Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Vrijdag 11 Februari 1921. No. 2960 De draaf en zijn Dochter. FEUILLETON. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 J ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op [aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. DE SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE. De „Deutsche Zeitung" schrijft, dat het Duit- sc.he rijkskabinet nog steeds bij zijn besluit is gebleven om in geen geval de eisehen van de conferentie van Parijs te aanvaarden. Er wordt ijverig gewerkt aan een ontwerp van tegenvoor stellen. Volgens dit ontwerp is de som van 150 mil liard mark de grootste schadevergoeding, die Duitschland in staat is te betalen. Alles wat tot hiertoe betaald en geleverd is, wordt in dit to taal meegerekend. De motiveering der tegenvoor stellen zal bewijzen, dat reeds het bedrag van 150 milliard het Duitsche prestatie-vermogen overschrijdt. Dit bedrag zal binnen 30 jaar wor den betaald. Het plan bestaat, de tegenvoorstel len eerst naar Parijs te zenden met het verzoek te laten weten of ze iets als basis voor onder handelingen te Londen kunnen worden aanvaard Indien op d't voorstel n:et wordt ingegaan, zal de rijksrogeer'ng we;geren vertegenwoord'gers naar Londen te sturen In dit geval zou dus deze conferentie in het geheel niet plaats vinden. Het is verder ook niet onmogelijk, dat Duitschland zal voorstellen, de Vereenigde Staten uit te noodigon als bemiddelaar tusschen beide partijen op te treden. Mocht de entente echter tot geweld overgaan en nieuw Duitsch grondgebied be zetten, zoo zou Duitschland' dit als een casus belli bechouwen, waardoor 't verdrag van Ver sailles ophoudt te bestaan. Men denkt, dat Ame rika dan tusschenbeide zou komen om te ver hinderen, dat opnieuw een oorlogstoestand in Europa ontstaat. - Men verwacht dat ingeval de entente (le conferentie van Londen nog zal doen doorgaan, deze eerst tegen half Maart zou kunnen plaats vinden. Ook hoopt men, dat in dit geval de Vereenigde Staten op de conferentie zullen vertegenwoordigd zijn, daar onder tusschen pre sident Harding in functie zal zijn getreden. De inhoud der Duitsche Legen-voorstellen zal aan de partijen van den Rijksdag en aan den economischer» raad worden medegedeeld, al vorens ze zullen worden ve.zonden. De rijks dag zal dan riet bijeenkomen, daar het open baar behandelen van de kwestie ondoelmatig en schadelijk geacht wordt. Minister Simons zal van zijn bezoek te Stut- gart gebruik maken om daar Zondag een groole politi'ke redevoering te houden. Hij zal onder meer de jongste verklaringen van Lloyd George beantwoorden. Di verzekering werdt gewuurbergd deer de HelUadiehs Algemene Veneberlagibuk le Rehledam. Berichten uit Geneve melden, dat de sec re- Zuid-Afrika en het succes van generaal Smuts, taris-generaal van den Volkenbond geprotes- kan worden Opgemerkt, dat bij de vorige ver teerd heeft tegen de weigering der Zwitsersche kiezingen generaal Smuts' Zuid-Afrikaansche regeering om den doortocht der Volkenbonds- partij, toen nog niet samengesmolten met de troepen door Zwitserland toe te staan. Unionistische partij, 40 zetels wist te bemachti gen, tegen de Nationalisten 45. De Unionisten, onder Sir Thomas Smartt, kwamen onlangs overeen Smuts te steunen. De Unionistische partij is toen met de Zuid- Afrikaansche samengesmolten tot de „Sappen", die thans verzekerd zijn van een meerderheid in het parlement. bQ niUu vaa «es wijsvinger j bq vevllei ni eiken »4«- ni vinger i BELGIE. De commissie voor buitenlandsche aangele genheden van Kamer en Senaat heeft gister de besluiten van de geallieerde conferentie van Parijs behandeld. De minister van buitenlandsche zaken, Jas- par, hield een rede, waarin hij wees op de rol van bemiddelaars, welke de Belgische gedele geerden te Parijs hebben gespeeld, terwijl hij verklaarde, dat hij de overtuiging had, dat Duitschland door de noodige fiscale maatre gelen te treffen, zal kunnen betalen hetgeen de geallieerden eisehen. De voorzitter van de Kamer, Brunet, wensch- te daarop de Belgische gedelegeerden geluk met de rol, die zij te Parijs hebben vervuld, waarbij Hymans zich aansloot, die tevens ver klaarde, dat het van groot belang voor België is, om deel te nemen aan de conferentie, welke op 21 Februari te Londen zal worden gehou den, ter behandeling van de Grieksch-Turk- sche kwesties. Hymans zeide Hoewel wij niet direct be trokken zijn bij de te behandelen kwesties, is de commissie toch van oordeel, dat België de uitnoodiging van de geallieerden, om aan de conferentie van 21 Februari deel te nemen, moet aannemen. Jaspar deelde vervolgens mede, dat België niet zal deelnemen aan het financieele consor tium, dat steun aan Oostenrijk zal verlcenen. Hymans hield vervolgens een rede, waarin hij zeide, zicli te verheugen over de bevestiging van de eenheid der geallieerden, waarvan de besluiten van Parijs de resultaten zijn. Wat voorts den getroffen sancties betreft, spreker keurde de besluiten over het algemeen goed, maar zou den voorkeur geven aan de in voering van een belasting- en douaneregeling in het bezette gebied, ten voordeele van de ge allieerden. Jaspar deelde daarop mede, dat volgens de besluiten van Parijs, België op een totaal be drag van 8'/2 milliard goudmarken kan reke nen, waarbij dan nog zijn aandeel in den tax op den Duitschen uitvoer komt. OOSTENRIJK EN DUITSCHLAND. Uit Weenen meldt men Staatskanselier Mayr heeft in de grondwets commissie rapport uitgebracht over de houding der Entente ten aanzien van de kwestie der aansluiting hij Duitschland. Naar de bladen vernemen, bevestigden, zijn als vertrouwelijk afgelegde verklaringen, dat de Entente', steunende op het verdrag van St. Germain, zich krachtig iieeft uitgesproken te gen de aansluiting en gedreigd heeft met re presailles, voor het geval, dat deze waarschu wing in den wind zou worden geslagen. DE WILNA-KWESTIE. De Litausche bladen melden, dat de Sovjet- vertegenwoordiger te Kowno bij de Litausche regeering geprotesteerd heeft tegen een even- tueele komst van een internationaal troepencon- tingent m het Wdna-gebied, daar deze troepen Sovjet-Rusland vijandig gezind zijn. Hij heeft de Litausche regeering verzocht, maatregelen te nemen, om de komst van dit internationaal troepen-contingent te beletten. ENGELAND. Het aantal werkloozen hier te lande, dat bij de arbeidsbeurzen is ingeschreven, bedroeg in de week tot en met 4 Februari 1.108.000. SPANJE. In verscheidene fabrieken te Barcelona moet de arbeidstijd ingekrompen worden. In alle in dustrieën neemt de vrees voor een economische crisis toe. (Naar het Duitsch). 6 „Neen, heer, antwoordde de portier en wendde zich daarna tot den vreemdeling hier is de gevangene. Hij liet hen alleen en sloot de deur, zonder de scherpe stem van den grijsaard te hooren, die zeide: „Wanneer het niet de kapitein is, wil ik niemand ont vangen.!' De vreemdeling bleef J>ij deze woorden aan de deur slaan, en de grijsaard, die zich alleen waande (hij had zich nog niet omge wend) verviel in zijne stille mijmering. Eensklaps riep hij uit „De kapitein heeft mij zeker verlaten en verraden De menschen. de menschen zijn evenals het stukje ijs, dat een Arabier voor een diamant hield hij borg het 1,1 zijn reiszak en later vond hij slechts een weinig water. Ik ben niet als die menschen, zeide de Vrecmdf;lmg. hier°9 Umacker st°ncI schielijk op Wie is een i fW'C beluistert mij Is het wellicht de anclere handlanger van dien Gulden- ZUID-AFRIKA. In verband met de tot heden bekende resul- 1 taterv der algemeene parlementsverkiezingen in lew. Spreekt geen kwaad van den vice-koning, heer graaf. Heer graaf noemt hij mij om zoo mij te vleien. Hij doet vergeefsche moeite ik ben niet meer machtig. Hij, die tot u spreekt, heeft u nooit machtig gekend en niettemin is hij uw vriend. Dan verlangt hij zeker nog iets van mij de herinnering, die men ongclukkigen toedraagt kan men afmeten naar de verwachtingen, welke men van hen koestert. f Ik moest mij veeleer beklagen, edele graaf want ik heb aan u gedacht en gij hebt mij vergeten. Ik ben Ordener.l' Een straal van vreugde schitterde in de matte oogen des grijsaards, een glimlach, dien hij niet kon bedwingen, scheidde zijn witten baard, evenals de zonnestraal die door de wolken breekt. Ordener wees welkom, Ordener! Wees gelukkig, omdat ge een armen gevangene indachtig zijt Maar, vroeg Ordener, hadt ge dan niet meer aan mij gedacht Ja, ik had u vergeten, zei Schumacher weer in zijne sombere stemming terugval lende, evenals men een koel windje vergeet, dat ons verfrischt en voorbijgaat, wanneer het geen orkaan wordt, die ons den schrik om !t harte slaat. GRIEKENLAND. Volgens de Grieksche bladen heeft de Hooge Britsche Commissaris te Constantinopel, uit naam van zijn regeering aan het Patriarchaat me degedeeld, dat slechts tot do officieel erkende Grieksche- regeering het verzoek is gericht, om een delegatie naar de Londensche conferentie te zenden. De gezanten van Engeland, Frankrijk, Italië, Roemenië, Servië en nog andere landen hebben gisteren hun opwachting gemaakt op het mi nisterie van buitenlandsche zaken, ten einde hun gelukwenschen aan te bieden aan den nieu wen Grieksc.hen minister-president Kalogero- poelos. AMERIKA. De immigratie-commissie «it der Senaat heeft met algemeene stemmen de wijziging van de immigratie-wet goedgekeurd, die gisteren is vermeld. Men meent, dat als deze maatre gel wet wordt, liet maximum aantal vreemde ling, dat jaarlijks in de V. St. uit Europa wordt toegelaten, 300.000 zal zijn. AMERIKA EN ENGELAND. Naar aanleiding van het geruchtmakend bericht, dat te New-York uit Londen was ontvangen over een gespannen verhouding met Engeland, meldt H.N. Het blijkt dat Sir Auckland Geddes, de Engelsche gezant in de Vereenigde Staten, een particulier onderhoud had met Ameri kaansehe jouriialisten te Londen, die een onjuiste vertolking hebben gegeven van zijn opmerkingen en het bericht naar Amerika seinden. De uitleg, die spoedig volgde aan gaande dit misverstand, heeft een betuiging van wederzij dsche vriendschap in de pers aan heide zijden van den Atlantischen Oce aan veroorzaakt, pe Engelsche bladen wij- jen op de ongeloofwaardigheid en grappig heid, die de Amerikaansehe pers in het denk beeld alleen vond, dat eenige aangelegenheid tusschen de twee landen zou kunnen leiden tot een "breuk in de vriendschap. De Times verheugt zich er over, te zien hoe volkomen de algemeene meening in de officieele wereld van Washington en in het Amerikaansehe congres zich aan de zijde schaart van hen die van oordeel zijn, dat zulk een breuk ondenkbaar is. De Mor ning Post verhaalt de reeks van eerbewij zen onlangs aan den Britschen admiraal Bailey, getoond, toen hij de Amerikaansehe vloot in den Stillen Oceaan bezocht. Bailey had tijdens den oorlog de schepen gecommandeert die Queen- stown tot basis hadden met inbegrip van de Amerikaansehe oorlogsschepen. Het blad haalt de woorden aan van een voornaam Amerikaansch marine-officier alsvoorbeeldderdieperebeteekenis van de verwelkoming van Bailey. Redelijk denkende en verantwoordelijke lieden in dit land erkennen, dat volken, die dezelfde beschaving, taal, tradities en idealen bezitten, zijn gehouden samen te gaan om zich met elkaar te verstaan, om op te treden tegen een eventueel krachteloos maken der groote redelooze, ziedende krachten van de kolk van strijd en anarchie. De Daily Express zegt dat de algemeene teekenen van ongeloovigheid die de beide landen toonden tegenover de beweringen over een breuk, slechts het bewijs zijn voor een onverbreekbare vriend schap. ALLERLEI RUSLAND EN JAPAN. I it Wladiwostok meldt men Generaal Tachibana, de nieuwe Japansche opperbevelhebber in Siberië, heeft verklaard, dat de Japansche troepen in Siberië een strikte neutraliteit teil opzichte van de Russische bin- nenlandscbe politiek in acht zullen nemen. De tegenwoordigheid van de Japansche troepen in Siberië heeft ten doel de Japansche onder danen te beschermen en ordeverstoring in die streken, waar de Japanners bezittingen hebben, te voorkomen. Blijkens een officieele mededeeling van het ministerie van landsverdediging bedraagt het aantal gesneuvelde Belgische officieren 1433.418 sneuvelden in 1914, 150 in 1915, 119 in 1916, 147 in 1917, 599 in 1918. Onder hen telt men 4 luitenants-generaal, 3 generaal-majoors, 11 kolonels, 14 luitenant-kolonels, 58 majoors, 199 kapitein-kommandants, 146 tweede kapi teins, -293 luitenants, 623 onderluitenants, 15 aalmoezeniers, 53 regimentsartsen, 2 apothe kers, 8 veeartsen, 4 auditeur^ en griffiers. De ministerraad te Belgrado heeft de na langdurige onderhandelingen opgestelde voor- loopige handelsovereenkomst tusschen Duitsch land en Joego-Slavië, aan de totstandkoming waarvan door den ministrial-director Von Stock- Graaf van Griffenfield, hernam de jon ge man, vertrouwdet gij niet meer op mijne terugkomst Dc oude Sehumacker rekende daar niet meer op, maar er is hier een' meisje, 't welk mij zeide dat het heden, den 8stcn Mei, juist een paar jaar geleden was dat ge vertrokken waart. Ordener beefde. Wat, groote God zou het uwe Ethel zijn, edele graaf? Wie anders Heer graaf, heeft uwe dochter de maan dan sedert mijn vertrek geteld O, wat heb ik droeve dagen doorgebracht Ik heb ge heel Noorwegen afgereisd van Ghristiania tot. Wardhaus, maar mijne schreden leidden mij weer naar Drontheim. Maak gebruik van uwe vrijheid, jonge man, zoolang gij ze genieten kunt. Doch zeg me eindelijk eens, wie ge zijt. Ik zou u, Ordener, graag onder eenen anderen naam kennen. De zoon van een mijner doodsvijanden heet ook Ordener. Wellicht, heer graaf, koestert de doods vijand voor u meer genegenheid, dan gij voor hem. Gij ontwijkt mijne vraagmaar !t is wel, bewaar uw geheim wellicht zou ik moeten hooren dat de vrucht, die den dorst lescht, te vens een gift is, dat doodt. Graaf zei Ordener met eene stem, die trilde van ontroering. I Graaf herhaalde hij op een toon van verwijt en medelijden. Moet ik op u vertrouwen, antwoordde Sehumacker, gij, die altijd in mijne tegen woordigheid den handschoen opnaamt voor dien ellendigen Guldenlew, De vice-koning, viel hem de jonge man ernstig in de rede, heeft bevolen dat ge in t vervolg geheel vrij en zonder bewaken zoudt zijn in den slottoren van Sleeswijk. Deze tijding heb ik te Bergen gehoord en ge zult haar weldra ontvangen. Dit is een gunst, die ik niet durfde ver wachten ik meende slechts u alleen mijn ver langen kenbaar gemaakt te hebben. Het schijnt, dat men den last mijner boeien vermindert, naarmate mijne jaren klimmen en wanneer mijne krachten geheel ondermijnd zullen wezen, zal men zeggen Gij zijt vrij. De grijsaard glimlachte hitter Irij deze woor den en vervolgde I En gij, jonge man hebt ge nog altijd Uw dwaze gedachten van onafhankelijkheid Indien ik die niet had, zou ik niet hier Hoe zijt gij te Drontheim gekomen Wel te paard. En hoe te Munckholm (Wordt vervolgd) sk f 200 sk flU flDBI£ "TftrmWiïliiriTmniMMMBMBMMBMMipMPPIM WWIIWIMI—MillllI i zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1