iV V. DE PM O E MX, De raad kan zich geheel aansluiten bij hetgeen in het voorloopig verslag van de Eerste Kamer omtrent de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1921 ge zegd os over ondersteuning van werkloozen. Op dezelfde als in dat verslag genoemde gronden is de raad van oordeel, dat de tegenwoordige werkloosheidsregeling niet meer voldoet aan de eischen, die aan zulk een regeling moeten wor den gesteld daar zij o.a. door het feit, dat uit- keeringen aan werkloozen veelvuldig de plaat selijke loonen te boven gaan de economische belange van de industrie rechtstreeks benadeelt. De Raad meent dan ook, dat deze regeling zoo spoedig mogelijk moet vervangen worden door een andere. De Raad behoudt zich voor, zijn denkbeelden dienaangaande nader aan den minister uiteen te zetten, zoo nadere overwegin gen van deze aangelegenheid hem daartoe aan leiding mocht geven. Reeds thans vestigt de Raad echter de aandacht van den minister op een met de werkloosheid nauw samenhangen de regeling, n.l. de verleening van een marken bijslag aan Nederlandsche arbeiders) die even over de grens in Duitsche fabrieken arbeiden. Dezen markenbijslag acht de Raad principieel onjuist en in zijn gevolgen nadeelig voor de Nederlandsche nijverheid. Hierdoor toch zijn de Duitsche. fabrieken in staat om goedkoope werkkrachten uit Nederland te betrekken, en komt deze regeling dus neer op subsidieeiing voor de Nederlandsche regeering van Duitsche fabrieken, die hier te lande scherp concurreeren en zich daardoor een groot afzetgebied hebben veroverd. In het belang van de Nederlandsche nijverheid diei t deze maatregel zoo spoedig mogelijk te worden ingetrokken. Tenslotte vermeldt de Raad nog, dat onder de middelen, die tot verbetering van den be- staanden toestand van de industrie zouden kunnen worden aangewend, het verleenen van eenige exportpremie, hetgeen van enkele zijde werd aanbevolen, in den Raad geer ondersteu ning vond terwijl het invoeren van differenti- eele rechten in de Nederlandsche koloniën bij den Raad wel instemming vond, doch ter zijde werd gesteld, omdat zoodanige heffing bij de tegenwoordige verhouding van het moedei land met Indië toch niet practisch te vei wezenlijken werd geacht. De valsche bankbiljetten. In de memorie van antwoord op het voorl. verslag der Eerste Kamer inzake het hoofd stuk „Financiën" der Staatsbegrooting 1921, deelt de Minister van Financiën met betrekking tot de indertijd ontvreemde, nog niet geteekende bankbiljetten mede, dat deze biljetten vrij wel alle zijn terechtgekomen. Slechts een be perkt aantal biljetten werd niet teruggevon den, maar het mag wel als vaststaande wor den aangenomen, dat deze vernietigd zijn. Dat in het buitenland op vrij groote schaal valsche Nederlandsche bankbiljetten werden vervaardigd, kan sedert eenigen tijd niet lan ger in twijfel worden getrokken. Het is 'den minister bekend, dat in verband hiermede, krachtige maatregelen door de Nederlandsche Bank worden voorbereid. De thans in Antwer pen gevolgde arrestaties, waaromtrent in de dagbladen der laatste dagen uitvoerige mede- deelingen voorkomen, geven aanleiding voor de verwachting, dat aan den aanmaak der val sche biljetten een einde is gemaakt. Nederland en Venezuela. De heer W. G. E. d'Artillact Brill, consul- generaal, die vroeger geruimen tijd opgetreden is als diplomatiek vertegenwoordiger van Ne derland te Buenos-Aires, is te Caracas aangeko men, met bestemming, wanneer de eerstdaags te verwachten uitwisseling heeft plaats gehad van de ratificaties betreffende de overeenkomst tot herstel van de diplomatieke betrekkingen tusschen de beide landen, op te treden als ge zant der Nederlanden in Venuzuela. Als een ander motief tot vergunningen werd genoemd de bespoediging van den volkswoning bouw in verband waarmede vergunningen in de bouwbedrijven worden verstrekt. In de groote plaatsen stemmen de bouwvakarbeiders in een werktijdverlenging niet toe. Terwijl er behoefte bestaat aan geschoolde vaklieden, is het alge meen belang gebaat bij een groote woningpro ductie. De vergunningen in het bouwvak worde alleen gevraagd buiten de groote plaatsen en slechts toegestaan, indien zij gemotiveerd kun nen worden door een bespoediging van den woningbouw als gevolg ervan. Men vestigde voorts de aandacht op het hoe- pelmakersbedrijf. De werkgevers hebben er be lang hij, dat vóór Mei het beschikbare hout ver werkt is, omdat het na dien tijd in onbruikba- ren toestand verkeert. Indien blijkt, dat geen werklieden meer beschikbaar zijn, die hoepels kunnen maken, wordt overwerk toegestaan. Het motief is dan, dat geen grondstoffen verlo ren mogen gaan. Deze zaak wordt nog onderzocht De vensterglasfabriek te Maassluis heeft eenige maanden stilgelegen en kan misschien de concurrentie met België weer beginnen, nu de kolenprijzen dalen. Echter moet dan ook overigens de productieprijs lager worden. De continubedrijven in België werken bijna alle met 2 ploegen. Volgens de Arbeidswet zou hier met 3 ploegen worden gewerkt. In dit geval acht men overwerk nuttig. Dezelfde moeilijkheid doet zich voor bij de vlas industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Men stuurt het vlas ter bewerking even over de grens van België, omdat zulks goedkooper is. De toestand in de vlasindustrie is heel onzeker in verband met de enorme prijsdaling van het vlas. De kwestie van den werktijd zal op de kosten niet den doorslag geven. Overigens moet men in aan merking nemen, dat Rusland als vlasproducent is uitgevallen, maar eveneens Ierland als afne mer, terwijl de spinnerijen te Gent, die ondanks de linnenbehoefte lang stil hebben gelegen, thans weer beginnen te werken. Ook brj de zuidelijke suikerfabrieken is het 3-ploegenstelsel een nadeel in verband met de dichtbijgelegen Belgische concurrenten. Ech ter blijft in de suikerindustrie het 3-ploegenstel sel gehandhaafd. Men hoort nu, dat in België bij de volgende campagne de 8-urenwet zal werken. Evenals de vlasindustrie en de zuidelijke sui- leerfabrieken heeft de klompenindustrie een zwaren strijd tegen haar Belgische concurrente te voeren. Ook dit geval wordt onderzocht. De; begrooting van Posterijen enz. wordt z. h. st. aangenomen. CITROEN-JENEVER. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 18 Februari. (Vervolg.) Telef. No. 15. Afd. WITWASSCHERIJ. Geeft U heden op als Cliënt. Staten-Generaal. Georganiseerd overleg bij de marine. Thans is bij Kon. besluit een voorloopige voorziening getroffen omtrent de invoering van het georganiseerd overleg bij de marine. Er worden tot dat doel ingesteld vier commis sies van georganiseerd overleg in zaken rakende de belangen onderscheidenlijke van de officieren van de onderofficieren bov.cn den rang van kor poraal, van de korporaals en van de manschap pen der zeemacht. De uitvoering van de Arbeidswet. (Slot.) Bij den machinebouw en de scheepsreparatie betreft het bloeiende bedrijven met werkgelegen heid. Er is ook crisis-overwerk van anderen aard. Dit geldt bedrijven, die onmiddellijk door groote werkloosheid bedreigd worden. Bij deze bedrijven zoo betoogde men, is het tengevolge van de Duitsche of Oostenrijksche concurrentie noodzakelijk, dat zij hun productiekosten ver minderen. Dergelijke bedrijven zijn de glasin dustrie, misschien de klompenindustrie, de man denmakerijen enz. De afnemers wenschen een prijs, waarvoor zij even goed op de buitenland- sche markt worden bediend. Dan is het, naar men opmerkte, noodzakelijk, dat het doorgaan van de productie bij een langeren werkdag wordt mogelijk gemaakt, en zou een eisch van bijslag op het uurloon voor overwerk de geheele vergunning waardeloos maken. De besprekingen tusschen de organisatie van patroons en werklieden moete de zaken dan verder worden geregeld. Plet komt er op aan, een dreigenden stilstand als b.v. in de manden- en klompenindustrieën te voorkomen. Overigens, zoo verklaarde men, is het bij alle overwerkvergunningen, die gegeven worden, vaststaande dat de 8-urendagwordt gehandhaafd en alleen door den crisistoestand afwijkingen ervan worden toegestaan. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 22 Februari. Begrooting Poster ij en. Aan de orde is devoortzetting van de behande ling van de begrooting van de Posterijen, Tele grafie en Telefonie voor 1921. Bij de algemeene beraadslagingen zijn tevens aan de orde de motie van den heer Van Beresteyn betreffende het overnemen van gemeentelijke telefoonnetten door het Rijk van den heer Weitkamp, be treffende het bedrag van de aanleg- en exploi tatiekosten der telefoon voor alle bij eenzelfde kantoor aangeslotenen en van den heei Van Beresteyn betreffende het niet in rekening brengen bij de afschaffing van den portvrijdom van verzendingskosten aan die gebruik maken van bibliotheken en archieven. De heer S n o e c k Henkemans (C. H., bepleit positieverbetering der kantoorhouders en langere openstelling der groote kantoren op Zaterdagavond. De heer Dresselhuys (U. L.) dringt op een behoorlijke rechtspositie der ambtenaren aan. De heer Teenstra (V. D.) verklaart zich er tegen, dat alleen op het platteland de Zondags bestelling wordt opgeheven. De heer Van Rav.esteyn (G. P.) klaagt erover, dat aan personen in Rotterdam gezon den brieven geschonden zijn aangekomen. Voorts vraagt spr., of 't waar is, dat een nieuw post kantoor te Rotterdam, reeds vóór dat het vol tooid was, te klein bevonden werd, ofschoon het aanvankelijk groot genoeg ontworpen was. Spr. zegt, gehoord te hebben, dat het op aan drang van zekeren autoriteit is verkleind ge worden. De Minister van Waterstaat, de geer K n i g, erkent, dat het bedrijf nog niet zoo functioneert, als we het gaarne zouden wenschen. Spr. kan zich, na overleg met zijn ambtge noot van Onderwijs, vereenigen met de motie- Van Beresteyn. De motie-Weitkamp moet spr. ontraden. Hierna volgen de replieken. De heer V a n S t a p e I e (S. D. A. P.) dient een, motie in, waarbij de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de vermindering van het aantal hoogere ambtenaren bij het Staatsbedrijf der Posterijen en Telegrafie in snellere mate behoort te geschieden, zoomede, dat niet bepaald door den dienst geëischte bevordering niet behoort plaats te hebben. De heer B r a a t (P. B.) dient een motie in, waarbij de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de postbestelling op Zondag ten platte- lande niet owrdt afgeschaft. De Minister bestrijdt deze moties. De beraadslagingen worden gesloten. Morgen zal over de moties worden gestemd. S c h o o 1 b o u w. 11. Voorstel van B. en W. tot het verstrek ken van gelden ingevolge art. 72 der L. O.-wet 1920 aan de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs en Uitgebreid Lager Onder wijs voor den bouw eener 9-klassige school met gymnastieklokaal op het aan de vereeniging in eigendom toebehoorend terrein aan den Oost- singel. De heer Dinkelaar vraagt of het niet noodig is, dat deze vereeniging teekeningen enz. overlegt. De heer mr. Kavelaars meent, dat, in gevolge art. 75 der L. O.-wet, een besluit moet worden genomen, ter bepaling van het aantal leerlingen per klas. Weth. D e Bruin verklaart, dat de Raad thans in principe over het toestaan der gelden heeft te beslissen. Later zullen uitgewerkte plannen worden ingediend. Aangezien hetzelfde type school als dat van de gemeente wordt gebouwd, is vaststelling van het getal leerlingen per klas, waarop de heer Kavelaars doelt, niet noodig. Het voorstel van B. en VV. wordt z. h. st. goedgekeurd. 12. Voorstel van B. en W. tot het verstrek ken van gelden ingevolge art. 72 der L. O.-wet 1920 aan de Vereeniging voor Gereformeerd Onderwijs ten behoeve van de stichting van een 8-klassig schoolgebouw aan de Stadhouderslaan. Goedgekeurd. Belasting op bouwterreinen. 13. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van eene verordening op de heffing en eene verordening op de invordering eener belasting van bouwterreinen of gronden, bestemd voor bouwterrein, als bedoeld in art. 242i der Ge meentewet, in de Gemeente Schiedam. Dit voorstel wordt van de agenda afgevoerd Cursus voor Politiepersoneel. 13a. Voorstel van B. en W., dat de Gemeente zal medewerken tot oprichting van een cursus tot opleiding van politiepersoneel, onder leiding van den commissaris van politie, waarvan de kosten gedurende 1 jaar zullen bedragen 824, door de Gemeente te dragen. De heer C o 11 heeft enkele aanmerkingen op het overgelegde rapport. Er zal aan het personeel les gegeven worden in Nederl. taal en wetskennis. Spr. ziet niet in, dat de hoofd-inspecteur van politie f 200.belooning moet krijgen voor de instructie van het personeel. De lesuren zullen ook buiten diensttijd gegeven worden. Men kan echter wel aannemen, dat dit op den duur in diensttijd zal geschieden. Hij vindt het niet gewenscht aan hoofdambtenaren zulke bijbaant jes te geven. In deze zitting is mededeeling gedaan van een te verwachten advies over een avondcursus door de Comm. voor arbeidersontwikkeling ge wenscht. Spr. wil, dat de cursus voor het politieperso neel zal worden uitgesteld. De les in Nederl. taal kan dat personeel evengoed 's avonds ne men bij den cursus voor arbeidersontwikkeling. Uit de stukken blijkt, dat er aan het politie personeel tweemaal per week les in Nederl. taal zal worden gegeven door een hoofdonderwijzer, die 62-,per jaar voor dit onderricht zal ontvangen. Wanneer men het peil van het personeel wil opvoeren, mag men er wel een derde vak aan toevoegen, n.l. les in tactisch optreden. Vooral geldt dit voor het jongere personeel. Spr. oefent verder nog critiek uit op het voorstel en verklaart, dat het zijn goedkeuring niet kan wegdragen. De voorzitter verklaart, dat het bij brengen van meerdere wetskennis nuttig is voor het geheele politiepersoneel. De leeraren, aan den'cursus verbonden, zullen een deel van hun vrijen tijd beschikbaar moeten stellen en dan vindt spr. de voorgestelde belaoning niet te hoog. De heer C o 11 vindt, dat de gemeente een gevaarlijken weg opgaat door aan hoofdambte naren dergelijke bijbetrekkingen te geven. Het wordt toch een cursus in diensttijd. Ook /624 extra voor een hoofdonderwijzer acht spr. niet gewenscht. Er worden aldus allerlei bijbaantjes gezocht voor bepaalde ambtenaren. Laat het personeel aan algemeene cursussen deelnemen. We moeten op de kleintjes passen, derhalve had men voordeeliger gedaan door geen afzonderlijken Cursus in 't leven te roepen. De voorzitter zegt, dat de heer Collé toch niet kan zeggen, dat 3.per uur onbillijk is als vergoeding voor den onderwijzer. Het voorstel van B. en W., in stemming ge bracht, wordt goedgekeurd. De heer Collé stemt alleen tegen. Brandspuit. B. en W. stellen den Raad voor, een crediet van 20.000 beschikbaar te stellen voor den aankoop van een Magyrus-stoomhrandspuit. Het voorstel wordt z. h. st. goedgekeurd. Hierna komt het rapport over den Woning- dienst in bespreking. (Wordt vervolgd). Stads- en Gewestelijk Nieuws. De nieuwe posttarieven. Met ingang van 1 Maart a.s. worden de brief porten verhoogd. Voor het binnenlandsch verkeer wordt het tarief briefkaarten 7l/2 cent, brieVen 10 cent. Drukwerk 2 cent, couranten 1ft cent, alles voor normaal gewicht. Voor hooger gewicht, evenredige tariefsver- hooging. Voor het internationaal verkeer wordt het tarief (normaal gewicht) brieven voor Oost- en West-Indië (per zee post) en voor de grensstrook in Belgi en Duitsch- land 10 cent, briefkaarten idem idem 71/2 cent, voor alle andere land en brieven 20 cent brief- kaartne 121/,, rent. Volksbadhuis. In de week van 1319 Feb. 1921 werden genomen 633 baden. lste Klasse. Kuipbaden 49, Regenbaden 106. 2de Klasse. Kuipbaden 39, Regenbaden 430. Kinderbaden 9. Maggi's Producten. De bekende Maggi's voedingsproducten, waar van de fabricage in den oorlogstijd tijdelijk werd stopgezet wegens gebrek can grondstoffen, zijn weer op de markt verschenen. Gisteren werd in Maison v. d. Ileyden al hier, door vertegenwoordigers dei Maggifa- briek een demonstratie met de drie producten geheven. Deze had ten doel het gioote vooroordeel, dat over 't algemeen nog onder de huismoeders' over deze voedingsmiddelen heerscht, weg te werken. Een groot aantal huisvrouwen had aan den oproep in de dagbladen gehoor gegeven en vol belangstelling werd kennis gemaakt met de smakelijk toebereide gerechten. In haar tegenwoordigheid werden verschillende soepen gereed gemaakt, terwijl duidelijk gedemonstreerd werd, welk een versterkende werking Maggi's Aroma bezit. Ook was men vol lof over de kwaliteit van Maggi's bouillon. De producten, welke in de bekende tabletten, bussen en fleschjes in den handel worden ge bracht, staan onder voortdurende controle van den scheikundige dr. Van Hamel Roos. Het „Maandblad tegen vervalschingen" prijst de voedingswaarde der Maggi's-producten, en ver meldt o.a. dat de vermicelli- en groentensoepen niet minder dan 15.57 eiwit bevatten. Eenige brochures verduidelijkten de bezoek sters de vervaardiging der Maggi's-producten in de groote fabrieken te Kempttal bij Zürich (Zwit serland). Standsorganisatie. De zeereerw. pater Vrijmoed, uit Delft, zal voor de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volks bond Donderdagavond in het Bondsgebouw, aan de Lange Haven, spreken over „De nood zakelijkheid der kgtliolieke Standsorganisatie.!' Door té zware belasting kantel- de vanmiddag tegen 12 uur op de Broersvest bij het tramhuisje, een met 1000 K.G. stroo beladen wagen van den landbouwer A. Hoogendam, te Kethel. Daar de berrie gebroken was, moest eerst een anderedwagen gehaald worden, waar op de op straat liggende last werd overgeladen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Met eenige verwondering las ik in de „Schie- damsche Crt." het volgende ingezonden stuk. waaraan ik part noch deel had „Mijnheer de Redacteur,, Een van de inzenders in uw blad van gister avond vroeg, wat ik met den naam Pandora bedoeld heb. Welnu mijnheer de redacteur, ik wil U wel zeggen dat ik mij vergist heb. Ik dacht dat het een doos met verrassingen was, b.v. een doos met bonbons, een soort St. Nicolaas surprise. Nu ik uit de stukken zie, dat ook de dames zich vergist moeten hebben, vind ik het 't beste dat ik den prijs weer beschikbaar stel. Welnu dan mijnheer Dettmeijer, benoem dan maar een jury, maar liefst drie heeren, b.v. een van het stadhuis, een schoolmeester en dan U als derde. Eén voorwaarde moet ik er echter aan ver binden en dat is, dat de naam Sirius niet mag bekroond worden, want dat is ook niets. Met achting en dank voor de opname, L. BRAS, Mariastraat. Behalve, dat het voorstel een andere jury te benoemen, voor de 3 dames-juryleden op zijn minst genomen kwetsend en geheel onver diend is, zult U het wel met mij eens zijn, dat de voorstellen van zoo'n laag sujet, die onder valschen naam ingezonden stukken inzendt, alleen om die redenen geen overweging waard zijn. Nog tart ik hem zoo hij slechts een greintje eergevoel bezit, mij zijn waren naam bekend te maken. Ik behoud mij nog voor op de aangelegenheid Pandora nader terug te komen. Met dank voor de verleende plaatsruimte Hoogachtend, L. BRAS, Mariastraat 67a. (liuiten verantwoordelijkheid .'er RedauUe), Van ingezonden stukken ook ai worden ze wiet g plaatst - wordt «e kop* niet e r »k g e v - i>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2