Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Ms-OngevaUenverzekering 44ste Jaargang. Donderdag 24 Februari 1921. No. 12971. FEUILLETON. De Graaf en zjjn Dochter. J Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per BureauKoemarkt 4. Abonnementen post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op' i aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bQ levenslange geheels invaliditeit") ®a J8*zeke5illp gewaarbaigi ioat de Hallanéeehe Algemeens Vetasheiiageb««b te lahledam. IQ verlies van een wQsvinges vesQes eiken ande ren vinger i Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere oflicieele al- cn aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat ingevolge raadsbesluit van den 18den Februari j.L, aan de in aanleg zijnde straat, loopende van de Klaas- waalsche- naar de Helenastraat, en waaraan door de Vereeniging, „Volkshuisvesting!' thans wordt gebouwd, de naam is gegeven van PENDRECHTSGHE STRAAT. Schiedam, 23 Februari 1921. Buitenlaudsch Nieuws, DE CONFERENTIE TE LONDEN. De delegaties van Constantinopel en Angora, onder wie Tewfik Pasja in totaal 15 perso nen hebben gisterochtend de conferentie in het paleis van St. James bijgewoond. Het offic. communiqué zegt over deze zitting De conferentie begon vanochtend om kwart over 11 in het paleis van Sint James, om de Turksche afgevaardigden te hooren. Tewfik Pasja en Bekir Sami Bey zetten beiden de al- gemeene principes uiteen, volgens welke de vrede in het Oosten zou kunnen worden hersteld. De conferentie verzocht den afgevaardigden hun inzichten omtrent deze punten van het verdrag van Sèvres meer concreet tc omschrijven, waar op zij wijziging van dit verdrag verzochten. De volgende vergadering is bepaald op heden. Volgens de „Evening Standard" waren de memoranda, die door de beide Turksche dele gaties zijn voorgelezen, van ongeveer dezelfde strekking, en bevatten deze de drie volgende principes le. dat alle landen, die door Turken worden bewoond, waaronder ook die, waar een Turksche meerderheid is, een deel van Turkije moeten blijven uitmaken 2e. dat de Turken geneigd zijn, aan de minderheden dezelfde rech ten te verleenen, als die welke omschreven zijn in de bepalingen, betreffende minderheden in andere verdragen, op voorwaarde dat aan de Turken dezelfde rechten worden gegeven in landen, waar zij in minderheid zijn, zooals in sommige deelen van Griekenland 3e. dat de Turken willens zijn, aan alle volken de vrije vaart door de engten toe te staan, mits de Turk sche souverciniteit daardoor niet wordt aan getast. Nader meldt men De Turken van Constantinopel en die van Angora zijn het niet eens geworden over het vormen van een gemeenschappelijke afvaar diging om de Turksche kwestie bij den Opper sten Raad voor te dragen. Dientengevolge meld den de twee delegaties zich vanochtend aan bij het paleis van Sint James die uit Constanti nopel onder leiding van Teufile Pasja, die Osman Nizami bij zich had, en die van de Kemalisten onder leiding van Bekir Sami Bey. De Raad besloot, beide afvaardigingen toe te staan, ter conferentie te verschijnen, en beide luisterden, misschien niet heelemaal op hun ge- (Naar het Duitsch). 17 Na den dag die aanbreekt, wanneer de avond zal gevallen en Spladgest gesloten is zal uw arme dienaar uw gids. worden, waar door hij de dooden van zijn zorgen zal berooven Wij zullen een middel zoeken om gedurende den dag de verminking van Gill Stadt voor de oogen van het volk te bedekken. Waar vind ik u heden avond Indien liet mijn meester beveelt op de groote plaats van Drontheim, bij 't stand beeld van Freya, wier schim mij zeker zal beschermen, uit dankbaarheid voor den schoo- nen duivel, dien ik op haar voerstuk uitgebei teld heb. Genoeg grijsaard, ons verdrag is geslo ten. Gesloten," herhaalde de oude. k zeggende, liet zich een soort gebrul o;aV)Cn lmrwe hoofden hooren. De opzichter "Wat is dat zei hij' °°At hier een ander levend wezen mak, naar de opmerkingenm die Lloyd George tot hen richtte. De Engelsche eerste minister opende de on derhandelingen met een overzicht te geven van wat de verraderlijke oorlog van Turkije den geallieerden had gekost. Hij noemde den lange- ren duur van den oorlog en het verlies van tal- looze levens, die direct aan de Turken waren te wijten. Hij eindigde zijn korte, maar snijdende opmerkingen met het verzoek om te mogen weten, wat de Turken, die aanwezig waren, nu zelf hadden te vertellen. Tot verwondering van den Raad verklaarden de Turken, dat zij niet veel hadden te zeggen, en verontschuldigden zich met te beweren, dat zij geen tijd hadden gehad om de zaak voor te be reiden. Tewfik Pasja, Osman Nizami Pasja en Bekir Sami Bey zeiden, om beurt en in vage algemeene termen, enkele zinnendat Turkije onbillijk was behandeld door de geallieerden, met het verdrag van Sèvres. Yan de opmerking van Bekir Sami Bey, dat hij dit verdrag niet erkende, werd niet de minste notitie genomen. De lurken werden er op gewezen, dat hun bewering, dat zij geen tijd had gehad om de zaak voor te bereiden belachelijk was, gezien het feit, dat de bereidheid van den Raad om hen te hooren reeds eenige weken geleden aan hen kenbaar gemaakt, en dat hun voorwendsel den Raad het recht gaf, zijn eigen conclusies te trek ken. De Turken vroegen toen uitstel, eerst van twee dagen en daarna tot hedenmiddag, om hun zaak gedetailleerd en concreet voor te bereiden. Deze verzoeken werden geweigerd, maar men gaf den Turken den tijd tot hedenochtend, waar na zij weer zullen worden gehoord. De zitting duurde niet veel langer dan een uur en de Turksche verontschuldigingen hebben zeker geen gunstigen indruk op den raad ge maakt. Als heden de Turksche belangen verde digd zijn, zullen de Grieksche afgevaardigden die gisteren niet aan de bijeenkomst deelnamen weer opgeroepen worden, om hun besluiten kenbaar te maken. Ten aanzien van het verzoek van emir Fei- sal om te worden gehoord door den oppersten raad, kan gemeld worden, dat er voorloopig geen teekenen zijn, dat de Arabische vraagstuk ken op deze bijeenkomst zullen worden behan deld, Mocht de agenda van de bijeenkomst uit gebreid worden en ook de Arabische kwestie daarop geplaatst worden, dan zullen, naar verluidt de Arabische belangen ook voor den Raad uiteengezet worden, al is het mogelijk, dat dit niet door Feisa-1 zelf zal geschieden. zullen aan den arbeid deelnemen ook 1" Bonar Law deelde in den loop van de zitting mede, dat de Fransche en Britsche mandaats bepalingen, welke aan den Volkenbond waren voorgelegd, zullen worden gepubliceerd, en dat die welke Groot-Britannië betreffen, in het La gerhuis zullen worden behandeld, om daarna aan den Volkenbond te worden teruggezonden. DUITSCIILAND EN FRANKRIJK. Een telegram uit Frankfort a/d Main meldt De Franschen beginnen in het bezette gebied weer een verhoogde militaire roerigheid te ont vouwen, zooals steeds wanneer er beslissende beraadslagingen op til zijn. De mogelijkehid van een aanstaande bezet ting van Frankfort door de Franschen wordt hier druk besproken. Het schijnt, dat minister Simons bij zijn bezoek alhier er ook op heeft ge wezen. Hij moet ook gewaagd hebben van een be zetting van de heele Mainstreek, d.w.z. van een strook dwars door Beieren tot aan Tsjecho-Slo- wakije, waardoor niet alleen Noord- en Zuid- Duitschland van elkaar zouden worden geschei den, maar tevens een verbinding tusschen Frank rijk en Polen tot stand zou worden gebracht. In dit geval vreest men, dat de Beiersche bevol king op tal van plaatsen gewapenden tegenstand zal bieden. POLEN EN RUSLAND. Uit Warschau seint men In antwoord op vragen van verscheidene af gevaardigden, verklaarde de minister-president, dat het slechts aan de koppigheid der Russische gedelegeerden ter vredesconferentie te Riga lag, dat het sluiten van den vrede telkens ver traagd werd. De Sovjet-autoriteiten trachten de behan deling van de economische kwesties voortdurend te rekken, ten einde minder zware verplich tingen dienaangaande te krijgen, dan zij bij de vredespreliminairen op zich hebben genomen. Polen echter vermijdt alles, wat het sluiten van den vrede in den weg zou kunnen staan, maar kan niet afzien van zijn wettige rechten en zijn billijke eisclien. ENGELAND. In het Lagerhuis deelde minister Mackemor gister mede, dat de werkgevers in de bouwbe drijven zich hebben vereenigd met het regee- ringsplan, om 50.000 oud-soldaten in de bouw vakken te werk te stellen, welk plan zooals men weet door de bouwvakvereenigingen was verwor pen. In antwoord op een opmerking van de zij de der Landbouwpartij zeide spreker verder onder teekenen van instemming van het Huis „Er is plaats voor 50000 oud-soldaten, en zij dan gij, vroeg Ordener eveneens verbaasd. Het is zeker mijn "helper Oglipiglap, die snorkt in zijn diepe slaap, hij maakt zooveel lawaai, als een vrouw, die wakker is. Onder deze woorden waren zij de deur van Spladgest genaderd. Spiagudry opende zach tjes. Vaarwel, mijn jeugdige meester, dat de Hemel u bescherme en bid voor uwen ellendigen dienaar. Hij sloot haastig de deur om zijne lamp tegen den koelen morgenwind te beschutten en kwam terug bij het lijk van Gill Stadt, waarvan bij de verminking trachtte te bedek ken. Het had moeite gekost om den vreesach- tigen bewaarder tot geleider van den vreem deling te winnen. Daar was echter veel, wat Spiagydry eindelijk overhaalde vooreerst, de vrees voor Ordener en 'voor den beul Orugix, ten tweede, een ingewortelde haat tegen Han van IJsland, ten derde, zijne liefde voor de j wetenschap, voor welke zijne reis van nut kon zijn, ten vierde eene bijzondere belangstelling i in 't metaal, dat in den zak, dien hem den jon gen man gegeven had, klonk, en waarmede ook het ijzeren koffertje dat hij de weduwe Stadt moest ter baud stellen, gevuld sch >en het- geen echter groot gevaar liep nooit terecht te j DUITSCHLAND. De schadevergoedingskwestie. De Duitsche deskundigen uit handels- en nijverheidskringen voor de beraadslagingen te Londen zullen voorloopig in Duitschland blij ven en eerst naarmate men hen daar noodig heeft, te Londen worden ontboden. Enkele Duit sche afgevaardigden vertrekken Zaterdagavond al, minister Simons en de deskundigen van zijn departement zullen Zondag' met een extra-trein volgen. De redactie-commissie voor het vaststellen van den tekst van de Duitsche tegenvoorstel len, is gistermiddag bijeengekomen. Het rijks kabinet heeft zich ook reeds met de tegenvoor stellen bezig gehouden, maar nog geen besluit genomen. De ministers willen wachten tot heden de alge meene vergadering van de deskundigen haar laatste woord zal hebben gesproken. De commis sie uit den economischen rijksraad zal zich ook met de tegenvoorstellen bezighouden, terwijl de commissie van buitenlandsche zaken van den rijksdag dit vermoedelijk niet zal doen. Hedenochtend zou minister Simons in den economischen raad spreken, doch niet over den inhoud van de Duitsche tegenvoorstellen. Het staat nog niet vast of minister Wirth mede naar Londen gaat. Het aantal deskundigen en ambtenaren, dat de afgezanten zal vergezellen zal zeer gering zijn. Behalve Ministerial-director von Simson zal staatssecretaris Goeppert mi nister Simons vergezellen. De staatssecretaris sen Bergmann en Schroeder zullen het departe ment en generaal von Seeckt of generaal Cramon het departement van verdediging vertegenwoor digen. Enkele hooge ambtenaren van econo mische zaken zullen ook de reis meemaken. komen. Een laatste reden was eindelijk de hoop om vroeg of laat in zijne betrekking hersteld te worden. Wat kon het hem schelen, of de reiziger de roover of de roover den reiziger doodde. „Dat geeft me in elk geval een lijk." was de slot som, die hij met luider stem uitsprak. Een nieuw gebrul werd gehoord, de onge lukkige bewaarder trilde als een riet. Dat is het gesnork niet van Oglipiglap, zeide hij, dit geluid komt van buiten. Hij herstelde zich weer, sloot al de deuren en liet zich op den stroozak neer om uit te rusten van de vermoeienissen van den nacht en nieuwe krachten op te doen voor zijne aan staande reis. OORLOGSTOEBEREIDSELEN VAN SOVJET-RUSLAND. In het „Journal" bespreekt Leo Tolstoi Jr. de gevaren, die Europa van de zijde der holsje- wiki bedreigen. Er is volgens hem niet aan te twijfelen, dat de Sovjets gedwongen zijn tegen het voorjaar een groot opgezet offensief voor te bereiden. De Sovjets zijn gedwongen den strijd zonder onderbreking voort te zetten, daar hun macht anders niet voor langen duur zou zijn. Slechts doordat het Roode Leger steeds op voet van oorlog wordt gehouden en onderworpen blijft aan een ijzeren tucht, kan de Sovjetre- geering zich gehoorzaamheid verzekeren en op het oogenblik, dat de soldaten naar hun dorpen en steden zouden terugkeeren, zou de bolsje wistische heerschappij, welke slechts op wapen geweld rust, door een doodelijk gevaar worden bedreigd. Aan het westelijke front zijn 70.000 man.jln denKaukasus ongeveer evenveel en tus schen Petrograd en Moskou ongeveer 50 divi sies samengetrokken. Tolstoi meent, dat in de eerstvolgende maanden de róode troepen Polen, en wellicht ook, Roemenië zullen aanvallen en dat de Sovjets in geval van succes, zullen streven naar een bondgenootschap met Duitschland en Yougo-Slavië. Tolstoi doet een beroep op de regeeringen in het westen, om dit gevaar te voor komen, zoolang het nog tijd is. GEORGIE. Naar een telegram van Dinsdag uit ITelsing- fors meldt, is de Sovjetrepubliek in Georgië uitgeroepen. Uit Constantinopel werd Maandag geseind, dat de Georgiërs de aanvallen der bolsjewisteh hebben afgeweerd. Tiflis is nog stevig in handen der Georgiërs. IX. Het wachtvuur op den toren van Munck- hohn was uitgedoofd en in plaats daarvan I zag de matroos, die in de haven van Dront- 1 heim kwam, den helm van een soldaat als eene beweeglijke ster in de stralen der mor genzon schitteren, toen Schumacker, als naar gewoonte steunende op den arm zijner dochter, in den tuin kwam, die zijne gevangenis omgaf. Beiden hadden een onrustigen nacht ge- AMERIKA EN JAPAN. Naar Reuter uit Washington meldt, zegt de Japansche nota inzake het doodschieten van Langdon, den Amerikaanschen officiermachi nist door een Japanschen schildwacht Hoewel de krijgsraad uitsprak, dat de schildwacht over eenkomstig zijn orders gehandeld had, heeft hij den man veroordeeld tot een maand, arrest wegens het afleggen van een valsche getuigen verklaring. De Japansche commandant te Wla- diwostok is verplaatst en gedegradeerd, terwijl vier andere officieren zijn gestraft. Colby ver had, de grijsaard door slapeloosheid, het meis je door liefelijke droomen. Zij wandelden reeds geruimen tijd in stilte voort, toen de oude ge vangene een treurige en ernstige blik op zijne dochter wierp „Gij bloost en glimlacht steeds, Ethel gij zijt gelukkig, want ge bloost niet over het verleder, en gij glimlacht de toekomst tegen. Ethel bloosde nog sterker en glimlachte niet meer. Mijn lieve vader, zeide ze verlegen, ik heb de fabels der Edda meegebracht. Goed, mijne dochterlees dan, en hij verviel weer in zijne mijmering." De gevangene ging op een. rotsblokzitten, overschaduwd door een donkeren pijnboom en luisterde naar de klankvolle stem van zijn kind, zonder te hooren wat ze las, evenals de dorstende afgematte reiziger met welgeval len naar liet kabbelen der beek luistert die zij nen dorst leschte. Ethel las hem de geschiednis van de herderin Alangef die de hand eens konings weigerde, totdat hij bewijzen van zijn dapperheid gegeven had. De prins verkreeg eerst het herdersmeisje toen hij als overwinnaar van den roover van SJipstadur, Ingolphe den Verdelger, terug keerde. (Wordt vervolgd.) =k,f2»o-,fioo:e,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1