Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Qratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Zaterdag 5 Februari 1921. No. 12955 Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen!! w°rdt 2 maal'l berekend. Ingezonden mededeelingen 75| ct. per regel. Speciale,^ conditiën voor fherhaaldelijkjg adverteeren. Tarieven worden op [aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange 11111 vevllec van geheele f 1111 een band, InvalldltelSji I# W veel e! oog j De verzekering weidt gewaasbeigd doei de Hellandsehe Algemeens Venekevlngshanh te lehledaai. k|| vsvHea duim kg vetUei van een wQsvlngei Mil vevfles van Reiken ande ren vinger i Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Uit Berlijn meldt men De Duitsche regeering heeft nog steeds geen officieele uitnoodiging voor de conferentie Van Londen ontvangen, hoewel deze, volgens de be richten reeds eergisteren uit Parijs is verzonden. Zoolang deze uitnoodiging niet in het bezit van de Duitsche regeering is, kan het kabinet geen besluit nemen, naar minister Simons in zijn jongste redevoering in den rijksdag nog uitdruk kelijk heeft verklaard. Indien de uitnoodiging niets anders zou bevatten dan het verzoek be voegde vertegenwoordigers naar Londen te stu ren, zou de Duitsche regeering vermoedelijk eerst de vraag stellen, welk doel men met de bijeenroeping der conferentie beoogt. Tevens zou de Duitsche regeering vragen of de Duitsche vertegenwoordigers te Londen alleen de beslui ten van de conferentie van Parijs in ontvangst zullen hebben te nemen en slechts over de wijze van uitvoering van die besluiten te onderhande len zullen hebben. In dat geval zou de Duitsche regeering weigeren vertegenwoordigers te zen den. De Duitsche regeering wil slechts aan de bij eenkomst deelnemen, indien deze in de plaats komt van die te Genéve, die te Spa in het voor uitzicht is gesteld en indien er te Londen ook aan de hand van de Duitsche tegenvoorstellen zal worden onderhandeld. volge waarvan het op een diepte is gekomen, waarbij de waterdruk van buiten af te groot is geworden en waardoor het vaartuig spoedig in elkaar werd gedrukt. De groote afmetingen der onderzeeërs der klasse-K maken hunne behandeling bij het duiken moeilijker dan bij onderzeeëers van geringer afmetingen. Dit is een van de voor naamste technische vraagstukken, welke voor alsnog zullen moeten worden opgelost.1 DUITSCHLAND. De Duitsche staatssecretaris Bergmann, heeft voor zijn vertrek uit Parijs een Duitsche nota over de kolenkwestie overhandigd, waarin ver klaard wordt, dat het onmogelijk is de te Spa getroffen overeenkomst te verlengen, en waarin de volgende nieuwe regeling wordt voorgesteld Van 1 Februari af zal Duitschland geduren de zes maanden per werkdag aan de geallieer den 72.000 ton steenkool leveren. Deze hoe veelheden zouden dan bij een aantal van 25 werkdagen per maand 1.800.000 ton opleveren. De Duitsche regeing verzoekt voorts om voortzetting van de betaling van de goud-pre mie van 5 mark per ton, alsmede om het ver schil tusschen den binnenlandschen prijs en den marktprijs geringer te maken. Ter dekking van het tekort, dat door de ver hooging van de salarissen der regeeringsbeamb- ten in de rijkskas is ontstaan, zijn thans ver- schillende ontwerpen ingediend voor de ver- hooging van indirecte belastingen. Naar de j „Deutsche Allgemeine Zeitung" verneemt, be oogt men een verhooging van de belasting op suiker van 14 mark per 100 Iv. G. Voorts zijn ontwerpen in voorbereiding voor een verhoo ging van de brandewijnbelasting, de rijkszegel- belasting, de belasting op de verzekeringen on die op de beurstransacties, terwijl tevens de invoering van een belasting op de divicsen-om- zetten wordt voorgesLeld. Daarbij denkt men de omzet- en steenkolenbelastingen te verhoo- gen. AMERIKA EN DE DUITSCHE SCHADEVERGOEDING. Volgens een bericht uit Washington aan d, „New York American" zal senator France (Maryland) in den senaat een resolutie in dienen, waarin de Vereenigde Staten worden uitgenoodigd, tusschen beide te willen komen ten einde de door Duitschland te betalen schadevergoeding te verminderen tot drie mil liarcl pond sterling. Volgens deze resolutie zou één derde ge deelte der Duitsche schadevergoeding worden afgeschreven als compensatie voor het ver lies der Afrikaansche koloniën en transatlan tische kabels, terwijl de Vereenigde Staten gemachtigd zouden zijn, deze koloniën en ka bels over te nemen voor een bedrag van een milliard pond sterling, welk bedrag dan in mindering zou worden gébracht op de schuld der geallieerde mogendheden aan Amerika.. De senator beweert, dat zulk een plan den Duitsehen industrieën onmiddellijk ten goed, zou komen en tevens een groote verlichting te weeg zou brengen in den internationalen erediettoestand. Men voorspelt echter, dat het ontwerp van senator France niet zal worden goedgekeurd door de commissie voor buitenlandsehe aan gelegenheden. ENGELAND EN RUSLAND. Volgens het (officieele) Russische blad „Izwes- tia" zouden de economische onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland zijn afgebroken, doordat Engeland van Rusland de erkenning van Indië, Klein-Azië, Perzië en Afghanistan als Engelsche belangensferen en het staken dei- bolsjewistische propaganda in deze landen eisch ic. HET VERGAAN VAN DE K 5. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat een nauwkeurig onderzoek is ingesteld naar de om standigheden waaronder de duikboot K 5, met zes officieren en 51 man op 20 Januari is vergaan. Aangezien niemand der bemanning deze ramp heeft overleefd kan niemand eenige blaam tref fen. De officieele verklaring luidt als volgt „Het is natgemaakt, dat de K 5 niet is gezonken ten gevolge eener aanvaring met een ander vaartuig. De gevonden wrakstukken geven geen aanwijzigingen, omtrent de oorzaak-van het on geluk, welke slechts veronderstellenderwijze kan worden behandeld. Het is mogelijk, dat de controle over het schip is verloren gegaan, erwijl het zich onder water bevond, ten ge- PALESTINA. Do „.Jewish Chronicle" maakt hol ontwerp openbaar van het Engelsche mandaat voor Pa lestina, dat aan de goedkeuring van de aanstaan de bijeenkomst van den Raad van den Volken bond onderworpen zal worden. Het mandaat voorziet in de stichting van een nationale huis vesting voor de Joden in Palestina, do ontwik keling der inrichtingen van zelfbestuur, de waar borging van de burgerlijke en godsdienstige rech ten en de ontwikkeling der hulpbronnen door het bestuur van Palestina in overleg met de Zionistische organisatie Het mandaalland is er verantwoordelijk voor, dat geen vreemde mogendheid toezicht verwerft over Palostijnsch gebied en voor de bescherming van de belangen van de vreemdelingen. Aan het mandaatland is ook het toezicht op de buiten landsehe betrekkingen toevertrouwd en het is verantwoordelijk voor de heilige "plaatsen en voor bezoekers uit landen, die lid zijn van den volkenbond en voor zendingen uit die landen. De doorvoer van die goederen moet vrijgelaten worden. Palestina mag een weermacht lichten van vrijwilligers, doch alleen voor de ordebewa- ring. In den geleibrief bij het ontwerp zegt Balfour, dat de rogeering overleg gepleegd heeft met de Fransche, welke met bet ontwerp volkomen instemt. JAPAN. Uit Tokio wordt gemeld Osaki, de oud-mi nister van justitie, heeft een wet ontworpen voor een gedeeltelijke opschorting van het Japansche vlootprogramma. Osaki deelde mede, dat Ame rika oprecht de „vacantie!' in het bouwen van schepen zou ondersteunen. ALLERLEI. De Temps" geeft de volgende lijst omtrent de directe en indirecte belastingen, welke per hoofd in de genoemde landen wordt betaald Duitschland 377 en 148 mark, Frankrijk 169 en 120 francs, Italië 105 en 94 lire, Engeland 10 en 7 pond sterling. Voor de uitgaven per hoofd zijn de cijfers als volgt Duitschland 1.808 mark, Frankrijk 1.210 francs, Italië 714 lire, Engeland 25 pond sterling. Voor de openbare schuld luiden de opgaven als volgt Duitschland 4.218 mark Frankrijk 7.455 frank. Italië 5.294 lire en Enge land 197 pond sterling. De Beiersche ministerraad heeft het ver bod van carnavalsfeesten en dansvermakelijk- heden gehandhaafd, nadat hij alle omstandig heden ampel en breed heeft overwogen. Wie het verbod overtreedt, zal gerechtelijk vervolgd worden. Pilsoedski heeft gisterochtend een lang durig onderhoud met den president van de Fransche republiek gehad- In politieke kringen te Rome meent men zeker te weten, dat binnenkort tusschen ko ning Constantijn en Venizelos een verzoening tot stand zal komen. Er is aangekondigd, dat de Engelsche regeering denprijs van de bloem andermaal met een shilling per mud heeft verlaagd. Sinds No vember 1920 is dus de prijs met 12 shilling per mud verlaagd. Men verwacht verder een nieuwe daling van 5 tot 10 pCt. van de indexcijfers betreffende de kosten van het levensonderhoud. Er is thans besloten, dat de conferentie dei- geallieerde en Duitsche deskundigen, die te Brussel op 7 Februari zou bijeenkomen, zal worden uitgesteld tot na de conferentie van Londen. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 4 Februari. (Slot.) Vaq het bestuur der Vereeniging voor Christe lijk Onderwijs, schrijven, waarbij wordt aan geboden de begrooting voor 1921 van de Ghr. Bewaarschool aan de Broersvest. In handen van B. en W. om advies. Van het bestuur der St. Willibrordusstichting schrijven, waarbij wordt vei zocht het bes Lu tu in het genot te stellen van do gemeentelijke vergoeding over 1920, bedoeld in art. 100 der L. O.-wet 1920 en zulks voor de onder zijn be stuur staande lagere school aan de Korte Haven no. 27. Idem voor de onder zijn bestuur staande lagere school aan de Lange Haven no. 105. Idem voor de onder zijn bestuur staande lagere school aan de Warande no. 157. Van het bestuur der Vereeniging tot bevor dering van Christelijk Onderwijs, adres, waarbij wordt verzocht voor de op te richten school voor voorbereidend Onderwijs, op een terrein aan den Oostsingel, krachtens art. 1 van de „Regelen voor bet verleenen van geldelijkon steun ter bevordering van -den bouw en ver bouw van bijzondere bewaarscholen", een voor schot ter bedrage van 85 in do kosten van oprichting dier school te verleenen. De heer Slavenburg dringt op spoedige behandeling van deze zaak aan. De voorzitter belooft met deze zaak spoed te zullen betrachten. Er ontspint zich thans een debat over het ter visie leggen der stukken. De heer Scheffers stelt voor, stukken, die na Dinsdags inkomen, niet meer in de Raads zitting der zelfde week te behandelen. De voorzitter meent, dat dan groote vertraging zou ontstaan. Weth. Houtman zou zich niet met een algemeene bepaling kunnen vereenigen, daar soms spoedeischende voorstellen behandeld moe ten worden. Er wordt nu nog gedebatteerd over de ver traging, die het adres van genoemde vereeniging ondervond. Weth. De Bruin meent, dat de vereeni ging zelf ooi-zaak is van de vertraging. De heer Slavenburg dringt nogeens op spoedige behandeling aan. Weth. Houtman vraagt, waarom de school op de Broersvest moet worden verlaten. Weth. De Bruin meent, dat niet op spoe dige afdoening geiekend kan worden. Dit ligt niet aan het gemeentebestuur, maar aan de aanvragers, die een fout begingen en nu de ge meente voor een voldongen feit stellen. De heer Van den Tempel zegt, dat de grond aan den Oostsingel reeds gekocht was vóór er plannen bestonden, om de school aan de Broersvest te verkoopen. Deze verkoop is een ondergeschikte kwestie, men moet dezen niet tot een hoofdmotief maken. Spr. meent, dat even te moeten verklaren, daar andere mee ningen onaangenaam en ongemotiveerd zijn. Het adres gaat thans in handen van B. en W. om advies. Idem adres waarbij ingevolge art. 72, le en 2e alinea der Wet op het L. O. van 1920, voor de stichting van een dubbele school voor L. O. en U. L. O. op een terrein aan den Oost singel de benoodigde gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen, waarvan het bedrag op j 200.000.geraamd wordt, j In handen van B. en W. om advies. Van de Vereeniging voor Gerei'. Schoolonder- i wijs een adres, waarbij ten behoeve van do stich ting van een schoolgebouw aan de Stadhouders laan, waarvan de kosten voor den bouw en eerste inrichting op 200.000.werdfen geschat, wordt verzocht de daarvoor noodige gelden te mogen ontvangen. In handen van B. en W. om advies. De heer Ever s vraagt nog of het niet moge lijk is, de ingekomen stukken alsnog tei visie Le leggen. De voorzitter heeft er geen bezwaar tegen, om afschriften der stukken ter inzage voor dd leden neer te leggen. Mevr. Koeten O o m s en de heer D i n- k e 1 a a r dringen aan op spoedige behandel ing van het rapport over -den woningbouw. Na een kort debat zegt de voorzitte r, dat er geen bezwaar bestaat dit rapport in de volgende Raadszitting aan de orde te stellen. Het Koemarkt vraagstuk. De Raad gaat om 3 uur in comité-generaal ter bespreking van het Koemarkt vraagstuk. De directeur van Gemeentewerken was aan wezig om de plannen te demonstreeren. Om 4.40 heropent de voorzitter de openbare vergadering. Benoemingen. Aan de orde is 1. Benoeming van een lid der Commissie voor de Technische Bedrijven, van een lid der Commissie bedoeld bij art. 120 der Bouwver ordening en een plaatsvervangend lid der Com missie, belast met het onderzoek der bezwaar schriften van aangeslagenen over hunnen aan slag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, ter voorziening in de vacature, ontstaan door de ontslagname van den heer H. G. Matthijssen als lid van den Gemeenteraad. De Raad benoemt tot lid der Commissie voor de Technische Bedrijven den heer Swartjes, tot lid der Commissie, bedoeld in art. 120 der Bouw verordening en tot pl.verv. lid der Reclame commissie den heer Brounts. 2. Benoeming van leden eener Commissie van Bijstand voor Onderwijszaken. De Raad benoemt tot leden de heeren L. van Pelt, Slavenburg, Evers en Hij man. De heer Slavenburg zegt, dat hij deze benoeming aanneemt, doch bedankt voor de Commissie voor de Techn. .Bedrijven en het Burg. Armbestuur. 2bis. Voorstel van B. en W. tot benoeming yan den heer C. Scherp'enisse als onderwijzer aan den cursus tot opleiding van Bewaarschool- onderwijzeressen. De Raad benoemt den heer C. Scherpenisse. Wijziging Begrooting. 3. Wijziging der Gemeente-begrooting, dienst 19I9/'20 met bedragen van 8842.611/i, 182. 121500.— en 3000.—. Goedgekeurd". Productie levensmiddelen. 4. Voorstel van B. en W. tot het beschik baarstellen van een crediet groot 800.ten behoeve van de Commissie voor de bevordering van de productie van levensmiddelen, teneinde haar in staat te stellen gedurende h^t jaar 1921 werkzaam te zijn. De voorzitter licht dit voorstel nader toe. De gelden zijn bestemd o.a. ter voorlich ting van kleine tuinbouwers, bestrijding van aardappelziekte, bevordering van de konijnen teelt enz. Bovendien zal uit deze som gedekt worden het nadeelig saldo van het Oogstfeest van het vorig jaar, zijnde ƒ372. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. De Koopmansbeurs. 5. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot verbouwing van het benedengedeelte van de Koopmansbeurs tot bureaux voor den Wo- ningdienst en de Arbeidsbeurs en daarvoor een crediet te verleenen van 46.500.vermeerderd met 6000 voor meubilair der te maken kantoren van den Woningdienst. Weth. mr. Van Velzen zegt, dat, hangen de dit voorstel, binnenkort een andere tak van dienst zal worden opgeheven, zoodat de ge legenheid zich voordoet om den Woningdienst een dak boven het hoofd te geven, hetwelk niet zooveel zal kosten als het voorgestelde. Weth. stelt den Raad voor, dit voorstel aan te houden. Spoedig zal weth. met een nieuw plan komen, hetwelk niet van zulk 'n grooten omvang is. (Teekenen van instemming).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1