gelijk. Het zeer moeilijk vraagstuk der verhuring van kantoren en winkels zal spr. nog eens in overweging nemen. De Minister van Arbeid, de heer Aalberse, zegt dat het onlangs ingevoerde pre miestelsel reeds schitterende resultaten voor den woningbouw heeft opgeleverd. In de laatste 2 maanden zijn door spr. onge veer 7 ton aan premie verstrekt, wat neerkomt op een bouw van 8 a 900 woningen. In overleg met de woninginspectie en den ge zondheidsraad is spr. tot de conclusie gekomen, dat voor het bouwen van alcoofwoningen geen rijkssubsidie moet worden verleend. Hiermede werd evenwel deze bouw niet in verboden. Alleen in R'dam bouwt men deze nog. Dat moet de gemeente Rotterdam weten. Wel kan de minister mededeelen, dat de overgroote meerderheid van de Rotterdamsche gezond heidscommissie zich tegen alcoofbouw heeft verklaard. De aangevoerde reden, dat alcoofbouw veel goedkooper zou zijn, meent de minister te moe ten tegenspreken, aangezien hij voor zich heeft een uitspraak van deskundige personen, dat woningbouw en alcoofbouw precies evenveel kosten. De woningruimte wil de minister niet boven 22o kub. M. stellen omdat deze ruimte een besparing geeft van 100. Aangezien er 400.000 woningen noodig zijn, zal men een totale be sparing van 40 millioen krijgen. De heer M e n d e 1 s repliceert. De vergadering wordt verdaagd tot morgen 11 uur. Gemeenteraad. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Geveilde en verkochte onr. goederen. Notaris D. Boddeüs. Geveild Vrijdag 18 Febr. I. Winkel en Woonhuis enz. Broersveld 53 a-b, 53 4-6-8-io, geveild voor 20.000. II. Winkel- en woonhuis, Broersvest 147, geveild voor 3400. III. Huis en erf, Bagijnhof no. 1. en Lou- ronstraat 23 geveild voor 2100. Afslag 25 Februari a.s. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur ring van een lamp, medaille, rozenkrans Bij vinders paar dameshandschoenen, Th. de Koning, Burg. Knappertlaan 12papieren geld, B. van der Zee, Fabristraat dameshand schoen, Wed. A. Feelders, Nieuwe Haven 31 papieren geld - J. C. v. d. Heijden, Heerenstraat portefeuille met geld, A. v. Dommel, Nieuwe- Haven 163/4 ceinture van mantel, Kraan,Per- nisschestraat 7/6 melkkan, Wed. Collignon, Lange Kerkstraat 21 sigarenpijpje in etui en borstel in étui, C. Waardenburg, Boterstraat 27 ring, Mak, Laurens Costerstraat 14 portemon- naie met inh. W. v. Ooijen, Westfr. straat 46 b. papieren geld, J. v. d. Wel, Grofbaan 25/21 papieren geld, J. van Doorn, Lange Achterweg 5 kinderportemonnaie met inh. N. Tanis, Over- schiescheweg 53 wasdoek zak, A. Koorengevel, Raam 38 kinderkous en zakje, J. Dulfer, West fr. straat. 6 horloge, J. W. de Zwaan,' Beier- landschestraat 9 a. Gistermiddag omstreeks 3uur was men op de Willemskade bezig een ongeveer 900 K.G. zware stoommachine van den wal op een in de Westerhaven liggend schip over te brengen. Het gevaarte, dat eerst met een hijsch- toestel opgetrokken werd, was tot op enkele decimeters van het dek neergelaten, toen plot seling een dwarsboom brak en een der werklie den, zekere J. K., wonende Huysmanstraat aan het hoofd getroffen werd. Dr. Groenewegen ver bond de diepe wonde, waarna K. zich te voet naar huis begaf. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Vrijdag 17 Februari 1921, des' n.m. 2 uur. Voorzitter: de burgemeester, de heer A. J. Gijsen. Tegenwoordig zijn 20 leden. Afwezig zijn de heeren Boddeüs en Evers met kennisgeving, benevens <K heer Korpel. Mededeelingen. De voorzitter deelt mede, dat bij het college van B. en W. zijn ingekomen van Ged. Staten verschillende door hen goedgekeurde Raadsbesluiten. Kennisgeving. Van B. en W. voorstel tot goedkeuring van de Begrooting voor 1921 van den Handels avondcursus van de R. K. Middenstandsver- eeniging „De Planze". Goedgekeurd. Idem voorstel ter vaststelling van een ont- werp-besluit tot het aangaan eener kasgeld- leening ten hoogste groot f700.000 5 pari, rentende ten hoogste 6 's jaars. Goedgekeurd. Van de Kamer van Koophandel komt in het verzoek, om ter bestrijding van noodzake lijke kosten en van de bezoldiging, haar uit de gemeentekas nog een bedrag van 332.92 toe te zeggen. In handen van B. en W. om advies. Van Curatoren van het Gymnasium en van de Commissie voor de bevordering van de pro ductie van Levensmiddelen jaarverslagen over 1920. Deze zullen gevoegd worden bij het gemeente verslag. Van de vereeniging Wijkverpleging, afd. Pro testantenbond een verzoek, haar een subsidie te verleenen voor het tekort der rekening van het dienstjaar 1919—1920, groot 867.39. In handen van B. en W. om advies. [De zitting duurt voort). ,)V.d.Putten! liep hem achterop met, den revol ver in de hand, en met dreigementen hem te zullen neerschieten, wanneer hij een kik gaf of een vin onnoodig verroerde. Toen de chauffeur op fatsoenlijken afsta nel van, de auto was, draaide de revolverheld zich om en stapte de auto in. Onmiddellijk zette de dief den motor in bewe ging zoolang de motor op de eerste versnelling liep, ging dat nog, maar toen de bandiet pro- j beerde den motor op de tweede versnelling te doen loopen, kwam hij voor technische moeilijk heden te staan, welke voor hem onoverwinnelijk bleken. Het werd een sukkelen voor den onbekenden X. en veel verder kwam hij niet tot groot genoegen van den Nijrneegschen chauffeur die op eenigen afstand dat spelletje zag en nog steeds stille hoop koesterde de auto van zijn firma gauw terug te halen. De motoi knetterdeen weigerde maar steeds. Onderwijl kwamen er twee fietsers aangereden. Deze waren onmiddellijk bereid, den chauffeur te assisteeren bij het terughalen van de auto. Be hoedzaam trokken de drie naar de plaats, waar de auto zacht tufte en toen zij daar aankwamen, bleek de onbekende vogel v. d. Putten te zijn gevlogen. De chauffeur Need reed langs een anderen i weg met zijn heroverde auto naar de garage Bosch en Jansen in de Holtermanstraat te Nij- megen terug. Van dit geval is aangifte gedaan bij de Nij- meegsche politie. Gemengd Nieuws. A u t o-b a n d i e t e n. Woensdag omstreeks 10 uur vervoegden zich aan de garage van de firma D. de Rijk aan het Stationsplein te Arnhem twee als heer gekleede personen om een auto te huren voor een rit naar Ede. De chauffeur dei- firma Th. Sterk, reed met hen weg in een gesloten Renaultwagen. Om halftwaalf kwam de chauf feur te voet aan de garage terug, nadat hij kort te voren telefonisch had meegedeeld, dat hem de auto was ontstolen. De chauffeur was het slachtoffer geworden van twee auto-bandieten Na zijn vertrek uit Arnhem gekomen ter hoogte van het Planken Wambuis aan den Amsterdam- schen weg, gelastten zijn passagiers hem, te stoppen. Een van de twee „heeren!' gevoelde® zich onpasselijk. Zij gingen beiden aan den kant van den weg staan, en de chauffeur wachtte tegen de auto geleund op hun terugkomst. Toen het wat lang duurde, vroeg hij, of de zieke man zich al beter gevoelde. Daarop ontpopten de beide passagiers zich in bandieten. Zij gingen op den chauffeur toe, en riepen hem toe handen omhoog en dreigden, naar de chauffeur meent, met revolvers. Vervolgens lieten zij den chauffeui aan den weg staan, namen plaats in de auto en reden verder in de richting van Ede. Het vtrzoek van den chauffeur om tot Ede 1 te mogen meerijden, om van daar per trein naar huis te kunnen gaan, werd afgewezen i de „heeren!' vonden het beter, dat hij te voet i terug ging. Sterk heeft op Klein Warnsborn naar de gara ge getelefoneerd, wat hem was overkomen. Na zijn terugkomst op het stationsplein te Arnhem is de heer De Rijk onmiddellijk per auto uitgereden om de auto-dieven op te sporen Ook de politie is onmiddellijk met het doen van nasporingen begonnen. Tot dusver is evenwel nog geen spoor van het tweetal en van de ge stolen auto ontdekt. Een inval. De politie te Utrecht heeft gisterennacht een inval gedaan in een koffie huis in de Spoorstraat aldaar, waarin een aantal personen werden aangetroffen die deelnamen aa,n een hazardspel om vrij groote bedragen. De politie nam de speelbenoodigdheden in beslag, en tegen den koffiehuishouder en de bezoekers werd wegens overtreding van de Drankwet pro cesverbaal opgemaakt. Een oplichter gearresteerd. Door de recherche is gisteren aangehouden en naar Amsterdam overgebracht, alwaar hij ter beschikking is gesteld van den hoofdcommis saris van politie, zekere P. C. J. T., wonende Stationsplein, te 's-Gravenhage. De aangehoudene wordt verdacht van oplich ting op groote schaal in de provincies Noord en Zuid-Holland. Hij gaf zich n.l. uit als oprichter en eigenaar der N. V. Uitgeversmaatschappij voor de in dustrie en gaf voor, dat hij een boek zou uit geven, getiteld ,,Neerlands Fabrikaat", in verband waarmede reeds tweemaal tegen hem was gewaarschuwd door de Vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat." UIT VLAARDUVGEN. Bij de Vereeniging van Haringhandelaren waren klachten ingekomen van hare leden over de door de spoorwegmaatschappij toegepaste boete wegens verschil in aangegeven gewicht van met haring geladen wagons en vastgesteld gewicht bij naweging van die wagons door den goederendienst, alhier. Genoemde vereeniging heeft zich naar aanleiding van die klachten ge wend tot de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht en haar er op gewe- zen, dat het verschil in aangegeven en vastge steld gewicht van de wagons haring veroorzaakt wordt door de gebrekkige wijze, waarop die wagons haring moeten worden gewogen, zoodat dit verschil buiten de schuld van afzenders ligt, en deze billijkheidshalve niet veroor- 1 deeld behooren te worden tot het betalen van boeten. Hoewel de Maatschappij tot Exploita tie van Staatsspoorwegen de meening van de j Vereeniging van Haringhandelaren in deze niet deelt en zij voor de toepassing van de vracht en in voorkomende gevallen van boete slechts rekening kan houden met het bij de weging be vonden gewicht, heeft zij bericht, dat aan gezien de weegbrug te Vlaardingen slechts een lengte heeft van 5.45 M. en een weegvermogen van 25.000 K. G. zoodat tot het vaststellen van het gewicht van de meeste wagens twee wegingen worden vereischt, zij, ook voor een spoediger behandeling van de ladingen, die weegbrug zal doen vervangen door een weegbrug met een groo- ter lengte en een grooter weegvermogen, waar door de bezwaien zullen worden opgeheven. Uit Baarn wordt aan het „U- D.!' over een ander geval gemeld In den nacht van Woensdag op Donderdag werd te Baarn de chauffeur van een automobiel door drie gemaskerde bsndieten met revolvers in de hand gedwongen zijn wagen te verlaten, waarna de schavuiten met de auto de vlucht namen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het „Centr." meldt over een derden diefstal van een auto De vorige week werd de garage Bosch en Jansen in de Holtermanstraat te Nijmegen op gebeld. Er moest om acht uur voor het hotel 't Rondeel in de Bloemerstraat een auto voor komen, waarmede naar Gennep gereden moest worden. Chauffeur K. J. Need, aan deze garage ver bonden, maakte een auto in orde en reed op tijd voor. In het hotel zelf bleek de besteller op dat uur niet dadelijk aanwezig, maar nauwelijks stond de auto voor, of mijnheer meldde zich aan. Hij stelde zich voor als mijnheer v. Putten die naai Gennep moest en nam heel gemoedelijk plaats voorin deauto naast den, chauffeur.Na een poos gereden te hebben, gaf de passagier te kennen, dat hij hoog noodig zich een oogenblik moest verwijderen. Er werd dan onderweg tus- schen Afferden-Siebengewald gestopt, en mijn heer v. d. Putten verdween even in de schaduw der boomen langs den weg. Plotseling sprong hij daarna uit het duister op de auto toe, en beval den chauffeur een revolver onder den neus duwend Hands up! Hands up! Waar de bestuurder alleen met twee dikke jassen en een paar warme handschoenen tegen de koude gewapend was en verder zonder ver dediging was, moest hij zich gewonnen geven. De chauffeur stapte zijn wagen uit, mijnheer De zuster-oplichtster. Men meldt uit Zwolle Dezer dagen werd zooals wij reeds meldden, te Boedapest in hechtenis genomen een Neder- landsche vrouw, C. M. genaamd, beschuldigd een dame aldaar voor anderhalf millioen kronen te hebben opgelicht. Genoemde C. M. (Hendrika Clemence Matron) oud 51 jaar, is te Breda ge boren, te Amsterdam gehuwd, later gescheiden vrouw. Zij heeft een veel bewogen leven achter zich. Voor den oorlog had zij een kliniek te Brus sel, naar zij voorgeeft, namen de Duitschers haar alles af en geraakte daardoor aan lager wal. Vroeger was zij als verpleegster werkzaam in een der grootste ziekenhuizen te Amsterdam, waardoor zij gemakkelijk een plaats kreeg aan de fronten. Zij was in België, Frankrijk, Duitsch- land, Oostenrijk, Servië en Constantinopel ge- weest Na den oorlog dook in Den Haag een vrouw op, die zich tooide met de teekenen van Roo- de Kruis-zuster, Overal waar zij zich met een onnavolgbare takt en sluwheid indrong, >esc ukte zij over vele goede aanbevelingen en connecties. Zij liet lijsten circuleeren voor arme Oostenrijksche, Duitsche en Hollandsche kinderen, hoewel zelf van Joodschen oor sprong, werkte zij voor religieuse instellingen tot zij een mantel-costuum kocht van 400 zonder te betalen, en dit voor 100 te koop aanbood in een gezin waar zij aan huis kwam. loen werd haar spoedig de Haagsche grond te warm onder de voeten. Einde vorig jaar ontving iemand te Zwolle, die aldaar in achtenswaardige positie inneemt, een tweetal brieven, waarin hem zekere „Zus ter Matron" werd aanbevolen. Kort daarop verscheen de dame, en hing een treffend too- neel op van haar verleden, en hoe zij trachtte er weer boven op te komen. Zij was nu pleeg zuster m het Sophia-Ziekenhuis te Zwolle, maar had direct financieelen steun noodig. Zij klopte bij verschillende personen niet ver geefs aan, toen bleek dat zij werkelijk in het ziekenhuis werkzaam was. Zij deed in verschil lende winkels inkoopen, maar zorgde dat men daar tevoren van meening was, dat zij connecties had met menschen van invloed. Zoo wist zij bv. handig gebruik te maken van persoonlijke bekendheid met ritmeester Von Rippenhauwen, adjudant van generaaal Von Bissing te Brussel, en ritmeester Von Marcks chef van de pas-controle voor België. Ook zorgde zij er voor in religieuse kringen zeer in iet oog te loopen, verzekerde zich van een zeer opvallende plaats in de kerk, en beijverde zich om afgedwaalden in den schoot der kerk terug te voeren. Het duurde niet lang of de politie doorzag haar taktiek en in de plaatselijke bladen ver scheen een waarschuwing van den commis saris van politie tegen haar. Hierop verlegde zij het terrein harer werkzaamheden naar Kampen.' Ook hier trok het religieuse haar aan, maar toen de politie haar ook hier op het spoor was, verdween zij. Zij werd in hel poli tieblad gesignaleerd. Einde Januari ontving iemand, die veel aan stille liefdadigheid deed^en ook „Zuster Matron" financieel geholpen h>d|8 eèn brief uit Boedapest, onderteekend door een Holland- schen-kapelaan, die daar werkzaam was. De kapelaan schrééf, dat hij vernomen had dat die heer zeer veel voelde voor de noodlijdende Hongaarsche kinderen en hij verzocht om hem geld te zenden, dat hij voor de kinderen zou besteden. Tegelijk deelde hij mede, dat hij een zeer arme parochie had, en wanneer de Hol lander daarvoor geld wilde zenden dan zou hij daarmee een goed werk verrichten. I Mie had de Hollandsche liefdadigheid tot zelfs in de Hongaarsche landdouwen bekend gemaakt Men peinsde, de brief werd aandach tig bekeken, en men vond een eigenaardige overeenstemming tusschen het schrift van den kapelaan en dat van „Zuster Matron!'. De politie te Zwolle stelde zich in verbin ding met den Hollandschen consul te Boeda pest, met het gevolg dat aldaar „de zuster" werd gearresteerd en ontmaskerd. -- Een urnenveld. Dr. Holwerda, direc teur van het Rijksmuseum te Leiden, heeft Maandag een bezoek gebracht aan de'buurt schap Haart, gem. Aalten, om een onderzoek in te stellen naar een urnenveld bij de boerderij van Bongen. Het speet hem, dat zooveel ter- rem reeds wasvergraven.Een drietal urnen, alle van verschillenden vorm en uit verschillende tijdvakken werden door dr. H. voor het museum te Leiden gekocht. De grootste urn had een om vang van 1.10 M. en een doorsnee van 55 c.M (N.v.d.D.l F r a u d e. De recherche te Culemborg heeft bij eenige ingezetenen een groot aantal koop mansgoederen tfin beslag genomen, welke frau duleus onttrokken waren aan den in staat van faillissement verkeerenden ijzerhandelaar v. H. aldaar. Proces-verbaal is opgemaakt. Een eigenaardige arrestatie. De vereeniging van Directeuren en Commiezen der P. en T. heeft zich gewend tot de ministers van waterstaat en justitie naar aanleiding van de eigenaardig arrestatio van een commies en een conducteur der P. en T., die door den politiecommissaris te Wageningen als getuige moésten worden gehoord. Doordal hun chef niet toestond, dat zij aan den oproep van ge noemden commissaris gevolg gaven, werd zon der meer bevel gegeven hen gevangen te nemen Zij werden toen als arrestan' tusschen Iwee rechercheurs naar Mhgeningen gevoerd, doch na het afleggen van hun getuigenis onmiddel lijk weer in vrijheid gesteld. De Vereeniging kan niet gedoogen, dat haar leden op deze vernederende wijze het slacht offer worden van het gebrek aan overlegtus schen post- en politie-autoriteiten, weshalve zij de betrokken ministers verzoekt, hun amb tenaren zoodanige instructies te geven, dat amb tenaren van zoo'n behandeling gevrijwaard wor den. Amerika enEuropa. Volgens eeh tele gram uit Chicago aan de „Matin" hebben on geveer vijfhonderd bankiers en kooplieden in de Vereenigde Staten een maatschappij ge vormd, welke ten doel heeft den wereldhan del weder in goede banen te leiden. De nieu we maatschappij welke den naam draagt van „Foreign Trade Financial Corporation" zal, volgens verklaringen van Hoover en Harding aan de noodlijdende Europeesche landen cre- dieten verleenen voor den aankoop van levens middelen en grondstoffen in Amerika. De maat schappij beschikt over een kapitaal van 150.000.000 dollar. President is de directeur dei- Staatsbank W. P. G. Harding. .Een zwendelaar. In een groot hotel te Hamburg is door Fransche en Duitsche po litiebeambten een lang gezocht Armeensch zwen delaar gearresteerd, die alleen te Parijs meer dan een millioen frank had verduisterd, en die la ter te Berlijn een bureau voor landverhuizing had geopend, waar hij aan zijn klanten valsche papieren en waardelooze piaatskaarten verkocht In zijn bezit werden voor 2 millioen frank ju- weelen gevonden, alsook een gestolen politie hond. Op de arrestatie stond een belooning van 100,000 mark. De Belgische glasindustrie. Ge meld wordt, dat na langdurige onderhan delingen thans besloten is, het Belgische spie gelglas-syndicaat voor den tijd van 2 k 3 jaar te verlengen. Verder wordt nog bericht, dat, tengevolge van de steeds ongunstiger worden de conjunctuur, zoowel in den continentalen als den overzeeschen export van vensterglas, de Belgische snielterijen van vensterglas on derling in overleg zijn getreden, om tot de vor ming van, een syndicaat te komen. De bevolkingsstatiek in Zwit serland. Volgens den jongsten, dezer dagen gepubliceerden uitslag der volksstelling, telt Zwitserland thans een bevolking van 3.883.000 zielen tegen 3.765.000 in 1910. Van deze 3.883.00(1 inwoners zijn 2.013.000 vrouwen en dus 1.870.000 mannen. Volgens de godsdienten zijn de Zwit sers verdeeld als volgt2.217.000 protestanten 1.584.000 katholieken en 20.950 joden. Het aan tal vreemdelingen, dat in 1900 11.6 percent be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2