Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Dinsdag 15 Februari 1921. No. 12963. De Draaf en zijn Dochter. FE U I LLETON. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. ▼•flies levenslang* f s||||| veilles vu geheels 1111 Mts hand, luvsdlütai.*) Sm IJ II vaet et eog &UU u#ou 1 IUU m Mm Da vsizekeilng wmüi gewaarbgigd iaat de Hsllaadsehs Algensssne Verzrinitugsbaah ie nahledam. kQ vafllas ▼au aeu wqsvingei M vevllas alken uia- ran vlngai i Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. De Westvest, tusschen Walvisch en Keetsteeg zal voor'rij- en voertuigen vanaf Donderdag 17 Februari a.s. tot nader aankondiging ge sloten zijn. Buitenlandsch Nieuws. DE WILNA-KWESTIE. Uit Bern meldt men De Bondsraad heeft de aan het Fransche ge zantschap gerichte nota in verband met het verzoek betreffende doortocht voor troepen van den Volkenbond, die voor Wilna bestemd zijn, goedgekeurd. In tegenstelling met de door de pers verspreide berichten ziet de Bondsraad geen enkele reden om op zijn besluit terug te komen. Motta heeft niededeeling gedaan van de of ficieele uitnoodiging van" den Raad van den Volkenbond om een Zwitsersche afvaardiging naar Parijs te zenden, ten einde daar deel te hemen aan de bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond. POLEN EN ROEMENIE. De „Kurjer Poranny" verneemt, dat de Fran sche kringen ten volle het plan steunen van een defensief verbond tusschen Polen en Roemenië en dat Roemenië al het mogelijke zal doen, op dat de reis van prins Sapicha naai Boekarest en Londen met een volkomen succes worde be kroond. GRIEKENLAND. Uit Parijs wordt gemeld, dat Venizelos in een interview verschillende vraagstukken over de verhouding van Griekenland tot de mogendheden der Entente heeft besproken. Hij wees er op, dat op 't oogenblik een vrij krachtige pro-Turksche strooming in Frankrijk bestaat. Vele Fransche journalisten en politici gaan daarbij van de veronderstelling uit, dat doordien Griekenland zich te Smyrna heeft ge vestigd, Frankrijk gedwongen is een groot en kostbaar leger op te been te houden in Cicilië en Servië. Het tegendeel is echter waar. Juist omdat Grieksche troepen zich te Smyrna bevinden, is Frankrijk in staat zijn troepen in Klein-Azië tot een minimum terug te brengen. Sprekende over zijn verhouding tot koning Constantijn zeide hij, dat hij, indien hij kort voor de geallieerde conferentie naar Londen terugkeert, zich niet bij de delegaties van Karagoropoelos zal voegen, doch als Grieksch burger toch parallel met de delegatie zal werken. Deze zal te Londen bevinden, dat het voornaam ste werk reeds is verricht. Met betrekking tot den financieelen toe stand van Griekenland merkte Venizelos op, dat Griekenland's financieele toestand, se dert hij Athene heeft verlaten, spoedig slechter is geworden. Dat is echter van voorbijgaanden (Néar het Duitsch). 9 Ethel had zich langzamerhand en zachtjes uit de armen van Ordener losgemaakt. Zoo even in deze gang, zeide ze einde lijk ontweekt ge mij toch, mijn Ordener Ik ontweek u niet ik was als een on gelukkige blinde, die plotseling het gezicht terugkrijgt en een oogenblik de oogen van 't stralende zonlicht afwendt. Veeleer op mij is uwe vergelijking toe- Passelijk, want gedurende uwe afwezigheid bad ik slechts het geluk de tegenwoordig heid van eenen ongelukkigen te genieten, van vader. Met hem te troosten bracht ik lanSe dagen door, en, voegde zij er bij, de lasgeQ ^eersfaande, met op u te hopen. Ik Wa vader eenige fabelen voor en twijfel^ ^em aan roe^ahen hoorde tPnen'las ik hem het Evangelie, opdat rruuste niet aan den Hemel zou twijfe- aard,. Griekenland heeft een schitterende toe komst. Als het verdrag van Sèvres wordt uit gevoerd, kan het Grieksche leger in Klein- Azië tot drie divisies worden verminderd, waar door de uitgaven belangrijk besnoeid zullen kun nen worden. Het is te verwachten, dat, zoo het verdrag van Sèvres gehandhaafd blijft, Engeland en Frankrijk de credieten weer zullen openen, welke in 1918 zijn toegestaan en waarvan slechts een klein gedeelte is gebruikt. Moch ten deze credieten definitief worden terug getrokken, dan zal de nationale bank een ongedekte schuld hebben van 150 millioen dollar goud of, indien het door Amerika ver strekte gedeelte van 50 millioen buiten be schouwing blijft, van 100 millioen, omdat de nationale bank op grond van deze credie ten bankbiljetten heeft uitgegeven.Definancieele vooruitzichten zullen donker blijven, zoolang het verdrag van Sèvres niet is uitgevoerd en zoolang Amerika geen vrede met de vroegere vijanden heeft gesloten. CHINA EN DUITSCHLAND. Reuter meldt uit Peking, dat de niet-offi- cieele onderhandelingen tusschen Peking en Berlijn over het sluitenvaneenChineesch-Duitsch handelsverdrag op het doode punt zijn gekomen. Het schijnt,dat Duitschland er op aandringt als ineestbegunstigde natie behandeld te worden, betoogende dat Amerika bereid was, het een zoodanige behandeling ten deel te doen vallen. De Chineesche regeering antwoordde, dat zij den afloop der Amerikaansch-Duitsche onderhan delingen wilde afwachten en niet verlangde vóór de andere geallieerden de betrekkingen met Duitschland te hervatten. AMERIKA. De ,,Times"-correspondent te Washington meldt De Senaat maakt heden een aanvang met de behandeling van de nood-tariefwet, die beoogt, een beschermenden muur om den Amenkaan- schen landbouw op te richten, en deze week zal het debat vrij zeker licht verspreiden over de beginselen van de algemeene tariefpolitiek. Het initiatief voor de geheele financieele wet geving berust bij een commissie uit het Huis van Afgevaardigden, bestaande uit vijftien republikeinen en tien democraten. De voor zitter van de commissm is de protectionist Ford- ney, die het algemeen tariefvoorstel zoo spoe dig mogelijk wenscht door te voeren en te ken nén gaf, dat na het voorloopig onderzoek de opstelling van het wetsontwerp op 21 dezer kan aanvangen. De meerderheid der republi- keinsche commissieleden is daar echter sterk Legen gekant en de mogelijkheid van een twee spalt kan de tariéfplannen sterk beinvloeden. De tegenstanders van Fordney zeggen, dat het tarief niet zoodanig verhoogd kan worden, dat het meei dan 17 van tie staatsinkomsten kan opleveren en dat de andere belastingen, vooral die op de spoorwegtarieven en -vrach ten, grondig moeten worden herzien en zoo mogelijk moeten worden afgeschaft, daar zij een belemmering voor den handel opleveren. Vervolgens zeggen de tegenstanders van len. Ook sprak ik hem over u en dan zweeg hij, omdat hij u bemint. Doch te vergeefs sloeg ik de reizigers gade, die aankwamen, en bespiedde de schepen, die in de haven het anker uitwierpen. Dan schudde hij het hoofd met eenen bitteren glimlach en ik ween de. Deze gevangenis, waarin ik tot hiertoe mijn leven gesleten heb,walgde mij tegenofschoon mijn vader er was, want gij waart er niet en ik wenschte eene vrijheid, die ik nog niet ken de. Er lag in de oogen van 't meisje, in hare naive teederheid, in hare zachte ontboeze ming eene behoorlijkheid, die haar in de oo gen van Ordener tot het schoonste wezen maakte, dat te goed en te rein was voor deze aarde. En ik, zeide hij, ik wil niet meer die vrij heid genieten, welke gij niet deelt. Hoe Ordener, hernam Ethel levendig, zult gij ons niet meer verlaten Deze woorden verplaatsten den jongen man Weer in werkelijkheid. Mijn Ethel, heden avond moet ik u ver laten. Morgen kom ik terug en zal u morgen nog verlaten, tot dat ik terug kom, om nooit meer van u te scheiden. Helaassnikte het meisje, mog vertrek- Fordney, dat, wanneer de wisselkoers geen vas- teren vorm aanneemt, Amerika het ingewikkel de stelsel van ad valorem-rechten wel dient te aanvaarden. Er wordt thans een poging ge daan om Harding te bewegen, hetzij in zijn gro- gramrede of in zijn eerste boodschap aan het Congres, dit standpunt in te nemen. Het gevaar, dat een haastige tarievenwet zou opleveren, valt af te leiden uit de ervaring opgedaan bij de Pagne-Aldrich-wet, welke werd aangenomen in het begin van het bestuur van president Taft, aanleiding gaf tot scherpe cri- tiek en tot de vorming van de progressieve par tij en den val van Taft leidde. Personen, die onlangs met Harding spraken, deelden den correspondent mede, dat die erva ring veel invloed op het standpunt van Har ding zal uitoefenen. De correspondent komt tot de conclusie, dat de tariefhervorming waarschijnlijk voor de buitenwereld veel gunstiger zal uitvallen dan aanvankelijk werd vermoed. Hooge invoerrech ten zullen misschien veroorloofd worden voor waren, die niet direct door de verbruikers wor den betrokken, zooals verfstoffen, waarvan de productie voldoende zal worden beschermd om buitenlandsche concurrentie, in het bijzon der de Duitsche, uit te schakelen. Doch nu loonsverlagingen onvermijdelijk zijn om de Amerikaansche industrie weer op de been te helpen, zoo besluit de correspondent, zullen de republikeinen hun tegenstanders niet licht het wapen in de hand geven dat de kosten van het levensonderhoud door hooge tarieven zou den worden opgevoerd. ALLERLEI- De „Daily Chronicle" zegt dat er aanwij zingen zijn dat de ernstige stagnatie voorbij is. In Zuid-Wales hervatten gister meer staal - en blikfabrieken het werk. De opvattingen zijn ook optimistischer tengevolge van betere handels berichten uit het buitenland. Te Chatham is weer een groot Duitsch droog dok uit Wilhelmshafen aangekomen voor her stel, verder vinden honderden werk bij het sloo- pen van Duitsche duikbooten. De Londensche bladen melden, dat de Prins van Wales einde October aan boord van de Renown voor zijn uitgestelde bezoek aan Indië zal vertrekken. Prins Sapieha, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, is gisteren te Londen aangekomen. Het eerste doel van zijn bezoek is het overhandigen van zijn terugroepingsbrieven als Poolsch gezant aan den koning. Deze for maliteit is nog niet vervuld, wegens zijn over haast vertrek uit Londen eenige maanden gele den.Sapieha bracht in den namiddag een niet- officieel bezoek aan het ministerie van buiten landsche zaken en bespak met Lord Curzon verschillende aangelegenheden. Binnenland. Nederland en de H. Stoel. Naar wij vernemen, bestaat het voorne men, eerst in den a.s. zomer een beslissing te ken. Nog eens, beminde Ethel, weldra zal ik terugkomen om u aan dezen kerker te ont rukken of mij er met u er in te begraven. Gevangen met hemzeide ze zacht. Ach bedrieg mij niet, mag ik zulk een geluk hopen Welken eed wilt gij wat verlangt ge van mij riep Ordener zeg mij Ethel, zijt ge niet de mijne. En in verrukking drukte hij haar aan zijne borst. Ja, ik ben de uwe lispelde zij nauwelijks hoorbaar. Twee edele en reine harten klopten aan elkander en werden nog edeler en reiner. Op dit oogenblik weerklonk een schater lach, vlak bij hen. Een man, in een mantel gehuld, waaronder hij een lantaarn te voor schijn haalde, wier glans het verschrikte ge laat van Ethel en de fiere trekken van Or- derner verlichtte, was hen ongemerkt op eenige schreden genaderd. Ha ha een verliefd paartje dat had ik niet gedacht, heer vreemdeling Onze lezers hebben zeker den luitenant herkend den bewonderaar van Scundery. Hij kwam zijn nachtelijke ronde in den slottoren nemen in de al- of niet-vervanging van onzen huidigen gezant bij den H. Stoel. (Tijd.) Nederland en de Sorbonne. Naar de „Msb.l' verneemt, bestaat het voor nemen, om aan deSorbonnen te Parijs een leer stoel te openen over Hollandsche cultuur. Het ligt niet zoozeer in de bedoeling, om een be paalden Hollandschen professor naar Parijs te doen komen, doch men wil volledige leergan gen instellen, die omvatten geschiedenis, we tenschap en kunst, en waarvoor achtereenvol gens verschillende Nederlandsche deskundigen naar Parijs zullen komen, om voordrachten te geven. Op welke schaal de plannen uitge voerd zullen worden van dit, uit den aard der zaak zeer kostbare en voor ons land hoogst belangrijke, voornemen, hangt af van de finan cieele middelen. De Sorbonne zelf is niet rijk genoeg om het geheel te bekostigen en men tracht dan ook van particuliere zijde geld te bekomen tot het stichten van een fonds, dat de bijdrage van de Sorbonne kan aanvullen. In de Parijsche wetenschappeijke kringen hecht men zeer aan het tot stand komen van dit plan, waardoor men in staat zal zijn de Parij sche universiteit weer meer op de hoogte te brengen van de Nederlandsche kunst. Uitvoer van eieren gehandhaafd. Uit de meest betrouwbare bron verneemt het „N. v. d. D." dat de minister van land bouw den uitvoer van eieren niet zal beperken. In de eerste plaats zijn de prijzen weer dalende, dan neemt de aanvoer gestadig toe. Verder is 't noodig, dat wij de Engelsche markt weer trach ten te bezetten, waarvoor nu de beste tijd is, om dat de Deensche eieren nog maar schaarsch in Londen worden aangevoerd. En ten slotte zou een uitvoerverbod in de eerste plaats de kleine zandboeren treffen zij voeren de meeste eieren aan en deze boeren maken toch al een zeer slechten tijd mee. Daarom laat de minister den uitvoer vrij. De nieuwe middenstandspartij. Aan het reeds meegedeelde over de van uit Utrecht te vormen nieuwe Middenstandspartij kunnen wij toevoegen, dat de afdeeling Utrecht van de oude (nu de fusie is ingetreden) Midden- standspartij zich op het standpunt, stelt, dat de middenstanders rechtstreeks aan de verkiezin gen voor de overheidscolleges moeten blijven deelnemen. De afdeeling is vóór het b'ehoud van een zelfstandige, uitsluitend politieke Mid denstandspartij en kan niet accoord gaan met de wijze waarop de Middenstandspartij nu in de fusie te loor baat, daar bij het samenstellen dezer fusie men het standpunt heeft ingenomen, dat de economische vraagstukken behandeld kunen worden in de resp. Neutrale, Christe lijke en R.K. Middenstandsvereenigingen cn de behandeling van politieke vraagstukken, zoo mede het bevorderen van het verkozen krijgen van Middenstandscandidaten door de midden standers nagestreeft kan worden in hunne res pectievelijke kiesvereenigingen. Op de statuten der nieuwe partij is bereids de koninklijke goedkeuring gevraagd. Zoodra die is ingekomen, zal men het politiek program maken en toen hij de gang passeerde, ver nam hij een geluid van ^temmen en zag een paar zwarte gestalten zich bij 't flauwe licht bewegen. Stout en nieuwsgierig als hij was, verborg hij zijne lantaarn onder den mantel, en naderde op de teenen de twee gestalten, die hij door zijnen ruwen schaterlach onaan genaam uit hunne zoete droomen wakker schudde. Ethel maakte eene beweging om Ordener te ontvluchten, doch onwillekeurig naderde zij weer, als of zij bescherming wilde zoeken aan zijne borst. Wee hem riep Ordener, die u verschrikt en beleedigd heeft, mijne Ethel. Ja, waarlijk, zei de luitenant, wee mij, wanneer ik het ongeluk had uwe dulcinea te verschrikken. Luitenant, sprak Ordener op hoogen toon, ik verzoek u te zwijgen. Vreemdeling hernam de officier, ik ver zoek u te zwijgen. Begrepen riep Ordener met donderend- de stemkoop uwe vergiffenis door stilzwij gen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1