Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Maandag 28 Februari 1921. No. 12974 De Graaf en zijn Dochter. FEUILL i T ONL Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adrertentiën: 1—5 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op[.[aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. fcQ veiHei M| Jffia H H H b« levenslange |j! f 11 f wrllee aeheele i 1P 11 hand, nnnn a Invaliditeit?) W U vaet af aog j S L UII 8 8 U U dnlm I De verzekering weidt aewaarbergd deer de Hellandeehe Algemeeae Verzekeriagihaali te «ehledi kQ varUei van een wijsvinger fc« veilles van eiken ande ren vingen Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 24 Februari het ver zoek van deNEDERLANDSCHE DISTILLEER DERIJ EN FLESSCHENFABRIEK VOOR HEEN DE FIRMA HERMAN JANSEN om vergunning tot het oprichten van een spiritus fabriek aan de Noordvest no. 103, kadaster Sectie A. No. 1619, met een ketelhuis, waarin worden geplaatst 2 stoomketels van elk 100 M2. verwarmingsoppervlak en 1 electromotor van 2 P.K., verdaagd, aangezien het deskundig on derzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 26 Februari 1921. Buitenlandseh Nieuws. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. In de Zaterdag gehouden zitting van de ge allieerde conferentie waren Lloyd George en Briand niet aanwezig. De conferentie werd ge presideerd door lord Curzon. De Arrneensche delegatie werd gehoord. Zij eischt een uitbrei ding van Armenië, gebaseerd op het verdrag van Sèvres, en vorderde, dat een groot gedel- te van Gilicie ter bescherming tegen aanvallen van buiten bij Armenië zou worden gevoegd. meensche verdrag van November 1920 Kars en Alexandropol, welke gebieden door de Ke- malisten waren bezet, aan Turkije waren af gestaan. Er werd op gewezen, dat de geallieerden dit verdrag niet erkenden. DE VOLKENBONDSRAAD. De Volkenbondsraad hoorde gisteren den Zwitserschen gezant te Parijs, Drunant, over de kwestie van den doortocht van de Volken bondstroepen met bestemming naar Wilna over Zwitsersch gebied. Dunagt zette uiteen, welke Zwitserland duchtte in verband met het feit, dat Polen en Litauen niet tot over eenstemming waren gekomen en het protest van de Russische Sovjet-regeering tegen de aan- bezigheid van buitenlandsche troepen in het betwiste gebied. Léon Bourgeois betreurde de moreele scha de, die aan den Volkenbond was toegebracht en de houding, die Zwitserland in deze kwes tie had aangenomen en zeide, dat het feit, dat Litauen en Polen het thans eens waren gewor den, er alle noodzakelijke schikkingen waren getroffen, voor het geval de Sovjet-regeering tusschenbeide kwam, hij overtuigd was, dat wanneer de Zwitsersche bondsraad de kwestie aan een nieuw onderzoek zou hebben onder- worpen, de wolken, welke de betrekkingen tus- schen den Volkenbond en Zwitserland verduis terden, geheel zouden wegdrijven. De Raad besloot om de besprekingen over deze kwestie eenige dagen uit te stellen. De Turksche delegatie onder Bekir Sami wees er daarna op, dat door het Turksch-Ar- 'zich uitbreidt en zeer dreigend wordt: De op OPSTAND IN RUSLAND. De speciale correspondent van het Letland- sche telegraafagentschap te Moskou seinde Za terdag rechtstreeks uit Moskou naar Riga. Gisteravond zijn ongeveer 60.000 arbeiders onder wie ook het personeel der staatsspoor wegen, in staking gegaan. Zij eischen verhooging van het broodrantsoen, herstel van den vrijen handel, erkenning der burgerlijke vrijheidsrechten en bijeenroeping van een constituante. De stakingsbeweging verliep aanvankelijk rus tig. Later echter verzamelde zich een aantal arbeiders voor een kazerne en begon onder de soldaten van het roode leger te agiteeren. Den soldaten werd daarop bevel gegeven de arbeiders uit elkaar te jagen. De soldaten weigerden even wel dit bevel te gehoorzamen. Communistische afdeelingen werden dan op geroepen, die op de arbeiders schoten. Meer dere van deze werden gedood, velen zwaar ge wond. Zaterdag hadden in de straten van Moskou ge vechten plaats. De roode soldaten liepen iu mas sa's naar de opstandelingen over. Alle communisten zijn gemobiliseerd. De re- geeringsgebouwen worden door militairen be waakt. Uit Moskou wordt gemeld, dat de anti-bolsche- wistische beweging bij de boeren langs de Wolga De bolschewistische bladen erkennen, dat de toestand te Petersburg ernstig is, te meer wijl de opstand der matrozen te Kroonstadt nog niet totaal onderdrukt is. Zij voegen er aan toe, dat de opstand der arbeiders vooral toe te schrijven is aan de ontevredenheid der bevolking over de levensmiddelenvoorziening. FRANKRIJK. De teekenaar van de „Humanité" en anderes socialistische bladen, is gearresteerd onder be schuldiging, dat hij bij de American Express bank chèques tot een gezamenlijke waarde van 350.000 frs. zou hebben geincasseerd, welke een Berlijnsche bank had afgezonden. Men neemt aan, dat het geld van Russischen oorsprong is. Ook de depots van Salewski bij de „American Express" moeten door dezelfde Berlijnsche fir ma Marcowitsj zijn overgedragen. DUITS CHL AND. Volgens de Berlijnsche bladen heeft de soci alistische Rijksdagf#actie besloten, op initiatief van Bernstein een voorstel in te dienen, om de kwestie vap de 50 millioen marken in goud, welke tijdens den oorlog door het Duitsche le gerbestuur aan de Rusische bolsjewiki zouden zijn geschonken door een parlementaire com missie te laten onderzoeken. (Naar het Duitsch). 20 Schumacker bleef eenige oogenblikken met gekruiste armen en gebogen hoofd zitten, in gepeins verzonkeneensklaps stond hij op en met een blik op Ordener vroeg hij Welk nieuws Heer graaf Dispolson is vermoord gewor den. Het hoofd des grijsaards zonk weer op zijn borst. Ordener ging voort. Zijn moordenaar is Han van IJsland. Han van IJsland zei Schumacker. Han van IJsland herhaalde Ethel. Gij heeft den kapitein geplunderd 1 vervolg de Ordener. Dus, zei de grijsaard, hebt ge niet hoo- ren spreken van een ijzeren koffertje vergezeld van de wapens van Griffenfeld Neen graaf. Schumacker liet zijn hoofd tusschen de handen zinken. Ik zal het u terugbrengen, heer graaf, Vertrouw op mij. Han is naar het Noorden gevlucht. Ik heb een gids, die zijn schuilhoek slandelingen hebben het belangrijke spoorweg- kruispunt Alharsk genomen. De sovjets hebben in allerijl belangrijke troe penmassa's naar de bedreigde streken gezon den onder het persoonlijk opperbevel van volks commissaris Podwicdjskop, bekend door zijn energie en wreedheid bij het onderdrukken van opstanden. Volgens telegrammen uit Moskou zijn de boe ren in Oekraine onder Wakho in opstand geko men. Ook in do gebieden van Tamboff en Oren burg zijn oproeren uitgebroken. Om de opge wonden bevolking tot kalmte te brengen heeft de °ovjet-regeering bevolen de broodrantsoenen te verhoogen. Maandag j.l. i daarmede een aan vang gemaakt. Naar de Matin" uit Helsingfors verneemt, i" Petersburg geheel in handen der werkliéden, die tegen de sovjet-centrale te Moskou in op stand zijn gekomen. De opstandelingen hebben zich van bijna alle openbare gebouwen meester gemaakt. Zij weigeren absoluut aan de bevelen van Moskou, dat onmiddellijke onderwerping eischt, te gehoorzamen. De stad is door troepen omsingeld. Alle ver bindingen tusschen MoskouenNoordRusland zijn verbroken, daar alle transportmiddelen voor het vervoer der troepen naar de hoofdstad ge bezigd worden. kent ik heb veel gereisd en de bergen van Drontheim-huis. Ik zal den roover bereiken. Ethel verbleekte. Schumacker stond op; in zijn oogen lag blijdschap, alsof hij nog de deugd in de menschen waardeerde. Edele Ordener, zei hij, vaarwel. En eene hand ten hemel opheffende.verdween hij achter het struikgewas. Toen Ordener zich omwendde, zag hij op de met mos begroeide rots de bleeke Ethel, als een standbeeld van albast. „Mijne Ethel, zei hij, zich naast haar zet tende en haar met zijn arm ondersteunende, wat is er O, hernam het meisje met eene nauwe lijks hoorbare, trillende stem, indien gij een weinig liefde en medelijden met mij hebt, Ordener, laat dan in 'shemelsnaam uw plan varen Ordener, vervolgde zij ,en tranen stroom den over hare wangen, breng mij dit offer. Zoek dien roover, dien duivel niet, welken gij wilt bevechten. Welk belang hebt gij er bij Of hebt gij een grooter belang dan mij, gij, die mij gis teren uw beminde noemdet. Geliefde Ethel maak u niet ongerust. God steunt de goede zaak, en de mijne is ook de uwe. Dit ijzeren koffertje bevat Ethel viel hem in de rede. Wat is mij het leven zonder u En in dien ij sterft Ordener, wat zal er dan van mij worden Waarom denkt gij, dat ik zou sterven ITALIË. Te Bari hebben nog voortdurend straatge vechten plaats tusschen nationalisten en com munisten. Men gooit elkander met bommen. Een luitenant is met dolksteken vermoord. De toestand op het platteland in Apulië zou hier en daar eveneens ernstig zijn. POLEN. Volgens een bericht uit Warschau, bevat het staatsblad een decreet waarbij alle Poolsche spoorwegen onder militaire controle worden ge plaatst. GEORGIE. Volgens een bericht uit Constantinopel, zou er te Tiflis een bolsjewistisch comité gevormd zijn, terwijl de troepen van Georgië de stad heb ben ontruimd. De regeering van Georgië is overgebracht naar Koetais. ZUID-AFRIKA. Reuter seint uit Kaapstad, dat het te Kaap stad bij de ontvangst van maarschalk Haig, tot een ernstige botsing van een gedeelte van het publiek, dat geen toegang meer vond tot de zaal waar Haig ontvangen werd en de poli tie gekomen is. Er hadden zich ook negers onder het publiek gemengd. Ten slotte heeft de poli tie over de hoofden der menigte salvo's gelost. Een aantal politieagenten is gewond. Naar aan ALLERLEI. de „Hamburger Nachrichten" gemeld wordt, heeft het Duitsche Verbond van Groothandelaren in aardappelen te Berlijn/Dus- seldorf aan den minister voor de voedselvoor ziening een adres gericht, waarin voor den on- belemmerden invoer van aardappelen uit het buitenland wordt opgekomen, omdat dit ieen daling van de binnenlandsche prijzen ten gevol ge zou hebben. Weliswaar kunnen de Duitsche gemeentebesturen op het oogenblik aardap pelen invoeren in werkelijkheid beteekent dit echter niets, omdat zich een concern heeft ge vormd, hetwelk een prijsverlaging verhindert en zich trouwens van den geheelen handel heeft meestre gemaakt. Op 11 Maart zal in Berlijn een vergadering van de bondsleden van genoem de vereenigingen plaats hebben, waarop over deze punten uitvoerig zal worden gesproken. Naar de Parijsche bladen melden zal een algemeene volkstelling plaats hebben in Frank rijk, in den nacht van 5 op 6 Maart. Het resul taat der volkstelling zal einde van dit jaar wor den bekend gemaakt. Bij de telling zullen naam, geboortedag, nationaliteit, opleiding en beroep worden aangeteekend. De correspondent van de „Associated Press" te Washington bericht, dat de Britsche gezant de opdracht heeft om terstond zijn be middeling aan te bieden tusschen Amerika en Japan in zake dé kwestie der kabels in de Stille Zuidzee. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, is de verzameling van Duitsche oorlogsbeschei den voor de uitgaaf gereed. In den loop van dit jaar zal men beginnen met de uitgave van dit 12 deelen omvattende werk. In het Savoy-hotel in Londen, waar de Duitsche delegatie ter geallieerde conferentie verblijf zal houden, wordt een installatie voor draadlooze telefonie ingericht, zoodat de Duit sche minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Simons, zich met de regeering te Berlijn zal kun nen verstaan, zonder genoodzaakt te zijn, van de geallieerde telegraaftoestellen afhankelijk te zijn. Het Cour d'Assises te Parijs heeft Tse- paris en Kryriakis, de plegers van den moord aanslag op Venizelos, tot vijf jaar celstraf ver oordeeld. Binnenland. De tentoonstelling te Parijs. De Minister van Onderwijs heeft in zijn ant woord op het verslag van de Eerste Kamer over zijn begrooting meegedeeld, dat wat betreft de gelden voor de dit jaar te Parijs te houden ten toonstelling van oude en moderne Nederland- sche schilderkunst, hij van meening verschilt met de leden, die oordeelen, dat dit subsidie uit zuinigheidsoverwegingen behoorde te worden geschrapt. Hij meent, dat de belangen, die door deze tentoonstelling zullen worden gediend, ook in de tegenwoordige omstandigheden een der gelijke uitgave ten volle Wettigen. Ethel Ach, gij kent dien Han, dien duivel in menschen gedaante niet? Weet gij, aan welk monster gij u geeft Weet gij, dat hij over de wachten der duisternis gebiedt dat hij ber gen op de steden wentelt dat onder zijne schreden de rotsen instorten dat zijn adem het licht der vuurbakens uitdooft en gij meent dien reus te kunnen bestaan Ordener, met uwen tengeren arm en uw zwakken de gen En uwe gebeden Ethel, n de gedachte, dat ik voor u strijd. Wees er zeker van dat men de kracht van dien roover veel overdre ven heeft. Het is een mensch gelijk wij, die zoo lang doodt, totdat hij gedood wordt. - Wilt ge dan niet naar mij luisteren zijn mijne woorden voor u slechts ij dele klan ken. Weg mij, wat ga ik beginnen als .gij ver trokken zijt Gij loopt van gevaren in gevaren en gaat uw leven wagen, dat mij zoo dierbaar is. Het verhaal van den luitenant, kwam Ethel weer voor den geest, dat haar door de liefde nog schrikwekkender voorkwam. Snikkende ging zij voort „Ik verzeker u, Ordener, dat zij u bedro gen hebben, die u zeiden, dat hij slechts een mensch is. Geloof mij eer den anderen, weet, dat ik u niet wil bedriegen. De smeekingen der arme Ethel zouden zonder twijfel het avontuurlijk besluit van Ordener hebben doen in duigen vallen, indien het niet zoo zeer bij hem vaststond. De woor den, door Schumacker daags te voren geuit, kwamen hem te binnen en versterkten hem. „Ik zou u kunnen zeggen, Ethel, dat ik niet ging en toch mijn plan ten uitvoer brengen, maai ik wil u nooit bedriegen, zelfs niet om u gerust te stellen Ik mag niet kiezen tusschen uwe tranen en uwe belangen. Uw fortuin, uw geluk, uw leven misschien is hier in t spel. Wat is mijn fortuin, mijn leven, zonder u, Ordener? Ook het leven van uw vader is erin betrok- ken. Van mijn vader herhaalde zij op zach- ten toon, terwijl hare wangen verbleekten. Ja, Ethel. Deze handiet, zonder twijfel aangehitst door de vijanden van den graaf Griffenfeld, heeft papieren in zijne macht, waarvan het leven in uwen vader afhankelijk is. Ik zal hem die paieren ontnemen. Ethel zweeg eenige oogenblikken hare oo gen bleven vragend op Ordener gevestigd. Wat ge doet is nutteloos, maar doe het, zei ze eindelijk. Ordener greep ha ré hand. Beminde Ethel, ik zal weldra terugkomen en dan zult ge de mijne zijn. Ik wil de redder van uwvader zijn, om zijn zoon te kunnen worden. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1