spoed en het noodlottige van een onzekeren toestand gedurende langen tijd, in gevoerd moeten worden. Spr. eindigde met de gegronde hoop uit te spreken, dat de thans werkende Staatscom missie met succesvolle, ingrijpende voorstel len voor den dag zal komen. Meer nog dan van wetswijziging en wettelijke regeling ver- wach tspr. heil van een groeiende, steeds sterker wordenden Boerenbond, groeiend niet in de eerste plaats in getalsterkte maar vooral in solidariteit en standsbewustzijn. De heer G. J. H. Peters uit Den Haag hield een inleiding over„De sociale verzekering en de landbouw." Spr. stelde in het licht, dat den laatsten tijd steeds meer personen tot de overtuiging komen, dat het leven in de steden niet altijd prettiger en zeker veel duurder is dan op het platteland. Komende tot de sociale verzekering, zeide spr. dat het zoowel in het belang van denwerk gever als van den werknemer noodig is, dat de sociale voorzorg, die de sociale verzekeringswet ten brengen, in haar vollen omvang en uitwer king den land- en tuinbouw ten goede komt. De Nederlandsche Boerenbond dient dan ook zoo nauw mogelijk voeling te houden met de organisatie van de R. K. landarbeiders en zijn volle aandacht te wijden aan dit onderdeel der sociale wetgeving. Het is van het grootste be lang, voor de leden van den Nederl. Boerenbond, dat deze standsorganisatie de verschillende ver zekeringen in eigen beheer neme, zoo noodig in samenwerking met de R. K. Werkliedenveree- niging. In de groote zaal van Tiroli werd gisternamid dag de algemeene vergadering gehouden, welke door meer dan 2000 personen werd bijgewoond. De voorzitter, de heer Th. Verheggen, hield de openingsrede, waarin spr, in het bij zonder Mgr. den Aartsbisschop en Z. Exc. den minister van Landbouw welkom heette. Telegrammen werden verzonden aan Z.H. den Paus en H. M. de Koningin. Daarna hield de secretaris, d r. L. D e c k e r s, de feestrede. Spr. ging na wat de Katholieke landbouwstand ia de laatste kwart eeuw had tot stand gebracht. &pr. herdacht de emanci- patoren van de Katholieke boerenbeweging, ridder devan der Schuers en Glaasen uit Sittard en Jan Truyen, bijgenaamd de „Boerenkoning." Spr. stelde de vooruitgang in maatschappelijke positie en ontwikkeling van den boerenstand in het licht. Hulde bracht spr. aan den apostel der boeren, pater van hen Eisen en gaf in een fraaie peroratie een hernieuwde belofte van trouw aan het kerkelijk en wereldlijk gezag. Vervolgens werd het woord gevoerd door den minister van Landbouw. Namens de regeering wenschte spr. de machtigejorganisatie van 80.000 boeren geluk met haar 25-jarig ju- bilé. M g r. H. v. d. W e t e r i n g wilde getuigenis geven van zijn warme belangstelling in de orga nisatie der Kath. boeren. Spr. wees in't bijzonder op het nut van Katholiek georganiseerd te zijn. Mgr. gaf daarop aan allen zijn bisschoppelijken zegen. Na een slotwoord van den voorzitter ging het congres uiteen. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Volks badhuis. In de week van 23 29 Jan !21 werden genomen 619 baden. lste klasse kuipbaden 55regenbaden 102. 2de klasse kuipbaden 48 regenbaden 399. Kinderbaden 15. Gedurende de maand Januari 1921 werden genomen 2439 baden. lste klasse kuipbaden 191 regenbaden 401. 2de klasse kuipbaden 173 regenbaden 1637.' Kinderbaden 37. Kamer van koophandel. Spoorwegdienstregeling. Blijkens het in ons nummer van gisteren op genomen Verslag van de vergadering der Kamer van Koophandel en fabrieken werd in die ver gadering besloten om aan de firma M. van Emden mede te deelen, dat ingevolge een verzoek dier Kamer de trein van 10.23 des avonds uit den Haag thans in onze gemente stopt. Dit besluit rustte op 'n ter vergadering gedane mededeeling, welke thans niet geheel juist is gebleken. Vol gens de nieuwe spoorwegdienstregeling toch stopt de zooeven bedoelde trein alleen op Zon en feestdagen te Schiedam, dus niet op andere dagen. Gisteravond vervoegden zich in den winkel van M., in de Lange Kerkstraat, drie meisjes, die iets te koop vroegen. Terwijl de winkelierster zich even omkeerde, om het verlangde te krijgen, maakten zij van de gele genheid gebruik om drie fleschjes eau-de-cologne en een stuk zeep weg te nemen, waarna de die veggen hard weg liepen. Ze konden niet moor achterhaald worden. De heer J. Bitter, alhier, alge meen inspecteur van het gemeentelijk onderwijs, te Rotterdam, is benoemd tot Officier d'ln- struction publique. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Met een beroep op Uwe gastvrijheid verzoek ik beleefd een kleine plaatsruimte in Uw blad voor de opname van het volgende, waarvoor bereids hartelijk Mank. In Uw nummer van verschenen Zaterdag wordt onder Gemeente-belasting gewezen op het snel en onrustbarend stijgen der belastingen in de laatste jaren, en wordt daarbij een staatje aangegeven van de Gemeente Utrecht, waar men aan plaatselijke belasting bij een zuiver in komen van; 1000 41.. -1500 - 96 - 2000 -155 - 3000 - 279 enz. bedragen, die zoo schandelijk hoog genoemd worden, dat er een storm van verontwaardiging over heel de stad is opgegaan. Met die cijfers voor oogen acht ik het niet ondienstig de desbetreffende bedragen der ge meente-inkomstenbelasting van Schiedam voor het voetlicht te brengen. Hier toch betaalt men bij een zuiver inkomen van 1000 79.80 -1500 -126.85 - 2000 -177.65 - 3000 -284.35 Bedragen, welke er met klem op wijzen, dat we hier alle overtollige weelde-artikelen, zoo als destijds onze ten algemeenen nutte gehouden vaikensmesterij, best kunnen missen. A propos M de R.,weet U mij ook tevertellen hoeveel die fokkerij aan onze gemeente heeft gekost Voor zoover ik mij herinneren kan, is nooit iets daarvan vernomen. Wel verluidde het dat de hammen van enkele dier beestjes uitstekend hebben gesmaakt. c Senior. Schiedam, 31 Januari 1921. Gemengd Nieuws. Geen Hals'en naar Par ij s? Het persbureau Vaz Dias verneemt dat de Commissie van Toezicht op het Fransch Halsmuseum te Haarlem geadviseerd heeft de schulden) en niet naar Parijs te zenden. Een goederentrein aangereden. Gistermiddag heeft te Eist, bij Arnhem, een spoorwegongeval plaats gehad, waarbij geluk kig geen menschenlevens te betreuren zijn. Toen vaa het groote emplacement een goederentreia j (.buiten veiniuwionleiykhem er Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatstwordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2