Xr:Jrde'en nUve~rheid'bv- Kamers van Koophandel. nude Middenstartdspartij. overnemen, met wijziging van enkele punten, voor zoover de veranderde tijdsomstandigheden dit noodzake lijk maken. Zoo zal o.a. veranderd worden het onderdeel van het program betreffende den godsdienst. Dit zal worden verruimd in dien zin, dat de volledige vrijheid van handelen dei- leden ten aanzien van godsdienstige kwesties, die in de overheidslichamen aan de orde kun nen komen, wordt gewaarborgd. Een „monument voor leger en vloot." B. en W. van Den Haag, hebben bij den Raad een voorstel ingediend om te besluiten, aan de Nederlandsche vereeniging „Ons leger!' en de Kon. Nederl. Vereeniging „Onze Vloot" vergunning te verleenen om een „Monument voor Leger en Vloot" op te richten op het ter ras ten Zuid-Westen van het Kurhaus. Het monument zal dienen ter herinnering aan de diensten door leger en vloot aan den lande bewezen gedurende het tijdperk vanAue 1914 tot Dec. 1918. Federatie;van l(. K. Werklieden ver eenigingért en de heeren P. Dobbelman, L. de Gruyter, F ■Jurgens en J. C. L. van der Lande, allen in dustrieel te Nijmegen. De verminderde in- en uitvoer. Het Centraal bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de waarde van den invoer in Januari 1921 heeft bedragen (zonder goud en zilver) 214 millioen gulden, die van den uitvoer 116 mil lioen gulden. In December 1920 was de uitvoer 299 en de uitvoer 157 millioen gulden in Januari 1920 de invoer 256 en de uitvoer 136 millioen gulden. De vermindering in invoer bedroeg dus tegenover December 1920 85, tegenover Januari 1920 42 millioen guldenin invoer tegenover December 1920 41, tegenover Ja nuari 1920 20 millioen gulden Jhr. de Savornin Lohman. Het Chi. Historisch Weekblad „Koningin en - Vaderland!', onder hoofdredact;e van het Twee de Kamerlid, den heer Snoeck Henkemans, deelt nog eemge bijzonderheden mede over het besluit van Jhr. de Savornin, Lohman als Tweede Kamerlid af te treden In een brief aan de Christelijk-Histori- sche Kamerclub, die denzelfden ochtend aan mr. Schokking werd ter hand gesteld, gaf de heer Lohman aan zijne naaste po litieke vrienden van zijn ontslagneming kennis, waarbij hij tevens mededeelde met niemand over dit besluit te hebben ge sproken, eer het tot uitvoering kwam, tén einde zich te onttrekken aan elke bemoei ing van derden, die hem zou kunnen doen wankelen bij het vaststellen van een be sluit dat hij na ernstig en biddend over leg, meende te moeten nemen. Het blad wijst er dan op, dat d-'t aftreden nog geen afsche d van het pol t-eke leven be- teekent, doch dat mr. Lohman zijn taak als dagbladle'der nog voortzetten zal. Nederlandsche paspoorten. Houders van Nederlandsche paspoorten wor- dern er met nadruk aan herinnerd, dat zij hun paspoorten in behoorlijken toestand moeten be waren. Niet alleen kunnen allerlei moeilijkhe den uit verlies van hun paspoort voortspruiten doch zulke moeilijkheden kunnen ook voort- j spruiten uit het in slechten staat geraken van paspoorten. Zoo mogen de Belgische autoriteiten slechts paspoorten viseeren, die in behoorlijken staat zijn gehouden. Ook mogen de Belgische autoriteiten sinds 1 Febr. niet meer paspoorten viseeren, waarin bladzijden zijn ingelascht of zijn toegevoegd of waaraan bladzijden ontbre ken. begrijpelijk na hetgeen gebeurd is. In denk er evenwel niet aan mij aan te sluiten bij een andere partij om de eenvoudige reden dat ik niet van beginsel veranderd ben. Ik ben en blijf sociaal-democraat, zij het dan ongeorga niseerd. Ik heb nog een spreekbeurt te vervullen over de vakbeweging en die gaat gewoon door, evenals mijn cursus aan de Volksuniversiteit. Ware ik van beginsel veranderd, dan zou ik dat zeker niet doen. Men zegt van mij, dat ik idealistisch ben welnu, mijn idealen heb ik niet verloren, niettegenstaande alles wat ge beurd is. Wat gaat u doen in de toekomst om in uw levensonderhoud te voorzien. Ik weet het nog niet, antwoordde dr. Van Leeuwen. Ik doe allereerst de loopende zaken als wethouder af, totdat mijn opvolger be noemd zal zijn. Vermogen heb ik niet, daarom zal ik trachten een werkkring te vinden en bo vendien heb ik de laatste jaren veel materiaal verzameld, waarvoor ik wellicht thans den tijd zal vinden om dat te verwerken. Toen dr. Van Leeuwen een tiental jaren ge leden Schiedam verliet, waar hij de leider der S.D.A.P. is geweest, schreef hij in „De Moker!' dat de burgerlijke partijen hem„tot bloedens" toe vervolgd hadden. Nu hebben zijn eigen partij genooten hem „geguillotineerd" den dus de handel en industrie niet in eenïge Kamer van Koophandel vertegenwoordiging Bovendien staat elke Kamer te veel op zich zelf en ontbreekt de gelegenheid, om onder ling van gedachten te wisselen, waardoor de ad viezen meer eenheid zouden vertoonen, en aan waarde zouden winnen. Verder bepalen de ge- meentenjaarlijks het bedrag, dat op de begroo- g zal worden uitgetrokken voor de kosten van de Kamers. Onze gezant te Madrid. Naar het Corr. Bur. verneemt, kan eerst daags de benoeming worden verwacht van Jhr. Melvil van Carnbee, gezant ter beschikking, tot Hr. Ms. gezant te Madrid, ter vervanging van den heer Van Vollenhoven, die naar men weet, uitslag uit diplomatieken dienst heeft verzocht. De opgelegde schepen. Wij vernemen, dat binnenkort verscheidene r opgelegde schepan weer in de vaart zullen komen. Een vijftal -'s bevracht om erts te halen van Noorwegen, terwijl verschillende andere een reis naar Zuid-Amerika gaan doen om graan naar Nederland, Duitschland en Scandinavië te bren gen' ,,M.a.b.! Melkvraagstuk. Naar wij vernemen, heeft oud-minister Post- huma, die als nieuwgekozen voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond, de jongste vergadering van de Staatscommissie tot bestudeering van het melkvraagstuk bij woonde, in den aanvang dier zitting medege deeld, dat hij sprekende namens de corporatie welke hij vertegenwoordigde, zich verklaarde tegen alle regeeringsbemoeiing op het gebied van de zuivelproductie. Naar aanleiding van deze, voor velen onver wachte uitspraak, maakte de Utrechtsche wet houder, die in deze staats-commissie zitting heeft, de opmerking, dat de voorzitter Posthu- ma, van den Zuivelbond (F. N. Z.) thans heel anders spreekt dan destijds minister Posthu- ma, toen hij verantwoordelijk was voor een onbelemmerde melkvoorziening, waarop de oud- minister bij interruptie te kennen gaf, dat de omstandigheden veranderd waren. De Utrechtsche wethouder betoogde vervol gens, dat, ook al waren de omstandigheden eenigszins veranderd, niemand zou durven be weren, dat de toestanden in de zuivelindustrie er op het gebied der melkvoorziening thans reeds normaal genoemd kunnen worden. Wij vernamen voorts, dat de meeningen der leden van bovengenoemde Staats commissie, over de vraag, of ook verder zekere controle van overheidswege wenschelijk zou zijn, zeer uiteenliepen. Er is een categorie, waartoe wethouder De Miranda van Amsterdam, behoort, die be vreesd is voor trustvorming, indien alle han del en export voor melk en zuivelproducten wordt vrijgelaten. Daartegenover betoogden de voorstanders van algemeene vrijheid, dat toch eens een einde moet komen aan de o'nge zonde bijslag politiek, terwijl anderen, die geen bepaald „pro" of contra" in zake staats- bemoeiiing voorstaan, het „wel eens willen wa gen de melkvoorziening thans vrij te laten. (Tel.) Het eerste lustrum der Katholieke Jonge Werkgeversverecniging. Naar men ons meedeelt, viert de Katholieke Jonge erkgeversvereeniging op 5 Juni a.s. haar eerste lustrum. Aan deze lustrumviering zal een propagandistisch streven om aan het doel dezer sympathieke Vereeniging meerdere be- kendheid te geven, ten grondslag liggen. Er heeft zich reeds een eere-comité gevormd bestaande uit: Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van !s-HertogenboschZ. Exc. Mr.' P. J. Aalberse, minister van Arbeid J. B. van Dijk, voorzitter der Alg. R. K. Werkgevers- vereeniging, Henri Hermans, voorzitter der Dr. van Leeuwen uit de S. D. A. P. De „lel.! meldt om het uittreden van dr van Leeuwen uit de Soc. Dem. Arb. Partij het vol gende In verband met het uittreden uit het po litieke leven van wethouder dr. J. van Leeuwen en de groote belangstelling die omtrent deze zaak in en buiten Utrecht bestaat, hebben wij hedenavond met den aftredendenwethouder een onderhoud gehad. Zonder op alle tegen hem te berde gebrachte grieven door de soc.-dem. raadsfractie en het federatiebestuur der S.D.A.P. in te gaan daar hij de gelegenheid daartoe zal hebben in zijn verweerschrift wees dr. Van Leeuwen er op, dat zijn uittreden uit de S.D.A.P. den gemeenteraad, de Prov. Staten enz. niet' on verwachts gekomen is. De leden der S.D.A.P. zeide hij, heb ik eenige weken geleden, op de eerste vergadering waarin de grieven tegen mij besproken werden, medegedeeld, dat een motie van wantrouwen of afkeuring tegen mij aangenomen, voor mij zou beteekenen een be danken voor alle partijfuncties en een uittreden uit de partij. Niet als dreigement deed ik de mededeeling, doch voor mij staat vast, dat eert dergelijk votum de vernietiging van een stuk levenswerk gedurende 23 jaren betee- kende. En waar nu de uitspraak van de fede ratievergadering een opzeggen van het ver trouwen beteekende, daar blijft voor mij geen anderen weg open. Verschillende leden meenden, dat door het be- anken als lid van de partij de konsekwentie te ver getrokken is, doch ik acht het onmoge lijk om na een dergelijk votum langer samen te werken, met de menschen die mij, figuur- I lijk gesproken, geguillotineerd hebben. Ik heb zelf gepoogd een dergelijk verloop van de kwestie te voorkomen door aan het slot van mijn verdediging de volgende motie voor te stellen „De federatie Utrecht der S.D.A.P., kennis genomen hebbende van de door de Raadsfrac tie en het federatiebestuur tegen Van Leeuwen ingebrachte beschuldiging, dat deze telkens tegen de besluiten der raadsfractie en daar door tegen het partijbelang in zou handelen, en zou weigeren, met de raadsfractie het door haar noodig geachte overleg te plegenen van de door de raadsfractie en het federatiebe- I stuur daarom gestelde eisch, dat Van Leeu wen zijn wethouderschap zal neerleggen kennis genomen hebbende van de 'toelich ting van deze beschuldiging en van deze eisch door de raadsfractie en het federatiebestuur en van het verweer van Van Leeuwen daar tegen vaststellende, dat aan Van Leeuwen niet verweten is, dat hij gehandeld zou hebben in strijd met de socialistische beginselen of-met iet program der partij of met het program van samenwerking met de burgerlijke partijen te Utrecht m de periode 1919-1920 doch na drukkelijk het tegendeel is geconstateerd van oordeel, dat evenmin de redelijkheid of de gegrondheid van de eisch, dat Van Leeuwen zijn wethouderschap zal neerleggen, als de noodzakelijkheid of wenschelijkheid daarvan in het partijbelang gebleken is van oordeel, dat de besprekingen hebben aangetoond, dat de verhouding van de raads fractie tot de partijgenooten-wethouders en tot de partijgenooten-commissieleden onvol doende geregeld is draagt de raadsfractie op, een regeling dier verhouding te ontwerpen en aan de federatie over te leggen, en gaat over tot de orde van den dag.!' In deze motie, vervolgde dr. Van Leeuwen, was het geschil vastgesteld, terwijl in de nu aangenomen motie niets staat dan een uitnoo- diging aan mij om heen te gaan. Met nadruk heb ik gevraagd om een uitspraak te doen over mijn motie, doch zij kwam niet in stemming. Zij werd met besproken, omdat de guillotine werken moest We vroegen dr. Van Leeuwen of hij thans geheel uit de politiek ging of wellicht zich zou aansluiten bij een andere partij Die vraag is me vandaag al meermalen gesteld. Ja, ik ga uit de politiek, en dat is toch Stads- en Gewestelijk Nieuws, Burgerwacht. De leden der. Schied. Burgerwacht worden herinnerd aan de jaarlijksche algemeene Ver gadering op Donderdag 17 dezer in den R. K. Volksbond. Het Harmonie-gezelschap „St. Am- brosius" wat wederom zoo welwillend zal zijn zoo gewaardeerde medewerking we te zeggen. Slechts leden hebben toegang op veftoon van hun legimitatie-kaart. Slavenburg en Co's Bank. Naar wij vernemen, zal Slavenburg en Co's Bank, alhier, binnenkort een bijkantoor te Oud- Beijerland openen. Een vondst. Hedenmorgen, zoo meldt men ons, is op het werk op den hoek van de Appelmarkt en Hoog straat tijdens het sloopwerk een kistje gevonden. Over het eigendomsrecht van het kistje is ver schil van meening ontstaan tusschen de sloo- pers, de werklieden en directie van de nieuwe bioscoop, die ter plaatse zal verrijzen. De werklieden, die er met het kistje van door zyn gegaan, werden met behulp van door de auto-verhuizinginrichting Van Leeuwen be schikbaar gestelde auto's achterhaald. Het kistje is thans, in afwachting van een op lossing van het geschil, voorloopig gedeponeerd bij Loopuyts Bank, alhier. Ten nadeele van O. is uit een gang aan de Puttershoekschestraat een heeren rijwiel ontvreemd. OnderdezegemeenteiseenBelg zwervende aangetroffen. Daar hij zonder pas j of geldmiddelen ons land was binnengekomen is hij over de grenzen gezet. Gistermiddag had op de Hoog- straat een aanrijding plaats tusschen twee vracht- j wagens, met het gevolg dat het. lemoen van een I der wagens de spiegelruit van den winkel der j fa. wed. Brounts vernielden. De werkkring der Nieuwe Kamers is twee ledig naast haar adviseerende taak, krijqt zij 0ok besla ursbevoegdheden Het zal wel eentonig zijn de lezers te vermoei en met de opsomming van de verschillende be stuursbevoegdheden. Toch willen wij er enke le noemen. De Kamers zijn verplicht de functies te ver richten, welke haar door wetten of Koninklijke besluiten zijn opgedragen. De Memorie van Toe lichting noemt als voorbeeld, het besturen van entrepots. We kunnen hieraan toevoegen hel aanhouden van hel Handelsregister. De Kamers zijn bevoegd tot a. het stichten en beheeren van inrichtin gen ten dienste van handel en industrie, b.v laad-, los-, en weeginrichlingen, handelsbiblïothee- ken b. het verleenen van subsidies aan instel lingen die een algemeen belang van handel en nijverheid bevorderen, b.v. handels- en ambacht scholen, tentoonstellingen, spoor- en tramweqmaat- schappijen J c. het zich belasten met het haar opgedra gen beheer over al of nier door het openbaar gezag m bet leven geroepen inrichtingen, ten Dit zijn wel de voornaamste bevoegdheden van de Nieuwe Kamers. Er zijn natuurlijk nog andere, als het legaliseeren van handteekeniri- gen die m het Handelsregister zijn ingeschreven en het verzamelen van statistische gegevens. De uitgebreider toekenning van bestuursbe voegdheden aan de Kamers brengt mede, dat hare bestuursdaden onder hooger toezicht moeten worden gesteld. Dit toezicht zal in de eerste plaats h'erm bestaan, dat beslmten der Kamers genoemd m Art. 21 van de Wet aan de goed- keurmg van den Minister van Landbouw Nij- verhe'd en handel moeten worden onderworpen. Voorts zal de jaarlijksche begrootmg van den Minister behoeven en aan dezen jaarlijks reke- mng en Verantwoording over het gevoerde gel delijk beheer worden gedaan. Om de opgedragen taak zooals hierboven is uiteengezet op deugdelijke wijze te kunnen vervullen, zullen de Kamers over tamelijk rui me geldmiddelen moeten beschikken. De lezers van dit blad kunnen weten, dat de Handelsre gisterwet de Kamers die geldmiddelen verschaft. Becapulilalie. De wet op de K. v. K. 1920 renql een belangrijke wijziging in de organisatie der Kamers van Koophandel. De Kamers van Koophandel krijgen bestuursbevoegdheden en wor den door 'l Handelsregister financieel-slerke li chamen, die bij behoorlijke medewerking en belanq- slellmg veel voor handel en industrie kunnen doen. Gemengd Nieuws. UIT ROTTERDAM. In verband met den diefstal van" een bank biljet van 1000 op het notariskantoor van de I meren S. .en L. aan de Wijnhaven, is nog aan- gehouden de groentehandelaar van der P., die j van heling verdacht wordt. De aangehouden kantoorbediende P. G. H„ die den diefstal pleeg- i de, gaf dien man het geld in bewaring. Nog een J.rijwiel en een fonograaf, alsmede een armband I aan de vrouw van den groentehandelaar ten geschenke gegeven, zijn in beslag genomen. Alles werd van het gestolen geld gekocht. Een gestolen kruis. Voor een 14-ta1 dagen werd te Kerkrade in een herberg beslag gelegd op een te koop aangeboden prachtig gou den kruis. De waarde wordt geschat op 10000 gulden. Thans is gebleken, dat het kruis gesto len is uit de kapel van het kasteel te Harden- stein m Saksen. De dieven zijn in Duitschland gearresteerd. In een drietal artikelen is uiteengezet het ver band tusschen het Handelsregister en de Nieuwe Kamers van Koophandel, het Vereenigingskies- recht en de Evenredige-vertegenwoordiging. Niet stilgestaan is bij de taak van de Nieuwe'Kamers waarvoor wij deze keer de aandacht van de le zers vragen. Tot het verkrijgen van een juist inzicht, is het noodig eerst eens de inrichting van de oude Kamers le beschouwen Hier te lande werden gedurende de Fransche cwerheersching in verschillende koopsteden Kamers van Koophandel opgericht. Na den val van Napoleon werd de wettelijke regeling op het punt van de Kamers van Koophandel vervangen door een Nederlandsche, t.w. het reglement, vastgesteld bij Koninklijk BesluH van 8 Oct. 1814. Volgens dit reglement was de taak der Kamers zuiver adviseerend. Afgezien van enkele belangrijke wijzigingen o.a. bij Kon. Besluit van 1851 en 1896 bestaat dit regle ment nog steeds. Dit reglement schept niet een werkelijke ver tegenwoordiging van den handel en industrie. Immers het hangt van het inzicht der gemeen tebesturen af, of zij het wenschelijk achten, dat een Kamer bmnen hun gebied zal worden ge vestigd. Momenteel bestaan er dan ook belang rijke handels- en industriegebieden, die met in een Kamer vertegenwoordigd zijn. Er zijn thans h'er te lande 97 Kamers van Koophandel voor j 116 gemeenten, terwijl het totaal aantal gemeen- ten, -f- 1100 bedraagt. In -j- 100 gemeenten vip- Springenopeenrijdendentrein. De directie der Ned. Spoorwegen heeft bepaald dat reizigers, die op een reeds in. beweging zijn- den trein springen, niet door het personeel mo gen worden teruggehouden of van den trein getrokken daar daardoor het gevaar, waaraan die reizigers zich door hunne onvoorzichtig heid blootstellen, vergroot wordt en een onge val aan het personeel geweten zou kunnen wor- den. Ook mag het personeel dergelijken reizi- gers niet behulpzai m zijn, om in den trein plaats te nemen, maar moet het zich bepalen tot eene waarschuwing en zoo mogelijk proces-verbaal opmaken. Fabrieksgebouw ingestort Te Tilburg is het uit drie verdiepingen bestaan- e bijna voltooide nieuwe fabrieksgebouw van de firma Kerstens tot op den ondersten zolder ingestort. Het ongeval had plaats, terwijl de eerste steenlegging in den gevel plaats had. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats De schade wordt op 50.000.— geschat. Broekhuys gezocht. Volgens den ^Lokal Anzeiger" heeft de Nederlandsche jus titie de uitlevering gevraagd van W H Broek huys, zaakwaarnemer (den manager der Rotter- damsche Handels- en Landbouwbank), wegens „oplichting tot een bedrag van één millioen gul den Broekhuys schijnt naar het „Hbld." hierbij aanteekent, een tijdlang in Rijnland vertoefd te hebben, en thans in Berlijn te huizen. Stichting van boerderijen in et riijKssteun. Door enkele gemeentebesturen m ons land werd de gelegenheid te baat genomen °m met Rijkssteun boerderijen op te richten °P woeste gronden. De gemeente Deurne (N.-Br.), die een rij Deelgebied heeft en er met kracht naar streeft dit in cultuur te brengen, heeft de eerste drie boerderijen, gebouwd met Staatshulp, voltooid. 2ij zijn gelegen ten Oosten van den kunst- i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2