Dagblad voor Schiedam en Omstreken. flrafis-OnoevaDenverzekering U .n» IL 44ste Jaargang. Woensdag 9 Februari 1921. No. 12958 m FEUILLETON. De Graaf en zijn Dochter. OU miOm na f'Q m r~-M Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. kfl levenslange geheel* Invaliditeit^ S De verzekering aardt gewaarborgd doer de Hellaadsehe Aig IQ verlies van eea duim scene Venekerlngskaah te lehledane. bQ verlies vaa eea wijsvinger verlies van [eiken ande ren vinger i Buitenlandsch Nieuws. !DE ONTWAPENING. Uit Washington wordt aan de „Information" gemeld, dat de oproep aan de naties, teneinde de kwestie der ontwapening te bespreken, in het begin van Maart door president Harding zal worden gedaan. Te Washington is men van meening, dat deze oproep den weg zal openen tot. een overeenkomst betreffende den vloot- bomv, die ongetwijfeld voldoening zal schenken aan de betrokken landen aan beide zijden van den Oceaan. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Van Fransche zijde meldt men In tegenstelling met een bericht uit Engelscho bron, is er geen enkele wijziging gebracht in het programma der besprekingen te Londen. Op 21 Februaii zullen de ministers der gealli eerden beginnen met de bespreking van het Oostersche vraagstuk met de Turksche en Griek- sche afgevaardigden. Onmiddellijk daarna op 1 Maart zullen zij mot de Duitsche minis ters het onderzoek beginnen van de te Parijs opgestelde voorwaarden voor de Duitsche schade loosstelling. DUITSCHLAND. De Duitsche regeering heeft de uitnoodiging der geallieerden om de Londensche conferentie bij te wonen, aangenomen, onder voorwaarde, dat op de conferentie over de Du tsche tegen voorstellen zal worden beraadslaagd. De door de Du<tsche regeeüng geformuleerde voorwaarden zijn slechts pro forma gesteld, daar Lloyd George reeds tweemaal in een rede heeft verklaard, dat de Duitschcrs tegenvoor stellen kunnen doen, en dat deze ook zullen worden besproken mits deze niet een poging inhouden om zich in eenig opzicht aan do be taling der schadevergoeding te onttrekken. v DENEMARKEN. Op een politieke vergadering te Aalborg, beeft de premier Neergaard Zaterdagavond gezegd, dat de geschiedenis geleerd heeft, dat geweld en onderdrukking vermeden moeten worden. De Pruisen hebben het met deze methode ge probeerd, maar daardoor is slechts het nationale gevoel der Denen in Sleeswijk versterkt. Slees- wijk heeft thans dezelfde vrijheid in al zijn districten, wat betreft kerk, school en politiek. Ook besprak de eerste minister de reorganisa tie van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Hij zeide, dat deze noodzakelijk is en een ge volg van den veranderden toestand na den oorlog. Hij hoopte, dat de Volkenbond eene nieuwe internationale wetgeving in het leven zou roepen, waardoor alle kleine staten een ge lijke bescherming zouden erlangen. Onder de tegenwoordige omstandigheden kan Denemarken zijn leger niet beperken, omdat het, niettegen staande het beperking van de uitgaven voor de bewapening wenscht, zijne plichten als lid van den Volkenbond moet nakomen. De pre mier zeide, dat de nijverheid gevraagd heeft (Naar het Duitsch). Het reglement zegt, dat „de koning en de leden zijner familie, de vice-koning en zijne fa milie, de bisschop en de hoofden van het garni zoen alleen uitgezonderd zijn.!' Gij zijtimmers geen van deze allen De jonge man nam zwijgend de gesp van den hoed en wierp ze als beloonmg den vis- scher toe, die hem gebracht had. Deze, vree- zende dat de heer berouw zou gevoelen over zijne edelmoedigheid, haastte zich 't ruime sop te kiezen en de belooning van den gever te scheiden. Terwijl de sergeant, knorrende over de lichtzinnigheid, waarmede toegangspassen ver leend werden, de zware deur weer grendel de en zijne zware laarzen door de hoofdwacht eed weerklinken, ging de jonge man mét Schreden voort naar de valpoort, die op- 'j^ald werd na inzage van zijn peikament. daat*ama sc'ireec' 'dj, gevolgd door een sol- ^'8 een bekende dwars over een der om buitengewone maatregelen. Hij erkende ten volle, dat daartoe ernstige aanleiding bestond, maar verklaarde, dat het verleerd zou zijn, maatregelen te nemen, die den toestand zouden verergeren. Het zou Denemarken niets helpen verbod op den invoer uit te vaardigen of de douane-rechten tijdelijk te verhoogen. Het feit is, dat de productiekosten te hoog zijn geweest, waarover men het kapitaal noch den arbeid verwijten kan maken. De dingen moeten weer in evenwicht gebracht worden door lagere prij zen en lagere loonen vast, te stellen. POLEN. De Poolsche Landdag heeft in tweede lezing ongeveer 60 artikelen dor grondwet aangenomen. Met één stem meerderheid werd het amendement op artikel 47 aangenomen, volgens hetwelk de president der republiek in oorlogstijd niet de functie van opper-bevelhebber van het leger kan bekleeden. Voorts nam de Landdag een door de Christen- nationale fractie voorgesteld amendement aan nopens de geloofsbelijdenis van den president President der republiek kan, volgens artikel '43, zijn, iedere burger van den Poolschen staat, die Katholiek is en ouder dan 40 jaar. Tevens zal de president herkiesbaar zijn. ZWITSERLAND ZENDT GEEN TROEPEN NAAR WILNA. Uit Parijs meldt men Het besluit van Zwitserland, om 'geen dc lacht! ment te leveren aan het troepencontingent, dat de Volkenbond naar het volksstommingsgebier te Wilna zal zenden, heeft het bestuur van de'if* Volkenbond onaangenaam verrast. Op de aanstaande vergadering van den Vol kenbondsraad, welke 21 Februari plaats vindt, verwacht men dan ook, dat Sir Eric Drummond namens het secretariaat-generaal zal protes teeren. Voornamelijk is men er in belanghebben de kringen over verwonderd, dat. Zwitserland gemeend heeft op gezeg van onvolledige in lichtingen zijn houding in dezen te bepalen, in plaats van zich tot diegenen om inlichtingen te wenden, die geheel op de hoogte van de volks stemmingskwestie behooren te zijn. Zoo zou Zwitserland hebben vernomen, dat sinds de jongste nota der Litausche rererring, waarop Zwitserland zijn weigering grondde, Li- tauen er genoegen mee zou hebben genomen, dat de orde in het volksstemmingsgebied door Volkenbondstroepen zal worden gehandhaafd. Onder deze omstandigheden vraagt men zich ten zeerste af, waarom Zwitserland zoo overijld heeft geweigerd en ten tweede, waarop het thans deze weigering zal kunnen blijven grónden. HONGARIJE. De Èngclsche hooge commissaris voor Hon garije, de heer Holen, verklaarde in een onder houd met dagbladcorrespondenten, dat hij tij dens zijn laatste verblijf in Londen, in het midden van December, met Lloycl George, Sforza en Leygues over het Hongaarsche koningsvraag- stuk gesproken had. Het eenstemmig standpunt van de Entente- vier vierkante pleinen, die als bastions een groot plein omgaven, waarop in 't midden eene rots lag, op welke do slottoren „de Leeuw van Sleeswijk" genaamd stond. Het is ons plan niet eene beschrijving te leveren van den slottoren der vesting Munck- holm. De Leeuw van Sleeswijk was bestemd voor hooge Staatsgevangenen. Dezen kon den wandelen in een tamelijk grooten, ver wilderden tuin, waarin stcekpalmen en eenige oude iepen afgewisseld met rotsblokken dat alles omheind door hooge muren en vervaarlijke torens. Aan den voet der rots gekomen, beklom do jonge man de trappen, die er in uitgehou wen waren en zich tot aan den voet van den toren slingerden. Daar blies hij op een kope ren hoorn, dien hem de bewaker der valpoort gegeven had. Open riep eene heldeie stem van bin nen, dat is zeker die vervloekte kapitein. De geheime poort, die geopend w-rd, liet den nieuw-aangekomene een zwak verlichte gothische zaal zien, waarin een jonge officier onachtzaam op een hoop mantels en rendier huiden uitgestrekt lag, dicht bij eene lamp met drie bekken, die onze voorouders aan de rozetten dor zoldering hingen, maar die voor 't oogenblik op den grond stond. Zijn rijke stoffeering stak schril af bij de naakt- mogendheden in deze aangelegenheid is, dat zij onder geen omstandigheden den terugkeer van de Ilabsburgers tot den Hongaarsehen troon kunnen toestaan. De kwestie wordt niet als een louter binnen- landsc.be aangelegenheid beschouwd, doch als een belangrijk internationaal Vraagstuk. De er varing heeft geleerd, dat voor de veroverings zucht der Habsburgers Hongarije steeds de krachtigste basis is geweest. Welke maatregelen de Entente-regeeringen ten opzichte van Hongarije zouden nemen, in geval van 'n eventueelen terugkeer van de Habs burgers kon de hooge commissaris niet zeggen. De Entente-regeeringen staan overigens ge heel onverschillig tegenover de binnenlandsche aangelegenheden van Hongarije. GRIEKENLAND. Het kabinet Kallegeropoelos heeft zich Maan dagavond aan de Kamer voorgesteld. De nieuwe premier deed voorlezing van zijn regeorings- verklaring, welke gelijk is aan die van het mi- nisterie-Rhallys. Hij zal Griekenland vertegenwoordigen op de te Londen te houden conferentie én hij be vestigde zijn aigeheele overeenstemming met de zienswijze van Stratos, n.l. dat de door het verdrag van Sevres vastgestelde grenzen het minimum vormen, van hetgeen aan Griekenland toekomt krachtens de opofferingen, welke het zich heeft getroost. Alle fractie voorzitters, onder wie ook die der Venizelisten, hebben aan de nieuwe regee ring hun steun toegezegd. Na gehouden stemming is de Nationale Ver gadering bij acclamatie tot constitueerende vergadering verklaard. ALLERLEI Volgens dc „Evening Standard" zal presi dent Wilson na zijn aftreden een bezoek aan Londen brengen. Hij zou van plan zijn ongeveer een maand in de Engelsche hoofdstad te ver toeven. Naar de Zweedschc bladen vernemen, heeft de Russische volkscommissaris van Buiten landsche Zaken aan de leden der Zweedsche handelsdelegatie een verblijf in Rusland toe gestaan. De delegatie zal binnenkort vertrekken. De Grieksche regeering heeft aan de ge allieerde regeeringen doen weten, dat zij dc uit noodiging omaan de conferentie te Londen deel te nemen, aanneemt. Naar de „Messaggero" meldt, ontstond er, nadat te Rome bij afloop van een bal de nationalistische grondbezitter Bussetto was ver moord, een gevecht tusschen nationalistische grondbezitters en socialistische boeren. Drie personen werden gedood en talrijke gewond. Binnenland. IN KLEIN-AZIE. Men meldt uit Constantinopel aan het agent schap Stefani Volgens berichten uit Smyrna, organiseeren de Grieken met 70.000 man een nieuw offen sief in Klein-Azië.De Turken nemen uitgebreide maatregelen om het Grieksche leger het hoofd te bieden. BRITS CH-INDIE. Een telegram uit Londen meldt Te Delhi (Britsch-Indië) zal heden de nieuwe Indische Kamer der vorsten door den hertog van Connaught, namens den koning van Enge land, worden geopend. In de koninklijke procla matie wordt de wensch uitgesproken, dat de in deze Kamer vereenigde raden Van vorsten en heerschers, zoowel vruchten zullen dragen voor de bevolking als voor de gemeenschappe lijke belangen van Indië en het geheele Britsche rijk. De koning verwacht veel van de nieuwe bestuursregeling, waarbij de onderkoning met raad en daad wordt bijgestaan door de ver tegenwoordigers der bevolking. De belangrijke vraagstukken, welke de toekomst zal brengen, moeten onder de oogen gezien worden, in een geest van samenwerking en wederzijdse!) ver trouwen. beid van de zaal en de grove meubelen hij hield een boek in de hand en wendde zich half om tot den binnentredende. Is het de kapiteindag kapitein. Gij wist zeker niet dat ge een mensch doet wachten, die niet de oer heeft u té kennen, maar onze kennis zal spoedig gemaakt zijn, niet waar Ontvang vooreerst mijn groeten bij uw terug keer in dit eerbiedwaardig slothartelijk welkom Als ik nog lang hier toef word ik net zoo vroo- lijk als een steenuil, dien men op de poorten dei- torens spijkert tot vogelverschrikker, en wan neer ik naar Kopenhagen terugkeer voor de huwelijksfeesten mijner zuster, verwed ik mijn hoofd als er nog vier dames van de honderd mij herkennen. Zeg me eens, heeft men geene nieuwe ïomans van Ssundery vertaald, ik lees nu de ClelieMag ik u eenige verfiis- sching aanbieden, kapitein Dispolson dat zou ik bijna vergeten. Ik ben niet kapitein Dispolson, hernam de jonge man. Hoe, zei de officier op strengen toon, wie zijt ge dan, dat ge u zoo laat hRr durft to gang verschaffen De jonge man ontvouwde zijn pas. „Ik wil den graaf van Griffenfeld spreken. ik wil zeggen uw gevangene." De graafDe graafknorde de officier op ontevreden toon. Waarlijk, dit stuk is Paspoorten voor Belgische en Hollandsche schepen. De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken heeft het volgende communiqué aan de pers verstrekt Zekere Belgische bladen heb ben aanstoot genomen aan het feit dat de Ne derland sche regeering. een geviseerd paspoort j vereischt voor de Belgische schippers, die de enclave hij Maastricht passeeren. Deze maatregel is slechts het gevolg van een overeenkomst met de Nederlandsche regeering getroffen, ten einde het binnenkomen en het verlaten van het land te vergemakkelijken.Volgens deze overeenkomst moeten van 15 Januari j.l. af de Nederlandsche schippers, die op het Schelde-Maaskanaal en het Noorderkanaal van Smeermaes tot Loozen Belgisch gebied passeeren, voorzien zijn van een paspoort met Belgisch visum. Tevens werd over eengekomen dat de Belgische schippers voor het passeeren van de enclave bij Maastricht hun Nederlandsch visum moeten toonen. De prijs daarvan is bepaald op 71/2 francs in goud voor een jaar Nederland en de Volkenbond. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Staatsbegrooting worden de door de regeering in de Troonrede uitgesproken woorden, betreffende den Volkenbond, door onderscheidene leden betreurd. De zinsnede, waarir wordt gezegd dat „vooruitzichten!', welke door den Volkenbond werden geopend, nog niet in vervulling (zijn) gegaan!', had volgens hen zoowel in hot binnen- als in het buitenland, een slechten indruk gemaakt. Uit die woorden toch kan eene uiting gelezen worden van teleurstel ling, hetgeen echter strekt, om de goede ver wachtingen van den bond en de hoop op diens zegenrijken invloed te ondermijnen. Van an dere zijde werd hiertegen aangevoerd, dat de regeering door hare voor ons land eervolle me dewerking aan den Volkenbond genoegzaam had getoond het streven van dien bond te waar- deeron en zij het hier uitgesproken verwijt niet verdiende. in orde, dat is de handteekening van d°n vice-kanseli' r Grummond de Knud „Drager dezes zal te eiker ure en te allen tijde alle staatsgevangenissen kunnen bezoeken.!' Grummond de Knud is een broeder van den ouden generaal Levin de Knud, die bevel voert te Drontheim en ge weet, dat deze oude generaal mijn toekomstigen zwager opgevoed heeft. Hartelijk dank voor de onthulling uwer familiegeheimen, luitenantdunkt u niet, dat ik reeds genoeg weet De onbeschofte kerel heeft gelijk, zei de luitenant bij zichzelf, zich op de lippen bijtende. Hola poitierbreng dezen vreemdeling bij Scumaker, en knoi niet, dat ik uw lamp met drie bekken en eene pit uitgehangen heb. Dat is zeker een stuk meubel vajn. den ouden sciold en overigens hangt men slechts kristallen lam pen aan den zolder.!' Dit zeggende stapte dc jonge man met zijn geleider door den slottuin, en onze lui tenant, een rlaaf van de mode, nam weder min zijn Clelie ter hand. (Wordt vervolgd) 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1