Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering ■■.■«'.Bp jponnn,n" finn 44ste Jaargang. Maandag 21 Februari 1921. No. 12968 De Draaf en zijn Dochter. F EU ILL E TON. <•«1 I lUU Mm, BureauKoemarkt 4. Abonnementen post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, bpeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. geheel* 1111 eaa hand, invallütaUj) ml *f aog D* v«riek*»ln| w*v4t ge*sub*fgl i**i d* Halluiaaha A3g nu Vmikiiligikuh l* lahiaiam. bQ vaiüaa vaaaea ■qsvingei vetllei alken tan vlngar i Buitenlandsch Nieuws. DE CONFERENTIE TE LONDEN. De conferentie te Londen over liet, naburige Oosten zal heden beginnen met een bijeenkomst van de vertegenwoordigers van Engeland, Frank rijk, Italië en Japan, in Downing Street, waarop de lijn van de te volgen politiek zal worden be sproken. Dinsdag zal cr een voltallige vergadermg van de conferentie gehouden worden in het palcis van Sint James. Daarojj zullen de vertegenwoor digers van Griekenland en Turkije tegenwoor dig zijn, en hun inzichten aan de groote mogend heden kenbaar maken. In Brusselsche politieke en diplomatieke krin gen houdt men zich druk bezig met de confe rentiedie heden eenige dagen in het St. James- paleis te Londen zal aanvangen. Twee lichtin gen komen tot uiting eenerzijds wenscht men, dat er strikt zal worden vastgehouden aan de te Parijs genomen besluiten dat zijn degenen, die vertrouwen hebben in Duitschlands beta lingscapaciteit. Anderzijds wenscht men de tegenvoorstellen, die thans door de Duitsche deskundigen worden voorbereid, te onderzoe ken en te bespreken dat zijn zij, die minder vertrouwen stellen in Duitschlands betalings capaciteit. Zullen de Fransche gedelegeerden te Lon den komen met het voornemen, alle Berlijn- sche tegenvoorstellen te verwerpen Men ge looft van neen. Naar verluidt heeft Seydoux op initiatief van Loucheur aan Bergmann gevraagd, hem voor het begin der conferentie te Londen de Duitsche tegenvoorstellen mede te deelcn. Dit zou er op wijzen, dat de Fransche regeering niet halsstarrig aan het ingenomen standpunt vast houdt. Zooals steeds zal men moeten trachten, de verschillende zienswijzen in overeenstemming met elkaar te brengen. Maarschalk Foch zou een mislukking der besprekingen vreezen en heeft nog zeer kort geleden het bezettingsle ger versterkt. Mocht het echter zoover komen, dan zou men toch eerst zijn toevlucht nemen tot finan- cieele represailles, met name het in beslagne- inen der douanegejden van Rijnland. In sommige militaire en politieke kringen in Frankrijk en zelfs ook in Engeland, is men ervan overtuigd, dat dr. Simons een dergelijke breuk niet zou vreezen. Zij zou politieke ver wikkelingen in Duitschland teweeg brengen, en een ministeriëele crisis ware moeilijk te ver mijden. Deze taktiek zou op het oogenhlik der I ruisische verkiezingen ernstige gevolgen kun nen hebben de uitslag der stemming zou ten gunste van de nationalisten kunnen uitvallen. In hoeverre deze meening juist is, is moeilijk te zeggen. Met al deze factoren zal men in Londen in- tusschen wel rekening moeten houden want zij kunnen grooten invloed op de besprekin gen uitoefenen. Briand heeft voor zijn vertrek naar Londen aan een vertegenwoordiger van de „Chicago Tribune", in antwoord op de vraag, welke daad van den nieuwen president der Vereenigde Sra- ten het meest door Frankrijk zou worden geap precieerd, verklaard Frankrijk zou het liefst zien dat Amerika weer ging deelnemen aan de intergeallieerde conferenties. Frankrijk heeft, vervolgde Briand, hoegenaamd geen militaire aspiraties. De bij het vredesverdrag vastgestel de sancties zijn slechts waarborgen voor Frank rijk, om van Duitschland betaling van zijn schuld te krijgen. Briand verklaarde ten slotte, dat de Volken bond ongetwijfeld een machtige factor voor de wereld zal zijn. De Duitsche tegenvootst ellen. De besprekingen van de deskundigen ter voorbereiding van de Duitsche tegenvoorstel len voor de Londensche conferentie, zullen ze ker tot Donderdag of Vrijdag duren. De Duit sche delegatie vertrekt Zaterdag 26 Februari naar Londen. De kern der besprekingen wordt gevormd door het plan tot een gemeenschappen lijke samenwerking van de Duitsche en Fransche nijverheid, gebaseerd op voorstellen van Wal ter Rathenau. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. Volgens een Wolff-bericht, is de Duitsche re geering in het bezit gekomen van een overzicht der door Frankrijk van Duitschland geeischte gespecificeerde schadevergoeding. Volgens dit overzicht zou Frankrijk eischen voor persoon lijke schade 5,9 milliard jj-ancs, voor ondersteu ning van huisgezinnen der soldaten, die in den, oorlog zijn gesneuveld 12,9 milliard fr., voor schade aan goederen 140,7 milliard fr., voor mi litaire pensioenen 60 milliard fr., in totaal 218,5 milliard fr. Deze bedragen zijn berekend in papieren francs Omgerekend in gouden marken volgens de New-Yorksche beurs komt dit dus neer op een bedrag van ongeveer 66 milliard goudmar ken. Het onderzoek der afzonderlijke berekenin gen is aan den gang. nanciers een aanvang nemen. Dit is een der re denen, waarom Loucheur zijn reis naar Londen eenige dagen heeft vervroegd. Men streeft naar eenheid van actie der groo te mogendheden, waar het betieft de hulpver- leenig aan Ootenrijk. Intusseher, zoo geen eenstemmigheid zou worden verkregen, betref fende de vorm der ontwoipen hulpvei leening, zal men toch in ieder geval kunnen rekenen op de hulp van elke geallieerde mogendheid, in den vorm van credieten. HONGARIJE. Men seint uit Weenen. Volgens de bladen is in geheel Hongarije de staat van beleg afgekondigd. De reden hiervoor ligt in een algemeene staking van de Hongaar- sche arbeiders. De regeering trekt in Boedapest en alle andere groote plaatsen sterke troepen- afdeelingen samen, ten einde een dreigende algemeene staking onmiddellijk met geweld te kunnen onderdrukken. De Hongaarsche arbei ders hebben zich met de links radikale groep tot een bloc aaneengesloten ten einde de huidige regeering omver te werpen. De algemeene sta king zou worden afgekondigd. De zich in het buitenland bevindende gematigde arbeiders leiders werden door de Hongaarsche arbeiders partij gedesavoueerd en de in Hongarije zelf vertoevende radikale partijleiders aan 't hoofd van een nieuw linksch blok geplaatst. DE HULPVERLEENING AAN OOSTENRIJK. Te Parijs worden onderhandelingen gevoerd, nopens de credielverleening aan Oostemijk. Minister Loucheur leidt de besprekingen met de vertegenwoordigers der financieelc wereld. Het contact met de Oostenrijksche regeering is verzekerd. Donderdag hadden de eerste be sprekingen plaats met de Fransche bankiers en financiers. De tweede bijeenkomst werd Vrijdag ge houden, met vertegenwoordigers der Italiaan- sch financieele kringen. Beide groepen ont vingen de voorstellen der Fransche regeering gunstig. Ook de Belgische financier'- stellen evenals hunr ïegeering belang in de kwes tie der credietverleening aan Oostenrijk. In den loop der volgende week zullen de be sprekingen met de Engelsche egeering en fi- I)E TOESTAND IN IERLAND. In verband met het Sinn Feinsche schrik bewind in Engeland wordt gewezen op de nach telijke aanvallen op pensions te Liverpool die bezocht worden door Iersche landverhuizers naar Amerika. Drie troepen gewapende Sinn Fe ners hebben des nachts de slaapkamers van een twaalftal landverhuizers doorzocht, namen hun plaatsbewijzen en passen af, en bevalen hun onmiddellijk naar Ierland terug te gaan. Het doel van deze handeling is, naar men ge looft, het verloopen van het Iersche repuhli- keinsche leger te beletten. Er zijn nog vijf bruggen opgeblazen in het Westen van het graafschap Cork. Bijna iedere brug ten Z. van Bandon, in de richting van Skib- bereen en Bantry, is thans verwoesL door de Sinn Feiners, waardoor het verkeer zee, wordt gehinderd. ENGELAND. Blijkens mededeelingen in het Lagerhuis, bedragen de kosten der Engelsche strijdkrach ten in Mesopotamië maandelijks 2.3 millioen pond sterling, in Palestina een half millioen, Constant.inopel een vierde millioen en in Ier land 1.3 millioen pond, ongerekend de kosten der in Ierland gestationneerde vliegtuigen. (Naar het Duitsch). 14 De leerling van Levin de Knud, de zoon van Frederik Guldenlew, is een edel man. Hij kent de klove, die hem van de dochter van bchumacker scheidt en is niet in staat het hoofd van een meisje, vooral de dochter van een ongelukkige, op hol, te brengen. Dg gravin Ahlefeld bloosde en verbleekte zij wendde het hoofd om, ten einde den kal- men blik van den grijsaard te vermijden. Fen slotte, stamelde zij ,vmd ik die vriend schap neem me niet kwalijk, onvoorzichtig en zonderling. Men zegt, dat de mijnwerkers met opstand dreigen en dat de naam van Schumacker in deze zaak betrokken is. Mevrouw, gij verwondert mij riep de generaal uit. Schumacker heeft tot nu toe zÜn ongeluk met gelatenheid gedragen. Dat gerucht is zeker valsch. de ^eur werd geopend en de portier meld- dat een bode van den rijkskanselier de £ln te spreken verzocht. gouvetgravin stond haastig op, groette den 2knheur die zijn arbeid voortzette en be naar hare vertrekken na hevel ge geven te hebben, dat men er den bode zou heen zenden. Nauwelijks zat ze eenige oogenblikken op een prachtige sofa of deze laatste trad bin- men. Hij was een man eer klein dan groot, had een tamelijk onbeschaamd uiterlijk, en in zijn lachenden blik lag iets valsch en ver raderlijks. Hij hoog zeer diep voor de gravin en bood haar een met zijden draden verze geld pakje aan. Edele gravin, mag ik u dit aanbieden van wege Zijne Hoogheid uwe echtgenoot, mijn geëerbiedigden meester. Komt hij zelf niet, en waarom stuurt hij u Dringende bezigheden hebben hem be let, zooals deze brief u zal hekend maken, Mevrouw en op bevel van mijnen geëerbiedig den heer moet ik u nog andere zaken van groot gewicht mededeelen. Mij Musdemon welke zijn die riep de gravin met trillende stem Graaf Ahlefeld, uw hooge echtgenoot, is niet geheel en al tevreden over het huwelijk van uwe dochter Ulrika met Ordcner Gul denlew baron van Tharwick, zoolang Schu macker niet geheel en al ten val gebraent is. Van uit zijnen kerker is die oude gunsteling nog bijna evenzoo gevaarlijk, als in zijn pa leis. Aan het hof bezit hij geheime maar mach tige vrienden en toen de koning vernam, dat de onderhandelingen van den rijkskanselier met ZWITSERLAND. Naar uit Zürich wordt gemeld, neemt de werk loosheid in Zwitserland verder toe. Het aantal werkloozen bedraagt 123.000, hetgeen 10.000 meer is dan de vorige week. AMERIKA. De Senaat heeft de immigratiewet aangeno men met een amendement, waardoor het aan tal vreemdelingen van elke nationaliteit, dat in het komende jaar zal worden toegelaten, wordt verminderd van 5 tot 3 percent van hun landgenooten reeds in Amerika aanwezig. (Reuter.). den hertog van Ilolstein niet wilde vlotten, riep hij ongeduldig uit „Schumacker alleen was beter op de hoogte dan zij allen.!' Een zekere kapitein Dispolson, die van Munckholm naar Kopenhagen gekomen is heeft verschillende ge I heime audiënties bij den koning gehad, waarna de koning den kanselier heeft laten vragen waar de adelbrieven van Schumacker zich bevonden. Men weet niet wat Schumacker verlangt, maar verlangde hij slechts de vrijheid, dat is voor een staatsgevangene een misdaad. Hij moet dus sterven cn wel door het zwaard der gerechtigheiden wij zijn bezig met hem eene misdaad ten laste te leggen. Uw echt genoot, mevrouw, onder voorwendsel van incognito de noordelijke provinciën te onder zoeken gaat zich persoonlijk overtuigen van den uitslag, die onze sluwe praktijken onder de mijnwerkers gehad hebben, welke wij uit naam van Schumacker tot een opstand wil len overhalen, die later gemakkelijk kan ge dempt worden. Hetgeen ons onrust haart is, het verlies van verschillende papieren, op dit plan betrekking hebbende, en waarom wij allen recht hebben te gelooven.dat Dis polson ze in zijn macht heeft. Daar wij wis ten dat Dispolson uit Kopenhagen naar Munck holrn vertrokken is om aan Schumacker zijne adelbrieve en ook wellicht deze documenten te bezorgen, hebben we eenige getrouwen in !t 1 Kola-gebergte op post gezet, met hevel zich i van hem te ontdoen na de bewuste papieren in AMERIKA EN DE COMMISSIE VAN HERSTEL. Uit Parijs meldt men De officieuse gedelegeerde der Vereenigde Staten in de Commissie van Herstel, Boyden, die door zijn regeering is teruggeroepen, heeft afscheid genomen van zijn ambtgenooten. Hij gaf daarbij uitdrukking aan de hoop, dèt weldra hij zelf of een andere Amerikaansche gedelegeer de wederom zitting zal komen nemen in de com missie, doch dan als permanent lid. De voorzitter der commissie, Dubois, hoop te hetzelfde, want Amerika, dat deel nam aan de oorlog en medewerkte aan de opstelling van het vredesverdrag, kèm de opofferingen, welke het zich heeft getroost, om te samen met de geallieerde landen te strijden voor recht en recht vaardigheid, niet vergeten. De Engelsche, Italiaansche en Belgische ge delegeerden brachten hulde aan hun Ameri- kaanschen collega, daarbij den wensch uitspre kende, dat hij spoedig zou terugkeeren. ARGENTINIË. De Argentynsche regeering, overwegende dat zij niet betrokken is bij de bepalingen van het verdrag van Versailles, heeft geweigerd, gevolg te geven aan het verzoek der geallieerden maat regelen te nemen om Duitschland te verhinderen oorlogstuig naar Argentinië uit te voeren. ALLERLEI. Uit'Londen meldt men dat prins Albert, de hertog van York, de tweede zoon van den ko ning van Engeland, deze week een bezoek zal brengen aan Brussel, en namens dep koning het vliegkruis zal overhandigen, aan den koning van België, dat dezen door den koning is ver leend. De generaals Fayolle, Lyautey en Fran- chet d'Espery zijn bevorderd tot maarschal ken van Frankrijk. De onderhandelingen tusscher, Polen cn de. vrije stad Danzig hebben een aanvang genomen. De voorzitter der Poolsche delegatie, senator Florinski, verklaarde namens zijn regeering, dat de onderhandelingen zoowel politieke als economische vraagstukken zullen betreffen. Hierbij stond haar het doel voor oogen, dat Po len een vrijen uitweg naar zee zou krijgen, waar door dit land alle zeeën zal kunnen bevaren. In zijn antwoord gaf de vertegenwoordiger van Danzig, Jolowski uiting aan de hoop, dat de vriendschappelijke betrekkingen zouden gehandhaafd blijven en dat de besprekingen spoedig tot een goed eind zullen worden ge bracht. bezit genomen te hebben. Doch indien hij, naar men verzekert, van Bergen uit, over zee gekomen is, zijn onze pogingen daar ginds te vergeefs. Evenwel heb ik op mijne reis iets gehoord van een moord, gepleegd op zekeren kapitein Dispolson wij zullen zien. Jntusschen zoeken we een beruchten roover, Han van IJsland genaamd te ontdekken, om hem aan het hoofd der opstandelingen te plaatsen. Ook gij, mevrouw moet tracht n eene niet zoo lijdelijke rol in onze zaken te spelen zooals ge ziet is die van den graaf en de mijne tamelijk werkzaam. Mor gen keer ik terug bij uw heer echtgenoot. De klok sloeg middernacht en een ze gezel schapsdame trad binnen terwijl Musdemon na een paar diepe buigingen zich verwijderde. VIII. Waarlijk, grijsaard, zei Ordener tot Spia- gudry, ik begon te gelooven dat de lijken die hier rusten, belast waren met de deur te openen. Vergeef mijnheer, antwdordde de op zichter, wien nog het in „naam des konings! in de ooren suisde, ikik sliep zeer vast. In dat geval schijnt het dat uwe doo- den niet slapen, zonder twijfel waren zij het, die ik daar zoo even duidelijk hoorde spreken. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1