Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ttratis-OnoevallenverzekeriiiD 44ste Jaargang. Zaterdag 5 Februari 1921, No. 12955 Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Ingezonden mededeelingen 75 f ct. per regel. Advertentiën: 15 regels plaatsen|| wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen Speciale^ conditiën voor [herhaaldelijk|g adverteeren. Tarieven worden op [aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. verliai levenlange 4 Qflfl veillef van InvaH«teV/j £IJÜ vetlat*^, S LUU aoouI HU eei duim De veizebeving weidt gewaavbeigd deei de Hellandwhe Algemeene Vetaeketlngibaali Ie lehledam. bq veilles van een wqevingei Ml veiHee eiken ande ren vingei i Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. InstelliiKj van een bezuinigingsinspectie. Een wetsontwerp is ingediend tot instelling van een bezuinigingsinspectie. Het is ingediend in den vorm van een suppletoire begrooting van hoofdstuk financiën der Staatsbegrooting voor 1921 Een bedrag van 22.000 wordt aangevraagd als verhooging van den post traktementen ent. der afdeeling kosten van het departement. In de memorie van toelichting wordt herin nerd aan de motie, op 21 November 1919 aan genomen, waarin de Kamer, van oordeel, dat de meest mogelijke zuinigheid in de huishouding van den Staat noodzakelijk is, de regeering uitnoodigde, doeltreffende maatregelen te ne men, waardoor meer zuinigheid verkregen zal worden, en aan de Kamer mededeeling te doen van hetgeen zij zal vermeenen in deze te moe ten verrichten. De minister van Financiën acht het, ter ver krijging van de zoo zeer gewenschte zuinigheid, noodzakelijk, dat regeering en Staten-Generaal samenwerken. Ten aanzien van het toestaan van gelden en het besteden van de door dc Volksvertegen woordiging toegestane gelden wordt o.a- het volgende opgemerkt I. Teneinde te waarborgen, dat de belangen van 's rijks schatkist bij regeeringsmaatregelen niet uit het oog worden verloren, neemt het kabinet regelen in acht, welke verzekeren, dat geen maatregelen zullen voorgesteld worden, welke uitgaven van belang medebrengen, dan nadat de minister van Financiën in de gelegen heid is gesteld, zijn oordeel kenbaar te maken, en luidt dit oordeel in eenig geval ongunstig, zich tegen het voorstel te verzetten. Wat het principe betreft, moet hiermede, volgens de zienswijze der regeering, volstaan worden. Wat de uitvoering van het beginsel aangaat, is, naar de minister meent, verbetering mogelijk en wenschelijk. Met betrekking tot het onderzoek door de volksvertegenwoordiging van de vraag of niet de aangevraagde bedragen voor de uitvoering van de staatszaak relatief te hoog zijn, m.a.w. of niet het beoogde doel ten koste van geringer opofferingen kan verkregen worden, kan men betwijfelen of een zóó talrijk uit verschillende politieke partijen samengesteld lichaam ge schikt is, dit onderzoek op de meest dragende wijze in te stellen. De vraag zou, naar de mee ning der regeering, overweging verdienen of ten deze niet eene voorziening ware te treffen. II. De mogelijkheid dat bij de besteding der door de volksvertegenwoordiging toegestane gelden niet steeds de meest mogelijke zuinig heid betracht wordt, moet natuurlijk worden toegegeven. Uitdrukkelijk wordt opgemerkt, dat deze mogelijkheid niet hieruit voortspruit, dat onder het talrijk staatspersoneel oneerlijke of onbruikbare ambtenaren voorkomen. De groote moeilijkheid vindt hierin haar oorzaak, dat het belang van onderdeelen van den staats dienst in sterke mate strijdig is of schijnt te zijn met de belangen van het geheel. Het toezicht, dat thans door departements ambtenaren, algemeene rekenkamer en volks vertegenwoordiging wordt uitgeoefend is on voldoende om het hoofd te bieden aan de ge varen, die er bestaan, dat b.v. in onderdeelen ambtenaren het belang van hun werk over schatten of dat het gevoel voor de belangen van het groote geheel in de onderdeelen het minstaanwezig is. De macht der rekenkamer om te voorkomen, dat onnutte uitgaven gedaan worden en dat de schatkist schade lijdt, is zeer beperkt. Te betreuren is ook, dat van de bekendmaking van de bezwaren der rekenkamer, zoowel door de late verschijning van haar verslag als door de geringe belangstelling, welke het veelal vindt niet voldoende kracht uitgaat. Teneinde het nuttig effect van het toezicht der algemeene rekenkamer zooveel mogelijk te bevorderen, verzocht de minister aan het college, hem van toestanden en gedragingen, (he aan een doelmatig en zuinig beheer der fi nanciën niet bevorderlijk geacht worden, mede- eeling te doen zoodra of althans spoedig, nadat f.10 ter kennis van de rekenkamer zijn gekomen. eze verklaarde zich daartoe bereid. De mi nister meent, tengevolge van deze regeling, door overleg met zijne ambtgenooten of door eene beslissing van den ministerraad uit te lokken, in het belang van een zuinig beheer werkzaam te kunnen zijn, terwijl voorts aan het departe ment van Financiën meer dan tot dusver, uit de ervaring der algemeene rekenkamer voor deel zal kunnen worden getrokken. Naast de taak der rekenkamer tot het toet sen van de uitgaven aan wettelijke voorschrif ten enz., zou kunnen staan de contróle dei- volksvertegenwoordiging op de wijze van be steding der door haar toegestane gelden. De werkzaamheid van een commissie, samen gesteld uit leden der volksvertegenwoordiging, die blijk hebben gegeven, een economisch en zuinig beheer op hoogen prijs te stellen, zou voortreffelijke resultaten kunnen opleveren. Voorzoover het initiatief tot maatregelen ter verbetering van den bestaanden toestand van de regeering behoort uit te gaan, doet de regee ring de volgende voorstellen lo. Bij de Generale Thesaurie van het de partement van Financiën worden eenige ambte naren benoemd, die tot taak zullen hebben, te onderzoeken, welke maatregelen ten opzichte van de departementen en daaronder ressortee- rende diensttakken kunnen genomen worden om tot beperking en inkrimping van uitgaven te geraken. Aanvankelijk worden gelden aan gevraagd voor een viertal ambtenaren. Het geldt hier slechts een voorloopigen maatregel, die, wanneer zijne werking gunstig blijkt, zal moe ten uitgebreid worden. De minister ziet in zijn voorstel den grondslag voor een bezuinigings een nauwe band gelegd worde tusschen hare werkzaamheid en die van de bezuinigings-in- spectie, zoodat wederzijds uit de opgedane er varing en verkregen kennis nut zal getrokken kunnen worden. De regeering meent zich om voor de hand liggende redenen, te moeten onthouden van eene ..behandeling der vraag, of in aansluiting aan de hierboven uiteengezette maatregelen, eene voorziening zou zijn te treffen, welke een scherpe controle van de Volksvertegenwoordiging zoo wel op de aanvrage tot beschikbaarstelling van gelden, als op die wijze van besteding der toe gestane gelden verzekert. Zij zou toch zoodoende het terrein betreden, dat niet tot hare compe tentie behoort, zoodat zij zich meent te moeten beperken tot beschouwingen, welke zij ten aan zien van de taak der Volksvertegenwoordiging in deze memorie van toelichting heeft, weer gegeven. gunstige resultaten blijkt op te léveren, zal zijn uit te breiden en geleidelijk op het geheele veld der staatswerkzaamheden haren invloed zal moeten doen gevoelen in de richting van een vereenvoudiging in ede administratie, van een invoering van betere en zooveel mogelijk aan de eischen van een commercieel beheer zich aanpassende werkwijzen, kortom, var een doel matige en economische besteding van rijks- gelden. Deze inspectie zal in de toekomst aan gewezen zijn, hare medewerking te verleenen bij de voorbereiding en uitvoering van maat regelen, welke het terrein van de staatswerk zaamheden beoogen uit te breiden. Zij zal met goedvinden van don betrokken minister, zijn te belasten met het instellen van een bijzonder onderzoek in die gevallen, waarin vermoeden is gerezen, dat bij eenigen lak van dienst de zuinigheid niet voldoende in het oog wordt ge houden. Het welslagen van de proef zal in de eerste plaats afhangen van de wijze waarop de in specteurs hunne taak opvatten en van de mede- werkmg,welke zij van het overige rijkspersoneel in de onderscheidene rangen ondervinden. De m'n'ster ontvemst z;ch met, dat het met gemakkelijk zal zijn de gesch'kte personen te v;nden, d;e naast kenms van de Rijksadmini stratie, beschikken over het nood'ge inzicht en organisatievermogen en tevens de persoon lijke eigenschap, bezitten, welke de hun toe gedachte taak zal e;schen. Hij meent dan ook, dat de aan te stellen ambtenaren in bezoldiging zouden gelijk te stellen zijn met éen admun- strateur bij de departementen van algemeen 1 bestuur. 2o. Zoo spoedig mogelijk zullen de nood'ge maatregelen zijn te nemen voor de bewerking en pubheatie van eene statistiek der Rijksuit gaven. Deze voorbereiding, welke bereids tfr hand is genomen, zal met spoed dienen beëin- j digd te worden. Tusschen deze statistiek en de begrootingen van uitgaven zal een nauw j verband zijn te brengen. De inrichting dier begrootingen zal hiertoe wijziging behoeven. De statistiek zal zich niet mogen beperken tot de rekeningen over afgesloten dienstjaren, doch ook de ingediende begrootingen moeten omvat ten en binnen korten tijd na de indiening moe ten verschijnen. 3o. Aan de Algemeene Rekenkamer ware bij de wet tot taak te stellen, om, wanneer zij meent, dat zich gevallen voordoen, waarin niet voldoende met de geldelijke belangen van den staat is rekening gehouden of wel de door haat- houding geachte verbetering onverwijld en zon der op haar jaarverslag te wachten, een afzon derlijk verslag aan de Kroon uit te brengen, dat, vergezeld van eene handteekening van het betrokken departement, ten spoedigste aan de Staten-Generaal' moet worden medegedeeld. Voorts zal met do Rekenkamer overleg wor den geploegd omtrent de wenschelijkheid dat neming daarbij te geven aan die landen. Binnen kort zullen mededeelingen omtrent deze com missie gegeven worden. I)e nieuwe postzegels. Eergisteren heeft de commissie voor de prijs vraag van een nieuw postzegel opnieuw verga derd. Er is een voorloopige rangschikking ge maakt van de ontwerpen, die voor een eventu- eele bekroning in aanmerking komen er zijn er 19. Naar wij vernemen, komt de commissie Maan dag a.s. weer bijeen om een beslissing te nemen. De nieuwe G.-G. van Ned.-Indie, Gisterochtend heeft de benoemde Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië, mr. D. Fock, met den Hollandschen spoortrein van 9 uur 4 minuten de residentie verlaten, om over enkele weken zich te Napels in te schepen naar Indië, ter aanvaarding van zijn hoog ambt. In de gereserveerde wachtkamer le klasse kwamen tal van hooge autoriteiten, ambtena ren, gewezen overheidspersonen en verdere be langstellenden van den vertrekkenden Land voogd afscheid nemen. In de eerste plaats de tijdelijke voorzitter De nieuwe vleeschkeuringswet. Naar het Haagsche Corr.-Bur. verneemt, is de inwerkingtreding van de nieuwe vleesch keuringswet in de allernaaste toekomst nog niet te verwachten, aangezien nog eenige uitvoerings maatregelen in voorbereiding zijn en het boven dien in de bedoeling ligt, aan de gemeentebestu ren eenige maanden tijd te laten om hunne verordeningen te doen aansluiten aan de nieuwe bepalingen. Belangrijke Bisschoppelijke beslissing. liet Doorluchtig Episcopaat van Nederland heeft, naar aanleiding van een verzoek van het hoofdbestuur der Algemeene R. K. Werk- geversvereeniging, in zijn laatste conferentie beslist, dat de A. R. K. W. V. door H.H. D.D. II.H. de Bisschoppen van Nederland wordt erkend als een standsorganisatie. van den Ministerraad, minister jhr. mr. Ruys inspectie, die, naar gelang hare w.crkz&nnheid Bcerenbrouck, benevens de ministers van Koloniën, van Buitenlandsehe Zaken, van Jus titie, van Onderwijs, van Waterstaat, van Land bouw en van Ooi log (instrimair minister van Marine) voorts de Srort taris Generaal van het Departement van Koloniën, dr. Moresco, met den chef van het kabinet van den minister van Koloniën, den heer Bisschop en nagenoeg alle afdeelingschefs van het departement de oud- G.-G. van Ned .-Indië, de heer Idenburg de Ned. gezant te Parijs jhr. dr. Loudon de aL getreden Gouverneur van Suriname, de heer Staal en zijn opvolger, die weldra daarheen vertrekt, Baron van Heemstra het Kamerlid en oud-minister dr. Lely de oud-Kamerleden dr. IJzerman en Roodhuijzen de Engelsche gezant Sir Ronald Graham mr. Loder, Raads heer in den Hoogen Raad en verder o.a. vele familieleden, w.o. de kapitein ter zee C. Fock, aangewezen om op te treden als tijdelijk chef van den Marinestaf enz. enz. Alle aanwezigen verzamelden zich later nog aan den trein en wuifden den vertrekkenden Landvoogd ten afscheid toe. De N. U. M. Dezer dagen is gemeld, dat het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van lm- en Ex porteurs een enquete had ingesteld bij de leden van die vereeniging, omtrent de vraag, of het voortbestaan van de Nederlandsche Uitvoer- Maatschappij wenschelijk ware te achten, zulks naar aanleiding van geruchten, dat er reorgani satie van dit lichaam in overweging was, in verband met belangen van de N. U.M. in Oosten- rijksche ondernemingen. Naar aanleiding hiervan meldt ons het Ned. Corr.-bureau, dat wel is waar bij de onderhande lingen, welke gevoerd werden over het terug betalen van het crcdiet, dat indertijd door de N. U. M. aan Oostenrijk is verstrekt, het denk beeld is geopperd, een deel van dat crediet te laten staan ten behoeve van den wederopbouw van Oostenrijk,doch dat het vrijwel uitgesloten is te achten, dat de N. U. M., indien haar eigen lijke taak zal zijn afgeloopen, zou blijven vóórt bestaan om dit crediet te adininistreeren. Zooal bekend is, kan bij Koninklijk besluit tot ophef fing van de N. U. M. worden besloten. Het oogenblik daartoe is thans nog niet aangebro ken, doch, waar het aantal uitvoerverboden voortdurend vermindert en de N. U. M. in ver band daarmede reeds belangrijk is ingekrompen, laat het zich aanzien, dat de N. U. M. geleidelijk haar natuurlijken dood zal sterven. Magalhacs Commissie. Te 's-Gravenhage had dezer dagen onder voorzitterschap van Prof. Dr. H. Blink een vergadering plaats van eene commissie, welke zich voorstelt om bij de herdenking in Portugal en Spanje van den Magalhaes-ontdekkingstocht en de eerste reis om de aarde voor ongeveer vier eeuwen, door Nederland bewijzen van deel- V'olkswarenhui zen Mr. UijLtenboogaart verzoekt het volgende op te nemen „Het onderhoud tusschen het bestuur van den Nederlandschen Middenstandsbond en de heeren Valstar en llijttenboogaart is op zeer tendenti- euse wijze weergegeven. De taktiek van den Middenstandsbond is er blijkbaar op gericht de zaak bij de arbeiders verdacht te maken. Ter rectificatie het volgende Door de heeren V. en U. werd erop gewezen, dat van een zuiver zakelijkstandpuntbeschouwd het den belanghebbenden bij het havenbedrijf volkomen koud laat hoe hoog de loonen zijn, mits die loonen werkelijk verdiend worden en niet op papier alleen zijn vastgesteld, m. a. w. mits het havenbedrijf bloeit en kan blijven bloei en. Niet van de werkgevers in het havenbedrijf is uitgegaan het voorstel om te trachten goed- koope kleeding enz. te verschaffen, zij wezen slechts op den bekenden vicieusen cirkel, waar na door de werkgevers er op is gewezen dat zelfs bij hooger loon dan het tegenwoordige, kleeding, ondergoed en beddegoed nog onbe taalbaar bleven voor het gros der arbeiders, doch dat zij de vraag stelden, wat de werkge vers dan zouden doen om hen te helpen uit den vicieusen cirkel te komen. De middenstanders waren van oordeel dat de werkgevers in dat geval de loonen zoodanig hadden moeten verhoogen, dat de arbeiders wel in staat zouden zijn de hooge prijzen te betalen. Door de werkgevers werd er op gewezen dat dan het geheele havenbedrijf zou zijn verloopen de hoogere loonen dus alleen op papier zouden hebben bestaan en van dien toestand de midden stand in de havensteden mede de dupe zou zijn geworden. Daarom hebben de werkgevers de proef willen nemen, waartoe nu besloten is. 01 deze proef zoodanig slagen zal, dat misschien nog een veel grooter kapitaal voor de volks warenhuizen te krijgen zal zijn, hangt van den middenstand zelve gedeeltelijk af. Ieder goed koopman moet zijn verlies weten te nemen de heeïen van den Middenstands bond spraken echter duidelijk uit, dat de winke liers daartoe niet bereid zijn zij willen, werd er letterlijk gezegd, de snelle val in de groothandels- prijzen slechts langzaam volgen. Welnu, vol harden zij bij deze ongezonde politiek, dan zul len de Volkswarenhuizen een groot succes wor den en ongetwijfeld een grooter kapitaal tot zich kunnen trekken, daar zij op volkomen commer- cieelen grondslag worden opgezet. Speciaal de heer Schürmann beklaagde er zich over, dat het bedrag aan werkloon, dat op ieder costuum drukt, zeer hoog wordt door den langen tijd, die voor elk onderdeel is gesteld en waar voor het loon betaald moet worden, onverschil lig of die tijd werkelijk aan het werkstuk be steed is. De heeren V. en U. merkten naar aanleiding van deze bewering op, dat de patroons dan er naar moesten streven zulke verhoudingen te ver beteren, indien die werkelijk ongezond zijn. In ,flü

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5