Dagblad voor Schiedam en Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Woensdag 2 Februari 1921. No. 12952. BnreauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal;!berekend. Ingezonden mededeelingen 75Jet. per regel, bpeciale conditiën voor |herhaaldelijkjg adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. le.en.lwig. Qfjf| veillei geheele 1 1111 een hand, invaliditeit') vee» af oog Do verzekering weidt gewaaibafgl dooi da Hailandiahe Algemeeae Veriekerlagibaali te Behiedam. bQ veillea daim i hQ veillei ven een wijsvinger hts verliet van eikea aade- vea vinger i Bij ol krachtens netten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. MILITIE. Inlijving lichting 1921. Dc burgemeester van Schiedam brengt op verzoek van den heer Minister van Oorlog ter kennis van belanghebbenden, dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, de inlijving van de lichting 1921 niet voor 1 Maart 1921 zal geschieden en dat de tijdvakken van inlijving zoodra mogelijk na de vaststelling, ter openbare kennis zullen worden gebracht. Schiedam, 1 Februari 1921 Buitenlandsch Nieuws. DE DOOR DUITSCHLAND TE BETALEN SCHADEVERGOEDING. De Duitsche minister van Buitenlandsehe Zaken over de besluiten van de Parijsehe con ferentie. Duitsehland kan de geeisehte milliarden niet betalen. In de gisteren gehoudeu zitting van den Duitschen Rijksdag heeft minister Simons ver klaard, dat de Duitsche regeering ternauwernood kennis had gekregen van de plannen van Sey- dowa en haar bereidwilligheid had te kennen gegeven om onder zekere voorwaarden daarover te onderhandelen, toen de redevoering van Doumer, den Franschen minister van Finan ciën, als een bom daartusschen kwam vallen. Aan Duitsehland was ook ternauwernood iets van de besluiten van Boulogne meegedeeld. Simons wees de verwijten van de hand, dat de Duitsche regeering inzake de schadeloosstelling geen positieve voorstellen zou gedaan hebben en somde de voorstellen op, die zij tusschen November 1919 en do bijeenkomst te Spa had ingediend, waar echter slechts drie voo stellen ingediend waren, die echter onder hoonende uitroepen van de Parijsehe bladen in de prulle- mand gegooid waren. Simons stelde vast, dat nooit een volk zijn kaarten openlijker bloot gelegd had. Naar aan leiding van de nota over de ontwapening wees hij er, onder verontwaardiging van het Huis op, dat de beslissingen van Parijs aan Duitseh land zijn meegedeeld, zonder dat dit vooraf is gehoord. Hij betreurt verder, dat er geen enkel woord van waardeering is gehoord over wat Duitsehland tot dusver volbracht heeft inzake de ontwapening en dat er, ondanks den goeden wil van Duitsehland, in ententekringen nog zooveel wantrouwen heerscht. De minister besprak hierna de nota over de schadeloosstellingsvraagstuk en berekende, dat het geëischte bedrag neerkomt op 3000 milliard papieren marken, waarbij dan nog komt de uitvoerpremie van 12 procent, welke nog een of twee milliard boven de jaarlijksche afbeta ling af zal dwingen. Het is ongelooflijk, dat men bij den Duitschen handel ervan uitging, dat hij voor den oorlog, in zijn hoogsten bloei tijd 16 tot 18 milliard gouden mark voor uit voer aanwees. Ook inzake do schadeloosstelling heeft men geheel buiten beschouwing gelaten, wat Duitsehland al tot stand heeft gebracht. Voorts kwam de eigenlijke regeeringsverkla- ring met omschrijving van het standpunt nopens de voorstellen voor de naaste toekomst. Daar de uitnoodiging tot het bijwonen van de be spreking te Londen nog niet is ontvangen, kun nen deze thans noch van de hand gewezen, noch aanvaard worden. De minister was echter gemachtigd tot de verklaring, dat de onder havige voorstellen der entente niet beschouwd kunnen worden als een geschikte grondslag voor verdere onderhandelingen. De tegenstan ders moeten het zich voor gezegd houden, dat, als deze voorstellen Duitsehland later onder dwang mochten worden opgedrongen, er niet zooveel uit zou zijn te halen, als in het geval, dat Duitsehland als vrijwillige partij, bij ver drag zelf verplichtingen op zich nam. Deze verklaring ontlokte grooten bijval. De president van den Rijksdag verzocht aarop den partijen zich het bepalen van hun 8 hdpunt voor te behouden tot de volgende Zitting, Gotl 'ein, de oud-rijksminister van Financiën, berekent in het „Berl. Tagebl"., dat het bureau voor den Duitschen uitvoer in het gunstigste geval jaarlijks 0.6 milliard mark ir> goud zal kunnen opbrengen. Het „Berliner Tageblatt" merkt op, dat de uitvoerpremie, welke de Entente eischt, moei leiden tot een forceering van den uitvoer van afgewerkte fabrieksgoederen, indien althans een overschot bereikt wordt. Daar zulk een for- ceering echter aan den eenen kant onmogelijk is wegens het gebrek aan grondstoffen en "teen- kool, aan den anderen kant de Entente zichzelf om concurrentieredenen tegen een te stêike verhooging van den uifvoe van Duitsche fa brieksgoederen zou moeten verzetten, blijkt het heele stelsel een onberaden dwaasheid te zijn. Het Wolff-bureau seint nog uit Berlijn Von Simons, de rijksminister van Buitenland sehe Zaken heeft gisteren in de bijeenkomst van het kabinet zijn ontslag ingediend. Hij heeft zich in Juni 1919 tegen de onderteekening van liet verdrag van Versailles verklaard. Zijn aftreden zou hot duidelijke bewijs geleverd heb-, ben, dat de Parijsehe besluiten een eerlijke uit voering van het ve.drag onmogelijk maken. Op aandringen van de andere leden van het kabi net, die er op wezen, dat juist thans een crisis aan Buitenlandsehe Zaken de regeering in een. nog benarder toestand zou plaatsen, trok mi nister Simons zijn verzoek om ontslag in. Prof. Keynes oefent in de „Manchester Guardian" een scherpe critiek uit op de beslui ten der Parijsehe conferentie. Hij stelt in de eerste plaats vast, dat het bedrag der Duitsche, schadeloosstelling door deze conferentie be paald, de resultaten der berekeningen betref fende de uiterste betalingscapaciteitvan Duitseh land die van Amerikaansche zijde werden op gesteld, met ongeveer 100 tot 200 overschrijdt Duitsehland zou de gevorderde enorme bedra gen slechts door middel van een enorm tiitvoer- overschot kunnen betalen, dat het niet zal kun nen bereiken. Prof. Keynes is derhalve de mee ning toegedaan, dat de besluiten der Parijsehe conferentie niet ernstig kunnen zijn gemeend. Lloyd George voelt, zegt Keynes ironisch, dat hij vorderingen maakt, als hij er in slaagt Briand te overtuigen, dat 2 plus 2 niet 12, doch slechts 8 uitmaakt. Het is gemakkelijk te bewijzen, dat Duitseh land de enorme vermeerdering van zijn uitvoer, die het in staat zou stellen de gevorderde scha deloosstelling te betalen, alleen door het ver dringen der voornaamste Britsclie exportar tikelen van de wereldmarkt tot stand zou kun nen brengen. Maar welke zijn Oc artikelen, waar voor Duitsehland bij een vermeerdering van zijn export een afzet zou kunnen vinden, om op de basis van dezen uitvoer behalve he voor gestelde percentage van de opbrengst der uit voerrechten nog voorloopig 150 of 200 mil- lioen goud en later nog veel meer te kunnen betalen Voor den oorlog waren de voornaam ste Duitsche exportartikelen ijzer, staal, ma chines, kolen, wol- en katoenwaren. In welke van deze ariketlen kan volgens de Franschc opvatting de uitvoer in een tot dusver onbe kenden omvang worden uitgebreid Of welke zijn de andere takken van exporthandel, ten aanzien waarvan dat mogelijk zou kunnen zijn En op welke wijze zal Duitsehland zijn invoer van grondstoffen financieren, indien het niet in staat zal zijn de hiertoe verleende credieten door middel van den verkoop der betreffende fabrikaten terug te betalen Voorts dient in aanmerking te worden genomen, dat het on middellijk te betalen jaarlijksche bedrag van 200 millioen goud met Mk. 50 milliard over eenkomt. De huidige ontvangsten der Duit sche regeering bedragen echter slechts Mk 30 1 milliard, terwijl hare uitgaven ongeveer Mk. 100 milliard beloopen. De Duitsche regeering moet dus, om hare financieele verplichtingen na te komen, hare ontvangsten verdrievoudigen en te gelijk hare j uitgaven tot de helft terugbrengen. Bovendien zal het eenige jaren later de ontvangsten op- nieuw moeten verdubbelen. De vertraging der onderhandelingen betref fende de sancties van een eventueel tekort schie ten van Duitsehland in de naleving van zijne financieele verplichtingen vormt het voornaam ste succes van Lloyd George op de recente con ferentie. Hij heeft slechts dc Fransche voor stellen aangenomen, waarvan de toepassing onmogelijk is, terwijl hij aan verschillende voor gestelde maatregelen, die mogelijk zouden zijn, geen goedkeuring hechtte, De besluiten der Pa rijsehe conferentie bevatten ook bepalingen, die geen deel van het vredesverdrag uitmaakten. Deze vereischen dus de aanneming door Duitseh land of wel het shiiten van een nieuw verdrag. Het voorgestelde bedrag der schadeloosstelling is iets lager dan in het vredesverdarg oorspron kelijk beoogd werd, doch het is nog steeds te groot in verhouding tot de werkelijke mogelijk heden. Door deze voorstellen wordt volgens prof. Keynes de oplossing van het Europeesche prm bleem niet bevorderd. Het herstel van de norm® le economische verhoudingen werd opnieuw uit gesteld. De eerstvolgende stap in deze richting zal wellicht op de in deze maand te Londen te houden conferentie kunnen worden gedaan. RUSLAND. Een oproep der regeering aan alle gouverne- ments uitvoerende raden betoogt, dat de repu bliek, door het voorwaartsrukken van het roode leger, zich toegang tot de bron van de brand stof voor de ijzersmelterijen heeft verschaft, maar dat, zoolang de productie in dat gebied niet hersteld is hout de voornaamste brandstof moet blijven. In de eerste helft van den winter is er bijna geen brandhout gekapt. De voorraad kan in het gunstigste geval nog slechts voor twee maanden dienen. Wil men een ramp van het ver keerswezen en de nijverheid afwijzen, dan moeten in den korten tijd, welke nog rest, alle mogelijke maatregelen toegepast worden, met name ook het doorzetten van den dwangarbeid in de gouvernementen. SPANJE. JÏet Belgische vorstenpaar is te Madrid aan gekomen en werd aan het, station opgewacht door den koning en koningin van Spanje, leden van de regeering en andere overheidspersonen. Koning Alphons omhelsde de iouvereinen har telijk toen zij uit den trein stapten. Daarna zijn zij in een rijtuig gestegen om zich naar het ko ninklijke paleis te begeven. Heel den weg langs stond een talrijke menigte geschaard die de koninklijke bezoekers met warmte toejuichte. ZWITSERLAND. Volgens het Zwitsersche weekblad „Gour- rier" neemt de depressie in Zwitserland steeds grooter omvang aan. Het aantal werkloozen is van 21.893 op den 10 Januari tot 28.178 op den 20 Januari gestegen. In de textielindustrie zijn 3467 en in de horloge-industrie 1009 ar beiders werkloos. In de Seidenweberei Affol- bern, wordt thans slechts 3 dagen per week gewerkt, terwijl de cellulose- en papierfabriek te Balstal en de papierfabriek Oser en Co. te Bazel het bedrijf tijdelijk hebben stopgezet. POLEN. Hedenmorgen Merel Pilsoedski, do Poolsche president, op zijn doorreis naar Brussel en Parijs te Berlijn verwacht. De Poolsche diplomatieke vertegenwoordigers zullen aan het station zijn. Pilsoedski reist incognito met een extra-trein. Het station zou gedurende zijn kort oponthoud geheel gesloten worden. Binnenland. Opzettelijk doen zinken van schepen. Op vragen van den heer Kolthek betreffende het opzettelijk doen zinken van schepen, om in bezit te komen van de verzekeringssommen, en herziening van de wettelijke bepalingen op de verzekering van vaartuigen, heeft de minis ter van justitie geantwoord Uit de ingekomen ambtsberichten blijkt, dat op grond van gevallen, als bedoeld, strafvervol gingen, loopende zijn en dat veroordeelingen te dezer zake reeds zijn uitgesproken. O. a. is een reeder ter zake bij onherroepelijk geworden ge wijsde veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaren. Bevorderd zal worden, dat, voor zoover moge lijk, vervolgingen ingesteld worden met het oog op strafbepalingen, welke van toepassing kun nen worden geacht. Nadat de uitslagen van de vervolgingen te mijner kennis zullen zijn ge bracht, zal overwogen worden, of herziening van de strafbepalingen op dit stuk wenschelijk of noodzakelijk is. De vraag, of de wettelijke bepalingen op de verzekering van vaartuigen herziening verei schen, kan zonder nauwkeurig onderzoek niet beantwoord worden. Het ligt in het voornemen van den ondergeteekende dit verzoek in te stel len. De economische crisis. In verband met het feit, dat er alom en in tal van industrietakken gro'ote werkloosheid heerscht, dat reeds vele fabrieken geheel wer den gesloten of 't bedrijf met sterk verminderd personeel werd voortgezet, heeft, naar wij ver nemen, de Minister van Arbeid de aandacht der gemeentebesturen er op gevestigd, dat een der beste middelen om de werkeloosheid te bestrijden, is het verschaffen van werkgelegen heid, omdat daardoor de uitgaven aan werk- loosheidsuitkeeringen en steun sterk beperkt kunnen worden, alsmede met het oog op de groo- te voordeelen van het verschaffen van arbeid boven het ontvangen van geldelijke uitkeering. Van groot belang acht de minister dus, dat op zoo ruim mogelijke schaal werkgelegenheid wordt geopend. Het rijk werkt zijnerzijds daar toe krachtig mede, doch de minister acht het zeer noodig, dat ook de gemeentebesturen ern stig overwegen in hoeverre zij in deze richting kunnen werkzaam zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het aanbeveling verdient, dat de uit te voeren werken van dien aard zijn dat zooveel arbeiders als mogelijk is kunnen wor den tewerk gesteld. Als zoodanig komen bijv. in aanmerking ontginningen en werken bestaan de in aanleg en verbetering van wegen, graven van vaarten, opwerpen van dijken en dergelij ke. De Minister is in beginsel bereid ten behoeve van werkzaamheden, welke uit een oogpunt van werkloosheidsbestrijding worden uitgevoerd, financieelen steun te verleenen, terwijl de di recteur van den Dienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling gaarne bereid i.s mondelinge of schriftelijke voorlichting te verstrekken of door een zijner ambtenaren te doen verstrekken. Ter voorkoming van mis verstand wijst de minister er op, dat vanwege zijn departement geen steun kan worden ver leend voor werken, waarmede is begonnen voor dat met den minister overleg is gepleegd over de uitvoering. De 45-urige werkweek. De Kamer v. Koophandel en Fabrieken te Deventer heeft, zich met een adres gewend tot den minister van Arbeid en van Landbouw, Nijverheid en Handel met bezwaren over de invoering van de 45-uuge werkweek. Daarin wordt er op gewezen, dat de heerschende malaise in handel en industrie is toe te schrijven niet aan overproductie, maar aan onderconsumptie als gevolg van de groote duurte, en dat slechts vermeerdering van arbeidspraesLatie verbetering kan brengen. De economische gevolgen van ver korten arbeidstijd blijken reeds uit de moor dende concurrentie van de naburige landen, met name Duitsehland, Tsjecho-Slowakije en andere tegenover welke onze industrie mach teloos staat, grootendeels ten gevolge van de 45-urige arbeidsweek en de duurdere arbeids krachten hier te lande. De Kamer verzoekt ten spoedigste intrekking of langdurige op schorting der wet op de 45-urige werkweek, ten einde verdere economische inzinking van handel en nijverheid in ons vaderland zooveel mogelijk tegen te gaan. De lichting 1921. Bij beschikking van den minister van Oorlog is bepaald, dat de inlijving van de dienstplichti gen der lichting 1921, bestemd voor het eerste gedeelte van de infanterie de pontonniers, de vesting-artillerie en de genietroepen voor zoo ver zij niet bestemd zijn voor opl ciding tot milicien-telegrafist of telefonist voor de pant- serfort-artillerie en de torpedisten, geschiedt in het tijdvak van 120 Maart 1921. De volkswarenhuizen. Naar het Haagsc.h Gorr. Bur. verneemt heeft gistermiddag te Den Haag een onderhoud plaats gehad tusschen de heeren mr. G. L. Uytten Bogaart en S. M. D. Valstar, namens de reeders en de heeren E. G. Schürmann en J. C. Blankert en A. Ingenool namens den Nederlandschen Middenstandsbond, naar aanleiding van de oprichting der Maatschappij tot Exploitatie van Volkswarenhuizen te Rotterdam. Bij informatie bij laatstgenoemden heer, den directeur van het Bureau van den Mid denstandsbond, deelde deze het volgende mede Het onderhoud was aangevraagd door het bestuur van don Middenstandsbond. De ver tegenwoordigers van de reeders zetten uit een, dat het Rotterdamsch havenbedrijf geen loonsverhooging meer kan dragen, wil het de concurrentie met de Antwerpsche haven vol-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1