Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Donderdag 3 Februari 1921. No. 12953. F E U 1 L L Haar Dochter, I BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus38. Abonnementen per 3 maanden fl.per week 15 cent, francó per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen!! wordt 2 maal'B berekend. Ingezonden mededeelingen 75| ct. per regel. SpecialeJ conditiën voor |herhaaldelijk|g adverteeren. Tarieven worden op {aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. hfl levenslange geheele Invaliditeit^ bf veilleE van een hand, vaet af eog j vevHes duim Do verzekering will gewaaibeigd dea» de Hailandeehe Algemeene Vonokoilngibank te lehledam. bQ veilleo van een wqavlngeo NB veilleo van [eiken ande* ten vinger Buitenlandseh Nieuws. DE DOOR DUITSCHLAND TE BETALEN SCHADEVERGOEDING. In den Duitschen R ij k s d a g. Da Duitsche Rijksdag lieeft gisteren de regeeringsverklaring die minister Simons Dins dag heeft afgelegd, besproken. Schiffer (dem.) legde namens de regeerings- coalitie een verklaring af, waarin de uiteenzet tingen van den minister van buitenlandsche zaken worden goedgekeurd en plechtig verzet wordt aangeteekend tegen liet machtsmisbruik, dat in de nota's aan het licht treedt. (Applaus). MullerFranken stemde namens de sociaal democraten in met de verklaring over de on uitvoerbaarheid van de eischen der entente. Een Duitse In* regeering, bereid om deze voor waarden te onderteekenen, zou niet te vinden zijn. (Applaus). Hergt verklaarde namens de Duitsch-nationale partij, dat de gestelde voorwaarden onaanne melijk waren. Zijn partij zou elke regeering steu nen, die bereid was zich vastberaden tegen der gelijke eischcn te verzetten. Ledebour, de spreker der onafhankelijken, verklaarde zich in een lang betoog eveneens te gen de eischen der entente. De spreker van de communisten nam een af zonderlijke houding aan. Voorzitter Loebe hield een kleine toespraak, waarin hij er op wijst, dat de woordvoerders van alle partijen van het Huis met uitzondering van den communist hebben toegegeven, dat de enleqteëischen het onmogelijke van Duifcsch- land verlangen. Spreker hoopt, dat de entente in deze eens gezindheid van het Duitsche parlement oen waarschuwing zal zien. Nu vallen hem de communisten in de rede. De rechterzijde antwoordt en er volgt een scheld partij van belang. „Landverraders," „volks verraders," „ententevertegenwoordigers" en meer dergelijke woorden klinken er. Hoffmann, Crispien en Ledebour vragen hot woord voor een motie van orde. Minutenlang tracht de voorzitter de rust te herstellen. Als hij daar eindelijk in slaagt, zegt hij nog dat het Duitsche parlement vandaag zijn waarschuwen de stem heeft doen hooren. Indien met deze waarschuwing geen rekening wordt gehouden, dan dragen de gevolgen niet alleen wij, maar j heel Midden-Europa en ook diegenen die mij thans door hun interrupties onderbreken. Deze woorden werden door het Huis en de i tribunes luid toegejuicht. i De communisten verlangden nogmaals het woord. De voorzitter verzocht echter den quaestor een telegram voor te lezen, dat zooeven van den Beierschen Landdag was binnengekomen. Woedend bestormden de communisten den voorzitter. Deze verklaarde echter zeer opge wonden dat hij het woord voor een motie van orde slechts verleent, wanneer hij dat wil. Aldus bepaalt het reglement van orde. Het telegram werd voorgelezen en dan krijgt 50 „O neen, voor mij is behalve achting ook lief de de hoofdvoorwaarde van een gelukkelijk hu welijk," en na een oogenblik ging hij voort „Toen mijn achting vervlogen was, heb ik mijn verloving met Constance verbroken maar zou u waarlijk niets voelen voor dien goeden Vcrploeg Het zou toch zoo'n zegen zijn." „Ja, een zegen 1 Omdat ik geen cent bezit, moet ik mij verheugen, als een man, die aan alle eischen voldoet, mij ten huwelijk vraagt enkomt het er niet op aan, of ik hem genegen ben of niet. 't Is een mooie partij en dan doet een arm meisje dwaas die af te slaan Of zij met hem sympathi seert, doet er niets toe. Ik ben geen moderne vrouw en ik heb ook geen aanspraken, maar liever verdien ik zelf op eerlijke manier mijn brood, dan dat ik een man trouw alleen om ge- horgen te zijn." „U heeft gehjk, juffrouw Vermeden, groot gelijk. Gelukkig de man, die uw genegenheid an winnen, en ik beklaag den armen Verploeg dat het hem niet gelukt is. Vergeef mij, ''c 'niJ in uw zaken meng maar alleen mijn g'oole belangstelling in u deed mij zoo spreken.'' Crispien het woord. Hij protesteert tegen hel feit, dat de voorzitter, nadat het debat reeds was gósloten nog een verklaring heeft afgelegd In denzelfden zin spreekt dr. Levi. Hermann Muller verdedigt de houding var Loebe en Adolf Hoffmann meent, dat deze hou ding het beste wordt gekenschetst door hef feit dat ook Helfferich den voorzitter heeft toe- ge j uicht. Nu vraagt ook nog Ledebour het woord, ftiaar alle partijen eischen thans de sluiting van hei debat. Het oordeel der Duits chers Wirth, de Duitsche minister van financiën, heeft aan den correspondent van de „Dailj Express" gezegd, dat het antwoord op de vooor- stellen der entente slechts noen kon luiden. Geen uitdrukking was krachtig gengeg om ze te waar- deeren. Er viel ook niet over te praten, omdat het geen voorstellen, maar louter fantasieën zijn. Volgens de besluiten der geallieerden te Parijs heeft Duitschland van 1 Mei 1921 tot 30 Mei 1932 jaarlijks een bedrag te betalen, dat van 2 tot 6 milliard gouden mark stijgt. Het schijnt, zeggen de bladen, dot deze elf jaren gedacht zijn als een garantietijd, welke Duitschland in staat moet stellen om economisch op zijn verhaal te komen, opdat het van 1932 af in staat zal zijn per jaar 6 milliard te betalen. In de Duitsche regeeringskringen is men de overtuiging toegedaan, dat deze betalingen volstrekt uitgesloten zijn en zondei Duitschlands totale ineenstorting ook niet mogelijk zijn. De veronderstelling der geallieerden, dat Duitse K land voorloopig per jaar 3ö milliard gouden mar ken zou kunnen aflossen,wordt door de officieele Duitsche cijfers gelogenstraft, welke voor 1920 den uitvoer vaststellen op 3.5. milliard gouden marken en ternauwernood op een evengrooteijfer voor 1921 rekenen. Daar staat slechts een invoer van levensmiddelen van 4.2. milliard mark tegen over, zoodat in het eerstvolgende jaar van een uitvóeroverschot, een eerste voorwaarde voor een prestatie van beteekenis, uitgesloten is. Amerikaanscheper sstemmen. Een deel der Amerikaansche pers, die de Parijsche conferentie heeft afgekeurd, neemt een vijandige houding aan. De „World' wijdt een geheel bladzijde aan de conferentie en komt tot de conclusie, dat de 12 pCt. belasting op den Duitschen export nadeelig zal werken op den Amerikaanschen handel en aan Duitschland zal verhinderen om grondstoffen in Amerika te koopen voor zijn economisch herstel. De „New-York Times" zegt„De eigenlijke proef zal begmnen wanneer Frankrijk en de andere gealFeerden zullen trachten Dmtsche gouden marken naar Amerka voor voedsel op te zenden. Andere Amerkaansche bladen zijn nrnder openharUg. De „Trbune" zegt, dat het van meer belang ;s voor Amerka, dat de gealbeer- den z.:ch zoo spoed;g mogelijk herstellen, dan dat Du'tschland zich herstellen zou, terwijl de heer Gary verklaart, dat Duitschlaud wol be- Zij stonden voor de deur van het woonhuis- Hij maakte die open en liet haar voorgaan zij begaven zich naar de huiskamer, waar moeder Van Berken hen met een kopje koffie wachtte. Het gesprek wilde niet erg vlotten. Therese was zenuwachtig en had telkens moeite haar tranen meester te blijven. Robert sprak weinig en het was een verlichting, toen het meisje na een half uur opstond om naar huis te gaan. „Kom je vandaag nog, Treesje vroeg juf frouw Van Berken. „Ik geloof het niet, mevrouw 1 We krijgen straks juffrouw Van Zon en haar zuster op visite, dus dan moet ik de eer van het huis ophouden." „Kom, kind, trek het je zoo niet aan, je bent er heel door van streek Zij lachte door haar tranen heen, groette en vertrok, door Robert tot aan de deur uitgeleide gedaan. Hij liet haar zwijgend uit, en kwam naden kend bij zijn moeder terug. „Ik heb er met haar over gesproken," zeide hij, „maar Verploeg heeft geen kans en zij heeft gelijk ook. Zij houdt niet genoeg van hem om zijn vrouw te worden maar boe hard voor haar, weer een betrekking te moeten zoeken." „Ja, ik heb met haar te doen." Beiden zwegen een poos, toen zeide Robert „Therese Vermeden kan mij niet uitstaan, nog minder dan Verploeg, dat weet ik heel goed', talen kan en ook wol betalen zal, wat een voor deel voor den economischen toestand van de wereld zal opleveren. Senator Francen van Maryland, heeft deze week een resolutie ingezonden, waarin hij de regeering. der Vereenigde Staten verzoekt om er bij de geallieerden op aan te dringen om de 1 schadeloosstelling van Duitschland tot 15 mil- liraad dollar te beperken,waarvan een deel kan gevonden worden door den verkoop van de Duitsche Afrikaansche koloniën en den kabel aan de Vereenigde Staten. Het rapport der geallieerde experts. Gister is te Parijs Annex 1 van het rapport der geallieerde experts ter conferentie te Brus sel, betreffende de financiën van Duitschland en de Duitsche Jmgrooting, gepubliceerd. In het rapport wordt aangetoond, dat de cij fers van de begrooting voor 1920 slechts onder voorbehoud kunnen worden aangenomen, met name die, betreffende de credieten voor de uit voering van het vredesverdrag, daar de Duit sche regeering daaromtrent in vele gevallen de juiste gegevens mist. De experts voegen hieraan toe, dat de ge wone begrooting door een regeering en een par lement werd vastgesteld, welke verlangend waren het précaire en moeilijk karakter van den financieelen toestand van Duitschland in het oog te doen vallen, en herinneren aan de verklaring, welke de minister van Financiën, Wirth, den 27en October 1920 voor den Rijks dag heeft afgelegd, waarin gezegd werd, dat de begrooting van de kosten van de uitvoering van het vredesverdrag het beste middel voor het verwekken van agitatie is, waarover het Duitsche volk beschikt. De experts vergelijken verder de Duitsche begroot.ingen van 1919 en 1920 en wijzen er op, dat de begrooting van Buitenlandsche Za ken over 1919 van 24 millioen in 1920 tot 195 millioen is gestegen en die van Binnenlandsche Zaken, welke in 1919 19 millioen beliep, in 1920 is gestegen tot 1.433 millioen. De uitgaven van het personeel van post, telefoon en telegraaf stegen van 756 millioen in 1919 tot 5.366 mil lioen in 1920. Voorts neemt de Duitsche re geering in de begrooting allerlei lasten op zich, waartoe zij niet verplicht is. Zoo stort de Duit sche schuldenaar voor de dekking van de geal lieerde vorderingen een bedrag, waarbij geen rekening is gehouden met de depreciatie van het Duitsche geld en het Duitsche verreken- bureau dekt het verschil tusschen de huidige waarde en die van voor den oorlog. Daarenbo ven zijn de Duitschers, die wat hun eigendom en hun persoon betreft, schade hebben geleden, ten zeerste begunstigd boven de bewoners der verwoeste gebieden van Frankrijk. Zij kunnen een voorschot van 50 a 75 krijgen op de scha deloosstelling, waarop zij recht hebben, en het geheele bedrag innen, zoodra de schadeloos stelling is vastgesteld. Het zal beter zijn, om hun een schuldbewijs te geven en de uitbetaling van de schadeloos- dus dus dan kan ik haar ook niet vragen wat ik sedert lang op het hart heb." „Wat heb je op 't hart vroeg de oude vrouw levendig en vol spanning. „Wel, als zij hier niet kan blijven als uw ge zelschapsjuffrouw, dan toch zeker wel als mijn vrouw 1" „Robert riep juffrouw Van Berken in blij de verrassing uit, „meen je dat „Ja, moeder Reeds lang heb ik haar leeren waardeeren, en begrepen, dat den man, die haar genegenheid kon winnen, een groot geluk is te beurt gevallen. En nu voel ik, dat mijn leven niet gelukkiger en beter zal kunnen worden dan als zij het met mij deelt. Zij is niet het lieve pop petje, dat ik door het leven wilde dragen maar de sterke vrouw, die mij steunen zal. Zij zal zeker mijn aanzoek afslaan, evenals zij dat van Verploeg gedaan heeft. Ik ben ouder, en lang ?oo aardig en spraakzaam niet als hij. Eenmaal heb ik leergeld betaald en ben gelukkig nog ont komen aan de ramp, alleen om bijoogmerken getrouwd te worden. Ik wil nu voorzichtiger zijn." „Ik weet niets #an Therese's gevoelens voor jou maar als je wil, zal ik haar wel voorzich tig polsen." „Maar heel voorzichtig moeder 1" „Laat dat aan mij over. Rob Het moeder hart zal de geschikte woorden kunnen vinden." stelling aan hen over verscheidene jaren te ver- deelen. Naar aanleiding van de Duitsche begrooting wijzen de deskundigen er op, dat de belasting op de alcoholhoudende dranken slechts het 43e deel opbrengt van de overeenkomstige belas ting in Engeland en het zesde deel van die in Frankrijk. Met de belastingen op tabak en kof fie en thee is het evenzoo laatstgenoemde be lasting is te laag. De belasting op suiker is niet verhoogd en vertegenwoordigt slechts een 250ste deel van de totale opbrengst der belastingen, terwijl deze belasting in Italië het 25ste deel dezer opbrengst vertegenwoordigt. Voor de steenkool betaalt de Duitsche ver bruiker 200 mark een verhooging van tien procent als belastingheffing zou twee of drie milliard opbrengen. Anderzijds kunnen ook de douanerechten verhoogd worden en dit is zelfs wensehelijk, want de salarissen en grondstof fen zijn in Duitschland niet vermeerderd in ver houding tot de dépréciatie van het geld, waar door de Duitsche uitvoer in een dumping is ont aard. Het rapport eindigt met de conclusie, dat men in de toekomst de gewone begrooting slui tend zal kunnen maken, wanneer men er alle buitengewone uitgaven van afvoert. Men zal zelfs, zooal niet voor de eerstvolgende begroo ting, dan toch voor de begrootingen daarna, verwachten, dat de ontvangsten een batig saldo zullen opleveren. Eveneens wil het den deskun digen voorkomen, dat het Rijk na een betrek kelijk kort tijdsverloop in staat zal zijn, de ver plichtingen, welke door het vredesverdrag wor den opgelegd, na te komen, met behulp van de opbrengst der belastingen en zonder onbepaal de toeneming van de vlottende schuld en van het circulatiepapier. DE OOSTERSCHE BIJEENKOMST TE LONDEN. Uit Conslantinopel meldt men Er is nog geen besluit genomen nopens het antwoord, dat gegeven zal worden op de uit- noodiging van de entente om deel te nemen aan de bijeenkomst te Londen. De nationalistische regeering te Angora, welke dadelijk door den groot-vizier van de uitnoodiging in kennis is gesteld, kwam dadelijk bijeen, maar haar be sluit wordt geheim gehouden. Men meent te weten, dat zij besloten heeft, dat de regei ring te Angora rechtstreeks door de geallieerden had moeten worden uitgenoodigd en dat het aanvaarden der uitnoodiging afhankelijk zou worden gesteld van de voorafgaande er kenning van de territoriale integriteit van Tur kije enzijn politieke en financieele onafhankelijk heid. De besprekingen tusschen Constantinopel en Angora duren voort. De zending van Izzet pasja heeft haar terug keer in den loop dezer week aangekondigd. IN DE OEKRAÏNE. Wederom staan afdeelingen opstandelingen voor de stad Kief. Twee aanzienlijke afdeelingen, onder bevel van Matienko en Levisjenko heb ben Janesgorsdka, Bychiv, Borodianka en Dymer (in de omstreken van Kief) bezet. HOOFDSTUK XXIII. Den volgenden morgen hielp Theresë de oude vrouw met de wasch en zij vertelde, dat het be zoek der aanstaande stiefmoeder naar wensch was afgeloopen zij vond haar een zeer sympa thieke vrouw de volgende week zou de verlo ving publiek worden, en in het begin van het volgende jaar zouden zij reeds trouwen. „Dan voel ik mij niet meer thuis. En ofschoon zij er volstrekt niet op gesteld is, dat ik heenga, wil ik tegen dien tijd in betrekking gaan." „Dan ben je even ver als ruim een jaar gele den." „Ja, precies 1 Het was maar uitstel van execu tie Ik had gedacht, mijn vader genoeg te zijn. Maar hij is nog zoo jong van hart en verbeeldt zich, dat, als hij met juffrouw Van Zon hertrouwt wij weer even prettig met ons drietjes zullen kunnen leven, als vroeger met moeder. Hij be grijpt het niet, dat het voor mij iets heel anders is, en dat ik heen wil gaan." „Robert begreep het destijds ook niet van mij. 1 Hij is Goddank geheel over zijn verdriet heen. „Mijnheer is te verstandig om niet in te zien, dat Constance geen vrouw voor hem geweest zou zijn." i (Wordt vervolgd) fiofl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1