De Buersche minister-president zou ver langd hebben, dat met geen van beide notals genoegen zal worden genomen. Er werden langdurige besprekingen gevoerd over de kwestie van de ontwapening der oostelijke grenzen. Wat voorts de uitnoodiging betreft, welke door de Entente aan Duitschland is gericht, om aan de conferentie te Londen deel te nemsn, allen plaatsen zich op het standpunt, dat daaraan slechts gevolg moet worden gegeven, als te Londen feitelijk onderhandelingen kun nen worden gevoerd. HONGARIJE. De minister van buitenlandsche zaken Graz zette in de nationale vergadering uitvoerig uiteen, hoe de toestand was der buitenlandsche politiek van Hongarije. Hij wees er op, dat het einddoel der Hongaarsche buitenlandsche poli tiek de vrede is door bestrijding van alle re volutiedenkbeelden in Hongarije. De buiten landsche politiek wordt voortaan gesteld op den grondslag van den facto-toestand, met na druk op de volstrekte noodzakelijkheid van verbetering der bij den gesloten vrede en nadien tegenover Hongarije begane onrechtvaardighe den. Het Engelsch-Fransche bondgenootschap is op het oogenblik het feit, waarmede de bui tenlandsche politiek van alle staten in de eerste plaats rekening moet houden. Hongarije hecht groot belang aan de sympathie in Frankrijk waar het talrijke teekens van juist begrip heeft gevonden en het wil daarom het op Honga rije betrekking hebbende deel van het verdrag van Rapallo als iets tijdelijks beschouwen. In strijd met Benis, wijst de minister er op, dat Hongarije heden op zijn minst even democra tisch is als Tjechië en een uitgebreid kiesrecht heeft.Benes verklaring dat Hongarije een repu- blikeinschen staatsvorm moet kiezen, wijst de minister af als een ontoelaatbaar ingrijpen inde binnenlandsche politiek. Hoe het konings- vraagstuk zal worden opgelost, is uitsluitend een zaak van Hongarije en de omstandigheid, of de een of de andere staat, dien wij, aldus de minister, daaromtrent vragen zullen, aan deze of aan gene de oplossing geeft, legt niet het minste gewicht in de schaal. Hongarije heeft niet alleen het recht, maar ook den plicht de souvereiniteit te verded^en en wijst zulk een ingrijpen beslist af. Desondanks is Hongarije be reid met Tsjechië te onderhandelen en een atmosfeer te scheppen, die het tot stand komen van een economische overeenkomst en de loyale uitvoering daarvan mogelijk maakt. Met be trekking tot Servië verklaarde de minister, dat Servië 's houding onvriendelijk moest wor den genoemd, daar dat land Fünfkirchen he den tot een bolsjewistennest maakt, de Servi sche autoriteit de communisten aldaar voortdu rend steunen en de gemeente daar tot een middel punt maakten van communistische agitatie door uit Hongarije gevluchte bolsjewistische emigranten. In Fünfkirchen heerscht een toe stand,welke met alle volkenrecht spot enwaaraan de Entente spoedig een einde behoorde te ma ken. De minister deed mededeeling in een ant woordnota van den Oppersten Raad in het West- Hongaarsche vraagstuk. Hij wijst er op, dat de Entente het standpunt der Hongaarsche regee ring aanvaardde, hetgeen recht geeft te hopen, dat een regeling der hangende vraagstukken in den geest der mantelnota zal plaats hebben. Hongarije zal de door de Entente gewerischte onderhandelingen met Oostenrijk op de loyaalste wijze uitvoeren en hoopt 'n oplossing te vinden waardoor de betrekkingen der beide Staten niet op een ramp zullen uitloopen, hetgeen een voor naam belang is, niet alleen voor Hongarije maar ook voor Oostenrijk. Hongarije is vast besloten een vreedzame politiek te volgen, gelijk het belang van geheel Europa dit eischt. Indien het gelukt en Hongarije wordt bevrijd van de ernstige geschillen dan bestaat er geen reden om te wanhopen. BELGIE. - Men verneemt, dat de Belgische marine-basis binnenkort van Antwerpen naar Ostende ver plaatst zal worden. AMERIKA. Naar de Washingtonsche correspondent van de „Times" verneemt, worden de Amerikaan- sche spoorwegen met een crisis bedreigd. De maatschappijen willen de loonen verlagen, ten einde zoo wordt verklaard, een bankroet te ontgaan. De leiders der spoorwegarbeiders hebben even wel verklaard, dat zij in dat geval een werksta king niet zullen tegengaan. De arbeiders verlangen een onderzoek naar de gronden, waarop deze loonsverlaging zal worden gebaseerd en hebben aan president Wil son verzocht, dit onderzoek te willen leiden, doch deze liet weten, daarvoor geen stappen te zullen doen vóór de Federale Arbeidersraad een besluit heeft genomen. Het is geen geheim, zegt de correspondent, dat de regeering bereid is de spoorwegen over te nemen, als het nationale vervoer zou worden bedreigd, doch zij geeft de voorkeur aan deze taak aan Hardings regeering over te laten. AMERIKA EN RUSLAND. Omtrent financieele betrekkingen, die er tusschen de Amerikaansche regeering en een Russischen diplomaat hebben bestaan,zijn belang wekkende mededeelingen gedaan, door den onder-secretaris van de schatkist, Nicholas Kel ly, ten overstaan van de commissie voor rechts- quaesties uit den Senaat. Deze onthulde, dat Boris Bachmetef, die erkend was als Russisch gezant in de Ver. Staten, vrijheid had gehad •S 59.000.000 te innen, die in de National City Bank te New York waren gedeponeerd, voor de regeering van Kerenski. Toen het bewind van Kerenski viel, had de Amerikaansche regeering 187.000.000 voorgeschoten aan Rusland, waar van nog 8 56.000.000 in genoemde bank aanwezig was. Later was daar van de Russische regeering nog 3.000.000 bijgekomen. Al dat- geld 59.000.000) was aan Bachmetef uitbetaald Wanneer deze een cheque presenteerde, liet de bank altijd eerst bij de regeering informeeren of er bezwaar bestond tegen uitbetaling, maar de regeering verzette zich geen enkele maal. In de commissie werd nu aan Kelley gevraagd wat het te beteekenen had, dat op deze manier de Vereenigde Staten geld hadvoorgeschoten aan een regeering, die al drie jaar lang niet meer bestond. Daarop antwoordde Kelley, dat dit geschied was in overleg en op advies van het dep. van Staat, dat van de opvatting uitging, dat Bach metef nog altijd de officieele vertegenwoordiger was van de erkende Russische regeering. Hoe het geld was besteed, werd in de Senaats commissie niet nader nagegaan. uitvoerig wordt nagegaan. In het bijzonder wordt gewezen op het vele goede, dat baron Gevers voor Duitschland beeft gedaan, waarbij hij zeer ter zijde werd gestaan, door den Duitschen gezant in den Haag dr. Rosen. Prins Hendrik. Prins Hendrik is uit Duitschland in den Haag teruggekeerd. Vrijzinnigen. Inzake de fusie-plannen van de vrijzinnige partijen verneemt de „Telegr.l', dat in een d^zer dagen gehouden vergadering van de gedeleegeer- den van de partijen volledige overeenstemming ten aanzien van de programpunten is bereikt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ENGELAND. Het aantal werkloozen in Engeland, dat bij de arbeidsbeurzen is ingeschreven, bedroeg op 28 Januari j.l. 1.059.800, waarvan 681.000 man nen, 274.200 vrouwen, 49.100 jongens en 55.300 meisjes. FRANKRIJK EN POLEN. De „Petit Parisien" betoogt, dat de kwestie van Wilna een grief van Frankrijk tegen Polen was. Een andere grief is, dat Polen zijn Oost grens, tegen het besluit van den Oppersten Raad van 1919 in verscheidene honderden K.M. oostwaarts heeft verlegd en aldus een gebied inlijfde, dat meer Russisch dan Poolsch was. Polen behoorde Rusland te ontzien en het niet in de armen van Duitschland te drijven. Prins Sapieha, de Poolsche minister van Bui tenlandsche Zaken, blijft nog te Parijs na Pil- soedski's vertrek. De onderhandelingen zullen vooral een economisch karakter hebben. Pil- soedski heeft een lang gesprek met Foch gehad. Men verwacht hier het sluiten van een handels verdrag met Polen. Van een financieele over eenkomst kan thans geen sprake zijn. De „Petit Journal" ontraadt vooralsnog een militair verbond met Polen. Het Poolsche leger is daartoe te jong. De „Humanité" verwacht, dat niettemin een Fransch-Poolsch verbond op til is en gelooft, dat in het oog der Fransche diplomatie het ka binet te Warschau het tsarisme vervangt, Boven dien wil Pilsoedski hier, naar de meening van de „Humanité", een leening sluiten. ALLERLEI. De. "Times!' verneemt uit Peking In Mants- joerije zijn verschillende pestgevallen geconsta teerd. De dienst op den Great Eastern-spoorweg ten Westen van Charbin is tijdelijk stopgezet. Een verdacht geval werd ontdekt in een trein. Alle passagiers zijn daarop te Moekden in quaran taine gehouden. De economist Walter Rathenau heeft in een onderhoud met een vertegenwoordiger \an het Transocean-persbureau de onuitvoer baarheid van de entente-eischen in de volgende berekening uiteengezet De in landbouw en nij verheid werkzame vijftien millioen arbeiders kunnen bij een werkdag van acht uur op drie hon derd werkdagen per jaar, d.i. dus in het geheel 36 milliard werkuren, aan goederen een waarde van 18 milliard goudmark voortbrengen, als men de waarde van een uur arbeid op 1/0 goud- mark stelt. Na aftrek van ten minste zes milliard voor noodzakelijken invoer blijven 12 milliard voor gebruik over, d.i. ongeveer de helft van het ver bruik voor den oorlog. Als daarvan de door de entente geëischte annuiteiten, die met de uit- voer-heffing en de bezettingskosten ten minste zes milliard bedragen, afgaan zou het Duitsche volk slechts zes milliard voor eigen verbruik overhouden, d.i. een vierde van het verbruik voor den oorlog. Zulk een beperking is onmoge- j üjk, vooral omdat de Duitsche arbeider zich niet meer kan ontzeggen dan hij thans reeds doet. I -De gewezen Grieksche premier Venizelos is Donderdagavond aan het Victoria-station te Londen aangekomen. Naar de„ Vossische Zeitung!' verneemt, heelt de Duitsche regeering den geallieerden om toezegging van !t rappoft verzocht hetwelk de geallieerde experts te Brussel hebben opge steld. R. K. Metaalbewerkers. De afd. Schiedam van den Nederl. R.K. Me taalbewerkers bond hield Vrijdagavond eene buitengewone verg. ter huldiging van een tweetal bestuursleden, die 1272 jaar onafgebroken zit ting hadden in 't Bestuur. De voorz. J. Scholte opende de vergadering en riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe. Spr. feliciteerde beide jubilarissen, de heeren J. Vermünicht en H. Matthijssen en bood, als blijk van waardeering beiden een gouden horloge aan. Alsnu voerden de jubilarissen het woord. Zij richtten zich in 't bijzonder tot de leden, die zoo spontaan te allen tijde met hen hadden sa mengewerkt. De hoofdbestuurder J. v. Abbevé wenschte beiden namens het Hoofdbestuur der organisa tie geluk en ook als vriend, huldigde tevens in bijzonder ook de echtgenooten voor de opoffe ring welke zij zich hebben moeten getroosten. Spr. kreeg tevens nog gelegenheid, nu er zoo veel leden met hunne dames aanwezig waren het een en ander uit een te zetten. In 't bijzonder zij hiervan gememoreerd, de gehouden verg. van het R. K. Vakbureau, en de contractbreuk der R. K. Sigarenfabrikanten. T en slotte wekte spr. alle leden op om te allen tijde propagandist te zijn. De Weleerw. adviseur kap. Berkemeyer fe liciteerde ook beide jubilarissen en stelde hen tot voorbeeld voor alle leden. Het muziekgezelschap luisterde den avond op Na een woord van dank aan allen werd de bij eenkomst op de gebruikelijke wijze gesloten. In onze Vroedschap. hooge oischen en wie hiervan doordrongen is, zal b.v. bezwaarlijk mee kunnen gaan met de bebouwing der Gcrrit Verboonstraat aan één kant, daar we anders wie weet voor hoelang de grauwe muren van een mouterij zullen kun nen aanschouwen. We hebben uit den mond van weth. Hout man gehoord, dat g-ruimen tijd voor de open bare behandeling van het voorstel in zijn ge- heelen omvang, gelegenheid zal worden gegeven bezwaren tegen het project in te dienen. Waar dus bij Gemeentewerken zoowel, als bij B. en W. het ernstig streven voorzit,om het aanzien van Schiedams centrum afdoende te verbeteren, mag men met belangstelling tege moet zien naar alle details, die het mogelijk zullen maken het plan in zijn geheel te overzien. De Raad heeft met algemeone stemmen in deze zitting ook besloten het pand Koemarkt 1 aan te koopen. De gemeente is thans in het bezit van alle panden van de Koemarkt af tot en met de school aan den Buitenhavenweg. Opmerkelijk is ongetwijfeld de mededeeling van weth. Van Velzen geweest, betreffende de intrekking van het voorstel tot verbouwing der Koopmansbeurs. Er was onder een belangrijk deel der Raads leden overwegend bezwaar tégen deze plannen, daar men de kosten, ongeveer een halve ton, veel te groot vond. Een oplossing is nu verkregen, doordat binnen kort te ontruimen lokaliteiten in de Nieuwstraat voor den woningdienst beschikbaar kunnen wor den gesteld. Het zou overigens zeer de vraag zijn geweest, of het voorstel wel een meerderheid zou hebben gevonden. D" nu getroffen regeling is stellig uil zuinig heidsoogpunt alleszins te waardeeren. De agenda bood verder ditmaal niet veel belangrijks. H(t was meest „kleingoed", dat in oen vrij snel tempo den hamer des voorzitters passeerde. Gemengd Nieuws. Binnenland. Reizen naar Duitschland. Naar de N. Arnh. Ct. m Idt, zijn de bepalin gen voor het verkeer in het bezette gebied be langrijk verscherpt. Tot nog toe was het mogelijk het bezette gebied te bereiken met e n bewijs van Nederlander schap. Daarop is echter de aandacht der inter- geallieerde commisie gevallen, die de Duitsche politie hiertegen gewaarschuwd heeft. T hans mogen Nederlanders zonder pas niet meer ■n het bezette geb'ed worden toegelaten. Zij moeten 'n het bez;t zijn van een Nederlandsch paspoort geviseerd door den Dmtschen consul. B-nnen 2 x 24 uur, nadat zij de Du'tsche grens overschreden moeten zij z;ch h-'eimede bij de Dmtsche pol;Ge-autor:te'ten aanmelden. Over treding lnervan wordt gestraft met boete, ge vangenneming of u'tzett'ng. Oordeel over baron Gevers. De „B. Z. am M'ttag!' begmt met de publi catie van een reeks artikelen over de diplo maten te Berlijn. Het eerste artikel handelt over baron Gevers, wiens levensgeschiedenis De Afspraak. Koemarktbrug. Beursgebouw. Een halve ton bespaard. De onderlinge afspraak, om n:et langer dan tot 5 uur te vergade.cn, >'s ditmaal reeds te n et gedaan, want de Raadsz'tt-'ng van Vrijdag eindigde om over half zes. De eerste poging, om den duur der zittingen eenigszins te beper ken, is dus al heel spoedig mislukt. Toch ge- looven wij, dat de stemming onder het meeren- deel onz< r vroede vaderen wel voor het tegen gaan van al te langdurige vergaderingen is. Vooral is dit gebleken, nu we in den vrijzin nigen hoek Raadsleden in ons midden hebben, die niet alleen hun critiek op voorstellen van B. en W. in geschrifte bij zich hebben, maar zich vóór de Raadszitting ook gewapend hebben niet een pasklare ie- en dupliek op papier, om die voor te lezen als de wethouder gesproken heeft De zitting van Vrijdag, waarin voor de eerste mael Int nieuwe lid, de heer Brounts, aanwezig was, werd voor een groot deel in beslag genomen door een comité-generaal. In dit comité heeft de Raad inlichtingen ge kregen over het Koemarktvraagstuk. De direc teur van Gemeentewerken, de heer Gerlach, was ontboden, om den Raad de plannen te demonstreeren. Dat meerdere inlichtingen gewenscht waren, lag voor de hand, aangezien B. en W. al een uiterst bescheiden teekenirrg van hun plannen hadden overgelegd, om van het ontbreken eener gedetailleerde toelichting maar niet te spreken. Onze vroede vaderen bleken nu do portée van de voorstellen van B. en W. beter te begrij pen en men voelde blijkbaar, dat definitieve goedkeuring van de rooilijn van de Gerrit Ver boonstraat beslissend zou zijn voor de omgeving van Gerrit Verboonstraat en Koemarkt. Door den Raad werd uitdrukkelijk gecon stateerd, dat alleen in beginsel zou worden be sloten, een nieuwe brug te doen bouwen. B. en W. hebben, nu de Raad met. algemeene stemmen zijn goedkeuring aan het plan had ge hecht, gelijktijdig dq opdracht gekregen, om te zorgen voor volledige detailteekeningen, die 1 een juist inzicht zullen kunnen geven hoe Ge meentewerken zich voorstelt de vereischte wij zigingen in de omgeving der brug te doen plaats hebben. Het is te hopen, dat de ontwerpeis der plan nen ditmaal eens ernstig rekening zullen hou den met het aspect der nieuwe omgeving. Wegens de belangrijke sommen, welke deze zaak van de gemeentekas zal vorderen,dient de Raad niet overhaast te werk te gaan. Terecht zeide weth. Houtman, dat de geheele burgerij belang stelt in het plan. Door de situatie van het Post- en Telegraaf kantoor ten opzichte van de geprojecteerde rooilijn der Gerr't Verboonstraat, zoowel wegens de eischen, welke het verkeer en de regeling daarvan op dit drukke punt in de toekomst zullen stellen, is nauwgezette bestudeering der plannen alleszins gewenscht. Er is in onze stad al zooveel verknoeid, dat er nu geen half werk meer mag worden verricht. Het aspect van het centrum der stad stelt Ongelukken. Te Dordrecht is gisteren, naar de „Dordr. Ct" meldt, de arbeider W. B., uit Puttershoek, bij het laden van een partij boonen in een schip, achterover tegen den ijze ren wan d van dat schip gevallen. Hij was dade lijk dood. Inbraak. Te Nijmegen is Zondagavond in een perceel aan de Jan van Galenstraat in gebroken, terwijl de bewoners afwezig waren. Ontvreemd is een geldkistje, waarin ruim 1300 De politie is er in geslaagd de vermoedelijke daders op te sporen M. D„ 20 jaar, bakkers knecht J. M. b„ 24 j., monteur beiden wo nende te Nijmegen, en G. C. S. 21 j„ smid te Amsterdam.In de woning van den laatste heeft een rechercheur uit Nijmegen het gestolene achter het behangel van een slaapkamer ver borgen gevonden. R ij s t e n H a v e r m o u t. Het „Ned.Week blad voor den handel in Kruidenierswaren!' schrijft „De prijsdaling op levensmiddellengebied blijft voor diverse artikelen aanhouden. Bij de Maan- dag te Amsterdam gehouden rijstveiling werd alles opgehouden. Er was totaal geen animo en cl.it niettegenstaande de goedkoope rijst bij de pellers vrijwel opgeruimd' is. Wel wordt door pellers over enkele weken een nieuwe partij verwacht, maar deze zal mooier, doch tegelijk duurder zijn dan de thans opgeruim de. Havermout is bij 25 balen reeds te koop tot 26.lx f 27.dus weer lager. Eieren. De Coöperatieve Verbruiksver- ecniging Vooruitgang te Rotterdam heeft het volgende telegram gezonden aan den minister van landbouw Verzoeke uitvoer eieren stop te zetten. Maan dag j.l. prijs 13 ets, nu 15,volgende week 17 en niet te koop. Uit de sigarenn ij verheid. Men meldt dat naar aanleiding van de voorge stelde afschaffing van de z.g. index-bepalingen Dinsdag op verzoek van de arbeidersorganisatie te Amsterdam een vergadering plaats heeft van de besturen dier organisaties met het bestuur van het Verbond van Sigarenfabrikanten. Een n e u w bewakingssysteem. Omdat do Raad der Gemeente Deventei herhaaldelijk heeft gewe gerd, de gemeentepo litie met zooveel man uit te breiden, als door burgemo ster en commissaris van politL noodig werden geacht voor een volledige politie-sur- veillance in de stad, en omdat in vei band m?t den slechten stand der gemeentefinanciën het gemeentebestuur ook op de uitgaven voor de polit'e w-1 bezuinigen, heeft de commissaris van politic aldaar e n nieuw bewakingssysteem ingevoerd, dat het mogelijk maakt, met een betrekkelijk klein aantal manschappen den dienst uit te voeren. Bij dit systeem wordt aan politiebeambten, die daartoe geschiktheul toonen een kleme stadswijk, waar zij ook wonen ter survedlance gegeven zoo, dat zij er onder toe- z cht van 'nspecteurs rn comnrssars, zelfstan- d g pol t'etoez'cht u'toefenen ;n vrijen d;enst,. Daai door wordt tijd uitgespaard, anders noodig voor het gaan naar en van het hoofdbureau,ter wijl de beambten die slechts één wijk ter 'con- tröle hebben, de bewoners dier wijk uitnemend kennen zoodat intensief toezicht daar mogelijk wordt. De dieast der recherche en de nachtdienst zullen cis tot dusver uitgeoefend worden. Intus- schen is het te voorzien,dat de uitbreiding der stad met groote arbeidersdorpen aan de buiten V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2