Dagblad voor Schiedam en firatis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Woensdag 23 Februari 1921. No. *2970 De Graaf en zijn Dochter. FEUILLETON. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden fl.per week 15 cent, franco per post f 2,50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. kfl levenslang* geheel* InvulMltetfi deed) bQ vevüei duim bq «*iU*a wijsvinger j bi vevHei elkeu Md*, vinger i O* verzekering werdt gewnnrbnrgd deer de Hellandseh* Aigenseene Verzekeringsbank Ie lehledam. Bij oi krachtens wetten oï verordeningen voor geschreven en andere officieele al- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien artikel 1 der Verordening betreffende de makelaardij te Schiedam, vastgesteld den 7den Maart 1899 (Gemeenteblad no. 3), gewijzign den 26sten Mei 1914 (Gemeenteblad no. 13) Brengen ter algemeene kennis, dat de Ge meenteraad in zijn openbare vergadering van 18 Februari j .1tot Makelaar in Spiritus, Mout wijn en aanverwante artikelen heeft aangesteld den heer FREDERIK BOVENBERG. S c h i e d a m, 22 Februari 1921. HINDERWET. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van 15/21 Februari 1921, B. no. 577 (le afd.) G. S. no. 148 is aan Burgemeester en Wethouders van Schie dam voorwaardelijk vergunning verleend tot het uitbreiden van de gemeentelijke gasfabriek met een smederij en bankwerkerij in het perceel Dwarsstraat 26, kadastraal bekend als Sectie L., no. 1618, door bijplaatsing van een electro motor van 10 P.K. en één van 0.5. P.K., drijven de verschillende werktuigen. Schiedam, 23 Februari 1921. Ingekomen is een verzoek van de N. V. P. VAN GENT's DISTILLEERDE- RIJ v/h JOH. KREUGER om vergunning tot uitbreiding van de distilleerderij in het pand Noordvest 4, kadaster Sectie A, No. 1254, met een electromotor, drijvende een pompje. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag, 9 Maart a.s. des voormiddags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid gegeven worden om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot be roep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. S c h i e da m, 23 Februari 1921. Ter voldoening aan het bepaalde in art. 75 le lid der Lager Onderwijswet 1920, brengen Burge meester en Wethouders van Schiedam ter Alge meene kennis dat de Raad in zijn vergadering van 19 dezer heeft besloten A. Tot het verstrekken van gelden aan de Ver- eeniging tot Bevordering van Christelijk Onder- (Naar het Duitsch). wijs, alhier, voor den bouw eener dubbele school, bestaande uit negen lokalen, met gymnastiek lokaal op een terrein aan den Oostsingel. B. Tot het verstrekken van gelden aan de Ver- eeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs, voor den bouw eener 8-klassige school op een terrein aan de Stadhouderslaan. Schiedam, 23 Februari 1921. 16 Maak niet langer misbruik van mijn geduld, zei Ordener de hand aan zijn sabel slaande. Indien gij het dan weten wilt, jonge man, sprak Spiagudry met luide stem die moor denaar, die schender is Han van IJsland. Deze ontzettende naam was Ordener niet onbekend. Hoe, hernam hij die booswicht. - Noem hem niet booswicht, want hij leeft nog altijd. Dus ellendeling, hoe kent ge hem Welke misdaden hebt gij samen bedreven O, waarde meester, geloof dat niet. Is stam van den eik vergiftigd, omdat de slang zich om zijn voet kronkelt Geen ijdele woordeneen booswicht ben Slecllts een booswicht tot vriend heb eend Ik ben ziJn vriend niet en nog minder ^00sw'chtindien gij geen geloof hecht aan woorden, heer, weet dan, dat die schen- Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND. De rijksdagverkiezingen in Oost-Pruisen en Sleeswijk Holstein hebben de volgende wijzigin gen gebracht in de samenstelling van den Rijks dag De Duitsch-nationale volkspartij komt van 66 op 71 zetels, de Duitsch» volkspartij van 62 op 65, het centrum van 67 op 68, de onafhanke- lijken van 59 op 61de communisten van 24 op 26. De democraten gaan achteruit van 45 op 40 en de sociaal-democraten van 113 op 108. De andere partijen blijven op hun sterkte. Het totaal aantal afgevaardigden kwam van 466 op 469. Ondanks alle maatregelen heeft de werkloos heid in Januari wederom een groote uitbreiding gekregen, aldus een Wolff-bericht uit Berlijn. Het cijfer der mannelijke werkloozen, die gedeeltelijke ondersteuning krijgen, is van 335.000 tot 357.000 geklommen en dat dergenen, die geheel zonder werk zijn van 410 000 op 432.000. Het aantal familieleden van werkloozen, dat thans voor ondei steuning in aanmerking komt, is van 457.000 tot 495.000 gestegen.. Daar er verschillende beperkende bepalingen zijn, welke het slechts mogelijk maken, dat ongeveer de helft, der werkloozen een uitkeering voor steun ontvangt, kan men het aantal hun ner in DuStschland zeker op 2 millioen schatten. DENEMARKEN. De interparlementaire raad van de drie Scandinavische landen is eergisteren te Kopen hagen bijeengekomen en heeft besloten de 13de vergadering van afgevaardigden op 4 en 5 Juli te Kopenhagen tc houden. Op deze vergadering zullen de volgende punten worden behandeld le. het vraagstuk van internationale ontwape ning 2e. deelnemen door de drie Scandinavische Staten aan het algemeene wereldwerk voor het herstel van den handel 3e. de verhouding der drie Scandinavische landen Lot den Volkenbond. 'De raad heeft beraadslaagd over een voorstel van uitwisseling der parlementaire documenten t.usschen alle landen. van den vrede in Centraal-Europa. De Britsche ambassade 'te Parijs heeft dan ook formeel verklaard, dat genoemde geruchten volko men ongegrond zijn. PER ZIE. Generaal Rezakhan is aan het hoofd van 2500 Perzische kozakken in Ivaswin binnengerukt, zonder daarbij tegenstand te ondervinden. De regeering van den Sipadar is omverge worpen. Rezakhan onderhandelt met den sjah over het vormen van een nieuw ministerie. Deze gebeurtenissen schijnen voort te vloeien uit een nationalistische beweging en er schijnt geen ge vaar te bestaan voor het leven van de buiten landers in Perzië. ZWEDEN. Na vier dagen met de politieke partijen te hebben onderhandeld, deelde Oscar von Sydow heden den koning mede, dat hij bereid was, een nieuwe regeering te vormen. De regeeringswisseling zal morgen plaats vinden. SER VIE. De Servische ministerraad heeft besloten tot opheffing van het ministerie van voedselvoor ziening. ALLERLEI. Wolff meldt uit Primkenau het overlijden van hertog Ernst Günther van Sleeswijk Holstein. Uit Mainz wordt gemeld, dat in het dis trict Aken 3000 man Marokkaansche troepen zijn aangekomen, in Rijnhessen 5000 Marokka nen en 800 Zouaven der Fransche. garnizoenen door kleurlingen. Ook in de Palts is men begon nen met de bezetting der Fransche garnizoenen door kleurlingen. Uit Coblenz wordt gemeld, dat het Ameri- kaansche hoofdkwartier een bevel heeft afge kondigd, waarin aan alle officieren en manschap pen wordt verboden, voordeel te trekken uit de hun toebedeelde functie. Overtreders zullen worden bestraft met ontslag uit den dienst of met andere straffen, overeenkomstig den aard van het door hen gepleegde misdrijf. Binnenland. FRANKRIJK EN POLEN. Door diplomatieke Britsche kringe wordt geen enkele bevestiging gegeven van de berichten in zekere dagbladen, volgens welke van Britsche zijde een voorbehoud zou zijn gemaakt ten op zichte van de Fransch-Poolsche overeenkomst. Men is integendeel van oordeel, dat dit verdrag een solide waarborg biedt voor de handhaving ding mij binnen vier en twintig uren eene zware straf op den hals haalt en mij dus in den ncteligsten toestand brengt waarin een onschul dige zich ooit bevonden heeft. Deze beschouwingen van persoonlijk be lang maakten nog meer indruk op Ordener, dan de smeekendc stem van den opzichter die de schending door den kleinen man niet had kunnen verhinderen. Ordener scheen een oogenblik na te denken, terwijl Spiagydru de gedachten op zijn gelaat trachtte te le zen. Eindelijk zei hij op kalmen, maar stren gen toon Grijsaard, spreek de waarheid. Hebt ge papieren bij den officier gevonden Geen enkel, op mijn woord van eer. Weet ge, of Ilan van IJsland er gevon den heeft Ik weet het niet, dat zweer ik. Weet ge het niet? weet ge dan, waai' zich die Han van IJslandJschuil houdt? Hij houdt zich niet schuil, hij doolt im mer rond. Goed, doch waar zijn zijne verblijfplaat sen. Dat monster heeft zooveel verblijfplaat sen, zei de grijsaard met zwakke stem, als het eiland Hitteren klippen en als de ster Sirius stralen. Ik verzoek u meer bepaald te spreken, viel hem Ordener in de rede ik zal u het voor- De toestand van de nijverheid. In aansluiting aan het onderhoud, dat de Nijverheidsraad met den minister van landbouw heeft gehad over de voorloopige uitkomsten van het onderzoek naar den toestand van de nijver heid, heeft, naar wij vernemen, de Raad thans aan dien minister een algemeen overzicht van de bij dat onderzoek door de industrie gedane mededeelingen overgelegd. Dit overzicht is een samenvatting van de antwoorden, die op de door de commissie van onderzoek uit den Nijverheidsraad aan de in dustrie gestelde vragen werden gegeven en berust op 730 antwoorden, waarvan ^686|van beeld geven, luister. Hij hebt geheime betrek kingen met dien bandiet en zegt geen medeplich tige te zijn. Indien ge hem kent moet ge ook weten, waar hij nu is, val mij niet in de rede. Indien gij niet zijn medeplichtige zijt, zult ge niet aarzelen mij te geleiden naar zijne schuil plaats. Spiagudry kon zijn schrik niet inhouden Gij, edele heer, gij, in de kracht uws levens, gij zoudt, dien duivel willen zoeken. Toen Ingials met de vier armen den reus Nyc- tolrn bevocht, had hij ten m nste vier armen. Wel zei Ordener, glimlachende, indien er vier armen noodig zijn, zoudt gij mij dan niet tot gids willen dienen Ik uw gids Hoe kunt gij zoo den spot drijven met een grijsaard die bijna zelf een gids noodig heeft Luister, hervatte Ordener, drijf gij den spot niet met mij. Indien deze lijkschennis u aan straf blootstelt, kunt ge onmogelijk hier blijven. Ge moet dus vluchten. Ik gebied dat ge mij bij den roover brengt. Wees mijn gids, ik zal uw beschermer zijn: nog meer, indien ik Ilan van IJsland vind, zal ik hem dood of levend hier brengen. Gij zult uwe on schuld kunnen bewijzen en ik beloof u, dat gij in uwe betrekking hersteld zult worden, lntusschen geef ik u dezen zak met kronen, die meer bevat, dan ge in een jaar met uw post verdient.!' Ordener had oplettend de uitwerking ga- industrieelen en 44 van vereenigingen, bepaalde takken van industrie omvattend en betreft in het geheel 83 takken van bedrijf. In den brief waarbij dit overzicht aan den minister wordt aangeboden wijst de Raad er op, dat hij pas na 't op 24 Februari e.k. te houden congres van industrieelen zijn oordeel definitief zal uit spreken en dat hij derhalve den minister thans nog geen volledig en definitief adres kan aan bieden. lntusschen bevestigt de Raad eenige mededeelingen, bij bedoeld onderhoud aan den minister gedaan, betreffende punten, waarom trent in den Raad eenstemmigheid bestond en waaromtrent de besprekingen in het congres waarschijnlijk niet tot. een andere zienswijze zullen leiden, hoewel ook, wat deze punten be treft, de Raad zich zijn eindoordeel nog moet voorbehouden. Wat den arbeidstijd betreft, kan de Raad zich goed vereenigen met, de wenschen die door de industrie zijn geuit. Dit geldt in de eerste plaats voor'wat gezegd werd naar aanleiding van de moeilijkheden en achterstelling, die voor de Nederlandsche industrie voortvloeit uit het feit, dat in sommige concurreerende landen een wet telijke regeling nog niet tot stand kwam, ter wijl in andere, waar dit wel het geval was, zeer belangrijke punten van verschil met onze regeling vallen aar, te wijzen, of wel ook niet zoo streng de hand wordt gehouden aan de wettelijke bepalingen. De raad stelt voorop, dat het noodzakelijk is, dat de regeling van den arbeidstijd hier te lande nauw aansluit bij die in andere landen doorge voerd. Aan de bezwaren, voortvloeiende uit afwijken de regelingen, wordt weliswaar voor een dee 1 tegemoet gekomen door overgangsbepalingen en ministerieele vergunningen. Doch deze zijn grootendeels beperkt tot metaal- en textiel industrie en omvatten niet eens alle bedrijven, die daarvoor in aanmerking komen. Boven dien zijn zij tijdelijk bedoeld, zoodat de industrie in hare bewegingen gehinderd wordt door het dreigende vooruitzicht van de onverzachte toepassing der arbeidswet. Ter verkrijging van de noodige elasticiteit en aanpassing bij de toe standen in het buitenland acht de raad het tevens gewenscht de mogelijkheid te scheppen, dat door gemeenschappelijk overleg van werkgevers en arbeiders van de regelingen van de Arbeidswet, ten aanzien van den arbeidstijd kan worden af geweken. Hoewel de raad zich terdege bewust is, dat de voor de verwezenlijking van deze twee wenschen, noodzakelijke wijzigingen van de Arbeidswet 1919 ook veel tegenstand zullen ontmoeten, meent hij toch, dat met alle middelen moet worden getracht deze wijzigingen, vooral die, betreffende den laatst uitgesproken wensch, zoo spoedig mogelijk tot stand te bréngen. Om echter reeds dadelijk practische resultaten te verkrijgen, zou een zoo soepel mogelijke toe passing van de Arbeidswet en het vrijgevig ver- leenen van op die wet steunende vergunningen voor een langercn werktijd gewenscht zijn. degeslagen, die zijne woorden op hem uit oefenden. Spiagudry begon met den zak geld aan te nemen. „Edele meester, gij hebt gelijk, zei hij ver volgens, de oogen op Ordener vestigend. In dien ik u volg, stel ik mij aan de wraak van den vreeselijken Han bloot, blijf ik hier, dan val ik morgen in handen van den beul Oru- gixOm het even. In beide gevallen is mijn leven in gevaar, doch van twee kwa den moet men het minste kiezen, dus ik volg u. Ja heer, ik zal uw gids zijn. Ver geet echter niet, dat ik al het mogelijke gedaan heb, om u van uw verderfelijk plan terug te houden. Goed zei Ordener, Gij zult dus mijn geleider zijn grijsaard ik reken op uwe recht schapenheid. Ach, meester, hernam de bewaker, mijn woord is zuiverder dan het goud, dat gij mij gegeven hebt. Als !t ook anders was zou ik u bewijzen, dat de sabel die ik draag van niet minder ge halte is, dan mijn goud. Waar denkt ge Han van IJsland te vinden Daar het zuiden van Drontheims huis be zet is met troepen op bevel van de rijkskanselier moet Han in !t Noorden zijn bij de grot van Wal- derhog of het meer van Smiasse". Onze weg is over Skongen. Wanneer kunt ge mij volgen Wordl vervolgd.) f200 =k f200

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1