Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevaltenverzekermg f 44ste Jaargang. Dinsdag 1 Maart 1921. No. 12975. De Draaf en zijn Dochter. ws FEU ILLETO BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. - Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden opgaanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. feQ levenslange geheels invaliditeit;} Mg vevHei verlies van een hand, |JSB dood I I IJ O mi duim i «e» et eog t IUU au)m Devm^ert^^ertigewro^iig^w^d^H^^tie^^lgwBe^^VeradkeriBgibrokJe^MiwlMB^ bQ verlies p-i van een wQsvinger M verlies van eiken ande* ren vinger i Buitenlandscii Nieuws. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Uit Londen meldt men Heden zou een voorloopige intergeallieerden- vergadering worden gehouden, die een inleiding zal vormen tot de officieele conferentie, die Woensdag aanvangt. Dr. Simons, de Duitsche minister van buiten- landsche zaken, is gisteravond met de andere Duitsche gedelegeerden te Londen aangekomen en heeft zich naar het Savoy-hotel begeven. Tot dusver hebben de Duitschers aan de ge allieerden nog geen mededeelingen verstrekt over de tegenvoorstellen die zij ter conferentie zullen doen. Er zijn uit Berlijn verscheiden niet-officieele berichten ontvangen, die heeten, aanwijzingen te bevatten omtrent de Duitsche voorsteilen. Die berichten worden echter veelal beschouwd als proefballons welke uitsluitend ten doel heb ben de richting der openbare meening bij de ge allieerden te leeren kennen. Er moet dan ook met veel voorbehoud van worden kennisgeno men. Dit eene acht men vast te staan, dat de Duit schers, om de uitdrukking van Lloyd George te bezigen, in de gerechtzaal zullen verschij nen in hun oudste plunje." Er heerscht hier een optimistische stemming, en men meent dat de conferentie tastbare resul taten zal bereiken. Men verwacht geen groote moeilijkheden be treffende de bevredigende tenuitvoerlegging van de ontwapeningsclausules van het verdrag. De Turksche delegatie, die het voorstel der geallieerden om het vraagstuk van de toewij zing van Smyrna en Oost-Thracië over te laten aan een inter-nationale commissie had aanvaard, heeft nog geen antwoord ontvangen uit Angora over een aanvaarding van de bepalingen van het verdrag van Sèvres (buiten die nopens Smyr na en Oost-Thracië). Die aanvaarding is echter de voorwaarde, die aan het voorstel verbonden was. De Grieksche delegatie die aan de regeering te Athene geseind had over het voorstel van de ge allieerden, heeft thans antwoord ontvangen. Naar men verneemt, is de strekking van dat antwoord, dat de zaak zóó belangrijk is, dat zij niet kan worden beslist door het Grieksche ka binet, doch moet worden voorgelegd aan de Grieksche Nationale Vergadering, die heden bij eenkomt. DE KWESTIE DER DUITSCHE SCHADEVERGOEDING. De Duitsche bewering aldus een bericht uit Londen dat de in Parijs gevraagde scha deloosstellingen Duitschland's draagkracht te boven zouden gaan, wordt bij voorbaat weerlegd door het memorandum van de economische des kundigen in Brussel, dat op 20 Februari is ge dateerd. Daarin wordt gezegd, dat Duitschland ten gevolge van de geringe lAiitcnlandsche schuld het onbeschadigd zijn van zijn industrie en de bezuiniging op de militaire uitgaven waarschijn lijk in gunstiger economische omstandigheden verkeert dan een der andere Europeesche lan den. Men wijst er verder op, dat Duitschland tijdens den oorlog geen materieele schade heeft geleden en bijna geen geld in het buitenland be hoefde op te nemen. Het terugloopen van den Duitschen wisselkoers is wel is waar eenerzij ds een belemmering bij de betaling der schadever goeding, doch heeft anderzijds het voordeel, dat de lasten van de binnenlandsche schuld feitelijk worden verminderd, terwijl tevens, de kansen, om Duitsche goederen in 't buiten land te verkoopen en daardoor den handelsba lans te verbeteren, worden verhoogd. Bovendien zijn de natuurlijke rijkdommen van Duitsch land grooter dan die van Frankrijk en daardoor is er geen enkel bezwaar tegen, dat Duitsch land een grootere buitenlandsche schuld zou hébben dan Frankrijk. De gedeeltelijke ontwa pening brengt voor Duitschland niet alleen enor me directe besparingen mede doch bewerkt te vens, dat een groot aantal arbeidskrachten, die vroeger geruimen tijd in het leger moes ten doorbrengen, thans voor nuttige produc tie ter beschikking staan. Het economisch her stel van Duitschland is dan ook sneller bereikt dan dat der meeste Europeesche landen. Zelfs tijdens den oorlog heeft de industrie zich belang rijk weten uit te breiden en tal van toen gedane uitvindingen worden thans voor economische doeleinden toegepast. Zelfs de handelsmarine waarvan een zoo groot deel moest worden afge staan, omvat slechts 350.0U0 ton minder dan voor den Duitschen invoer absoluut noodza kelijk is, terwijl de bouw-capaciteit der Duitsche werven per jaar minstens 500..000 ton bedraagt Daar bovendien de vermindering van de koop kracht van goud naar allen schijn blijvend zal zijn, wordt de last van de in goud vastgestelde Duitsche schuld evenredig minder, Op al deze gronden komen de deskundigen tot de conclusie, dat de gevraagde vergoeding volstrekt niet te zwaar moet worden geacht. had met Goenaris en met het hoofd van den ge- neralen staf. Het kabinet heeft den toestand in een langdurige zitting besproken. Men besloot aan de Grieksche afgevaardigden mede te dee- len, dat het kabinet zich met de besluiten der Öosteröche conferentie niet kan vereenigen. ITALIË. Aan de „Stampa" meldt men uit Bari, dat de vakvereenigingen uit de provincie besloten hebben aan de algemeene staking een eind te maken. De toestand is echter verbeterd en elk oogenblik kan de algemeene staking opnieuw worden uitgeroepen. Gewapende benden arbei ders trekken door de provincies Bari, Foggia en Lecce. Zij steken "de hoofdsteden in brand, vermoorden de eigenaars en vergiftigen de wa terputten. De schade is enorm. De opstandelin gen zijn geheel meester van de streek. Alle ver bindingen, met inbegrip van de telefoon- en telegraaflijnen, zijn verbroken. Bij een gevecht tusschen socialisten en fascisten te Cedignola in de provincie Foggia vielen niet minder dan 11 dooden en meer dan 100 gewonden, voor het grootste gedeelte fascisten. De socialisten ver schansten zich in het stadhuis. Versterkte politie slaagde erin hun leiders, onder wie de burgemees ter van do stad was, te arresteeren. GRIEKENLAND. Uit een telegram uit Athene aan de „Vossi- sclie Zeitung" blijkt, dat men in Griekenland niet ingenomen is met het resultaat van de Oos- tersche conferentie. De Grieken verklaren het verdrag van Sèvres onaantastbaar, en kunnen zich daarom'niet vereenigen met het plan om een entente-commissie een onderzoek naar de bevolkingstoestanden in de streek van Smyrna en in Oost-Thracië te laten instellen. Tegen dit plan zijn Zondagochtend te Athene protestvergaderingen gehouden. De afgevaar digden van Thracië hebben een telegram aan Lloyd George gestuurd, waarin zij elke poging om tot herziening van het verdrag van Sèvres te komen, veroordeelen. Zij willen ook van geen onderzoek der entente in de betwiste streken weten. De opperbevelhebber van de troepen te Smyr na heeft aan de Grieksche regeering geseind, i dat het Grieksche leger het in Klein-Azië be- 1 zette gebied nooit zal ontruimen. Koning Constantijn heeft een onderhoud ge- OPPER-SILE ZIE. Korfanty, de Poolsche volksstemmingscom missaris, heeft volgens een Orient-bericht uit Warschau een oproep gericht tot de bevolking, betreffende de vaststelling van 't plebisciet op 20 Maart en de stemming der z.g. emigranten. Hij stelt met leedwezen, vast, dat de Opperste Raad in strijd met de vorige beloften, zonder re delijk motief besloten heeft tot de gelijktijdige stemming van bewoners en emigranten. Er is niets in Opper-Silezië zegt Korfanty dat de ze verandering van houding en het niet nako men der gegeven beloften zou kunnen wetti gen. De Duitscheis in Opper-Silezië erkennen de juistheid van de Poolsche meening dat de emigranten niet denzelfden dag moeten stemmen als de bewoners. Korfanty maant de bevolking aan, op den dag der stemming een kalme waai- dige houding aan te nemen. Anot Labourg Biraud en Rabillaut, leden van de communistische federatie, worden beschuldigd In de acte van beschuldiging wordt gezegd, dat de beklaagden met Lenin waren overeen gekomen om door het verwekken van achter eenvolgende stakingen een revolutionnairen toe stand in Frankrijk te scheppen. De bespre kingen zullen 14 dagen duren. I NOORWEGEN. De regeering heeft een leening van 50 mil- lioen Kronen gesloten met de voornaamste Noorsche Banken tegen 6V2 pCt. De regeering verwierp de aanbiedingen van Londen en New- York, die te duur waren. GEORGIE. De ,,Times;"-correspondent te Constantinopel meldt d.d. 26 Februari De toestand in Georgië die enkele dagen geleden veilig genoeg scheen om den terugkeer der geallieerde missies te wettigen, verergerde plotseling, daar op 25 dezer te Tiflis ernstige ongeregeldheden uitbraken. De Georgische troepen waren niet in staat, het oproer te bedwingen, dat later op den dag in een algemeene plundering ontaardde. De Georgische burgerwacht smolt allengs weg en was niet Jbij machte de hoofdstad te verdedigen, zoodat ?de bolsjewiki Tiflis innamen zonder eenigen te genstand te ontmoeten. Het oproer wordt toegeschreven aan het op treden van den bolsjewistischen agent Stark. Gemeld wordt, dat de Georgische troepen naar Koetais zijn teruggetrokken. Men betwijfelt echter, of zij nog eenige gevechtswaarde heb ben. Een bolsjewistisch leger trekt langs de kust naar Batoem op, en naar verluidt zouden ook Turken in die richting optrekken. Er is geen nieuws uit Erivan, doch het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat de nieuwe na tionalistische regeeriqg zich aldaar zou kun nen handhaven. ENGELAND EN RUSLAND. Een telegram uit Londen meldt In antwoord op een vraag betreffende de kans op hernieuwing van de onderhandelingen over de hervatting van den handel met Rus land, verklaarde Horne dat voor zoover aan de Britsche regeering bekend was Krassin thans naar Engeland onderweg was en dat de onderhandelingen opnieuw zouden worden aan gevangen wanneer hij weer terug zou zijn. (Naar het Duitsch). 21 Wie kan zeggen, wat er in een edel hart omgaat, dat door een edel hart begrepen wordt En indien de liefde deze twee harten met haren band omstrengelt, welke pen vermag dan hunne zaligheid te schilderen, 't Is alsof men in een kort oogenblik al het geluk van een heel leven smaakt. „Ga dan, mijn Ordener, ga, en indien ge niet terugkeert, zal eene hopelooze smart mijne dagen verkorten. Die troost zal mij ten minste blijven. Beiden stonden op en wandelden door de kronkelende paden van den somberen tuin. Toen ze aan de deur van den toren gekomen waren, die tot uitgang diende, gaf Ethel hem eene lok van haar schoone haren tot aandenken zeggende i,Bewaar deze, Ordener, en denk aan mij, ik zal voor u bidden. Wellicht is mijn gebed zo° machtig bij God, als uw wapenen bij het monster. Na een vurigen kus op hare bleeke wangen nam hij afscheid en daalde de wenteltrap af, FRANKRIJK. Het Cour d'Assises heeft heden een aanvang gemaakt met de besprekingen over de samen zwering tegen de veiligheid van den staat, waar van Boris Lichitch, genaamd Soevarin, Mon- moussau, Mónatte en Loriot, leden van het 1 comité der Derde Internationale, Sigrand, Botte, terwijl een laatste vaarwel hem nog in de ooren klonk. X. De gravin van Ahlefeld was opgestaan en lag gemakkelijk op een divan uitgestrekt. Zij dacht aan het misdadig komplot waarin haar gemaal de hoofdrol speelde en ook zij betrok ken was doch haar bedorven hart was niet vatbaar meer voor berouw. Eensklaps werd de deur geopend, en Mus demon vergezeld van haren zoon Frederik traden binnen. 'Wel moeder riep de luitenant, dat ik u hier vind Ik dacht dat gij in Bergen waart. Is het weer de mode bij de dames op 't land te gaan De gravin omhelsde Frederik, welke om helzing deze, als alle bedorven kinderen, ta melijk koel beantwoordde. Dit^was voorzeker een der gevoeligste straffen voor de ongeluk kige vrouw. Frederik was haar geliefde zoon, het eenige schepsel op de wereld, dat zij eene belanglooze liefdé toedroeg, want de inoeder wordt toch niet gedood in de echtgenoote, hoe d-ep eene vrouw ook zinke. Dus mijn zoon, zijt gij dadelijk gekomen om mij te zien, toen ge vernaamt, dat ik te Drontheim was. O, wel neen. Ik verveelde mij op Munck- holm en ben in de stad gekomen, waar ik Musdemon ontmoet heb, die mij hierheen ge leid heeft. De arme moeder zuchtte diep. A propos, moeder, vervolgde Frederik, ik ben blij u te zien. Hebt ge niet vergeten mij een fleschje olie van Jouvence mee te brengen om de huid blank te maken. En de laatste roman van Scledery, en de gouden franjes voor mijn nieuwe jas, en die kleine kammen die men nu in 't haar zet om de lokken op te houden, en De ongelukkige gravin voor hadhare zoon meer meegebracht dan de eenige liefde, die zij ter wereld had. Lieve Frederik, ik ben ziek geweest en mijn lijden heeft mij verhinderd aan uwe ge noegens te denken. Zijt ge ziek geweest moeder? Nu, gevoelt ge u weer beter. Hoe zouden toch mijne Normandische doggen? Ik wed dat men vergeten heeft mijn aap eiken avond in rozenwater te 'baden. Ge zult zien, dat mijn papegaai dood is, als ik terugkomWanneer ik weg ben, denkt niemand aan mijne beesten Uwe moeder denkt ten minste aan u, mijn zoon, zei de moeder met bewogen stem. M usdemon lachte in een hoek van het ver trek. ALLERLEI. Uit New-York meldt men Tweehonderd en vijftig groote drukkerijen overwegen een loonsverlaging van 25 tegen 1 April a.s. Op de Duitsche begrooting voor 1921 wordt rekening gehouden met een verminde ring der ambtenaren van 25 percent. Van elke twee posben, die vrijkomen zal er maar één opnieuw bezet worden. Men seint uit Essen Onlangs is er te Stockholm tusschen de firma Henschel en Sohn en de Russische Sovjet-re- geering, vertegenwoordigd door prof. Losowsky, een nieuw contract gesloten voor de levering van een groot aantal locomotieven, onderstellen en ander spoorwegmaterieel. Naar uit Boedapest wordt bericht hebben thans onderhandelingen plaats tusschen den Hongaarschen minister van financiën en de bank instellingen over de verlaging van de rente der staatsobligatiën. Drie mogelijkhedenworden over wogen: reduceering tot 4 pet. reduceering Heer Frederik, zei hij, ik zie dat een stalen degen niet roest in eene ijzeren schee- de. Maar vertel ons het nieuws van Munck- holm, van Schumacker en zijne dochter De dochter heeft een nieuwen kennis opgedaan, een echten lomperd. Frederik wilde meer zeggen, doch hij her innerde zich de afspraak voor eene maand met den vreemdeling, en zijne vroolijkheid veranderde in verlegenheid. De een of andere soldaat zei Musdemon met een schaterlach. Zijt ge er zeker van, mijn zoon, dat haar minnaar beneden haar stand is vroeg op hare beurt de gravin, hoe gelukkig voor u. Zeker daar is geen twijfel aan. Hij is geen soldaat, voegde de luitenant een weinig geërgerd er bij. Ik ben er zeker van, moeder, dat ik u verzoek mijn verblijf in die vervloekte vesting wat te verkorten. Het gelaat van de gravin helderde op, toen zij die tijding over de dochter van Schumac ker vernam. Dadelijk zult gij ons de bijzonderheden over de liefde van Ethel Schumacker verha len geen wonder, soort zoekt soort. Verwensch intusschen uw verblijf op dat kasteel niet, dat u gisteren de eer verschafte, iemand te zien, die gaarne in kennis met u wilde komen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1